Didaktický materiál na tému Zimné radovánky. Dynamická pauza „Išli sme na prechádzku do dvora“

Abstrakt lekcie v seniorská skupina

téma:"Ach zima, oh zima, hry a zábava"

Vzdelávacia oblasť: "Dieťa a príroda"

Obsah programu: objasniť predstavy detí o zimných radovánkach (sánkovanie, lyžovanie, schopnosť oslepiť a ozdobiť snehuliaka); upevniť vedomosti detí o zime.

Rozvíjať schopnosť zostaviť popisný príbeh o zime, rozvíjať zrakové, sluchové vnímanie, pozornosť, pamäť, jemnú motoriku, koordináciu pohybov s rečou, aktivitu; formovať zručnosti dialógovej koherentnej reči.

Zvýšte potrebu zdravým spôsobomživot; kultivovať vytrvalosť, schopnosť počúvať odpovede súdruhov.

Vybavenie: ilustrácie “ Zimné radovánky“, Bábika snehuliak, ceny, obrázky - snehové vločky, mnemotechnické obrázky.

Prípravné práce:

Skúmanie série ilustrácií o zimných javoch v prírode, námetové obrázky, zápletka a zimná krajina.

Pozorovanie na vychádzkach prírodných úkazov, pre lyžiarskych školákov.

Vedenie kognitívnych - výskumná práca so snehom. Oboznámenie detí s vlastnosťami a vlastnosťami snehu.

Čítanie fikcia na túto tému.

Priebeh lekcie:

1. Pozdrav

Psychogymnastika: "Spojme ruky ..." (M. Yu. Kartushina)

Držme sa spolu za ruky

A cítiť teplo.

Otočme sa, usmejme sa

Ako naše slnko.

My chlapi sme priateľskí – áno – áno – áno.

Nie sme vôbec nudní – áno – áno – áno.

Nálada - výborná - áno - áno - áno.

Všetci sú pripravení na hodiny – áno – áno – áno.

Tak teda začnime – áno – áno – áno.

Vosp-l: Na hodine vás prosím, aby ste hovorili jasne a zrozumiteľne, snažíme sa všetky slová vyslovovať správne.

2. Organizácia času.

V-l: Chlapi, dnes k nám prišiel hosť, ale mama Zima mu učarovala. A aby ste ho odčarovali, musíte hádanku uhádnuť.

Vypočujte si hádanku:

Aký smiešny človek, vkradnutý do 21. storočia

Mrkvový nos, v ruke metla

Bojíš sa slnka a tepla, kto to je?

D: Snehuliak.

Ahojte chalani! Dozvedel som sa, že dnes budete rozprávať o zimných hrách a zábave, tak som sa pripravil.

Chlapci, Snehuliak má pravdu, dnes si povieme niečo o zimných hrách a zábave.

Z čoho je vyrobený snehuliak? Odpovede detí.

slovná hra"Aký sneh?"

(Cieľ: nájsť definičné slová)

Čo poviete na sneh, aký je? (deti si podávajú snehovú guľu z ruky do ruky, vymenúvajú definície).

Viete, snehuliak nám priniesol obrázky o zime, no zlá Zima sa vás rozhodla zmiasť pridaním nepotrebných. Pomôžte snehuliakovi, vyberte len tie obrázky, ktoré odkazujú na zimu.

Didaktická hra „Keď sa to stane“

Deti si vyberú správne obrázky a vymyslia príbeh o zime.

Povedzte nám, prečo ste si vybrali tieto obrázky. (Odpovede detí.)

V zime slnko svieti zriedka a málo. Na oblohe sú tmavé mraky. Fúka studený vietor. Zem bola pokrytá snehom. Stromy sú holé. Rieky a jazerá boli pokryté ľadom. Zmrazovanie. Ľudia si obliekajú teplé oblečenie. Deti sa chodia sánkovať, lyžovať a korčuľovať.

- A zima je čas detských hier a zábavy. Náš hosť Snehuliak chce vedieť, čo viete o zimných aktivitách. Priniesla som vám vtipné obrázky, no pozri, aj tie sú očarené. To všetko sú triky zimy. Ale nebojíme sa toho, pretože vieme, ako správne dýchať, keď je zima. Poďme si ukázať, ako sa to robí.

Dychové cvičenia

Vonku je zima a preto treba správne dýchať (nosom), potom si ukážeme, ako sa vonku v mrazivom počasí nedá dýchať (dýchať ústami) a na záver budeme fúkať ako silný zimný vietor a odfúknuť čarodejníctvo zimy.

A teraz sa, chalani, pozrime, čo nám chcel Snehuliak ukázať a porozprávame sa o tom, ako, aké zimné radovánky nás v zime čakajú.

Na to však musíte vyriešiť hádanky:

Nevychovali ma - oslepili ma od snehu.

Namiesto nosa šikovne vložili mrkvu.

Oči - uhlíky, ruky - uzly.

Chladný, veľký, kto som?

kto je na obrázku?

Čo robia deti? - Aký je snehuliak?

-Z kopca sami letia dole,

Na kopec sa im však nechce

Je potrebné šplhať po lane

Zakaždým potiahnite späť.

Pozrite sa na obrázok, čo robia chlapci?

Myslíte si, že je potrebné byť opatrný pri zjazdovom lyžovaní?

(Musíte opatrne jazdiť z hory na saniach, aby ste nespadli a nezranili sa., netlačte)

- Ťažko sa nám v nich chodí

V lete na asfalte

Ale na ľade sa dá ľahko kĺzať

Zároveň sme v zime.

Pozri sa na obrázok, koho vidíš na obrázku?

Ako sú chlapci oblečení?

- Čo robia deti? Kde sa dá korčuľovať?

(Na korčuľovanie potrebujete špeciálnu oblasť.) Čím by mala byť táto oblasť pokrytá? A povedz mi, aké športy vieš, kde sa dá korčuľovať?

- Dva drevené kone

Nesú ma dole z hory.

V rukách držím dve palice,

Ale nebijem kone, je mi ich ľúto.

- Správne, sú to lyže.

Pozrite sa na tento obrázok, kto je na obrázku?

Ako sú chlapci oblečení? Čo robia chalani?

(Chlapci si obliekli športové oblečenie, aby bolo pohodlné lyžovať.)

Aké športy súvisia s lyžovaním?

V zime hráme vojnu

Zo snehu staviame pevnosť.

A o čo ideme bojovať? Každý bojovník by to mal vedieť!

Hádaj čo, priateľu. Lopta je guľatá ... (snehová guľa).

Áno, zima je čas na zábavné detské hry a zábavu. A teraz sa s vami zahráme, natiahneme si nohy a ruky.

Fizminutka "Vyrezávali sme snehovú ženu ..."

Vyrezávali sme snehovú ženu (Deti vo vzduchu tri

kruh)

Aby to nebolo krajšie (prejde sa prstom po tvári)

Lopaty pozbierali všetok sneh (ukážte pohyby lopatou)

Na nič nezabudli.

Najprv zrolovali veľkú hrudku (ukazujú veľký kruh)

A túto hrudku pevne stlačili.

Druhý menší mal veľkosť ("nakreslite" menší kruh)

Najprv sa odvážne posadil (prikrčil sa)

A tretia hlava bola (ukázať hlavu)

A čakala na svoj osud (podopierajú si hlavy hore rukami)

Tvár bola ozdobená mrkvou (zobrazuje mrkvu)

Obratne nakreslite ústa (dotknite sa úst)

Pohľad z profilu a celej tváre (otočená hlava)

Na hlavu si dali vedro (pohyby oboma rukami zhora

cesta dole)

Ozdobený pierkom (jednou rukou hore)

Metla sa zasekla pre poriadok

Pracovali spolu s celým dvorom (spojiť ruky).

Snehuliak, veľmi sa bavíme, prečo si taký smutný?

Áno, pretože zlá zima očarila mojich priateľov, snehuliakov.

Neboj sa, snehuliak, my ti pomôžeme, odčarujeme ťa.

Hra „Zbierajte snehuliaka“

Účel: rozvoj myslenia, dobré motorové zručnosti.

Chlapci, na zobrazenie snehuliaka musíte použiť geometrické tvary.

Pozri, snehuliak, naši chlapci sa vyrovnali s čarodejníctvom zimy a na prechádzke sa zo snehu ešte skamarátime.

Takže žarty matky Winter stroskotali.

Chlapci, pozrite sa na nejaký druh snehovej vločky, zrazu sme sa objavili, tak je to aj s listom. Winter prosí o odpustenie za svoje činy, ale je smutná, pretože sme o nej povedali zraňujúce slová, považujeme ju za chladnú, pochmúrnu a pichľavú. Je však zimná zábava? prečo?

Deti: V zime je to zábava, lebo sa dá jazdiť na kopci, korčuľovať, lyžovať, sánkovať. V zime môžete hrať rôzne hry, guľovačky, stavať zasnežené budovy, snehuliakov.

Áno, dnes sme o tom veľa hovorili v triede. Čím sme dnes ešte potešili nášho hosťa (hrali sme sa, zbierali snehuliakov, spomínali ako správne dýchať v mraze, riešili hádanky)

Áno, sezóna zábavy je zima. Osviežuje a baví nás. Aby nám Winter uverila, že sme s ňou spokojní, čítajme básne.

Zimné radovánky

Sanka - sánky, Lisa - lyže,

Kolke - palice a korčule.

Prišiel pre deti

Požehnané dni.

Sneh v lese a na uličkách,

A rieka bola pokrytá ľadom.

Oblečte sa teplo -

A bežte von!

Korčule sa lesknú, klzisko svieti,

Nadýchaný sneh trbliece sa,

Obuj si korčule, priateľu,

Skúste jazdiť.

Nech ťa štípe mráz -

Pozri, neboj sa.

Nechajte ho zamrznúť k slzám -

Nevzdávajte sa mu!

Necúvajte, posúvajte sa dopredu

Lietajte rýchlejšie ako vták.

Nahnevaný mráz zaostáva

Od tých, ktorí sa neboja!

Ponúkam deťom malú rozcvičku pri hudbe.

Reflexia

Tu sa naša lekcia končí. Navrhujem, aby ste dali zime snehové vločky vašej nálady. Pozrite sa pozorne, sú rôzne - vtipné a smutné. Zamyslite sa nad svojou náladou, akú snehovú vločku by ste jej chceli dať.

(Deti si vyberajú snehové vločky. Pripevnite ich na tabuľu vo forme šmýkačky)

Pozrite, máme naozaj zábavnú snehovú šmykľavku!

Chlapci, za to, že ste dnes dobre odpovedali, boli na hodine aktívni a pozorní, vám zimná bosorka prináša prekvapenie - sladkú maškrtu. Ďakuje vám, že viete toľko o zime a zimných radovánkach.

Hudobno-rytmická hra na koordináciu pohybov

Guseva Ekaterina Alexandrovna, hudobná riaditeľka, Obninsk College, Obninsk.
Cieľ: Rozvoj komunikačných schopností u detí.
Úlohy: Prístupným spôsobom formovať u detí hudobné a rytmické pohyby.
Obohaťte deti o nové zážitky.
Podporujte sebaobjavovanie tvorivých schopností.
Popis materiálu: Hra pre staršie deti a deti v prípravnom veku. Tento materiál bude zaujímavý pre pedagógov, rodičov, hudobných režisérov, učitelia Základná škola. Dá sa použiť na matiné, zábavu, ako spoločnú aktivitu detí a rodičov.

Priebeh hry:
deti: Ahoj Zimushka-Winter,
Čo ste priniesli deťom?
Zimushka: Pripútal som ľad
Tu na takom veľkom klzisku.


(Deti sa držia za ruky, urobia veľký kruh)
deti: Ahoj Zimushka-Winter,
Čo ste priniesli deťom?
Zimushka: Priniesol som ti diapozitívy
Bavte sa deti.


(Deti si nájdu partnera, postavia sa oproti sebe, spoja ruky a zdvihnú ich)
deti: Ahoj Zimushka-Winter,
Čo ste priniesli deťom?
Zimushka: pokryl zem snehom,
Ako biela prikrývka.
(Deti stoja rozptýlené a napodobňujú snehovú guľu)
deti: Ahoj Zimushka-Winter,
Čo ste priniesli deťom?
Zimushka: Všetky skladby sa zmenili
A zmenil sa na snehové záveje.


(Deti čupia, držia si kolená rukami)
deti: Radi vám to ukážeme
Naše zimné radovánky.
(Na obrazovke sa objaví videoprojekt, deti pri pohľade na obrázky menia pohyby: urobte kruh, drepujte, hrajte snehové gule, vstávajte vo dvojiciach)
Koniec hry.

Tematický výber hier a cvičení, téma: "Zima"

Ciele:

Aktivujte slovnú zásobu detí na danú tému.
Pokračujte v učení detí identifikovať a pomenovať farbu predmetu.
Rozvíjajte schopnosť porovnávať objekty podľa veľkosti.
Na upevnenie vedomostí o geometrických tvaroch, číslach "1", "2" a "3", naučte sa počítať, korelovať počet a množstvo.
Naučiť deti určiť tvar predmetu, nájsť stred predmetu. Určte umiestnenie objektu v priestore.
Zlepšite svoje sochárske zručnosti manuálna práca, kreslenie.
Cvičenie v schopnosti koordinovať slová a pohyby.
Rozvíjajte myslenie, pozorovanie, jemnú a všeobecnú motoriku.

Vybavenie:

Dejový obrázok "Zima".
Farebné siluety hračky, ich obraz na hárku papiera.
Oblak vystrihnutý z kartónu s priviazanými dvoma snehovými vločkami.
Rukavice rôznych farieb, farebné prívesky rôznych farieb.
Biele obrúsky.
Plastové taniere s číslami "1" a "2".
Pozadie obrázka, biela plastelína.
Obrázky na pozadí zobrazujúce stromy a peň v podobe geometrických tvarov, dva obrázky siluety oblakov zobrazujúce tri a veľa snehových vločiek.
Obrázok na pozadí s obrázkom dráhy, PVA lepidlo, piesok.
Strieborný drôt.
Prázdne obrázky zobrazujúce zimnú krajinu so stromom bez snehu, lepidla, vaty.
Sneh v miskách.
Zvukové záznamy: "To je taká zima!".

Priebeh lekcie:

Skúška obrazu "Zima"

Chlapci, pozrite sa na tento obrázok. Čo je nakreslené, povedzte mi.

Čítanie úryvku z básne „Biele básne“ od S. Mikhalkova

Sneh sa točí
Sneží -
Sneh! Sneh! Sneh!
Šťastná snehová šelma a vták
A, samozrejme, človek.

Didaktická hra "Vianočné hračky"

V zime sa stretávame Nový rok, najúžasnejšia dovolenka. Milujete tento sviatok? Na Silvestra sme zdobili vianočný stromček. A teraz je čas odstrániť hračky z vianočného stromčeka a vložiť ich do krabice.

(Deti umiestnia farebné siluety na svoj obrázok na kus papiera).

Dychové cvičenie "Snehový oblak"

Snehové vločky padajú zo snehového mraku. Spočítajte koľko ich je? Teraz fúkajte na snehové vločky, aby lietali.

Didaktická hra „Všetko bolo pokryté snehom“

Ukážte strom, ktorý vyzerá ako kruh (trojuholník, ovál).

Pred vami sú dva snehové oblaky.

(Oblaky učiteľka vystrihne a rozdelí deťom po dvoch).

Dajte na obrázok oblak, v ktorom je málo snehových vločiek. Spočítaj, koľko snehových vločiek je v tomto oblaku? Tri snehové vločky. Teraz položte na obrázok ďalší oblak, v ktorom je veľa snehových vločiek.
Zo snehových mrakov prišiel sneh a pokryl celú zem. Zasypte stromy snehom - vhodné geometrické tvary biely.

Kreslenie prstom "Snehové vločky"

Deti nechávajú odtlačok prsta v strede každej snehovej vločky.

Ručná práca "Snehový strom"

Pozor, konáre stromu najskôr potrieme lepidlom a potom odtrhneme kúsky vaty a priložíme na konáre stromu.

Výskumná činnosť "Sneh-voda"

Teraz, deti, ukážte ruky. Naneste ich na líca. Ktoré dlane sú studené alebo teplé? Dlane sú teplé. Čo máte na tanieroch? Sneh. Dotknite sa ho prstami. Aký sneh? Chladný. Akú farbu má sneh? biela farba. Dajte si trochu snehu na teplú dlaň. Čo sa stane so snehom? Roztopí sa. Čo vidíš vo svojej dlani? Voda. Sneh sa roztopil na teplej dlani a stala sa z neho voda.

Dynamická pauza „Išli sme na prechádzku do dvora“

Išli sme na prechádzku do dvora
Jeden dva tri štyri päť,
(Chôdza na mieste)

Prišli sme na dvor na prechádzku.
Vyrobili snehovú ženu.
(Napodobňovať modelovanie hrudiek)

Vtáky boli kŕmené omrvinkami,
(Rozdrviť chlieb všetkými prstami)

Potom sme išli dole kopcom.
(sadni si, vstaň)

A váľali sa v snehu.
(sedieť na zemi)
Všetci prišli domov v snehu
(oprášiť)

Zjedli sme polievku a išli spať.
(Urobte pohyby s imaginárnou lyžicou, položte si ruky pod líce)

Didaktická hra „Zober palčiaky podľa farby“

Aby ste sa mohli hrať so snehom, musíte nosiť palčiaky, inak nám rýchlo zmrznú ruky. Vyberte si pár svojich rukavíc. Teraz vložte svoje palčiaky do príveskov rovnakej farby.

Prstová gymnastika „Urobili sme snehovú guľu“

Jeden dva tri štyri päť,
(ohnúť prsty)

Snežili sme s vami
(Deti "vyrezávajú")

Okrúhle, silné, veľmi hladké
(Ukážu kruh, stlačia dlane, pohladia druhú jednou dlaňou)

A už vôbec nie sladké.
(vyhrážať sa prstom)

Raz - zahodíme to,
(Vracať)

Dva - chytiť
(chytený)

Tri - poďme
(Pokles)

A ... prestávka.
(dupnúť)

Manuálna práca "Snehové gule"

Deti si kotúľajú snehovú guľu z pokrčených bielych obrúskov.

Didaktické cvičenie „Polož snehovú guľu“

Koľko snehových gúľ vyrobil každý z vás? Jedna snehová guľa. Teraz položte svoju jednu snehovú guľu na tanier s číslom „1“. A koľko snehových gúľ potrebujete vyrobiť a dať na tanier s číslom „2“? Dve snehové gule.

Sochárstvo „Sneh padá ticho na stromy, na lúku“

Deti lepia okrúhle kúsky bielej plastelíny na farebný podklad. Snehové vločky sa nanášajú na plastelínu, deti ich stláčajú, aby pracovali.

Štafeta "Carry the snowball" a hádzanie na cieľ

Deti so snehovou guľou v rukách kráčajú po lavičke, cestičke, prešľapujú cez prekážky.
Potom sú deti vyzvané, aby zasiahli cieľ snehovou guľou (hrudník, obruč atď.)

Cvičenie "sopel"

Deti si vyrobia cencúľ preložením strieborného drôtu na polovicu.

Ručná práca „Posypať piesok na klzkej ceste“

V zime musíte byť veľmi opatrní, pretože na ulici môže byť klzký ľad. Táto cesta je veľmi šmykľavá, pretože je pokrytá ľadom. Aby sa nešmykol a nespadol na ľad, je navrchu posypaný pieskom. Natrite dráhu lepidlom a navrch posypte pieskom. Teraz vaše cesty nebudú šmykľavé.

Hudobno-rytmické cvičenie „Je taká zima“

Deti vykonávajú pohyby na hudbu podľa textu piesne.

Epigraf

3. Relevantnosť

4. Účel:

Úlohy:

Pas

Vek: 6-7 rokov.

Typ projektu: kreatívny

Trvanie: týždenne

Členovia:

6. Fázy:

1. prípravné:

2. Základné:

3. Finálny, konečný:

Odhadovaný výsledok



integrácia vzdelávacích oblastiach na túto tému: ZIMA

Vzdelávacia oblasť Aktivita Obsah aktivity
Sociálny a komunikačný rozvoj Herná aktivita D / a: „Zbierajte snehuliaka“, „Naopak“, „Čo sa deje v zime“, „Snehové vločky“, „Čo sa skrýva za závejom“, „Kedy sa to stane?“, „Hádaj z popisu“ , „Zoberte slovo“, „Štvrté nadbytočné“, „Povedzte slovo“.
kognitívny vývoj Kognitívny výskum Výskumná činnosť: vykonávanie pokusov a pokusov so snehom. Pozorovania počas prechádzok. Pri pohľade na obrázky: N. Krylov Zimný večer“, I. Shishkin „Zima“, K. Yuon „Zima v lese“, K. Yuon „Ruská zima“, I. Grabar „Februárová modrá“.
Vývoj reči Komunikatívne GCD na témy: Zima, znaky zimy. Navrhovanie opisný príbeh na tému: "Zima". Komunikácia: „Čo nám dáva zima?“, „Prečo milujem zimu“, „Zima v našom regióne“.
Umelecké a estetické Vnímanie fikcie M. Prishvin „Lesné podlahy“, V. Bianchi „Les v zime“, „Jednoduchý list a list s prefíkanosťou“, G. Skrebitsky „Na lesnej čistinke“, V. Arkhangelsky „Poletujú našuchorené snehové vločky“, E. Uspensky „Žarty starej ženy v zime“, N. Nosov „Na kopci“. Rusi ľudové rozprávky: "Zimná búdka zvierat", "Zajac", "Dva mrazy". literárne rozprávky: "Mráz", "Dvanásť mesiacov", "Moroz Ivanovič", "Snehulienka". Zahraničné rozprávky: « Snehová kráľovná"," Luskáčik. Výstava kníh o zime. Básničky, hádanky, príslovia o zime.
Vizuálna aktivita Kresba: "Bullfinches na konári", "Zimná breza", "Snehové vločky" Aplikácia: "Zima". "Snehuliak". Modelovanie: "Snehuliak", "Snehulienka" Dizajn: "Snehové vločky" - origami
Hudobné Počúvanie „Ročné obdobia“ od P.I. Čajkovského, „Valčík snehových vločiek“ z baletu „Luskáčik“ od P.I. Čajkovského. Tanečná tvorivosť „Snehová búrka“ od G. Sviridova, Učenie piesní „Čo máme radi v zime“.
Fyzický vývoj Motor P / a "Dva mrazy", "Mráz červený nos", "Biely zajac sedí", "Zajac bez domova", "Snehové gule". Ľudové tanečné hry "Zlatá brána", "Metelitsa", "Čo máme radi v zime".

Plánovanie spoločných aktivít:



Organizácia aktivít pre deti a rodičov.

Rozvoj obsahu celého vzdelávacieho procesu na tému „Zima“;

Organizácia rozvojových, vzdelávacích, predmetné prostredie;

Stanovenie smerov hľadania a praktických činností detí a rodičov.

Spolupráca s rodičmi:

Výroba leporelo pre rodičov: k téme

"Šesť rodičovských mylných predstáv o zimnom počasí";

· Výber básničiek na učenie sa s deťmi doma, ponuka doniesť jedlo na kŕmenie vtáčikov, v rozhovoroch s deťmi ujasniť predstavy dieťaťa o tom, čo treba urobiť, aby sa predišlo prechladnutiu v chladnom období.

Rady ako vyrobiť zimná prechádzka zaujímavé?"

VÝSLEDKY

Záverečné podujatie: výstava kníh „Zimushka-winter“.

Rady a informácie v kútiku pre rodičov a žiakov.

Výsledky projektu:

Zvýšenie percenta detí s priemernou a vysokou úrovňou kognitívneho vývoja.

· Deti majú predstavu o zime, jej znakoch, nadobudli novú kognitívnu skúsenosť;

poznať diela básnikov, spisovateľov a umelcov na tému zima;

mať pokročilé znalosti slovná zásoba;

mať pochopenie pre prírodu rodná krajina;

· Výstava kreatívne diela deti;

· Systematizovaný literárny a ilustračný materiál na tému „Zima“;

· zvýšenie percenta rodičov prejavujúcich záujem o život v materskej škole.

· Zakúpené DVD disky s karikatúrami o zime;

nahrané disky s klasická hudba;

Príloha 1.

Získajte snehuliaka."

Rozvoj zrakovej pozornosti, priestorové reprezentácie.

Zlepšenie frázovej reči.

Každé dieťa má 3 kruhy rôznych veľkostí (veľký, stredný a malý). Deti si z nich podľa predlohy alebo podľa nápadu poskladajú snehuliaka. Povedia, aké detaily chýbajú, opíšu ich.

Naopak".

Rozvoj sluchovej pozornosti, logickej pozornosti.

· Aktivácia slovníka – fixácia slov-antoným v reči.

Učiteľ vysloví logicky nesprávnu frázu, deti ju vyvrátia. Napríklad sneh je čierny (nie, biely), snehuliak je horúci (nie, zima), stromy s listami (nie, holé), slnko hreje (nie, svieti), vtáky spievajú (nie, mrznú), medveď sa prechádza po lese (nie, spí v brlohu).

Čo sa deje v zime.

· Rozvoj predstavy o znakoch zimy.

Zlepšenie koherentnej reči.

Hra sa hrá pomocou stolná hra"Ročné obdobia". deti vyzdvihnú do veľká mapa, ktorý znázorňuje zimu, malé kartičky so znakmi tohto ročného obdobia.

Snehové vločky »

Rozvoj silného smerovaného výdychu.

Upevnenie predložiek v reči Na

Každé dieťa má papierovú alebo plastovú vločku. Deti sú vyzvané, aby fúkali na snehovú vločku tak, aby zasiahla daný objekt na obrázku, odfúkli a povedali, kde sa vločka posadila, aby si oddýchla.

Čo sa skrýva za závejom?

Rozvoj zrakovej pozornosti.

· Aktivácia slovníka na danú tému.

Z lepenky je vyrezaný snehový závej. Učiteľ za ním schová siluetu predmetu (sánky, snehová vločka, slnko, strom, čiapka, rukavice, šál, lyže, korčule), ukáže deťom časť predmetu kvôli záveji, hádajú, o aký predmet ide. je.

Keď sa to stane."

· Naučte deti pomenovať ročné obdobia podľa ich vlastností.

Materiál: obrázky s ročnými obdobiami, hádanky o ročných obdobiach.

Učiteľka robí pre deti hádanky o ročných obdobiach, deti ich hádajú, na obrázkoch nájdu zodpovedajúce ročné obdobia a položia ich na stojan.

Sneh na poliach

Ľad na riekach

Blizzard kráča

Kedy sa to stane? (v zime)

Sneh je preč, voda hučí,

Zem je už plná kvetov.

Rastie mladá tráva

Všetci mŕtvi ožívajú

Kedy sa to stane? (Jar).

Slnko pečie, lipa kvitne,

Čerešňa dozrieva

Kedy sa to stane? (Leto)

Holé polia, zem navlhne,

Prší, kedy sa to stane? (na jeseň)

Hádaj popis."

· Naučte deti pomenúvať ročné obdobia podľa znamení.

Rozvíjať myslenie, pamäť, pozornosť.

Materiál: obrázky s ročnými obdobiami.

Učiteľ opisuje ročné obdobia a deti to hádajú.

pedagóg: V tomto ročnom období sa deti radi sánkujú, stavajú snehuliaka, hrajú sa snehové gule.

Deti odpovedajú alebo zdvihnú kartičku s obrázkom zimy.

Vyberte si slovo."

Hit…. (mráz)

Chrumkavý…. (sneh)

Zúrivý... (fujavica)

Zamrznuté ... (rieky)

Vŕzga ... (sneh)

Zametanie ... (fujavice)

Sneží)

5. "Povedz slovo"

1. Ticho, ticho, ako v snehu 2. Všetky chumáčiky sa kĺžu z neba

Padá na zem.... (sneh) strieborný ... .. (snehové vločky)

3. Do dediny, do lesa 4. Tu je zábava pre chlapov

Všetko ide dole.... (snehová guľa) Silnejšie... (sneženie)

5. Všetci bežia na preteky 6. Ako biela páperová bunda

Každý sa chce hrať….. (snehové gule) Oblečený…. (snehuliak)

7. Neďaleko je snehová figurína 8. Pozrite sa na sneh

Toto je dievča…. (snehulienka) S červenými prsiami ... .. (hýly)

9. Ako v rozprávke, ako vo sne

Ozdobila celú zem.... (sneh)

príloha 2

Plastické štúdie

Zimné radovánky.

Znázornite: korčuľujete, hráte snehové gule, tvarujete snehuliaka, vozíte deti na saniach, lyžujete.

Zobrazte zimujúce vtáky: ďateľ, vrana, ktorá sa liahne kurčatá, a mrazený vrabec.

zobrazujú zvieratá v zimný čas: zajačik číhajúci pod kríkom; líška počúvajúca šuchot myši pod snehom; hladný vlk; spiaci medveď; veverička, ktorá našla svoju špajzu atď.

Vážení rodičia!

Počas krásnych zimných dní, najmä cez víkendy, skúste tráviť viac času prechádzkami s deťmi. Samozrejme, väčšinu času na prechádzke zaberú hry v prírode, sánkovanie z hôr. Ale aj tak si skúste nájsť pár minút na spoločné pozorovania s deťmi zimná príroda, počasie. Keď ideš ráno MATERSKÁ ŠKOLA alebo keď sa večer vraciate domov, venujte pozornosť deťom:

1. Sledovať, ako sneží. Pri pozorovaní sneženia upozornite deti na to, ako sa mení tvar snehových vločiek v závislosti od počasia.

V mrazivom dni bez vetra pomaly padajú snehové vločky, sú veľké, lesklé, ako kvety alebo hviezdy. Padajú jeden po druhom, takže ich možno jasne vidieť na rukaviciach alebo na rukáve tmavého kabáta.

Pri miernom mraze vyzerajú snehové vločky ako malé gule, potom hovoria, že prichádzajú „snehové krúpy“. Pri silnom vetre je súvislý „snehový prach“ – práve vietor odlomil ich nádherné lúče zo snehových vločiek.

V silnom mraze sneh chrumká pod nohami - to sú lúče snehových vločiek, ktoré sa lámu od mrazu, ktoré od mrazu skrehli.

Keď nie je mráz, vo vlhkom počasí padá sneh vo vločkách. Tieto vločky sa skladajú z mnohých snehových vločiek zlepených dohromady, ktoré ako vata všetko omotajú;

2. Keď husto sneží, môžete deťom vysvetliť, čo to je sneženie, a pýtať sa, prečo ho ľudia tak volajú.

Upozornite deti na zimné stromy.

Keď po rozmrazení udrie mráz, stromy, ich konáre a kmene sú pokryté ľadovou kôrou a ľadové konáre s tichým cinkaním narážajú do seba.

Stromčeky vyzerajú nádherne, keď mráz rozvešia na konáre nadýchané snehové girlandy, akoby ich niekto ozdobil tou najjemnejšou čipkou.

Pri obdivovaní stromov v rôznom počasí požiadajte deti, aby vyjadrili svoje dojmy, naučte ich porovnávať. Nechajte deti nájsť také prirovnania: „Vianočný stromček má ľadové prsty“, „Vianočný stromček je zabalený v snehu až do očí, ako perina“, „Je krásny, ako v zasneženom kráľovstve“.

V zime potrebujú zimujúce vtáky našu osobitnú pozornosť a pomoc.

Spolu s deťmi vyrobte a zaveste kŕmidlo pre vtáčiky za oknom alebo vedľa domu. Každý deň vezmite strúhanku do kŕmidla a kŕmte vtáky.

Na kŕmidlo prilietajú rôzne vtáky. Vrabce sú ľahko rozpoznateľné podľa ich hnedo-sivého peria. Dávajte pozor na deti, aby pri silných mrazoch vrabce spravidla neskákali, ale sedeli nehybne, načechrajúc si perie, načechrajúc - takto sa zahrievajú. Hýly by mali deti rozoznať podľa ružovej hrude a sivomodrého peria. Môžete deťom navrhnúť prirovnanie „ako ružové jablká na snehu“.

Pozorovania na sýkorky. Sýkorky by deti mali rozpoznať aj podľa žltého prsníka a čiernej kravaty. Sýkorky sa živia najmä škodlivým hmyzom, ktorý vyťahujú ostrým zobákom spod kôry stromov. Nechajte deti sledovať sýkorky sediace na konári stromu. Vysvetlite deťom, že na ľade, keď sú konáre stromov pokryté kôrou ľadu, sýkorky hladujú, pretože nedokážu dostať hmyz spod kôry. V takom čase je potrebné kŕmiť vtáky. Sýkorky milujú tuk.

Dodatok 4

Lexikálne gramatické hry a cvičenia na tému "Zima"

* Vymenuj 10 „zimných“ slov (sneh, ...).

* názov zimné mesiace. Ktorý mesiac končí rok? Ktorým mesiacom začína rok?

* Zdvihnite znamenia : Aký sneh? Aký je vietor v zime? Aké slnko? čo je to nebo? Aké oblaky? Aký ľad? Aké je počasie?

* Opravte chyby: Prišlo leto a rieka bola pokrytá ľadom. Prišla zima a prileteli škorce. Jeseň sa skončila a prišla jar.

*Pokračovať v návrhoch: Ak je v zime chladnejšie ako na jar, tak na jar ... . Ak je snehová pevnosť vyššia ako lavička, potom je lavička... . Ak je v parku viac chlapcov ako dievčat... .

* Vyrieš ten problém: "Na kŕmidle boli 4 hýli a rovnaký počet sýkoriek. Koľko sýkoriek bolo na kŕmidle?"

* Dajte slová tak, aby ste vytvorili vetu (nakreslite schému návrhu): chlapci nasypali semená na kŕmidlo

zdroj - Zápisník "Príbehy o ročných obdobiach. Zima" N. Sozonová, E. Kutsina

"zima"

Konverzácia

Hlavné znaky zimy; zimné radovánky; príprava ľudí a zvierat na zimu.

Lexico-gramatické hry a cvičenia

"Ktoré!" Výber homogénnych definícií slova zima: studený, skorý, neskorý, zasnežený, zlý, drsný, mrazivý, teplý, veterný, veselý, elegantný atď.

"Mysli na slovo." Tvorenie príbuzných slov: sneh - snehová guľa - snehová guľa - vločka - sneženie - snehuliak - snehuliak - gule - snežný skúter - snežný skúter - zasnežený - zasnežený - snehové pole - snežná panna - hýľ - snežienka - Snehulienka - snežienka.

"Čo robí?" Výber homogénnych predikátov pre slovo sneh: ide, topí sa, točí sa, letí, padá, leží, trbliece sa, vŕzga, krúti sa.

Logopéd objasňuje, čo ešte môže ísť (hodiny, vlak) roztopiť (zmrzlina, ľad) lietať (lietadlo, motýľ) pád (jablko, kameň) atď.

"Čo sa nestane?" Asimilácia kategórie genitívu.

Deti vymýšľajú vety, v ktorých hovoria o tom, čo sa v zime nedeje: „V zime nie je teplo (lístie, opadávanie listov, kvety, tráva, ľadové záveje, sťahovavé vtáky, hmyz)“.

"Dokonči vetu." Navrhovanie zložité vety s významom opozície.

Deti musia dokončiť vetu a potom ju úplne zopakovať.

Epigraf

Úloha prírody v duchovnom živote spoločnosti je veľká. Príroda je celý Vesmír s organickým (živým) a anorganickým (neživým) svetom, ktorý v ňom existuje. Ľudstvo si od nepamäti váži prírodu a vidí v nej nielen jej živiteľa, ale aj múdreho vychovávateľa a mentora.

Ahoj, v bielych šatách Zo strieborného brokátu Diamanty horia na tebe, Ako jasné lúče Ahoj, Ruská slečna, Krásna duša Snehobiely vinš, Ahoj, matka zima! P. Vjazemskij

3. Relevantnosť.Účasť detí na projekte maximalizuje obohatenie vedomostí a vytvorí u detí celistvý obraz sveta o zimných javoch prostredníctvom integrácie vzdelávacích oblastí; rozvíjať súvislú reč Tvorivé schopnosti deti, pátracie aktivity.

Projekt Zimushka-Winter poskytuje skvelé príležitosti pre kreativitu, umožňuje priblížiť učenie sa životu, rozvíja aktivitu, samostatnosť, schopnosť plánovať a pracovať v tíme.

4. Účel: Organizácia práce s deťmi na tému „Zima“, rozšíriť predstavy detí o zime ako ročnom období

Úlohy:

1. Formovanie elementárnych ekologických predstáv u detí, rozširovanie a systematizácia vedomostí o zime.

2. Upevnenie predstáv o zime a jej znakoch. Spresnenie, rozšírenie a aktivácia slovníka na tému "Zima"

3. Systematizovať predstavy detí o znakoch zimy, sezónnych zmenách v prírode spojených so zimným obdobím

4. Formovanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti.

5. Výchova u detí k schopnosti obdivovať zimnú prírodu a opatrný postoj jej.

Pas

Vek: 6-7 rokov.

Typ projektu: kreatívny

Trvanie: týždenne

Členovia: logopéd, vychovávatelia, rodičia, staršie deti predškolskom veku

6. Fázy:

1. prípravné:štúdium materiálu na túto tému, diagnostika asimilácie programového materiálu deťmi

2. Základné: vedenie GCD, IQR, didaktických a lexikálnych hier v spoločných aktivitách na túto tému, interakcia s účastníkmi výchovno-vzdelávacieho procesu: pedagógovia, hudobný pracovník, teles. inštruktor, psychológ, vytváranie poznámok pre rodičov v kútiku logopéda.

3. Finálny, konečný: analýza efektívnosti práce na túto tému.

Odhadovaný výsledok

Získavanie skúseností z produktívnej interakcie medzi deťmi, schopnosť počúvať priateľa;

Zvýšenie kognitívnej aktivity;

Asimilácia potrebných vedomostí na tému "Zima";

Vytváranie trvalého záujmu o pozorovanie javov v prírode;

Záujem a spolupráca rodičov ako účastníkov pedagogického procesu.

Integrácia vzdelávacích oblastí

Didaktické hry"Zimné športy" pre deti vo veku 5-7 rokov


Popis materiálu: Ponúkam Vám didaktické hry pre deti staršieho predškolského veku na tému "Zimné športy". Hlavný cieľ: vytvorenie podmienok pre formovanie prvotných predstáv o olympijské hry a zimné športy. Tento materiál bude užitočný pre pedagógov seniorov a prípravné skupiny a prispieť k tomu, aby boli zmysluplnejšie nielen vzdelávací proces ale aj voľný čas.

Didaktické hry, ktoré pomáhajú starším predškolákom zoznámiť sa so zimnými športmi

Cieľ: formovanie záujmu o telesnú kultúru a šport.
Úlohy:
Formovať prvotné predstavy o olympijských hrách a zimných športoch.
Rozvíjajte kognitívnu aktivitu a zvedavosť
Zvýšte motiváciu k cvičeniu.

V roku 2014 naša krajina hostila svetlé a rozsiahle podujatie XXII zimné hry. V predškolskom vzdelávacom zariadení sme realizovali projekt „Spolu vyhráme!“ venovaný týmto hrám. Aby bolo zoznámenie detí s olympijskými hrami a zimnými športmi zaujímavejšie a napínavejšie, vytvoril som niekoľko didaktických hier. Didaktické hry oproti iným typom hier majú výrazná vlastnosť A: sú zdrojom vedomostí a športu a telesnej výchovy. Výroba takýchto hier v tomto veku IKT nie je náročná. Obrázky stiahneme, hry skladáme, vytlačíme a aby dlho slúžili, zalaminujeme.
A teraz každý rok, keď sa v januári realizuje tematický týždeň „Zimné športy“, pedagógovia ich využívajú pri svojej práci. V nepretržitom vzdelávacie aktivity formujú sa predstavy o olympijských hrách a zimných športoch. Paralelne sa u detí formuje občianska príslušnosť a vlastenecké cítenie. Veď také rozsiahle podujatie, akým boli XXII. zimné olympijské hry, sa u nás konalo v Soči. Takáto téma tiež umožňuje formovať záujem o dianie v krajine, pestovať pocit hrdosti na jej úspechy, úctu k svojim krajanom.
Deti, ktoré sa dozvedia veľa nového a zaujímavého o športovom živote našej krajiny, o olympijských hrách, o športovcoch zúčastňujúcich sa na olympiáde, prichádzajú na to, že telesná kultúra a šport sú veľmi zaujímavé a zdravé. Majú túžbu byť ako veľkí športovci, športovať. Častejšie sa objavuje túžba realizovať poznatky o olympijských hrách, zimných športoch v samostatných aktivitách.

Lotto „Výstroj pre športovca“.
Účel: Naučiť deti vybrať si vhodné vybavenie a vybavenie pre športovcov.





Lotto "Piktogramy Soči-2014"
Účel: naučiť deti pomenovať športy a vybrať vhodné piktogramy.


Hra „Vyberte piktogram“.
Účel: upevniť vedomosti detí o zimných olympijských športoch.
Pre príslušný šport je potrebné zvoliť piktogram a pomenovať ho.


Hra "Nájdi fragment"
Účel: vytvorenie schopnosti porovnávať objekty, zistiť ich podobnosti a rozdiely.
Deti dostávajú malé obrázky-úlomky. Musíte zistiť, ku ktorému obrázku patria.


Hra "Nájsť pár"
Účel: Naučiť deti vyberať rovnaké piktogramy, vyrobené v prísnom a stručnom, monochromatickom rozsahu a zodpovedajúce piktogramy, vyrobené v mierke „patchwork quilt“.



Hra „Obrázok sa rozpadol“
Účel: rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia, vytrvalosti, jemných motorických schopností.
Obrázok je potrebné zostaviť najskôr podľa vzoru, potom bez. Obrázky - zimné športy, symboly olympijských hier v Soči-2014.




Hra "Položte cestu."
Účel: rozvoj schopnosti porovnávať a zoskupovať podľa farby, rozvoj farieb (fixovanie názvov primárnych a sekundárnych farieb), schopnosť rozlišovať medzi farebnými podobnosťami a rozdielmi.



Hra „Štvrtá extra“
Účel: naučiť pomenovať a rozlišovať zimné a letné športy.



Kartový kvíz
Účel: upevniť vedomosti detí o olympijských hrách a zimných športoch.