Plán práce s deťmi predškolského veku v príprave na školu. Plán-program sociálno-psychologickej prípravy detí na školskú dochádzku

Príprava detí na školu často spočíva v tom, že ich naučíte počítať, čítať a písať. Medzitým prax ukazuje, že najväčšie ťažkosti v Základná škola nie tie deti, ktoré nemajú dostatočne veľké množstvo vedomostí, zručností a schopností, ale tie, ktoré prejavujú intelektuálnu pasivitu, ktorým chýba chuť a návyk premýšľať, chuť učiť sa niečo nové.

Účel tohto programu:

všestranný rozvoj dieťaťa, ktorý u budúceho žiaka zabezpečí formovanie pripravenosti na vzdelávanie v základnej škole, rozvoj týchto intelektuálnych vlastností, tvorivosť a osobnostné vlastnosti, ktoré zabezpečujú úspešnosť adaptácie prváka, študijné úspechy a pozitívny vzťah k škole

Hlavné ciele programu:

  • organizácia procesu vzdelávania, výchovy a rozvoja detí v štádiu predškolského vzdelávania s prihliadnutím na potreby a možnosti detí tohto veku;
  • posilňovanie a rozvíjanie emocionálne pozitívneho vzťahu dieťaťa ku škole, chuť učiť sa;
  • formovanie sociálnych osobnostných čŕt budúceho prváka, potrebných pre úspešnú adaptáciu na školu.

Program je určený pre deti od 6 rokov. Zahŕňa vývoj dieťaťa, berúc do úvahy jeho individuálne vlastnosti. Počas realizácie programu u detí sa prostredníctvom kreativity, schopnosti vymýšľať, vytvárať niečo nové, najlepšie formuje osobnosť dieťaťa, rozvíja sa jeho samostatnosť a kognitívny svet. Počas práce školy budúceho prváka sa teda nielen učiteľ a žiak navzájom spoznávajú, ale rieši sa aj hlavná úloha programu: skrátenie adaptačného obdobia pri nástupe dieťaťa do školy.

Koncepcia vzdelávacieho programu pre budúcich prvákov vychádza z nasledujúcej myšlienky: predškoláci sa na systematické vzdelávanie iba pripravujú a to podmieňuje výber obsahu, metód a foriem organizácie vzdelávania detí.

Organizačný poriadok práce školy budúcich prvákov družiny tvoria deti predškolskom veku;

  • trvanie školenia je (október - marec)
  • obsadenosť skupín do 20 osôb;
  • rozvrh hodín: 1x týždenne - 3 vyučovacie hodiny po 30 minút

"Zábavná matematika".

Budúci prváci počas kurzu cestujú po krajine znamení, zoznamujú sa s „čarovnými bunkami“, študujú hry v prírode s matematickými úlohami. Deti sa učia korelovať farby, určovať tvar predmetov, používať geometrické tvary ako referenciu, orientovať sa kvantitatívne charakteristiky predmety, navigácia vo vesmíre, Príprava na štúdium matematiky v škole sa uskutočňuje v troch smeroch:

Formovanie základných zručností, ktoré sú základom matematických pojmov študovaných na základnej škole;

Logický tréning, ktorý zahŕňa formovanie logických zručností, ktoré tvoria základ pre formovanie pojmu číslo;

Symbolická príprava – príprava na operovanie so znakmi.

"Základy gramotnosti".

Veľkú úlohu na hodinách tohto kurzu zohrávajú hry so slovami, pri ktorých si deti osvojujú zručnosť ohýbania a tvorenia slov, lexikálnu a gramatickú kompatibilitu slov a osvojujú si stavbu vety. Hlavným cieľom tohto kurzu je rozvoj rozprávania a počúvania, obohatenie aktívnej, pasívnej a potenciálnej slovnej zásoby dieťaťa.

"Zručné ruky".

Cieľom tohto kurzu je rozvíjať tvorivé a zlepšovať komunikačné schopnosti predškolákov. Rozvoj (analýza, syntéza, porovnávanie, zovšeobecňovanie, klasifikácia), schopnosť zoskupovať predmety podľa viacerých charakteristík, kombinovať ich, všímať si podobnosti a rozdiely v predmetoch, skladať kompozície s použitím improvizovaného materiálu (lepidlo, nožnice, farebný papier) Rozvojom komunikačných schopností predškoláka je vštepovanie správnych (sociálne prispôsobených) foriem správania a schopnosti pracovať v skupine.

Hlavnou metódou práce s deťmi je hra. Tento typ aktivity vedie v predškolskom veku.

Hlavnou formou organizácie činnosti je lekcia. Sú používané rôzne druhy lekcie - lekcia-cesta, lekcia-hra.

Ciele lekcie:

  • Rozvoj sluchového a zrakového vnímania.
  • Rozvoj sústredenej pozornosti a pozorovania.
  • Rozvoj sluchovej a zrakovej pamäte.
  • Rozvoj myslenia a reči.
  • Rozvoj všeobecných a dobré motorové zručnosti.
  • Zlepšenie komunikačných schopností.
  • Pestujte si pozitívny vzťah k ostatným.
  • Zdokonaľovanie schopností monológnej reči.
  • Zdokonaľovanie zručností dialógovej reči.
  • Rozvoj mimiky a pantomímy.
  • Rozvoj fantázie a predstavivosti.
  • Rozvoj schopností pre hlboké obrazné myslenie.
  • Rozvoj schopností vytvárať vzťahy príčina-následok.
  • Rozvoj tvorivých schopností.
  • Formovanie emocionálno-vôľovej sféry.
  • Formovanie etických predstáv.
  • Zvýšenie sebavedomia.
  • Naučte sa robiť rozhodnutia.

Učebné osnovy kurzu "Dieťa v predškolskom veku"


triedy "Zábavná matematika"

Téma

Plánovaný dátum

Skutočný dátum

Vlastnosti položky. Porovnanie.

Pojmy: rovnaký, rovnaký. Pojmy: dlhé - krátke. Na, hore, dole, vpravo, vľavo.

Koncepty: Koľko? Veľa, málo. Toľko, to isté.

Jeden. Veľa.

Bod, čiara, priamka a zakrivená čiara.

Prerušená čiara. Polygón. Rohový.

Uzavreté a otvorené linky. Číselný riadok.

Znamienka +, -, =, ≠. Orientácia listu.

Známky<, >, =, ≠.

Matematické hádanky.

Predtým, neskôr. Matematické hry.

Dlhšie, kratšie. Meranie dĺžky.

Ťažšie, ľahšie. Porovnanie hmotnosti. Meranie hmotnosti.

Objem. Porovnanie podľa objemu. Meranie objemu.

Pomer počtu objektov s číslom.

Úlohy, vtipy. Orientácia v čase.

Pracujte v zošite v klietke.

Geometrické tvary.

Kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník, guľa, kocka.

Skladanie figúrok z dielov a delenie figúrok na diely.

Pomer počtu objektov s číslom.

Riešenie aritmetických úloh.

Pracujte v zošite v klietke.

Logické úlohy.

Matematické symboly. Logické úlohy.

Kalendár - tematické plánovanie lekcie "šikovné ruky"

Téma

Plánovaný dátum

Skutočný dátum

Jesenné darčeky. Modelovanie zeleniny a ovocia.

Modelovanie lietadiel.

Modelovanie podľa rozprávky kolobok.

Modelovanie. Zábavné zvieratká "Kačka s káčatkami".

Dekoratívna práca. Aplikácia od geometrické tvary.

Aplikácia "Páv"

Šablóna aplikácie "Huba"

Origami "labuť"

Stavba "Dom pri ceste"

Dielňa Santa Clausa. Výroba vianočných ozdôb

Hračka vianočného stromčeka "Santa Claus" (s použitím vaty)

Dielňa Santa Clausa. Výroba vianočných ozdôb.

Aplikácia "Snehuliak"

Objemové modelovanie "Rybia kosť"

Sochárstvo "Jedlá z krúžkov"

Mozaika "Loď"

Origami "Líška a perník"

Origami "Líška a perník"

Plávať, plávať loď (origami papier)

Aplikácia "Raketa vo vesmíre"

Aplikácia "Jarné zloženie"

Tímová práca"Panel z našich dlaní"

Kalendár – tematické plánovanie
lekcie "Základy gramotnosti"

Téma

Plánovaný dátum

Skutočný dátum

Rozlišovanie zvukov podľa ucha. Obkresľovanie veľkých známych predmetov podľa predlohy, vyfarbovanie.

Text. Rozdelenie podľa ponuky. Oboznámenie sa s linajkovým zošitom.

Text. Rozdelenie podľa ponuky. Obkresľovanie veľkých známych predmetov podľa predlohy, vyfarbovanie.

Zostavovanie viet pre ročné obdobia. Úzka čiara. Písmeno je rovné - krátke čiary. Rhymes

Vytváranie návrhov z obrázkov. Písmeno je rovné - krátke čiary.

Extrahovanie slov z viet. Slabiky. Písmeno sú krátke riadky so zaobleným spodkom. Zvukové hry

Nápadná slabika. Písmeno sú krátke riadky so zaobleným vrchom. Vo svete zvukov a písmen.

Nápadná slabika. Opakovanie. Písmeno rovnej dlhej čiary so slučkou v spodnej časti.

Veta, slová, slabiky, prízvuk. Úvod do linajkového papiera

Veta, slová, slabiky, prízvuk. Písmeno krátkych čiar so sklonom.

Ruské čepele, byvalnitsy a rozprávky.

Ruské ľudové riekanky, príslovia a porekadlá, vtipy, rozprávky, eposy.

Hra „Nájdite písmeno“

Veta. Slabikár. stres. Konsolidácia. šrafovanie-kopírovanie

Reč (ústny a písomný) - všeobecný prejav. šrafovanie-kopírovanie

veta a slovo. Hra „Slová sú iné“

Orientácia na linajkovom papieri. Hra "Cesta do domu"

Slovo. Slabikár. Zvuky a písmená.

Zvuky a písmená. Krátke, dlhé šikmé palice.

Text. Veta. Slovo. Slabikár. Upevňovanie vedomostí, zručností, schopností. šrafovanie-kopírovanie

Upevnenie toho, čo sa naučilo. Vývoj reči

Slovo. Rodina.

LITERATÚRA:

  1. Volina V.V. Nápis dovolenka. - M., 1999.
  2. Volina V. V. Učenie hrou. - M., 1994.
  3. Volina V.V. Entertainment ABC Studies - M., 1998.
  4. Gerasimova A.S., Zhukova O.S., Kuznetsova V.G. Encyklopédia rozvoja a učenia predškolákov. - Ed. Olma Media Group. - M., 2007.
  5. Ilyin M.A. Príprava dieťaťa do školy. - Nakladateľstvo"Litera", 2004.
  6. Illarionova Yu.G. Naučte deti riešiť hádanky. - M.: 1985.
  7. Bezhenová M. A. Veselá matematika. D. Stalker -
  8. Tsvyntary V.V. Hráme sa s prstami a rozvíjame reč. N. Novgorod, 1995.
  9. Uzorová O.V., Nefedová E.A. Prstová gymnastika. - M.: 2001.
  10. Kazintseva E.A., Pomerantseva I.V. Tvorenie matematické reprezentácie. -V.: Učiteľ, 2009
  11. Pleshakov A.A. Zelená cesta. Návod pripraviť deti do školy. - M.: Vzdelávanie, 2013.
  12. Fedošová N.A. Od slova do písmena. Učebnica na prípravu detí do školy v 2 častiach. - M.: Vzdelávanie, 2013.
  13. Uzorová O.V., Nefedová E.A. Vývoj reči v obrazoch. M.: Astrel AST, 2002.
  14. Gavrina S.E., Kutyavina NL, Toporkova I.G., Shcherbinina S.V. Naučiť sa čítať. Séria "Škola pre predškolákov". - Vydavateľstvo "Rosmen-Press", 2002.
  15. Yu.A. Sokolova. Hry a úlohy pre intelektuálny rozvoj dieťa. Séria „Akadémia predškolský rozvoj, - M.: Eksmo, 2010.
  16. Yu.A. Sokolova. Hry a úlohy na prípravu do školy. - M.: Eksmo, 2010.
  17. R. Oren. Tajomstvo plastelíny. Séria "Akadémia predškolských detí" - Vydavateľstvo Makhaon, 2015.

Vysvetľujúca poznámka
Pracovný program na prípravu detí vo veku 6 – 7 rokov na školu bol vypracovaný v súlade s požiadavkami spolkovej republiky štátna norma elementárne všeobecné vzdelanie druhej generácie. Program pripravuje deti, ktoré nenavštevovali materskú školu, na školskú dochádzku. Účel programu– úspešná adaptácia detí predškolského veku na nové vzdelávacie podmienky.
Osobitné miesto v systéme vzdelávania má príprava detí na školu. Je to spôsobené ťažkou adaptáciou dieťaťa na školu. Škola kladie na prváka dosť vysoké nároky. Dieťa predškolského veku by malo byť pripravené nielen na nové formy komunikácie. Mal by mať rozvinutú motivačnú sféru, kde zvedavosť pôsobí ako základ kognitívnej činnosti, formuje sa emocionálno-vôľová a kognitívna sféra. mentálne funkcie. Budúci prvák musí mať základné univerzálne zručnosti vzdelávacie aktivity(UUD), komunikatívne a rečové kompetencie.
Rozvoj potenciálu dieťaťa prostredníctvom zvládnutia UUD, navrhovaného federálnymi štandardmi základného všeobecného vzdelávania, tvorí základ primárneho vzdelávania. V tomto smere je ďalším nemenej dôležitým cieľom programu vytváranie predpokladov pre školskú dochádzku.
Program rieši problémy všeobecného rozvoja budúceho prváka, jeho telesné, sociálne a psychické funkcie potrebné pre systematické vzdelávanie v škole.
Hlavné úlohy: ochrana a podpora zdravia; rozvoj osobných vlastností; formovanie hodnotových postojov a orientácií; rozvoj tvorivej činnosti; formovanie a rozvoj mentálnych funkcií kognitívnej sféry; rozvoj emocionálno-vôľovej sféry; rozvoj komunikačných zručností; rozvoj zručností konať podľa pravidiel.
všeobecné charakteristiky programy
Hlavné ustanovenia programu: príprava na školu sa rozvíja; pomáha osvojiť si špecifiká sociálnych vzťahov (v rodine, s rovesníkmi, s dospelými); zabezpečuje formovanie hodnotových postojov; zameriava sa nie na úroveň vedomostí, ale na rozvoj potenciálu dieťaťa, na zónu jeho proximálneho vývoja; poskytuje postupný prechod od bezprostrednosti k svojvôli; organizuje a spája produktívne činnosti v jedinej sémantickej postupnosti; pripravuje prechod od hravého k kreatívnemu, vzdelávacie aktivity vrátane spolupráce s rovesníkmi a dospelými; je invariantná a pripravuje sa na akýkoľvek systém školského vzdelávania.
Základné princípy tvorby programu: všeobecný rozvoj berúc do úvahy individuálne schopnosti a schopnosti; rozvoj tvorivej činnosti; rozvoj osobných kompetencií; podpora a ochrana zdravia; formovanie duchovných a morálnych postojov a orientácií; rozvoj udržateľnej psychologickej adaptácie na nové podmienky vzdelávania; spolutvorba učiteľov, žiakov a rodičov.
Obsah prípravy na tréning je založený na takých princípoch, ako sú: zohľadnenie veku a individuálnych osobitostí dieťaťa; systematické a konzistentné; premenlivosť a premenlivosť; dostupnosť a dostatok; viditeľnosť; autentickosť; zložitosť; vzťah s vonkajším svetom; využitie umeleckých diel, integrácia všetkých druhov umenia, diel detská kreativita; rôzne herné a kreatívne úlohy; rozmanitosť druhov umeleckej a tvorivej činnosti (hra, hudobná, výtvarná a rečová, divadelná).
Vedúca činnosť: hra; produktívny, tvorivá činnosť; dizajn a modelovanie. Typy akcií v procese návrhu: objektová analýza; porovnávanie a porovnávanie; identifikácia spoločných a odlišných; implementácia klasifikácie; vytvorenie analógie.
Miesto zamestnania v učebných osnov.
Program ponúka systém adaptačných hodín a pozostáva z týchto kurzov: „Spoločenskovedné poznatky“, „Vedomosti o živote a neživej prírode““, „Počítanie a rozvoj matematických reprezentácií“, „Rozvoj reči a príprava na vyučovanie gramotnosti“, „Znalosti a zručnosti v umeleckej činnosti“, „Vedomosti o kultúre správania, zručnostiach v tejto oblasti“. Adaptačné hodiny sú organizované na základe školy a majú dočasnú štruktúru: 2 hodiny denne, 1 krát týždenne. Lekcie trvajú 30 minút s 20 minútovou prestávkou. Program je navrhnutý na 34 týždňov. Celkový počet tried je 68.
hodnotové orientácie.
Na základe požiadaviek na dieťa stanovených v hlavných dokumentoch predškolského a primárneho všeobecného vzdelávania (požiadavky federálneho štátu na štruktúru hlavného všeobecného vzdelávacieho programu predškolská výchova a federálny štát vzdelávací štandard základné všeobecné vzdelanie), pripravila portrét predškoláka nastupujúceho do prvého ročníka.
Dieťa vstupujúce do prvej triedy má tieto vlastnosti:
fyzicky vyvinutý, má základné kultúrne a hygienické zručnosti: samostatne sa oblieka, vyzlieka; stará sa o oblečenie a obuv; pozoruje elementárne pravidlá zdravý životný štýlživot; stará sa o rastliny, zvieratá, hračky, knihy; pozná primárne informácie o sebe, rodine, spoločnosti, štáte, svete a prírode; vlastní komunikačné prostriedky a spôsoby interakcie s dospelými a rovesníkmi; využíva verbálne a neverbálne spôsoby komunikácie; vlastní dialogickú reč a konštruktívne spôsoby interakcie s deťmi a dospelými; vedome a dobrovoľne buduje rečovú výpoveď v ústnej forme.
Výsledky vývoja programu
V priebehu osvojovania si obsahu programu sú pre študentov zabezpečené podmienky na dosiahnutie nasledovných osobných, metapredmetových a predmetových výsledkov.
Osobné UUD: motivačné a komunikatívne, formovanie ja - koncepcie a sebaúcty v príprave na školskú dochádzku, pozitívny vzťah k školskej dochádzke.
metasubjektové výsledky.
Kognitívne UUD: znakovo-symbolické modelovanie a transformácia objektov; analýza objektov s cieľom zvýrazniť vlastnosti (podstatné, nepodstatné); syntéza ako kompilácia celku z častí, vrátane s nezávislým dokončením, implementácia chýbajúcich prvkov; porovnávanie a porovnávanie; identifikácia spoločných a odlišných; implementácia klasifikácie; vytvorenie analógie; samostatný výber metód úloh v závislosti od konkrétnych podmienok; vedomá a dobrovoľná konštrukcia rečový prejav v ústnej forme.
Regulačné UUD: realizácia akcie podľa modelu a daného pravidla; udržanie daného cieľa; schopnosť vidieť špecifikovanú chybu a opraviť ju na pokyn dospelého; monitorovanie ich činnosti na základe výsledku; schopnosť primerane porozumieť hodnoteniu dospelého a rovesníka.
Komunikatívne UUD: zvládnutie určitých verbálnych a neverbálnych komunikačných prostriedkov; emocionálne pozitívny postoj k procesu spolupráce s dospelými a rovesníkmi; orientácia na komunikačného partnera; schopnosť počúvať partnera; klásť otázky.
Výsledky predmetu.
Dieťa sa naučí:
rozpoznať prvý zvuk v slovách;
počúvajte pozorne literárnych diel;
pomenovať postavy, hlavné udalosti;
odpovedať na otázky učiteľa k obsahu, vyvodiť elementárne závery;
prerozprávať dielo blízko textu, podľa rolí, po častiach;
zostaviť základný príbeh na základe série obrázkov;
diskutovať o morálnych aspektoch konania ľudí;
zúčastňovať sa skupinových rozhovorov;
používať prijaté normy zdvorilej rečovej komunikácie;
rozlišovať geometrické tvary podľa tvaru (trojuholník, kruh, štvorec), podľa farby, podľa veľkosti;
počítať od 0 do 9 a naopak;
určiť počet položiek do 10, korelovať počet s číslami;
navigovať vo vesmíre;
navigovať v notebooku v klietke;
vykonávať elementárne kresby na kockovanom papieri;
správne používať kefu pri kreslení;
vykonať elementárny ornament v páse;
používať elementárne techniky modelovania (ťahanie, štípanie, ohýbanie, valcovanie, sploštenie atď.).
Dieťa bude mať príležitosť naučiť sa:
nadviazať verbálne kontakty s dospelými a deťmi (osloviť menom, krstným menom a priezviskom, zdvorilo vyjadriť žiadosť, ospravedlniť sa, poďakovať za službu, hovoriť pokojným, priateľským tónom);
rozlišovať medzi samohláskami a spoluhláskami a korelovať ich s písmenami;
rozlišovať medzi malými folklórnymi žánrami (hádanky, jazykolamy, jazykolamy, uspávanky, riekanky);
Inštalácia kvantitatívne vzťahy v prirodzenom rade čísel v smere dopredu a dozadu;
počítať a počítať jeden po druhom, dva po dvoch;
použite základné pravidlá pre konštrukciu lineárneho ornamentu;

Programové sekcie

Počet hodín

Spoločenskovedné poznatky

Úvod do školy.

Moji priatelia.

Moja rodina.

Dni v týždni.

Pojem práce. Profesie.

Ľudové sviatky.

Doprava. SDA.

Prehliadka obce.

Poznatky o živej a neživej prírode.

Svet rastlín.

Divoké a domáce zvieratá.

Sťahovavé vtáky.

Deň (čas, deň, noc).

Krása prírody.

Exkurzia do lesa (apríl).

Exkurzia do lesa. čo sa zmenilo? (Smieť)

Počítanie a rozvoj matematických pojmov.

Počítajte hore a dole do 10.

Pomer počtu objektov a počtu.

Zvyšovanie a znižovanie čísla o 1.

Predchádzajúce a nasledujúce číslo.

Znamienka +, -, =. Najjednoduchšie úlohy.

Meranie dĺžky objektov pomocou podmienenej miery.

Zostavenie niekoľkých figúrok figúry väčšia veľkosť.

Orientácia na hárku kockovaného papiera.

Rozvoj reči a príprava na gramotnosť.

Vytváranie jednoduchých viet.

Rozdeľte vety na slová, slová na slabiky.

Izolácia jednotlivých zvukov v slovách.

Príbeh kreslenia. Popis položky.

Počúvanie literárnych diel v nahrávke, čítanie učiteľ.

Prerozprávanie toho, čo bolo počuť.

Vymýšľanie rozprávok, hádaniek.

Učenie básní.

Vedomosti a zručnosti v umeleckej činnosti.

Expresívne čítanie poézie.

Divadlo. Dramatizácia drobné práce.

Kreslenie vzoru.

Vytvorte si vlastnú kompozíciu.

Aplikácia.

Farby dúhy.

Modelovanie z plastelíny.

Počúvanie hudobných diel.

Učenie piesní.

Poznatky o kultúre správania, zručnosti v tejto oblasti.

Osobná hygiena.

Starostlivosť o oblečenie, miestnosť.

Stolová etiketa. Oslavujeme.

správanie na verejných miestach.

Moje domáce povinnosti.

Môj dom. Bezpečnosť domova.

Pravidlá správania sa v triede, cez prestávku.

Orientačné tematické plánovanie tried prípravy na školskú dochádzku pre deti od šiestich rokov, ktoré nenavštevujú materskú školu.

kapitola

Približný obsah lekcie

Čas

Otočte sa

Zoznámenie učiteľa s deťmi, deti medzi sebou. Ja a moji priatelia. Školská prehliadka.

Vonkajšie hry.

Školský rozhovor. Naučiť sa báseň od S.Ya. Marshak "september". Fizminutka. Práca na gramotnosti a výraznosti reči.

Otočte sa

Vonkajšie hry.

umelecké čítanie básne sú scény.

Otočte sa

Rastlinná reč. Stromy, kríky, bylinky. Fizminutka. Kvetinová kresba.

Vonkajšie hry.

Denný režim a pravidlá osobnej hygieny. Komplex ranných cvičení.

Otočte sa

Vytvorenie dvojslovnej vety podľa obrázka. Odpovede na otázky učiteľa. Hra s pozornosťou. Fizminutka. Pracujte na dikcii detí, učte ich správnej intonácii.

Vonkajšie hry.

Kreslím svoju rodinu. Fizminutka. Rodinný rozhovor.

Otočte sa

Oprava účtu na 10. "Koľko?" Úvod do bodovania. Hra "Kde je červený kruh?" Skontrolujte rôzne skupiny položiek, kvantitatívne porovnanie skupín položiek (ktorá skupina má viac). Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Exkurzia do lesa. (apríl)

Otočte sa

Rozhovor o jeho rodnej dedine, Prímorskom kraji, o flóre a faune Primorye. Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Popis zvieraťa podľa vyobrazenia a obrázku. Šrafovanie figúrok zvierat (šablóna). Fizminutka.

Otočte sa

Herné cvičenia počítanie položiek do 10 a späť. Určenie polohy objektu v priestore (hore, dole, vľavo, vpravo). Úvod do trojuholníkových tvarov. Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Učenie piesní o zvieratkách. Hovorte o domácich miláčikoch. Naše obľúbené pesničky. Fizminutka.

Otočte sa

Zmena ročných období. Zmeny v prírode.

Vonkajšie hry.

Starostlivosť o oblečenie, miestnosť. Fizminutka.

Otočte sa

Koľko slov je v tejto vete? Aké je prvé slovo? Povedz druhé slovo. Identifikácia zložitých hlások vo výslovnosti detí, nácvik ich výslovnosti. Jazykolamy. Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Modelovanie z plastelíny. Ovocie zelenina. Čo rastie v záhrade? Čo rastie v záhrade? Fizminutka.

Otočte sa

Hry „Počítaj ďalej“, počítadlá atď. na upevnenie schopnosti počítať do 10. Hra „Pod ktorým stromom je huba?“ Kvantitatívne porovnanie skupín predmetov (viac, menej, rovnako). Porovnanie dĺžky predmetov (dlhšie - kratšie). Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Dnes máme sviatok. Správanie pri stole

Otočte sa

Moja rodina. RPG "Dcéry - matky". Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Vytváranie 3-slovných viet podľa obrázka. Vytvorte vety zo slov, ktoré zadá učiteľ. Rozdelenie viet na slová, určenie poradia slov. Hra "Dokončiť vetu." Fizminutka.

Otočte sa

Hry na upevnenie zručnosti počítania dopredu a dozadu, poradového počítania, porovnávania skupín predmetov. Úvod do okrúhlych predmetov. Praktické cvičenie pri rozdelení objektu (pás papiera, kruh na 2 časti), porovnaním ½ s celým objektom (viac, menej).

Vonkajšie hry.

Čo je to divadlo. Dramatizácia básne.

Otočte sa

Divoké a domáce zvieratá. Rozhovor o zvieratkách. Príbehy o zvieratkách. Fizminutka.

Vonkajšie hry.

Správanie sa na verejnom mieste (knižnica, divadlo atď.)

Otočte sa

Čítanie príbehu A. Kononova "Veľký strom". Odpovede na otázky k obsahu (zlepšenie odpovedí detí). Hra na rozvoj pozornosti "Hádaj, kto odišiel."

Vonkajšie hry.

Aplikácia. Kvety.

Otočte sa

Počítanie hore a dole do 10. Cvičenia na porovnávanie celého čísla a pol. Herné cvičenia na rozvoj predstáv o polohe objektu v priestore (pred, za, za, medzi). Prítomnosť predmetov štvoruholníkového a trojuholníkového tvaru v triede. Hra "Hádaj, čo sa zmenilo."

Vonkajšie hry.

Sťahovavé vtáky. veľké dobrodružstvo vtákov.

Otočte sa

Pojem práce. Profesie. Rolová hra "Kto budeš?"

Vonkajšie hry.

Rozprávanie učiteľky rozprávky „Zayinkova koliba“. Dramatizácia rozprávky. Zlepšenie reči detí.

Otočte sa

Hry na opravu skóre do 10 (účet v reťazci „Kto vie, počíta ďalej“). Upevnenie myšlienky „dlhšie - kratšie“ porovnaním objektov okolitej reality.

Vonkajšie hry.

Počúvanie hudobnej skladby. Spev.

Otočte sa

Deň (čas, deň, noc). "Kde spí slnko?"

Vonkajšie hry.

Moje domáce povinnosti.

Otočte sa

Hádanky o predmetoch a javoch, ktoré sú deťom známe. Drafting poviedky na tému hádaniek. Pracovať na zlepšení reči detí.

Vonkajšie hry.

Kreslenie vzoru v páse so striedajúcimi sa prvkami 4 - uhlové, 3 - uhlie a okrúhle (podľa modelu).

Otočte sa

Cvičenia na upevnenie predstáv o umiestnení objektu v priestore (vpravo, vľavo, hore, dole).

Vonkajšie hry.

Prehliadka obce.

Otočte sa

Doprava. pravidlá dopravy.

Vonkajšie hry.

Čítanie učiteľom diela s opisom prírody. Kolektívna práca na vypracovaní návrhov o prírode. Rozdelenie viet, výber slov, ktoré odpovedajú na otázku čo? ako?, nahradenie jedného slova druhým. Didaktická hra na rozvoj pamäti a pozornosti "Pozri a zapamätaj si."

Otočte sa

Vonkajšie hry.

Divadlo. Sme umelci. Inscenácia rozprávky alebo krátkeho divadelného predstavenia.

Otočte sa

Ochrana životného prostredia. Čo môžeme urobiť pre záchranu prírody?

Vonkajšie hry.

Môj dom. Bezpečnosť domova. Hry na hranie rolí.

Otočte sa

Čítanie rozprávky „Tri medvedíky“ žiakmi. Rozprávanie rozprávky deťmi s dodržaním potrebnej intonácie.

Vonkajšie hry.

Modelovanie z plastelíny. Domáce zvieratá.

Otočte sa

Oprava počítania dopredu a dozadu do 10. Cvičenia s didaktický materiál upevniť predstavy o umiestnení predmetov v priestore.

Vonkajšie hry.

Krása prírody. Kreslenie, básne o prírode.

Otočte sa

Ľudové sviatky. Hry na hranie rolí.

Vonkajšie hry.

Zostavenie ústneho príbehu (2-3 vety) o vašej obľúbenej hre pomocou slov označujúcich pohyb, akciu.

Otočte sa

Počítanie konkrétnych predmetov (počítanie palíc), hra "Pomenujte toho, kto odišiel." Porovnanie dvoch skupín objektov. Didaktická hra na upevnenie zručnosti počítania "Hádaj, čo sa zmenilo?"

Vonkajšie hry.

Počúvanie hudobných diel. Spev.

Otočte sa

Exkurzia do lesa (máj). čo sa zmenilo?

Vonkajšie hry.

Správanie v triede, cez prestávku.

Otočte sa

Zostavenie ústneho príbehu o škole. "Pôjdeme do školy." Pracujte na správnej reči detí.

Vonkajšie hry.

Aplikácia.

Otočte sa

Kvantitatívne a poradové skóre do 10 os konkrétne predmety a na kartách. Rozhovor o umiestnení predmetov v triede, o ich veľkosti. Hľadanie, rozpoznávanie geometrických tvarov v okolitých objektoch.

Vonkajšie hry.

Moja cesta z domu do školy. Zákony o cestnej premávke.

Otočte sa

Dni v týždni.

Vonkajšie hry.

Počúvanie rozprávky (záznam). Odpovede na otázky týkajúce sa príbehu. Zostavenie krátkeho zhrnutia.

Otočte sa

Zostavovanie a riešenie jednoduchých úloh.

Vonkajšie hry.

Kreslenie farbami. Obloha a mraky.

Otočte sa

Vytvorenie trojslovnej vety. Zvýraznenie slov vo vete. Oddelenie slabík v slove. Oddelenie jednotlivých zvukov.

Vonkajšie hry.

Vaši domáci miláčikovia. Akvarijné ryby. Škrečky. Vtáky. Mačky a psy.

Otočte sa

Zostavovanie a riešenie úloh na tému "Čo máme v portfóliu?"

Vonkajšie hry.

Kritériá a normy hodnotenia výsledkov zvládnutia programu
Aktuálny test vedomostí z predmetu sa vykonáva bez ich bodového hodnotenia. Učiteľ hodnotí prácu dieťaťa slovne a len pozitívne.
Literatúra
Dúhový program. Na prahu školy. Autori: T.N. Dronová, T.I. Grizik, L.F. Klimanov, E.V. Solovyová, L.E. Tymoshchuk, S.G. Jacobson (zostavila T.N. Dronova) - 3. vyd. - M .: Vzdelávanie, 2004. "100 hádaniek od A po Z" N. Sotniková, M. - Iris press, 2008 Diagnostika pripravenosti dieťaťa na školu: Príručka pre učiteľov predškolských zariadení/ Ed. N. E. Veraksy. - M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2010
Materiálno-technické zabezpečenie predmetu
– ukážková inštancia (aspoň jedna na triedu);
- kompletný súbor (pre každého študenta v triede);
- súprava na frontálnu prácu (aspoň jedna pre dvoch žiakov);
- zostava pre prácu v skupinách (jedna pre 5-6 žiakov).
tlačené manuály
Súpravy na výučbu gramotnosti (sadzba plátna, sada písmen.
Súbory dejových (predmetových) obrázkov Slovníky v ruskom jazyku: slovník.
Reprodukcie obrazov podľa námetu a druhu diela (aj v digitálnej podobe).

Antonina Pižhamová
Kalendár-tematický plán kruhová práca o príprave dieťaťa na školu "Inteligentné prsty"

Mestská rozpočtová materská škola vzdelávacia inštitúcia

"Materská škola kombinovaného typu č. 240" mestská časť Samara

Kalendár – tematický plán

kruhová práca

v prípravná skupina №1

na príprava dieťaťa do školy

« múdre prsty»

(Odhadované dátumy : september-máj 2016-2017 akademický rok rok)

Dozorca:

Pižhamová Antonina Alexandrovna

Samara 2016

Relevantnosť vybraného Témy:

Slávny učiteľ V. A. Suchomlinsky napísal: „Zdroj schopností a talentu detí je na ich špičkách prsty. Od prsty obrazne povedané, existujú tie najtenšie prúdy, ktoré napájajú zdroj kreatívneho myslenia.

Úroveň rozvoja jemnej motoriky je jedným z ukazovateľov intelektuálnej pripravenosti na školstvo, teda v predškolský veku je potrebné vytvárať podmienky pre hromadenie pohybových a praktických skúseností u dieťaťa, rozvoj manuálnych zručností.

Práca o rozvoji jemnej motoriky a koordinácii pohybov rúk vám umožňuje položiť ruku, pripraviť ju na prácu. Vedci dokázali, že vývin ruky úzko súvisí s vývinom reči a myslenia dieťaťa.

S rozvojom jemnej motoriky a grafických zručností v predškoláci potrebujú:

1. Formovať zručnosti analýzy, syntézy, porovnávania, zovšeobecňovania, klasifikácie, analógie; motivácia učenia, zameraná na uspokojovanie kognitívnych záujmov.

2. Rozvíjať všeobecnú motoriku, grafickú motoriku, motorické funkcie rúk, koordináciu oko-ruka, vnútornú a vonkajšiu reč, logické myslenie, pozornosť a pamäť, kreativitu.

3. Pestovať záujem o proces učenia ako celku, vytrvalosť, presnosť.

4. Uviesť sa zošitmi vo veľkej bunke a v šikmej línii, učiť sa správne pracovať s nimi, ovládať spôsob držania ceruzky / pera, silu tlaku pri kreslení a písaní, presnosť, rytmus a tempo pohybov, ich plynulosť.

Veľkú pozornosť treba venovať pohybovému tréningu. prsty a rukyčo je najdôležitejší stimulačný faktor vývin reči dieťa, čo prispieva k zlepšeniu artikulačných pohybov, príprava štetca na písanie a, čo je nemenej dôležité, mocný nástroj, ktorý zvyšuje výkon mozgová kôra, stimulujúca rozvoj myslenia dieťaťa.

Pre triedy v príprava ruky dieťaťa na písanie sa používajú nasledovne herné úlohy a cvičenia:

Práca s čiarami. Herné cvičenia "Choď po ceste", "kruh", "Pripojiť", vytvárajú základ svojvôle pohybov prsty ruky pre ďalšie zvládnutie zručnosti písania.

Aby sa deti postupne dostali od najjednoduchších grafických cvičení k zložitejším, učia sa najskôr kresliť zvislé a vodorovné čiary, potom zakrivené čiary a potom kresliť predmety, ktoré kombinujú rôzne prvky.

Farbenie. Naučte deti správnym spôsobom sfarbenie: neprekračujte obrys, urobte maľbu pevnou, bez pruhov;

Vyliahnutie. Pozornosť dieťaťa sa upriamuje na smer šrafovania (šípka, rovnaká vzdialenosť medzi čiarami a ich rovnobežnosť. Počas práca deti sa učia ovládať, vykonávať úlohu vo vymedzenom priestore, rozvíjať zrak, privykať si ruku na rytmus a presnosť pohybov.

Stopa na bodoch a na vrstevnici. Toto cvičenie rozvíja pozornosť, formuje jemné motorické zručnosti.

Dokončovanie. Rozvíja fantáziu, tvorivé myslenie.

Každých 5-10 minút práca Dieťa potrebuje odpočinok. Za týmto účelom sa v triede konajú zápisnice z telesnej výchovy. Prst Gymnastika je dôležitou súčasťou rozvoja jemnej motoriky. Je fascinujúci, podporuje rozvoj reči, tvorivú činnosť.

Grafická zručnosť zahŕňa: Schopnosť krásne a jednoducho kresliť grafické prvky rôzneho obsahu oscilačnými, rotačnými, plynulými, trhacími a rytmickými pohybmi (obrázky predmetov, línie ľubovoľnej konfigurácie - široké, úzke, vláknité, lomené, špirálovité). Jednoduché a prirodzené držanie písacieho nástroja (ceruzka, pero, dodržanie požadovaného uhla sklonu, stabilné uchovanie správne držanie tela pre maliara alebo spisovateľa dieťa;

Funkcie organizácie: program pohár« múdre prsty» určený na 1 akademický rok. Vzdelávanie detí prebieha v špeciálne organizovaných triedach na žiadosť rodičov bezplatne. Vyučovanie prebieha 4x do mesiaca, vo štvrtok, od septembra do mája v popoludňajších hodinách 30 minút. Obsah hodín môže učiteľ obohatiť doplnkový materiál, kompetentne sa líšia v závislosti od asimilácie materiálu žiakmi.

KALENDÁR - TEMATICKÝ PLÁN

n / n Predmet (obsah) Množ

hodín Dátum

držanie

Zoznámenie s notebookom vo veľkej klietke. Nakreslite čiary v rámci jednej bunky "plot".

Cieľ: Naučte deti, ako si správne organizovať svoje pracovné priestor pri stole, dávajte pozor predškolákov na to ako má zápisník ležať (naklonený, pravý roh hore, zatiaľ čo dlaň ľavej ruky drží zápisník, za červené polia sa písať nedá. Rozvíjajte schopnosť správne držať ceruzku v ruke. Naučte chlapov nasledovať pristátie pri stole. (Pozri prílohu 1)

30 minút. 08.09.

2. Realizujeme grafický vzor podľa predlohy učiteľa. Línie rovné a šikmé (v pravá strana, doľava) v rámci bunky.

Cieľ: Naučiť deti orientovať sa v rámci bunky v zošite, rozvíjať schopnosť vidieť bunku, jemné motorické zručnosti. (Pozri prílohu 2) 30 minút. 15.09.

3. Načrtnite štvorcové bunky, nakreslite vlajky, štvorcový plot.

Cieľ: Naďalej sa učíme prechádzať bunkami, rozvíjame schopnosť detí pokračovať vo vzore podľa predlohy. (Pozri prílohu 3) 30 minút. 22.09.

4. Nakreslíme kruhy v bunkách veľkých a malých, striedame kruhy a štvorce, rôzne veľké.

Cieľ: Naučte sa striedať vzor cez bunku, cez 2 bunky, rozvíjajte grafické zručnosti. (Pozri prílohu 4) 30 minút. 29.09.

Učíme sa kresliť trojuholníky, trojuholníkové ploty vysoké a nízke, podľa vzoru navrhnutého učiteľom.

Cieľ: Pestujte si presnosť, schopnosť správne držať ceruzku, dodržujte vizuálne pokyny.

(Pozri prílohu 5)

30 minút. 06.10.

2. "Cikcak a vlny". Zložitá možnosť.

Cieľ: Rozvíjajte myslenie a jemnú motoriku prsty, naučte sa úhľadne vykonávať grafický vzor. (Pozri prílohu 6) 30 minút. 13.10.

3. "Štvorcové domy s trojuholníkovou strechou", diamanty, obdĺžniky. Cieľ: Rozvíjajte všímavosť, trénujte vizuálnu pamäť. (Pozri prílohu 7) 30 minút. 20.10.

4. Lichobežníky, mnohouholníky. Kreslíme lode s vlajkami.

Cieľ: vytvoriť schopnosť sledovať obraz pozdĺž bodkovaných čiar, potom samostatne vykonávať typické vzory, kultivovať vytrvalosť. (Pozri prílohu 8) 30 minút. 27.10.

Zoznámime sa so zápisníkom v šikmej línii. Nakreslite šikmé čiary a háčiky (zaokrúhlené nadol)

Cieľ: Zaviesť pravidlá pre správnu manipuláciu so zošitom v šikmom riadok: dávajte pozor na umiestnenie riadkov v zošite, červený riadok, za ktorý nemôžete písať. Rozvíjajte pozornosť a presnosť. (Pozri prílohu 9.)

30 minút. 03.11.

2. Striedanie šikmých čiar krátkych a dlhých. Háčiky (zaokrúhlené hore).

Cieľ: Rozvíjať schopnosť správne sa orientovať v riadkoch, pravopis. (Pozri prílohu 10) 30 minút. 10.11.

3. Háčiky veľké a malé. (Zaoblené v spodnej časti). Háčiky veľké a malé striedavo (Zaoblené v hornej časti). Cieľ: Rozvíjať svojvoľnú pozornosť, schopnosť písať perom, koordináciu pohybu. (Pozri prílohu 11) 30 minút. 17.11.

4. Gombíky dole a gombíkové dierky hore. Naučiť sa písať jednoduché veľké písmená písmená: oh, a, a, u.

Cieľ: Vzbudiť u detí záujem o písanie písmen kurzívou, pestovať usilovnosť a vytrvalosť.

(Pozri prílohu 12) 30 minút. 24.11.

Práca v zošite vo veľkej klietke. Naučiť sa správne písať čísla: 0, 1, 2. Naučte sa prstová hra

Pinocchio. (Pozri prílohu 13)

30 minút. 01.12.

2. Naučiť sa správne písať čísla: 3, 4, 5.

Cieľ: dávajte pozor žiakov na držanie tela pri pristávaní pri stole, nastavenie nôh.

30 minút. 08.12.

3. Naučiť sa správne písať čísla: 6, 7, 8. Zaviesť šrafovanie.

Cieľ: Rozvíjať u detí jemnú motoriku, všímavosť a presnosť. 30 minút. 15.12.

4. Naučiť sa správne písať čísla: 9.10. učenie prstová hra"Dážď počíta bubliny" (Pozri prílohu 14) 30 minút. 22.12.

Číselné nerovnice riešime pomocou znamienka väčšie ako, menšie ako, rovné, elementárne príklady.

Cieľ: naučiť deti graficky zostavovať príklady, podľa pokynov učiteľa. (Pozri prílohu 15)

30 minút. 05.01.

2. Šrafovanie geometrických tvarov.

Cieľ: Rozšírte vedomosti predškolákov o rôznymi spôsobmišrafovanie, rozvíjať grafickú bdelosť. (Pozri prílohu 16) 30 minút. 12.01.

3. Cvičenie „Nakreslite druhú časť grafická kresba- Motýľ". Vyfarbite kresbu.

4. Písmená píšeme do zošita šikmo riadok: d, e, l.

Cieľ: Pokračujte v rozvoji jemnej motoriky prsty budúcich prvákov. 30 minút. 26.01.

Grafická kresba "Sloníča". Riešime príklady.

Cieľ: Schopnosť opakovať obrázky podľa predlohy, trénovať vizuálnu pamäť. (Pozri prílohu 18)

30 minút. 02.02.

2. "Úžasné palice".

Cieľ: Formovať schopnosť vyskladať obrázok z počítacích palíc podľa predlohy a podľa plánu. 30 minút. 09.02.

3. "Moja veselá zvučná lopta".

Cieľ: Rozvíjať schopnosť dokončiť druhú polovicu symetrických predmetov, jemnú motoriku a presnosť. (Pozri prílohu 19) 30 minút. 16.02.

4. "Smiešne obrázky".

Cieľ: Schopnosť sledovať obraz pozdĺž bodkovaných čiar, kultivovať vytrvalosť. Grafické pohyby vykonávajte so záujmom, s nadšením, bez zvýšeného napätia. (Pozri prílohu 20) 30 minút. 23.02.

"Opakujte vzor - vtipné korálky".

Cieľ: Rozvíjať pozornosť, schopnosť pokračovať v sérii geometrických tvarov, rozvíjať logické myslenie.

(Pozri prílohu 21)

30 minút. 02.03.

2. "Poslušná ceruzka".

Cieľ: Schopnosť šrafovať v daných smeroch, v paralelných segmentoch, zhora nadol, zdola nahor, zľava doprava a sprava doľava;

Rozvíjajte schopnosť správne držať ceruzku. (Pozri prílohu 22) 30 minút. 16.03.

3. "Pomôžte ježkovi dostať sa na hubu". Práca s čiarami.

Cieľ: Naučiť sa počúvať a dodržiavať verbálne pokyny dospelého, prejavovať samostatnosť, kognitívnu aktivitu. (Pozri prílohu 23) 30 minút. 23.03.

4. Grafický diktát "had".

"Vzor podľa čísel". Kvetina.

Cieľ: Naučte deti korelovať farbu so zodpovedajúcim číslom, rozvíjajte schopnosť krásne maľovať obrázok. (Pozri prílohu 25)

30 minút. 06.04.

2. Práca v zošite v šikmej línii. Píšeme písmená: w, w, c.

Cieľ: rozvíjať pravopis, presnosť. 30 minút. 13.04.

3. Grafický diktát "Muž"

Cieľ: Posilniť koncepty "doprava", "doľava", "hore", "cesta dole", zopakujte radové počítanie. (Pozri prílohu 26) 30 minút. 20.04.

4. Maľovanie obrázku podľa čísel. Delfín.

Cieľ: Naučte deti korelovať farbu so zodpovedajúcim číslom, rozvíjajte schopnosť krásne maľovať obrázok (Pozri prílohu 27) 30 minút. 27.04.

Grafický diktát: "Pes". (Pozri prílohu 18)

Cieľ: Pokračujte v rozvoji grafických zručností.

(Pozri prílohu 28) 30 min 04.05.

2. Riešime príklady a úlohy.

Cieľ: upevňovať nadobudnuté zručnosti a schopnosti. 30 min 11.05.

3. Kreslenie po bunkách "Auto".

Cieľ: vychovávať deti k samostatnosti pri tvorbe grafickej kresby. (Pozri prílohu 29)

30 min 18.05 hod.

4. Grafické diktáty "ryby", "kľúč". Farba na výkresoch.

Cieľ: Rozvíjajte jemnú motoriku, vyvolávajte pozitívne emócie z vykonanej práce práca. (Pozri prílohu 30). 30 min 25.05.

Bibliografia

1. Krupenchuk O. I. hry s prstami. - Petrohrad: Vydavateľstvo "litera", 2006. - 32 s.: chor. – (Seriál "pripravovať sa školy» ).

2. Tkachenko T. A. Jemná motorika. Gymnastika pre prsty / bahno. E. Nitylkina. - M .: Vydavateľstvo Eksmo, 2006. - 48 s.: i.

3. Burdina S. V. Príprava ruky na písanie 1-2 časti

Problém prípravy detí na školu napriek všetkým vedomostiam zostáva stále aktuálny. Každým rokom sa požiadavky na vzdelávanie komplikujú a u detí nastupujúcich do 1. ročníka sa zisťuje každým rokom viac a viac odchýlok v zdravotnom stave, v neuropsychickom a funkčnom vývoji. Deti preto čoraz častejšie potrebujú odbornú pomoc psychológa, psychologickú a pedagogickú podporu v predškolskom výchovnom zariadení.

Táto práca zahŕňa:

diagnostika pripravenosti na školskú dochádzku;

predpovedanie školských ťažkostí na jej základe;

vedenie nápravnovýchovných a rozvojových tried zameraných na výučbu, výchovu a rozvoj u detí staršieho predškolského veku súbor funkčných ukazovateľov nevyhnutných pre úspešné školstvo;

Na vyriešenie tohto problému a napomáhanie úspešného prijatia do školy bolo potrebné vytvoriť „Plán-program prípravy detí na školu“, ktorý obsahuje cyklus špeciálnych nápravno-výchovných a rozvojových tréningov pre deti staršieho predškolského veku (5,5 – 7 rokov). starý)

Cieľ: príprava na školskú dochádzku, prevencia školskej neprispôsobivosti.

Hlavné ciele:

1. Formovanie kognitívnej činnosti a motivácia k učeniu staršie deti predškolského veku.

2. Korekcia a rozvoj porúch aktivity a súbor ukazovateľov funkčného rozvoja, ktoré sú potrebné pre úspešnú školskú dochádzku (organizácia pozornosti, analytické myslenie a reč, pamäť, zrakové a sluchové vnímanie, rozvoj jemných pohybov rúk a integrácia ruka-oko) .

3. Rozvoj emocionálnej regulácie správania detí, prevencia a zníženie úzkosti, zvýšenie sebavedomia.

4. Prevencia a náprava zrakového postihnutia, výučba sebarelaxačných techník, uvoľnenie psychosvalového napätia.

Forma organizácie tried

Podľa výsledkov diagnostiky učiteľ-psychológ tvorí skupinu detí od 6 do 7 detí, najlepšie rôzneho pohlavia. Vyučovanie prebieha raz týždenne. Každá lekcia obsahuje hry, cvičenia, rozhovory atď. Vyučovanie trvá 25 minút a ku koncu sa postupne zvyšuje. školský rok trvanie vyučovania je do 30 - 35 minút v závislosti od kondície a možností detí.

Na vyučovanie potrebuje každé dieťa zošit vo veľkej krabici a dva jednoduchá ceruzka; učiteľ-psychológ má súbor esteticky navrhnutých ukážok a letákov.

Štruktúra

Každá lekcia je štruktúrovaná tak, že jeden typ aktivity je nahradený iným. Celkovo je k dispozícii 8 blokov úloh.

1. Hry a cvičenia na sociálno-psychologickú prípravu na školu. Sú to hry s pozdravom, rozhovory, vzrušujúce úlohy, náčrty, herné situácie, kreslenie a piesková terapia, ktoré pomôžu porozprávať sa o škole, skontrolovať, či je dieťa pripravené na zmeny vo svojom živote: vie, aký je denný režim, hodiny, zmeniť, pravidlá hygieny, je schopný zaviesť dobrý vzťah s rovesníkmi a dospelými.

2. Intelektuálne rozvíjajúce hry a cvičenia. Zamerané na rozvoj kognitívnych duševných procesov (pamäť, pozornosť, myslenie, predstavivosť, reč, vnímanie). Sú zamerané na duševný vývoj deti prostredníctvom zdokonaľovania zmyslov.

3. Dychové a koordinačné cvičenia. Zamerané na aktiváciu a energizovanie práce sekcií mozgového kmeňa, zlepšenie rytmu tela, rozvoj sebakontroly a svojvôle.

4. Symetrické výkresy. Zamerané na rozvoj koordinácie pohybov a grafických zručností, aktiváciu štruktúr mozgového kmeňa a medzihemisférickú interakciu.

5. Grafické diktáty. Sú zamerané na rozvoj schopnosti konať podľa pravidla a samostatne na pokyn dospelého, ako aj na rozvoj priestorovej orientácie a jemnej motoriky ruky.

6. Prstová gymnastika. Podporovať rozvoj mentálnych funkcií (pozornosť, pamäť, myslenie a reč), ako aj pohyblivosť a flexibilitu rúk.

7. Cvičenie na prevenciu zrakového postihnutia a prevenciu zrakovej únavy. Prispievajú k odstráneniu reflexu periférneho videnia, rytmu pravej hemisféry, aktivácii mozgu a interhemisférickej interakcii, čo výrazne zlepšuje vnímanie, aktivuje proces učenia.

8. Hry a cvičenia na uvoľnenie psychosvalového napätia. Využíva sa svalová relaxácia, autotréning atď.


Vzorové hodiny o sociálno-psychologickej príprave detí na školskú dochádzku

1 prípravná lekcia

Úlohy:

- Vytvorenie dôveryhodného prostredia.

- Zistenie účelu navštevovania vyučovania.

— Rozvoj zrakovej pamäti, pozornosti, myslenia a reči u detí.

- Zbavte sa emočného stresu.

1 blok úloh:

Ako sa voláš?

Chceš ísť do školy!

Kreslíme (predškolák a školák).

2 bloky úloh:

1. Pomenujte slová (písmeno c)

2. Zvieratá - hmyz - školské potreby- doprava.

3. Slovo navyše

4. Pamätaj a kresli

3 bloky úloh: Cvičenie "Singer" (so zvukom a - o - y).

4 bloky úloh: súčasne nakreslite jablko do zošita oboma rukami.

5 blokových úloh: diktát vzor.

6 blokových úloh:"Päsť - rebro - dlaň", "Hrad"

7 blokových úloh:„Očami nakreslíme štvorec“ (bradu pripevníme rukami, štvorec nakreslíme očami 3-krát v smere hodinových ručičiek a 3-krát proti smeru hodinových ručičiek).

8 blokových úloh: cvičenie "Cake", "Bábiky" ("Petržlen" - "Pinocchio" - "Petržlen"), auto-tréning.


Vzorový plán lekcie:

Úlohy:

- Vytvorenie primeranej predstavy o školskom živote.

— Rozvoj zrakovej, sémantickej pamäte, logické myslenie, reč.

- vývoj sluchových a vizuálnych analyzátorov, priestorovú orientáciu, drobné svaly ruky, senzomotorické pohyby.

- Osvojenie si zručností sebaregulácie.

1 blok úloh:

Konverzácia: Škola a školský poriadok

2 bloky úloh:

1. Myslite na tretie slovo pre pár slov v zmysle.

2. Zapamätajte si farebné znaky a pomenujte ich.

3. Porovnajte a doplňte.

4. Povedz opak.

3 bloky úloh: Raketové cvičenie.

4 bloky úloh: Súčasne nakreslite 2 kruhy oboma rukami a vytieňujte ich zvislými čiarami.

5 blokových úloh: diktát vzor.

6 blokových úloh:"Žaba", "Lyazginka", "Ucho-nos".

7 blokových úloh:„Očami nakreslíme trojuholník“ (bradu pripevníme rukami, nakreslíme trojuholník očami 3-krát v smere hodinových ručičiek a 3-krát proti smeru hodinových ručičiek).

8 blokových úloh: cvičenie „Stiahnite sa“, relaxácia „Čarovný sen“.

Použité knihy
(cvičenia, úlohy, hry):

S.A. Kozlová "Sociálno-psychologická príprava na školu" - M .; School Press, 2004.

S.V. Konovalenko "Komunikačné schopnosti a socializácia detí vo veku 5 - 7 rokov" - M .: Vydavateľstvo Gnom a D; 2001

A.L. Sirotyuk "Porucha pozornosti s hyperaktivitou" - M.: TC Sphere, 2003