Deň maľovania v skupine seniorov materskej školy. Synopsa otvorenej integrovanej hodiny v seniorskej skupine o oboznamovaní sa s krajinomaľbou pomocou maľby I

Hlavné úlohy:

- formovať záujem o rôzne druhy umenia;

- naučiť sa vidieť, všímať si, chápať a emocionálne reagovať na umelecké diela;

— rozvíjať Tvorivé schopnosti deti.

Hrateľná postava: hudobný zvonček.

Vybavenie: mapa krajiny umenia s vyobrazením miest: hudba, umelci, ľudoví majstri, básnici, spisovatelia, divadlá, piesne a tance; polia športovcov, háje Chistyulek, hory Igrovy, more spánku (označené symbolmi zrozumiteľnými pre deti).

RÁNO

moment prekvapenia

Za dverami zvoní zvonček. Učiteľ s deťmi nájde nezvyčajný zvon, ktorý má tvár, mašľu a nohy. Zvonček hovorí, že ho k deťom poslala víla umení. Priniesol so sebou mapu krajiny umenia, aby ju deti mohli precestovať a nestratili sa. Ponúkne zvážiť mapu, určiť jej miesto, aby každý videl, určiť typ dopravy, ktorou pôjde na výlet.

Ranné cvičenia „Sme veselé zvončeky“(na hudbu)

Ciele: zvýšiť emocionálny a svalový tonus; rozvíjať zmysel pre rytmus, plasticitu, milosť.

Zvonček „premení“ všetky deti na malé hudobné zvončeky, ponúka načerpanie síl pred dlhou cestou.

Ako základ môžete použiť logaritmické poetické cvičenia, gymnastické cvičenia z psychogymnastiky "Gnomes".

Bell

Don-don-don - zvoní zvonček.

La-la-la - niečo hovorí.

Ding-ding-ding - nakloní hlavu.

Bom-bom-bom - rozstrapatený celý účes.

Prsten-prsten-prsten, usmial sa na slnko.

Dili-dong sa konečne prebudil.

umývanie

Ciele: upevňovať kultúrne a hygienické zručnosti, uvedomelý postoj k udržaniu vlastného zdravia; rozvíjať záujem o poetické a prozaické umenie.

Deti chodia do hája Chistyulek, keďže špinavých ľudí do krajiny umenia nepúšťajú. Učiteľ používa úryvky z Moydodyr, detské riekanky, hádanky.

DEŇ

Putujte po mestách krajiny umenia

Ciele: upevniť vedomosti detí o rôznych druhoch umenia, umeleckých dielach; rozvíjať tvorivé schopnosti detí; rozvíjať záujem o umelecké diela, chuť ich vytvárať.

Mesto hudby

Vlakom za hudbou sa deti dostanú do mesta hudby.

počúvaj hudobných diel a diskutujte o dojmoch P.I. Čajkovskij (detský album), V. Šainskij (detské piesne), beatové muzikálové hry.

Umelecký sprievod.

Ticho, ticho sedieť vedľa seba

Hudba vstupuje do nášho domu.

V úžasnom outfite

Viacfarebné, maľované.

A zrazu sa steny rozídu.

Celá Zem je viditeľná okolo:

Vlny temnej rieky tancujú,

Les a lúka ticho driemu,

Stepné chodníky utekajú do diaľky,

Roztopiť sa v modrom opare.

Táto hudba sa ponáhľa

A vedie nás.

Mesto majstrov "Dymkovo Masters"

Deti skúmajú hračky, počúvajú príbeh pani učiteľky, deti o hračkách.

Mesto umelcov magické farby»

(obrazová aktivita)

Cieľ: rozvíjať kreatívne myslenie použitím iso materiál, výtvarné umenie, predstavivosť.

Vybavenie: listy papiera s voskovým vzorom, farba modrá farba, štetce.

Zvonček hovorí, že Zimushka-zima dáva deťom darčeky z ľadového kráľovstva: magické farby a listy papiera, na ktorých nie je nič vidieť. Ale ak deti premaľujú obliečky farbou, uvidia, čo je v jej ľadovom kráľovstve.

Didaktická hra "Nájdi pár"("Herné hory")

Ciele: upevniť poznatky o geometrické tvary, farbiť, rozvíjať reč.

Snehuliaci stratili palčiaky, musíme im pomôcť nájsť pár.

Prechádzka "Pole športovcov"

Deti chodia na návštevu Zimushka-zima.

Sedavá hra „Zbierajte čarovné zrkadlo“

Ciele: rozvíjať schopnosť navigácie vo vesmíre; upevniť vedomosti geometrické tvary, počítať do 5; rozvíjať reč.

Zimushka-winter hovorí, že jej magické zrkadlo, ktorým pokrýva zem snehom, aby rastliny a zvieratá nezamrzli, sa rozbilo na 5 úlomkov. Pri hľadaní deťom pomôžu snehové vločky, na ktorých sú napísané úlohy, ktoré majú splniť.

Úloha 1. Pozorovanie snehu

Ciele: upevniť vedomosti o vlastnostiach snehu; naučiť, ako merať jeho hrúbku; ukážte, že tráva sa skrýva a zahrieva pod snehom; zvážiť zložky snehu.

Zimushka-zima pozýva deti, aby preskúmali sneh. Hovorte o výhodách snehu. Zistite, či sa z nej dá dnes vytesať, prečo.

Úloha 2. Vyhľadávacia aktivita

Ciele: naučiť deti robiť si vlastné závery; rozvíjať zvedavosť, zvedavosť.

Zimushka-winter pozýva deti, aby odpovedali na otázku: „Je sneh naozaj taký čistý, ako sa zdá? Môžeš to jesť?" Ponúkne sa, že nazbiera sneh do vedra, privedie ho zohriať a uvidí, čo sa s ním stane.

Úloha 3. Korčuľovanie na ľadových dráhach

Cieľ: rozvíjať obratnosť a rovnováhu.

Zimushka-winter sa pýta detí, ako sa ľad líši od snehu, ako urobiť ľadovú dráhu, ponúka jazdu na nej.

Príprava na spánok

Vybavenie: kazeta "Ostrov čajok" - zvuky divokej prírody.

Deti musia plávať cez more spánku na „morskom dne“.

VEČER

Mesto divadiel

Čítanie úryvkov z rozprávky Rukavice s preskúšaním ilustrácií, dramatizácia.

Ciele: udržať záujem o rozprávky; rozvíjať pozornosť, reč, expresívnosť.

Zimushka-winter pozýva deti, aby si zapamätali rozprávku "Rukavice". Počas čítania klásť deťom otázky.

Skúmanie roztopeného snehu

Ciele: ukážte deťom, že zo snehu v teple vzniká voda, ktorá obsahuje čiastočky nečistôt; naučiť sa vyvodzovať závery, vyslovovať úsudky; rozvíjať reč.

Zima pozýva deti ísť do Prieskumníkov Street.

Hudobné didaktická hra"Sliepky a kurčatá"

Ciele: rozvíjať vysoký sluch; naučte sa korelovať výšku zvuku s akciami.

Vybavenie: Bábika Máša, metalofón, kura a kuriatka.

Presun do mesta piesní, hudby.

ZHRNUTIE NOD V SKUPINE SENIOROV

TÉMA: "ÚŽASNÝ SVET UMENIA"

I.O.O. "Umelecký a estetický rozvoj", " Vývoj reči“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“

Úlohy:

"Umelecký a estetický rozvoj": Rozvíjajte silný záujem o deti vizuálna aktivita. Aktualizujte vedomosti detí o žánroch výtvarné umenie(krajina, portrét, zátišie). Posilnite schopnosť zvýraznenia charakteristické rysy a základné prvky diel rôznych obrazových žánrov (krajina, portrét, zátišie) Rozvíjať fantáziu a kreativitu.

"Vývoj reči": Rozvíjať dialógovú reč detí, cvičiť schopnosť dávať úplné odpovede, vytvárať zložité vety.

"Sociálny a komunikačný rozvoj": Stanovte pravidlá správania sa na verejných miestach.

Materiál a výbava: Reprodukcie obrazov rôznych žánrov maľby, akvarelové farby, gvaše, olejové farby, súprava na batikovanie, cereálie, olejové plátna, špáradlá, obrazové polotovary, obrúsky.

Logika výchovno-vzdelávacej činnosti.

Vychovávateľ: Chlapci dnes pôjdeme na jedno veľmi nádherné miesto, skúste hádať kam.

Toto miesto je také úžasné

Všetko je tu veľmi zaujímavé.

V rade sú obrázky,

Je im povedané, aby sa na ne pozreli.

Aký je názov miesta?

Máme jednu odpoveď

Toto je(výstava obrazov) , (alebo umelecká galéria)

Vychovávateľ: Pôjdeme do galéria umenia. Pripomeňte si pravidlá správania sa vo výstavnej sieni(nerobte hluk, nedotýkajte sa obrázkov rukami) . No poďme na výstavu umenia.

(zaznie hudba, otvorte oponu, deti vstúpia do skupiny)

Vychovávateľ: Vy a ja sme skončili v umeleckej galérii, dnes budem vaším sprievodcom. Poďme na prvý obrázok. Pozrite sa, aký žáner maľby je zobrazený.

deti: odpovede detí

dieťa:

Ak na obrázku vidíte dary lesa na stole,

Ovocie, zelenina v košíku alebo ruža v krištáli,

Alebo bronzová váza alebo hruška alebo slivka,

Alebo všetky položky naraz,

Vedzte, že toto je zátišie.

Vychovávateľ: Čo umelci zobrazujú v zátiší.

deti: odpovede detí

Vychovávateľ: Výborne! Poďme ďalej.

(Znie hudba, prejdite na obrázky portrétov)

Vychovávateľ: Pozrite sa chlapci, aký žáner maľby je zobrazený na týchto obrazoch?

deti: odpovede detí

dieťa:

Ak vidíte, čo je na obrázku

Kto sa na nás pozrie,

Alebo princ v starom plášti,

Alebo horolezec v župane.

Alebo pilot, alebo baletka,

Alebo je Kolja váš sused, samozrejme

Obraz sa volá portrét!

Vychovávateľ: Výborne! Poďme ďalej.

(Znie hudba, deti sa približujú k reprodukciám krajiny)

Vychovávateľ: Aký je tu žáner maľby?

deti: odpovede detí

dieťa:

Ak vidíte: na obrázku je nakreslená rieka,

Alebo smrek a biely mráz,

Alebo záhrada a oblaky

Alebo snehové pole

Alebo pole a chata

Uistite sa, že sa obrázok nazýva "na šírku".

Vychovávateľ: Chlapci, čo je zobrazené v krajine?

deti: odpovede detí

Vychovávateľ: Páčili sa vám obrázky? Prosím, choďte na ten, ktorý si obzvlášť pamätáte.

Vychovávateľ: Čo sa vám páčilo na tomto obrázku? Vieš ako sa to písalo? Príďte k stolu a nájdite tento materiál. (Deti nájdu materiál, ktorým namaľovali obrázky, ktoré sa im páčili, na stole zostane polotovar obrázka a cereálie).

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite, na stole niečo zostalo. Čo je to? (odpovedajú deti). Myslíte, že by to mohol byť obraz? Chceli by ste vytvoriť našu výstavu umenia? Potom ideme do dielne. (Deti idú k stolom, kde sú pripravené materiály.)

opatrovateľka : Chlapci, dávajte pozor, na vašich stoloch sú cereálie. Pomenujte ich. Šablóny klamú: kvety, autá, lode. Vyberiete si ktorýkoľvek z nich, zakrúžkujete ho špáradlom na svojom obrobku a nakreslený predmet rozložíte zrnitosťou. Zrná sú voliteľné. Než začneme, pripravíme si prsty.

Poďme robiť prstové cvičenia."Dážď vyšiel na prechádzku"

Jeden dva tri štyri päť,

Dážď vyšiel na prechádzku.

Išiel pomaly, zo zvyku,

Kam sa ponáhľa?

Zrazu číta na tablete:

"Nechoď po tráve!"

Dážď jemne vzdychol.

Ó!

A odišiel.

Trávnik je suchý.

Vychovávateľ: Teraz sú naše prsty pripravené, pokračujte.

Samostatná činnosť deti, individuálna pomoc vychovávateľa.

Vychovávateľ: Aký druh krásne obrázky máš to. Poďte von do paláca, ukážte ich našim hosťom. Teraz máme vlastnú výstavu obrazov. Máme v Bezenchuku Výstavisko"Dúha", je tam aj veľa krásnych obrazov, určite ju navštívime.

Obsah programu:

Naučiť deti skladať slová - prirovnania na základe fotografických materiálov a životných skúseností;

Používať epitetá v jazyku, rozvíjať súvislú reč, logické myslenie;

Upevniť vedomosti o portréte, ako type stojanového umenia, o proporciách tváre a tvaru človeka, zlepšiť techniku ​​práce s farebnými ceruzkami a vodovými farbami;

Zlepšiť schopnosť detí nakresliť portrét svojej matky, vyjadriť črty jej tváre a vlasov;

Pestujte lásku k matke a úctu k materskému citu.

Vybavenie:

fotografie ich matiek, reprodukcie ženské obrázky, akvarel, grafitové a farebné ceruzky, štetce, papier.

Predošlá práca:

Maľovanie autoportréty, kreslenie portrétov svojej rodiny, rozhovory, prezeranie fotografií a ilustrácií, didaktické hry, čítanie umelecké práce a počúvanie hudby.

Priebeh vyučovacej hodiny v seniorskej skupine MŠ

Deti stoja v kruhu

Edit: Deti! Prišli k nám hostia, musíme sa spolu pozdraviť, povedať veselo spolu.

deti:

Dobré ráno!

Otočte sa doľava a doprava, usmievajte sa na seba.

Dobré ráno!

Prajeme vám radosť a úsmevy a tiež vám prajeme: veselosť na celý deň!

Pripomeňme si: Deti, do našej skupiny sme priniesli niektoré obrazy z galérie. Čo je to umelecká galéria?

Deti: (toto je miestnosť, kde je veľa obrazov a tieto obrazy si ľudia prezerajú; videli sme galériu umenia v múzeu)

Otázka: Kto kreslí tieto obrázky? (umelec)

Áno, deti, umelec, ako kúzelník, vezme prázdny list a napíše prácu - skutočný zázrak! (Deti sa stanú v polkruhu)

Pozývam vás, aby ste zvážili tieto krásne obrazy. A aký je žáner maľby na týchto obrazoch?

Deti: tento žáner sa nazýva portrét.

Otázka: Aké ďalšie žánre poznáte? (krajina, zátišie)

Deti, koho umelec zobrazil na týchto portrétoch? (žena).

V čom sú tieto ženy iné?

Deti: (tvár, účes, vzhľad, vek).

Otázka: Deti, všetky tieto ženy sú niečími matkami. A táto výstava sa volá: „Všetko na svete začína mamou“

Viem, že svoje mamy veľmi ľúbiš!

Teraz vám deti so žltými emotikonmi povedia, čo ich mama rada robí.

A deti, ktoré majú červené emotikony, porovnávajú svoju matku s niekým alebo niečím teplým, láskavým, magickým.

Deti: (Moja mama rada tancuje.., Moja mama je ako hviezda, pretože je jasná)

Vosp.: Navrhujem, aby ste nakreslili portrét svojich matiek a doplnili výstavu „Všetko na svete začína matkou“.

Trochu si zahrejeme ruky.

Prstová gymnastika"Priateľstvo":

V našej skupine sú priatelia (prsty oboch rúk sú rytmicky spojené s hradom)

Dievčatá a chlapci.

Spriatelíme sa s vami, (rytmický dotyk prstov oboch rúk)

malíčky

Jeden dva tri štyri päť. (Striedavo sa dotýkajte prstov na oboch rukách, počnúc malíčkom.)

Jeden dva tri štyri päť. . (Opakujte 2 krát)

Hra: Teraz poď ku mne a spolu si zapamätáme postupnosť kreslenia portrétu (prvá fáza: jednoduchá ceruzka - nakresliť tvár, nos, oči, pery, druhá fáza - jednoduchou ceruzkou doplníme účes, krk, trup k hrudníku, 3. fáza - vezmeme farebné ceruzky alebo farby a namaľujeme portrét) Sadneme si.

Pekne a rovno sediace!

Mám v ruke ceruzku!

Dobré ráno list! (ruka sa nakloní k listu)

Dobré ráno, sused! (ľavé - pravé otočenie ruky)

Dobré ráno všetkým susedom! (Kruhové otáčanie ruky a ramena)

Zastavené! Začali sme kresliť.

(Deti kreslia svoje mamy na pozadie hudobného sprievodu. Z fotografií. Učiteľka dbá na to, aby deti správne držali ceruzku alebo štetec, držanie tela, v prípade potreby deťom pomáha)

Ukončenie. Reflexia

Poďme dokončiť maľovanie! Teraz poď ku mne a všetci spolu uvidíme, čo krásne portréty máš to. (Diskusia)

Výborne!

Keď portréty uschnú, vyrobíme im rámy a doplnia výstavu obrazov.

Zhrnutie integrovanej hodiny vo vyššej skupine materskej školy, téma: "Umenie"

Ciele:

Oboznámiť deti s pojmom „umenie“, jeho druhmi, tvorcami a významom v živote ľudí.
Pripomeňte si priateľov s deťmi literárnych diel.
Zlepšite svoje zručnosti v kreslení manuálna práca, kolektívny dizajn.
Rozvíjať sluchové a zrakové vnímanie, schopnosť súvisle vyjadrovať svoje myšlienky.
Slovník: encyklopédia, umenie.
Vzbudiť záujem u detí, emocionálnu reakciu na umelecké diela, túžbu pokračovať v spoznávaní sa s nimi.

Vybavenie:

Kniha „Encyklopédia predškoláka“.
Listy papiera tónované Hnedá farba, voskovkyčierna farba.
Reprodukcie obrazov, obrazov zobrazujúcich skalné maľby, sochy, slávne architektonické pamiatky.
Hudobné nástroje.
Prázdne vajíčka z Kinder Surprises, fazuľa, flex nálepky.
Zvukové nahrávky: Bach "Vtip", Vivaldi "Jar", perkusná hudba.
Video: Balet P. I. Čajkovského " Labutie jazero».
Rôzne stavebné materiály.

Priebeh lekcie:

dnes najzaujímavejšia kniha„Encyklopédia“ nám poodhalí ešte jedno zo svojich tajomstiev, povie nám veľa nového, predstaví zaujímavosti.
Pamätáte si, aká kniha sa volá „encyklopédia“? Encyklopédia je kniha, ktorá hovorí trochu o všetkom.
Rýchlo si otvorme našu „Encyklopédiu“ a zistime, čo nám dnes povie.

Hovorí sa, že čl.

Čo je to "umenie"? Ide o diela, ktorými chcú autori o niečom povedať iným ľuďom. Týmito dielami môžu byť obrazy, piesne, filmy, predstavenia, knihy, tance a mnoho ďalšieho. Existujú rôzne druhy umenia a mnohé z nich už poznáte.

Maliarstvo a sochárstvo

Dokonca aj starovekí ľudia zdobili steny svojich jaskynných obydlí kresbami, ktoré na nich zobrazovali ľudí, zvieratá, udalosti ich života.

Kresba "Maľba kameňov"

Predstavte si, že ste starí ľudia. Ak si predstavujete seba ako lovca, nakreslite postavu muža s kopijou a šelmu, ktorú lovíte. Ak ste rybári. Potom nakreslite ľudskú postavu, vlny a ryby. Alebo možno zbierate lesné plody, orechy či huby v lese. Možno je vašou úlohou udržiavať oheň pridávaním dreva. Myslite a kreslite.
Maliari a sochári majú talent na zobrazovanie svet a vaše fantázie.
Koniec koncov, vo svojich dielach - maľbách a sochách nielen odráža to, čo je v našich životoch, ale snaží sa sprostredkovať svoje myšlienky, pocity, vytvárať nám náladu.

Sochári vyrezávajú, vyrezávajú a vyrezávajú postavy ľudí a zvierat (sochy), rôzne položky a čokoľvek chcú.

Gymnastika pre oči "Portrét, krajina, zátišie, sochárstvo"

V rohoch miestnosti pod stropom visia reprodukcie obrazov v týchto žánroch a obraz sochy, deti na požiadanie učiteľky očami nachádzajú dané obrazy.

Literatúra

Všetci viete, čo je literatúra. Vymenujte literárne diela vám známych spisovateľov a básnikov.

Didaktická hra "Chyba v názve"

Snehulienka a šesť trpaslíkov - Snehulienka a sedem trpaslíkov.
"Dasha a medveď" - "Masha a medveď".
"Vlk a sedem jahniat" - "Vlk a sedem detí"
"Kačky-labute" - "Husi-labute".
"Na príkaz ryby" - "Na príkaz šťuky."
"Princezná jašterica" ​​- "Princezná žaba".

Didaktická hra „Povedz mi slovo“

Keby mal vianočný stromček nohy,
Bežala po... ceste.
Tancovala by
spolu s nami
Bola by buchla... opätkami.
("vianočný stromček" od E. Trutneva)

Moja veselá, zvučná lopta,
Kam si sa ponáhľal ... skok?
Tlieskal som ti rukou.
Skočil si a nahlas ... dupol.
("Lopta" S. Marshak)

Máša si nasadila rukavice.
- Ach, kde to mám... obchod?
Nemám prst, som preč
Nedostal som sa do môjho malého domu!
(„Kde je môj prst“ N. Sakonskaya)

Zrazu odniekiaľ letí
Malý ... Komár.
A v ruke mu to horí
Malá... baterka.
("Fly-Tsokotuha" K. I. Chukovsky)

Didaktická hra „Aká rozprávková ilustrácia“

"Lev a pes" L. Tolstoj.
Kto povedal "mňau"? V. Sutejev.
"Flower-semitsvetik" In Kataev.
„Ako mravec ponáhľal domov“ od V. Bianchiho.
"Sova" od V. Bianchiho.

Hudba

Od detstva človek počuje hudbu: matka spieva uspávanky, hudba znie z televízora, v MATERSKÁ ŠKOLA spievame a tancujeme pri hudbe, cez sviatky je vždy hudba.

Skladatelia skladajú hudbu a hudobníci hrajú hudbu. A na čom hudobníci predvádzajú hudbu, čo hrajú? Na hudobné nástroje. Aké hudobné nástroje poznáš?

Hudobné nástroje sú bicie, sláčikové a dychové. Čo si myslíte, aké nástroje sa nazývajú perkusie? Bubny sú nástroje, ktoré znejú pri údere. Aké nástroje možno klasifikovať ako bicie? Bubon, tamburína, činely, hrkálky, maracas, kastanety. Vypočujte si, ako znie hudba hraná na bicích nástrojoch. (sluch)

Ručná práca "Hrastka"

Deti naplnia vajíčka Kinder Surprise fazuľou, zatvoria a navrchu ozdobia flex nálepkami. Potom deti počúvajú hudbu. Spustiteľný na bicie nástroje a hrať spolu s ich hrkálky.

Čo sú podľa teba sláčikové nástroje? Strunové nástroje sú nástroje, v ktorých zvuk vzniká dotykom struny. Aké nástroje možno klasifikovať ako sláčikové? Husle, gitara, harfa, balalajka. Počúvajte hudbu hranú na strunové hudobné nástroje. (Vivaldi "jar")

Cvičenie "Ako znie struna?"

Skúste zľahka udrieť do struny na strunovom hudobnom nástroji a teraz silou. Zmenil sa zvuk? Skúste stlačiť strunu jedným prstom. A druhým prstom sa dotknite struny nižšie.

Čo sú dychové nástroje? Dychové nástroje sa nazývajú nástroje, ktorých zvuky sa získavajú z toho, že do nich hudobník fúka. Aké nástroje možno klasifikovať ako dychové? Fajka, flauta, trúbka, saxofón.
Počúvajte, ako znie hudba. Hrané na dychových hudobných nástrojoch. (Bach "Vtip")

Dychové cvičenie „Hra na fajku“

Deti zložia ruky do trubice a urobia jeden dlhý výdych, niekoľko krátkych výdychov, pričom sa striedajú krátke a dlhé výdychy.

Hudbu môže hrať jeden alebo viacero hudobníkov. A orchester sa skladá z veľkého počtu hudobníkov, ktorí hrajú na rôzne hudobné nástroje a dirigent vedie hudobníkov.

Mobilná hra "Orchester"

Deti sú rozdelené do troch skupín – perkusie, sláčikové a dychové nástroje a napodobňovať hru na bubny, husle, píšťaly. Učiteľ je dirigent. Keď „dirigent“ spustí taktovku, deti-orchestranti sa rozutekajú a pohybujú na všetky strany. Len čo „dirigent“ zdvihne taktovku, detský orchester si nájde svoje miesta a začne „hrať“.

Tancujte

Sú tance, ktoré predvedie jeden tanečník. Existujú skupinové tance. Čo myslíte, koľko tanečníkov predvádza skupinový tanec? Veľa tanečníkov, celá skupina. A koľko tanečníkov tento pár tancuje? Dvaja tanečníci, lebo pár sú dvaja.

Tance sú rýchle a pomalé. Každý národ má svoje obľúbené tance. Pre Rusov je to "Lady", pre Ukrajincov - hopak a pre Tatárov - haitarma.

Balet nie je len tanec, ale celé predstavenie, v ktorom hudba a tanec rozprávajú celý príbeh. (Prehliadka úryvku z baletu „Labutie jazero“ od P. I. Čajkovského).

Divadlo a kino

Boli sme na predstaveniach bábkové divadlo a každý z vás si pozrel film doma alebo v kine.
V divadle sa akcia odohráva na javisku av kine - na obrazovke.
Ako však vzniká film alebo divadelná hra? Režisér si vyberá scenár a vyberá hercov, ktorí budú role učiť a hrať. Veľa ľudí pracuje na tom, aby to bolo dobré a zaujímavé pre divákov. Producent zoženie peniaze, výtvarníci namaľujú kulisy, kostýmy ušijú hercom kostýmy, svietidlá osvetľujú javisko resp. filmový set, maskéri nanesú na hercov make-up – a stanú sa z nich „Baba Yaga“ alebo „Pinocchio“.

Ktoré filmy, ktoré ste si pozreli, sa vám obzvlášť páči?

Architektúra

Architekti sa snažia vymýšľať také domy, v ktorých by sa ľuďom nielen pohodlne žilo, ale aby ich aj potešili, pretože ich domy sú krásne. Pozrite sa, aké rôzne domy architekti vymysleli rozdielne krajiny. (Zobraziť obrázky).

Zhrnutie lekcie:

O akom umení dnes hovoríme? Radi počúvate hudbu, pozeráte obrázky? Načo je umenie? Ľudia sa radi stretávajú s umeleckými dielami, zažívajú, učia sa nové veci.

Hromadná výstavba zo stavebného materiálu

Vyjdite na koberec, vyberte si stavebný materiál a postavte celé mesto.

Oľga Iljašová
GCD pre umenie v seniorská skupina"V krajine maľby"

Téma: "V krajine maľby"

Cieľ:

1. Upevniť u detí predstavy o tom, čo je maľba, schopnosť zvýrazniť charakteristické črty a základné prvky diel rôznych maliarskych žánrov (krajina, portrét, zátišie)

2. Zaviesť nový žáner maľby – animalistický. 3. Predstavte E. Charushin, ako s zvierací umelec, ilustrátorka detských kníh.

4. Cvičte deti v schopnosti používať techniku ​​„kvaš a penová guma“.

5. Pestujte pozorovanie, láskavosť k zvieratám

6. Rozvíjať u detí kognitívne schopnosti, logické myslenie.

Vybavenie a materiál na lekciu: reprodukcie obrazov rôznych žánrov maľby, pozvanie víly, didaktická hra „Zložte obrázok“, hračka pre mačiatko, prezentácia „ Živočíšny žáner Listy na kreslenie, miska z penovej gumy nasiaknutá kvašom, kúsky penovej gumy, farby, tenká kefa, široká kefa, obrúsok, pohár s vodou.

Prípravné práce:

prezeranie obrázkov odlišné typy maľovanie.

Navrhovanie opisné príbehy podľa obrázkov.

Realizácia didaktických hier „Zložte zátišie“, „Zbierajte krajinu“,

Čítanie kníh E. Charushina deťom: „Tyupa“, „Tomka a straka“, „O veľkom a malom“, „O Nikite“, „O Tomkovi“, „Moja prvá zoológia“ atď.

OD ťah

Pozdrav Logorythmic Zheleznov

Chlapci, dnes sme dostali telegram, Víla maľby nás pozýva na návštevu svojej krajiny maľby a magické farby nám pomôžu sa tam dostať. Ste pripravení ísť do „krajiny maľby“.

Aby sme sa dostali do krajiny maľby, musíme zavrieť oči a povedať magické slová „Magická pomoc, vezmi nás do krajiny maľby ...“).

Deti „chodia“ do „Krajiny maľby“. (Reprodukcie sú umiestnené na stojanoch slávnych umelcov 3 reprodukcie krajinného žánru, 3 reprodukcie žánru portrét, 3 reprodukcie žánru zátišie).

Chlapci, tu sme v krajine maľby, ale tu je jej milenka.

Ahojte chlapci, som rád, že vás môžem privítať u mňa úžasná krajina. (Ahoj, víla) Ľudia v mojej krajine veľmi radi kreslia, pozrite sa, aké krásne obrázky namaľovali.

Chlapci, poďme bližšie a pozrime sa na ne. Aký je iný názov pre obrazy?

Obrazy.

Pripomeňme si, čo je maľba?

Maľba patrí medzi výtvarné umenie. Tajomstvo maľby je v tom, že umelec pomocou štetcov a farieb vytvára akoby živý svet, ktorý je pre nás viditeľný ako cez okno. Pod jeho kefou ožívajú stromy, kvety, more. Ale farby v rukách skutočného umelca môžu vypovedať nielen o tom, čo videl, ale aj o tom, čo vtedy cítil: radosť alebo smútok, úzkosť alebo pokoj. Farby dokážu vytvoriť náladu. Niektoré farby potešia, iné vzrušia.

Pozrite sa, ako umelci vyjadrujú svoje pocity. Majú jedinečnú víziu, akoby fotografovali svet okolo seba. Majú úžasné ruky, vedia rýchlo, obratne preniesť obraz, ktorý vidia na papier. Existuje teda veľa obrazov rôznych žánrov.

Ako sa volajú obrazy zobrazujúce prírodu - KRAJINA.

(Dieťa číta báseň)

Krajina nie je len jedna oblasť, ale celok obrovský svet: lesy, polia, rieky, hory, moria, mestá a dediny, slnko a mraky, dážď a sneh. Môžu nám ukázať nielen súčasnosť, ale preniesť nás aj do minulosti Zeme, kde žili dinosaury, alebo nás preniesť na iné planéty.

Čo nám chcú umelci týmito obrazmi povedať?

Áno. O kráse voľne žijúcich živočíchov- les, more, hory a príroda, zmenené ľudskou rukou - park, námestie, ulička. O rozmanitosti jej stavov: ráno, večer, noc, západ slnka, zima, jeseň, jar a leto. A tu umelci sprostredkúvajú svoju náladu, stav – čo sa deje v duši človeka, keď vidí slnko, cíti studený vietor, dážď či sneh.

Ako umelci vyjadrujú svoju náladu?

Samozrejme s pomocou farieb.

Svetlé, teplé farby vyjadrujú veselú, radostnú náladu. Bledé studené tóny spôsobujú smútok, nútia vás premýšľať.

Hľadajme s vami radostnú, smutnú, znepokojujúcu krajinu.

Chlapci, ako sa volajú obrazy zobrazujúce krásne veci a predmety - ZÁTIŠÍ. (báseň číta dieťa)

Obrazy predmetov, jedla, kvetov na obrazoch sú tzv francúzske slovo zátišie, čo znamená „mŕtva príroda“ A čo nám chceli umelci týmito zátišiami povedať? Vypovedajú farbami, aký krásny je náš svet, ospevujú bohatstvo a hojnosť prírody, prácu ľudí, ktorí tieto predmety vytvorili.

Ktorý z obrázkov sa vám páčil? prečo? (diskusia)

Nájdite to najchutnejšie zátišie.

Najšťastnejšie zátišie?

Najneobvyklejší?

Kreslenie osoby je žáner PORTRÉT. (báseň)

Kto je zvyčajne zobrazený na portréte?

Áno. Toto je osoba alebo skupina ľudí, sú to dospelí aj deti, niekedy môžeme vidieť, kto sú podľa povolania: lekári, stavbári, hudobníci.

Ako vyzerá portrét? (Na fotke).

A tu umelci zobrazujú nielen ich tváre, držanie tela, oblečenie, ale aj ich náladu: smutnú alebo radostnú, pokojnú alebo vzrušenú.

Pozrime sa na niektoré portréty. Ktorá z nich sa vám páčila najviac? prečo?

Víla: Aký si skvelý kamarát, pripravila som pre teba rovnaké úlohy (didaktická hra „Zbieraj obrázok“, deti sú rozdelené do 3 skupín a zbierajú obrázky) – diskusia o tom, aké žánre obrazov deti zbierali ?

Chlapci, čo je to za zvuk? (Mňaukanie a škrabanie)

Víla: Áno, toto je moje mačiatko Barsik, z nejakého dôvodu je smutný, poďme sa s ním hrať (telesná výchova minútové logo rytmické Zheleznova „Odvážne hráme snehové gule ...“)

Chlapci, viete, že ľudia už dlho milujú a uctievajú zvieratá. Človek vždy miloval, krotil zvieratá, sledoval ich a svoje pozorovania odrážal v umeleckých dielach: maľbách, knižných ilustráciách, sochách, freskách, maľbách domácich potrieb.

Dnes sa dozvieme o ďalšom žánri výtvarného umenia, kde sú zobrazené zvieratá. (zobraziť prezentáciu)

Umelci vždy obdivovali farby a pohyby živých bytostí. Obrazy zvierat sa našli na stenách jaskýň, na kresbách a sochách staroveku. Obrazy zobrazujúce zvieratá sa nazývajú animalistické a umelci sa nazývajú animalisti. Slovo zviera znamená zviera. Preto sa umelci, ktorí kreslia zvieratá na svojich obrazoch, nazývajú maliari zvierat.

Živočíšny žáner je vo svojej podstate komplexná práca, pretože umelec potrebuje nakresliť tú alebo onú postavu tak, aby bola táto myšlienka pre diváka zrozumiteľná, pretože umelec vyjadruje charakter postáv. Zvieratá, rovnako ako ľudia, sú odvážne a zbabelé, dobré a zlé. Animalists sú umelci, ktorých zvieratá a vtáky sú hlavnými postavami kresieb a malieb. Svet zvierat je nekonečne rozmanitý a pestrý. Kreslenie zvierat však nie je také ľahké; nebudú pózovať. Zvieratkár musí usilovne pozorovať a študovať ich zvyky a charakter.

Zvieratá boli zobrazované ceruzou, farbou, uhlíkom a jedným z ruských spisovateľov maliarov zvierat bol E. Charushin, ktorý mal zvieratá veľmi rád a celý život študoval ich zvyky a plasticitu, obdivoval ich farbu, flexibilné pohyby, výraznosť siluet. . Mal veľmi rád prírodu, zvieratá, najmä bábätká - mačiatka, šteniatka, líšky, zajace atď. Keď ich Evgeny Ivanovič pozoroval, všimol si ich nemotorné pohyby, zvedavosť, naivnú nemotornosť. A potom písal vtipné príbehy o zvieratkách, kreslil k nim ilustrácie. Má svoje vlastné metódy prenosu formy a farby. Snaží sa jednoduchými prostriedkami vyjadriť charakter každého zvieraťa, sprostredkovať radosť z komunikácie so živými.

Evgeny Charushin - maliar zvierat

Maľujem vodovými farbami

Veverička pod huňatým smrekom.

Malá ryšavka skákajúca

Na suchom popadanom ihličí.

Pýtam sa: „No, aspoň minútu

Sadnite si v pokoji!

Aby som mohol kresliť

Tvoj nádherný nadýchaný chvost,

Aby som mohol sprostredkovať

Rýchle oko a vlhký nos."

Pozrime sa na ilustrácie E. I. Charushina k príbehom, ktoré už poznáte.

Chlapci, preskúmali sme ilustrácie E. I. Charushina a navrhujem, aby ste sa dnes tiež stali umelcami zvierat a nakreslili malé nezbedné mačiatko.

Skúmanie mačiatka na šmýkačke: farba, tvar (hlava, trup, labky, štruktúra srsti, charakter.

A aby boli vaše zvieratká nadýchané, huňaté, namiesto kefiek použijeme penovú gumu.

Nakreslíme techniku ​​„kvaš a penová guma“, t.j. hlavnú kresbu nerobíme štetcom, ale akoby sme ju pošliapali penovou gumou.

Zbierame trochu výslednej zmesi na suchú penovú gumu a urobíme niekoľko výtlačkov na voľnej ploche palety - odstránime prebytočnú farbu. Najdôležitejšie je uistiť sa, že na penovej gume nie je príliš veľa kvašu, inak nebude nadýchaná textúra fungovať.

Najprv pošliapeme obrys zvieraťa penovou gumou a začneme ho vyplňovať: natrieme cez hlavu, potom telo, labky a chvost. Jedna farba môže byť aplikovaná na druhú, ale aj s takmer suchou penovou gumou, pričom sa odstráni prebytočná farba.

Tyčinkami nakreslíme oči a nos, tenkým štetcom ústa a fúzy. Kreslíme hrubým štetcom, alebo odborne povedané, napíšeme pozadie okolo zvieratka. Najprv by ste mali zakrúžkovať siluetu a opraviť proporcie. Nakoniec, aby boli oči nášho mačiatka nažive, musíte na zrenicu umiestniť škvrnu oslnenia s bielou farbou.

Samostatná práca detí. Rozbor detskej tvorby.

No, chlapci, je čas, aby sme sa vrátili do skupiny, musíme zavrieť oči a povedať magické slová „Magické farby pomáhajú, vezmite nás do skupiny ...“).

Zhrnutie lekcie

kde sme boli? Aký nový žáner nám predstavuje? Koho kreslia maliari zvierat?

Milé slová nie sú lenivé

Hovorte s nami celý deň

Rozlúčte sa so všetkými hosťami.