Plan rada s djecom predškolske dobi u pripremi za školu. Plan-program socio-psihološke pripreme djece za školovanje

Često se priprema djece za školu svodi na učenje brojanja, čitanja i pisanja. U međuvremenu, praksa pokazuje da su najveće poteškoće u osnovna škola ne onu djecu koja nemaju dovoljno znanja, vještina i sposobnosti, nego onu koja pokazuju intelektualnu pasivnost, nemaju želju i naviku razmišljanja, želju da nauče nešto novo.

Svrha ovog programa:

Cjelovit razvoj djeteta, koji će kod budućeg učenika osigurati formiranje spremnosti za obrazovanje u osnovnoj školi, razvoj onih intelektualnih kvaliteta, kreativnost i osobine ličnosti koje osiguravaju uspješnost prilagodbe učenika prvog razreda, akademska postignuća i pozitivan stav prema školi

Glavni ciljevi programa:

  • organizacija procesa obrazovanja, odgoja i razvoja djece na stupnju predškolskog odgoja, uvažavajući potrebe i mogućnosti djece ove dobi;
  • jačanje i razvoj emocionalno pozitivnog stava djeteta prema školi, želje za učenjem;
  • formiranje socijalnih crta ličnosti budućeg učenika prvog razreda, potrebnih za uspješnu prilagodbu školi.

Program je namijenjen djeci od 6 godina. Uključuje razvoj djeteta, uzimajući u obzir njegove individualne karakteristike. U tijeku provođenja programa kod djece se kroz kreativnost, sposobnost osmišljavanja, stvaranja novog najbolje formira osobnost djeteta, razvija njegova samostalnost i spoznajni svijet. Tako se tijekom rada škole budućeg prvašića ne samo upoznaju učitelj i učenik, već se rješava i glavna zadaća programa: skraćivanje razdoblja prilagodbe pri polasku djeteta u školu.

Koncept programa obrazovanja budućih prvašića temelji se na sljedećoj ideji: predškolci se tek pripremaju za sustavno obrazovanje i to određuje izbor sadržaja, metoda i oblika organizacije obrazovanja djece.

Redoslijed organizacije rad škole budućih prvašića skupine formiraju se od djece predškolska dob;

  • trajanje obuke je (listopad - ožujak)
  • popunjenost grupa do 20 osoba;
  • satnica: 1 puta tjedno - 3 sata po 30 minuta

„Zabavna matematika“.

Tijekom tečaja budući prvašići putuju po zemlji znakova, upoznaju se s "čarobnim stanicama", proučavaju igre na otvorenom s matematičkim zadacima. Djeca uče povezivati ​​boje, određivati ​​oblik predmeta pomoću geometrijskih oblika kao standarda, snalaziti se u kvantitativnim karakteristikama predmeta, snalaziti se u prostoru.Priprema za proučavanje matematike u školi provodi se u tri smjera:

Formiranje temeljnih vještina koje se temelje na matematičkim pojmovima koji se uče u osnovnoj školi;

Logički trening, koji uključuje formiranje logičkih vještina koje čine temelj za formiranje pojma broja;

Simbolička priprema - priprema za operiranje znakovima.

"Osnove pismenosti".

Veliku ulogu u nastavi ovog tečaja imaju igre s riječima, tijekom kojih djeca stječu vještine fleksije i tvorbe riječi, leksičke i gramatičke spojivosti riječi te svladavaju strukturu rečenice. Glavni cilj ovog tečaja je razvoj vještina govora i slušanja, obogaćivanje aktivnog, pasivnog i potencijalnog vokabulara djeteta.

"Vješte ruke".

Svrha ovog tečaja je razviti kreativne i poboljšati komunikacijske vještine djece predškolske dobi. Razvoj (analiza, sinteza, usporedba, generalizacija, klasifikacija), sposobnost grupiranja predmeta prema nekoliko karakteristika, njihovo kombiniranje, uočavanje sličnosti i razlika u predmetima, sastavljanje kompozicija pomoću improviziranog materijala (ljepilo, škare, papir u boji) Razvoj komunikacijskih sposobnosti predškolskog djeteta je usađivanje ispravnih (socijalno prilagođenih) oblika ponašanja i sposobnosti za rad u skupini.

Vodeća metoda rada s djecom je igra. Ova vrsta aktivnosti je vodeća u predškolskoj dobi.

Glavni oblik organizacije aktivnosti je lekcija. Su korišteni različite vrste lekcije - lekcija-putovanje, lekcija-igra.

Ciljevi lekcije:

  • Razvoj slušne i vizualne percepcije.
  • Razvoj usmjerene pažnje i zapažanja.
  • Razvoj slušnog i vizualnog pamćenja.
  • Razvoj mišljenja i govora.
  • Razvoj općeg i fine motorike.
  • Poboljšanje komunikacijskih vještina.
  • Njegujte pozitivan stav prema drugima.
  • Poboljšanje vještina monološkog govora.
  • Usavršavanje vještina dijaloškog govora.
  • Razvoj mimike i pantomime.
  • Razvoj fantazije i mašte.
  • Razvoj sposobnosti dubokog figurativnog mišljenja.
  • Razvijanje sposobnosti uspostavljanja uzročno-posljedičnih veza.
  • Razvoj kreativnih sposobnosti.
  • Formiranje emocionalno-voljne sfere.
  • Formiranje etičkih ideja.
  • Povećanje samopouzdanja.
  • Naučite donositi odluke.

Nastavni plan i program predmeta "Predškolsko dijete"


nastava "Zabavna matematika"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Svojstva predmeta. Usporedba.

Pojmovi: jednaki, isti. Pojmovi: dugo - kratko. Na, gore, ispod, desno, lijevo.

Koncepti: Koliko? Mnogo, malo. Toliko, isto.

Jedan. Puno.

Točka, linija, ravna linija i kriva linija.

Isprekidana linija. Poligon. Kutak.

Zatvorene i otvorene linije. Numerička linija.

Znakovi +, -, =, ≠. Orijentacija lista.

Znakovi<, >, =, ≠.

Matematičke zagonetke.

Prije, kasnije. Matematičke igre.

Duže, kraće. Mjerenje duljine.

Tvrđi, lakši. Usporedba težine. Mjerenje mase.

Volumen. Usporedba po volumenu. Mjerenje volumena.

Omjer broja predmeta i broja.

Zadaci, šale. Orijentacija u vremenu.

Rad u bilježnici u kavezu.

Geometrijski oblici.

Krug, kvadrat, pravokutnik, trokut, lopta, kocka.

Sastavljanje figura iz dijelova i dijeljenje figura na dijelove.

Omjer broja predmeta i broja.

Rješavanje aritmetičkih zadataka.

Rad u bilježnici u kavezu.

Logički zadaci.

Matematički simboli. Logički zadaci.

Kalendar - tematsko planiranje lekcije "Vješte ruke"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Jesenski darovi. Modeliranje povrća i voća.

Aviomodelarstvo.

Modeliranje prema bajci kolobok.

Modeliranje. Smiješne životinje "Patka s pačićima".

Dekorativni rad. Primjena od geometrijski oblici.

Aplikacija "Paun"

Predložak aplikacije "Fungus"

Origami "Labud"

Izgradnja "Kuća uz cestu"

Radionica Djeda Božićnjaka. Izrada božićnih ukrasa

Igračka za božićno drvce "Djed Mraz" (koristeći vatu)

Radionica Djeda Božićnjaka. Izrada božićnih ukrasa.

Aplikacija "Snjegović"

Volumetrijsko modeliranje "Riblja kost"

Skulptura "Posuđe od prstenova"

Mozaik "Brod"

Origami "Lisica i Čovjek od medenjaka"

Origami "Lisica i Čovjek od medenjaka"

Plivaj, plivaj čamac (origami papir)

Aplikacija "Raketa u svemiru"

Aplikacija "Proljetni sastav"

Kolektivni rad "Pano s naših dlanova"

Kalendarsko – tematsko planiranje
lekcije "Osnove pismenosti"

Tema

Planirani datum

Stvarni datum

Razlikovanje zvukova na sluh. Precrtavanje velikih poznatih predmeta prema predlošku, njihovo bojanje.

Tekst. Podjela po ponudi. Poznavanje bilježnice s crtama.

Tekst. Podjela po ponudi. Precrtavanje velikih poznatih predmeta prema predlošku, njihovo bojanje.

Sastavljanje rečenica za godišnja doba. Uska linija. Pismo je ravno - kratke linije. rime

Izrada prijedloga iz slika. Pismo je ravno - kratke linije.

Izdvajanje riječi iz rečenica. Slogovi. Slovo je kratkih linija sa zaobljenim dnom. Zvučne igre

Udarni slog. Slovo je kratkih linija sa zaobljenim vrhom. U svijetu zvukova i slova.

Udarni slog. Ponavljanje. Slovo ravne duge linije s petljom na dnu.

Rečenica, riječi, slogovi, naglasak. Uvod u crtani papir

Rečenica, riječi, slogovi, naglasak. Pismo kratkih linija s nagibom.

Ruske oštrice, byvalnitsy i bajke.

Ruske narodne pjesmice, poslovice i izreke, šale, bajke, epovi.

Igra "Pronađi slovo"

Rečenica. Slog. stres. Konsolidacija. šrafiranje-kopiranje

Govor (usmeni i pismeni) - općenito izlaganje. šrafiranje-kopiranje

rečenica i riječ. Igra "Riječi su različite"

Orijentacija na papiru s crtama. Igra "Put do kuće"

Riječ. Slog. Zvukovi i slova.

Zvukovi i slova. Kratki, dugi nagnuti štapići.

Tekst. Rečenica. Riječ. Slog. Konsolidacija znanja, vještina, sposobnosti. šrafiranje-kopiranje

Učvršćivanje naučenog. Razvoj govora

Riječ. Obitelj.

KNJIŽEVNOST:

  1. Volina V.V. Praznik slova. - M., 1999.
  2. Volina V. V. Učenje igrajući se. - M., 1994.
  3. Volina V.V. Zabavne ABC studije - M., 1998.
  4. Gerasimova A.S., Zhukova O.S., Kuznetsova V.G. Enciklopedija razvoja i učenja predškolske djece. - Ed. Olma medijska grupa. - M., 2007. (monografija).
  5. Iljin M.A. Priprema djeteta za školu. - Izdavačka kuća"Litera", 2004.
  6. Illarionova Yu.G. Naučite djecu rješavati zagonetke. - M.: 1985.
  7. Bezhenova M. A. Vesela matematika. D. Stalker -
  8. Tsvyntary V.V. Igramo se prstima i razvijamo govor. N. Novgorod, 1995.
  9. Uzorova O.V., Nefedova E.A. Gimnastika za prste. - M.: 2001.
  10. Kazintseva E.A., Pomerantseva I.V. Formiranje matematičke reprezentacije. -V.: Učitelj, 2009
  11. Pleshakov A.A. Zelena staza. Tutorial pripremiti djecu za školu. - M.: Obrazovanje, 2013.
  12. Fedosova N.A. Od riječi do slova. Udžbenik za pripremu djece za školu u 2 dijela. - M.: Obrazovanje, 2013.
  13. Uzorova O.V., Nefedova E.A. Razvoj govora u slikama. M.: Astrel AST, 2002.
  14. Gavrina S.E., Kutyavina NL, Toporkova I.G., Shcherbinina S.V. Učenje čitanja. Serijal "Škola za predškolce". - Izdavačka kuća "Rosmen-Press", 2002.
  15. Yu. A. Sokolova. Igre i zadaci za intelektualni razvoj dijete. Serijal „Akademija predškolski razvoj, - M.: Eksmo, 2010.
  16. Yu. A. Sokolova. Igre i zadaci za pripremu za školu. - M.: Eksmo, 2010.
  17. R. Oren. Tajne plastelina. Serija "Akademija predškolske djece" - Izdavačka kuća Makhaon, 2015.

Objašnjenje
Program rada za pripremu djece od 6-7 godina za školu izrađen je u skladu sa zahtjevima Federalnog državni standard elementarni opće obrazovanje druga generacija. Program priprema djecu koja nisu pohađala vrtić za školovanje. Svrha programa– uspješna prilagodba djece predškolske dobi novim odgojno-obrazovnim uvjetima.
Priprema djece za polazak u školu zauzima posebno mjesto u obrazovnom sustavu. To je zbog teške prilagodbe djeteta školi. Škola pred prvašića postavlja prilično visoke zahtjeve. Predškolsko dijete treba biti spremno ne samo za nove oblike komunikacije. Trebao bi imati razvijenu motivacijsku sferu, gdje radoznalost djeluje kao osnova kognitivne aktivnosti, formiraju se emocionalno-voljna i kognitivna sfera. mentalne funkcije. Budući prvašić mora posjedovati elementarne vještine univerzalnog aktivnosti učenja(UUD), komunikacijske i govorne kompetencije.
Razvoj djetetovih potencijala kroz ovladavanje UUD-om, predl federalni standardi osnovno opće obrazovanje, temelj je osnovnog obrazovanja. S tim u vezi, stvaranje preduvjeta za školovanje drugi je jednako važan cilj programa.
Programom se rješavaju problemi općeg razvoja budućeg prvašića, njegovih tjelesnih, socijalnih i psihičkih funkcija potrebnih za sustavno školovanje u školi.
Glavni zadaci: očuvanje i promicanje zdravlja; razvoj osobnih kvaliteta; formiranje vrijednosnih stavova i orijentacija; razvoj kreativne aktivnosti; formiranje i razvoj mentalnih funkcija kognitivne sfere; razvoj emocionalno-voljne sfere; razvoj komunikacijskih vještina; razvoj sposobnosti za postupanje prema pravilima.
opće karakteristike programa
Glavne odredbe programa: priprema za školu se razvija; pomaže u svladavanju specifičnosti društvenih odnosa (u obitelji, s vršnjacima, s odraslima); osigurava formiranje vrijednosnih stavova; ne fokusira se na razinu znanja, već na razvoj djetetovog potencijala, na zonu njegovog najbližeg razvoja; osigurava postupan prijelaz od neposrednosti do proizvoljnosti; organizira i kombinira proizvodne aktivnosti u jednom semantičkom nizu; priprema prijelaz iz razigranog u kreativno, aktivnosti učenja, uključujući i suradnju s vršnjacima i odraslima; je nepromjenjiv i priprema za svaki sustav školskog obrazovanja.
Temeljna načela izgradnje programa: opći razvoj, uzimajući u obzir individualne mogućnosti i sposobnosti; razvoj kreativne aktivnosti; razvoj osobnih kompetencija; podrška i očuvanje zdravlja; formiranje duhovnih i moralnih stavova i orijentacija; razvoj održive psihološke prilagodbe novim uvjetima obrazovanja; sustvaralaštvo učitelja, učenika i roditelja.
Sadržaj pripreme za obuku temelji se na načelima kao što su: uzimanje u obzir dobi i individualnih karakteristika djeteta; sustavan i dosljedan; varijabilnost i varijabilnost; dostupnost i dostatnost; vidljivost; autentičnost; složenost; odnos s vanjskim svijetom; korištenje umjetničkih djela, integracija svih vrsta umjetnosti, djela dječje kreativnosti; razne igre i kreativni zadaci; raznolikost vrsta umjetničke i kreativne aktivnosti (igra, glazbena, likovno-govorna, kazališna).
Vodeća aktivnost: igra; produktivan, kreativna aktivnost; dizajn i modeliranje. Vrste radnji u procesu projektiranja: analiza objekta; usporedba i usporedba; prepoznavanje zajedničkog i različitog; provedba klasifikacije; uspostavljanje analogije.
Mjesto rada u nastavni plan i program.
Program nudi sustav adaptacijske nastave i sastoji se od sljedećih kolegija: "Znanje društvenih znanosti", "Znanje o životu i nežive prirode”, “Brojanje i razvoj matematičkih prikaza”, “Razvoj govora i priprema za poučavanje opismenjavanja”, “Znanja i vještine u umjetnička djelatnost”, “Znanje o kulturi ponašanja, vještine u ovoj oblasti”. Prilagodbena nastava organizirana je u sklopu škole i ima sljedeću privremenu strukturu: 2 sata dnevno, 1 puta tjedno. Nastava traje 30 minuta s pauzom od 20 minuta. Program je osmišljen za 34 tjedna. Ukupan broj odjeljenja je 68.
vrijednosne orijentacije.
Na temelju zahtjeva za dijete utvrđenih u glavnim dokumentima predškolskog i osnovnog općeg obrazovanja (savezni državni zahtjevi za strukturu glavnog općeg obrazovnog programa predškolski odgoj i savezna država obrazovni standard osnovnog općeg obrazovanja), pripremila je portret predškolca koji kreće u prvi razred.
Dijete koje kreće u prvi razred ima sljedeće kvalitete:
fizički razvijen, posjeduje osnovne kulturno-higijenske vještine: samostalno se oblači, svlači; brine o odjeći i obući; promatra elementarna pravila Zdrav stil životaživot; brine se o biljkama, životinjama, igračkama, knjigama; poznaje primarne podatke o sebi, obitelji, društvu, državi, svijetu i prirodi; posjeduje sredstva komunikacije i načine interakcije s odraslima i vršnjacima; koristi se verbalnim i neverbalnim načinima komunikacije; posjeduje dijaloški govor i konstruktivne načine interakcije s djecom i odraslima; svjesno i voljno gradi govorni iskaz u usmenom obliku.
Rezultati razvoja programa
Tijekom svladavanja sadržaja programa osiguravaju se uvjeti za postizanje sljedećih osobnih, metapredmetnih i predmetnih rezultata.
Osobni UUD: motivacijska i komunikacijska, formiranje Ja – pojma i samopoštovanja u pripremi za školovanje, pozitivan stav prema školovanju.
rezultati metapredmeta.
Kognitivni UUD: znakovno-simboličko modeliranje i transformacija objekata; analiza objekata radi isticanja obilježja (bitnih, nebitnih); sinteza kao kompilacija cjeline iz dijelova, uključujući neovisno dovršavanje, implementaciju elemenata koji nedostaju; usporedba i usporedba; prepoznavanje zajedničkog i različitog; provedba klasifikacije; uspostavljanje analogije; samostalan izbor metoda zadataka ovisno o konkretnim uvjetima; svjesna i dobrovoljna gradnja govorni iskaz u usmenom obliku.
Regulatorna UUD: provedba akcije prema modelu i zadanom pravilu; održavanje zadanog cilja; sposobnost uočiti navedenu grešku i ispraviti je prema uputama odrasle osobe; praćenje njihovih aktivnosti na temelju rezultata; sposobnost adekvatnog razumijevanja procjene odrasle osobe i vršnjaka.
Komunikacijski UUD: ovladavanje određenim verbalnim i neverbalnim sredstvima komunikacije; emocionalno pozitivan odnos prema procesu suradnje s odraslima i vršnjacima; orijentacija na komunikacijskog partnera; sposobnost slušanja sugovornika; postavljati pitanja.
Predmetni rezultati.
Dijete će naučiti:
prepoznati prvi glas u riječima;
slušaj pozorno književna djela;
imenovati likove, glavne događaje;
odgovarati na pitanja nastavnika o sadržaju, izvoditi elementarne zaključke;
prepričati djelo uz tekst, po ulogama, u dijelovima;
sastaviti elementarnu priču prema nizu slika;
raspravljati o moralnim aspektima ljudskih postupaka;
sudjelovati u grupnim razgovorima;
koristiti se prihvaćenim normama uljudne govorne komunikacije;
razlikovati geometrijske oblike po obliku (trokut, krug, kvadrat), po boji, po veličini;
brojite od 0 do 9 i obrnuto;
odrediti broj predmeta unutar 10, povezati broj s brojevima;
snalaziti se u prostoru;
kretati se u bilježnici u kavezu;
izvoditi elementarne crteže na kariranom papiru;
pravilno koristiti kist prilikom crtanja;
izvesti elementarni ukras u traci;
koristiti elementarne tehnike modeliranja (povlačenje, štipanje, savijanje, kotrljanje, ravnanje itd.).
Dijete će imati priliku naučiti:
uspostaviti verbalne kontakte s odraslima i djecom (obratiti se imenom, imenom i patronimom, pristojno izraziti zahtjev, ispričati se, zahvaliti na usluzi, govoriti mirnim, prijateljskim tonom);
razlikovati samoglasnike i suglasnike te ih povezati sa slovima;
razlikovati male folklorne žanrove (zagonetke, brzalice, jezičnice, uspavanke, pjesmice);
instalirati kvantitativni odnosi u prirodnom nizu brojeva u smjeru naprijed i nazad;
brojati i brojati jedan po jedan, dva po dva;
koristiti osnovna pravila za konstruiranje linearnog ornamenta;

Odjeljci programa

Broj sati

Znanje društvenih znanosti

Uvod u školu.

Moji prijatelji.

Moja obitelj.

Dani u tjednu.

Pojam rada. profesije.

Narodni praznici.

Prijevoz. SDA.

Obilazak sela.

Znanja o živoj i neživoj prirodi.

Biljni svijet.

Divlje i domaće životinje.

Ptice selice.

Dan (vrijeme, dan, noć).

Ljepota prirode.

Izlet u šumu (travanj).

Izlet u šumu. Što se promijenilo? (Svibanj)

Brojanje i razvoj matematičkih pojmova.

Broji gore i dolje do 10.

Odnos broja objekata i broja.

Povećanje i smanjenje broja za 1.

Prethodni i sljedeći broj.

Znakovi +, -, =. Najjednostavniji zadaci.

Mjerenje duljine predmeta pomoću uvjetne mjere.

Kompilacija nekoliko figura veće figure.

Orijentacija na listu kariranog papira.

Razvoj govora i priprema za opismenjavanje.

Stvaranje jednostavnih rečenica.

Podijeli rečenice na riječi, riječi na slogove.

Izdvajanje pojedinih glasova u riječima.

Priča o crtanju. Opis artikla.

Slušanje književnih djela u snimci, čitanje nastavnika.

Prepričavanje onoga što se čulo.

Izmišljanje bajki, zagonetki.

Učenje pjesama.

Znanja i vještine u umjetničkom djelovanju.

Izražajno čitanje poezije.

Kazalište. Dramatizacija mali radovi.

Crtanje uzorka.

Stvorite vlastiti sastav.

Primjena.

Boje duge.

Modeliranje od plastelina.

Slušanje glazbena djela.

Učenje pjesama.

Znanje o kulturi ponašanja, vještine u ovoj oblasti.

Osobna higijena.

Briga o odjeći, sobi.

Bonton za stolom. Mi slavimo.

ponašanja na javnim mjestima.

Moje kućne obaveze.

Moja kuća. Sigurnost doma.

Pravila ponašanja u razredu, na odmoru.

Okvirno tematsko planiranje nastave za pripremu za školovanje djece od šest godina koja ne pohađaju dječji vrtić.

Poglavlje

Približan sadržaj lekcije

Vrijeme

Skretanje

Upoznavanje učitelja s djecom, djeca međusobno. Ja i moji prijatelji. Obilazak škole.

Igre na otvorenom.

Školski razgovor. Učenje pjesme S.Ya. Marshak "Rujan". Fizmunutka. Rad na opismenjavanju i izražajnosti govora.

Skretanje

Igre na otvorenom.

umjetničko čitanje pjesme su scene.

Skretanje

Razgovor o biljkama. Drveće, grmlje, bilje. Fizmunutka. Crtež cvijeta.

Igre na otvorenom.

Dnevna rutina i pravila osobne higijene. Kompleks jutarnjih vježbi.

Skretanje

Sastavljanje rečenice od dvije riječi prema slici. Odgovori na pitanja nastavnika. Igra pažnje. Fizmunutka. Radite na dikciji djece, učeći ih pravilnoj intonaciji.

Igre na otvorenom.

Crtam svoju obitelj. Fizmunutka. Obiteljski razgovor.

Skretanje

Popraviti račun na 10. "Koliko?" Uvod u bodovanje. Igra "Gdje je crveni krug?" Ček razne skupine stavki, kvantitativna usporedba grupa stavki (koja grupa ima više). Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Izlet u šumu. (Travanj)

Skretanje

Razgovor o njegovom rodnom selu, Primorskom kraju, o flori i fauni Primorja. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Opis životinje prema prikazu i slici. Šrafiranje figurica životinja (šablona). Fizmunutka.

Skretanje

Vježbe igre brojanje predmeta do 10 i natrag. Određivanje položaja predmeta u prostoru (gore, dolje, lijevo, desno). Uvod u trokutaste oblike. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Učenje pjesama o životinjama. Razgovarajte o kućnim ljubimcima. Naše omiljene pjesme. Fizmunutka.

Skretanje

Promjena godišnjih doba. Promjene u prirodi.

Igre na otvorenom.

Briga o odjeći, sobi. Fizmunutka.

Skretanje

Koliko riječi ima ova rečenica? Koja je prva riječ? Recite drugu riječ. Identifikacija teških glasova u izgovoru djece, obuka u njihovom izgovoru. Twisters jezika. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Modeliranje od plastelina. Voće povrće. Što raste u vrtu? Što raste u vrtu? Fizmunutka.

Skretanje

Igre "Broji dalje", brojalice itd. za učvršćivanje sposobnosti brojanja unutar 10. Igra "Ispod kojeg je stabla gljiva?" Kvantitativna usporedba skupina predmeta (više, manje, isto). Usporedba duljina predmeta (duži - kraći). Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Danas imamo praznik. Ponašanje za stolom

Skretanje

Moja obitelj. Igra uloga "Kćeri - majke". Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Sastavljanje rečenica od 3 riječi na temelju slike. Sastavite rečenice s riječima koje je zadao učitelj. Rastavljanje rečenica na riječi, određivanje niza riječi. Igra "Završi rečenicu." Fizmunutka.

Skretanje

Igre za učvršćivanje vještine brojanja naprijed i natrag, rednog brojanja, uspoređivanja skupina predmeta. Uvod u okrugle predmete. Praktična vježba u dijeljenju predmeta (papirna traka, krug na 2 dijela), uspoređujući ½ s cijelim predmetom (više, manje).

Igre na otvorenom.

Što je kazalište. Dramatizacija pjesme.

Skretanje

Životinje divlje i domaće. Razgovor o životinjama. Priče o životinjama. Fizmunutka.

Igre na otvorenom.

Ponašanje na javnom mjestu (knjižnica, kazalište i sl.)

Skretanje

Čitanje priče A. Kononova "Veliko drvo". Odgovori na pitanja o sadržaju (poboljšanje dječjih odgovora). Igra za razvoj pažnje "Pogodi tko je otišao."

Igre na otvorenom.

Primjena. Cvijeće.

Skretanje

Brojanje gore i dolje unutar 10. Vježbe u uspoređivanju cijelog broja i po. Igrovne vježbe za razvoj ideja o položaju predmeta u prostoru (ispred, iza, iza, između). Prisutnost u učionici predmeta četverokutnog i trokutastog oblika. Igra "Pogodi što se promijenilo."

Igre na otvorenom.

Ptice selice. velika avantura ptice.

Skretanje

Pojam rada. profesije. Igra uloga "Tko ćeš ti biti?"

Igre na otvorenom.

Pričajući učitelju bajke "Zayinkina koliba". Dramatizacija bajke. Poboljšanje govora djece.

Skretanje

Igre za popravljanje rezultata unutar 10 (račun u lancu, “Tko zna dalje broji”). Konsolidacija ideje "duže - kraće" usporedbom objekata okolne stvarnosti.

Igre na otvorenom.

Slušanje glazbenog djela. Pjevanje.

Skretanje

Dan (vrijeme, dan, noć). "Gdje spava sunce?"

Igre na otvorenom.

Moje kućne obaveze.

Skretanje

Zagonetke o predmetima i pojavama poznatim djeci. Izrada nacrta kratke priče na temu zagonetki. Raditi na usavršavanju govora djece.

Igre na otvorenom.

Crtanje uzorka u traci s izmjeničnim elementima 4 - kutni, 3 - ugljen i okrugli (prema modelu).

Skretanje

Vježbe za učvršćivanje ideja o položaju predmeta u prostoru (desno, lijevo, gore, dolje).

Igre na otvorenom.

Obilazak sela.

Skretanje

Prijevoz. Pravila promet.

Igre na otvorenom.

Čitanje od strane učitelja djela s opisom prirode. Kolektivni rad na izradi prijedloga o prirodi. Podjela rečenica, izbor riječi koje odgovaraju na pitanje što? kako?, zamjenjujući jednu riječ drugom. Didaktička igra za razvoj pamćenja i pažnje "Gledaj i zapamti."

Skretanje

Igre na otvorenom.

Kazalište. Mi smo umjetnici. Uprizorenje bajke ili kraćeg igrokaza.

Skretanje

Zaštita okoliša. Što možemo učiniti da sačuvamo prirodu?

Igre na otvorenom.

Moja kuća. Sigurnost doma. Igre igranja uloga.

Skretanje

Čitanje učenika bajke "Tri medvjeda". Pričanje bajke od strane djece uz poštivanje potrebne intonacije.

Igre na otvorenom.

Modeliranje od plastelina. Kućni ljubimci.

Skretanje

Učvršćivanje brojanja naprijed i nazad unutar 10. Vježbe sa didaktički materijal konsolidirati ideje o položaju objekata u prostoru.

Igre na otvorenom.

Ljepota prirode. Crtanje, pjesme o prirodi.

Skretanje

Narodni praznici. Igre igranja uloga.

Igre na otvorenom.

Kompilacija usmene priče (2-3 rečenice) o vašoj omiljenoj igri koristeći riječi koje označavaju pokret, radnju.

Skretanje

Brojanje određenih predmeta (brojanje štapića), igra "Imenuj onoga koji je otišao." Usporedba dviju skupina predmeta. Didaktička igra za konsolidaciju vještine brojanja "Pogodi što se promijenilo?"

Igre na otvorenom.

Slušanje glazbenih djela. Pjevanje.

Skretanje

Izlet u šumu (svibanj). Što se promijenilo?

Igre na otvorenom.

Ponašanje u razredu, na odmoru.

Skretanje

Kompilacija usmene priče o školi. "Ići ćemo u školu." Raditi na pravilnom govoru djece.

Igre na otvorenom.

Primjena.

Skretanje

Kvantitativni i redni rezultat unutar 10 po specifične predmete i na kartama. Razgovor o položaju predmeta u učionici, o njihovoj veličini. Pronalaženje, prepoznavanje geometrijskih oblika u okolnim predmetima.

Igre na otvorenom.

Moja ruta od kuće do škole. Prometni zakoni.

Skretanje

Dani u tjednu.

Igre na otvorenom.

Slušanje bajke (snimka). Odgovori na pitanja o priči. Sastavljanje kratkog sažetka.

Skretanje

Sastavljanje i rješavanje jednostavnih zadataka.

Igre na otvorenom.

Crtanje bojama. Nebo i oblaci.

Skretanje

Sastavljanje rečenice od tri riječi. Isticanje riječi u rečenici. Rastavljanje slogova u riječi. Razdvajanje pojedinih zvukova.

Igre na otvorenom.

Vaši ljubimci. Akvarijske ribe. Hrčci. Ptice. Mačke i psi.

Skretanje

Izrada i rješavanje zadataka na temu "Što imamo u portfelju?"

Igre na otvorenom.

Kriteriji i norme za vrednovanje rezultata svladavanja programa
Tekuća provjera znanja iz predmeta provodi se bez njihovog bodovanja. Učitelj procjenjuje rad djeteta verbalno i samo pozitivno.
Književnost
Rainbow program. Na pragu škole. Autori: T.N. Dronova, T.I. Grizik, L.F. Klimanov, E.V. Solovjova, L.E. Tymoshchuk, S.G. Jacobson (Sastavio T.N. Dronova) - 3. izd. - M .: Obrazovanje, 2004. "100 misterija od A do Ž" N. Sotnikova, M. - Iris press, 2008 Dijagnoza spremnosti djeteta za školu: Vodič za učitelje predškolske ustanove/ Ed. N. E. Veraksy. - M.: MOZAIK-SINTEZIS, 2010
Materijalno tehnička podrška predmeta
– demo instanca (barem jedna po klasi);
- kompletan set (za svakog učenika u razredu);
- komplet za frontalni rad (najmanje jedan za dva učenika);
- set za rad u grupama (jedan za 5-6 učenika).
tiskani priručnici
Kompleti za učenje pismenosti (platno za slaganje slova, set slova.
Kompleti zapletnih (predmetnih) slika Rječnici na ruskom jeziku: rječnik.
Reprodukcije slika u skladu s temom i vrstama rada (iu digitalnom obliku).

Antonina Pižamova
Kalendarsko-tematski plan kružni rad o pripremi djeteta za školu "Pametni prsti"

Predškolska ustanova iz proračuna općine obrazovna ustanova

"Dječji vrtić kombiniranog tipa br. 240" gradski okrug Samare

Kalendarsko – tematski plan

kružni rad

u pripremna grupa №1

na pripremanje djeteta za školu

« pametni prsti»

(Očekivani datumi : rujan-svibanj 2016.-2017. akademske godine godina)

Nadglednik:

Pizhamova Antonina Aleksandrovna

Samara 2016

Relevantnost odabranog teme:

Poznati učitelj V. A. Sukhomlinsky napisao: "Izvor sposobnosti i talenata djece je na njihovim vrhovima prstima. Iz prstima slikovito rečeno, tu su najtanji potočići koji napajaju izvor kreativne misli.

Razina razvijenosti fine motorike jedan je od pokazatelja intelektualne spremnosti za školovanje, dakle u predškolski dobi, potrebno je stvoriti uvjete za akumulaciju motoričkog i praktičnog iskustva djeteta, razvoj ručnih vještina.

Raditi na razvoj finih motoričkih sposobnosti i koordinaciju pokreta ruku omogućuje vam da stavite ruku, pripremiti je za posao. Znanstvenici su dokazali da je razvoj šake usko povezan s razvojem govora i mišljenja djeteta.

S razvojem fine motorike i grafičkih vještina u trebaju predškolci:

1. Formirati vještine analize, sinteze, usporedbe, generalizacije, klasifikacije, analogije; motivacija učenja, usmjerena na zadovoljenje kognitivnih interesa.

2. Razvijati opću motoriku, grafičku motoriku, motoričke funkcije šake, koordinaciju oko-ruka, unutarnji i vanjski govor, logičko mišljenje, pažnju i pamćenje, kreativnost.

3. Razvijati interes za proces učenja u cjelini, ustrajnost, točnost.

4. Uvoditi bilježnice u veliku ćeliju i u kosi red, pravilno učiti raditi s njima, kontrolirati način držanja olovke / olovke, snagu pritiska prilikom crtanja i pisanja, točnost, ritam i tempo pokreta, njihovu glatkoću.

Veliku pozornost treba posvetiti treningu kretanja. prstima i rukamašto je najvažniji čimbenik stimuliranja razvoj govora dijete, pridonoseći poboljšanju artikulacijskih pokreta, priprema kista za pisanje i, što nije manje važno, snažan alat koji povećava izvođenje cerebralni korteks, potičući razvoj djetetovog mišljenja.

Za nastavu u pripremajući se djetetove ruke za pisanje koriste se na sljedeći način zadaci igre i vježbe:

Rad s linijama. Vježbe igre "Hodaj stazom", "Krug", "Spojiti", stvaraju osnovu proizvoljnosti pokreta prstima ruke za daljnje svladavanje vještine pisanja.

Kako bi postupno prešli s najjednostavnijih grafičkih vježbi na složenije, djeca najprije uče crtati okomite i vodoravne linije, zatim zakrivljene linije, a zatim crtati predmete koji kombiniraju različite elemente.

Bojanje. Učite djecu na pravi način bojanje: nemojte ići izvan konture, neka slika bude čvrsta, bez pruga;

Izlijeganje. Djetetu se skreće pozornost na smjer šrafiranja (strelica, isti razmak između linija i njihova paralelnost. Tijekom raditi djeca se uče kontrolirati, obavljati zadatak u određenom prostoru, razvijaju oko, navikavaju ruku na ritam i točnost pokreta.

Trag na točkama i na konturi. Ova vježba razvija pažnju, formira fine motoričke sposobnosti.

Završna obrada. Razvija maštu, kreativno razmišljanje.

Svakih 5-10 minuta raditi Dijete treba odmor. U tu svrhu u razredu se održavaju minute tjelesne kulture. Prst Gimnastika je važan dio razvoja fine motorike. Fascinantno je, potiče razvoj govora, kreativne aktivnosti.

Grafička vještina uključuje: Sposobnost lijepog i jednostavnog crtanja grafičkih elemenata različitog sadržaja oscilatornim, rotacijskim, glatkim, otkidajućim i ritmičkim pokretima (predmetne slike, linije bilo koje konfiguracije - široke, uske, niti, izlomljene, spiralne). Lako i prirodno držite pribor za pisanje (olovka, pero, pridržavajući se potrebnog kuta nagiba, stabilno očuvanje pravilno držanje za slikara ili pisca dijete;

Značajke organizacije: program Kupa« pametni prsti» predviđeno za 1 akademsku godinu. Obrazovanje djece odvija se na posebno organiziranoj nastavi na zahtjev roditelja bez naknade. Satovi se održavaju 4 puta mjesečno, četvrtkom, od rujna do svibnja u poslijepodnevnim satima po 30 minuta. Sadržaj nastave nastavnik može obogatiti dodatni materijal, kompetentno variraju ovisno o asimilaciji materijala od strane učenika.

KALENDARSKO – TEMATSKI PLAN

n / n Predmet (sadržaj) Kol

sati Datum

držanje

Upoznavanje s bilježnicom u velikom kavezu. Nacrtajte linije unutar jedne ćelije "Ograda".

Cilj: Naučite djecu kako pravilno organizirati svoje radeći prostor za stolom, obratite pozornost predškolci za to kako bi bilježnica trebala ležati (nagnuta, desni kut prema gore, dok dlan lijeve ruke drži bilježnicu, ne možete pisati izvan crvenih polja. Razvijte sposobnost pravilnog držanja olovke u ruci. Naučite dečke da prate slijetanje za stolom. (Vidi dodatak 1)

30 minuta. 08.09.

2. Izvodimo grafički uzorak prema modelu učitelja. Linije ravne i ukošene (u desna strana, nalijevo) unutar ćelije.

Cilj: Naučiti djecu da se kreću unutar ćelije u bilježnici, razviti sposobnost da vide ćeliju, fine motoričke sposobnosti. (Vidi dodatak 2) 30 minuta. 15.09.

3. Ocrtajte kvadratne ćelije, nacrtajte zastave, kvadratnu ogradu.

Cilj: Nastavljamo s učenjem kretanja kroz stanice, razvijamo sposobnost djece da nastave uzorak prema modelu. (Vidi dodatak 3) 30 minuta. 22.09.

4. Crtamo krugove u velike i male ćelije, naizmjenične krugove i kvadrate, različite veličine.

Cilj: Učenje izmjenjivanja uzorka kroz ćeliju, kroz 2 ćelije, razvijanje grafičkih vještina. (Vidi dodatak 4) 30 minuta. 29.09.

Učimo crtati trokute, trokutaste ograde visoke i niske, prema modelu koji je predložio učitelj.

Cilj: Njegujte točnost, sposobnost pravilnog držanja olovke, slijedite vizualne upute.

(Vidi dodatak 5)

30 minuta. 06.10.

2. "Cik-cak i valovi". Komplicirana opcija.

Cilj: Razvijati mišljenje i finu motoriku prstima, naučite uredno izvoditi grafički uzorak. (Vidi dodatak 6) 30 minuta. 13.10.

3. "Četvrtaste kuće s trokutastim krovom", dijamanti, pravokutnici. Cilj: Razvijte pozornost, trenirajte vizualno pamćenje. (Vidi dodatak 7) 30 minuta. 20.10.

4. Trapezi, poligoni. Crtamo brodove sa zastavama.

Cilj: formirati sposobnost crtanja slike duž isprekidanih linija, zatim samostalno izvoditi tipične uzorke, njegovati ustrajnost. (Vidi dodatak 8) 30 minuta. 27.10.

S bilježnicom se upoznajemo u kosoj liniji. Nacrtajte kose linije i kuke (zaokruženo prema dolje)

Cilj: Upoznati pravila za pravilno rukovanje bilježnicom u kosi crta: obratite pozornost na položaj redaka u bilježnici, crvenu liniju iza koje ne možete pisati. Razvijajte pažnju i točnost. (Pogledajte dodatak 9.)

30 minuta. 03.11.

2. Izmjena kosih linija kratkih i dugih. Kuke (zaobljen na vrhu).

Cilj: Razviti sposobnost ispravne navigacije u redovima, pravopis. (Vidi dodatak 10) 30 minuta. 10.11.

3. Udice velike i male. (Zaobljeno na dnu). Izmjenjuju se velike i male udice (Zaobljeno na vrhu). Cilj: Razviti proizvoljnu pažnju, sposobnost pisanja olovkom, koordinaciju pokreta. (Vidi dodatak 11) 30 minuta. 17.11.

4. Rupice na dnu i rupice na vrhu. Učenje pisanja jednostavnih velikih slova slova: oh, a, i, u.

Cilj: Pobuditi interes kod djece za pisanje slova kurzivom, njegovati marljivost i upornost.

(Vidi dodatak 12) 30 minuta. 24.11.

Raditi u bilježnici u velikom kavezu. Učenje pravilnog pisanja brojevima: 0, 1, 2. Uči igra prstima

Pinokio. (Vidi dodatak 13)

30 minuta. 01.12.

2. Učenje pravilnog pisanja brojevima: 3, 4, 5.

Cilj: obratiti pozornost učenika na držanje pri doskoku za stol, postavljanje nogu.

30 minuta. 08.12.

3. Učenje pravilnog pisanja brojevima: 6, 7, 8. Uvesti šrafiranje.

Cilj: Razvijati finu motoriku kod djece, pažljivost i točnost. 30 minuta. 15.12.

4. Učenje pravilnog pisanja brojevima: 9.10. učenje igra prstima"Kiša broji mjehuriće" (Vidi dodatak 14) 30 minuta. 22.12.

Brojčane nejednadžbe rješavamo pomoću znakova veće, manje, jednako, elementarni primjeri.

Cilj: naučiti djecu grafički crtati primjere, prema uputama učitelja. (Vidi dodatak 15)

30 minuta. 05.01.

2. Šrafiranje geometrijskih oblika.

Cilj: Proširiti znanje predškolci oko razne načinešrafiranje, razvijati grafičku budnost. (Vidi dodatak 16) 30 minuta. 12.01.

3. Vježbanje „Nacrtaj drugi dio grafički crtež- leptir". Oboji crtež.

4. Slova u bilježnicu pišemo ukoso crta: d, e, l.

Cilj: Nastavite razvijati finu motoriku prstima budući prvašići. 30 minuta. 26.01.

Grafički crtež "slončić". Rješavamo primjere.

Cilj: Sposobnost ponavljanja slika prema modelu, treniranje vizualne memorije. (Vidi dodatak 18)

30 minuta. 02.02.

2. "Čudesni štapići".

Cilj: Formirati sposobnost postavljanja slike iz štapića za brojanje prema modelu i prema planu. 30 minuta. 09.02.

3. "Moja vesela zvučna lopta".

Cilj: Razvijati sposobnost dovršavanja druge polovice simetričnih predmeta, finu motoriku i točnost. (Vidi dodatak 19) 30 minuta. 16.02.

4. "Smiješne slike".

Cilj: Sposobnost crtanja slike duž isprekidanih linija, njegovati ustrajnost. Grafičke pokrete izvodite sa zanimanjem, s entuzijazmom, bez povećane napetosti. (Vidi dodatak 20) 30 minuta. 23.02.

"Ponovi uzorak - smiješne perle".

Cilj: Razvijati pažnju, sposobnost nastavka niza geometrijskih oblika, razvijati logičko razmišljanje.

(Vidi dodatak 21)

30 minuta. 02.03.

2. "Poslušna olovka".

Cilj: Sposobnost izleganja u datim smjerovima, u paralelnim segmentima, odozgo prema dolje, odozdo prema gore, slijeva nadesno i zdesna nalijevo;

Razviti sposobnost pravilnog držanja olovke. (Vidi dodatak 22) 30 minuta. 16.03.

3. "Pomozi ježu da dođe do gljive". Rad s linijama.

Cilj: Naučiti čuti i slijediti verbalne upute odrasle osobe, pokazati neovisnost, kognitivnu aktivnost. (Vidi dodatak 23) 30 minuta. 23.03.

4. Grafički diktat "Zmija".

"Uzorak brojevima". Cvijet.

Cilj: naučite djecu da povezuju boju s odgovarajućim brojem, razvijte sposobnost lijepog bojanja slike. (Vidi dodatak 25)

30 minuta. 06.04.

2. Raditi u bilježnici u kosi red. Pišemo slova: w, w, c.

Cilj: razvijati pravopis, točnost. 30 minuta. 13.04.

3. Grafički diktat "Čovjek"

Cilj: Pojačati koncepte "nadesno", "nalijevo", "gore", "put prema dolje", ponovite redno brojanje. (Vidi dodatak 26) 30 minuta. 20.04.

4. Slikanje slike brojevima. Dupin.

Cilj: naučite djecu da povezuju boju s odgovarajućim brojem, razvijte sposobnost lijepog bojanja slike (Vidi dodatak 27) 30 minuta. 27.04.

Grafički diktat: "Pas". (Vidi dodatak 18)

Cilj: Nastavite razvijati grafičke vještine.

(Vidi dodatak 28) 30 min 04.05.

2. Rješavamo primjere i zadatke.

Cilj: učvrstiti stečene vještine i sposobnosti. 30 min 11.05.

3. Crtanje po ćelijama "Automobil".

Cilj: educirati djecu u neovisnosti pri izradi grafičkog crteža. (Vidi dodatak 29)

30 min 18.05.

4. Grafički diktati "Riba", "Ključ". Boja na crtežima.

Cilj: Razviti fine motoričke sposobnosti, izazvati pozitivne emocije od obavljenog posla raditi. (Vidi dodatak 30). 30 min 25.05.

Bibliografija

1. Krupenčuk O. I. igre s prstima. - St. Petersburg: Izdavačka kuća "Litera", 2006. - 32 str.: ilustr. – (Serija "spremam se za škola» ).

2. Tkachenko T. A. Fina motorika. Gimnastika za prsti / mulj. E. Nitylkina. - M .: Izdavačka kuća Eksmo, 2006. - 48 str.: ilustr.

3. Burdina S. V. Priprema ruke za pisanje 1-2 dio

Problem pripreme djece za školu, usprkos svim saznanjima, i dalje ostaje aktualan. Svake godine zahtjevi obrazovanja postaju sve složeniji, a kod djece koja polaze u 1. razred svake godine se uočava sve više odstupanja u zdravstvenom stanju, neuropsihičkom i funkcionalnom razvoju. Stoga je djeci sve više potrebna stručna pomoć psihologa, psihološka i pedagoška podrška u predškolskoj ustanovi.

Ovaj rad uključuje:

dijagnosticiranje spremnosti za školovanje;

predviđanje školskih poteškoća na temelju toga;

provođenje popravne i razvojne nastave usmjerene na poučavanje, obrazovanje i razvoj kod djece starije predškolske dobi skupa funkcionalnih pokazatelja potrebnih za uspješno školovanje;

Kako bi riješili ovaj problem i pomogli uspješnom upisu u školu, doveli su do potrebe za izradom "Plana-programa pripreme djece za školu", koji uključuje ciklus posebnih popravnih i razvojnih treninga za djecu starije predškolske dobi (5,5 - 7 godina)

Cilj: priprema za školovanje, prevencija školske neprilagođenosti.

Glavni ciljevi:

1. Formiranje kognitivne aktivnosti i motivacija za učenje djeca starije predškolske dobi.

2. Korekcija i razvoj poremećaja aktivnosti i skupa pokazatelja funkcionalnog razvoja koji su nužni za uspješno školovanje (organizacija pažnje, analitičko mišljenje i govor, pamćenje, vizualna i slušna percepcija, razvoj fine kretnje šake i integracije oko-ruka) .

3. Razvoj emocionalne regulacije dječjeg ponašanja, prevencija i smanjenje anksioznosti, povećanje samopouzdanja.

4. Prevencija i korekcija oštećenja vida, podučavanje tehnikama samoopuštanja, otklanjanje psihomišićne napetosti.

Oblik organizacije nastave

Prema rezultatima dijagnostike, pedagog-psiholog formira grupu djece od 6 do 7 djece, po mogućnosti različitog spola. Nastava se održava jednom tjedno. Svaka lekcija uključuje igre, vježbe, razgovore itd. Sat traje 25 minuta, postupno se povećava prema kraju. Školska godina trajanje nastave je do 30 - 35 minuta, ovisno o stanju i mogućnostima djece.

Za nastavu svako dijete treba bilježnicu u velikoj kutiji i dvije jednostavna olovka; učitelj-psiholog ima set estetski oblikovanih demonstracija i brošura.

Struktura

Svaka lekcija je strukturirana na takav način da se jedna vrsta aktivnosti zamjenjuje drugom. Ukupno ima 8 blokova zadataka.

1. Igre i vježbe za socio-psihološku pripremu za školu. To su pozdravne igre, razgovori, uzbudljivi zadaci, skečevi, igranje situacija, crtanje i terapija pijeskom koji će pomoći razgovarati o školi, provjeriti je li dijete spremno za promjene u svom životu: zna li što je dnevna rutina, lekcije, promjena, pravila higijene, je li u stanju uspostaviti dobar odnos s vršnjacima i odraslima.

2. Igre i vježbe za intelektualni razvoj. Usmjeren na razvoj kognitivnih mentalnih procesa (pamćenje, pažnja, mišljenje, mašta, govor, percepcija). Oni su usmjereni na mentalni razvoj djece kroz usavršavanje osjetila.

3. Vježbe disanja i koordinacije. Usmjeren na aktiviranje i energiziranje rada dijelova moždanog debla, poboljšanje ritma tijela, razvijanje samokontrole i samovolje.

4. Simetrični crteži. Usmjeren na razvoj koordinacije pokreta i grafičkih vještina, aktivaciju struktura moždanog debla i međuhemisfernu interakciju.

5. Grafički diktati. Usmjerene su na razvijanje sposobnosti postupanja po pravilu i samostalno prema uputama odrasle osobe te na razvoj orijentacije u prostoru i fine motorike šake.

6. Gimnastika za prste. Pospješiti razvoj mentalnih funkcija (pažnja, pamćenje, mišljenje i govor), kao i pokretljivost i fleksibilnost ruku.

7. Vježbe za prevenciju oštećenja vida i prevenciju vidnog zamora. Pridonose uklanjanju refleksa perifernog vida, ritmu desne hemisfere, aktivaciji mozga i međuhemisfernoj interakciji, što značajno poboljšava percepciju, aktivira proces učenja.

8. Igre i vježbe za ublažavanje psihomišićne napetosti. Koriste se opuštanje mišića, auto-trening itd.


Eksemplarna nastava o socio-psihološkoj pripremi djece za školovanje

1 pripremni sat

Zadaci:

- Stvaranje okruženja povjerenja.

- Saznavanje svrhe pohađanja nastave.

— Razvoj vizualnog pamćenja, pažnje, mišljenja i govora kod djece.

- Oslobodite se emocionalnog stresa.

1 blok zadataka:

Kako se zoveš?

Želiš ići u školu!

Crtamo (predškolac i školarac).

2 blok zadataka:

1. Imenuj riječi (slovo c)

2. Životinje - insekti - Školski pribor- prijevoz.

3. Dodatna riječ

4. Zapamti i nacrtaj

3 blok zadataka: Vježba "Pjevačica" (sa zvukom a - o - y).

4 blok zadataka: istovremeno objema rukama crtati jabuku u bilježnicu.

5 blok zadataka: obrazac diktata.

6 blok zadataka:"Šaka - rebro - dlan", "Dvorac"

7 blok zadataka:„Očima crtamo kvadrat“ (fiksirajući bradu rukama, očima crtamo kvadrat 3 puta u smjeru kazaljke na satu i 3 puta suprotno).

8 blok zadataka: vježba "Torta", "Lutke" ("Peršin" - "Pinokio" - "Peršin"), auto-trening.


Primjer plana lekcije:

Zadaci:

- Formiranje adekvatne ideje o školskom životu.

— razvoj vizualnog, semantičkog pamćenja, logično mišljenje, govor.

– razvoj slušnih i vidnih analizatora, prostorna orijentacija, mali mišići šake, senzomotorni pokreti.

- Ovladavanje vještinama samoregulacije.

1 blok zadataka:

Razgovor: Škola i školska pravila

2 blok zadataka:

1. Smislite treću riječ za nekoliko riječi u značenju.

2. Prisjeti se znakova u boji i imenuj ih.

3. Usporedi i dopuni.

4. Reci suprotno.

3 blok zadataka: Raketna vježba.

4 blok zadataka: Istovremeno nacrtajte 2 kruga s obje ruke i zasjenite ih okomitim linijama.

5 blok zadataka: obrazac diktata.

6 blok zadataka:"Žaba", "Lyazginka", "Uho-nos".

7 blok zadataka:„Očima crtamo trokut“ (fiksirajući bradu rukama, očima crtamo trokut 3 puta u smjeru kazaljke na satu i 3 puta suprotno).

8 blok zadataka: vježba "Saberi se", opuštanje "Čarobni san".

Rabljene knjige
(vježbe, zadaci, igre):

S.A. Kozlova "Socio-psihološka priprema za školu" - M .; Školski tisak, 2004. (monografija).

S.V. Konovalenko "Komunikativne sposobnosti i socijalizacija djece u dobi od 5 - 7 godina" - M .: Izdavačka kuća Gnom i D; 2001. godine

A.L. Sirotyuk "Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću" - M.: TC Sphere, 2003.