Hádanky v ústnej ľudovej spoločnosti. Zhrnutie lekcie - hry "Tajemstvá umenia"

Ciele:

  • Zovšeobecnenie vedomostí študentov o študovaných témach výtvarného umenia;
  • rozvoj kreatívne myslenie, obohatenie obzorov;
  • Rozvíjať zmysel pre kolektivizmus a spoluprácu.

Úlohy:

  • overiť si vedomosti získané žiakmi v jednoduchých žánroch výtvarného umenia;
  • podporovať rozvoj vynaliezavosti u detí, logické myslenie, fantázie, erudícia;
  • kultivovať schopnosť vypočuť si názor spolužiakov, logicky povedať svoj názor.

Materiály a vybavenie:

Pre učiteľa: PowerPointová prezentácia s úlohami, rébus s témou hodiny , zvukový záznam

Pre študentov: Papierové FA-4, FA-2, krížovka pre každý tím na FA-3, kartičky s menami obrazov a autorov, kartičky s portrétmi rozprávkových hrdinov, gvaš, paleta pre každé dieťa, štetce, obrúsky, fixky, farebný papier lepidlo nožnice, jednoduché ceruzky.

Typ lekcie: Lekcia zovšeobecňovania a systematizácie vedomostí

Priebeh tvorivého maratónu

  1. Tímový pohľad
  2. Riddles Smart
  3. Fantastické hádanky
  4. Hádanky Pohyblivé
  5. Teoretické hádanky
  6. Umelecké hádanky
  7. Zhrnutie

Počas vyučovania.

učiteľ. Ahoj!

Takže, priatelia, pozornosť -
Veď zazvonil zvonček.
Pohodlne sa usaďte
Začnime lekciu čoskoro.

Tému našej lekcie sa dozviete, ak uhádnete rébus

(Na tabuľu zavesím rébus, deti v ňom zašifrujú tému hodiny)

učiteľ. čo sme dostali? Správne, ZÁHADY! A témou našej dnešnej hodiny sú „Hádanky“ a hádanky nie sú ľahké, ale najmä pre začínajúcich umelcov.

Budeme s vami pracovať v tímoch. Dokážete vyriešiť hádanky? Poďme si trochu zacvičiť.

Nevyzerá ako človek
Ale má srdce
a práca po celý rok
Dáva svoje srdce.
Píše, keď diktujú
Kreslí a kreslí.
A dnes večer
Vyfarbí mi album.

deti . Ceruzka!

učiteľ. Výborne. Takže váš tím sa volá Ceruzky. Ďalšia hádanka hádajte a dozviete sa názov druhého tímu.

Váš pigtail bez strachu
Namáča sa do farby.
Potom zafarbený pigtail
V albume vedie na str.

deti . Strapec!

učiteľ. Tak sme sa dozvedeli názov druhého tímu. Toto je tím "Brush". Áno, chlapci, dnes sú na našej lekcii pani Palette a Signor Tube. Navrhujem ich vybrať do poroty. Súhlasíš?

deti. Áno!

učiteľ. Teraz máme dva tímy: Ceruzky a štetce, vysoko rešpektovanú porotu, a my musíme len začať náš maratón UMELECKÝCH hádaniek. Musíte nakresliť alebo vytvoriť znak. Zatiaľ čo hudba hrá - kreslíte a lepíte, ak hudba stíchla - potom je čas skončiť, a ak úplne prestala - musíte odložiť všetky materiály. Takže nadišiel čas.

(deti vytvoria emblém)

učiteľ. Predstavte svoje tímy a vystavte emblémy.

(deti ukazujú znak a reprezentujú svoj tím)

učiteľ. Ako som sľúbil, hádanky nebudú ľahké.

Prvé štádium - Riddles Smart

Vo výtvarnom umení je veľa výrazov, množstvo materiálov na sprostredkovanie obrazov. Vložte požadované písmeno do bunky, napíšte celé slovo, uhádnite krížovku teraz Pripravte sa! Každé správne uhádnuté slovo vám prinesie jednu stratu (pri ceruzkách sú to ceruzky vystrihnuté z farebného kartónu a pri štetcoch štetce). A ešte jedno prekvapenie: v krížovke sa skrýva slovo. Kto nájde slovo, prinesie do svojho tímu ďalšieho fantóma.

učiteľ. Tak poďme na to! (deti hádajú krížovku ( Dodatok 1 ), hrá hudba)

Hudba sa zastavila

učiteľ. Čas vypršal, krížovky odovzdávame porote na zhrnutie.

Druhá fáza - Riddles Fantastic

Na listoch sú čiary, kruhy, kučery, čiarky a bodky. Vy, pomocou svojej fantázie, musíte predstavovať obraz. (Rozdávajú sa listy s obrázkom rôznych čiar, deti pracujú pri hudbe).

učiteľ. Prechádzame prácou poroty. Hodnotiť sa bude kreativita, predstavivosť, fantázia, originalita. (Porota vyhodnotí a vyhlási výsledky prvej etapy. Získané prepadnutia sa vložia do zdobených obálok, ktoré sú pripevnené k stojanom)

učiteľ. Kým porota pracuje, pokračujeme ďalej

Tretia etapa - Riddles Movable

Tím sa musí zoradiť podľa farby vlasov. Ceruzky – od najsvetlejších po najtmavšie, Štetce – od najtmavších po najsvetlejšie. (Porota hodnotí).

učiteľ.

Ďalšia fáza - Teoretické hádanky

Po zhliadnutí reprodukcií obrazov si hráči zapíšu číslo obrazu zodpovedajúceho konkrétnemu umelcovi. (Podávame karty ( Dodatok 2 ) na hodnotenie porotou). Každá správna odpoveď je jeden bod.

učiteľ. A posledný

etapa, piata - Riddles Artistic

Zistite portrét z popisu a nakreslite ho. (Vysvetlím deťom algoritmus práce, informujem o čase)

Pre prvý tím: „Takto vyzerala: vlasy mrkvovej farby boli spletené do dvoch tesných vrkočov rôzne strany; nos mal ako malinký zemiak a okrem toho bol aj škvrnitý – od pehy; biele zuby sa trblietali vo veľkých širokých ústach. Mala na sebe modré šaty, no keďže jej modrá látka nestačila, sem-tam do nich zašila červený šúľok. Na veľmi tenkých a tenkých nohách ťahala dlhé pančuchy rôzne farby: jedna je hnedá a druhá čierna. A tie obrovské čierne topánky sa zdalo, že spadnú...“

Pre druhý tím: „Pri plote bol dlhý stĺp, na ňom trčala slamená podobizeň - na odohnanie vtákov. Hlava plyšového zvieraťa bola vyrobená z tašky vypchatej slamou, na ktorej boli namaľované oči a ústa, aby sa získala vtipná ľudská tvár. Strašiak bol oblečený v obnosenom modrom kaftane; sem-tam z dier v kaftane trčala slama. Na hlave mal starý ošúchaný klobúk, z ktorého boli odrezané zvončeky, na nohách staré modré čižmy nad kolená...“

Tímy si prečítajú popis rozprávkový hrdina (príloha 3 ) v rámci svojho tímu rozdeľte, kto čo nakreslí a pustite sa do práce.

Na konci práce učiteľ prečíta popis, ukáže kresbu a požiada druhý tím, aby rozprávkovú postavu rozpoznal.

(hodnotí porota)

učiteľ. A teraz požiadame porotu o vyhlásenie výsledkov nášho maratónu "IZO - hádanky"

(prezentácia poroty)

učiteľ. Dnes ste odviedli skvelú prácu, všetci boli aktívni. Pri tímovej práci každý vedel, že od neho závisí celkový úspech. A naša porota, pani Palette a signor Tube, vás chcú oceniť diplomami.

(ocenený pochvalou)

učiteľ. Ďakujem vám všetkým. Týmto sa naša lekcia končí.

V tejto lekcii sa zoznámite s pojmom hádanka, zvážte umeleckými prostriedkami, pomocou ktorej sa tvoria hádanky, spoznáte druhy a témy hádaniek; naučiť sa hádať.

2. O vode, riekach, potokoch:

Čo rastie hore nohami?

(cenzura) (obr. 2)

Ryža. 2. Cencúle ()

Všade naokolo je voda, no s pitím je problém.

(more) (obr. 3)

3. O hmyze:

Boli tam tesári bez sekier, rúbali kolibu bez rohov.

(mravenisko) (obr. 4)

Ryža. 4. Mravenisko ()

4. O vtákoch:

Šarlátová čiapka, netkaná vesta, rebrovaný kaftan.

(kura) (obr. 5)

5. O zvieratách:

Kožuch a kaftan kráčajú po horách, po dolinách.

(ovca) (obr. 6)

6. O ľuďoch:

Nie hodiny, ale tikanie.

(srdce) (obr. 7)

7. Súvisí s poľnohospodárstvom (orná pôda, spracovanie chleba):

Železný nos vrástol do zeme, ryje, ryje, kyprí zem.

(pluh) (obr. 8)

8. O lese, stromoch, kríkoch:

Zelená, nie lúka,

Bela, nie sneh,

Kučeravý, nie hlava.

(breza) (obr. 9)

Ryža. 9. Brezový háj ()

9. O zelenine a bobuliach:

Nie šité, nestrihané, ale celé v jazvách.

(hlávka kapusty) (obr. 10)

V strede nádvoria je zlatá hlava.

(slnečnica) (obr. 11)

Ryža. 11. Slnečnica ()

Hádanky sa rýmujú:

Black Ivashka - drevená košeľa.

Kam vedie nosom, tam dá poznámku.

(ceruzka) (obr. 12)

Ryža. 12. Ceruzka ()

Tajomstvo- toto:

  • malé poučné porekadlo, ľudová múdrosť;
  • krátke dielo, kde samotný predmet nie je pomenovaný, ale sú naznačené len jeho znaky;
  • malý verš.

Určte, do akého žánru folklóru patria tieto texty:

Mokhnatenko,

fúzatý,

mäkké labky,

A pazúry sú ostré.

(toto je hádanka; odpoveď je mačka) (obr. 13)

mačiatko, mačiatko,

Mačka, sivý chvost!

Poď, mačka, prenocuj,

Stiahnite si naše dieťa ...

(zábava)

ježko, excentrický ježko,

Ušil štipľavú bundu.

Musíme si vybrať vodiča.

(zábava)

V novej stene

V okrúhlom okne

Rozbité sklo počas dňa

Vložené cez noc.

(hádka; hádajte - diera) (obr. 14)

Žili tam starý muž a stará žena. Mali dcéru Alyonushku a jej brata Ivanushku. Starec a starenka zomreli. Alyonushka a Ivanushka zostali sami.

Odpoveď: žiarovka – tvarom podobná hruške, zavesená na strope, ale nemôžete ju jesť, pretože je sklenená (obr. 16).

Ryža. 16. Žiarovka ()

Pre všetky národy boli hádanky ukazovateľom múdrosti a človek, ktorý vedel hádať a vymýšľať hádanky, bol považovaný za mudrca. Máte jedinečnú príležitosť stať sa mudrcami. Vymýšľajte hádanky sami a hádajte ich svojim príbuzným alebo priateľom.

Bibliografia

  1. Kubašová O.V. Obľúbené strany: Učebnica literárneho čítania pre 2. ročník, 2 diely. - Smolensk: "Asociácia XXI storočia", 2011.
  2. Kubašová O.V. literárne čítanie: Pracovný zošit k učebnici pre 2. ročník, 2. časť. - Smolensk: "Asociácia XXI storočia", 2011.
  3. Kubašová O.V. Smernice do učebníc 2, 3, 4 tried (s elektronickou prihláškou). - Smolensk: "Asociácia XXI storočia", 2011.
  4. Kubašová O.V. Literárne čítanie: Testy: 2. ročník. - Smolensk: "Asociácia XXI storočia", 2011.
  1. Ped-kopilka.ru ().
  2. Festival.1september.ru ().
  3. 5class.net().

Domáca úloha

  1. Definujte pojem záhada, vymenuj druhy hádaniek, vymenuj zložky hádaniek.
  2. Vymyslite hádankovú otázku o akomkoľvek zvierati.
  3. Naučte sa tri hádanky rôzne témy, vyberte k nim ilustrácie.

Chlapci, vložili sme našu dušu do stránky. Ďakujem za to
za objavenie tejto krásy. Ďakujem za inšpiráciu a naskakuje mi husia koža.
Pridajte sa k nám na Facebook a V kontakte s

Existujú umelecké diela a majstrovské diela architektúry, ktoré sú každému dobre známe už od detstva. Ak si však každý z týchto výtvorov preštudujete podrobnejšie, odhalí sa veľa záhadných a málo známych detailov.

Sme v tom webové stránky prečítajte si o týchto skutočnostiach s veľkým prekvapením.

Apartmán na najvyšších poschodiach Eiffelovej veže

Gustav Eiffel, tvorca veže, si na jej poschodiach postavil a zariadil byt pre seba. Často ho využíval na oddych alebo prijímanie hostí. Raz tam mal dlhý rozhovor s Thomasom Edisonom.

Apartmány majú kuchyňu, kúpeľňu, dve spálne, obývačku a samozrejme odtiaľ je nádherný výhľad. V súčasnosti je tu múzeum s voskové figuríny Eiffel a Edison.

Zlomená reťaz pri nohách Sochy slobody

Sochu slobody darovali Amerike francúzski občania na počesť stého výročia revolúcie. Symbolizuje slobodu, demokraciu a zrušenie otroctva. Preto pri nohách sochy leží pretrhnutá reťaz, ktorú turisti väčšinou nevidia.

Isleworth Mona Lisa

Je dobre známe, že mnohí umelci maľovali kópie a verzie Mony Lisy, no ukázalo sa, že existuje aj ďalší portrét Mony Lisy, ktorý podľa vedcov namaľoval sám da Vinci. Plátno zároveň nie je kópiou toho, čo sa nachádza v Louvri.

Zaujímavosťou je, že druhý obraz má trochu inú perspektívu, čo môže vytvárať 3D efekt. Možno, že oblečenie a krajinu namaľoval iný umelec, alebo dokonca viacerí. Podľa vedcov ide o skoršiu verziu Mony Lisy.

Mount Rushmore Time Capsule

Počas výstavby pamätníka chcel architekt Gutzon Borglum vytvoriť v skale Sieň záznamov, tajnú miestnosť, kde by budúce generácie mohli nájsť kľúčové dokumenty a údaje o histórii USA. Aby to urobil, vytesal do skaly za hlavou Abrahama Lincolna jaskyňu. Čoskoro však Borglum zomrel a dielo nebolo dokončené.

V roku 1998, viac ako 50 rokov po jeho smrti, boli kópie dôležitých dokumentov a spomienok prezidentov zapečatené vo vnútri nedokončenej sály, ktorá dnes funguje ako časová kapsula.

Pôvodný pohľad na Veľkú sfingu

Veľká sfinga je najstaršia socha na svete. Spočiatku bola za uchom pokrytá svetlou farbou, ktorá sa dodnes zachovala len v úlomkoch. Aj sfinga mala pôvodne nos a falošnú slávnostnú bradu. Jeho fragmenty možno vidieť v britskom a káhirskom múzeu.

Existujú názory, že sfinga mala pôvodne hlavu leva a ľudská hlava bola namiesto nej vyrezaná oveľa neskôr, čo vysvetľuje porušenie proporcií medzi obrovským telom a malou hlavou.

Vytvorenie šikmej veže v Pise

Slávna šikmá veža skrýva mnohé tajomstvá. O sklone veže vie v podstate každý. Zároveň nikto s istotou nevie, kto presne postavil túto zvonicu pre katedrálu mesta Pisa. Jedným z dôvodov bolo, že stavba veže trvala takmer 200 rokov. Historici sú zvyknutí veriť, že budovu navrhol Bonanno Pisano, ale pravdepodobnejším architektom môže byť Diotisalvi, ktorý navrhol krstiteľnicu, ktorá sa nachádza vedľa veže a je vyrobená v rovnakom štýle ako ona.

Rembrandtova tvár Danae

Rembrandt začal maľovať Danae 2 roky po svadbe so Saskiou van Uylenburgh. Umelec na mnohých svojich obrazoch zobrazil svoju manželku a dlho zostávalo záhadou, prečo podobnosť so Saskiou nie je taká zjavná ako na jeho iných obrazoch z 30. rokov 17. storočia a štýl, ktorý použil, pripomína skôr výtvory neskoršieho obdobie jeho pôsobenia.

Odpoveď na túto hádanku bola nájdená len relatívne nedávno. Na röntgenových snímkach je podobnosť s Rembrandtovou manželkou výraznejšia. Ukazuje sa, že obraz bol prerobený po smrti umelcovej manželky, v čase, keď sa začal zaujímať o Gertiera Dirksa. Danaeine črty tváre na obrázku zmenili tak, že spojili obe umelcove obľúbené ženy.

Názov najslávnejšej pamiatky v Spojenom kráľovstve

Presne povedané, názov „Big Ben“ sa nevzťahuje na celú vežu, ale iba na mohutný zvon v nej. Oficiálny názov zvonice do septembra 2012 bol „Hodinová veža Westminsterského paláca“. Teraz sa zvonica oficiálne nazýva „Elizabeth Tower.“ Obloha na obraze „Výkrik“

pôvodný názov legendárny obraz„Scream“ od Edvarda Muncha znelo ako „Cry of Nature“. Vo svojom denníku umelec píše:

“... zrazu sa obloha zmenila na krvavočervenú, zastavil som sa, cítil som sa vyčerpaný, a oprel som sa o plot – pozrel som sa na krv a plamene nad modročiernym fjordom a mestom...”

V roku 2003 skupina astronómov naznačila, že jasná šarlátová farba oblohy, ktorá umelca tak zasiahla, bola spôsobená erupciou sopky Krakatoa v roku 1883. Do atmosféry bolo vyvrhnuté obrovské množstvo sopečného popola, vďaka čomu boli v priebehu nasledujúcich rokov po celom svete pozorované najmä farebné, ohnivé západy slnka.