Planovi priprema za školu. Kalendarsko-tematski plan kružnog rada za pripremu djeteta za školu „Pametni prsti

Često se priprema djece za školu svodi na učenje brojanja, čitanja i pisanja. U međuvremenu, praksa pokazuje da su najveće poteškoće u osnovna škola ne onu djecu koja nemaju dovoljno znanja, vještina i sposobnosti, nego onu koja pokazuju intelektualnu pasivnost, nemaju želju i naviku razmišljanja, želju da nauče nešto novo.

Svrha ovog programa:

Cjelovit razvoj djeteta, koji će kod budućeg učenika osigurati formiranje spremnosti za obrazovanje u osnovnoj školi, razvoj onih intelektualnih kvaliteta, kreativnost i osobine ličnosti koje osiguravaju uspješnost prilagodbe učenika prvog razreda, akademska postignuća i pozitivan stav prema školi

Glavni ciljevi programa:

  • organizacija procesa obrazovanja, odgoja i razvoja djece na stupnju predškolskog odgoja, uvažavajući potrebe i mogućnosti djece ove dobi;
  • jačanje i razvoj emocionalno pozitivnog stava djeteta prema školi, želje za učenjem;
  • formiranje socijalnih crta ličnosti budućeg učenika prvog razreda, potrebnih za uspješnu prilagodbu školi.

Program je namijenjen djeci od 6 godina. Uključuje razvoj djeteta, uzimajući u obzir njegove individualne karakteristike. Tijekom provođenja programa kod djece se kroz kreativnost, sposobnost izmišljanja, stvaranja novog najbolje formira osobnost djeteta, razvija njegova samostalnost i spoznajni svijet. Tako se tijekom rada škole budućeg prvašića ne samo upoznaju učitelj i učenik, već se rješava i glavna zadaća programa: skraćivanje razdoblja prilagodbe pri polasku djeteta u školu.

Koncept programa obrazovanja budućih prvašića temelji se na sljedećoj ideji: predškolci se tek pripremaju za sustavno obrazovanje i to određuje izbor sadržaja, metoda i oblika organizacije obrazovanja djece.

Redoslijed organizacije rad škole budućih prvašića skupine formiraju se od djece predškolska dob;

  • trajanje obuke je (listopad - ožujak)
  • popunjenost grupa do 20 osoba;
  • satnica: 1 puta tjedno - 3 sata po 30 minuta

„Zabavna matematika“.

Tijekom tečaja budući prvašići putuju po zemlji znakova, upoznaju se s "čarobnim stanicama", proučavaju igre na otvorenom s matematičkim zadacima. Djeca uče povezivati ​​boje, određivati ​​oblik predmeta, koristeći geometrijske oblike kao referencu, snalaziti se u kvantitativne karakteristike objekti, snalaženje u prostoru, Priprema za proučavanje matematike u školi provodi se u tri smjera:

Formiranje temeljnih vještina koje se temelje na matematičkim pojmovima koji se uče u osnovnoj školi;

Logički trening, koji uključuje formiranje logičkih vještina koje čine temelj za formiranje pojma broja;

Simbolička priprema - priprema za operiranje znakovima.

"Osnove pismenosti".

Veliku ulogu u nastavi ovog tečaja imaju igre s riječima, tijekom kojih djeca stječu vještine fleksije i tvorbe riječi, leksičke i gramatičke spojivosti riječi te svladavaju strukturu rečenice. Glavni cilj ovog tečaja je razvoj vještina govora i slušanja, obogaćivanje aktivnog, pasivnog i potencijalnog vokabulara djeteta.

"Vješte ruke".

Svrha ovog tečaja je razviti kreativne i poboljšati komunikacijske vještine djece predškolske dobi. Razvoj (analiza, sinteza, usporedba, generalizacija, klasifikacija), sposobnost grupiranja predmeta prema nekoliko karakteristika, njihovo kombiniranje, uočavanje sličnosti i razlika u predmetima, sastavljanje kompozicija pomoću improviziranog materijala (ljepilo, škare, papir u boji) Razvoj komunikacijskih sposobnosti djeteta predškolske dobi je usađivanje ispravnih (socijalno prilagođenih) oblika ponašanja i sposobnosti za rad u skupini.

Vodeća metoda rada s djecom je igra. Ova vrsta aktivnosti je vodeća u predškolskoj dobi.

Glavni oblik organizacije aktivnosti je lekcija. Su korišteni različite vrste lekcije - lekcija-putovanje, lekcija-igra.

Ciljevi lekcije:

  • Razvoj slušne i vizualne percepcije.
  • Razvoj usmjerene pažnje i zapažanja.
  • Razvoj slušnog i vizualnog pamćenja.
  • Razvoj mišljenja i govora.
  • Razvoj opće i fine motorike.
  • Poboljšanje komunikacijskih vještina.
  • Njegujte pozitivan stav prema drugima.
  • Poboljšanje vještina monološkog govora.
  • Usavršavanje vještina dijaloškog govora.
  • Razvoj mimike i pantomime.
  • Razvoj fantazije i mašte.
  • Razvoj sposobnosti dubokog figurativnog mišljenja.
  • Razvijanje sposobnosti uspostavljanja uzročno-posljedičnih veza.
  • Razvoj kreativnih sposobnosti.
  • Formiranje emocionalno-voljne sfere.
  • Formiranje etičkih ideja.
  • Povećanje samopouzdanja.
  • Naučite donositi odluke.

Nastavni plan i program predmeta "Predškolsko dijete"


nastava "Zabavna matematika"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Svojstva predmeta. Usporedba.

Pojmovi: jednaki, isti. Pojmovi: dugo - kratko. Na, gore, ispod, desno, lijevo.

Koncepti: Koliko? Mnogo, malo. Toliko, isto.

Jedan. Puno.

Točka, linija, ravna linija i kriva linija.

Isprekidana linija. Poligon. Kutak.

Zatvorene i otvorene linije. Numerička linija.

Znakovi +, -, =, ≠. Orijentacija lista.

Znakovi<, >, =, ≠.

Matematičke zagonetke.

Prije, kasnije. Matematičke igre.

Duže, kraće. Mjerenje duljine.

Tvrđi, lakši. Usporedba težine. Mjerenje mase.

Volumen. Usporedba po volumenu. Mjerenje volumena.

Omjer broja predmeta i broja.

Zadaci, šale. Orijentacija u vremenu.

Rad u bilježnici u kavezu.

Geometrijski oblici.

Krug, kvadrat, pravokutnik, trokut, lopta, kocka.

Sastavljanje figura iz dijelova i dijeljenje figura na dijelove.

Omjer broja predmeta i broja.

Rješavanje aritmetičkih zadataka.

Rad u bilježnici u kavezu.

Logički zadaci.

Matematički simboli. Logički zadaci.

Kalendar - tematsko planiranje lekcije "Vješte ruke"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Jesenski darovi. Modeliranje povrća i voća.

Aviomodelarstvo.

Modeliranje prema bajci kolobok.

Modeliranje. Smiješne životinje "Patka s pačićima".

Dekorativni rad. Primjena od geometrijski oblici.

Aplikacija "Paun"

Predložak aplikacije "Fungus"

Origami "Labud"

Izgradnja "Kuća uz cestu"

Radionica Djeda Božićnjaka. Izrada božićnih ukrasa

Igračka za božićno drvce "Djed Mraz" (koristeći vatu)

Radionica Djeda Božićnjaka. Izrada božićnih ukrasa.

Aplikacija "Snjegović"

Volumetrijsko modeliranje "Riblja kost"

Skulptura "Posuđe od prstenova"

Mozaik "Brod"

Origami "Lisica i Čovjek od medenjaka"

Origami "Lisica i Čovjek od medenjaka"

Plivaj, plivaj čamac (origami papir)

Aplikacija "Raketa u svemiru"

Aplikacija "Proljetni sastav"

Kolektivni rad "Pano s naših dlanova"

Kalendarsko – tematsko planiranje
lekcije "Osnove pismenosti"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Razlikovanje zvukova na sluh. Precrtavanje velikih poznatih predmeta prema predlošku, njihovo bojanje.

Tekst. Podjela po ponudi. Poznavanje bilježnice s crtama.

Tekst. Podjela po ponudi. Precrtavanje velikih poznatih predmeta prema predlošku, njihovo bojanje.

Sastavljanje rečenica za godišnja doba. Uska linija. Pismo je ravno - kratke linije. rime

Izrada prijedloga iz slika. Pismo je ravno - kratke linije.

Izdvajanje riječi iz rečenica. Slogovi. Slovo je kratkih linija sa zaobljenim dnom. Zvučne igre

Udarni slog. Slovo je kratkih linija sa zaobljenim vrhom. U svijetu zvukova i slova.

Udarni slog. Ponavljanje. Slovo ravne duge linije s petljom na dnu.

Rečenica, riječi, slogovi, naglasak. Uvod u crtani papir

Rečenica, riječi, slogovi, naglasak. Pismo kratkih linija s nagibom.

Ruske oštrice, byvalnitsy i bajke.

Ruske narodne pjesmice, poslovice i izreke, šale, bajke, epovi.

Igra "Pronađi slovo"

Ponuda. Slog. stres. Konsolidacija. šrafiranje-kopiranje

Govor (usmeni i pismeni) - općenito izlaganje. šrafiranje-kopiranje

rečenica i riječ. Igra "Riječi su različite"

Orijentacija na papiru s crtama. Igra "Put do kuće"

Riječ. Slog. Zvukovi i slova.

Zvukovi i slova. Kratki, dugi nagnuti štapići.

Tekst. Ponuda. Riječ. Slog. Konsolidacija znanja, vještina, sposobnosti. šrafiranje-kopiranje

Učvršćivanje naučenog. Razvoj govora

Riječ. Obitelj.

KNJIŽEVNOST:

  1. Volina V.V. Praznik slova. - M., 1999.
  2. Volina V. V. Učenje igrajući se. - M., 1994.
  3. Volina V.V. Zabavne ABC studije - M., 1998.
  4. Gerasimova A.S., Zhukova O.S., Kuznetsova V.G. Enciklopedija razvoja i učenja predškolske djece. - Ed. Olma medijska grupa. - M., 2007. (monografija).
  5. Iljin M.A. Priprema djeteta za školu. - Izdavačka kuća"Litera", 2004.
  6. Illarionova Yu.G. Naučite djecu rješavati zagonetke. - M.: 1985.
  7. Bezhenova M. A. Vesela matematika. D. Stalker -
  8. Tsvyntary V.V. Igramo se prstima i razvijamo govor. N. Novgorod, 1995.
  9. Uzorova O.V., Nefedova E.A. Gimnastika za prste. - M.: 2001.
  10. Kazintseva E.A., Pomerantseva I.V. Formiranje matematičke reprezentacije. -V.: Učitelj, 2009
  11. Pleshakov A.A. Zelena staza. Tutorial pripremiti djecu za školu. - M.: Obrazovanje, 2013.
  12. Fedosova N.A. Od riječi do slova. Udžbenik za pripremu djece za školu u 2 dijela. - M.: Obrazovanje, 2013.
  13. Uzorova O.V., Nefedova E.A. Razvoj govora u slikama. M.: Astrel AST, 2002.
  14. Gavrina S.E., Kutyavina NL, Toporkova I.G., Shcherbinina S.V. Učenje čitanja. Serijal "Škola za predškolce". - Izdavačka kuća "Rosmen-Press", 2002.
  15. Yu. A. Sokolova. Igre i zadaci za intelektualni razvoj dijete. Serijal „Akademija predškolski razvoj, - M.: Eksmo, 2010.
  16. Yu. A. Sokolova. Igre i zadaci za pripremu za školu. - M.: Eksmo, 2010.
  17. R. Oren. Tajne plastelina. Serija "Akademija predškolske djece" - Izdavačka kuća Makhaon, 2015.

Objašnjenje
Program rada za pripremu djece od 6-7 godina za školu izrađen je u skladu sa zahtjevima Federalnog državni standard elementarni opće obrazovanje druga generacija. Program priprema djecu koja nisu pohađala vrtić za školovanje. Svrha programa– uspješna prilagodba djece predškolske dobi novim odgojno-obrazovnim uvjetima.
Priprema djece za polazak u školu zauzima posebno mjesto u obrazovnom sustavu. To je zbog teške prilagodbe djeteta školi. Škola pred prvašića postavlja prilično visoke zahtjeve. Predškolsko dijete treba biti spremno ne samo za nove oblike komunikacije. Trebao bi imati razvijenu motivacijsku sferu, gdje radoznalost djeluje kao osnova kognitivne aktivnosti, formiraju se emocionalno-voljna i kognitivna sfera. mentalne funkcije. Budući prvašić moraju posjedovati elementarne vještine univerzalnih aktivnosti učenja (UUD), komunikacijske i govorne kompetencije.
Razvoj djetetovih potencijala kroz ovladavanje UUD-om, predloženim federalnim standardima osnovnog općeg obrazovanja, čini temelj osnovnog obrazovanja. S tim u vezi stvaranje preduvjeta za školovanje drugi je jednako važan cilj programa.
Programom se rješavaju problemi općeg razvoja budućeg prvašića, njegovih tjelesnih, socijalnih i psihičkih funkcija potrebnih za sustavno školovanje u školi.
Glavni zadaci: očuvanje i promicanje zdravlja; razvoj osobnih kvaliteta; formiranje vrijednosnih stavova i orijentacija; razvoj kreativne aktivnosti; formiranje i razvoj mentalnih funkcija kognitivne sfere; razvoj emocionalno-voljne sfere; razvoj komunikacijskih vještina; razvoj sposobnosti za postupanje prema pravilima.
opće karakteristike programa
Glavne odredbe programa: priprema za školu se razvija; pomaže u svladavanju specifičnosti društvenih odnosa (u obitelji, s vršnjacima, s odraslima); osigurava formiranje vrijednosnih stavova; usredotočuje se ne na razinu znanja, već na razvoj potencijala djeteta, na zonu njegovog najbližeg razvoja; osigurava postupan prijelaz od neposrednosti do proizvoljnosti; organizira i kombinira proizvodne aktivnosti u jednom semantičkom nizu; priprema prijelaz iz razigranog u kreativno, aktivnosti učenja, uključujući i suradnju s vršnjacima i odraslima; je nepromjenjiv i priprema za svaki sustav školskog obrazovanja.
Osnovni principi izgradnje programa: opći razvoj uzimanje u obzir individualnih mogućnosti i sposobnosti; razvoj kreativne aktivnosti; razvoj osobnih kompetencija; podrška i očuvanje zdravlja; formiranje duhovnih i moralnih stavova i orijentacija; razvoj održive psihološke prilagodbe novim uvjetima obrazovanja; sustvaralaštvo učitelja, učenika i roditelja.
Sadržaj pripreme za obuku temelji se na načelima kao što su: uzimanje u obzir dobi i individualnih karakteristika djeteta; sustavan i dosljedan; varijabilnost i varijabilnost; dostupnost i dostatnost; vidljivost; autentičnost; složenost; odnos s vanjskim svijetom; korištenje umjetničkih djela, integracija svih vrsta umjetnosti, djela dječje kreativnosti; razne igre i kreativni zadaci; raznolikost vrsta umjetničke i kreativne aktivnosti (igra, glazbena, likovno-govorna, kazališna).
Vodeća aktivnost: igra; produktivan, kreativna aktivnost; dizajn i modeliranje. Vrste radnji u procesu projektiranja: analiza objekta; usporedba i usporedba; prepoznavanje zajedničkog i različitog; provedba klasifikacije; uspostavljanje analogije.
Mjesto rada u nastavni plan i program.
Program nudi sustav adaptacijske nastave i sastoji se od sljedećih kolegija: „Znanje društvenih znanosti“, „Znanje o životu i nežive prirode”, “Brojanje i razvoj matematičkih prikaza”, “Razvoj govora i priprema za poučavanje opismenjavanja”, “Znanja i vještine u umjetnička djelatnost”, “Znanje o kulturi ponašanja, vještine u ovoj oblasti”. Prilagodbena nastava organizirana je u sklopu škole i ima sljedeću privremenu strukturu: 2 sata dnevno, 1 put tjedno. Nastava traje 30 minuta s pauzom od 20 minuta. Program je osmišljen za 34 tjedna. Ukupan broj odjeljenja je 68.
vrijednosne orijentacije.
Na temelju zahtjeva za dijete utvrđenih u glavnim dokumentima predškolskog i osnovnog općeg obrazovanja (savezni državni zahtjevi za strukturu glavnog općeg obrazovnog programa predškolski odgoj i savezna država obrazovni standard osnovnog općeg obrazovanja), pripremila je portret predškolca koji kreće u prvi razred.
Dijete koje kreće u prvi razred ima sljedeće kvalitete:
fizički razvijen, posjeduje osnovne kulturno-higijenske vještine: samostalno se oblači, svlači; brine o odjeći i obući; promatra elementarna pravila Zdrav stil životaživot; brine se o biljkama, životinjama, igračkama, knjigama; poznaje primarne podatke o sebi, obitelji, društvu, državi, svijetu i prirodi; posjeduje sredstva komunikacije i načine interakcije s odraslima i vršnjacima; koristi se verbalnim i neverbalnim načinima komunikacije; posjeduje dijaloški govor i konstruktivne načine interakcije s djecom i odraslima; svjesno i voljno gradi govorni iskaz u usmenom obliku.
Rezultati razvoja programa
Tijekom svladavanja sadržaja programa osiguravaju se uvjeti za postizanje sljedećih osobnih, metapredmetnih i predmetnih rezultata.
Osobni UUD: motivacijska i komunikativna, formiranje Ja – pojma i samopoštovanja u pripremi za školovanje, pozitivan stav prema školovanju.
rezultati metapredmeta.
Kognitivni UUD: znakovno-simboličko modeliranje i transformacija objekata; analiza objekata radi isticanja obilježja (bitnih, nebitnih); sinteza kao kompilacija cjeline iz dijelova, uključujući neovisno dovršavanje, implementaciju elemenata koji nedostaju; usporedba i usporedba; prepoznavanje zajedničkog i različitog; provedba klasifikacije; uspostavljanje analogije; samostalan izbor metoda zadataka ovisno o konkretnim uvjetima; svjesna i dobrovoljna gradnja govorni iskaz u usmenom obliku.
Regulatorna UUD: provedba akcije prema modelu i zadanom pravilu; održavanje zadanog cilja; sposobnost uočiti navedenu grešku i ispraviti je prema uputama odrasle osobe; praćenje njihovih aktivnosti na temelju rezultata; sposobnost adekvatnog razumijevanja procjene odrasle osobe i vršnjaka.
Komunikacijski UUD: ovladavanje određenim verbalnim i neverbalnim sredstvima komunikacije; emocionalno pozitivan odnos prema procesu suradnje s odraslima i vršnjacima; orijentacija na komunikacijskog partnera; sposobnost slušanja sugovornika; postavljati pitanja.
Predmetni rezultati.
Dijete će naučiti:
prepoznati prvi glas u riječima;
slušaj pozorno književna djela;
imenovati likove, glavne događaje;
odgovarati na pitanja nastavnika o sadržaju, izvoditi elementarne zaključke;
prepričati djelo uz tekst, po ulogama, u dijelovima;
sastaviti elementarnu priču prema nizu slika;
raspravljati o moralnim aspektima ljudskih postupaka;
sudjelovati u grupnim razgovorima;
koristiti se prihvaćenim normama uljudne govorne komunikacije;
razlikovati geometrijske oblike po obliku (trokut, krug, kvadrat), po boji, po veličini;
brojite od 0 do 9 i obrnuto;
odrediti broj predmeta unutar 10, povezati broj s brojevima;
snalaziti se u prostoru;
kretati se u bilježnici u kavezu;
izvoditi elementarne crteže na kariranom papiru;
pravilno koristiti kist prilikom crtanja;
izvesti elementarni ukras u traci;
koristiti elementarne tehnike modeliranja (povlačenje, štipanje, savijanje, kotrljanje, ravnanje itd.).
Dijete će imati priliku naučiti:
uspostaviti verbalne kontakte s odraslima i djecom (obratiti se imenom, imenom i patronimom, pristojno izraziti zahtjev, ispričati se, zahvaliti na usluzi, govoriti mirnim, prijateljskim tonom);
razlikovati samoglasnike i suglasnike te ih povezati sa slovima;
razlikovati male folklorne žanrove (zagonetke, brzalice, jezičnice, uspavanke, pjesmice);
instalirati kvantitativni odnosi u prirodnom nizu brojeva u smjeru naprijed i nazad;
brojati i brojati jedan po jedan, dva po dva;
koristiti osnovna pravila za konstruiranje linearnog ornamenta;

Odjeljci programa

Broj sati

Znanje društvenih znanosti

Uvod u školu.

Moji prijatelji.

Moja obitelj.

Dani u tjednu.

Pojam rada. profesije.

Narodni praznici.

Prijevoz. SDA.

Obilazak sela.

Znanja o živoj i neživoj prirodi.

Biljni svijet.

Divlje i domaće životinje.

Ptice selice.

Dan (vrijeme, dan, noć).

Ljepota prirode.

Izlet u šumu (travanj).

Izlet u šumu. Što se promijenilo? (Svibanj)

Brojanje i razvoj matematičkih pojmova.

Broji gore i dolje do 10.

Odnos broja objekata i broja.

Povećanje i smanjenje broja za 1.

Prethodni i sljedeći broj.

Znakovi +, -, =. Najjednostavniji zadaci.

Mjerenje duljine predmeta pomoću uvjetne mjere.

Kompilacija nekoliko figura figure veća veličina.

Orijentacija na listu kariranog papira.

Razvoj govora i priprema za opismenjavanje.

Stvaranje jednostavnih rečenica.

Podijeli rečenice na riječi, riječi na slogove.

Izdvajanje pojedinih glasova u riječima.

Priča o crtanju. Opis artikla.

Slušanje književnih djela u snimci, čitanje nastavnika.

Prepričavanje onoga što se čulo.

Izmišljanje bajki, zagonetki.

Učenje pjesama.

Znanja i vještine u umjetničkom djelovanju.

Izražajno čitanje poezije.

Kazalište. Dramatizacija mali radovi.

Crtanje uzorka.

Stvorite vlastiti sastav.

Primjena.

Boje duge.

Modeliranje od plastelina.

Slušanje glazbena djela.

Učenje pjesama.

Znanje o kulturi ponašanja, vještine u ovoj oblasti.

Osobna higijena.

Briga o odjeći, sobi.

Bonton za stolom. Mi slavimo.

ponašanja na javnim mjestima.

Moje kućne obaveze.

Moja kuća. Sigurnost doma.

Pravila ponašanja u razredu, na odmoru.

Okvirno tematsko planiranje nastave za pripremu za školovanje djece od šest godina koja ne pohađaju dječji vrtić.

Poglavlje

Približan sadržaj lekcije

Vrijeme

Skretanje

Upoznavanje učitelja s djecom, djeca međusobno. Ja i moji prijatelji. Obilazak škole.

Igre na otvorenom.

Školski razgovor. Učenje pjesme S.Ya. Marshak "Rujan". Fizmunutka. Rad na opismenjavanju i izražajnosti govora.

Skretanje

Igre na otvorenom.

umjetničko čitanje pjesme su scene.

Skretanje

Razgovor o biljkama. Drveće, grmlje, bilje. Fizmunutka. Crtež cvijeta.

Igre na otvorenom.

Dnevna rutina i pravila osobne higijene. Kompleks jutarnjih vježbi.

Skretanje

Sastavljanje rečenice od dvije riječi prema slici. Odgovori na pitanja nastavnika. Igra pažnje. Fizmunutka. Radite na dikciji djece, učeći ih pravilnoj intonaciji.

Igre na otvorenom.

Crtam svoju obitelj. Fizmunutka. Obiteljski razgovor.

Skretanje

Popraviti račun na 10. "Koliko?" Uvod u bodovanje. Igra "Gdje je crveni krug?" Ček razne skupine stavki, kvantitativna usporedba grupa stavki (koja grupa ima više). Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Izlet u šumu. (Travanj)

Skretanje

Razgovor o njegovom rodnom selu, Primorskom kraju, o flori i fauni Primorja. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Opis životinje prema prikazu i slici. Šrafiranje figurica životinja (šablona). Fizmunutka.

Skretanje

Vježbe igre brojanje predmeta do 10 i natrag. Određivanje položaja predmeta u prostoru (gore, dolje, lijevo, desno). Uvod u trokutaste oblike. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Učenje pjesama o životinjama. Razgovarajte o kućnim ljubimcima. Naše omiljene pjesme. Fizmunutka.

Skretanje

Promjena godišnjih doba. Promjene u prirodi.

Igre na otvorenom.

Briga o odjeći, sobi. Fizmunutka.

Skretanje

Koliko riječi ima ova rečenica? Koja je prva riječ? Recite drugu riječ. Identifikacija teških glasova u izgovoru djece, obuka u njihovom izgovoru. Twisters jezika. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Modeliranje od plastelina. Voće povrće. Što raste u vrtu? Što raste u vrtu? Fizmunutka.

Skretanje

Igre "Broji dalje", brojalice itd. za učvršćivanje sposobnosti brojanja unutar 10. Igra "Ispod kojeg je stabla gljiva?" Kvantitativna usporedba skupina predmeta (više, manje, isto). Usporedba duljina predmeta (duži - kraći). Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Danas imamo praznik. Ponašanje za stolom

Skretanje

Moja obitelj. Igra uloga "Kćeri - majke". Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Sastavljanje rečenica od 3 riječi na temelju slike. Sastavite rečenice s riječima koje je zadao učitelj. Rastavljanje rečenica na riječi, određivanje niza riječi. Igra "Završi rečenicu." Fizmunutka.

Skretanje

Igre za učvršćivanje vještine brojanja naprijed i natrag, rednog brojanja, uspoređivanja skupina predmeta. Uvod u okrugle predmete. Praktična vježba u dijeljenju predmeta (papirna traka, krug na 2 dijela), uspoređujući ½ s cijelim predmetom (više, manje).

Igre na otvorenom.

Što je kazalište. Dramatizacija pjesme.

Skretanje

Životinje divlje i domaće. Razgovor o životinjama. Priče o životinjama. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Ponašanje na javnom mjestu (knjižnica, kazalište i sl.)

Skretanje

Čitanje priče A. Kononova "Veliko drvo". Odgovori na pitanja o sadržaju (poboljšanje dječjih odgovora). Igra za razvoj pažnje "Pogodi tko je otišao."

Igre na otvorenom.

Primjena. Cvijeće.

Skretanje

Brojanje gore i dolje unutar 10. Vježbe u uspoređivanju cijelog broja i po. Igrovne vježbe za razvoj ideja o položaju predmeta u prostoru (ispred, iza, iza, između). Prisutnost u učionici predmeta četverokutnog i trokutastog oblika. Igra "Pogodi što se promijenilo."

Igre na otvorenom.

Ptice selice. velika avantura ptice.

Skretanje

Pojam rada. profesije. Igra uloga "Tko ćeš ti biti?"

Igre na otvorenom.

Pričajući učitelju bajke "Zayinkina koliba". Dramatizacija bajke. Poboljšanje govora djece.

Skretanje

Igre za popravljanje rezultata unutar 10 (račun u lancu, “Tko zna dalje broji”). Konsolidacija ideje "duže - kraće" usporedbom objekata okolne stvarnosti.

Igre na otvorenom.

Slušanje glazbenog djela. Pjevanje.

Skretanje

Dan (vrijeme, dan, noć). "Gdje spava sunce?"

Igre na otvorenom.

Moje kućne obaveze.

Skretanje

Zagonetke o predmetima i pojavama poznatim djeci. Izrada nacrta kratke priče na temu zagonetki. Raditi na usavršavanju govora djece.

Igre na otvorenom.

Crtanje uzorka u traci s izmjeničnim elementima 4 - kutni, 3 - ugljen i okrugli (prema modelu).

Skretanje

Vježbe za učvršćivanje ideja o položaju predmeta u prostoru (desno, lijevo, gore, dolje).

Igre na otvorenom.

Obilazak sela.

Skretanje

Prijevoz. Pravila promet.

Igre na otvorenom.

Čitanje od strane učitelja djela s opisom prirode. Kolektivni rad na izradi prijedloga o prirodi. Podjela rečenica, izbor riječi koje odgovaraju na pitanje što? kako?, zamjenjujući jednu riječ drugom. Didaktička igra na razvoj pamćenja i pažnje "Gledaj i zapamti."

Skretanje

Igre na otvorenom.

Kazalište. Mi smo umjetnici. Uprizorenje bajke ili kraćeg igrokaza.

Skretanje

Zaštita okoliša. Što možemo učiniti da sačuvamo prirodu?

Igre na otvorenom.

Moja kuća. Sigurnost doma. Igre igranja uloga.

Skretanje

Čitanje učenika bajke "Tri medvjeda". Pričanje bajke od strane djece uz poštivanje potrebne intonacije.

Igre na otvorenom.

Modeliranje od plastelina. Kućni ljubimci.

Skretanje

Učvršćivanje brojanja naprijed i nazad unutar 10. Vježbe sa didaktički materijal konsolidirati ideje o položaju objekata u prostoru.

Igre na otvorenom.

Ljepota prirode. Crtanje, pjesme o prirodi.

Skretanje

Narodni praznici. Igre igranja uloga.

Igre na otvorenom.

Kompilacija usmene priče (2-3 rečenice) o vašoj omiljenoj igri koristeći riječi koje označavaju pokret, radnju.

Skretanje

Brojanje određenih predmeta (brojanje štapića), igra "Imenuj onoga koji je otišao." Usporedba dviju skupina predmeta. Didaktička igra za konsolidaciju vještine brojanja "Pogodi što se promijenilo?"

Igre na otvorenom.

Slušanje glazbenih djela. Pjevanje.

Skretanje

Izlet u šumu (svibanj). Što se promijenilo?

Igre na otvorenom.

Ponašanje u razredu, na odmoru.

Skretanje

Kompilacija usmene priče o školi. "Ići ćemo u školu." Raditi na pravilnom govoru djece.

Igre na otvorenom.

Primjena.

Skretanje

Kvantitativni i redni rezultat unutar 10 po specifične predmete i na kartama. Razgovor o položaju predmeta u učionici, o njihovoj veličini. Pronalaženje, prepoznavanje geometrijskih oblika u okolnim predmetima.

Igre na otvorenom.

Moja ruta od kuće do škole. Prometni zakoni.

Skretanje

Dani u tjednu.

Igre na otvorenom.

Slušanje bajke (snimka). Odgovori na pitanja o priči. Sastavljanje kratkog sažetka.

Skretanje

Sastavljanje i rješavanje jednostavnih zadataka.

Igre na otvorenom.

Crtanje bojama. Nebo i oblaci.

Skretanje

Sastavljanje rečenice od tri riječi. Isticanje riječi u rečenici. Rastavljanje slogova u riječi. Razdvajanje pojedinih zvukova.

Igre na otvorenom.

Vaši ljubimci. Akvarijske ribe. Hrčci. Ptice. Mačke i psi.

Skretanje

Izrada i rješavanje zadataka na temu "Što imamo u portfelju?"

Igre na otvorenom.

Kriteriji i norme za vrednovanje rezultata svladavanja programa
Tekuća provjera znanja iz predmeta provodi se bez njihovog bodovanja. Učitelj procjenjuje rad djeteta verbalno i samo pozitivno.
Književnost
Rainbow program. Na pragu škole. Autori: T.N. Dronova, T.I. Grizik, L.F. Klimanov, E.V. Solovjova, L.E. Tymoshchuk, S.G. Jacobson (Sastavio T.N. Dronova) - 3. izd. - M .: Obrazovanje, 2004. "100 zagonetki od A do Ž" N. Sotnikova, M. - Iris press, 2008 Dijagnoza spremnosti djeteta za školu: Vodič za učitelje predškolske ustanove/ Ed. N. E. Veraksy. - M.: MOZAIK-SINTEZIS, 2010
Materijalno tehnička podrška predmeta
– demo instanca (barem jedna po klasi);
- kompletan set (za svakog učenika u razredu);
- komplet za frontalni rad (najmanje jedan za dva učenika);
- set za rad u grupama (jedan za 5-6 učenika).
tiskani priručnici
Kompleti za učenje pismenosti (platno za slaganje slova, set slova.
Kompleti zapletnih (predmetnih) slika Rječnici na ruskom jeziku: Rječnik.
Reprodukcije slika u skladu s temom i vrstama rada (iu digitalnom obliku).

Problem pripreme djece za školu, usprkos svim saznanjima, i dalje ostaje aktualan. Svake godine zahtjevi obrazovanja postaju sve složeniji, a kod djece koja polaze u 1. razred svake godine se uočava sve više odstupanja u zdravstvenom stanju, neuropsihičkom i funkcionalnom razvoju. Stoga je djeci sve više potrebna stručna pomoć psihologa, psihološka i pedagoška podrška u predškolskoj ustanovi.

Ovaj rad uključuje:

dijagnosticiranje spremnosti za školovanje;

predviđanje školskih poteškoća na temelju toga;

provođenje popravne i razvojne nastave usmjerene na poučavanje, obrazovanje i razvoj kod djece starije predškolske dobi skupa funkcionalnih pokazatelja potrebnih za uspješno školovanje;

Kako bi se riješio ovaj problem i pomogao u uspješnom upisu u školu, bilo je potrebno izraditi "Plan-program pripreme djece za školu", koji uključuje ciklus posebnih popravnih i razvojnih treninga za djecu starije predškolske dobi (5,5 - 7 godina). star)

Cilj: priprema za školovanje, prevencija školske neprilagođenosti.

Glavni ciljevi:

1. Formiranje kognitivne aktivnosti i motivacija za učenje djeca starije predškolske dobi.

2. Korekcija i razvoj poremećaja aktivnosti i skupa pokazatelja funkcionalnog razvoja koji su nužni za uspješno školovanje (organizacija pažnje, analitičko mišljenje i govor, pamćenje, vizualna i slušna percepcija, razvoj finih pokreta ruku i integracija oko-ruka) .

3. Razvoj emocionalne regulacije dječjeg ponašanja, prevencija i smanjenje anksioznosti, povećanje samopouzdanja.

4. Prevencija i korekcija oštećenja vida, podučavanje tehnikama samoopuštanja, otklanjanje psihomišićne napetosti.

Oblik organizacije nastave

Prema rezultatima dijagnostike, pedagog-psiholog formira grupu djece od 6 do 7 djece, po mogućnosti različitog spola. Nastava se održava jednom tjedno. Svaka lekcija uključuje igre, vježbe, razgovore itd. Sat traje 25 minuta, postupno se povećava prema kraju. Školska godina trajanje nastave je do 30 - 35 minuta, ovisno o stanju i mogućnostima djece.

Za nastavu svako dijete treba bilježnicu u velikoj kutiji i dvije jednostavna olovka; učitelj-psiholog ima set estetski oblikovanih demonstracija i brošura.

Struktura

Svaka lekcija je strukturirana na takav način da se jedna vrsta aktivnosti zamjenjuje drugom. Ukupno ima 8 blokova zadataka.

1. Igre i vježbe za socio-psihološku pripremu za školu. To su pozdravne igre, razgovori, uzbudljivi zadaci, skečevi, igranje situacija, crtanje i terapija pijeskom koji će pomoći razgovarati o školi, provjeriti je li dijete spremno za promjene u svom životu: zna li što je dnevna rutina, lekcije, promjena, pravila higijene, je li u stanju uspostaviti dobar odnos s vršnjacima i odraslima.

2. Igre i vježbe za intelektualni razvoj. Usmjeren na razvoj kognitivnih mentalnih procesa (pamćenje, pažnja, mišljenje, mašta, govor, percepcija). Oni su usmjereni na mentalni razvoj djece kroz usavršavanje osjetila.

3. Vježbe disanja i koordinacije. Usmjeren na aktiviranje i energiziranje rada dijelova moždanog debla, poboljšanje ritma tijela, razvijanje samokontrole i samovolje.

4. Simetrični crteži. Usmjeren na razvoj koordinacije pokreta i grafičkih vještina, aktivaciju struktura moždanog debla i međuhemisfernu interakciju.

5. Grafički diktati. Usmjereni su na razvijanje sposobnosti postupanja po pravilu i samostalno prema uputama odrasle osobe, kao i na razvoj orijentacije u prostoru i fine motorike šake.

6. Gimnastika za prste. Pospješiti razvoj mentalnih funkcija (pažnja, pamćenje, mišljenje i govor), kao i pokretljivost i fleksibilnost ruku.

7. Vježbe za prevenciju oštećenja vida i prevenciju vidnog zamora. Pridonose uklanjanju refleksa perifernog vida, ritmu desne hemisfere, aktivaciji mozga i međuhemisfernoj interakciji, što značajno poboljšava percepciju, aktivira proces učenja.

8. Igre i vježbe za ublažavanje psihomišićne napetosti. Koriste se opuštanje mišića, auto-trening itd.


Eksemplarna nastava o socio-psihološkoj pripremi djece za školovanje

1 pripremni sat

Zadaci:

- Stvaranje okruženja povjerenja.

- Saznavanje svrhe pohađanja nastave.

— Razvoj vizualnog pamćenja, pažnje, mišljenja i govora kod djece.

- Oslobodite se emocionalnog stresa.

1 blok zadataka:

Kako se zoveš?

Želiš ići u školu!

Crtamo (predškolac i školarac).

2 blok zadataka:

1. Imenuj riječi (slovo c)

2. Životinje - insekti - Školski pribor- prijevoz.

3. Dodatna riječ

4. Zapamti i nacrtaj

3 blok zadataka: Vježba "Pjevačica" (sa zvukom a - o - y).

4 blok zadataka: istovremeno objema rukama crtati jabuku u bilježnicu.

5 blok zadataka: obrazac diktata.

6 blok zadataka:"Šaka - rebro - dlan", "Dvorac"

7 blok zadataka:„Očima crtamo kvadrat“ (fiksirajući bradu rukama, očima crtamo kvadrat 3 puta u smjeru kazaljke na satu i 3 puta suprotno).

8 blok zadataka: vježba "Torta", "Lutke" ("Peršin" - "Pinokio" - "Peršin"), auto-trening.


Primjer plana lekcije:

Zadaci:

— Formiranje adekvatne ideje o školski život.

— razvoj vizualnog, semantičkog pamćenja, logično mišljenje, govor.

– razvoj slušnih i vidnih analizatora, prostorna orijentacija, mali mišići šake, senzomotorni pokreti.

- Ovladavanje vještinama samoregulacije.

1 blok zadataka:

Razgovor: Škola i školska pravila

2 blok zadataka:

1. Smislite treću riječ za nekoliko riječi u značenju.

2. Prisjeti se znakova u boji i imenuj ih.

3. Usporedi i dopuni.

4. Reci suprotno.

3 blok zadataka: Raketna vježba.

4 blok zadataka: Istovremeno nacrtajte 2 kruga s obje ruke i zasjenite ih okomitim linijama.

5 blok zadataka: obrazac diktata.

6 blok zadataka:"Žaba", "Lyazginka", "Uho-nos".

7 blok zadataka:„Očima crtamo trokut“ (fiksirajući bradu rukama, očima crtamo trokut 3 puta u smjeru kazaljke na satu i 3 puta suprotno).

8 blok zadataka: vježba "Saberi se", opuštanje "Čarobni san".

Rabljene knjige
(vježbe, zadaci, igre):

S.A. Kozlova "Socio-psihološka priprema za školu" - M .; Školski tisak, 2004. (monografija).

S.V. Konovalenko "Komunikativne sposobnosti i socijalizacija djece u dobi od 5 - 7 godina" - M .: Izdavačka kuća Gnom i D; 2001. godine

A.L. Sirotyuk "Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću" - M.: TC Sphere, 2003.

Općinski proračun obrazovna ustanova

prosjek sveobuhvatna škola № 10

gradski okrug - grad Volzhsky, regija Volgograd

ODOBRITI

Ravnatelj MBOU SŠ br.10

T.V. Vasiljeva

2013

Radni program

za pripremu za školu

Sastavila: Moskalenko Olga Dmitrievna

RAZMATRANO

na sastanku učitelja SMO

osnovna škola

2013

Protokol br. _____

Voditelj ShMO

O. D. Moskalenko

2013

Objašnjenje

Svako novo razdoblje u životu čovjeka prate nove poteškoće i iskustva. Djeca su posebno pogođena ovim poteškoćama. Za dijete koje je naviklo na igru Dječji vrtić a kod kuće situacija ulaska u školu nije laka. Treba pospremiti igračke, uzeti olovku, bilježnice, pažljivo slušati odrasle i izvršavati njihove zadatke.

Neki dečki prolaze kroz razdoblje prilagodbe bez većih poteškoća, za druge problem prilagodbe ostaje relevantan. Zajedno s njima ove probleme mogu doživjeti i njihovi roditelji. Ove poteškoće su različite prirode:

intelektualna spremnost,

Osobno i socio-psihološki spremnost,

Fizička spremnost.

Informacije o sigurnosti obrazovni proces

nastavnu literaturu ili druga informacijska sredstva te materijalno-tehničku opremu

Nastava "Priprema za školu"

Naziv disciplina uključenih u deklarirano obrazovni program

godina izdavanja obrazovna literatura

Matematika

MI. Moro, S.N. Volkova Matematički koraci

M. "Prosvjeta", 2012

36 sati za buduće odlikaše: Radna bilježnica za ocjenu 0 u 2 dijela / L.V. Mishchenkova.- M .: Izdavačka kuća ROST, 2013. - (Mladi pametni ljudi i pametne djevojke. Tečaj "RPS" za masovnu školu).

Priprema za pisanje.

M. "Prosvjeta", 2012 Izdavač "Zemlja znanja" i osnivač LLC preduzeća "De Agostini" "Rusija"

O.A. Kholodova Tri mjeseca prije škole.

Razvoj govora

V G. Goretsky N.A. Fedosova Od riječi do slova Ch-1,2

M. "Prosvjeta", 2012

Volina V.V. "Entertaining ABC Studies", Moskva "Prosvjetljenje" 2013

uzimajući u obzir formiranje komponenti

aktivnosti učenja (60 sati)

Svrha programa je pripremiti dijete za školski život, nove vodeće aktivnosti, otklanjanje poteškoća prilagodbe u novom društvenom okruženju za njega, razvoj i ispravljanje kognitivnih i komunikacijskih sposobnosti djeteta.

Didaktička načela provode se kroz sadržaj nastave i metode rada.

Nastavne metode su višestruke. Oni nisu usmjereni samo na asimilaciju znanja, već i na razvoj djece, usmjereni su ne samo na buđenje uma, već i na emocionalnu sferu.

Oblik izvođenja nastave je raznolik: dramatizacija, igra igranja uloga, natjecanja, kreiranje problemskih situacija, korištenje ICT-a.

Program pripreme predškolaca za školu i formiranje komponenti obrazovnih aktivnosti mora biti izgrađen uzimajući u obzir sljedeće sadržajne crte:

1. Razvoj kognitivnih sposobnosti djece.

2. Razvoj mentalnih procesa: pamćenje, pažnja, mišljenje.

3. Priprema djece za učenje čitanja i pisanja, matematike.

4. Proširenje znanja o svijetu oko sebe.

5. Razvoj djetetovih komunikacijskih vještina.

Tijekom nastave rješavaju se sljedeći zadaci:

1. Formiranje vještina obrazovne aktivnosti, razvoj kognitivnih interesa i poticanje želje za učenjem u školi, obrazovanje trajne pažnje, promatranja, organizacije.

2. Razvoj kod djece sposobnosti analize i sinteze, samokontrole, samopoštovanja u obavljanju posla.

3. Obrazovanje kod djece kolektivizma, poštovanja prema starijima, brižnog odnosa prema djeci, želje da pomažu jedni drugima.

4. Priprema djece za proučavanje predmeta u školi, razvijanje fonemskog sluha i sposobnosti provođenja zvučne analize, poboljšanje svih aspekata govora, produbljivanje dječjih ideja o okolnoj stvarnosti. Usavršavanje vještina brojanja unutar deset, učenje naziva brojeva naprijed i nazad. Formiranje vještina: u uspostavljanju odnosa između brojeva prirodnog niza.

5. Razvoj vizualno-figurativnog i logičkog mišljenja djeteta, dobrovoljne pažnje, vizualno-slušne percepcije, mašte, fine motorike i koordinacije pokreta ruku, sposobnosti snalaženja u prostoru i vremenu. Budući da je igra vodeća aktivnost djece predškolske dobi, preporučljivo je ugraditi sve razrede oblik igre. Visoka kognitivna razina djeteta doprinosi uspješnoj asimilaciji programa.

Rezultati nastave sumiraju se na konferenciji za roditelje :

Foto prezentacija "Kroz stranice našeg života"

Organizacija izložbe dječjih radova

Opseg programa je dizajniran za 60 lekcija (1 puta tjedno po 3 lekcije od studenog do travnja).

Program spreman za školu

1. Matematika - 20 sati

Predmet programa koji se studira temelji se na:

    Proučavanje prostorne reprezentacije, relativnog položaja objekata: iznad, ispod, lijevo, desno, ispod, iznad, lijevo, desno, ispred, iza, između, pored;

    Vremenski prikazi: prvo, zatim, prije, poslije, ranije, kasnije;

    Usporedba grupa predmeta: više, manje, isto, duže, kraće, više, niže;

    Razvoj malih mišića prstiju, crtanje uzoraka i sjenčanje uzoraka.

Do kraja matematičkog programa djeca razvijaju sljedeće osnovne vještine:

1. Sposobnost pronalaženja više predmeta i jednog u okruženju, sposobnost usporedbe grupa predmeta koje sadrže do 10 objekata i povezivanja određenog broja predmeta s brojem.

2. Sposobnost prepoznavanja i govornog izražavanja znakova sličnosti i razlika između dva predmeta ili lika u boji, obliku, veličini i drugim svojstvima.

3. Sposobnost usporedbe, na temelju jasnoće, susjednih brojeva unutar 10, kako bi se odredilo više i manje.

4. Sposobnost prepoznavanja i imenovanja geometrijskih oblika: kvadrata, kruga, trokuta te pronalaženja predmeta u okolini sličnih oblika.

5. Sposobnost usporedbe predmeta po duljini, širini, debljini.

6. Na sluh odredi broj koji nedostaje, imenuje ga, odredi prethodni i sljedeći broj imenovanom, usporedi brojeve.

Kalendarsko-tematsko planiranje u matematici

Predmet

datum

Utvrđivanje pripremljenosti za nastavu matematike.

Brojanje objekata na temelju vidljivosti do 10 naprijed i nazad.

Upoznavanje ćelije

Rad s papirima. Preklapanje papira s harmonikom. Interaktivna igra"Računati"

Usporedba predmeta po boji, veličini. Brojite stavke do 10 i natrag.

Upoznavanje s geometrijskim oblicima: trokut, pravokutnik, krug. Kompilacija geometrijskih oblika: kuće, automobili.

Interaktivna igra "Nevjerojatne figure"

Omjer "više", "manje", "isto", "visoko - nisko". Kompilacija geometrijskih oblika od štapića.

Upoznavanje s brojevima 1, 2 i njihovim odnosom s brojem predmeta. Interaktivna igra "Lov na brojeve"

Prostorni i vremenski odnosi "lijevo", "desno", "gore", "dolje", "ranije", "kasnije", "između", "iza".

crtanje uzorka

Brojite stavke od 1 do 10.

Upoznavanje sa znakom +, -.

Interaktivna igra "Smiješne domine"

Koncept "koliko više", "manje", "isto"

Upoznavanje sa znakom "veće od", "manje od", "jednako".

Interaktivna igra "Praznična poslastica".

Brojanje predmeta od 1 do 10. Upoznavanje s brojem 3.

Izrada uzorka od geometrijskih oblika.

Interaktivna igra "Utrka u svemiru".

Jačanje vještine brojanja unutar 10.

Interaktivna igra "Picture Planets"

Upoznavanje s brojem 4. Sastavljanje geometrijskih oblika iz štapića. Crtanje uzorka. Pismo od štapića.

Pojam linija: “izlomljena linija”, “odsječak”, “prava”.

Brojanje predmeta unaprijed i unatrag.

Sastav brojeva 3,4. Interaktivna igra "Redovi brojeva"

Brojevi 1,2,3,4. Učvršćivanje sastava brojeva 3.4.

Interaktivna igra "Zabavni dodatak"

Usporedba predmeta. Crtanje uzorka.

Izravno i obrnuto brojanje. Uvod u broj 5.

Završna lekcija: Konsolidacija sastava broja 5.

Interaktivna igra "Brojanje sa strašilom."

2. Priprema za pisanje. Učenje pisanja - 20 sati.

Svrha nastave pisanja je razvijanje i učvršćivanje vještina rada s olovkom i perom. Posebne pripremne vježbe pomoći će predškolcima pri ulasku obrazovna ustanova Ispravno i na vrijeme rješavati pismene zadatke. Razvoj pravilnog držanja, nagnutog položaja bilježnice na stolu i sposobnosti držanja olovke i olovke prilikom pisanja i crtanja. Pripremne vježbe za razvoj oka, šake i malih mišića prstiju, glađenje i sjenčanje kontura, povezivanje linija i oblika, crtanje i bojanje uzoraka i obruba kontinuiranim pokretom šake, pomaže u očuvanju i jačanju zdravlja školaraca.

Do kraja nastave pisanja

Djeca razvijaju sljedeće vještine:

Sposobnost pravilnog postavljanja bilježnice, držanja olovke, pera.

Sposobnost šrafiranja objekata okomito i vodoravno.

Razvijanje pravilnog držanja

Razvijanje fine motorike ruke

Razvijaju se intelektualne i govorne sposobnosti djeteta

Obogaćen leksikon

Sposobnost postavljanja i odgovaranja na pitanja, vođenja dijaloga. Djeca uče sposobnost adekvatnog opažanja i korištenja govora – ovladavaju komunikacijskom funkcijom jezika

Kalendarsko-tematsko planiranje nastave opismenjavanja (pisanje)

p/n

Predmet

datum

Što se uči u školi? O pozivu i o lekciji ...

Povijest pisanja. Higijenska pravila.

Radna linija. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Pismo kosih crta. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo od kosih ravnih linija sa zaobljenjem na vrhu i dnu. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo s dugačkom petljom na vrhu i na dnu. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo desnog i lijevog poluovala. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo ovala. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo slovo "a". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Slovo slovo "A". Bojanje obruba. Crtanje obrisa i sjenčanje.

Velika i mala slova "A, a"

Malo slovo "o". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Veliko slovo "O" Ocrtavanje obrisa slike i njezina šrafura.

Interaktivna igra "Nogomet sa slovima".

Velika i mala slova "Oh, oh"

Malo slovo "i". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Veliko slovo "I". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Veliko i malo slovo "ja, i"

Malo slovo "u". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Veliko slovo "U". Crtanje obrisa i sjenčanje.

Uvod u kombinacije slova.

Interaktivna igra "Pisma od želea"

3. Razvoj govora. Opismenjavanje - 20 sati.

Glavni cilj proučavanja razvoja govora, poučavanja pismenosti je provođenje aktivnosti usmjerenih na stvaranje jasne praktične orijentacije u procesu učenja ruskog jezika, daljnji razvoj koherentan govor djece predškolske dobi, unaprjeđenje kulture i razine njihove verbalne komunikacije naznačene potrebom posjedovanja ovih vještina za polazak u školu.

Priprema djece za proučavanje predmeta u školi: razvijanje fonemskog sluha i sposobnost provođenja analize zvuka: izolirati zvukove u riječima, odrediti njihov slijed, razlikovati samoglasnike i suglasnike i slova, odrediti broj riječi u riječi, izdvojiti rečenice iz govora.

Rad na rečenici i vezanom govoru. Usavršavanje govornih vještina koje djeca stječu kod kuće, u vrtiću. Prepričavanje poznatih bajki, bez izostavljanja, sastavljanje određenog broja složenih rečenica po slici ili nizu slika zajednička tema, ili pripovijetka s obzirom na logiku razvoja radnje. Izmišljanje priča o jednostavnim slučajevima iz vlastitog života po analogiji s onim što je pročitano, prema zapletu koji je predložio učitelj, širenje ideja o svijetu oko sebe, fenomen stvarnosti temeljen na životno iskustvo dijete.

Budući da je igra vodeća aktivnost djece predškolske dobi, preporučljivo je sve razrede graditi na razigran način, ujediniti djecu u parove, grupe i provoditi izlete.

Do kraja programa opismenjavanja

Djeca razvijaju sljedeće vještine:

Sposobnost odgovaranja na pitanja.

Sposobnost sastavljanja malih jednostavnih rečenica, dopunjavanje ih riječima koje nedostaju.

Sposobnost sastavljanja priče prema slici zapleta, prema referentnim riječima.

Sposobnost razlikovanja glasova od slova, izdvajanja glasova iz riječi, pravilnog izgovaranja.

Sposobnost razlikovanja samoglasnika i suglasnika.

Sposobnost dijeljenja riječi na slogove.

Sposobnost dijeljenja rečenica na riječi, riječi na slogove.

Predstavite samoglasnike i slova: A, O, U, I

Kalendarsko-tematsko planiranje nastave opismenjavanja (razvoja govora)

p/n

Predmet

datum

Usmeni i pisani govor. Povijest govora.

Razvoj govora.

Razgovor "Jesen u prirodi." Sastavljanje priče o slici "Šuma".

Razvoj govora. Razgovor "Naš grad".

Razgovor "Prijevoz".

Interaktivna igra "Stani, pozor, idi."

Ponuda. Rastavljanje teksta na rečenice.

Razvoj govora. Razgovor "Način dana"

Razgovor "Kućanski aparati".

Interaktivna igra "Stručnjak za sigurnost".

Riječ. Dijeljenje rečenica riječima.

Razvoj govora.

Razgovor "Šuma i svijet životinja."

Razgovor "Kućni ljubimci"

Interaktivna igra "Gdje je čija kuća?"

Slog. Dijeljenje riječi na slogove. Upoznavanje sa glasovima "A" "O" "U".

Učenje brzalica, dječjih pjesmica.

Razvoj govora.

Razgovor Voda u prirodi.

Interaktivna igra "Stanovnici ribnjaka"

Slog. Dijeljenje riječi na slogove. Zvukovi su samoglasnici i suglasnici.

Interaktivna igra "Čudesna ogrlica"

Razvoj govora.

Razgovor "Proljeće u prirodi". Praznik baka i majki. Učenje stihova.

Spajanje suglasnika sa samoglasnikom.

Interaktivna igra "Slova u boji"

Razvoj govora.

Razgovor Moja najdraža igračka Kompilacija priča o igračkama. Učenje pjesama.

Do kraja priprema za školu budući bi prvašići trebalibiti u mogućnosti:

  • Pronaći i imenovati uzorak u rasporedu predmeta, dovršiti logički niz prema zadanom principu, samostalno nacrtati elementarni uzorak.

    Pronađite načelo grupiranja objekata, dajte generalni naziv tim objektima.

    Pronađite sličnosti i razlike među predmetima (po boji, obliku, veličini, osnovnom konceptu, funkcionalnoj namjeni itd.)

    Znati utvrditi uzročne veze, prepoznati namjerno lažne fraze, ispraviti sličnost, obrazložiti svoje mišljenje;

    Istaknite bitna obilježja predmeta, obrazložite svoj izbor.

    Navedite pozitivne i negativne karakterne osobine.

    Pokažite brzu reakciju pri odabiru točnog odgovora između nekoliko ponuđenih.

    Zapamtite najmanje 8 parova riječi koje su srodne po značenju i najmanje 5 parova koji očito nisu međusobno povezani po značenju nakon jednog slušanja.

    Spoji zaplet i poslovicu koja izražava njegovu glavnu misao.

    Koristite se kazališnim tehnikama: postavljajte male predstave, glumitesituacije, "reinkarnirati se» u neživ predmet, koristeći geste, izraze lica i druge glumačke vještine.

    Slobodno se krećite u prostoru koristeći pojmove: "gore koso s desna na lijevo", "dolje koso s desna na lijevo" itd.

    Napravite sami crteže koristeći ove koncepte na kariranom papiru.

    Crteži samostalno pomoću časničkog ravnala;

    Sastavite priču na zadanu temu, izmislite nastavak situacije, sastavite bajke na nov način.

    Znati istaknuti bitna obilježja predmeta, obrazložiti svoj izbor;

    Navedite nekoliko opcija za dodatnu stavku u grupi homogenih, opravdavajući svoj izbor.

    Izrazite riječima osjećaje koje doživljava junak djela.

    Izrazite svoj stav prema onome što se događa, podijelite svoje dojmove.

Univerzalni aktivnosti učenja

Komunikativni UUD: sposobnost čuti i saslušati partnera, uvažavati vlastito i tuđe mišljenje, uvažavati stavove svih sudionika u komunikaciji i suradnji; sposobnost planiranja i provedbe zajedničkih aktivnosti u poziciji voditelja i u poziciji običnog sudionika sposobnost rješavanja sukoba na temelju dogovora

Regulatorni UUD: vještina klasificirati predmete, situacije, pojave po raznim osnovama pod vodstvom nastavnika; uspostavljati uzročno-posljedične veze, predviđati, isticati suprotne znakove predmeta, prevladavati psihološku inertnost mišljenja.

Kognitivni UUD: razvoj znatiželje, inicijative u učenju i kognitivne aktivnosti, sposobnost postavljanja pitanja i pronalaženja odgovora; planiranje svojih postupaka pod vodstvom učitelja; uključivanje u istraživanje i projektni rad. Sposobnost zaključivanja i generaliziranja.

Osobni UUD: dobronamjernost, povjerenje i pažnja prema ljudima, spremnost na suradnju i prijateljstvo; sposobnost empatije i empatije, emocionalne i moralne reakcije koja se temelji na razvoju želje za uočavanjem osjećaja drugih ljudi i izražavanja emocija.

Formiranje odraza.

    Kriteriji evaluacije.

    Pružanje povoljne atmosfere. Dobra volja od strane učitelja, njegovo odbijanje da izrazi kritiku djeteta.

    Neocjenjivani sustav učenja

    Obogaćivanje djetetove okoline raznim za njega novim predmetima kako bi se razvila njegova znatiželja.

    Potičite izražavanje originalnih ideja.

    Široka upotreba pitanja otvorenog, višeznačnog tipa.

    Korištenje osobnog primjera nastavnika - kreativan pristup rješavanju problema.

    Omogućiti djeci da aktivno postavljaju pitanja.