Rebrík na hodiny hudobnej výchovy. Hudobno-didaktická hra "Rebrík" metodický rozvoj (staršia skupina) na danú tému

v samostatných činnostiach predškolákov

Hudobno-didaktické hry a príručky urýchľujú hudobný a zmyslový vývin dieťaťa. Je medzi nimi veľa spoločného. S ich pomocou sa deti učia rozlišovať zvuky podľa výšky tónu, farby, označovať rytmický vzor, ​​sledovať smer melódie atď.

Medzi hudobnými didaktickými pomôckami a hrami je však podstatný rozdiel. Spočíva v tom, že muzikál didaktická hra(ako každá iná) má svoju hernú zápletku, hernú akciu, pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Charakteristickým znakom hudobno-didaktických hier je, že ich deti môžu využívať pri samostatných činnostiach, pričom hudobné a didaktické pomôcky ako učebné pomôcky sa využívajú organizovane. hudobná činnosť.

Klasifikácia hudobno-didaktických hier je založená na úlohách formovania vnímania štyroch dôležitých vlastností hudobných zvukov (výška tónov, rytmické vzťahy, zafarbenie farby a dynamické odtiene).

1. Hry, ktoré rozvíjajú výšku sluchu – rozvoj schopnosti vnímať a reprodukovať výšku tónu hudobného zvuku.

2. Hry, ktoré rozvíjajú rytmický zmysel – rozvoj schopnosti vnímať vzťah medzi zvukmi rôzneho trvania a reprodukovať ich.

3. Hry, ktoré rozvíjajú zafarbenie sluchu, dávajú deťom predstavu o rozmanitosti zafarbenia a jeho význame v hudbe.

4. Hry rozvíjajúce dynamický sluch – rozvoj schopnosti rozlišovať silu zvuku, spájať dynamiku s náladou a charakterom hudobných obrazov.

Hudobné a didaktické hry pre každého veková skupina sú prezentované v určitom slede postupne sa stávajúcimi zložitejšími hudobno-senzorickými úlohami. Hlavná herná akcia - hádanie a hádanie - je prítomná v každej hre. Každá hra vyžaduje od detí samostatné konanie pri vnímaní a rozlišovaní hudobných zvukov. Schopnosť počúvať, rozlišovať jeden alebo druhý hudobný zvuk je indikátorom určitej úrovne hudobného a zmyslového vývoja u detí. predškolskom veku. A to zase dáva deťom možnosť využívať hry vsamostatná hudobná činnosť.

Organizujú sa hudobné a didaktické hry apočas vyučovania a vo voľnom čases prihliadnutím na individuálne osobitosti detí pod vedením pedagóga. Efektívnosť učenia v hudobno-didaktickej hre sa zvyšuje, keď sa do hry aktívne zapája aj samotný učiteľ, stáva sa jej plnohodnotným účastníkom. Vedením hry učiteľ dbá na to, aby deti dodržiavali pravidlá, presne plnili úlohy súvisiace s obsahom hry.

Aby bola hra zábavná, zaujímavá a v dobrom tempe, deti by sa mali celkom ľahko a rýchlo naučiť rôzne výrazové vlastnosti hudobných zvukov. Štvorstupňový rozvoj hudobno-didaktických hier prispieva k vytvoreniu silných zručností hudobného a zmyslového vnímania.

Prvý krok: oboznámenie sa s hudobným dielom, ktoré tvorí základ hry, s vizuálnymi obrazmi hry.

Druhá fáza: znalosť obsahu, pravidiel, herných úloh a akcií. Paralelne dochádza k asimilácii hudobno-zmyslových schopností a zručností potrebných pre hru.

Tretia etapa: odovzdávanie osvojených hudobných a zmyslových zručností a herných úkonov do samostatná činnosť deti, zdokonaľovanie zručností pod nepriamym vedením vychovávateľa.

Štvrtá etapa: deti samostatne využívajú hudobné a didaktické hry.

Počas školský rok deti sa zoznamujú s rôznymi hrami. Keď sa hra zmení na samostatnú činnosť detí, ďalšia hra je okamžite zvládnutá na hodine atď. V prvom rade je potrebné zvládnuť hry na rozvoj výšky tónu a rytmického vnímania. Je to spôsobené tým, že výška a trvanie, hlavné zložky melódie, vyžadujú od detí viac cvičenia. Zoznámenie sa s hrami, ktoré tvoria zafarbenie a dynamické vnímanie, by sa malo uskutočniť na konci školského roka, pretože si vyžadujú od predškolákov menej námahy.

Hra „Hudobný rebrík“.

Cieľ: dať deťom predstavu o postupnom vzostupnom a zostupnom pohybe melódie.

Priebeh hry:

Učiteľka sa s deťmi rozpráva o schodíkoch a rebríkoch, ktoré poznajú v živote okolo nich.

Učiteľka im na základe skúseností detí porozpráva o špeciálnom hudobnom rebríku, ktorý nie je možné vidieť ani sa ho dotknúť, pretože jeho kroky – hudobné zvuky – len počuť.

Deti sú pozvané počúvať pohyb melódie hore a dole po schodoch hudobného rebríka. Učiteľ spieva pieseň, pričom jeho spev sprevádza pohybom dlane po pomyselných krokoch.

Kroky-pne - zvuky hore a fúka, potom nás zrazia.

Cvičenie sa s deťmi niekoľkokrát opakuje.

Na upevnenie predstáv detí o stupňovitom pohybe melódie hore a dole učiteľka využíva vizualizáciu (8-stupňový rebrík a figúrku, ktorá sa po ňom pohybuje).

Hra "Naughty echo".

Cieľ: rozvoj výškového sluchu v kombinácii so zmyslom pre harmóniu.

Priebeh hry:

Deti stoja v kruhu, v strede je učiteľ s loptou. Lopta je ozvena, namaľovaná symbolickým obrázkom ozveny - na jednej strane veselá grimasa obklopená slovami, napríklad: „Ay“, „Slnko“, „Ahoj“, na druhej strane smutná grimasa, obklopený slovami: „Dážď“, „Oblak“, „Osol“.

Hod loptičkou - ozvena jednému z detí, učiteľ zaspieva jeho meno alebo slovo nálada. Dieťa musí vrátiť loptu a presne intonovať hudobnú frázu.

Hra „Nakreslite melódiu“.

Účel hry: rozvoj sluchu.

Priebeh hry:

Učiteľka rozdá deťom jednotlivé kartičky, na zadnej strane ktorých je nalepená obálka s poznámkami-kruhmi.

Učiteľ zaspieva pesničku a dá deťom za úlohu určiť, z koľkých stupňov hudobného rebríčka sa skladá.

Deti sú pozvané, aby túto pieseň spievali spolu s učiteľom pohybom dlaní po schodoch.

Učiteľ spieva pieseň vo frázach a vyzve deti, aby „nakreslili melódiu“ na kartu pomocou kruhových poznámok.

Deti spolu s učiteľkou spievajú pieseň, pozerajú sa na grafický obrázok melódie na karte.

Napríklad:

Teta je bohatá, 0 0 0 0 0

Ušiť mi košeľu. 0 0 0 0 0

Chcem sa obliecť: 0 0 0 0 0 0

idem sa zabaviť. 0 0 0 0 0 0

Hra "Zvony - zvončeky."

Cieľ: rozvoj sluchu vokálneho zafarbenia.

Priebeh hry:

Deti, držiace sa za ruky, tancujú v kruhu, spievajú pesničku. piesne hrá dieťa, ktorému učiteľka podá zvonček. Dieťa stojace v strede kruhu by malo speváka rozpoznať podľa hlasu. Ak dôjde k rozpoznaniu, spievajúce dieťa so zvonením vbehne do kruhu a vodič sa ho snaží chytiť. Ak nedôjde k rozpoznaniu, hra sa opakuje s novým sólistom.

Hra „Hádaj nástroj“.

Účel hry: rozvoj zafarbenia sluchu v kombinácii s koncentráciou pozornosti.

Priebeh hry:

Deti sediace v polkruhu pred stolom, na ktorom sú obrázky s obrázkami rôznych nástrojov.

Učiteľ ich vyzve, aby si vypočuli rôzne inštrumentálne diela a určili, ktorý nástroj alebo nástroje sa podieľali na prevedení jednotlivých hudobných skladieb a vyberie karty s ich obrázkom.

Hra „Hra s vreckovkou“.

Účel hry: rozvíjať u detí reakciu na zmenu dynamických odtieňov.

Priebeh hry:

Deti sedia alebo stoja kúsok od seba, v rukách majú farebné vreckovky.

Za hlasného zvuku hudby mávajú deti vreckovkami nad hlavou, za tichého zvuku hudby si schovávajú vreckovky za chrbát (zvukový záznam Mozartových variácií z opery Čarovná flauta).

Deti, ktoré sú nepozorné voči zmene dynamiky, vypadnú z hry.

Hra chôdza a beh.

Cieľ: dať deťom predstavu o dlhých a krátkych zvukoch.

Priebeh hry:

Učiteľ dáva deťom počúvať pochod a ponúka, aby určili, čo je s touto hudbou najvhodnejšie.

Keď deti odpovedia, učiteľ ich vyzve, aby kráčali na rovnakú hudbu a povedali slovo „krok – krok – krok“.

Deti sú vyzvané, aby opakovali to isté a nahradili nepohodlné slovo „krok“ pohodlnejšou slabikou „ta“.

Učiteľka ukazuje deťom grafické znázornenie slabiky „ta“ – |.

Zvuková nahrávka s hudbou pre jednoduché zvuky pri behu a učiteľ navrhuje určiť, čo je s touto hudbou najvhodnejšie.

Po odpovedi ich učiteľ vyzve, aby sa rozbehli po špičkách, pričom povie slovo beh – beh – beh.

Deti sú vyzvané, aby opakovali to isté a nahradili nepríjemné slovo „beh“ krátkymi slabikami „ti-ti“.

Učiteľka ukazuje deťom grafické znázornenie slabík „ti-ti“ – [[.

Uzavrieť táto hra Spoločným záverom detí a učiteľky je potrebné, aby symbol dlhej hlásky „ta“ obsahoval dva kratšie symboly „ti-ti“ - | = [[.

Pohyby pri chôdzi a behu môžu byť nahradené tlieskaním, fackaním alebo dupotom, to znamená, že celá hra sa dá zvládnuť bez opustenia miesta.

Hra „Prečítajte si kartu“.

Cieľ: rozvíjať u detí myšlienku dlhých a krátkych zvukov v kombinácii s grafickým obrázkom.

Priebeh hry:

Učiteľ vyzve deti, aby „čítali“ po sebe nasledujúce rytmické karty pomocou tlieskania, fackovania alebo dupotu.

Hru si môžete skomplikovať využívaním súťaží medzi podskupinami.

Učiteľ musí oznámiť požadovaný spôsob „čítania“ (tlieskanie, výprask, dupot) v krátkej prestávke medzi výmenou kariet.

Rytmické zoskupenia na kartách by mali byť stručné, rôznorodé a mali by mať logický záver (neodrezávajte „rytmickú myšlienku“).

Hra s rytmickou ozvenou.

Cieľ: rozvoj zmyslu pre rytmus.

Priebeh hry:

Učiteľ ponúka, že sa zmení na ozvenu, nielen obyčajnú, ale rytmickú, a diskutuje s nimi o pravidlách hry, ktoré spočívajú v tom, že ozvena presne opakuje príklad navrhnutý učiteľom, a to:

Presná reprodukcia rytmického vzoru, tempo, spôsob vyjadrovania (tlieskanie, plieskanie, dupanie);

Ozvena je podfarbená tichou dynamikou.

Učiteľ reprodukuje rytmický vzor a deti ho opakujú podľa pravidiel hry.

Hra "Prekladateľ".

Cieľ: upevňovanie získaných vedomostí v procese rozvíjania zmyslu pre rytmus.

Priebeh hry:

Učiteľ vyzve deti, aby „preložili“ frázy zo známych piesní do rytmického jazyka pomocou symbolov ta a ti-ti.

Deti reprodukujú frázu navrhnutú učiteľom a nahradia text rytmickými symbolmi.

Učiteľ vyzve jedno z detí, aby nakreslilo rytmický graf tejto frázy na tabuľu alebo si vybralo z niekoľkých grafických kariet tú, ktorá je potrebná na toto cvičenie.

Hra „Hádaj melódiu“.

Cieľ: rozvoj zmyslu pre rytmus a rytmickú pamäť.

Priebeh hry:

Učiteľ zabrnká rytmickým vzorom frázy z akejkoľvek piesne, ktorú deti poznajú.

Deti opakujú a hádajú názov piesne, ktorej je súčasťou.

Ak chcete zachovať záujem o hru, môžete použiť bicie nástroje, ktoré sa ponúkajú detským sólistom na predvedenie rytmického vzoru konkrétnej frázy.

Hru si môžete skomplikovať využívaním súťaží medzi podskupinami

Hra s rytmickým orchestrom.

Cieľ: formovanie schopnosti detí zjednocovať sa rôzne druhyčinnosti (spev a hra na hudobných nástrojoch), na základe vopred získaných vedomostí.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti do štyroch rovnakých podskupín, z ktorých každá tvorí stranu štvorca. V rukách každej skupiny sú homogénne bicie nástroje.

Dirigent stojí v strede námestia.

Všetky deti spievajú pieseň.

Na pokyn dirigentky, adresovanej ktorejkoľvek podskupine detí, prednesie danú frázu piesne a zahrá na hudobné nástroje.

Hru si môžete skomplikovať zrýchlením tempa, ako aj využitím simultánneho zvuku celého orchestra.

Hra "Brána".

Cieľ: naučiť deti vnímať rytmickú rôznorodosť (dlhé a krátke zvuky) prostredníctvom pohybov k hudbe.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti na prvé a druhé číslo.

Deti s rovnakým číslom sa stanú pármi a vytvoria kruh. Dvojice pod prvými číslami sa striedajú s dvojicami pod druhými číslami.

Za zvuku pochodu kráčajú všetky deti vo dvojiciach v kruhu ráznymi krokmi a vysoko dvíhajú kolená.

Na konci hudby učiteľ vydá príkaz, napríklad: "Prvé čísla!" - a to znamená, že deti stojace pod týmito číslami musia rýchlo zdvihnúť zopnuté ruky, čím si vytvoria „obojky“.

Za zvuku polky sa ľahkým behom preháňajú „obojky“ nepomenované čísla.

Počas hry učiteľ zameriava pozornosť detí na spojenie ich pohybov s charakterom hudby. Pred hrou je potrebné upevniť si s deťmi predtým získané poznatky o dlhých a krátkych zvukoch.

Hra "Podaj loptu".

Cieľ: naučiť deti vnímať kontrastné dynamické odtiene v pohybe.

Priebeh hry:

Deti stoja v kruhu.

Učiteľ s nimi vyjednáva podmienky hry: za hlasného zvuku hudby sa lopta podáva doprava, za tichého zvuku hudby doľava.

Ak je hudba hlasná, pohyby rúk s loptou môžu byť energickejšie a silnejšie, a ak je hudba jemná, môžu byť plynulejšie a jemnejšie.

Hra "Zhmurka".

Cieľ: naučiť deti vnímať zmenu tempa v hudbe a presne na ňu reagovať pohybom.

Priebeh hry:

Učiteľ si spomedzi detí vyberie „slepého muža“ a ostatné deti nastaví na určité pohyby. Pri pomalom predvedení hudby by mali sedieť na jednom kolene s rovným chrbtom, slepec kráča pomedzi deti, pri rýchlom podaní hudby - pohybovať sa po sále s ľahkým behom okolo "spiaceho" slepca. slepec.

S koncom hudby slepý slepec deti chytí.

Hra "Hviezdna štafeta".

Cieľ: naučiť deti vnímať rôznorodú hudbu vhodnou zmenou pohybov.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti do dvoch tímov, v každom z nich sprievodca drží striebornú hviezdu.

Za hudby árie J.S.Bacha sa sprievodcovia pohybujú jednoduchý krok od špičky po určitú líniu na opačnom konci chodby, kde menia striebornú hviezdu na zlatú.

Pri hudbe „Vtipy“ od J. S. Bacha sa sprievodcovia ľahkým behom po špičkách vracajú k svojmu tímu a odovzdávajú hviezdu ďalšiemu účastníkovi, pričom oni sami stoja za svojim tímom.

Hru vyhráva tím, ktorý bezchybne zareagoval na zmenu charakteru hudby, presne a expresívne vykonal pohyby. Je neprijateľné, aby deti pri ľahkom behu bojovali o prevahu kvôli kvalite pohybov.

Hra "Skutoční priatelia".

Cieľ: naučiť deti vnímať viacdielnu hudobnú skladbu a koordinovať ich pohyby s hudbou jednotlivých častí.

Priebeh hry:

Zaznie pieseň „Ach, ty baldachýn ...“, pod ktorou deti kráčajú v kruhu jednoduchým krokom, držiac sa za ruky.

Znie pieseň „Ach, nie je večer ...“, pod ktorou hľadá partnera a keď ho našiel, krúži s ňou.

Znie pieseň „Ach, ty baldachýn ...“, pod ktorou deti chodia do kruhu, ale už vo dvojiciach.

Pod hračkami sa deti zastavia, otočia sa vo dvojiciach tvárou k sebe a predvedú tanec podľa predstavenia, to znamená, že na pokyn učiteľa vonkajší kruh predvádza nejaký pohyb a vnútorný kruh ho opakuje. .

Za zvuku piesne „Či na záhrade, na záhrade ...“ sa deti rozptyľujú rôznymi smermi ľahkými skokmi.

Znie pieseň „Ach, ty baldachýn ...“, pod ktorou každé dieťa hľadá svoj pár, potom páry zdvihnú zopnuté ruky.

Vyhráva ten pár, ktorý to urobí ako prvý.

Hra "Kruh a kruhy".

Cieľ: formovanie myšlienky valčíka u detí na základe niektorých jeho prvkov.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti do 3-4 rovnakých podskupín po 5-6 osôb, pričom v každej z nich robí výpočty v číselnom poradí.

Deti stoja v kruhu tvárou k stredu.

Pri hudbe valčíka deti na pokyn učiteľa striedajú tieto pohyby:

Hladký pohyb rúk hore a dole pred vami;

Plynulý pohyb paží do strany – hore – dole s pohybom

hlavy nasledované rukami;

Valčíkový krok: tam a späť (do stredu kruhu a späť).

Na signál učiteľa (napríklad: „Prvé čísla!“ alebo „Tretie čísla!“) sa vymenované čísla usporiadajú do malých krúžkov. Pohyb pokračuje valčíkovým krokom so zopnutými rukami.

Hra "Had".

Cieľ: formovanie predstáv detí o polke a valčíku na základe niektorých ich prvkov.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti do troch podskupín a zoradí ich do stĺpcov na vyznačených miestach sály.

Za zvuku polky sa všetky deti pohybujú po sále ako had.

Za zvukov valčíka deti v stoji vykonávajú: 1. Plynulé pohyby s rukami hore a dole pred sebou; 2. Valčíkový krok tam a späť alebo zo strany na stranu - vzad.

Keď hudba skončí, všetky deti sa rozbehnú na svoje miesta. Stĺpec, ktorý sa postaví ako prvý, vyhráva.

Hra "Farebné hviezdy"

Cieľ: formovanie detských predstáv o prvkoch ruských ľudových tancov.

Priebeh hry:

Učiteľ v strede sály usporiada dva rady stoličiek rovnobežne vedľa seba. Deti sedia na stoličkách oproti sebe.

Na začiatku vytvorenej chodby stojí učiteľ a v rukách drží pestrofarebné hviezdy.

Deti, ktoré sedia ako posledné v každom rade od učiteľa, vstanú a variabilným krokom sa pohybujú k učiteľovi.

V druhej časti hudby začnú deti, ktoré sa dostali k učiteľovi, skokom pobehovať okolo radu.

Vychovávateľ dáva víťazovi farebnú hviezdu. Ak obe deti bežia súčasne, učiteľ dá hviezdičku každému z nich.

Hra pokračuje za účasti ďalších detí.

Vyhráva tím s najviac farebnými hviezdičkami. Hodnotí sa nielen rýchlosť, ale aj kvalita pohybov, čo je jedno zo základných pravidiel hry.

Hra " Hudobné hádanky».

Cieľ: posilnenie predstáv detí o žánrovej rôznorodosti tanečnej hudby prostredníctvom vhodných prvkov tanečných pohybov.

Priebeh hry:

Učiteľ rozdelí deti do 3-4 podskupín po 5 ľudí.

Deti každej podskupiny sú postavené a tvoria paralelné stĺpce. Na druhom konci miestnosti je učiteľ.

Za zvuku hudby sa deti stojace ako prvé v každom stĺpci pohybujú smerom k učiteľovi krokom zodpovedajúcim charakteru hudby.

Ak dieťa vykonáva pohyby zodpovedajúce hudbe, to znamená, že uhádlo hudobnú hádanku, učiteľ mu dá symbolickú poznámku.

HRA "Kroky"

Cieľ: rozvíjať sluchový sluch.

Herný materiál: rebrík s piatimi schodíkmi, hračky (matrioška, ​​medveď, zajačik), detské hudobné nástroje (harmonika, metalofón, ústna harmonika).

Priebeh hry: vedúce dieťa predvedie melódiu na ľubovoľnom hudobnom nástroji, druhé dieťa určí pohyb melódie hore-dole alebo na jeden zvuk a podľa toho posúva hračku hore-dole po schodoch alebo klope na jeden schod. Ďalšie dieťa hrá s inou hračkou. Do hry je zapojených niekoľko detí.

Hra sa hrá v triede a vo voľnom čase.

HRA "Chôdza"

Cieľ: rozvíjať zmysel pre rytmus.

Herný materiál: hudobné kladivá podľa počtu hráčov, flanelgraf a karty zobrazujúce krátke a dlhé zvuky (s opačná strana flanel lepený).

Priebeh hry: Hra zodpovedá podobnej, ktorá sa konala v juniorská skupina, ale okrem toho musia deti sprostredkovať rytmický vzor - rozložiť karty na flanelograf. Široké karty zodpovedajú zriedkavým zásahom, úzke karty zodpovedajú nízkym.

Napríklad: „Tana vzala loptu, hovorí učiteľka, a začala ju pomaly udierať o zem.“ Dieťa si pomaly poklepáva hudobnou paličkou po dlani a vykladá široké kartičky. „Začalo často, silno pršať,“ hovorí učiteľ. Dieťa rýchlo zaklope kladivom a vyloží úzke kartičky.

HRA "Naša cesta"

Cieľ: rozvíjať zmysel pre rytmus.

Herný materiál: metalofón, tamburína, štvorec, lyžice, hudobné kladivo, bubon.

Priebeh hry: Učiteľ vyzve deti, aby vymysleli krátky príbeh o vašej ceste, ktorú možno zobraziť na akomkoľvek hudobnom nástroji. „Najprv si vypočuj, čo ti poviem,“ hovorí učiteľ. - Olya vyšla na ulicu, zišla dolu schodmi (hrá na metalofóne).

Videl som kamarátku - veľmi dobre skákala cez švihadlo. Páči sa ti to. (Rytmicky bije na bubon.) Aj Olya chcela skočiť a utekala domov po lano, preskakovala schody. (Hrá na metalofóne.) Môžete pokračovať v mojom príbehu alebo si vymyslieť vlastný príbeh.

Hra sa hrá popoludní.

HRA „Dokončiť úlohu“

Cieľ: rozvíjať zmysel pre rytmus.

Herný materiál: flanelograf; karty s obrázkom krátkych a dlhých zvukov (hra „Chôdza“); detské hudobné nástroje (metalofón, harfa, gombíková harmonika, triola).

Priebeh hry: vychovávateľ-vedúci hrá rytmický vzor na jednom z nástrojov. Dieťa by malo rozložiť karty na flanelograf. Počet kariet je možné zvýšiť. V tomto prípade každý hráč vyloží na stôl rytmický vzor.

HRA "Identifikujte nástroj!"

Cieľ: rozvíjať zafarbenie.

Herný materiál: akordeón, metalofón, harfa (po dve z každého nástroja), zvonček, drevené lyžice - 4.

Priebeh hry: dve deti sedia chrbtom k sebe. Pred nimi na stoloch sú rovnaké hudobné nástroje. Jeden z hráčov predvedie rytmický vzor na ľubovoľnom nástroji, druhý ho zopakuje na tom istom nástroji. Ak dieťa robí správnu vec hudobná úloha potom všetky deti tlieskajú. Po správnej odpovedi má hráč právo hádať hádanku. Ak sa dieťa pomýlilo, potom si vypočuje úlohu.

HRA "Hudobné hádanky"

Cieľ: rozvíjať zafarbenie.

Herný materiál: Metalofón, trojuholník, zvončeky, tamburína, harfa, činely.

Priebeh hry: deti sedia v polkruhu pred obrazovkou, za ktorou sú na stole hudobné nástroje a hračky. Vedúce dieťa hrá na nástroji melódiu alebo rytmický vzor. Deti hádajú. Za správnu odpoveď dostane dieťa žetón. Kto má najviac žetónov, vyhráva.

Hra sa hrá vo voľnom čase.

HRA "Nahlas - ticho spievajte!"

Cieľ: rozvíjať diatonický sluch.

Herný materiál: akúkoľvek hračku.

Priebeh hry: deti si vyberajú vodiča. Odíde z izby. Všetci sa dohodnú, kam schovať hračku. Vodič ju musí nájsť, vedený hlasitosťou zvuku piesne, ktorú spievajú všetky deti: zvuk zosilnie, keď sa priblíži k miestu, kde sa hračka nachádza, alebo zoslabne, keď sa od neho vzďaľuje. Ak sa dieťa úspešne vyrovnalo s úlohou, pri opakovaní hry má právo skryť hračku.

Hra sa hrá ako zábava.

HRA „Predajte rytmus“

Cieľ:

Priebeh hry: Deti stoja jeden po druhom a položia ruky na plecia osoby pred sebou. Vodca (posledný v reťazci) ťuká rytmus po pleci osoby za ním. A rytmus odovzdáva ďalšiemu dieťaťu. Posledný člen(stojí pred všetkými) „prenáša“ rytmus tlieskaním rúk.

Poznámka. Vedúcim môže byť hudobný režisér, pedagóg, dieťa.

Deti stoja ako vláčik alebo sedia jeden po druhom na stoličkách, na lavičke.

HRA "Hudobné stoličky"

Cieľ: rozvíjať rytmické vnímanie a hudobnú pamäť.

Priebeh hry: Stoličky stoja v kruhu, každá s hlukom alebo hudobným nástrojom. Na hudbu deti chodia v kruhu okolo stoličiek a s koncom melódie vezmú do ruky nástroj, ktorý leží pred nimi na stoličke. Vedúci vybije rytmický vzor, ​​ktorý deti opakujú.

Poznámka. Učiteľ môže hru detí sprevádzať hudobným sprievodom. So začiatkom nového kola sa odstráni jedna stolička.

HRA "Bubeníci"

Cieľ: rozvíjať rytmické vnímanie a hudobnú pamäť .

Priebeh hry: Deti sú postavené jeden po druhom v stĺpci. Za zvukov pochodu prechádzajú halou. Akonáhle sa rytmický vzor zmení, zastavia sa a otočia sa smerom k stredu. Striedavo napodobňujú hru na bubon alebo jednoducho tlieskajú rukami do daného rytmu. Ten, kto presnejšie sprostredkuje rytmický vzor, ​​dostane skutočný bubon. Kráča pred kolónou a hrá na bubon.

HRA "Zmraziť"

Cieľ: naučiť sa identifikovať hlavné a vedľajšie režimy.

Priebeh hry: Deti sa voľne pohybujú po sále na určitú (napríklad durovú) melódiu. Akonáhle zaznie molová tónina, okamžite zamrznú.

HRA "Ciccles"

Cieľ: rozvíjať zmysel pre rytmus.

Priebeh hry: Deti sú rozdelené do troch skupín po 4-5 ľudí.

Prvá skupina vykonáva pohyby po štvrtinách: nakláňanie hlavy doprava a doľava, hore a dole, sprevádzané slovami „čiapka, čiapka“.

Druhá skupina - na úkor osmín: pohyby s rukami hore a dole, sprevádzané slovami "kvapkanie-kvapkanie, kvapkanie-kvapkanie."

Tretia skupina - na úkor šestnástky: pohyby prstami hore a dole sa vyslovujú slová "kvapkanie-kvapkanie-kvapkanie".

Najprv sa hra hrá striedavo s každou skupinou detí. Skupiny sú potom spojené.

Poznámka. Môžete použiť hudbu na pozadí.

HRA "Chizh".

Cieľ: hudobno-didaktická hra na ľudový materiál.

Priebeh hry: Deti jeden po druhom obchádzajú kruh a spievajú:

Zaklopeš na dub -

Vyletí pestrá ryšavka.

Pri kožke, pri kožke -

Ryšavý hrebeň.

Chizh, siskin, vyleť,

Vyberte si pár (trojka atď.) pre seba!

Deti sa stanú vo dvojiciach (trojiciach a pod.), idú do kruhu a opäť spievajú.

HRA „Vyberte si nástroj“.

CIEĽ: rozvíjať u detí predstavu o vizuálnych možnostiach hudby.

Priebeh hry:

Učiteľ sa s deťmi rozpráva o hudbe a vysvetľuje, že dokáže nielen sprostredkovať rôzne pocity, ale aj povedať svoje výrazové prostriedky o tom, čo sa deje v živote.

Pre deti sa hrajú dve divadelné hry, v ktorých vlastnosti zvuky rôznych hudobné nástroje. prvá skladba („Veverička“ N. Rimského-Korsakova) znie jemne, vo vysokom registri, pripomínajúc zvuk metalofónu alebo zvonov; druhá („Chlap hrá na ústnej harmonike“ od G. Sviridova) pripomína charakter zvuku harmoniky.

Po vypočutí by si deti mali vybrať vhodný nástroj.

HRA „Zábavný vlak“.

CIEĽ: upevniť schopnosť rozlišovať zmeny tempa hudby.

Priebeh hry:

Učiteľ predvedie hudobnú skladbu, ktorá sprostredkuje obraz pohybujúceho sa vlaku: najprv sa pohybuje pomaly, potom rýchlejšie a rýchlejšie a na konci skladby vlak postupne spomaľuje a zastavuje.

Keď sa skladba opakuje, učiteľ pozve tých, ktorí chcú pohybovať vláčikom, pričom pozorne počúva hudbu, aby presne vyjadril zmenu tempa.

HRA „Prasiatko“.

CIEĽ: posilniť slová umelecký slovník charakterizujúce náladu hudobného diela a hudobný obraz.

Priebeh hry:

Po vypočutí hudobnej skladby učiteľ vyzve deti, aby si pobalili ruky, potom sa obráti na deti: „Aké máte každé veľké prasiatko! Poďme zbierať v prasiatku nádherné slová, ktorý správne vypovedá o hudbe, ktorú počúvali. Ak sa nám slovo hodí, zavrieme ho do prasiatka, ak slovo, ktoré pomenujem, nekorešponduje s náladou hudby, roztiahnete dlane od seba, aby nespadlo do prasiatka.

Hra končí zopakovaním všetkých slov z prasiatka.

Svetlana Cretu

Didaktická hra« hudobný rebrík»

Cieľ: formovať schopnosť rozlišovať medzi postupným pohybom melódie nahor a nadol, názov nôt v hudobná stupnica.

Vybavenie: « rebrík» hračka s ôsmimi krokmi (môžete použiť matriošku alebo iné)

Pod každým krokom je nakreslený (dá sa prilepiť) obrázok. Na začiatku názvu každého obrázka je názov poznámky.

1. Dom - pozn "PRED"

2. Repík - pozn "RE"

3. Medveď - poznámky "MI"

4. Zástera – pozn "F"

5. Slnečno – pozn "SOĽ"

6. Žaba - pozn "LA"

7. Orgován - pozn "SI"

Priebeh hry:

1) Učiteľ ponúkne, že deťom zaspieva pieseň « Rebrík» E. Tilicheeva. Pri spievaní deti postupne zdvíhajú ruku nahor (dlaňou hore a potom dole (dlaň dole).

Dieťa sa volá na požiadanie. učiteľ hrá melódiu, dieťa je vyzvané, aby hádalo a ukazovalo pohyb melódie nahor alebo nadol pomocou hniezdnej bábiky alebo akejkoľvek inej hračky, v závislosti od zápletky hry. Dieťa berie matriošku do rúk a posúva ju po schodoch.

2)hudobný rebrík možno použiť pri učení kroku (poznámky) hudobná stupnica ako aj upevňovanie naučeného materiálu.

Na svete je sedem krokov

DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI.

Pamätáte si ich meno?

A vložte si to do svojho zápisníka.

Ak sú noty spievané v rade

Bude to v u k o r i d ...

Súvisiace publikácie:

Aplikácia v mladšej skupine "Cat's House (Rebrík)"Účel: Rozvíjať umelecké a tvorivé schopnosti v aplikácii. Úlohy: 1. Naučte sa skladať obrázok z viacerých predmetov; ďalej.

HRA "HUDOBNÝ KOLOTOČ" Účel hry: rozvíjať hudobné a Tvorivé schopnosti deti, podporovať prejav emocionality,

Hudobná didaktická hra „Rytmické hádanky“. Účel: realizácia samostatnej tvorivej hudobnej činnosti starších detí.

Majstrovská trieda pre pedagogickú súťaž „Rebrík úspechu“ Majstrovská trieda "Rebrík zdravia". Starostlivosť o výchovu zdravého dieťaťa je prioritou v práci každého predškolský. Zdravý.

Účel: upevniť zmysel pre rytmus u detí, zoznámiť ich so silným podielom, rozvíjať vytrvalosť, sluchové vnímanie, logické myslenie, vychovať.

Dobrý deň, milí kolegovia a hostia mojej stránky! Dnes vám chcem povedať o hrách a herné cvičenia ktoré používam v .

Hudobná hra "Babička Marusya" Video Hra „Babička Marusya“ pre deti v predškolskom veku. Deti s radosťou spievajú a vykonávajú dostupné pohyby podľa textu piesne.

Cieľ: rozvíjať hudobné a tvorivé schopnosti, estetický vkus; podporovať odhalenie individuality, iniciatívu dieťaťa. Hudobno-didaktická príručka" Hudobná veža“je farebne zdobený domček vyrobený z hrubého kartónu, vyrezaný z bežnej krabice, ktorý je dodávaný s flanelografom, kartónovou klávesnicou a hudobnými rebríkmi s 5 a 7 schodmi. Na vytvorenie návodu ste potrebovali: kartónovú škatuľu, farebný papier, farebnú samolepiacu fóliu (oracal), zamatový papier, farebný kartón, priehľadnú pásku, obojstrannú pásku, lepiacu tyčinku, 1 pilník, obyčajný flanel, nite, a drevený blok, ktorý poskytne návod na stabilitu, obrázky znázorňujúce noty, hudobné nástroje, zvieratká, ako aj ilustrácie k piesňam pre deti.

Od kartónová krabica jedna zo strán je vyrezaná spolu s vekom. Slúži ako základ veže. Všetko je prelepené farebným oracalom. Na prednej strane domčeka je 6 vreciek - okienok na karty vyrobené zo šanónu. Z druhej strany sú na domčeku nalepené dve priehľadné vrecká na obrázky a ilustrácie. Na zadnej strane domčeka je aj flanelograf z kartónu rovnakej veľkosti ako domček s vyšívanými pravítkami. hudobný personál. Improvizovaná klávesnica je kartónová a prelepená farebným papierom. Rebrík 7 schodov je vyrobený z lepenky, rebrík 5 schodov je vyrobený z tyčí rôznych dĺžok potiahnutých farebným papierom.

„Hudobná veža“ má veľké množstvo možností využitia. Tu sú niektoré z nich:

1. Hra „Hudobné hádanky“ pre rozvoj zafarbenia sluchu. Doplnkové herné pomôcky: karty, ktoré zobrazujú detské hudobné nástroje. Dieťa-vedúci alebo učiteľ hrá melódiu alebo rytmický vzor na nejakom nástroji, ktorý je skrytý za vežou. Deti identifikujú zvuk nástroja podľa ucha. Dieťa, ktoré správne uhádlo nástroj, ide do domčeka a vkladá požadovanú kartu do okna. 2. Hra "Čo robia v dome?" rozvíjať schopnosť rozlišovať povahu rôznych žánrov. Ďalšie herné pomôcky: obrázky zodpovedajúce hudbe: tanec, pochod a uspávanka. Hudobný režisér pozýva deti počúvať hudbu a hádať, čo sa deje v dome. Lektor hrá na klavíri (alebo zaznie melódiu v audionahrávke) do tanca, pochodu alebo uspávanky. Žáner sa deti učia z hudby. Vložte požadovaný obrázok do okna domu.

3. Hra "Kto sa usadil vo veži?" pre rozvoj hudobnej pamäte. Ďalšie herné pomôcky: kartónové obrázky zobrazujúce hrdinov rozprávky "Teremok". Hostiteľ sa obrátil k dieťaťu a požiadal ho, aby počúval melódiu a hádal, kto sa usadil vo veži. Dieťa ukáže odpoveď pomocou kartičky a vloží ju do okna veže.

4. Hra „Zistite a pridajte spev“ o rozvoji rytmického sluchu a pamäti. Ďalšie herné pomôcky: flanelograf, obdĺžniky rôznej dĺžky, ale rovnakej šírky. Dlhé - červené - zodpovedajú dlhým zvukom, krátke - modré - krátke a oboje, 10 ks. Striedajúcimi sa obdĺžnikmi rôznych dĺžok môžete podmienene zobraziť rytmický vzor známej melódie. Učiteľka hrá na nástroj, ktorý deti poznajú. Dieťa, ktoré ju pozná, rozloží na flanelograf rytmický vzor piesne. Ďalšou možnosťou je, že učiteľ rozloží rytmický vzor na flanelograf. Dieťa musí tlieskať alebo hrať a potom hádať, čo je to za pieseň.

5. Hra "Hudobné obrázky" na upevnenie preberanej látky, rozvoj kreativity a fantázie. Ďalšie herné pomôcky: ilustrácie k pesničkám. Dieťa si vyberie obrázok, vloží ho do vrecka veže. Predvedie pieseň, ktorej obsah je zobrazený, pričom hrá spolu so sebou na improvizovanej klaviatúre.

6. Hra "Rebrík" pre rozvoj sluchového sluchu. Ďalšie herné pomôcky: noty, flanelograf, rebrík s 5 alebo 7 schodmi. Hostiteľ predvádza melódiu na nástroji, dieťa určuje pohyb melódie, posúva hračku po rebríku podľa pohybu melódie nahor, nadol alebo na mieste. Keď si deti hru osvoja, môže sa to skomplikovať tým, že dieťa požiadate, aby pohyb melódie rozložilo na flanelograf s notami.

Sú to vzrušujúce a zároveň užitočné detské hry. Na ich realizáciu určite didaktické materiály ktoré pomáhajú dieťaťu lepšie absorbovať informácie. Nie je ťažké vyrobiť tieto materiály sami, pretože na to potrebujete iba papier alebo lepenku, nožnice a ceruzky. Do tohto procesu určite zapojte aj dieťa, určite ho bude zaujímať.

Tento článok predstavuje niekoľko hudobných a didaktických hier pre deti v predškolskom veku. Tieto hudobné hry pre deti pomôžu dieťaťu rozvíjať jeho ucho, hudobné sklony, naučia ho cítiť náladu hudby, jej charakter.

Slnko a oblak

Táto hudobná detská hra naučí dieťa zachytiť náladu znejúcej hudby.

inventár:
Tri obrázkové karty: jasné slnko; slnko, mierne zakryté mrakom; oblak s dažďom.

Ako už bolo spomenuté vyššie: potrebné didaktické materiály si môžete s dieťaťom pripraviť vopred. Navrhnite mu, aby to urobil úžitkového umenia a potom prejdite na hodiny hudby - obe sú veľmi užitočné pre rozvoj detí. Na našej stránke nájdete hotové kartičky, stačí si ich vytlačiť a požiadať dieťa, aby si ich vystrihlo.

Holding
Je potrebné vybrať tri rôzne hudobných diel(alebo úryvok), je lepšie použiť klasické diela Na internete sa dajú veľmi ľahko nájsť. Môžete napríklad použiť Kabalevského "Rondo March", Prokofievov "Mesiac chodí v kruhoch", Krutitského "Zimu" - učitelia ich často používajú počas hudobných detských hier.

Ďalej musíte striedavo zapnúť diela a požiadať dieťa, aby ukázalo kartu, ktorá vyjadruje povahu hudby, deťom sa táto hra naozaj páči. Môžete tiež požiadať dieťa, aby opísalo hudbu vlastnými slovami, pričom ho vyzývate novými, neznámymi prídavnými menami, pomôže to zvýšiť lexikón. Samozrejme, po niekoľkých sedeniach je potrebné fragmenty zmeniť, postupne komplikovať úlohu, vybrať diela, ktorých povaha nie je taká zrejmá.

"Farebná" hudba

Mnoho hudobníkov verilo, že hudba a farba sú neoddeliteľne spojené, napríklad Alexander Nikolaevič Skryabin. V našom článku sme už hovorili o metóde zladenia farieb, táto hudobno-didaktická hra pre deti je na nej založená, rovnako ako predchádzajúca pomáha dieťaťu naučiť sa zachytávať hudobné nálady.

inventár:
Štvorce vystrihnuté z kartónu v rôznych farbách.

Kartónové kartičky je možné pripraviť aj vopred s dieťaťom, je to veľmi jednoduché, stačí vystrihnúť viacfarebné štvorce ľubovoľnej veľkosti, napríklad 7 x 7 centimetrov. Môžete si vybrať akékoľvek farby podľa vášho vkusu, ponúkame takúto možnosť:

  • Červená - jasný, energický, rozhodný, víťazný, pozývajúci, grandiózny, veľkolepý, optimistický.
  • žltá - radostný, slnečný, žiarivý, iskrivý, veselý, oslňujúci.
  • Ružová - jemne, jemne, pokojne, dobromyseľne, láskavo, "transparentne", v pohode.
  • svetlo modrá - ľahký, beztiažový, kontemplatívny, zasnený, vznešený, okrídlený, očarený.
  • Modrá - tvrdý, smutný, prísny, vážny, ťažkopádny, ťažký, napätý.

Toto sú len niektoré z možností. Hlavnou vecou je vopred prediskutovať s dieťaťom všetky „vlastnosti“ farieb, ich „charakter“, opýtať sa, čo si myslí: aké „kvality“ podľa jeho názoru majú určité farby. Postupom času môžete farebný rozsah rozšíriť pridaním ďalších odtieňov, umožnia vám podrobnejšie sprostredkovať povahu hudby, zachytiť nuansy.

Holding
Pre jednu hudobnú detskú hru je potrebné vybrať len tri-štyri pasáže, niektoré môžu byť charakterovo podobné, niektoré, naopak, odlišné. Otočte dieťaťu jeden alebo druhý fragment a požiadajte ho, aby ukázal kartu s farbou, možno si vyberie niekoľko kariet, požiadajte ho, aby zdôvodnil odpoveď, opísal náladu, ktorú zachytil.

hudobný rebrík

Táto hudobno-didaktická hra pre deti v prvom rade učí dieťa počuť melódiu, zachytiť jej pohyb (nahor alebo nadol po zvukovom rozsahu). Je dobrý na rozvoj sluchu u detí.

inventár:

  • - Váhy - dajú sa nájsť na nete, nebude to ťažké. Potrebujete pasáž, v ktorej sa melódia posunie nahor (zadajte tento prípad nedôležité) a potom dole. Myslím, že každý pozná stupnicu C-dur: do-re-mi-fa-sol-la-si-do - a naopak.
  • -Rebrík vystrihnutý z kartónu, po ktorom šplhá dievča (alebo akákoľvek iná postava).
  • -Rebrík, po ktorom dievča klesá.

Opäť si pripravte materiály vopred s dieťaťom. Môžete si vytlačiť hotové možnosti, ktoré sú uvedené nižšie, alebo môžete požiadať dieťa, aby všetko nakreslilo samo, potom to vyfarbilo a vystrihlo.

Holding
Je potrebné zapnúť dieťaťu buď melódiu pohybujúcu sa nadol alebo nahor, pričom ho požiadate, aby ukázal tú alebo onú kartu.

Hudobné nástroje

Táto hudobná detská hra naučí dieťa rozlíšiť zvuk jedného hudobného nástroja od druhého. O výhodách detských hudobných nástrojov-hračiek sme už písali, táto hra pomôže dieťaťu naučiť sa, ako nástroje ideálne znejú.

inventár:

  • - Zvuky hudobných nástrojov. Začnite s niečím jednoduchým a malým počtom, ako sú zvuky gitary, trúbky, huslí, ústnej harmoniky, balalajky a bubnov.
  • -Karty s obrázkom vybraných nástrojov: hotové obrázky je možné vytlačiť, navyše sa v kníhkupectvách predávajú špeciálne didaktické karty.

Holding
Povedzte dieťaťu, že teraz bude počuť, ako báječní hudobníci hrajú, každý z nich hrá iba na jeden nástroj, úlohou dieťaťa je pochopiť, na ktorý z nich. Samozrejme, vopred, nejaký čas pred kvízom, treba dieťa zoznámiť so zvukom nástrojov, pretože nevie uhádnuť, čo nevie. Keď dieťa uhádne, požiadajte ho, aby vybralo správnu kartu. Ak vám úloha spôsobuje ťažkosti, skúste klásť navádzacie otázky, opýtajte sa, čo mu znejúci fragment pripomína, sú to údery alebo napríklad zvuk strún? Nikdy dieťa nenapomínajte, ak urobí niečo zlé, všetky deti potrebujú iný čas na zapamätanie si informácie, ak sa pomýlilo, zapnite fragment znova, povedzte mu, aký nástroj znie, a vymyslite asociatívny rad. Napríklad: "Toto sú husle. Husle sú." sláčikový nástroj. Hudobník pohladí sláčikom po strunách, aby zaznel, a preto je natiahnutý, niekedy až smútočný.“ Paralela sa dá nakresliť aj farbou.

GBOU Beloretskaya špeciál (opravné)

všeobecná školaVIIImilý

Hodina hudobnej výchovy na 2. stupni

Téma: "Hudobný rebrík"

Učiteľ: Mershina N.Yu.

BELORETSK 2013

Cieľ: predstaviť názov 7 zvukov hudobnej stupnice; uviesť koncept výšky tónu zvukov v stupnici; dať pojem "gama".

Úlohy: 1) učiť čistú intonáciu zvukov stupnice; pochopiť rozdiel medzi zvukmi; upevniť poznatky o trvaní zvukov, o registroch;

2) rozvíjať sluch, spev, hudobné schopnosti; sluchové a zrakové vnímanie, kognitívne procesy;

3) pestovať záujem o hudobné umenie.

Vybavenie: vizuálne pomôcky, počítačová prezentácia, audio nahrávky, syntetizátor.

Počas vyučovania

    Organizácia času

Hudobný pozdrav.

Chlapci, dnes pôjdeme do nádherného hudobného zámku (slide show), ale tento hrad stojí vysoko na hore, vedie k nemu vysoké schodisko. Bez pomocníkov sa nezaobídeme, ale kto nám pomôže? Vyriešte hádanku a zistite:

Sedem strieborných zvonov

Priateľské, zábavné bývanie

Piesne sa spievajú nahlas (zvuky, noty).

Áno, je to tak, chlapci - to sú poznámky, zvuky. Koľko zvukov je tam? (7 zvukov). Ale každá nota má svoje meno a každá nota „žije“ na svojom poschodí. Teraz sa zoznámime s poznámkami a poznámky si pre nás pripravili úlohy, po ktorých splnení vystúpime po schodoch do nádherného hradu.

II. hlavné pódium

- Tu je prvá poznámkaPRED , „býva“ na najnižšom „poschodí“ (slide show). Počúvajte zvuk, spievajte: "to" - láskavý.

Úloha:

Identifikujte hudobné registre sluchom.

Chlapci, s úlohou sme sa vyrovnali a môžeme bezpečne vyliezť na prvý schod po palácových schodoch.

Na tabuľu nakreslíme schematické schodisko, na každom schode je umiestnená poznámka.

A tu je druhá poznámka.RE (prezentácia). Venujte pozornosť jeho umiestneniu na personálu. Spievajte "re" - rezolútne.

Úloha:

Artikulácia, dychové cvičenia, skandovanie na výslovnosť hlásky „er“"Barbos".

Umiestnite notu na druhú priečku hudobného rebríčka.

Tu je tretia poznámkaMI .(prezentácia). Spievame: "mi" - drahá.

Úloha:

Aké sú trvanie zvukov? (dlhé a krátke) (nápoveda na tabuli).

Vytlieskajte rytmický vzor napísaný na doske. Venujte pozornosť skutočnosti, že v slove „rytmický“ je poznámka „mi“ „skrytá“. Poznámku položíme na stupienok "rebríka".

Ďalšia poznámkaF (prezentácia). Spievame: "fa" - fantastické.

Úloha:

A poznámka „fa“ nás pozýva vypočuť si fantasticky krásne dielo a porozprávať sa o ňom.

Umiestňujeme poznámku na "rebrík"

Počúvanie diela (s prezentáciou) P.I. Čajkovského "Valčík kvetov"

Analýza práce pri tabuli:

Aká veľryba?

Povaha melódie? (vyberte požadované vlastnosti z navrhovaných)

Chlapec?

Tu je poznámkaSOĽ (prezentácia). Spievame: „soľ“ – slnečno.

A poznámka „soľ“ nás žiada, aby sme sa naučili a zahrali nejakú jasnú, slnečnú pieseň.

III . Naučiť sa pieseň od G. Struvea „Song about the scale“ - predvádzanie piesne, práca s textom (upozornenie detí na „noty v slovách“), naučenie sa 1 verša.

Poznámku položíme na "rebrík".

A tu je poznámkaLA rád spieva „la-la-la“ a tancuje a pozýva do tanca aj vás.

IV .Telesná kultúra minúta.

Hudobné a rytmické pohyby na hudbu valčíka.

Tu sme takmer na vrchole nášho rebríčka, posledná poznámkaSI (prezentácia). Spievajte: "si" - pekná.

Všetkých 7 zvukov zoradených na výšku, dávajte pozor na to, aby každý zvuk znel vyššie ako predchádzajúci, takže dostaneme „rebrík“. Hudobníci to nazývajú"gama" . Vysvetlite pôvod slova gama.

Teraz sa vrátime k našej skladbe, ktorá sa volá

"Song of the Gamma" - prevedenie naučeného 1 verša piesne.

V . Výsledok

Tak sme išli do nádherného zámku (prezentácia), aby sme zaspievali celú škálu?

Aké úlohy sme splnili, aby sme vystúpili po hudobnom rebríčku?

Vyriešte krížovku (včas).

Hudobná rozlúčka.