Tydzień teatralny w szkole. Przykładowy plan na tydzień teatru w dhow

Scenariusz zajęcia dodatkowe dla młodzieży szkolnej, poświęcony inauguracji Tygodnia Teatralnego.

Odnoburtseva Oksana Nikolaevna, nauczycielka muzyki.
Miejsce pracy: MOU gimnazjum nr 8 miasta Atkarsk, obwód saratowski.

Cele i cele:
- zapoznawanie dzieci z widok teatralny sztuka,
- rozwój zdolności teatralnych uczniów,
- rozwój inteligencji i zaradności dzieci,
- tworzenie świątecznego, pozytywnego nastroju.
Cel materiału: skrypt dla studentów Szkoła Podstawowa, przyda się organizatorom i nauczycielom dodatkowa edukacja, dyrektor szkoły zajęcia dodatkowe w przygotowaniu i przeprowadzeniu Tygodnia Teatru czy Tygodnia Sztuki.

Postęp urlopowy:

Kurtyna się otwiera.


Brzmi piosenka „Tydzień teatralny”.
1. Jeśli kurtyna otworzy się dla ciebie,
To oznacza, że ​​zaczynają się cuda.
Tak więc publiczność spotyka się z bajką,
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia.
2. A gawrony latają z wesołymi okrzykami,
Wreszcie wakacje są tutaj
A wiosna słońca sygnalizuje wszystkim blaskiem,
I topnieje ostatni śnieg.
Chór:
A tydzień zaczął się teatralnie,
W przedpokoju rozświetlony kryształowy żyrandol,
Wszyscy jesteśmy w dobrym nastroju
Wszędzie słychać głośny śmiech.
nasza droga młodzi widzowie!
Pokażemy Ci to, czego wcześniej nie widzieliśmy
Żeby było śmiesznie, niesamowicie,
Aby nam się udało.
3. Jesteśmy pewni, przyjaciele, każdy potrzebuje teatru,
Bo tutaj na pewno się zaprzyjaźnimy,
W okrągłym tańcu będziemy się wesoło kręcić
Albo opłakujmy razem.
4. Ale wszystkie doświadczenia się skończą,
I wszyscy wiemy o tym z góry
Oczekuję na bohaterowie baśni skrucha
I oczywiście im wybaczymy.


ON
Zapraszamy do naszego sala teatralna!
I gratulacje z okazji szczęśliwej okazji!
ONA JEST
Cieszymy się, że cię widzimy, rozpoznaliśmy cię z widzenia,
Jesteś naszą wierną publicznością.
ON
A jeśli jesteś przyjacielem teatru,
Ma władzę nad sercem
ONA JEST
Wtedy na pewno zdarzy się cud,
Uwaga! Rozpoczął się tydzień teatralny!
ON
Wielki czarodziej i czarodziej teatru ma swój dzień w kalendarzu, nazywany jest Międzynarodowym Dniem Teatru.
ONA JEST
To święto obchodzone jest na całym świecie 27 marca. I świętujemy to dzisiaj, bo zaczynają się wiosenne ferie szkolne.


ON
Okazuje się, że mamy podwójne wakacje?
ONA JEST
Oczywiście! Dlatego wszyscy faceci oczekują dziś wielu różnych miłych niespodzianek.
ON
To świetnie - niespodzianki! Poprostu je kocham!
„Niespodzianka” – w wykonaniu zespołu tanecznego.


ONA JEST
Za miejsce narodzin teatru uważa się: Starożytna Grecja. To tam pojawiło się słowo „teatr”, które oznacza miejsce na spektakl lub sam spektakl.
ON
„Scena”, „aktor” - słowa również mają greckie pochodzenie.
ONA JEST
Pojawił się tam również symbol teatru - maski.
ON
A patronkami teatru były dwie muzy:
Melpomene jest muzą tragedii, a Thalia muzą komedii.


ONA JEST
Dlatego spektakle są różne - smutne i zabawne, proste i mądre, ale nigdy nie są złe, głupie i nudne.
ON
A występy są wspaniałe.
Oferujemy Wam bez obaw,
Wyjedź na wakacje do bajki.
ONA JEST
Pokonamy teatralne dystanse.
Bohaterowie baśni wezwali nas na swoje miejsce.
"Karnawał bajkowy" - w wykonaniu zespołu wokalnego.


ON
W naszym teatrze zaczną tańczyć,
Nawet powolna gąsienica.
ONA JEST
I taka transformacja

Sprawia, że ​​wszyscy podziwiają.
„Gąsienica” - w wykonaniu grupy tanecznej.


ON
W teatrze jest wiele różnych lalek
Ich oczy są pełne zaskoczenia.
ONA JEST
Uwierz mi, lalki to także dzieci,
Ale tylko dzieci z baśniowej krainy.
"Fluffies" - wykonuje teatr lalek i masek.



ON
Chłopaki, czy wiecie, jakie zawody ludzie pracują w teatrze?
ONA JEST
Aby spektakl się odbył
W teatrze wszyscy próbowali
Czy wiecie, przyjaciele?
Rodzina teatralna?
ON
Stawia bajkę ....... (producent)
ONA JEST
I gra w nim ........ (aktor)
ON
Piosenki uczy się śpiewać……. (chórmistrz)
ONA JEST
Tańce stawia ………. .(choreograf)
ON
Narysuj śnieg i deszcz
Na scenerii……. .(malarz)
ONA JEST
Kto, powiedz mi, z gazet?
Zrób rower
A z pomidora z waty?
Zgadłeś? …… .(rekwizyty)
ON
Teraz król, a potem błazen,
Żebrak lub król
Pani, wiedźma czy mucha
Robinson lub stara kobieta,
Zostań pomoże na przykład
Teatralny …(kredens)
ONA JEST
Chłopaki, zobaczcie jakie oryginalne stroje wymyślili klienci dla kolejnych uczestników naszego wakacyjnego programu. Na scenie - „Kaktusy”.


Wystąpienie zespołu współczesnego tańca pop.
ON
Świat zwierząt jest tajemniczy, jak teatr,
I każdy ma swoją rolę
Dzielny bohater, tajemniczy wróg,
Żyj walką lub miłością.
ONA JEST
Spójrz na zwierzęta i cechy ludzi
Poznasz w ich przyzwyczajeniach i przyzwyczajeniach,
Obłudnik wyciąga z nich plastik,
A obrazy od nich odchodzą.
"Lis Alicja i Kot Basilio" - wykonuje teatr tańca i plastyczności.


ON
Świat magiczny teatr
To jest pokój dla duszy.
Wystarczy wejść
Uczucia będą szczęśliwe.
ONA JEST
Teatr to przecież nasz dom,
Dom miłości i życzliwości
Wszystko spokojne, ciepłe
W tym domu sztuki.
„Hallowe Dolly” - w wykonaniu solisty teatru piosenki pop.


ON
Przypomnijmy sobie inny ważny zawód teatralny.
ONA JEST
Chodzi po scenie, skacze,
Śmieje się, płacze
Przynajmniej ktoś się przedstawi
Mistrzostwo zadziwi wszystkich,
I powstało dawno temu
Rodzaj zawodu……. .(aktor)
ON
Jesteśmy pewni, że wśród publiczności nie zabraknie facetów z artystycznymi zdolnościami.
(wzywa na scenę tych, którzy chcą spróbować siebie jako aktora - 5 osób)
ONA JEST
- Pokaż, że jesteś bardzo gorący.
- A teraz - dotarłeś na Daleką Północ.
- Pokaż rozgrzewkę boksera przed walką.
- W ogóle nie spałeś.
- Twoja noga została zmiażdżona.
- Przypadkowo rozbiłeś wazon i skaleczyłeś się w rękę.
- Poczułeś przyjemny kwiatowy zapach.
- Jesteście fanami na stadionie, wasza drużyna wygrywa.
- A teraz przegrywa.
(uczestnicy otrzymują nagrody)
ON
Bardzo dobrze! Prawdziwi aktorzy potrafią czasem pokazać całe przedstawienie bez słów.
(brzmi ścieżka dźwiękowa do piosenki Karabasa Barabasa „Look how cool I am”, on sam wychodzi)


Karabas Barabas(w muzyce wprowadzającej do utworu)
Hahaha! Och, umarli, kogo tu odważyli się nazywać prawdziwymi aktorami?
(na scenie pojawiają się lalki teatru Karabasa Barabasa)
Co, nie chciałeś mnie widzieć?
Pokażę ci tydzień teatralny!
Mój teatr nie został tutaj zaproszony!
I o nic nie prosili!
jestem reżyserem wszystkich teatrów,
Wytarłabym wam wszystkim nos!
Mam trupę...
ONA JEST
Ale jesteś głupi!
ON
Tak, przyznaj Karabasie,
Daleko słychać twój bas,
I wciel się w rolę po cichu-po cichu
Czy możesz zrobić to teraz?


Karabas Barabas
Każda rola zależy ode mnie!
Co robić? Nic nie powiem.
Ale ja, bo jestem supergwiazdą,
Wezmę od ciebie dużą opłatę.
(na scenę wtacza się sztuczna skrzynia)
ONA JEST
Podyskutujmy! Kwestia minuty.
Skup się - pokus! Tylko żart!
A jeśli jesteś prawdziwym artystą,
Proszę przejść do pudełka!
(Karabas śmieje się, pewnie wdrapuje się do czarnej skrzynki. Dźwięki muzyki, efekty świetlne. Gospodarze wykonują sztuczkę, potem otwierają pudełko, Karabas Barabas zniknął)
ON
Może zostaw to tak
Chłopaki, czy to na zawsze?
W końcu jest słynnym oprawcą zwierząt,
Nie ma dla niego miejsca wśród ludzi.
Karabas Barabas
Drogie dzieci! Tak, żartowałem!
Od zawsze kochałam aktorów i teatr!
Proszę, wróć jeszcze raz do mojego widoku!
ONA JEST
Cóż, chłopaki, wybaczcie mu? (dzieci: „przepraszam”)
A my to zwrócimy!
Brzmi muzyka, efekty świetlne. Gospodarze ponownie wykonują sztuczkę, otwierają pudełko, wyłania się z niego przestraszony Karabas Barabas, krzyczy i ucieka.
ON
Jesteśmy przekonani, że każdy potrzebuje
Żyć życzliwie i bardzo polubownie.
ONA JEST
W przeciwnym razie prędzej czy później
Chuligani dostaną wszystko.
"Atamansha" - występują soliści teatru tańca i teatru plastycznego.


ON
Najlepsza niania na świecie
Dorośli i dzieci wiedzą.
ONA JEST
Za doskonałe maniery
Bardzo ceniony przez Lady Mary.
„Mary” - w wykonaniu grupy tanecznej.

W tym dniu możesz zorganizować konkurs ” scena teatralna”. To wydarzenie pomaga uczniom rozwijać aktywność, niezależność i umiejętność szybkiej nawigacji. Do udziału w konkursie z góry ustalane jest 5 osób, same przygotowują prezentację (inni uczniowie mogą pomóc), przynoszą też dowolne marnować materiały zrobić kostium, a o innych konkursach dowiedzą się na samej imprezie.

Wieczór „Scena teatralna”

Przebieg wieczoru

(Prezenterzy wychodzą przy dźwiękach piosenki „Och, tego wieczoru ...”.)

Prezenter 1: Witam, drodzy widzowie, kibice i ci, którzy właśnie zajrzeli do naszej przytulnej sali.

Ołów 2: Dziś, w międzynarodowy dzień teatru, ogłaszamy start konkursu Sceny Teatralnej.

Prezenter 1: Poprowadź tego wieczoru - ...

Ołów 2: I... (gospodarze się przedstawiają)

(Przed startem konkursu gospodarze mogą trochę porozmawiać o tym, czym w ogóle jest teatr, kiedy powstał itp.)

Prezenter 1: Tradycyjnie zaczniemy od przedstawienia naszych uczestników - to piątka najbardziej odważnych, kreatywnych uczniów naszej szkoły. Przygotowali wizytówkę o sobie - będzie to nasz pierwszy konkurs. Jako pierwsi zapraszamy Cię na ten etap...

(Uczestnicy zostają przedstawieni.)

Ołów 2: Poznaliśmy naszych uczestników, Ty też nas znasz, ale jeszcze o kimś zapomnieliśmy.

Prezenter 1: Oczywiście zapomnieliśmy, nie przedstawiliśmy jeszcze naszych arbitrów losu - sprawiedliwego i szanowanego jury.

(Prezentacja Jury.)

Ołów 2: Cóż, teraz wszyscy są obecni i przechodzimy do naszego drugiego konkursu. Nazywa się pytaniami.

Prezenter 1: Zapraszamy wszystkich uczestników na scenę i wręczamy im kartki z pytaniami. Gdy będą czytać pytania i zastanawiać się, jak na nie odpowiedzieć, wyjaśnię Ci, że pytania zostały zaczerpnięte ze znanych Ci dzieł literackich.

(Uczestnicy na zmianę czytają pytanie na głos i odpowiadają na nie.)

Przykładowe pytania:

1. Który z rosyjskich pisarzy i do którego dzieła podał epigraf „Nie ma nic do winy w lustrze, jeśli twarz jest krzywa”. (N.V. Gogol „Inspektor rządowy”).

2. Z jakiego jedwabiu szyto suknie córek kupca w bajce „Szkarłatny Kwiat”? (Atlas.)

3. Który z pisarzy rosyjskich napisał trzy powieści, których tytuły zaczynają się na literę „O”? (I.A. Goncharov „Cliff”, „Oblomov”, „Historia zwyczajna”).

4. Jakiego angielskiego ekonomistę czytał Eugeniusz Oniegin? (Adam Smith.)

5. Jakie wydarzenie wydarzyło się między wujkiem Fiodorem a jego rodzicami i było powodem wyjazdu do Prostokwaszino? (Argument.)

Gospodarz 2:Świetnie, jury zrobiło notatki, kto odpowiedział poprawnie na pytanie i przechodzimy do trzeciego konkursu, który nazywa się "Człowiek do żucia".

Prezenter 1: Dla aktora ważne może być zagranie nieobiektywnej etiudy pantomimy. Teraz nasi uczestnicy są zaproszeni do zjedzenia pozycji w taki sposób, aby od razu stało się dla wszystkich jasne, co jesz. Każdy uczestnik otrzymuje kartę z przedmiotami, które potrzebuje do zjedzenia.

Ołów 2: Każdy uczestnik ma trzy elementy. Jak tylko zacznie się muzyka, zaczynasz „zjadać” pierwszy przedmiot, jak tylko powiemy, że przedmiot się zmienia, przechodzisz do drugiego dania, a następnie, gdy wydamy polecenie, przejdziesz do „ jedzenie” trzecie danie.

(Muzyka, uczestnicy pokazują pantomimę, do zadania można użyć następujących przedmiotów: nasiona, robaczywe jabłko, kostna ryba, dojrzały arbuz, topione lody, niedogotowany grill, spaghetti, Kasza manna olej rycynowy, dojrzała gruszka, banan, owsianka ryżowa pałeczki, śliwka, ziemniak pieczony na gorąco, cukierki.)

Prezenter 1: Świetnie, zjadłeś tak apetycznie, że ja też chciałem coś przegryźć.

Gospodarz 2: Jury stawia oceny, a my słuchamy wyników trzech konkursów.

Prezenter 1: Pierwsze wyniki są jasne i kontynuujemy zadania konkurencyjne. Na kolejny konkurs, zatytułowany „Teatr zaczyna się od wieszaka”, uczestnicy przywieźli ze sobą śmieciowy materiał.

Ołów 2: Teraz uczestnicy otrzymają karty z imionami postaci, kostium, który mają uszyć. Ich przyjaciele mogą pomóc w przygotowaniu kostiumu za kulisami.

(Przy muzyce uczestnicy wychodzą za kulisy i przygotowują tam kostiumy następujących bajkowych postaci: Królowa Śniegu; Kościej Nieśmiertelny; Baba-Jaga; Woda; Chochlik. Strój może zademonstrować zarówno sam uczestnik, jak i jego asystent.)

Prezenter 1: Podczas gdy nasi uczestnicy są za kulisami, będziemy grać z publicznością.

(Sala wraz z prowadzącym wypowiada słowa i powtarza jego ruchy:

Przybyli - przyszli

(Idę na miejsce.)

jeże - jeże

(Otwieramy dłonie, ściskając i rozluźniając palce.)

Kute - kute

(Uderz pięścią w pięść.)

Nożyczki - nożyczki

(Ręce pokazują nożyczki.)

Bieg w miejscu Bieg w miejscu

(biegniemy w miejscu.)

Zające - zające

(Pokaż uszy.)

Chodźcie razem! Chodźcie razem!

(Wszystkie dziewczyny krzyczą głośno „Dziewczyny!”, Wszyscy chłopcy krzyczą „Chłopcy!”)

Gra jest zwykle rozgrywana 2-3 razy.

Gdy tylko uczestnicy będą gotowi, gospodarze przywołują do muzyki bajkową postać, a uczestnicy demonstrują kostiumy. Możesz zaproponować zademonstrowanie kostiumów, a jury na sali powinno rozpoznać postać.)

Ołów 2: Podczas gdy nasi uczestnicy zdejmą kostiumy, posłuchamy wyników poprzednich konkursów, które ogłosi nam jury.

Prezenter 1: Przygotowaliśmy kolejny konkurs dla naszych aktorów - "Manekiny". Aby wziąć w nim udział, zapraszamy wszystkich aktorów na scenę.

Gospodarz 2: Zachęca się ich do wyobrażenia sobie następującej sytuacji: w sklepie odzieżowym rozbito szkło i zniszczono wszystkie manekiny. Administracja tego sklepu zwróciła się o pomoc do teatru, prosząc aktorów, aby stanęli w oknie do czasu przyniesienia nowych manekinów. Nasi uczestnicy muszą marznąć w różnych pozycjach.

Prezenter 1: Świetnie, o ile poradzisz sobie z tym zadaniem. Ale to nie jest trudność. Podczas gdy nasi aktorzy stoją w oknach, przynoszą nowe manekiny i zaczynają zmieniać miejsca, przebierać się. Zadaniem zawodników jest utrzymanie się w wybranej pozycji, bez względu na okoliczności.

Gospodarz 2: Jeśli aktorzy są gotowi, zapraszamy ładowaczy do naszego sklepu.

(Dźwięki muzyki, na scenie pojawia się grupa silniejszych facetów, przebranych za ładowaczy i posiadających pewną wyobraźnię. Przeciągają po scenie zastygłe postacie aktorów, zakładają ich okrycia wierzchnie, można komponować całe kompozycje z „manekinów” .)

Prezenter 1: Znakomicie, nasi aktorzy z powodzeniem poradzili sobie z rolą manekinów.

Ołów 2: Naszym kolejnym konkursem jest "Przemówienie mówców". Zawodowi aktorzy muszą umieć mówić szybko i wyraźnie, więc nasi uczestnicy muszą mówić łamanym językiem, który jest napisany na ich karcie.

Opcje:

Już w kałuży.

Tkaczka tka tkaniny na szaliki Tanyi.

Frol szedł autostradą, aby grać w warcaby z Saszą.

Nośnik wody niósł wodę z kranu.

Kurier wyprzedza w kamieniołomie.

Prezenter 1: Zdaliśmy sobie sprawę, że nasi uczestnicy znakomicie potrafią wymawiać łamańce językowe, a teraz dowiemy się, co członkowie jury sądzą o talentach.

(Jury podsumowuje wyniki poprzednich konkursów i ogłasza łączną punktację dla wszystkich konkursów.)

Gospodarz 2: Będziemy oklaskiwać tych zawodników, którzy prowadzą, i wspierać tych, którzy mają jeszcze mało punktów, nie zniechęcajmy się, przed nami jeszcze wiele konkursów.

Prezenter 1: Bardzo często aktorzy muszą podkładać głos w różnych słuchowiskach lub filmach, dlatego naszym kolejnym konkursem jest „Głos aktorski”. Uczestnicy będą musieli wypowiedzieć się na temat zjawisk wskazanych na ich kartach.

(Uczestnicy otrzymują karty, w których zapisane są dwa zadania:

Cumowanie łodzi motorowych;

Odpływ podczas deszczu;

Rozruch silnika samochodowego;

czajnik do gotowania;

Wycie syreny;

Burza na morzu;

hamowanie samochodu;

Włóczęga konia;

Hałas startującego samolotu;

Krzyk mew.)

Ołów 2: Wszyscy aktorzy wykonali świetną robotę z podkładaniem głosu i kontynuujemy nasze konkursy.

Prezenter 1: Konkurs „Sytuacja”. Dla aktora ważna jest umiejętność czytania poezji. Ale dość trudno jest czytać z pewną intonacją. Uczestnicy muszą przeczytać znany wiersz Agni Barto „Nasza Tania głośno płacze” w proponowanych sytuacjach wskazanych na kartach.

(Możesz skorzystać z następujących sytuacji - dla każdego uczestnika są dwie sytuacje: na zewnątrz jest minus czterdzieści, a ty stoisz boso; żujesz gorącego ziemniaka; jesteś mówcą, który słucha ludzkości; jesteś policjantem rysującym podpisać protokół, jesteś trzylatkiem czytającym wiersz przed gośćmi, jesteś księdzem wygłaszającym kazanie w kościele, w godzinach szczytu wsiadasz do minibusa, jesteś uczestnikiem koncertu: praca bez mikrofonu w wielka Sala; czepiasz się małe dziecko; masz duży ładunek na plecach.)

Gospodarz 2: Przechodzimy do kolejnego konkursu. Najtrudniejszą częścią bycia aktorem jest granie zwierzęcia. Rzeczywiście, do tego trzeba być bardzo spostrzegawczym, zwłaszcza że nie możesz używać słów, ale musisz dokładnie odtworzyć dźwięki i ruchy. W końcu zwierzęta mogą się ze sobą komunikować.

Prezenter 1: Tu i teraz spotkają się tu dwa zwierzęta i na naszych oczach będą ze sobą rozmawiać przez płot. Wszystko to przedstawią nasi uczestnicy konkursu Animal Talk.

(Na zawodach konieczne jest rozstawienie parawanu, aby aktorzy się nie widzieli. Każdy uczestnik ma napisane na karcie imiona dwóch zwierząt. Gospodarze na zmianę dzwonią do łóżek piętrowych, które będą się komunikować, mogą być w następujący sposób: kogut i kurczak; mały pies i duży wściekły pies; lew i koza; baran i gęś; świnia i koza.)

Ołów 2: Mamy wspaniałe zoo, ale co o tym myśli nasze jury, dowiemy się już teraz.

(Jury ogłasza wyniki wszystkich konkursów.)

Prezenter 1: Następny konkurs jest bardzo poważny, nazywa się "Hotline". Teraz będzie nagranie rozmowy telefonicznej od osoby, która prosi o pomoc w tej czy innej sytuacji, a zadaniem uczestników jest zorientowanie się i dawanie dobra rada gość.

W konkursie można wykorzystać następujące sytuacje:

"Mam dziesięć lat. Mamy w domu kociaka. Mam piątkę z matematyki, a mama obiecuje, że wyrzuci za to kociaka na ulicę. Co mam zrobić, bo nie mogę szybko naprawić tej dwójki?

„Mam siedemnaście lat, jestem w jedenastej klasie, ale jeszcze nie zdecydowałem, co dalej - gdzie studiować lub pracować. Mówią, że musisz wybrać to, co lubisz, ale co mam zrobić, jeśli lubię tylko kiełbasę?

„Mam już dwanaście lat, ale moja babcia nadal towarzyszy mi w szkole, moi koledzy z klasy się ze mnie śmieją! Co powinienem zrobić?"

„Naprawdę lubię jednego chłopca z równoległej klasy, ale on nie zwraca na mnie uwagi. Co powinienem zrobić?"

„Przyjaciel mnie zdradził. Przyjaźnimy się od ośmiu lat, a kiedy trzeba było wybrać, z kim siedzieć przy biurku, wybrał dziewczynę. Co powinienem zrobić?"

Prezenter 2: Niestety nasz konkurs dobiega końca i prosimy jury o podsumowanie wyników i wyznaczenie zwycięzców.

(Podsumowując, przyznanie zwycięzców - I, II i III miejsce.)

Plan tygodnia tematycznego „Teatr dla przedszkolaków”

Opracowany przez nauczyciela pierwszej kategorii kwalifikacji oddziału przedszkolnego szkoły średniej GBOU nr 937 nazwanej na cześć bohatera Rosji A. Perova Makueva O.A.

Cel: Rozwijanie zdolności dzieci za pomocą sztuki teatralnej
Zadania:
Stwórz warunki do rozwoju twórczej aktywności dzieci uczestniczących w działalność teatralna.
Doskonalenie umiejętności artystycznych dzieci w zakresie doświadczania i urzeczywistniania obrazu, a także ich umiejętności wykonawczych.
Nauczanie dzieci elementów plastycznych i figuratywnych środki wyrazu(intonacja, mimika, pantomima).
Aktywuj słownictwo dzieci, popraw kulturę dźwiękową mowy, system intonacji, mowę dialogiczną.
Aby stworzyć doświadczenie umiejętności zachowań społecznych, stwórz warunki do rozwoju twórczej aktywności dzieci.
Przedstaw dzieciom różne rodzaje teatr (lalkowy, musicalowy, dziecięcy, zwierzęcy itp.).
Rozwijanie w dzieciach zainteresowania zabawami teatralnymi.

Praca z rodzicami:
Propaganda wizualna o tygodniu teatru w przedszkolnej placówce oświatowej.
Rozmowy z rodzicami na temat tygodnia.
Organizacja i prowadzenie wspólnych imprez:
-udział we wzbogacaniu środowiska gry w grupach;
-udział w projektowaniu wystawy fotograficznej „Jesteśmy w teatrze”;
Informacja wizualna „Wartość aktywności teatralnej w życiu przedszkolaka”

Rano Dzień pierwszy „Przyszliśmy do teatru”

1. Zapoznanie z pojęciem teatru: (pokaz slajdów, obrazy, fotografie). Rodzaje teatrów (muzyczny, lalkowy, dramat, teatr zwierząt itp.).
Cel: dać dzieciom pomysł na teatr; poszerzyć wiedzę o teatrze jako sztuce; przedstawić rodzaje teatrów; rozwijać emocjonalnie pozytywny stosunek do teatru.
2. Znajomość zawodów teatralnych (artysta, wizażysta, fryzjer, muzyk, dekorator, kredens, artysta).
Cel: sformułowanie pomysłów dzieci na temat zawody teatralne; zintensyfikować zainteresowanie sztuką teatralną; zwiększać słownictwo.
3. Pokaz ilustracji, fotografii moskiewskich teatrów. Cel: wprowadzenie dzieci do urządzenia budynek teatru, zwróć uwagę na ekscentryczność architektury i piękną fasadę. różne rodzaje teatry.

Wspólne działania edukacyjne
1. Rozmowa z dziećmi na temat: „Zwiedzanie bajki”.
Zadania: poszerzenie wiedzy dzieci o tym, że bajki można nie tylko czytać, ale także oglądać; kto pracuje nad przedstawieniem bajki w teatrze; zintensyfikować zainteresowanie sztuką teatralną.
2. Kaptur. kreatywność „Mój ulubiony bohater” Cel: Nauczenie na rysunku, jak przekazać wizerunek ulubionej postaci; wykorzystywać materiał na prośbę dzieci w pracy; rozwijać zdolności twórcze.

Wieczór
1. Działka - Gra RPG„Przyszliśmy do teatru”.
Cel: wprowadzenie zasad postępowania w teatrze; wzbudzić zainteresowanie i chęć do zabawy (działać jako „kasjer”, „biletman”, „widz”); pielęgnować przyjaźnie.
2. Rozmowy o zasadach postępowania w teatrze, podać pojęcie przysłowia „Kultura publiczności”.
Cel: Zapoznanie dzieci z zasadami postępowania w miejscach publicznych; Formularz osobiste nastawienie do nieprzestrzegania i łamania zasad.
3. Wyświetlanie wideo przedstawienie kukiełkowe„Babcia z wizytą”. Cel: zapoznanie dzieci z jednym z rodzajów teatru - przedstawienie kukiełkowe.

Praca z rodzicami: Wykonanie stoiska informacyjnego (folderu wysuwanego) „Teatr i dzieci”. Rozmowy z rodzicami na temat tygodnia.

Rano Dzień drugi "Nasze ręce nie są do nudy"

1. Wprowadzenie dzieci do teatr palcowy, teatr rękawiczek, teatr cieni. Cel: przekazanie dzieciom pomysłów na cechy tego typu teatru.
2. Gimnastyka palców „Ptak”, „Sowa” i inne. Cel: rozwój mowy rozwój inteligencji, myślenie przestrzenne, kreatywność dzieci.
3. Pracuj z jednym z rodzajów teatrów:
- dialogi: wilk - lis, wilk - niedźwiedź, mysz - wilk.
Cel: Rozwijanie umiejętności budowania dialogów między postaciami w wyimaginowanych okolicznościach. Aby rozwinąć spójną mowę dzieci, rozwinąć figuratywną strukturę mowy. Podążaj za wyrazistością obrazu.
4. Gra „Wymyśl zabawny i smutny dialog między Myszą a Królikiem”. Cel: Rozwijanie cech komunikacyjnych; zróżnicować wyrazistość intonacji; konwertować Specjalna uwaga do dykcji dzieci.
DARŃ. jeden. Kreatywność artystyczna:
Aplikacja zbiorowa „Teremok stoi w polu”. Cel: poprawa zdolności dzieci do wycinania kółek z kwadratów o różnych rozmiarach, rozwijania dobre zdolności motoryczne palce, rozwijać kreatywność; skomponować kompozycję; dodaj różne elementy.

Wieczór
1. Zabawy dla dzieci z brzmiącymi instrumentami. Cel: dać dzieciom pomysł na oprawę muzyczną przedstawień.
2. Wieczór zagadek na podstawie utworów „Opowieść o rybaku i rybie”, „Czerwony kapturek”, „Fly-Tsokotuha”, „Żal Fedorina”, „Kolobok”, „Teremok”, „Rzepa”. Cel:
3. Gra „Wypróbuj sam”. Teatr Finger „Kurochka Ryaba” (do wyboru nauczyciela). Cel: rozwinięcie umiejętności wykorzystywania przez dzieci teatru palcowego w zajęciach swobodnych; rozpowszechniać postacie; przenosić cechy charakterystyczne bohaterowie baśni.
4. Gra C / r „Wycieczka do teatru lalek”. Cel: Zapoznanie dzieci ze strukturą budynku teatru, zwrócenie uwagi na oryginalność architektury i piękną elewację. Wzbogać słownictwo dzieci.

Praca z rodzicami: Zaproś rodziców do zapoznania się z plakatami moskiewskich teatrów, w których repertuarze znajdują się spektakle dla dzieci.

Dzień trzeci „Artyści lalkowi”
rano.

1. Zapoznanie się z rodzajami teatrów dla dzieci (stół, teatr lalek bibabo, lalki lalek). Cel: zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami teatrów; pogłębiać zainteresowanie grami teatralnymi; wzbogacić słownictwo.
2. Badanie lalek bi-ba-bo z dziećmi. Rozmowa o tym, jak prawidłowo używać lalek, które
to narzędzie do prowadzenia lalek bi-ba-bo.
3. Czytanie rosyjskiej opowieści ludowej „Chata Zayushkiny”, rozmowa na temat treści.
4. Pokazanie bajki „Chata Zayushkiny” za pomocą zabawek bi-ba-bo przez nauczyciela. Po pokazie zaproś dzieci, aby same spróbowały pokonać bohaterów bajki za pomocą zabawek bi-ba-bo. Cel: zapoznanie dzieci ze sztuką teatralną.

DARŃ. Komunikacja
 - „Lalki zabawkowe i lalki artystyczne” (rozmowa z dziećmi zgodnie z planem nauczyciela)
Cel: Zachęcenie dzieci do komponowania prostych historii z bohaterami znanych utworów. Pielęgnuj poczucie humoru, pomóż zwiększyć samoocenę dzieci. Rozwijanie spójnej mowy dzieci.

Wieczór
1. Teatr lalek. Cel: Rozwijanie u dzieci zainteresowania kreatywnością sceniczną.
2. Psychogimnastyka. „Różne twarze”.
Cel: Zachęć dzieci do eksperymentowania ze swoim wyglądem (mimika twarzy, gesty). Rozwijanie zdolności dzieci do przełączania się z jednego obrazu na drugi.
3. Niezależna działalność dzieci w kącik teatralny. Szkice z lalkami stołowymi na podstawie znanych Rosjan ludowe opowieści. Cel: Poprawić techniki lalkarskie, utrwalić wiedzę na temat zasad manipulacji teatralne lalki różne systemy

Praca z rodzicami:
rada dla rodziców: „Cokolwiek bajka nie staje się nudna…”. Zalecenia dla rodziców do wyboru fikcja dla dzieci.

Dzień czwarty „Jesteśmy artystami”
Poranek.
1. Ćwiczenie „Opowiedz wiersze A. Barto za pomocą gestów i mimiki”. Cel: Nauczenie przekazywania obrazów postaci za pomocą ekspresyjnych ruchów plastycznych. Rozwijaj kreatywność, wyobraźnię i fantazję.
2. Psychogimnastyka. Cel: Nauczenie się używania intonacji, wymawiania zwrotów smutnych, radosnych, złych, zaskoczonych. Naucz się budować dialogi, samodzielnie wybierając partnera.
- „Smutny i wesoły szczeniak” (według bajki N. Suteeva „Kto powiedział miau?”);
3. Gry „Co zrobiliśmy, nie powiemy”.
Cel: Rozwijanie zaradności, wyobraźni, fantazji. Pielęgnuj dobrą wolę Przygotuj dzieci do działań z wyimaginowanymi przedmiotami.

DARŃ. Opowiadanie historii.
Cel: Rozwijanie zdolności dzieci do samodzielnego tworzenia atrybutów do bajki. Kultywować dokładność w pracy z tkaniną, tekturą. Rozwijaj pamięć, uwagę, kreatywność i wyobraźnię.
Rysowanie plakatu na nadchodzący pokaz bąbelków. Zaangażuj dzieci w zajęcia plastyczne.

Druga połowa dnia 1. Praca nad albumem "Wszystko o teatrze".
Cel: Nauczenie dzieci uogólniania zdobytego doświadczenia, dzielenia się wrażeniami z nowej wiedzy. Rozwijanie gustu estetycznego w projektowaniu albumu (wspólna praca dzieci i rodziców).
2. Gra С / р „Jesteśmy artystami” (inscenizacja dobrze znanej dzieciom bajki). Cel: Zapoznanie dzieci ze scenariuszem (inscenizacją) bajki. Nauczyć dzieci wyrażania opinii na temat bajki w nowy sposób. Uzupełnij historię o niezbędne odcinki. Rozwijaj umiejętność słuchania opinii innych, rozwijaj wytrzymałość i cierpliwość.
3. Oglądanie filmu z przedstawienia lalkowego „Pietruszki-cudzoziemiec” Cel: Wywołanie pozytywnych emocji u dzieci.

Praca z rodzicami: Przedstaw rodzicom plakat teatralny- repertuar moskiewskich teatrów dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Poranny dzień piąty „Teatr i muzyka”
1. Znajomość teatrów muzycznych. Cel: dać wyobrażenie o różnych gatunkach Teatr Muzyczny takich jak „opera”, „balet”, „bajka muzyczna”.
2. Zapoznanie z aranżacją muzyczną przedstawień. Badanie i gra na instrumentach muzycznych i dźwiękowych w celu nauczenia dzieci projektowania dźwiękowego scen z bajek.
3. Rytmoplastyka. kompozycja muzyczna: Wycieczka do zoo. Cel: Rozwijanie zdolności motorycznych dzieci; zręczność, elastyczność, mobilność. Ucz równomiernie, poruszaj się po witrynie bez wpadania na siebie.
4. Muzyczne zabawy taneczne ludowe i okrągłe w zależności od wieku dzieci. Cel: Zachęć dzieci do aktywnego udziału w grach.
DARŃ. Muzyka
 Oglądanie fragmentów filmów muzycznych „Matka” (na podstawie baśni „Wilk i siedmioro dzieci”), baletu „Dziadek do orzechów”, musicalu „Mała syrenka”, opery „Snow Maiden” itp. .
Oglądanie zdjęć Opera, ilustracje do opery „Snow Maiden” (do baletu „Dziadek do orzechów”) Cel: zapoznanie dzieci ze światem sztuki muzycznej.

Popołudnie 1. Rytmoplastyka. Szkice do ruchu: „Idzie lis”, „Taniec zwierząt”.
Cel: Rozwijanie u dzieci umiejętności posługiwania się gestami.
2. Brzmienie bajki wybranej przez dzieci korzystające instrumenty dźwiękowe. Zachęć dzieci do kreatywnego interpretowania słynnych historii za pomocą narzędzi dźwiękowych.
3. Widowisko muzyczne - występ z bańki mydlane. Cel: stworzyć radosny i pogodny nastrój; zachęcać dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu; naucz się przekazywać otrzymane wrażenia żywo i emocjonalnie.

Praca z rodzicami: oferować rodzicom wraz z dziećmi poprzez aktywność wizualna przekazać swoje wrażenia otrzymane w ciągu tygodnia teatru.

25 listopada odbyły się spektakle teatralne, które odbyły się w ramach Tydzień ogólnorosyjski Teatr i dzieci. Konkurs ten odbywa się w naszej szkole od ponad 10 lat, a niektórzy z jego uczestników stali się prawdziwymi artystami i występują na scenie teatralnej naszej stolicy. Tradycyjnie wystawiamy sceny z dzieł tegorocznych jubileuszy, których nazwiska ogłaszane były jeszcze w pierwszym kwartale klas 5-9:
Klasa 5 - KI Chukovsky (135. urodziny),
klasa 6 - Alan Milne (urodziny 135),
Klasy 7-9 - Evgeny Schwartz (120. urodziny).

W efekcie do konkursu trafiło 8 z 16 klas! Przedstawiamy Wam te odważne, aktywne i artystyczne:

Klasa 6B, wychowawca Ruleva Yu.A., Alan Milne (tłumaczone przez S.Ya. Marshaka) „The Ballad of the Royal Sandwich”;

Klasa 7A, wychowawca Korobetskaya S.V., Evgeny Schwartz „Opowieść o straconym czasie”;

Klasa 7B, wychowawca klasy Efremova N.Yu., Evgeny Schwartz „Opowieść o straconym czasie”;

Klasa 7K, wychowawca Prisyazhnaya V.N., Evgeny Schwartz „Dwa klony”;

Klasa 8A, wychowawca Fomina GG, Evgeny Schwartz „Czerwony Kapturek”;

klasa 8B, wychowawca Marakhovskaya N.S., Evgeny Schwartz „Królowa Śniegu”;

Klasa 9Ak, wychowawca Chernenkaya A.A., Evgeny Schwartz "Kopciuszek";

klasa 9B, wychowawca mgr Ivanova, Evgeny Schwartz "Kopciuszek".

W rezultacie jury (Vartanova IV, Kirst A.V., Izmerova N.M.) wybrało zwycięzców:

1 miejsce- klasa 9B,

2. miejsce- klasa 8A,

3 miejsce- klasa 6B.

Dyplom z nominacji „Debiut” otrzymuje Fomin Timofey, uczeń klasy 3B, który brał udział w spektaklu „Kopciuszek” klasy 9B.

Nominacja „Najlepszy kobieca rola» otrzymuje klasę Ishkova Katya 8A,

"Najlepsza rola męska" - klasa Prisch Dima 9B (wśród 8-9 klas) i Nevredinov Nikita 7B (wśród 5-7 klas).

"Najlepsza rola drugoplanowa" - klasa Pogodaeva Nastya 6B (spośród 5-7 klas) i Radchenko Margarita 8B (spośród 8-9 klas).

W nominacji „Najlepszy duet kreatywny” nagradzane są klasy Mingaleva Polina i Semchenkova Polina 9Ak.

Każda klasa została nagrodzona konkretną nominacją, co podkreśla specyfikę ich produkcji:

ocena 7A - nominacja "Zainteresowanie bajką",

Grade 7B - nominacja "Kreatywne rozwiązanie",

klasa 7K - nominacja "Kreatywne podejście",

klasa 8B - nominacja "Kierunek",

Klasa 9Ak - „Najlepszy zespół aktorski”.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom przedstawień teatralnych, wychowawcom oraz oczywiście rodzicom i wszystkim, którzy pomogli dzieciom. Prosimy nie zabierać kostiumów i scenografii, gdyż tradycyjnie najlepsze spektakle zostaną pokazane w marcu podczas Tygodnia Książki Dziecięcej.


Inna Buyan
Plan wydarzeń „Tygodnia Teatru”

Data dnia tygodnie Wydarzenia Grupy wiekowe

odpowiedzialny

Poniedziałek

„Przyszliśmy do teatr» Wprowadzenie do koncepcji teatr: (pokaz slajdów, obrazki, zdjęcia). Rodzaje teatry(muzyka, lalka, dramat, teatr zwierząt itp..).

Znajomość dzieci z postaciami z bajek.

Gry konwersacyjne, czytanie bajek z przedstawieniem teatr

Kaptur. kreatywność Wszystko grupy wiekowe, opiekunowie

Historia - gra fabularna „Przyszliśmy do teatr» Starsze wiek przedszkolny, opiekunowie

Rozmowy o zasadach postępowania w teatr„Kultura publiczności”

Pokazać teatr(do wyboru nauczyciela) Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Praca z rodzicami: Tworzenie stoiska informacyjnego (foldery-suwaki) « Teatr i dzieci» . Rozmowy z rodzicami na ten temat tygodnie. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

„Artyści lalkowi” Poznawanie poglądów teatry dla dzieci(pulpit, teatr lalek bibabo, lalki) Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Patrząc na lalki bi-ba-bo z dziećmi

Dyskusja o tym, jak korzystać teatralny lalki Senior i średni wiek przedszkolny, edukatorzy

Czytanie rosyjskiej opowieści ludowej (według wieku dzieci) Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Pokazywanie czytanej bajki za pomocą zabawek bi-ba bo: ml. i por. grupy - pokazy prowadzone przez edukatora; seniorzy i juniorzy grupy - pokazy dzieci. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

„Zabawkowe lalki i artystyczne lalki” (rozmawia z dziećmi plan opiekuna) Seniorzy w wieku przedszkolnym, wychowawcy

Psychogimnastyka. „Różne twarze”. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Samodzielna aktywność dzieci w kącik teatralny. Szkice z lalkami stołowymi oparte na znanych rosyjskich opowieściach ludowych. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Praca z rodzicami:konsultacja dla rodzice: „Aby bajka nie stała się nudna…”. Zalecenia dla rodziców dotyczące wyboru beletrystyki dla dzieci. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

„Nasze ręce nie są do nudy” Znajomość dzieci z palcem teatr, rękawica teatralna, teatr cieni. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Gimnastyka palców "Ptak", "Sowa" i inni. Cel: rozwój mowy, rozwój inteligencji, myślenie przestrzenne, zdolności twórcze dzieci. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Praca z jednym z poglądów teatry:

Uwzględnienie postaci;

- dialogi: wilk - lis, wilk - niedźwiedź, mysz - wilk. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Gra „Wymyśl zabawny i smutny dialog między Myszą a Królikiem”. Cel: Rozwijaj umiejętności komunikacyjne; zróżnicować wyrazistość intonacji; zwróć szczególną uwagę na dykcję dzieci. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Kreatywność artystyczna:

robienie zabawek - domowe bajki origami;

aplikacja zbiorowa „Teremok stoi na polu”;

aplikacja zbiorowa „Kołobok” wychowawcy:

Starszy doshk. wiek

Średnia doshk. wiek

Junior doshk. wiek

„Nasze ręce nie są do nudy” Gry dla dzieci z instrumentami dźwiękowymi Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Wieczór zagadek opartych na utworach „Opowieść o rybaku i rybie”, „Czerwony Kapturek”, „Latać Tsokotukha”, „Żal Fedorino”, „Kołobok”, „Teremok”, "Rzepa" Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Palec teatr do wyboru nauczyciela. Młodszy wiek przedszkolny

Gra S/R „Wycieczka do lalki teatr» Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

„Jesteśmy artystami”Ćwiczenie „Opowiadaj wiersze A. Barto za pomocą gestów i mimiki”. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Psychogimnastyka "Smutny i wesoły szczeniak"(według bajki N. Suteeva "Kto powiedział miau?"); „Zdanie w kole” Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Gry „Podaj pozę”, „Co zrobiliśmy, nie powiemy”. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Gra S/R „Jesteśmy artystami” (wystawienie znanej dzieciom bajki). Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Gry oparte na bajkach (według wieku) Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Gra dydaktyczna « Instrumenty muzyczne» Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

« Teatr i muzyka»

Gra to sytuacja „Dwie lalki” Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Muzyczne zabawy taneczne ludowe i okrągłe według wieku dzieci Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Pulpit teatr według wieku. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Słuchanie nagrania muzyczne bajki według wieku dzieci. Starszy i średni wiek przedszkolny, wychowawcy

Badania nad ruchem: „Lis nadchodzi”, « pyszny dżem» , „Taniec zwierząt”. Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

technika gry "Zgadnij kto to jest?". Cel: charakter muzyki określ postać z bajki Wszystkie grupy wiekowe, wychowawcy

Musical zajęcia teatralne według planu muz. dyrektor muzyczny