Scenariusz podróży literackiej. Literackie dookoła świata.doc - gra-podróż "literackie dookoła świata

Program literacko-gry dla dzieci w wieku 5-6 lat, dedykowany Międzynarodowy Dzień książka dla dzieci.

Cel: stworzyć warunki do kształtowania pozytywnej motywacji do czytania u dzieci.

Zadania:

Zaangażuj dzieci w czytanie książek;

Rozwijaj zainteresowanie dzieci językiem rosyjskim Sztuka ludowa, do książki, czytanie;

Rozwijać Umiejętności twórcze, aktywność mowy, fantazja i wyobraźnia.

Wiek: 5 - 6 lat.

Ściągnij:


Zapowiedź:

„Podróż do Królestwa Książek”

program literacki i gier

Rozwinięty

metodysta

CRTDIU „Lewobereżnyj”, Lipieck

Zacharowa Nadieżda Aleksiejewna

Cel: stworzyć warunki do kształtowania pozytywnej motywacji do czytania u dzieci.

Zadania:

Zaangażuj dzieci w czytanie książek;

Rozwijanie zainteresowania dzieci rosyjską sztuką ludową, książkami, czytaniem;

Rozwijaj kreatywność, aktywność mowy, fantazję i wyobraźnię.

Wiek: 5 - 6 lat.

Postęp wydarzenia

Prowadzący: Dzień dobry! W wesołej godziny!! Cieszymy się, że Cię tu widzimy!

Witam dzieci i rodzice!

Znajdujemy się w bajecznym Królestwie Książek, które nazywa się biblioteką. Nie ma w nim złota ani srebra. Bogactwo tego królestwa to książki. Zawierają w sobie całą mądrość życiową, a mądrość pomaga wyjść z każdej trudnej sytuacji, poczuć się nie tylko bogatym, pięknym, ale i zaradnym.

A dzisiaj mamy wakacje. I wiesz co? Świętujemy urodziny. Iljusza? Oli? Dima? Dziewczyny? Chłopcy? Nie! Nasze książki!

Imieniny Pinokio

Będziemy świętować z Tobą

Nie zapominajmy o Malwinie

I o złotym kluczu.

Teremok urodziny chłopca

I nieustraszony kogucik

Wujek Fedor, kot Matroskin

I wesoła bułka.

Dużo się uczyć

prawdziwa osoba

Książki pomagają stać się!

Prowadzący: Dziś zaprosiliśmy najweselszego bohatera baśni na świecie.(patrzy na zegar.)Z jakiegoś powodu po prostu się spóźnia. Zanim przyjdzie, opowiem Ci bajkowe zagadki. Kochasz bajki?(Odpowiedzi dzieci.) Wtedy odgadniesz moje zagadki i wymienisz bohaterów bajek.

drewniany figlarny

miły, odważny

Był chłopcem.

Dlatego on Tortila

Dał mi magiczny klucz.

Jak ma na imię syn Carlo?

Cóż, oczywiście ... (Pinokio).

dwa różowe uszy

I różowy kucyk

Poszedłem z Kubuś Puchatek

Odwiedza Królika.(Prosiątko.)

Dobra dziewczynka

Idzie przez las.

I w koszyku bułek

Babcia nosi.

Blask za krzakami

Para gniewnych oczu.

Spotka się ktoś straszny

Dziewczyna teraz. (Czerwony Kapturek.)

Zanim wilk nie zadrżał,

Uciekaj od niedźwiedzia

A lis na zębie

Wciąż został złapany ... (Kolobok.)

Żaba znalazła dom

Mysz była dobra.

W końcu w tym domu

Zrobiło się tłoczno od mieszkańców.(Teremok.)

W pobliżu lasu, na skraju,

Trzech z nich mieszka w chacie,

Są trzy krzesła i trzy kubki,

Trzy łóżka, trzy poduszki.(Trzy niedźwiedzie.)

Strzała wpadła prosto w bagno,

I na tym bagnie mieszkała księżniczka.(Księżniczka Żaba.)

Czerwona dziewczyna jest smutna -

Nadchodzi wiosna.

Jest jej ciężko w słońcu

Łzy wylewają się, biedactwo!(Królowa Śniegu.)

Kucharz nazywa się szczurem starej kobiety Shapoklyak?(Lariska.)

Uważaj na wszelkie choroby -

grypa, zapalenie migdałków, błonica.

Wzywa was wszystkich do walki

Chwalebny doktor...(Aibolit.)

Dzieciak zna go od dawna.

Wleciał przez okno.(Carlson.)

(Odgłos śmigła. Carlson wlatuje.)

Carlson: Hej dzieci! Jestem prawdopodobnie największym spóźnialskim na świecie. Ale nie mogłem oderwać się od największego słoika dżemu. Dżem to przecież najlepsze lekarstwo na świecie. Przepraszam za spóźnienie.

Prowadzący: Późny oczywiście nie jest dobry. Ale tym razem ci wybaczymy. Naprawdę chłopaki? Bardzo się cieszymy, że Carlson znalazłeś czas i poleciałeś na nasze wakacje.

Carlson: Kocham wakacje. Gdzie jest ciasto?(Rozglądać się.) Cóż, ja tak nie gram. Co to za wakacje?

Prowadzący: Święta są inne. Dziś zgromadziły się tutaj dzieci, które naprawdę chcą zapoznać się z różnymi książkami.

Chłopaki, czy chcesz zaprzyjaźnić się z książkami?(Odpowiedzi dzieci.)

A to oznacza, że ​​książki będą miały więcej przyjaciół-czytelników. To są prawdziwe wakacje!

Carlson: Czy mogę stać się lepszym czytelnikiem?

Moderator: Oczywiście, że możesz.

Prowadzący: Auć! Kto to może być?

(Dźwięki muzyka. Dyudyuk wchodzi do sali.)

Dudiuk: Pozwól, że się przedstawię. Dyudyuka Barbidokskaja!(Łuki.)

Prowadzący: Ale nie zaprosiliśmy cię.

Dudiuk: Nikt mnie nie zaprasza, sam przychodzę. Słyszałem, że masz tu wakacje i postanowiłem zepsuć ci wakacje.

Carlson: Jak zamierzasz to zepsuć?

Dudiuk: I pokłócę się ze wszystkimi.

Prowadzący: Nic nie dostaniesz. Nasi faceci przyjaźnią się nie tylko ze sobą, ale także z książkami. Naprawdę chłopaki?

Dudiuk: Och, śmiej się! Jak możesz zaprzyjaźnić się z książką? Nie możesz nawet się z nią kłócić - nie umie mówić.

Prowadzący: Oczywiście nie można spierać się z książką. Ale potrafi opowiedzieć wiele nowych i interesujących rzeczy.

Carlson: Aby stać się dobrym czytelnikiem, musisz się uczyć.

Dudyuk: (na stronie) Boomsik zawiódł. Teraz je naprawię!

A ja kocham bajki. Chcesz, żebym ci opowiedział historię? Potem słuchaj!

Dziadek posadził rzepę. Urosła duża rzepa. Zaczął wyciągać rzepę, ale nie mógł jej wyciągnąć. Dziadek nazwał kurczaka Ryaba, Czerwonym Kapturkiem, Kubuś Puchatek. Więc ciągnęli, ciągnęli i wyciągali sieć ze złotą rybką. I powiedział złota Rybka: „Nie siadaj na pniu, nie jedz ciasta. Zanieś to dziadkowi, zanieś to babci.

Podobała Ci się bajka?

Prowadzący: Myślę, że ty, Dyudyuka, po prostu musisz ponownie przeczytać bajki. Chłopaki, pomóżcie Dyudyuce, powiedzcie mi nazwę bajki, od której zaczęła swoją historię.("Rzepa") Pamiętajmy o wszystkich bohaterach bajki:

Do kogo dzwonił dziadek? (babcia)

Do kogo dzwoniła babcia?(wnuczka)

Kim jest wnuczka? (Błąd.)

A błąd? (kot)

I wreszcie, do kogo zadzwonił kot?(mysz)

Jak skończyła się bajka? Wyciągnął rzepę czy nie?

Dobra robota chłopcy! Dobrze znasz tę historię!

Carlson: Postacie z bajek często mają długie imiona. Tak długo, że nie pamiętam. Teraz wymówię jedną część imienia, a wy - razem, razem kontynuujcie:

Kościej Nieśmiertelny);

Iwan Carewicz) ;

Vasilisa ... (Mądry);

Śpiąca Królewna) ;

Smok) ;

Mały garbaty koń);

Mały ... (Havroshechka);

Chłopiec ... (palec-s);

Siwka ... (Burka);

Ognisty Ptak) ;

gęsi łabędzie).

Carlson: Dzięki chłopaki! Dzięki tobie przypomniałem sobie imiona tych bohaterów.

Dudyuk: (na stronie) Mimo to zrujnuję im wakacje.

Przebiegłem bajki i zabrałem bohaterom różne przedmioty. Bez nich bajki nie mogą opowiedzieć ci swoich historii.

Prowadzący: Co ty zrobiłeś? Musimy jak najszybciej odzyskać rzeczy. Chłopaki, musicie odgadnąć, do którego bajkowego bohatera należy każdy przedmiot.

Gra „Zgadnij bohatera bajki według tematu”

Alfabet, czapka, klucz(Pinokio);

Pantofelek (Kopciuszek);

miotła (Baba-Jaga);

Strzała (Iwan Carewicz);

Kosz z ciastami(Czerwony Kapturek);

Fonendoskop, strzykawka(dr Aibolit);

Garnek miodu(Kubuś Puchatek) ;

Groszek (Księżniczka na ziarnku grochu).

Prowadzący: Dobra robota chłopcy. Pomógł bohaterom bajek zwrócić ich dobytek.

Dudyuk: (na stronie) : Boomsik znowu zawiódł.

Konkurs sztafetowy „Bajkowa Mozaika”

Prowadzący: Zadbaliśmy o to, abyście znali bohaterów baśni.

Chłopaki, mamy problem. Portrety dwóch baśniowych bohaterów spadły ze ściany i pękły. Pomóż je zebrać.

(Jedna drużyna zbiera zdjęcie z wizerunkiem Koloboka, a druga z wizerunkiem Kubusia Puchatka.)

Prowadzący: Dzięki chłopaki! Teraz ponownie powiesimy ich portrety na ścianie.

Zawody sztafetowe „Kołobok”

Prowadzący: A pamiętajmy, jak bułka toczyła się w bajce. I toczył się po krętych ścieżkach. Zostawił dziadka, zostawił babcię i wilka i zająca... Zobaczymy, przed którym z was też ucieknie.

(Dzieci stoją w kręgu i szybko podają sobie bułkę w rytm muzyki. Muzyka cichnie. Ten, kto trzyma bułkę w rękach, wypada z gry.)

Carlson: Och, jakie to ciekawe. Bardzo mi się tu podoba. Chcę dołączyć do twojej biblioteki. Biblioteka jako Duże miasto. Ma swoje ulice i aleje-stojaki. Każda książka ma swój adres, własny dom to miejsce na półce. Ten, kto uważnie czyta napisy na specjalnych tabliczkach oddzielających, szybko odnajdzie ten dom.

Dudiuk: Nadal nie mogę znaleźć tego, czego potrzebuję!(Zdenerwowany. Tupie ​​nogą.)

Carlson: Następnie musisz iść do bibliotekarza ...

Dudyuk: Komu?

Carlson: Do bibliotekarza. To osoba, która pracuje w bibliotece, pomaga znaleźć książki i daje je do czytania w domu.

Bibliotekarz: Zgadza się, Carlson.(Wydaje.) Nazywam się …

Dudiuk: Czy dajesz książki na zawsze?

Bibliotekarz: Nie. Nie możemy dawać Ci książek na zawsze. Nasi pozostali czytelnicy czekają na spotkanie z nimi. Ale na chwilę proszę. Dopiero wtedy powinny zostać zwrócone.

Dudiuk: Chcę też dołączyć do Twojej biblioteki. Nie będę już robił żadnych paskudnych i brudnych sztuczek! Będę się uczyć i stać się dobrym czytelnikiem.

Carlson: A jeśli się zarejestrujemy, czy możemy codziennie do Ciebie chodzić?

Bibliotekarz: Tak. (Bibliotekarz opowiada o godzinach otwarcia biblioteki.)

Prowadzący: Tak więc, chłopaki, nasza podróż do bajecznego Królestwa książek dobiegła końca.

Bibliotekarz: Mam nadzieję, że pobyt u nas był udany. Wiele książek, które już znasz! A ile książek jest wciąż nieznanych! Ile wspaniałych historii ci opowiedzą, po prostu musisz chcieć.

Dudiuk: Czy możemy iść i popatrzeć na twoje książki?

Bibliotekarz: Oczywiście, że możesz.

Carlson: Wtedy wszyscy idą za mną!

Dyudyuk: (do Carlsona) : Czekać! Jestem z tobą.

(Bibliotekarz zaprasza dzieci na zwiedzanie biblioteki.)

Bibliografia:

Elkina N.V., Tarabarina T.N. 1000 zagadek. Popularny przewodnik dla rodziców i wychowawców. - Jarosław: Akademia Rozwoju, 1996.

Lipatnikowa T.N. Rozpoczyna się święto. - Jarosław: Akademia Rozwoju: Akademia, K °: Akademia Holding, 2011. - 224 pkt.

Tubelskaja G.N. Wakacje w przedszkole oraz Szkoła Podstawowa. – M.: Linka-press, 2001. – 256 s.


Jewgienija Klimentiewa
Scenariusz święta literackiego w grupa przygotowawcza„Podróż do Krainy Książek”

Cel: rodzicielstwo u dzieci ostrożna postawa do książka rozwijanie ciekawości i zainteresowania czytaniem, rozwijanie horyzontów, poznawanie świata zakochanych książki.

Postacie : Gospodarz, Królowa Książki, Pinokio, Czerwony Kapturek.

Postęp w rozrywce:

Ciche dźwięki muzyki, dzieci mijają, stoją w kręgu.

prezenter: Stoimy ramię w ramię,

Razem jesteśmy wielką siłą.

Możemy być mali

Czy możemy być wielcy?

Ale nikt nie będzie sam.

Zapukaj do drzwi, przyniosłeś list od królowej Książki.

prezenter: (czyta list)"Cześć dzieci. Jestem królową Książki i mieszkaj w Krainie Książek. Ale zostałem oczarowany Baba Jaga, uratuj mnie, wykonaj wszystkie zadania, które ci wysłała. Z góry dziękuję." Chłopaki, pomóżmy i zróbmy podróż do Krainy Książek. Och, obawiam się, że nie możemy tego zrobić sami. Jeśli odgadniesz 3 zagadki, dowiesz się kto dzisiaj przyjdzie nam z pomocą. (Artyści wychodzą, gdy dzieci rozwiązują zagadki)

idę do babci

I noszę w koszyku

posmaruj ją

Tak, placek ziemniaczany. (Czerwony Kapturek)

Dobra robota chłopcy! Rozpoznajesz bohaterkę opowieści.

(Pod piosenką pojawia się Czerwony Kapturek)

czerwony kapturek: Wreszcie pospieszyłeś!

Co tak długo trwało, żeby się tam dostać?

prezenter: Czekałeś na nas?

czerwony kapturek: I jak! Tylko mów, że chłopaki przyjadą do naszej wioski. Nawet nie poszedłem do babci. Patrzyła wszystkimi oczami, ale śpiewała swoją ulubioną piosenkę, żeby się nie nudzić.

prezenter: Spieszyliśmy się na spotkanie postacie z bajek. Ale droga nie była łatwa.

czerwony kapturek: Tak, długo chodziłeś. Wszyscy prawie uciekli, zostały tylko ich rzeczy. Ktokolwiek odgadnie właściciela drobiazgu, z jakiej bajki pochodzi i kim jest autor, otrzyma ode mnie prezent.

prezenter: No chłopaki, jesteście gotowi? Pokaż mi Czerwony Kaptureku.

(Czerwony Kapturek na zmianę wyjmuje przedmioty z koszyka i zachęca dzieci do odgadnięcia, z jakiej bajki pochodzą)

ABC (Pinokio z bajki A.N. Tołstoja) „Złoty klucz lub przygody Pinokia”);

Kryształowy but (Kopciuszek z bajki Ch. Perrault "Kopciuszek")

łupina orzecha włoskiego (Calinka z bajki o tym samym tytule autorstwa G. H. Andersena);

Słoik dżemu (Carlson z bajki A. Lindgrena „Dziecko i Carlson”);

Zabawka kaczka (matka kaczka z bajki H.H. Andersena "Brzydka kaczka");

Mydło i myjka ( „Mojdodyr” K. I. Czukowski);

Jajko ( „Kura Ryaba” rosyjska bajka ludowa).

czerwony kapturek: Dobra robota chłopcy! Ukończyłem moje pierwsze zadanie.

Wokół nas i tu i tam

Bajki żyją dalej.

Na łące kryją się tajemnice

Zgadnij bez pojęcia

Zadzwoń do mnie, odważ się

Ci wspaniali przyjaciele!

Oto kolejne zadanie (daje zagadki)

Czerwona dziewczyna jest smutna

Nie lubi wiosny.

Jest jej ciężko w słońcu

Łzy ronią, biedactwo. (Królowa Śniegu)

W niebie i na ziemi kobieta jeździ na miotle,

straszny, zła, kim ona jest? (Baba-Jaga)

Dawno, dawno temu było 7 facetów

Białe kozy.

Przeniknięty oszustwem szary do domu.

Koza go znalazła

Potrafiła go przechytrzyć.

I uratowała wszystkie swoje dzieci. (Dzieci)

Siostra Alyonushki

Zabrali młodszego brata ptaka.

Latają wysoko

Wyglądają daleko. (gęsi łabędzie)

Strzała poleciała i uderzyła w bagno,

I na tym bagnie ktoś ją złapał.

Kto żegnając się z zieloną skórą

Czy stałeś się słodki, piękny, urodziwy? (Księżniczka Żaba)

Posadziła dziadka na polu

Całe lato rosło.

Cała rodzina ją zaciągnęła

Był bardzo duży (Rzepa)

Na śmietanie było mieszane

Pieczony w rosyjskim piekarniku.

Spotkałem zwierzęta w lesie

I szybko je zostawiłem. (Kołobok)

czerwony kapturek: Odgadli wszystkie zagadki i nazwali wszystkich bohaterów. Bardzo dobrze! Cóż, uszczęśliwiłeś mnie! Dziękuję Ci! Gdzie jesteś następny?

prezenter: Idziemy do kraina książek. Wskaż nam właściwą drogę.

czerwony kapturek: Za to, że poprawnie wykonałeś wszystkie moje zadania, mam dla Ciebie prezent. (wyciąga piłkę)

Rzućmy piłkę na odległość

I nie ma nawet wątpliwości

Czego chcesz od wszystkich dróg

Od razu ci powie.

Udanej podróży! (piłka toczy się do złotego klucza, na którym wisi zagadka o Pinokio. Odchodzi Czerwony Kapturek.)

prezenter: Chłopaki, spójrzcie, gdzie przyniosła nas piłka! Co to jest? (odpowiedzi dzieci). I jest do niego przyklejona notatka. (czyta zagadkę o Pinokio)

Długonosy i wesoły

Drewniane psoty

W tajemnicę złotego klucza

Niełatwe, ale mimo to udało się!

Zgadza się chłopaki! To jest Pinokio (w tym Pinokio).

Pinokio: Co Ty tutaj robisz?

prezenter: Idziemy do kraj książek. Chcesz do nas dołączyć?

Pinokio: W którym kraj?

prezenter: W Kraina Książek.

Pinokio: Nie znam tego. Tam tylko książki do przeczytania? Nie, nie lubię tego, lubię grać!

prezenter: Dobrze. A rymy, na przykład, możesz podnieść?

Pinokio: Jestem poetą. Potrafię rymować się z każdym słowem.

Przeczytam Ci początek poezji,

I musisz je kontynuować.

(Pinokio czyta fragmenty słynnych wierszy, a dzieci wołają wierszyk na końcu).

Płacząca cipka na korytarzu

Jest w wielkim smutku:

Źli ludzie, biedna cipka

Nie pozwól im ukraść... (kiełbaski).

Zamiast kapelusza w podróży

Założył... (patelnia).

To nie był deszcz, który pochodził z chmury

I nie grad

To spadło z chmury (winogrono).

Masz wosk na szyi

Masz kropelkę pod nosem

Masz takie ręce

Uciekli nawet... (Spodnie).

Nasza Tanya głośno płacze

Wpadł do rzeki... (piłka).

I przyszedł do Aibolit pies podwórzowy:

Dziobał mnie kurczak... (nos).

Pinokio: Dobra robota chłopcy! Oto twoje drugie zadanie. Pomóż odpowiedzieć na pytania.

Która bohaterka bajki otrzymała swoje imię dzięki nakryciu głowy (Czerwony Kapturek)

Co za szara bestia obraziła nieparzystą liczbę małych dzieci. (Szary Wilk)

Jak nazywa się pracowita dziewczyna, której pomogła dobra wróżka. (Kopciuszek)

Kim jest mała dziewczynka, którą z kłopotów uratowała jaskółka? (Calineczka)

Jaki bohater bajki traktuje zwierzęta? (Aibolit)

Jak ma na imię dziewczyna, która oszukała niedźwiedzia, by zabrał ją do domu? Masza

Nie jest tylko cebulowym chłopcem - czy jest godnym zaufania prawdziwym przyjacielem? (Chepollino)

Kto stworzył chłopca z długim nosem? (ojciec Carlo)

Kto służył szary Wilk? (Do Iwana Carewicza)

Jak nazywa się przyjaciel Malucha, który mieszka na dachu? (Carlson)

Pinokio: Dobra robota chłopcy! Miałem z tobą dużo zabawy, ciekawie, ale muszę iść. Papa Carlo czeka na mnie.

Cześć i do zobaczenia!

prezenter: Bardzo dobrze, moi przyjaciele. A teraz musimy iść dalej. A żeby się nie nudzić po drodze, ćwiczmy.

W bajce żyły trzy niedźwiedzie

Poszli na przeładunek.

Mała dziewczynka podbiegła do nich

Uruchom w miejscu.

Wszedłem do domu i zobaczyłem:

Ręce uniesione nad głowę, opuszki palców dotykają się.

Duży stół przy oknie

Prawa ręka jest zaciśnięta w pięść, lewa dłoń spoczywa na pięści.

Trzy krzesła - wow.

Lewa dłoń jest pionowa, prawa pięść jest przyciśnięta do dłoni poziomo.

Trzy filiżanki i trzy łyżki

Kucają jedną ręką na pasku, potem wstają, podnoszą ręce do góry i dotykają się zaokrąglonymi palcami.

trzy łóżka: wyglądać.

Masza jadła i piła,

Przedstaw, jak trzymają łyżkę i wkładają ją do ust.

Położyłem się na łóżku

Ręce przed klatką piersiową, zgięte w łokciach i leżą jedna na drugiej.

I słodko zasnął.

Dłonie są złożone, głowa pochylona i leży na dłoniach.

Co stało się potem?

Ręce lekko rozłożone na bok.

Tutaj wróciły niedźwiedzie

Idą kołysząc się z boku na bok.

Kiedy zobaczyli Maszę, wpadli w złość.

Ręce w talii, zrób gniewną minę.

Masza bardzo się bała

Pokaż przestraszoną twarz.

I pobiegła do domu.

Ręce uniesione nad głowę, opuszki palców dotykają się.

prezenter: No cóż, jesteśmy na celowniku. (dzieci podchodzą do parawanu, za którym ukrywa się królowa - Książka). Tutaj czekamy test końcowy. Spójrz, kolejna tajemnica. Choć nie kapelusz, ale z polami,

Nie kwiat, ale z kręgosłupem.

Rozmawia z nami

Cały zrozumiały język.

(Dzieci odgadują zagadkę, królowa wychodzi Książka) .

prezenter: Wszystkie zagadki Baby Jagi zostały odgadnięte i kraina książek była odczarowana.

Królowa- Książka: Witam drogie dzieci, dziewczęta i chłopcy! Cieszę się, że cię witam. W naszym kraj panuje cisza i porządek. Wokół nas są tysiące książki. I wszyscy uczą dobroci i miłości. Potrzebne książki aby je przeczytać. Czy lubicie czytać i słuchać? A teraz to sprawdzę.

1. Co stracił osioł Kłapouchy? (ogon)

2. Trzymał swoją śmierć na końcu igły (Kościej Nieśmiertelny).

3. Z kim dziewczyna Ellie udał się do szmaragdowego miasta? (Totoszka, Strach na wróble, blaszany drwal, tchórzliwy lew).

4. Jak miała na imię dziewczyna, którą Niedźwiedź niósł w pudełku? Masza.

5. Jak miała na imię dziewczyna, która roztopiła lodowate serce? (Gerda).

6. Jak nazywał się ostatni znajomy Koloboka? (Lis).

7. Fajna babcia mieszkająca w chatce na udkach z kurczaka?

8. Kto złożył złote jajko? (kura Ryaba).

9. W jakim sezonie śpiewał skoczek? (Ważka).

10. Duże warzywo, którego dziadek nie mógł wyciągnąć z ziemi? (Rzepa).

11. Jak nazywał się przywódca stada? „Mowgli”? (Akela).

Dobra robota chłopcy! Cieszę się, że wielu z Was kocha książki. Czy wiesz, jak sobie ze mną poradzić? Sprawdzimy to teraz

w tym samym czasie powtórz zasady postępowania książka. Przedstawiam wam grę o nazwie "Więc nie".

Co kocha ta książka?

Okładka - tak.

Brudne ręce - nie.

Zakładka - tak.

Deszcz i śnieg - nie.

Opieka - tak.

Łasica - tak.

Jajka - nie.

Czyste ręce - tak.

Toczenie się po podłodze - nie.

Walka - nie.

Życie na półce z książkami – tak.

Ciekawi czytelnicy – ​​tak.

Królowa - Książka: Teraz wiem dokładnie wszystko o czym ty:

Jesteście dobrymi dziećmi, jest wśród was wiele mądrych dziewczyn.

Niech tak będzie, zaprzyjaźnimy się z tobą,

Ale najpierw trzeba nam złożyć przysięgę wierności.

Przysięgam, że będę uważnym i wzorowym czytelnikiem!

Przysięgam chronić, kochać i szanować książki!

Przysięgam! Przysięgam! Przysięgam!

prezenter: Nasz podróż dobiegła końca. Czas się pożegnać.

Królowa- Książka: Mamy nadzieję, że rozstanie będzie krótkotrwałe, że wielu z Was przyjmie i przeczyta ciekawie książka. Do zobaczenia chłopcy! Do zobaczenia wkrótce!

„PODRÓŻ I PRZYGODA NA WYSPIE CZYTANIA”

Scenariusz programu literacko-gry dla dzieci w wieku 7-10 lat

Dekoracje: wystawa książek„Książkowy bukiet lata”, mapa tras, nazwy tras: „WyspaCzytania”, „Zatoka Wierszy”, „Rzeka Przygód”, „Pole Opowieści”, „Góra Bajek”.

GOSPODARZ:Witajcie młodzi przyjaciele! Miło nam powitać Cię w naszej bibliotece. Dziś w tej sali mam wielką nadzieję, że zgromadzili się miłośnicy książek i czytelnictwa, którzy bardzo często chodzą do biblioteki i czytali wiele książek. Chłopaki, zgadliście, że dzisiaj porozmawiamy o książkach. Książka to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek stworzył człowiek. W nim zawsze znajdziesz odpowiedź na każde pytanie. Książki jak dobrzy przyjaciele, prowadź nas do cudowny świat. Czytając, stajemy się mądrzejsi, silniejsi, milsi. Jonathan Swift – autor przygód o Guliwerze powiedział: „Kiedy czytam książkę, wydaje mi się, że ona żyje i ze mną rozmawia”.

Wśród różnych hobby

Nie ma nic lepszego niż czytanie.

Nie mogę zastąpić książki

Nie film, nie Internet.

Lepsze niż książka

Lepsze niż książka

Świat nie był i nie jest.

Książka to przecież niezawodny przyjaciel,

Komfort i pomoc

Zawsze potrafię udzielić porady

I zawsze pomoże.

Może się rozweselić

Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Ty z książką, przyjaciele,

Nigdy nie będziesz się nudzić!

Chłopaki, dzisiaj pojedziemy na niezwykłą wyspę. Nazywa się Reading Island.

Nie znajdziesz go na kuli ziemskiej i mapie,

Nie przeczytasz o tym w swoich podręcznikach.

Tylko ci faceci trafiają na wyspę

Że sami czytają dużo książek dla dzieci.

Wyspa czytania. Gdzie to jest? Nie jest wymieniony w żadnym podręczniku, w żadnym indeksie. Nie ma go na żadnej mapie. Ale dzieci, które uwielbiają czytać, nie mają wątpliwości, że istnieje. Mogą go nawet odwiedzić! Czy chcesz?

(Dzieci odpowiadają refrenem: „Tak!”)

GOSPODARZ: Powiedz mi, czego dzielni żeglarze i sprytni piraci najczęściej szukają na wyspie?

(Odpowiedź dzieci: „Skarby!”)

GOSPODARZ: A czego nam brakuje do jego poszukiwań?

(Dzieci odpowiadają: „Karty!”)

PROWADZĄCY: Karta jest przechowywana w skrzyni. Ale aby to uzyskać, musisz poprawnie odpowiedzieć na pytania. quiz literacki. Kochasz książki, prawda?

(Odpowiedzi dzieci.)

GOSPODARZ: Zapamiętajmy niektóre z nich:

● W jakiej bajce dziewczyna zasnęła na 100 lat? (Śpiąca Królewna C. Perrault.)

● W jakiej książce dziewczyna mogłaby podnieść konia? (Pippi Pończoszanka A. Lindgren.)

● W jakiej bajce dziewczyna zamieniła się miejscami z lalką? („Trzech grubych mężczyzn” Y. Olesha.)

● W której książce zwykły chłopiec z szóstej klasy uratował prawdziwego czarodzieja? („Stary człowiek Hottabych” L. Lagina.)

● W jakiej bajce krasnolud zaczarował chłopca za to, że jest niegrzeczny? („Wspaniała podróż Nielsa z dzikie gęsi» S. Lagerlöf.)

● W której bajce był kruk Abraxas? („Mała Baba Jaga” O. Preuslera.)

● W której książce bohater zasiał makaron i uzyskał zielone pędy? („Przygody kapitana Vrungla” A. Niekrasowa.)

● Która książka opowiada, jak ogromny orzeł zaciągnął bohatera wraz z domem i wrzucił go do morza? („Podróże Guliwera” autorstwa D. Swifta.)

● W której historii chłopiec, walcząc dzielnie, zaśpiewał piosenkę „Mają niebieskie mundury i szable po bokach. Ku-ka-re-ku!"? („Gavroche” V. Hugo.)

● W jakiej książce zamiast adresu w liście „Na wieś do dziadka” zapisał chłopiec? („Vanka” A. Czechowa.)

GOSPODARZ: A teraz sprawdzimy, czy dobrze pamiętasz nazwiska pisarzy. Wymienię nazwiska sławni ludzie i będziesz musiał klaskać w dłonie, gdy usłyszysz nazwisko pisarza. Więc zacznijmy!

Puszkin, Stevenson, Uspieński, Czajkowski, Ajwazowski, Czukowski, Majakowski, Kobzon, Michałkow, Dumas, Twain, Szyszkin, Barto, Krapiwin, Vivaldi, Belmondo, Dahl, Kipling, Kryłow, Darwin, Bryusow, Bunin, Zoshchenko, Kasparow, Werset Swift, Pogodin, Koval, Panteleev, Pugachev, Emets, Newton, Yasnov.

GOSPODARZ: Dobra robota! Odpowiedziałeś poprawnie na wszystkie pytania, a skrzynia się otworzyła. A oto mapa! Zobaczcie, gdzie zwiedzimy: Zatokę Wierszy, Rzekę Przygód, Dziedzinie Opowieści i wreszcie Górę Bajek. Najpierw docieramy do Zatoki Wierszy. Jakich poetów dziecięcych znasz?

(Odpowiedzi dzieci.)

MODERATOR: Proponuję kontynuować czterowiersze i wymienić ich autorów:

● Synek przyszedł do ojca, a dziecko zapytało:

Co jest dobre, a co złe”? (W. Majakowski)

● Na ulicy Basseinaya mieszkał rozproszony mężczyzna.

Usiadł rano na łóżku, zaczął wkładać koszulę,

Włożył ręce w rękawy, okazało się - to spodnie. (S. Marshak)

● Nasza Tanya głośno płacze, wrzuciła piłkę do rzeki.

Cicho, Tanechka, nie płacz, piłka nie zatonie w rzece. (A. Barto)

● Kto siedział na ławce, kto patrzył na ulicę,

Tolya śpiewał, Borys milczał, Nikołaj potrząsał nogą. (S. Michałkow)

Dzieci, czy macie ulubiony wiersz?

(Dzieci czytają poezję.)

GOSPODARZ: Chłopaki, macie okazję zobaczyć prawdziwego pisarza i porozmawiać z nim. Naszym gościem jest nauczyciel i pisarz Nikołaj Frantsevich Dik.

(Przemówienie N.F. Dicka)

MODERATOR: Pokonaliśmy wysoką Zatokę Wierszy i teraz zbliżamy się do Rzeki Przygód. Musimy płynąć w górę bystrza, gdzie spotykają się bystrza, a wiecie, jakie to trudne! Poznaj bohatera książki przygodowej po wydarzeniu, które wydarzyło się w jego życiu:

● Pracował jako lekarz na statku, który kiedyś się rozbił i został schwytany przez małych ludzi. (Guliwer.)

● Jak sam bohater powiedział, udało mu się wyciągnąć z bagna za warkocz z peruki, poleciał na kuli armatniej, wywrócił złego wilka na lewą stronę i zastrzelił wściekłe futro. (Baron Munchausen.)

● Ten chłopiec za karę za niegrzeczność został przemieniony przez krasnoluda w mały człowiek i podróżował ze stadem gęsi. (Niels.)

● Bohaterka tej angielskiej książki pobiegła za Białym Królikiem, ale potem wpadła do głębokiej studni i wylądowała w niezwykły kraj. (Alicja.)

●Jedyny chłopiec na świecie, który nigdy nie dorósł i zdołał pokonać podstępnego pirata Haka. (Piotruś Pan.)

I z tym zadaniem poradziłeś sobie z „doskonałym”! A teraz oferuję ci 3 opcje imienia bohatera książki i podajesz właściwą:

● Dobra czarodziejka z książki „Magik Szmaragdowe Miasto o nazwie: Selina, Vilina, Marina;

● Sowa z bajki „Doktor Aibolit” nazywała się: Pumba, Bumba, Abba;

● W bajce Puszkina o Złotym Koguciku imię króla brzmiało: Dadon, Gvidon, Saltan;

● Prawidłowe imię Starca Hottabycha: Hottab ibn Durukhman, Gassan Abdurachman ibn Hottab, Hasan ibn Kegelban;

● Cielę kota Matroskin nazwano: Timosha, Gavryusha, Vityusha;

● Karczma z bajki A. Tołstoja „Złoty klucz” nosiła tytuł: Trzej myśliwi, Trzy płotki, Trzy małe świnki;

● Książę Gvidon, zamieniając się w trzmiela, ugryzł w nos: Babarikha, Tkacz, Kucharz;

● W książce „Alicja w Krainie Czarów” występuje bohater o pseudonimie March. To:

kot, zając, wilk;

● Wiersz A. Barto o płacząca dziewczyna zwana: revushka, bal, płacz;

● Kto ukradł klucz Barmaleyowi: pies Avva, papuga Karudo, Aibolit;

● Kogo Pippilongstocking nazwał Panem Nilsonem: koń, papuga, małpa;

● Jaki przedmiot rzucił Munchausen na Księżyc: pistolet, topór, but;

● Ptak, na którym dr Aibolit udał się do Afryki: orzeł, łabędź, kruk;

● Co zjadł krokodyl z wiersza „Moydodyr”: myjka, szmata, żelazko;

● Co mistrz Danila wyrzeźbił w skale: węgiel, kamienne serce, kamienny kwiat;

● Kimkolwiek Dunno próbował być: artystą, wspinaczem, muzykiem.

Tu jesteśmy w dziedzinie Opowiadań, które dla dzieci pisało wielu autorów. Ale najbardziej znani z nich to Nikołaj Nosow i Wiktor Dragunsky. Myślę, że pamiętasz ich zabawne historie o Mishce, Denisce Korablev i innych facetach. Teraz dowiedz się, z jakiej historii pochodzi ten dialog. (Dzieci czytają fragmenty opowiadań pisarzy według ról: N. Nosova ” żywy kapelusz”,„ Telefon ”i V. Dragunsky„ Sekret staje się jasny ”,„ Żyje i świeci ...”.)

PROWADZĄCY: Z powodzeniem przeszliśmy przez pole Stories i podeszliśmy wysoka góra Bajki. Przed wejściem na nią musimy uzbroić się w magiczne słowa na ostatnią przeszkodę. Jakie magiczne słowa wypowiedzieli bohaterowie baśni?

● Emelya (Według szczupak dowództwo, zgodnie z moim życzeniem.)

● Ali Baba, aby otworzyć jaskinię skarbów (Sim-Sim, otwórz!)

● Dziewczyna Zhenya, gdy oderwała płatek (Leć, lataj, płatek, przez zachód na wschód, przez północ, przez południe, wróć, zataczając koło, jak tylko dotkniesz ziemi, bądź w moja opinia doprowadziła!)

● Iwanuszka głupiec (Sivka-Burka, prorocza kaurka! Stań przede mną jak liść przed trawą!)

● Dziewczyna z bajki „Garnek owsianki” (Raz, dwa, trzy! Garnek, gotuj!)

● Pinokio (Crex, Fex, Pex!).

Aby bezpiecznie ominąć wszystkie przeszkody, musimy wykonać ciekawe zadania. Proponuję zagrać w grę tak-nie:

● Łaskotanie muchy na końcu opowieści poślubiło pająka. (Nie, na komara.)

● Głowę Kubusia Puchatka wypchano bawełną. (Nie, trociny.)

● Zły tygrys Sherkhan z bajki „Mowgli” bał się czerwonego kwiatka. (TAk.)

● W bajce ” Królowa Śniegu był list napisany na suszonej rybie. (TAk.)

● Najstraszniejszym wrogiem niezłomnego blaszanego żołnierza był szczur. (Nie, troll z tabakierą.)

● Książę Gvidon zamienił się w komara, muchę i mrówkę. (Nie, u trzmiela.)

● Czarodziejka Bastinda bała się wody. (TAk.)

● Pomógł księżniczce Elsie uratować jej 11 braci magiczna książka. (Nie, koszule pokrzywowe.)

● Pig Funtik uciekł przed złym dyrektorem cyrku. (Nie, z Beladony.)

GOSPODARZ: Chłopaki, tutaj ty i ja, nie bojąc się trudności, szczęśliwie dotarliśmy na cudowną wyspę Reading. Jego głównym skarbem są książki, z których można dowiedzieć się o wiele ciekawszych historii.

(Przeprowadzany jest przegląd książki na wystawie książek.)

GOSPODARZ: Nasze spotkanie ze wspaniałymi pisarzami i ich książkami dobiegło końca.

Niech wokół będzie zabawa

Niech wierny przyjaciel będzie blisko

I każda oprawa książki

Prowadzi do wspaniałego kraju!

Życzę, abyście nadal przyjaźnili się z książkami i biblioteką. Czekamy na Ciebie i Twoich przyjaciół w Bibliotece Dziecięcej. A. Gajdara. Do zobaczenia wkrótce!

(Pokazuje karykaturę opartą na historii N. Sladkowa „Chłopiec i żaba”).

Bibliografia:

1. Galaktionova, A.F. Wierni przyjaciele/ A.F. Galaktionova // Czytamy, studiujemy, gramy - 2004. - nr 1. - s. 57-60.

2. Gorshkova, LV Czym oni są? / LV Gorshkova // Czytaj, studiuj, graj - 2004. - nr 7. - str. 56-57.

3. Dick, N.F. Zabawne godziny zajęć w klasach 2-3 // N.F. Dik.- Rostov n / D .: Phoenix, 2007.- 331 p.- (oddaję swoje serce dzieciom).

4. Tungulukova, S.A. Zwiedzanie bohaterów literackich // S.A. Tungulukova // Czytanie, nauka, granie - 2008. - nr 1. - s. 4-5.

Opracował: I.V. Iwanowa, kierownik Biblioteki im. A. Gajdar

Teatralna gra przygodowa „Podróż przez Ocean Książek” ma na celu zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych z przedmiotu (literatura).

Postacie :

Prowadzący,

baba-jaga,

Harry Potter,

Bramkarz " Aleja gwiazd»,

Kubuś Puchatek,

Strażnik Kodu Da Vinci

Carlsonie,

Pirat

Prowadzący:

Pozdrowienia, przyjaciele, na naszym statku! Dzisiaj będziemy mieli niezwykła podróż- popłyniemy w rejs morski po Oceanie Książki. Naszym ostatnim przystankiem jest Wyspa Skarbów, gdzie, jak mówią, piraci zakopywali skarby w dawnych czasach. Ścieżka będzie trudna. Na każdym przystanku czeka Cię poważne próby, na końcu których otrzymasz upragnione słowo z wypowiedzi słynnego naukowca. Po przejściu wszystkich testów na Wyspie Skarbów będziesz musiał zebrać zdanie ze wszystkich słów. Dla lepszej orientacji damy Ci mapy tras. (Załącznik nr 1. „Mapa trasy”).

Etap pierwszy: „Chata na udkach z kurczaka »

Baba Jaga trzyma klucz:

Witam! Co muszę powiedzieć, żeby wejść do mojej chaty! (Dzieci mówią: „Chata, chata…”). Ale żeby zdobyć klucz, musisz rozwiązać zagadkę. Tajemnica jest bajeczna, z humorem.

Tajemnica : Jak ma na imię kobieta, która jako pierwsza podbiła przestrzeń powietrzną i została właścicielką pierwszego samolotu na świecie. (Baba-Jaga i stupa) 2 pkt. Cóż, oczywiście, to wszystko ja, Baba Jaga! Wejdź (daje klucz). Chcesz wiedzieć, ile mam lat? Następnie odgadnij zagadki i zapisz je w odpowiedniej kolejności.Ćwiczenie : Odgadnij zagadki i zapisz zagadki w kolejności liczbowej. Powinieneś otrzymać liczbę CZTERECH cyfr. Za każdą liczbę - 1 punkt.

1. Stoi wśród kartki Jeden, gdy zeszyt jest pusty. Z nosem do sufitu, beszta ucznia. I jak czapla na bagnach dzioba go z lenistwa. Choć ma jedną nogę, jest szczupła, dumna, surowa. Ani żuraw, ani sikorki. I po prostu ... (jednostka)

2. Uzupełnij przysłowie: „Wiem, jak moje… palce” (pięć)

3. Zgadnijcie, jaka jest postać akrobaty? Jeśli spadnie na głowę, będzie ich dokładnie trzy więcej. (sześć) 4. Zapamiętaj słowa z piosenki „ Zabawna firma”do słów Siergieja Michałkowa: Piękno, piękno, Zabieramy ze sobą kota, Chizhika, psa, petka-bufon, małpę, papugę. Co za firma!

Pytanie: Ilu członków miała firma? (sześć)

Odpowiadać:1566 lata (za każdą poprawną cyfrę we właściwej kolejności, 1 punkt)

A teraz w drodze, po nieznanych ścieżkach, gdzie są ślady niewidzialnych zwierząt.

Strażnicy „śladów niewidzialnych zwierząt”,

Dekoracja miejsca: ślady zwierząt są namalowane na podłodze i zawieszone na ścianach

5 wartowników przy pięciu torach zagadek (możesz oferować dowolne zagadki). Każdy ślad to łamigłówka 1 punkt.

Druga faza

Harry Potter: Witam. Przybyłeś na Book Jungle Island. Aby zdobyć cenny klucz, odgadnij zagadkę:

Choć nie kapelusz, ale z polami,

Nie kwiat, ale z kręgosłupem.

Rozmawia z nami

W prostym języku (KSIĄŻKA)

Oferuję Ci „Biblioteczne Przygody”

Ćwiczenie : wybierz 2 osoby z zespołu, które w ciągu 1 minuty odnajdą dalej półki na książki książkę, z której wspólnie przeczytacie. 5 punktów

„Tom wyszedł na zewnątrz z wiadrem wapna i długim pędzlem. Spojrzał przez płot, z westchnieniem zanurzył pędzel w limonce, przejechał pędzlem po desce, spojrzał na płot: ile zostało do namalowania, westchnął znowu i opadł z rozpaczą na ziemię.

Ben wyszedł z bramy. Skakał, tańczył i zjadł jabłko. Tom go zobaczył i nagle wpadł na genialny pomysł! Tomek wziął pędzel i spokojnie zabrał się do pracy, nie zwracając uwagi na Bena: zrobi rozmaz, cofnij się - podziwiaj jego pracę.

A teraz twoja droga wiedzie przez Wyspę, której nazwę należy odgadnąć już teraz i zdobyć upragnione punkty.

Ćwiczenie : Nazwa składa się z wyrażenia „rzeczownik w I.p. + rzeczownik w Rp ”:

Były. I.p. to droga w parku lub ogrodzie, obsadzona z obu stron drzewami lub krzewami.

Były. R.p to odpowiedź na zagadkę „Złote węgle rozrzucone po niebie” 5 punktów. „Avenue of Stars” (tablica honorowa „Duma szkoły”).

Trzeci etap

Dekoracja miejsca „Alei Gwiazd”.

Drogowskaz, na którym jest napisane: „Jeśli pójdziesz w prawo, nic nie znajdziesz. Jeśli pójdziesz w lewo, znajdziesz „Zieloną Wyspę”.

Zgadnij, gdzie się udać i zdobądź dodatkowe punkty.

Ćwiczenie:

1. W pobliżu znajduje się repozytorium wiedzy o roślinach, zwierzętach, ludziach (sala biologii - 1 punkt)

2. Nazwij właściciela tego repozytorium i jego tłumaczenia (Victoria „zwycięstwo” – 1 punkt)

Czwarty etap

Projekt miejsca „Zielona Wyspa”.

Kwiaty, parasol i przedmioty z Lost and Found.

Kubuś Puchatek: Witam wszystkich. Niech twoje dni będą słodkie. Och, PARASOL! Kto to zgubił? (który bohater literacki(bohaterka)?

Odpowiedź: MARIA POPPINS - 1 punkt

TAk! Jak smutno jest stracić swoje rzeczy... Pamiętasz historię o zgubionym ogonie mojego przyjaciela? Postanowiłem więc zorganizować Biuro Rzeczy Znalezionych.

Ćwiczenie: zgadnij bohaterów w 1-2 minuty dzieła literackie lub tytuł, który mógł utracić te pozycje: 1 punkt za każdy + 1 punkt za tytuł pracy + 1 punkt za autora.

Temat

bohater

tytuł

Lustro

królowa macocha

Garnek z piłką

Kubuś Puchatek

Dziennik

Papa Carlo

Jabłko

Czernawka

Samowar

Latać Tsokotukha

Groszek

Księżniczka

ABC

Pinokio

Możesz użyć dowolnych innych przedmiotów z dzieł literackich: kremu ("Mistrz i Małgorzata"), wrzeciona ("Śpiąca księżniczka"), warcabów (" Martwe dusze”), mikroskop („Lefty”) i inne.

Piąty etap

Cześć. Jesteś na Półwyspie Nierozwiązanych Tajemnic.

Zadanie "Kod Leonarda da Vinci" 1: Wielki Leonardo da Vinci zaszyfrował imiona pisarzy. Wśród zamieszania literowego znajdź jak najwięcej nazwisk pisarzy. Maksymalnie 13 punktów (1 punkt za nazwisko).

YTSUKENGSHSHCHZBunin HYFFYVAPROLANDREJEW JAHCHSMITETURGENIEW BUYTSUKENGLESKOVSHSHCHZHFYVAPPRISHVINROLDJEYACHRPTIUMTVENKATANOVITKRYLOVYNSKYENGSHCHZHFIPUSHKINVAPROLJEYERYOMINCHSMILERMONTOVYTSUKENGSHSHCHGROSHITKTROEPOLSKIITDLONEMAVKPRRTOLSTOYIORTOAVBLRSHOVOL'PRNANOVOSOVOORLAPIRTAK

Szósty etap

Wyspa słodkich snów

Carlson: „Umiarkowanie dobrze odżywiony, ale strasznie przystojny mężczyzna wita cię o świcie swojej siły. Wszyscy wiecie, że jestem łasuchem. Zwłaszcza dżemy. Ale nie jest łatwo się do tego dostać. Pomóż... co?!

Ćwiczenie : "Kto jest właścicielem czego?" Połącz słowa w lewej kolumnie z odpowiednimi rzeczownikami własnymi.

siódmy etap

Pirat : Tak, mam! Jak śmiesz wchodzić na nasze terytorium? Masz pojęcie, do kogo trafiłeś i co teraz z Tobą zrobimy?!

Jestem dziarskim morskim piratem

Sam diabeł od dawna nie jest moim bratem.

Jestem wrogiem każdego na morzu,

Potrzebuję czarnej flagi.

Moje schronienie w morzu

Rabuję tam statki.

I zdarza się, że tonę

I gromadzę skarby.

Taki krajobraz jest miły dla oka:

Fale, walka, abordaż.

Kocham rabunek do życia

I zaprzyjaźnij się z rekinami

Co? Chcesz znaleźć skarb? A znalezienie skarbu nie jest łatwe. Oto uwaga dla ciebie. A alfabet semaforów morskich pomoże ci go rozwiązać.

Odpowiedź: SKARB JEST W SKRZYNI. KLATKA POD STÓŁ.

Chłopaki znajdują skrzynię ze skarbem (cukierki - złote monety). Otwierają ją, znajduje się „BOMBA” (nadmuchany balon z napisem „Minus 5” i tykaniem zegara).

Uwaga: tykający zegar można pobrać z Internetu.

Konieczne jest ukończenie ostatniego zadania w ciągu 1 minuty, w przeciwnym razie "Bomba" wybuchnie (piłka pęknie)

Ostatnie zadanie: ułóż „części” cytatu

"Książki -

statki myśli,

wędrowny

przez fale czasu

i ostrożnie niosąc ich

cenna praca

z generacji do generacji".

Rozwinięty

nauczyciel Smirnova M.M.

Rozrywka „PODRÓŻ DO KRAINY KSIĄŻEK”.

Cele: Stosowanie różnych technik, aby pomóc dzieciom zapamiętać nazwy i treść znanych utworów literackich.

Kontynuuj naukę poruszania się w różnorodności gatunkowej literatury (bajki, opowiadania, wiersze).

Rozwijaj mowę. Uzupełnij słownik. Rozwijaj poczucie rymu.

Pielęgnuj zainteresowanie fikcja, miłość do rosyjskiej baśni ludowej.

Wyposażenie: Książki, ilustracje, nagrania dźwiękowe spokojnej muzyki, kredki, papierowe kółka, słodzona woda.

Postęp lekcji:

Chłopaki, dzisiaj jedziemy na wycieczkę do ciekawy świat literatura. Czekamy na lot na magicznym dywanie, trzy przystanki - w baśniowym królestwie, w krainie opowieści i w świecie poezji. Rozgość się, chodźmy. (Dźwięki muzyki).

„Królestwo Wróżek”

Czym bajka różni się od opowieści? (odpowiedzi dzieci)

W bajkach dzieją się rzeczy, które nie zdarzają się w zwykłym życiu. Zwierzęta potrafią mówić, ludzie używają magicznych przedmiotów. Co wiesz magiczne przedmioty? (Odpowiedzi dzieci) Miotła i stupa Baby Jagi, magiczna kula, magiczna różdżka, buty do chodzenia, latający dywan, czapka-niewidka, śmierć Koshcheeva w jajku itp.

Gra dydaktyczna„Zgadnij opowieść”

Babcia bardzo kochała dziewczynę.

Dała jej czerwony kapelusz.

Dziewczyna zapomniała swojego imienia.

Powiedz mi jej imię.

(Czerwony Kapturek)

Zmieszany ze śmietaną

W oknie jest zimno

Okrągły bok, rumiany bok

Walcowane...

(Kołobok)

Mój ojciec miał dziwnego chłopca

Niezwykły - drewniany.

Ale ojciec kochał swojego syna.

Co za dziwne

Mały drewniany człowiek

Na lądzie i pod wodą

Szukasz złotego klucza?

Wszędzie ma długi nos.

Kto to jest?..

(Pinokio)

Kopciuszek z nogami

spadł przez przypadek.

Nie była prosta

i kryształ...

(but)

Ona jest najważniejsza w tajemnicy,

Chociaż mieszkała w piwnicy:

Wyciągnij rzepę z ogrodu

Pomógł moim dziadkom.

(mysz z rosyjskiego ludowa opowieść"Rzepa")

Czekam na mamę z mlekiem

Wpuścili wilka do domu.

Kim byli ci

Małe dziecko?

(Dzieciaki z bajki „Wilk i siedem dzieciaków”)

W pobliżu lasu, na skraju

Trzech z nich mieszka w chacie.

Są trzy krzesła i trzy kubki.

Trzy łóżka, trzy poduszki.

Zgadnij bez pojęcia

Kim są bohaterowie tej opowieści?

(Trzy Niedźwiedzie)

Nos jest okrągły, niejednolity,

Wygodne jest dla nich kopanie w ziemi,

Mały ogon szydełkowy

Zamiast butów - kopyta.

Trzy z nich - i do czego?

Bracia są przyjaźni.

Zgadnij bez pojęcia

Kim są bohaterowie tej opowieści?

(Trzy świnie)

Leczy małe dzieci,

Leczy ptaki i zwierzęta

Patrzę przez jego okulary

Dobry doktor... (Aibolit).

Gra dydaktyczna „Czyje to są słowa?”

Dzieci są proszone o nazwanie bohatera bajki, który jest właścicielem frazy i nazwy samej bajki.

„Zostawiłem dziadka, zostawiłem babcię”

(Kolobok z bajki „Piernikowy człowiek”)

„Nie siadaj na pniu, nie jedz ciasta”

(Masza z bajki „Masza i Niedźwiedź”)

"Piec, matko, ukryj nas!"

(Siostra z bajki „Gęsi-Łabędzie”)

„Kto znalazł kłoskę? A kto przyniósł zboże do młyna? Kto wyrabiał ciasto?

Czy nosiłeś drewno opałowe? Rozpalony piekarnik? Kto upiekł ciasta?

(Kogucik z bajki „Spikelet”)

„Nie mam wąsów, ale wąsów, nie łap łap, nie zębów,

i zęby - nikogo się nie boję!

(Zając z bajki „Zając-chwała”)

„Kiedy wyskakuję, kiedy wyskakuję, strzępy pójdą wzdłuż bocznych uliczek!”

(Lis z bajki „Chata Zayushkiny”)

Dynamiczna pauza„Bajka da nam odpoczynek”.

Historia da nam spokój.

Zróbmy sobie przerwę i wracajmy w drogę!

Malwina radzi nam:

Talia stanie się osiką,

Jeśli się pochylimy

Dziesięć razy w lewo iw prawo.

Oto słowa Calineczka:

Aby utrzymać proste plecy

Wstań na palcach

To jak sięgnięcie po kwiaty.

Jeden dwa trzy cztery pięć.

Porada Czerwonego Kapturka:

Jeśli skaczesz, biegnij,

Będziesz żyć przez wiele lat.

Jeden dwa trzy cztery pięć.

Powtórz jeszcze raz:

Jeden dwa trzy cztery pięć. (Dzieci powtarzają opisane ruchy.)

Dał nam bajkę na odpoczynek!

Odpocznij? Znowu w drodze!

„Na krawędzi opowieści”

Czym różni się opowieść od bajki? (odpowiedzi dzieci)

W opowiadaniach rozmawiamy o tym, co naprawdę się wydarzyło.

Gra dydaktyczna „Jaka ilustracja historii”

„Kość” L. Tołstoj

Kto powiedział „miau”? W. Suteev

„Blisko razem, ale nudno osobno” K. Ushinsky

„Jak mrówka w pośpiechu do domu” V. Bianchi

„Chleb z lisów” M. Prishvin

„Świat wierszy”

Czym różnią się wiersze od opowiadań?

Wiersze pisane są w kolumnie. Lubię to. (Pokazuje wiersze w książce) A historie są napisane w jednej linii. Lubię to. (Pokazuje prozę w książce). A w wersetach niektóre z ostatnich słów są zgodne.

A potem króliczki zawołały:

Czy możesz wysłać rękawiczki?

W tych wersetach ostatnie słowa są spółgłoskowe - zające i rękawiczki. Jakie są słowa w poniższych wersetach?

A potem małpy zawołały:

Proszę o przesyłanie książek! (Odpowiedzi dzieci) Małpy i książki. Czy wiesz, z jakiego wiersza pochodzą te wersy? (Odpowiedzi dzieci) Z wiersza „Telefon”. Kim jest autor tego wiersza? (Odpowiedzi dzieci) Korney Ivanovich Chukovsky.

Gra dydaktyczna „Powiedz mi słowo”

Dziewczyna zaczęła usypiać kociaka.

Masz za plecami

Miękkie... puchowe puchowe.

Na wierzchu pióra

Czysty rejestr.

Tutaj pod twoimi uszami

Białe... poduszki.

(„Wąsy w paski” S. Marshak)

moja wesoła dzwoniąca piłka,

Gdzie się spieszyłeś... skakałeś?

Klaskałem w twoją rękę.

Podskakiwałeś i głośno... tupałeś. („Piłka” S. Marshak)

Masza założyła rękawiczkę.

Och, gdzie ja palec... biznes?

Nie mam palca, nie ma mnie

Nie ... dostałem się do mojego małego domku!

(„Gdzie jest mój palec” N. Sakonskaya)

Gdyby choinka miała nogi,

Pobiegłaby... ścieżką.

Ona tańczy

Razem z nami

Waliła... obcasami.

(„Choinka” E. Trutneva)

Tanya ma dużo do zrobienia

Tanya ma dużo do zrobienia

Pomógł mojemu bratu rano

Od rana je słodycze.

("Asystent" A. Barto)

Mama śpi, jest zmęczona ...

Cóż, ja też nie grałem.

Nie zaczynam topu

A ja usiadłem i… siedzę.

(„Usiądźmy w ciszy” E. Blaginina)

Śnieg spadł na próg

Kot zrobił sobie… ciasto.

W międzyczasie wyrzeźbione i upieczone,

Ciasto Brook ... wyciekło!

("Ciasto" P. Voronko)

A potem niedźwiedź zawołał

Jak to się zaczęło, jak to się zaczęło... ryk.

(„Telefon” K. I. Czukowskiego)

Gimnastyka palców „Liczyliśmy na palcach” (na podstawie wiersza I. Tokmakowej)

Liczyliśmy na palcach

I śmiali się strasznie:

Czy to palce?

To tylko chłopcy!

Oto duży, zabawny grubas,

Lubi się tak po prostu chwalić.

Jak się masz? - Zapytaj go.

Podskoczy, krzyknie: - Wchodzę!

Przywoływać indeks,

Groź, pokaż drogę,

A potem utknął w nosie:

Gdzieś trzeba odpocząć!

Środkowy palec to zły chłopiec.

Kliknij w czoło - pojawi się guzek,

Kliknij na piłkę - piłka pęknie,

Kliknięcie - i komar mdleje.

Bezimienny do rana

Wybiera nazwy:

Może Petya? Lub Wowa?

Albo Ałła Pugaczowa?

Kciuk chłopcze? Karaba?

To wszystko zdarzyło się tysiąc razy!

Zmęczony, czas spać

Lepiej wybierz rano!

A mały palec jest moim ulubionym!

Zabiorę go do menażerii

Kupię mu Eskimosa

Kocham maluchy!

(Dzieci są zachęcane do rysowania różnych twarzy na małych papierowych kółeczkach i przyklejania ich do palców słodką wodą. Możesz iść na „gościa”: dotykaj kciukiem na przemian z pozostałymi palcami).

Czas wracać do domu. Raz, dwa, trzy, dywan, zabierz nas do domu.

Zreasumowanie.

Podobała Ci się wycieczka? W jakim jesteś nastroju? Co czujesz? Czemu?

Co najbardziej Cię zainteresowało w naszej podróży? Co wydawało się trudne?