Kto vytvoril ruský ľudový orchester. História orchestra ruských ľudových nástrojov

Všetok vybraný materiál pre triedy s deťmi má praktickú orientáciu, spolieha sa čo najviac na to, čo majú životná skúsenosť, pomáha zvýrazniť podstatu čŕt študovaných predmetov a javov, aktivuje obrazy a predstavy uložené v dlhodobej pamäti. Umožňujú vám objasniť ním už získané vedomosti, rozšíriť ich, uplatniť prvé možnosti zovšeobecnenia.

Materiál pre GCD bol vybraný na úrovni dostupnej pre deti, ktorá zodpovedala ich psychologické črty a bol racionálny na dosiahnutie stanovených cieľov a zámerov. Berúc do úvahy ich vekové vlastnosti, chlapci upevnili schopnosť kresliť plastelínou, odpovedať na položené otázky úplnou odpoveďou.

Všetky prvky GCD sú logicky prepojené spoločná téma. V triede majú deti právo voľby. Táto štruktúra lekcie je celkom opodstatnená. Keďže každá časť hodiny je zameraná na riešenie určitých pedagogických problémov a ponúka výber adekvátnych metód a techník.

Aktivity počas GCD sú charakterizované ako spoločné, tvorivé, individuálne.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

RUSKÁ FEDERÁCIA

Saratovský región, mesto Balashov

Správa mestskej časti Balashovsky v regióne Saratov

Abstraktné

priamy vzdelávacie aktivity
za kreslenie na tému:

"Hračky na vianočný stromček"

prípravná skupina

Skomplikovaný:

Učiteľka Shpotova V.V.

2014

Cieľ:

Stelesnenie kreatívneho nápadu vykonávaním práce nekonvenčnou technikou - kresba plastelínou (plasticineografia).Programové úlohy:

Vzdelávacie:

1. Naučte sa vytvárať expresívne a zaujímavý príbeh v poloobjeme s použitím nekonvenčnej techniky vykonávania diela - kresba plastelínou;

2. Upevniť schopnosť používať predtým naučené techniky modelovania v práci (valcovanie, ťahanie, štipnutie, vyhladzovanie hraníc spoja);

3. Zlepšiť technické a vizuálne zručnosti a schopnosti;

4. Formovať u detí schopnosť samostatne pracovať s plastelínou.

vyvíja sa:


1.Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti v procese vykonávania práce; stimulovať predstavivosť a fantáziu dieťaťa;

2. Rozvíjať komunikačné schopnosti, zlepšovať lexikálnu stránku reči;
3. Rozšíriť kognitívny záujem detí o starodávne zvyky výroba hračiek na vianočný stromček;

4.Rozvíjajte koordináciu prstov a dobré motorové zručnosti ruky

Vzdelávacie:

1. Kultivujte presnosť a vytrvalosť v procese práce s plastelínou;

2. Vzbudiť záujem o nadchádzajúce novoročné sviatky a túžba podieľať sa na návrhu dovolenkového stromu.

Materiály, nástroje, vybavenie:

Plastelína rôznych farieb, modelovacia doska, stohy, plastová fólia, kartón s obrysová kresba, handrové obrúsky, vlhčené obrúsky, voda, flitre na ozdobenie diel, panel s vianočným stromčekom z farebného papiera na kombinovanie diel, stojan s hotovou novoročnou hračkou, projektor; kreslené video; fonogram piesne „Okolo vianočného stromčeka ...“.

I.O.O.: " Umelecký a estetický rozvoj", " Vývoj reči““, „Kognitívny rozvoj“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.

Prípravné práce:

  1. Rozhovor na tému "Vianočné stromčeky";
  2. Čítanie fikcia na zimnú tému.
  3. Skúmanie ilustrácií, pohľadníc s obrázkom vianočného stromčeka, ozdôb na vianočný stromček.

Víla Fialová vstupuje s deťmi do školy kreslenia na hudbu programu Kreslíme.

F.: Vážení chlapci! Pozval som vás do mojej školy kreslenia, aby ste mi pomohli ozdobiť vianočný stromček.

F.: Čím sa dá ozdobiť vianočný stromček?

deti: Hračky, krekry, girlandy...

F.: Dokážete ozdobiť vianočný stromček zapálenými sviečkami? čo sa môže stať?

Deti: Oheň.

F.: To je pravda, samozrejme nemôžete zdobiť vianočný stromček so sviečkami.

Kalyaka-Malyaka pribehne s truhlou v rukách.

K.M.: Ahoj Fairy Violet, ahoj chlapci! Pozri, čo som priniesol. Toto sú hračky na náš vianočný stromček.

F.: Kalyaka-Malyaka, pozrime sa, aké sú tam hračky (otvorí truhlicu, vyberie ju a ukáže šablóny). A čo sa s nimi stalo?

Sú akési bezfarebné, ako sa dajú zavesiť na vianočný stromček.

K.M.: Je to moja chyba, všetko som pokazil, pomiešal truhlice. Teraz nebudeme mať prázdniny.

F.: Chlapci, môžeme urobiť naše hračky krásnymi a jasnými?

deti: Áno. Môžeme ich zafarbiť.

F.: Chlapci, ako môžete zafarbiť naše hračky.

Deti: Hlina.

F.: Chcete vidieť, ako sa zdobia vianočné stromčeky?

(Kalyaka - Malyaka rozloží šablóny na stôl)

F.: Vedeli ste, že za starých čias bol vianočný stromček zdobený rôznymi pochúťkami: orechmi vo svetlom obale, sladkosťami a dokonca aj zeleninou. Na konároch horeli voskové sviečky, ktoré potom ustúpili elektrickým girlandám. A lesklé gule sa objavili relatívne nedávno - asi pred sto rokmi. Vrchol vianočného stromčeka zdobí červená päťcípa hviezda. Pozrime sa spolu na karikatúru, ako sa predtým zdobili vianočné stromčeky.

(Zobraziť karikatúru)

F.: Chlapci, ktorý vianočný stromček sa vám páčil najviac? Koľko elegantných vianočných stromčekov sme videli a náš vianočný stromček je nezdobený, urobme hračky čo najskôr. Kreslenie je kúzlo. A teraz sa z vás stanú čarodejníci. Rád vás zasvätím ako študent magická škola kreslenie víly Fialky.

(„Magická“ kefa sa dotýka každého dieťaťa)

Posaďte sa prosím pri stoloch.

Deti si vyberú hračku a sadnú si k stolíkom.

F.: Než začneme kresliť, spomeňme si, ako sa kreslí plastelínou.

deti: Plastelínu oddeľujeme na malý kúsok a vyhladzujeme, rozmazávame; na dlani vyvaľkajte malé klobásky, kruhy požadovanú farbu a pripevnite ich. Miešame farby plastelíny tak, aby sme získali krásne dielo, nezvyčajné, zaujímavé.

(Zobrazenie dokončenej práce na stojane)

F.: Aby sa nám dobre pracovalo, trochu si ponaťahujeme prsty.

Prstová gymnastika "Zdobíme vianočný stromček"

Jeden, dva, tri, štyri, päť (striedavo spojte končeky prstov oboch rúk, počnúc palcom)

Ozdobíme vianočný stromček (dlane spoja s „domčekom“ nad hlavou a rozpažia ruky do strán)

Guličky zavesíme (končeky prstov oboch rúk spojíme a vytvoríme guľu)

Jasné baterky (stlačte dlane k sebe, prsty roztiahnite, robte rotačné pohyby dlaňami dopredu a dozadu).

Veselý petržlen (ukáž dlhý nos. Natiahnite dlane dopredu.).

A rôzne hračky: a nezbedný medveď (ukazujú „Medvedie labky“ a kývajú sa zo strany na stranu).

A zajac-zbabelec (Priložte dlane k hlave).

F.: Teraz nechajte každého z vás porozmýšľať, ako svoju hračku zafarbí, akú farbu na to bude potrebovať a môže sa pustiť do práce.

Samostatná práca.

Zapínam novoročnú melódiu. Idem ku každému dieťaťu a pýtam sa ho, ako bude vyrezávať.

(Dávam rady deťom, ktoré ťažko plánujú. Kalyaka-Malyaka povzbudzuje každé dieťa)

Dynamická pauzahra "A vonku je zima."

F.: Chlapci, poďme si oddýchnuť.

Pokračovanie v práci.

Na záver práce deti svojimi prácami ozdobia vianočný stromček.

odraz:

F.: Páčilo sa vám dnes zdobenie vianočných ozdôb? Ako sme ich farbili? A kto to mal v práci ťažké? Pozrite sa, ako krásne vyzerajú na vianočnom stromčeku. Chcem teda okolo nej viesť kruhový tanec.

Okrúhly tanec na pieseň: "Okolo vianočného stromčeka ...".


Zhrnutie lekcie

"Hračky na vianočný stromček"

(druhá juniorská skupina).

Účel lekcie: naučiť deti vytvárať obraz slávnostného vianočného stromčeka na základe nedokončenej kompozície (silueta vianočného stromčeka).

Úlohy: pokračovať vo vývoji formy a farby ako prostriedku figuratívneho vyjadrenia; naďalej oboznamovať deti s netradičná technika kreslenie vatovými tampónmi; naučiť sa rozlišovať farby; rozvíjať estetické vnímanie, kultivovať presnosť.

Prípravné práce. Kreslenie vianočného stromčeka gvašovými farbami v spolupráci s učiteľkou a deťmi.

Vybavenie: veľký list (kresliaci papier) so siluetou vianočného stromčeka, kvaš, vatové tyčinky, obrúsky, lepidlo, umelý vianočný stromček, niekoľko vianočných gúľ, Santa Claus, Snow Maiden.

Obsah lekcie.

V skupinovej miestnosti je vianočný stromček.

Vychovávateľ: Chlapci, dnes som prišiel do škôlky a na prahu je vianočný stromček. Čo myslíte, kto to priniesol? A tu na vianočnom stromčeku je taška. Pozrime sa, čo je v taške: Viacfarebné hračky a písmeno „Ahoj, dievčatá a chlapci! Ja, Santa Claus, som ti priniesol vianočný stromček a hračky. Len sa ponáhľam ohľadom mojej práce. Zdobíš vianočný stromček a čakáš ma s darčekmi. A aby ste sa nenudili, nechám vám pesničku. Zbohom! „Kto nám priniesol vianočný stromček? Akú pieseň nám poslal Santa Claus? - Chlapci, ako môžete ozdobiť vianočný stromček?

Skúška vianočných gúľ. - Mám niekoľko vianočných gúľ. Čo sú zač? (okrúhle) Akej farby? Čo je na nich namaľované? Ako nimi ozdobiť vianočný stromček? (Zaveste na šnúrky). Zavesíme gule na vianočný stromček. (deti vešajú gule) - Máme krásny vianočný stromček? Je na ňom len pár loptičiek. Nakreslíme vianočný stromček a ozdobíme ho ešte viac guľami. - Pozrite sa na tabuľky. Čo budeme kresliť? (V farbách) A čo je ešte na stoloch? (vatové tyčinky). Dnes ich potrebujeme na ozdobu vianočné gule.

Prstová gymnastika.

Teraz nám budú fungovať prsty, urobme pre ne cvičenia.

Tento prst je najhrubší, najsilnejší a najväčší! Tento prst je na to, aby ste to ukázali! Tento prst je najdlhší a stojí v strede! Tento prst je bezmenný, On je najrozmaznanejší! A malíček, hoci malý, Ale šikovný a odvážny! Skryjeme prsty v päsť: v päste, v päsť. Mávame prstami: choď preč, choď preč.

Ukázať učiteľke, ako kresliť guľôčky a zdobiť gule vatovými tampónmi.(Nazbierame farbu na vatový tampón a ozdobíme guľôčku). - Vyberte si farbu, ktorá sa vám páči najviac. čo je farba? (Deti zdobia gule vianočného stromčeka a kreslia vzory vatovými tampónmi.) Učiteľka sleduje, poskytuje individuálnu asistenciu) -Chlapi, nechajte gule uschnúť, kým si umyjeme ruky.

Ozdoba na vianočný stromček s guľami. - Máme krásny vianočný stromček? Myslíte si, že sa to bude páčiť Santa Clausovi?

Zhrnutie lekcie.- Čo sme dnes robili? -Zatancujme si okrúhly tanec pre náš krásny vianočný stromček a zaspievajme pieseň "Yolka" (Deti tancujú, spievajú).


integrácia vzdelávacích oblastiach : kognitívne, rečové, sociálne a komunikačné, umelecké a estetické.

Cieľ:

rozvoj umeleckých a tvorivých schopností prostriedkami výtvarné umenie.

Úlohy:

Návody:

Formovať schopnosť plniť ústne pokyny vychovávateľa, pracovať podľa vzoru.

Pokračujte v upevňovaní zručnosti liahnutia

Upevniť vedomosti o guliach na vianočný stromček

vyvíja sa:

Rozvíjajte u detí zrakové schopnosti, predstavivosť, kreativitu.

Pokračovať v zdokonaľovaní jemnej motoriky rúk, oka u detí.

Vytvorte podmienky pre rozvoj pozornosti, pamäti, logické myslenie, tvorivá predstavivosť

Vzdelávacie:

Pestujte záujem o kreslenie.

Zlepšiť komunikačné schopnosti detí.

Výchova u detí presnosť v práci, vytrvalosť.

Prispieť k vytvoreniu radostnej novoročnej nálady u detí, rozvoju schopnosti budovať vzťahy medzi sebou v procese skupinových aktivít.

Materiál: listy papiera zobrazujúce obrysy novoročnej lopty, farebné ceruzky, lepidlo, prírez veľkého vianočného stromčeka (na lepenie gúľ).

Prípravné práce:

Pohľad na ozdoby vianočného stromčeka.

Priebeh vzdelávacích aktivít:

  1. Motivácia

Deti sedia pri stoloch

Vychovávateľ:

Deti, čoskoro prídu veľmi veselé a radostné prázdniny. ktoré? Dám ti hádanku a ty mi odpovieš sám.

Blizzard chodí po dvore,
Vianočný stromček sa v dome leskne.
Deti vedú kruhový tanec.
Aký sviatok?
(Nový rok)

Správne, Nový rok! Čo robíme vždy na Silvestra? Áno, zdobíme stromček. Ako ho ozdobíme? Správne, ozdoby na vianočný stromček. Máte už doma ozdobené vianočné stromčeky? nie? Áno, je príliš skoro zdobiť vianočný stromček doma, ale práve v škôlke! A pozri, máme ten najobyčajnejší, zelený vianočný stromček. Dnes si tento vianočný stromček ozdobíme vianočnými guľami, ktoré si sami nakreslíme. Najprv sa pozrime a zapamätáme si, aké sú novoročné gule.

(Učiteľ ukazuje obrázky s obrázkami novoročných gúľ)

Pozrite sa, aké sú rôzne lopty. A červená, biela a modrá! A aké sú na nich krásne kresby! Snehové vločky, domy, vianočné stromčeky, darčeky! Vanya, ktorý ples sa ti páčil najviac? A čo ty, Kira? A kto mi povie, z čoho sú vyrobené vianočné hračky pre strom?

(odpovede detí)

Presne tak, sklo, plast, papier, pozlátko.

Úžasný! A pred takou dôležitou úlohou, ako je kreslenie vianočnej gule na ozdobenie vianočného stromčeka, natiahneme prsty:

Prstová gymnastika:
Nový rok sa blíži! zatlieskaj
Deti vedú kruhový tanec. ruky zopnuté prstami, paže natiahnuté, ruky dovnútra-von
Na strome visia gule striedavo spojte prsty na dvoch rukách a vytvorte guľu
Svietiace lampáše. baterky
Tu sú šumivé ľady striedavo zatínať a povoľovať päste
Snehové vločky sa točia. pohybovať ľahko a hladko
Santa Claus je na návšteve prsty chodiace na kolenách alebo na podlahe
Každému prináša darčeky. tri dlane spolu
Na počítanie darčekov
Ohneme prsty: plieskajte po kolenách alebo po podlahe jednou rukou dlaňou, druhou päsťou a potom sa vymeňte
1, 2, 3, 4, 5, b, 7, 8, 9, 10. masírujte postupne každý prst

Praktická časť

Pred každým z vás leží biely, vôbec nie slávnostný novoročný ples. Vezmite farebné ceruzky a premeňte túto guľu na jasnú, krásnu vianočnú ozdobu na vianočný stromček.

(Deti vyfarbia guľu vianočného stromčeka pomocou svojej fantázie)

Učiteľ poskytuje individuálnu asistenciu pri ťažkostiach, sleduje držanie tela.

  1. Zhrnutie GCD (reflexia):

Všetko hotové? Teraz podpíšem vaše balóny. Teraz nimi musíme ozdobiť vianočný stromček. Vezmite svoje gule a začnite ich lepiť na tento veľmi obyčajný vianočný stromček a stane sa z neho skutočná, magická novoročná krása. Krásne to vyšlo? páči sa ti? Poďme, dáme to do šatne, teraz budete vy a vaši rodičia obdivovať náš vianočný stromček a nabiť sa novoročnou náladou!

K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Abstrakt GCD pre kreslenie v seniorskej skupine: "Dobro a zlo vo farbách."

Úlohy: Vzdelávacie: Formovať valeologickú kultúru detí, vytvárať im podmienky, aby pochopili dôvody, ktoré spôsobujú jeden alebo druhý emocionálny stav človeka, vzťah rôznych emócií ...

Zhrnutie GCD o kreslení v skupine seniorov Kresba mydlovou penou.

Téma: Kresba mydlovou penou. „Vyfarbi planétu.“ Účel: Zoznámiť deti s novými technológiami výtvarného umenia- maľovanie mydlovou penou ....

Abstrakt GCD pre kreslenie v seniorskej skupine "Ruskí hrdinovia". V rámci projektu „Ruská krajina je slávna hrdinami“

Cieľ: Vytvoriť si predstavu o hrdinských obrancoch ruskej krajiny. Úlohy: 1. Pokračovať v oboznamovaní sa s jedným z druhov výtvarného umenia (portrét). 2. Rozvinúť schopnosť sprostredkovať proporcie ...

Mestská rozpočtová materská škola vzdelávacia inštitúcia materská škola kompenzačného typu č. 44 "Rodnichok"

Zhrnutie lekcie

kreslenie "vianočných gúľ"

pomocou nekonvenčných techník

s deťmi prípravnej skupiny s mentálnou retardáciou

urobil vychovávateľ

Obscénne N.A.

Sarov

2016

Úlohy:

    Pokračujte v zoznamovaní detí s rôzne cesty a techniky netradičných techník kresby s využitím rôznych obrazových materiálov.

    Rozvinúť schopnosť aplikovať metódu pri kreslení: fúkanie farby cez tubu z „blotu“; rozstriekaný atrament na šablóne, potlač pokrčeného papiera.

    Naučte sa sprostredkovať „kúzlo, rozprávkovosť“ novoročných plesov netradičnými spôsobmi.

    Opravte koncept farby.

    Vštepiť presnosť pri práci s farbou a rôznymi netradičnými kresliacimi pomôckami.

    Rozvíjať fantáziu, kreativitu, estetické cítenie – radosť z výsledku, schopnosť ohodnotiť prácu rovesníkov, chuť darovať svoju prácu.

    Vzbudiť záujem o netradičnú kresbu.

Materiál: vianočný stromček vystrihnutý zo zelenej lepenky, snehové vločky vystrihnuté z papiera, vianočné hračky - gule, kruhy vystrihnuté z papiera, obálka, trubičky, zubné kefky, malé papieriky na pokrčenie, kvaš rôznych farieb, handry, nádoby na vodu, lepidlo.

Priebeh lekcie:

Znie to ako novoročná pieseň(gramová nahrávka) „Je dobré, že k nám každý rok prichádza Nový rok,“ vstupujú deti s učiteľkou do skupiny a stoja v polkruhu pri tabuli.

Otázka: Chlapci, aký sviatok sa blíži? (Nový rok)

Otázka: Aké novoročné tradície poznáte? (dávať darčeky, pozývať hostí, zdobiť vianočný stromček).

Otázka: Myslíte si, že naša skupina je pripravená na dovolenku?(ukážte na neozdobený vianočný stromček) prečo?

V.: Pripomeňme si, ako môžete maľovať vianočný stromček.

Poďme hraťv hre „Pomenujte hračku vianočného stromčeka“ a snehová vločka nám pomôže. Ten so snehovou vločkou pomenuje vianočnú hračku.

(učiteľ začína)

V.: Výborne, pomenovali veľa hračiek!

V.: Chcete vedieť, ako ozdobíme náš vianočný stromček? (chcem)

Potom hádaj môjhádanka:

Na strome je všetko, čo chcete:

Neexistujú žiadne hračky, ktoré by sa dali počítať.

Cukríky, dážď a sušienky,

Girlandy, hviezdy a vrchol.

Medzi trblietavými pozlátkami

Okrúhle trblietanie ... (guličky)

V.: V našej skupine sa otvorila výstava balónov. Pozývam ju na návštevu. Prosím prejdite.

Skúmanie loptičiek

Otázka: Aké farebné gule vidíte?

akú majú veľkosť?

Ako sa zdobia balóny? (vzory, snehové vločky, bodky, kruhy atď.)

Báseň o loptičkách

Ozdobený sviežim vianočným stromčekom

Veľká modro maľovaná guľa.

Blízko na konári žiaril krásou

Tiež maľovaná zlatá guľa.

Obaja žiarili kresbami, ktoré sú dôležité:

Na každej guličke sa trblietali vianočné stromčeky.

V.: Toto sú nádherné lopty, ktoré máme na výstave.

Zvuky hudby - zvuk vánice.

V.: Ach, čo nás vietor priviedol do skupiny? Áno, toto je list.

písmeno:

Ahojte, chlapci zo skupiny číslo 3!

Čoskoro príde Nový rok. Santa Claus mi dal pokyn, aby som ozdobil snehuliaka vianočné dekorácie ale je ich toľko, že to sám nezvládnem. Pomôž mi prosím. Čakám ťa v mojej dielni. Snehové vločky vám ukážu cestu.

Snehuliak.

O: Chcete pomôcť snehuliakovi? (Áno)

B: Tak poďme na cestu!

A tu sú pomocné snehové vločky, ktoré nám ukazujú cestu.

Deti nasledujú učiteľa a rytmicky vyslovujú slová:

Jeden dva tri štyri päť

Pomôžme snehuliakovi.

Ozdobte gule

Poďme ozdobiť náš vianočný stromček.

V.: Tak sme prišli do dielne snehuliaka. Poď dnu.

(deti pristupujú k stolom s vystrihnutými loptičkami)

V.: Vidím, že snehuliak už pre nás pripravil balóny a farby, aleNevidím jediný štetec, žiadne ceruzky, žiadne fixky. Čo budeme kresliť? Ach, áno, v pohároch sú tuby!

V.: Chlapci, viete, ako ozdobiť balóny slamkou?

D.: Na loptičku musíte kvapnúť farbu a fúkať na kvapku cez trubicu v rôznych smeroch.

Otázka: Aký je názov tejto metódy kreslenia? (blotografia)

V.: Výborne, zapamätali si také ťažké slovo!

V.: To sú zázraky a na tomto stole sú zubné kefky! Snehuliak zrejme niečo pomiešal. Vieš maľovať zubnou kefkou? (Áno)

Otázka: Aký je názov tejto techniky? (sprej)

(zobrazuje nastriekaný list)

Je to tak, pretože farba strieka zo štetín štetca.

O: Pozrime sa, čo si snehuliak pripravil na treťom stole?

Áno, existujú papierové gule. Pripomeň mi, ako s nimi kresliť.

D .: Papier musíte namočiť do farby a pritlačiť ho k loptičke.

V.: Aký nezvyčajný workshop otvoril snehuliak. Tu je zabávač! Pravdepodobne sú lopty, ktoré dostaneme, nezvyčajné.

V.: A teraz je čas ísť do práce, zdobiť gule.

V.: Navrhujem, aby ste sa dohodli, kto akým spôsobom ozdobí gule.

A aby sa nikto neurazil, hneď ako začujete zvonenie, je potrebné zmeniť miesto a pokúsiť sa gule ozdobiť iným spôsobom.

(deti šeptom súhlasia, učiteľ pomáha)

Zapnite tichú hudbu

Samostatná práca detí

IDP:

    Akú farbu laku ste si vybrali?

    Čo používate na ozdobenie balóna?

    Aký je názov tejto metódy kreslenia?

    Ako by mala byť kefa umiestnená, aby bol sprej jemný a krásny? atď.

V.: Vidím, aký si šikovný, ako šikovne zdobíš gule. Výborne!

Arťom dostal malú modrú guľu, Saša veľkú viacfarebnú.

V.: Tak sme pomohli snehuliakovi, vyzdobili všetky gule. Medzitým uschnú, opýtajme sa našich hostí hádanky o zime.

(deti robia hádanky)

V.: Naši hostia sú skvelí, uhádli všetky naše hádanky.

V.: A teraz je čas, aby sme ozdobili vianočný stromček. Opatrne položte guľôčky na podnosy.(vyzvite deti, aby ich nosili)

Deti prídu k tabuli, kde je pripravený stôl s utierkami a lepiacimi tyčinkami)

V .: Vezmite lepiace tyčinky, namažte horný okraj lopty a prilepte ju na vianočný stromček.

Analýza práce:

AT.:Aké úžasné vianočný stromček máme to!

V.: Povedzme vám, aké gule máme, a naša snehová vločka nám pomôže.

Deti míňajú snehovú vločku a nazývajú ju jedným slovom: Nový rok, farebný, krásny, jasný, slávnostný atď.

V.: Výborne, vymysleli veľa slov.

O: Akú guľu by ste chceli zavesiť doma na vianočný stromček? prečo?

V.: Pamätáte si novoročnú tradíciu - dávať darčeky. Darujme aj našim hosťom balóny a povedzme zdvorilé slová: "Vezmite, prosím."

V.: Náš zaujímavá aktivita ukončený. Dnes ste boli skutočnými majstrami, pomáhali snehuliakovi - vyzdobení nezvyčajnými spôsobmi vianočné gule. Výborne!

Projektový pas: „Čo je voda? Jeho vlastnosti

Plán prípravy projektu a jeho implementácia
do kreslenia „Daždivý deň“, „Dúha“, „Sneží“, „Zima je všade naokolo biela...“, „Loď“v aplikáciách, origami "Ryby v akváriu", "Labuť", "Loď pláva na rieke", "Akvárium"v modelingu "Krásne kamienky do akvária", "Slimák", "Snehuliak"

5) Prstová gymnastika.

^ Aktivity rodičov


1) Vykonávanie experimentov doma: „Vodichka,
trochu vody."

2) Kreslenie na tému "Zázrak - voda".

3) Pomoc pri dopĺňaní rohu

experimentovanie.

4) Rodičovské stretnutie na tému: "Úloha rodiny pri rozvíjaní záujmu dieťaťa o experimentálne aktivity. Praktická časť: Otvorená hodina pre rodičov.

Výsledok


Abstrakt z otvorenej lekcie.

Téma: „Teplá kvapka, alebo pomôž zajačikovi

umývať riad."

^ Zdroje. SZO? Čo?


SZO? Deti, rodičia, učitelia.

Čo? Ilustrácie, fotoalbum, papier, štetce, experimentálny materiál, lepidlo,

farebný papier.

^ Prezentačný formulár


Otvorená lekcia. Téma: „Teplá kvapka, alebo pomôž zajačikovi umyť sa.

^ Počas projektu sa formujú tieto kľúčové kompetencie:


1) Byť schopný vyvodiť závery z prijatého
informácie.

2) Byť schopný robiť závery.

3) Byť schopný dosiahnuť výsledky.

4) Byť schopný počúvať druhého a prísť k spoločnému)
rozhodnutie.

5) Byť schopný prekonať ťažkosti.
6) Zúčastnite sa experimentov a
experimenty.

Projektový pas

Učenie starších detí predškolskom veku divadelná hra prostredníctvom inscenácie ruskej ľudovej rozprávky.

Typ projektu: kreatívny

Cieľ:

Rozšíriť myšlienku ústneho ľudového umenia, rozprávky.

Naučte sa budovať líniu správania v úlohe pomocou atribútov, detailov kostýmov, ktoré si môžete urobiť sami.

Formovať zručnosti a schopnosti v múzických umeniach prostredníctvom hry.

Rozvíjať záujem o divadelnú hru aktívnym zapájaním detí do herných aktivít.

Pestovať umelecké kvality, odhaliť tvorivý potenciál, schopnosť prejaviť sa.

Relevantnosť projektu.

Prehrať aktivitu v predškolská výchova je špeciálna forma na sebavyjadrenie seba samého. Jedným z typov hier sú hry – teatrálne, ktoré prispievajú k fyzickému, duševnému, morálno – vôľovému a kreatívny rozvoj deti. Spolu s inými vzdelávacími oblasťami divadelná hra podnecuje rozvoj reči, sluchu, predstavivosti, orientácie, dôvery v sebavyjadrenie, avšak táto činnosť nie je dostatočne zastúpená v vzdelávací proces. A tak vznikla potreba širšieho a hlbšieho oboznámenia detí s javiskovou hrou. Rozprávka vo vývoji každého dieťaťa je hlavným predmetom poznania sveta. Početné rozprávky iných ľudí, ktoré prevládajú v publikovaných knihách, v televízii, na diskoch, ich postavy odvádzajú pozornosť detí od ich skutočnej ruskej minulosti. A preto iba ruské ľudové rozprávky budú môcť realizovať úlohy tohto projektu, pretože sú nielen zaujímavé obsahom, ale nesú aj originálnu múdrosť, farbu a humor. Učia, že dobro vždy zvíťazí nad zlom, čo je už dlho zakorenené v pôvode ruského ľudu.

Ciele projektu:

Zaradiť do vzdelávacej oblasti a komplexne využívať zložky javiskovej hry: jazykolamy, mimické cvičenia, pantomíma, rytmoplastika.

Vybrať metodickú literatúru a vypracovať vizuálno - didaktický materiál.

Vytvorte kreatívne tímy na prípravu a uskutočnenie predstavenia.

Naučte deti vyrábať si vlastné časti kostýmov na predstavenie.

Zorganizujte výstavu detských kresieb „Moja obľúbená rozprávková postavička“, „Chcel by som sa hrať (zajac, ... ..)

Zapojte rodičov do výroby atribútov pre predstavenie.

Pripraviť predstavenie a vystupovať pred deťmi ml. veku s rozprávkou "Okrídlený, chlpatý a mastný" arr. I. Karnaukhova.

Vypracujte informačné hárky pre rodičov.

Urobte prieskum medzi rodičmi: "Rozprávky pred spaním."

Odhadovaný výsledok projektu .

Vytvorenie rozvíjajúceho sa prostredia na tému projektu v skupine.

produkt aktivity.

Predstavenie "Okrídlené, chlpaté a mastné".

Výstava detských kresieb podľa ruských námetov ľudové rozprávky.

Prezentácia kostýmov a atribútov predstavenia, ktoré spoločne vyrobili rodičia a deti.

Obsah projektu.

Etapy realizácie projektu .

Prípravná fáza.

Stanovenie cieľov, určenie relevantnosti a významu projektu, selekcia metodologickú literatúru, vizuálno - didaktický a hudobný materiál. Organizácia vývojového prostredia v skupine. Plánovanie a organizácia aktivít na výučbu divadelnej hry pre deti prostredníctvom inscenovania ruských ľudových rozprávok.

hlavné pódium .

Čítanie rozprávky „Okrídlený, chlpatý a mastný“ deťom. Rozhovor – uvažovanie.

Prezeranie obrázkov, ilustrácií rozprávkové postavy. Rozhovor - popis.

Práca s rodičmi. Tvorba atribútov a kostýmov pre predstavenia.

Vedenie otvorenej komplexnej lekcie s komponentmi javiskovej hry.

Počúvanie ruských ľudových rozprávok na disku. Diskutujte o nich v rozhovore.

Kreslenie postáv ruských ľudových rozprávok. Výstava.

Vizuálna prezentácia - didaktický materiál a atribúty, kostýmy pre predstavenie.

Otázky rodičov „Rozprávky pred spaním“.

Záverečná fáza.

Analýza výsledku projektu.

Plánovanie a organizovanie aktivít na výučbu divadelnej hry starších detí prostredníctvom dramatizácieruský ľudová rozprávka.

Vytvorenie rozvojového prostredia k téme projektu.

Čítanie rozprávky „Okrídlený, chlpatý a mastný“ deťom.

Skúmanie obrázkov a ilustrácií s rozprávkovými postavičkami.

Kreslenie rozprávkových postavičiek.

Výstava. "Moja obľúbená rozprávková postava."

Vytváranie detailov detského kostýmu, malé atribúty: zrná, huby, brezové polená, hrniec na kašu ... ..

Tvorba tvorivý tím a rozdelenie rolí v divadelnej hre - rozprávky: "Okrídlené, chlpaté a mastné."

Aktivujte pozornosť detí na špecifiká divadla.

Rozhovor-diskusia.

Improvizácia charakteristické znaky postavy s mimikou

Naučte sa sprostredkovať kresbou charakteristické črty postáv.

Doplnok do vývojového prostredia.

Naučte sa vyrábať ručne vyrobené predmety.

Učiť umenie, rozvíjať schopnosť transformácie.

Nechajte deti, aby si sami vyskúšali rolu.

učiteľ.

rodičia

deti.

OTVORENÉ komplexná lekcia. „Okrídlený, chlpatý

áno olej"

Prezentácia vizuálno - didaktického materiálu, atribútov a kostýmov k predstaveniu.

Rodičovský prieskum. "Rozprávky na noc".

Predstavenie „Okrídlené, chlpaté a mastné“.

Vypracovanie charakteristických čŕt postáv pomocou tvárových cvičení.

Vypracovanie charakteristických čŕt postáv pomocou výslovnosti slov v dialógu, rytmoplastické pohyby.

Zapojte rodičov do výroby kostýmov a atribútov.

Zistite, aké rozprávky čítajú rodičia svojim deťom v noci.

učiteľ. deti.

učiteľ. deti.

rodičia

učiteľ. deti.

učiteľ. rodičia. deti.

učiteľ.

deti.

učiteľ. rodičia.

Metodická podpora projektu.

Materiál na vedenie rozhovorov: rozprávka, ilustrácie, obrázky, vizuálno - didaktický materiál.

Otvorte komplexnú lekciu. "Okrídlený, chlpatý a mastný."

Rodičovský prieskum. Informačné listy, fotografie na stánku pre rodičov.

Informačná podpora projektu.

- fikcia.

internet.

Pas projektu "Pozor na oheň!"

Cieľ projektu: formovanie základov požiarnej bezpečnosti u detí, zručnosti vedomého a bezpečného správania, vytváranie podmienok na asimiláciu a upevňovanie vedomostí detí o pravidlách požiarnej bezpečnosti v predškolských vzdelávacích inštitúciách.

Ciele projektu: - objasňovať, systematizovať a prehlbovať vedomosti detí o pravidlách požiarnej bezpečnosti, formovať návyky ich dodržiavania;

Naučte deti pravidlám správania sa v núdzovej situácii (vytočte telefónne číslo hasičov, veďte dialóg s dispečerom telefonicky: jasne uveďte svoju adresu);

Oboznámte sa s hasiacim zariadením;

Prispieť k zvládnutiu techník elementárnej praktickej interakcie s okolitými predmetmi, pomocou ktorých môžete uhasiť oheň;

Rozšíriť vedomosti detí o povolaní hasiča;

- vychovávať deti k sebadôvere, vykonávať prácu na prekonanie strachu z ohňa;

Rozvíjať u detí túžbu zapojiť sa do fyzického tréningu, aby boli obratné, odvážne a silné ako hasiči;

Upozorniť rodičov na túto problematiku a účasť na projekte;

Vytvárať zmysel pre zodpovednosť za svoje činy a osobný postoj k dodržiavaniu a porušovaniu pravidiel požiarnej bezpečnosti;

Typ projektu: krátkodobé, kreatívne.

Účastníci projektu: deti skupiny, rodičia, vychovávatelia, hudobní režiséri.

Relevantnosť projektu: Projekt je venovaný aktuálny problém- výchova detí predškolského veku k uvedomelému postoju k sebe samým ako k aktívnemu subjektu požiarnej bezpečnosti. Aktuálnosť projektu súvisí aj s tým, že deti v tomto veku nemajú ochrannú psychickú reakciu na požiarnu situáciu. Túžba neustále objavovať niečo nové, bezprostrednosť ich často stavia pred skutočné nebezpečenstvá. Vypočítalo sa: z tisíc požiarov vypukne sto vinou detí, ktoré sa stanú obeťami svojej nevedomosti a ľahkomyseľnosti. Počet detí postihnutých požiarom sa každým rokom zvyšuje. To nemôže spôsobiť poplach najmä na pozadí zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov v našom kraji, okrese.

Aby bol postoj človeka k tomuto problému vedomý, je potrebné zaoberať sa otázkami požiarnej bezpečnosti už od predškolského veku. Táto práca by sa mala vykonávať cieľavedome a systematicky. Materská škola a rodičia musia spojiť sily, aby ochránili deti pred tragédiou.

Odhadovaný výsledok

    prehĺbenie vedomostí detí o pravidlách požiarnej bezpečnosti, vytvorenie návyku na ich dodržiavanie;

    správne správanie v núdzovej situácii (vytočiť telefónne číslo hasičského zboru, telefonicky viesť dialóg s dispečerom: jasne uviesť svoju adresu);

    poznať prostriedky na hasenie požiaru;

    vedieť správne konať v prípade požiaru;

    vedieť o povolaní hasiča;

    prevencia panického strachu z ohňa;

    zmena postoja rodičov k tomuto problému;

    vedomé dodržiavanie pravidiel požiarnej bezpečnosti.

Produkt projektové aktivity

Výroba spolu s rodičmi brožúr, kníh „Čo vieme o ohni“;

Produktívna činnosť kreslenie výkresov "Oheň";

Problém s deťmi nástenných novín „Nežartujte s ohňom“;

Sťahováky pre deti a rodičov o požiarnej bezpečnosti;

Certifikáty pre deti „Mladý hasič“.

Prezentácia projektu

Intelektuálna hra bleskový turnaj „Mladí hasiči“

Etapy projektu

1. fáza Prípravné

    Vypracovanie pasu projektu

    Výber beletrie pre deti na čítanie deťom

    Výber prezentácií na prezeranie

    Tvorba didaktických hier

    Výber materiálu na pokusy a pokusy

    Výber dejových obrázkov a ilustrácií

    Pracovať s metodický materiál, literatúra k danej téme

2. fáza Realizácia projektu

    Vedenie rozhovorov s deťmi o požiarnej bezpečnosti;

    Vykonávanie mobilných, didaktických, hry na hranie rolí, športová zábava;

    Čítanie beletrie deťom (zapamätanie si básní, hádanie hádaniek na danú tému);

    Prezeranie obrázkov, kreslenie obrázkov, vydávanie nástenných novín, tvorba kníh;

    Prehliadka MATERSKÁ ŠKOLA(oboznámenie sa s kútikom požiarnej bezpečnosti), na hasičský útvar;

    Vykonávanie experimentov, experimentov

3. fáza výsledky

    Príprava na bleskový turnaj „Mladí hasiči“

    Prezentácia projektu formou intelektuálneho bleskového turnaja „Mladí hasiči“

Schéma implementácie projektu

Dni v týždni. Téma

Cieľ

Obsah a formy práce

pondelok "Pozor, oheň!"

Analyzovať s deťmi situácie požiaru, prehĺbiť a systematizovať vedomosti detí o príčinách požiaru.

Konverzácia „Prečo je oheň užitočný a nebezpečný?“ – čítanie „Ako sa v dedine postavila požiarna veža“ S. Marshak „Oheň“ – hádanie hádaniek na túto tému – koprodukcia brožúr, kníh „Čo vieme“ s rodičmi o ohni“ - prezeranie obrázkov sprisahania „S ohňom sa nedá hrať!

utorok "Ohnivý hrdina - ide do boja s ohňom"

Zoznámiť deti s povolaním hasiča, rozvinúť porozumenie, že dodržiavanie pravidiel požiarnej bezpečnosti je povinné vždy a všade. Vzbudiť úctu k práci hasičov.

Rozhovor o práci hasičov pri pohľade na obraz „Hasičské auto sa ponáhľa na záchranu“ - s.r.i. „Sme hasiči“ - p / a „Hasiči na cvičení, „Hasičský zbor“ - zapamätanie si verša „Sme hasiči“, d / a „Nebezpečné-nie nebezpečné“, „Vyberte definíciu slova hasič“, „ Čo potrebuje hasič k práci pri čítaní úryvku od S. Marshaka „Príbeh neznámeho hrdinu“

streda "Detské žarty s ohňom a ich dôsledky"

Vytvoriť predstavu detí o predmetoch, ktoré je prísne zakázané používať: zápalky, plynový sporák atď. Oboznámte sa s pravidlami požiarnej bezpečnosti.

Konverzácia „Tieto predmety sú nebezpečné“, „zápasy nie sú hračkou pre deti“ - hádanie hádaniek K. Čukovskij „Zmätok“, S. Mikhalkov „Strýko Styopa“ - situácia „Čo robiť, ak ...“ - otázka rodičov – priečinok - pohyb "Požiarna bezpečnosť" - Hádanka "ak by bol požiar" - pre a "Požiar nebezpečné predmety" -

štvrtok "Každý občan vie, toto číslo je 01"

Oboznámiť deti so základnými pravidlami požiarnej bezpečnosti, s prvými úkonmi pri zistení požiaru. Naučte sa, ako správne nahlásiť požiar telefonicky.

Prehliadka škôlky (zoznámenie sa s protipožiarnym kútikom) - Workshop "Učíme sa hlásiť požiar telefonicky" - rozhovor "Toto číslo pozná každý občan 01- - Hra" Toto som ja, toto som ja, to sú všetci moji kamaráti " produktívna činnosť kresba "Oheň" - čítanie S. Marshak "Mačací dom" G. Oster "Zlé rady"

piatok Bleskový turnaj „Mladí hasiči“

Upevniť vedomosti detí o pravidlách požiarnej bezpečnosti, schopnosť nájsť cestu von v prípade nebezpečenstva.

Literárny kvíz - hádanky - hra "Nehraj sa s ohňom", "Zbieraj číslo na hasičov" - čítanie poézie - rozcvička "Ako uhasiť oheň"

nádej litvinenko
Synopsa GCD "Vianočné gule ako darček pre vílu" (kresba netradičnou technikou "Škrabanie")

Abstraktné GCD v oblasti vzdelávania " umeleckej tvorivosti" (nekonvenčná technika kreslenie stieracím papierom)

"Vianočné gule ako darček pre vílu"

Integrácia vzdelávania regiónoch: umelecký tvorivý a estetický rozvoj, telesný rozvoj.

Cieľ: kreslenie vianočných gúľ v novej technike kreslenia škrabanie.

Úlohy:

vzdelávacie: zoznámiť deti s netradičná technika kreslenia škrabanie.

Vzdelávacie: podporiť záujem o perokresba na rozvoj jemnej motoriky.

Vzdelávacie: vychovávať v deťoch túžbu po poznaní sveta okolo nich a prejavy tvorivej samostatnosti a aktivity.

Materiály a vybavenie: List od víly, hotové hárky papiera pre kresba v technike škrabania, palice na škrabanie, hotové dielo na ukazovanie deťom.

Priebeh kurzu.

Motivácia.

Učiteľ s deťmi vstúpi do skupiny a na stole leží obálka od víly.

ach čo je? (list, ale od koho to môže byť? Poďme zistiť, čo tam je! (Voz. vytiahne list, číta).

Nový rok (chýba text)."

Pozrite, sú tu nejaké škvrny a nemôžem rozoznať text. Čo nám chcela povedať? Ako jej môžeme pomôcť? (Odpovede deti: kresliť)

dobre, kresliť,s čím? (ceruzky, štetce). Počkaj, nevidím žiadne ceruzky, štetce ani fixky. Čo ešte môžeme kresliť? (Prsty atď.)

Áno, je tu ešte niečo (vytiahne paličky) Načo to podľa vás je (zodpovedné deti)

Všetko som pochopil, to bolo pod škvrnou. Áno, jeden existuje technika kreslenia sa nazýva škrabanie. A teraz vám o tom poviem!

Za účelom kresliť s týmito palicami. Plech musíme pripraviť špeciálnym spôsobom hrubý papier alebo lepenky. Tento plát potrieme parafínom (obyčajná sviečka, potom vezmeme kvaš (atrament, pridáme doň kvapku tekutého mydla alebo saponátu. Týmto zložením pokryjeme list papiera a po úplnom zaschnutí môžeme poškriabať akúkoľvek kresbu tento list.

Ale musíme vyškrabať vianočný stromček loptičky; aby sme to urobili, vezmeme do ruky palicu a držíme ju ako ceruzku, potom poškriabeme konár vianočného stromčeka, na ktorom guľa visí na papieri, kreslíme ťahmi a čierna farba zmizne. Ukázalo sa (Áno) To je dobré!

A mám hotové obliečky. Myslíte si, že teraz môžeme víle pomôcť? (zodpovedné deti)

Potom musíte ísť na miesta a pustiť sa do práce!

Najprv si však musíme natiahnuť prsty.

Fizminutka:

Vyšlo slnko, ru, ru.

Vstal skoro ráno.

Zobuďte prsty

A samozrejme natiahnuť.

Musíte natiahnuť prsty

Víla potrebuje pomoc.

No, aká dohoda! Dobrá víla čaká na našu pomoc!

Samostatná produktívna činnosť detí.

V priebehu činností sledujte správnu implementáciu, v prípade potreby spôsob odvolajte kreslenie smreková vetvička a guľa technika úderov.

Hotové diela položte na jeden stôl, vyskúšajte.

Výborne chlapci! Ako si myslíte, že by sme mohli pomôcť Fairy (zodpovedný za deti) Ukázal, aké krásne sú vianočné stromčeky loptičky? Odpovedzte deťom. Z čoho technika stretli sme sa dnes? Odpovedzte deťom. Páčilo sa vám pracovať v technika škrabania? Odpovedzte deťom.

Teraz ich vložme do obálky a pošlime Víle do palácov, tá sa určite sformuje!

„Ahojte chalani! Čoskoro je tu Nový rok a ja som sa rozhodol zariadiť Nový rok loptu pre mojich priateľov, ale neviem, ako ozdobiť vianočný stromček. Počul som, že vo vašej krajine zdobia vianočný stromček guľami, ale neviem, ako vyzerajú. Pomôž mi prosím! Na to ti posielam.

Súvisiace publikácie:

23. októbra o hod prípravná skupina prešiel otvorená trieda na netradičnú techniku ​​kreslenia „Scratch“. Deti si prezerali predmety.

Zhrnutie GCD o výtvarnom umení v netradičných technikách kreslenia - kresba mydlovými bublinami pre deti staršieho ročníka Súhrn priamo edukačných aktivít vo výtvarnom umení (netradičná technika kresby - kresba mydlové bubliny) pre deti.

Účel: priblížiť deťom netradičnú techniku ​​kreslenia - techniku ​​škrabania. Ciele programu: Edukačné: - predstaviť deti.

Obsah programu: Oboznámiť deti s javmi jesennej prírody - žltnúť, meniť farbu a opadávať lístie. Upevniť znalosti žltej farby.

Novoročné sviatky sú za nami a zima je v plnom prúde. Koľko krásnych slov bolo povedané o tomto nádhernom období roka! Zima.