Vzdelávacie programy pre deti 4 roky

Obecný rozpočtový

vzdelávacia inštitúcia

"Vzdelávacie centrum č. 16"

(MBDOU MATERSKÁ ŠKOLA №92)

"rozvinúť"

Poznámky k lekcii

DO ROZVOJOVÉHO PROGRAMU

pre deti priemeru predškolskom veku

VYSVETLIVKA

Tento program Má vývojový aj preventívny charakter. Hodiny s učiteľom-psychológom sú zamerané na tento program zameraný na prebudenie záujmu detí o intelekt kognitívna aktivita a posilnenie postavenia detí v týchto aktivitách. grécky historik Plutarchos napísal o tajomstve učenia: „Myseľ nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale pochodeň, ktorá sa má zapáliť.

Cieľ : Odhalenie intelektuálneho a tvorivého potenciálu detí.

Úlohy :

1. Dopĺňať a systematizovať vedomosti detí o svete okolo nich.

2. Obohatiť a dodať energiu slovná zásoba deti.

3. Rozvíjať kognitívne procesy, mentálne operácie detí.

4. Rozvíjať priestorové zobrazenia, rýchlosť reakcie detí.

5.Rozvíjať detskú fantáziu, sluchové vnímanie, kreativitu.

6. Pomoc pri uvoľňovaní psychosvalového napätia, relaxácii, získavaní pozitívnych emócií z úspechu v kognitívnej činnosti.

7. Formovať komunikačné zručnosti v skupine, schopnosť dodržiavať určité pravidlá.

Organizácia skupiny a tried

S deťmi stredného predškolského veku sa v mesiacoch október – december koná raz týždenne 12 vývinových tried. Trvanie lekcií je do 20 minút.

Zásady práce v skupine

1. Vizuálny charakter materiálu prezentovaného deťom.

2. Herný charakter hodín, veľké množstvo hier a cvičení motorického charakteru.

3. Časté striedanie metód a činností, striedanie metód práce motorického a intelektuálneho typu.

4. Starosť o účasť a úspech každého dieťaťa.

5. Každé dieťa je prijaté také, aké je. Priateľský, úctivý prístup k deťom.

6. Výčitky, výčitky za zlyhanie sú neprijateľné. Dieťa, ktorému je ťažké odpovedať, dostane možnosť vypočuť si odpovede iných detí, po čom dostane opäť možnosť odpovedať.

7. Pozitívna emocionálna atmosféra, radosť z úspechu každého dieťaťa, povzbudenie aj pri najmenšom úspechu dieťaťa.

8. Úspešnosť každého dieťaťa sa porovnáva s jeho vlastnou úrovňou. Deti sa navzájom neporovnávajú.

9. Vytváranie atmosféry bezpečia, prípustnosti v systéme vzťahov, slobody prejavu pocitov a názorov.

10. Rodičovstvo rešpektujúci postoj navzájom v skupine.

Štruktúra tried, metódy a techniky práce.

Celý kurz pozostáva z 12 lekcií. Triedy sú organizované podľa tematického princípu: každá lekcia je samostatná téma. Témy hodín sú okolitá realita blízka a zrozumiteľná deťom. Každá lekcia je úplne postavená na rovnakom materiáli. Opakované opakovanie tých istých slov v rôznych úlohách má prispieť k obohateniu a upevňovaniu slovnej zásoby detí.

Lekcie nie sú určené na poskytovanie rozsiahlych vedomostí o témach. Každá lekcia je viac zameraná na zovšeobecnenie, systematizáciu, zoradenie vedomostí detí o danej téme, rozvoj kognitívnych procesov pri práci s materiálom.

Každá lekcia pozostáva z troch častí: pozdrav, hlavná časť a rozlúčka.

Pozdrav je slovné cvičenie označované ako forma hry s loptou alebo cvičenie motorického charakteru. Cvičenia prvej časti hodiny sú zamerané na zjednotenie detí, ich nastavenie na prácu, vytvorenie pozitívneho emocionálneho zázemia.

Hlavná časť obsahuje 3-4 cvičenia prevažne herného charakteru, didaktické verbálne, hry v prírode.

Tieto úlohy sú zamerané na doplnenie, systematizáciu, zovšeobecnenie vedomostí, slovnú zásobu, rozvoj kognitívnych procesov, priestorové reprezentácie, rýchlosť reakcie. V strede hlavnej časti sa nevyhnutne koná vonkajšia hra (minúta telesnej výchovy) a na konci hlavnej časti - tvorivé cvičenie.

Rozlúčka sleduje odstránenie psychosvalového napätia, uvoľnenie detí a upokojenie.

Hodnotenie výkonu

Predpokladá sa, že deti, ktoré absolvovali kurz rozvojových aktivít, si doplnia vedomosti o hlavných témach okolitého sveta v súlade s ich vekom, získajú väčšiu voľnosť pri práci s týmito poznatkami, keďže sa im obohatí slovná zásoba. Stanú sa znalejšími, odvážnejšími, veria si a začnú sa prejavovať v skupine v triede vychovávateľov. To im zase dodá silu a chuť byť aktívnejší, bude záujem o intelektuálne vyžitie. Je možné, že niektoré z nich dosiahnu vyššiu úroveň. intelektuálny rozvoj podľa veku ako tomu bolo na začiatku roka.

ZHRNUTIE LEKCIE

Lekcia číslo 1. "Časti tela"

Vybavenie:

1. Obrázky zobrazujúce ľudí.

2. Pokojná hudba.

Priebeh kurzu.

Pozdravujem .

Hlavná časť.

1. „Považujte za osobu ". Učiteľ umiestni obrázky ľudí do radu, požiada deti, aby ich pomenovali a zapamätali si postupnosť usporiadania. Obrázky sú zatvorené a deti si musia pamätať postupnosť ich umiestnenia (2-3 krát).

Ako môžete jedným slovom nazvať každého, kto je nakreslený na týchto obrázkoch? (Ľudia, osoba, rodina).

Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli na obrázok osoby. Ako sa volá najväčšia časť ľudského tela? Potom sa ukáže, kde je na obrázku hrudník, žalúdok, chrbát. Deti tieto časti tela ukazujú a pomenúvajú v sebe, v sebe. Potom na obrázku a na sebe ukazujú: hlavu, čelo, líca, obočie, mihalnice, nozdry, pery, bradu – časti tváre.

2. Cvičenie "Hádanky a hádanky"

Učiteľka robí pre deti hádanky a rozpráva sa s deťmi o tom, prečo človek potrebuje tieto časti tela.

Na malé zvieratko na vrchu a pod našimi očami (Uši). Načo sú ľudské uši? Dve Yegorky žijú blízko kopca, žijú spolu, ale nepozerajú sa na seba (oči). Načo sú ľudské oči?

Môže byť veľmi odlišný: dlhý, malý, hrbatý, hrubý, tenký, pehavý (nos). Na čo je mužský nos?

3. Cvičenie "Funny girls and boys"

Deti spolu s učiteľom vyslovujú text a vykonávajú pohyby v súlade s obsahom (2-3 krát)

Dievčatá a chlapci

Odskakujú ako lopty.

Podupávajú nohami,

Ruky tlieskajú,

Hlavy prikývnu

A ticho seďte.

Deti, čo teraz tlieskate? (Ruky). Šou ľavá ruka, vpravo, prsty, nechty, dlaň, lakeť, rameno. Deti ukazujú a hovoria názvy častí ruky.

Čo si dupol? (Nohy). Podobné práce sa vykonávajú.

4 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

Rozlúčka.

Cvičenie "Teplé ruky"

Deti stoja v kruhu a volajú časti ľudského tela pozdĺž reťaze, kto si čo pamätal. Potom učiteľ natiahne ruku do kruhu dlaňou nahor a vyzve všetky deti, aby mu položili dlane na dlaň. Potom druhou rukou učiteľ zhora zakryje dlane detí a povie, že cíti teplo všetkých dlaní, povzbudzuje deti, aby cítili teplo dlaní svojich kamarátov.

Lekcia číslo 2 "Geometrické tvary"

Vybavenie .

1. Geometrické tvary rôznych farieb a veľkostí: veľký a malý modrý a červený kruh, trojuholník, štvorec, obdĺžnik, ovál - spolu 20 figúrok.

2. Pre každé dieťa pripravte súpravu č. 2 a č. 3 Nikitinovej hry „Zložte štvorec“ (štvorce so stranou 8 cm sú rozrezané na dve časti obdĺžnikového a trojuholníkového tvaru).

3.Hudba.

Priebeh kurzu.

pozdravujem.

Cvičenie "Sme radi, že vás vidíme!". Každé dieťa povie „Ahoj, volám sa (meno)“ a všetky deti mu odpovedia zborovo „Sme radi, že ťa vidíme (meno)!“

Hlavná časť.

1. Cvičenie "Rozdeľte čísla."

Učiteľ vystaví deťom geometrické útvary vymenované v bode 2 vybavenia, zakrúžkuje ich ukazovateľom a zopakuje ich mená s deťmi. Deti ich striedavo kreslia prstom vo vzduchu. Deti určujú umiestnenie figúrok voči sebe navzájom: čo je vedľa trojuholníka; medzi ktorými postavami je červený kruh atď. Potom je každá postava charakterizovaná podľa troch znakov: tvar, farba, veľkosť, všetky postavy sú klasifikované najprv podľa tvaru, potom podľa farby, potom podľa veľkosti, pričom sa odchádzajú od ostatných dvoch znakov.

2. Cvičenie "Zložte štvorec."

Deti dostanú súpravy (položka 3 výbavy), navrhuje sa zložiť štvorec z dvoch obdĺžnikov, z dvoch trojuholníkov. V prípade ťažkostí sa využíva ukážka splnenia úlohy a následne je dieťa vyzvané, aby rovnakú úlohu dokončilo samo.

4. Telovýchovná minúta "Na huby"

Pôjdeme do lesa na huby, (prechádzka na mieste)

Vyzdvihneme ich za vás.

Jeden - huba, dva - huba, (squat)

To je celá krabica! (tlieskanie rukami)

Dážď kvapkal oh-oh-oh! (jedna dlaň je natiahnutá dopredu, prsty druhej sa jej dotýkajú)

Poďme čoskoro domov! (bežať na mieste)

5 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka

Etuda "Pumpa a lopty"

Deti sú v podrepe, kolená sú pritlačené k hrudi, hlava ku kolenám, ruky sú omotané okolo seba – vyfúknuté loptičky. Učiteľ chytí pomyselnú pumpu a energicky predkloní telo – „napumpuje“ lopty. Loptičky sa postupne nafukujú: kolená sa narovnávajú, hlava sa dvíha, ruky sú po stranách zaoblené, líca sú nafúknuté. Hostiteľ zobrazuje udieranie lopty na zem dlaňou natiahnutou dopredu. Všetky lopty sú zábavné a ľahko sa skákajú. Hostiteľ zatlieska rukami - „otvorí ventil“ a loptičky sa začnú pomaly vypúšťať a uvoľnene padať na podlahu (2-3 krát).

Lekcia číslo 3 "Hračky"

Vybavenie.

1. Hudba.

2. Hračky: lopta, matrioška, ​​medveď.

Priebeh kurzu.

Pozdravujem

Cvičenie „Sme radi, že vás vidíme! ". Každé dieťa povie „Ahoj, volám sa (meno)“ a všetky deti mu odpovedia zborovo „Sme radi, že ťa vidíme (meno)!“

Hlavná časť.

1. Cvičenie "Počúvajte pozorne!".

Učiteľ nahlas, zreteľne pomenúva rôzne slová, akonáhle pomenuje akúkoľvek hračku, deti by mali tlieskať rukami (stôl, jablko, bábika, mozaika, lepidlo, pohár, písací stroj, nožnice, kocky, kolovrátok, telefón, panvica, pohárik, kladivo, pyramída, lopta, klobúk, mydlo, hrkálka, matrioška)

2. Cvičenie "Hádaj"

Učiteľka predvádza deťom hračky: loptičku, medveďa, hniezdnu bábiku, skladá hádanky a žiada deti, aby odpovedali na otázky.

Okrúhle, hladké a s bruchom -

Chlapci ho tvrdo zasiahli.

Prečo bijú chudáka?

Pretože je nafúknutý.

Čo je toto? Ako si uhádol? Aký má tvar, farbu? Z čoho je to vyrobené? Ako sa cíti? Ako sa s tým hrať?

PEC,

V zime spí v brlohu.

Hádaj a odpovedz

Čo je to za zviera? (medveď).

Čo má medvedík? Z akého materiálu je vyrobený? Ako sa s tým dá hrať?

Rast rôznych priateľiek

Ale vyzerajú rovnako

Všetci sedia vedľa seba

A len jedna hračka.

Čo je toto? Ako si uhádol? Z čoho je matrioška vyrobená? Koľko máme priateliek?

3. Cvičenie "Tanínové hračky"

Deti spolu s učiteľom vyslovujú slová básne a zobrazujú postavy gestami a pohybmi.

Na veľkom koberci v radeDeti pochodujú na mieste, zastavia sa,

Taninove bábiky stoja. Zobrazujte postavy

Dva medvede, Pinocchio,

A veselý Chipolino,

Aj mačiatko, aj slon.

Jeden dva tri štyri päť,skákanie

Spolu pôjdeme na prechádzku. Pochodovanie .

4 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Náčrt na uvoľnenie svalov „Petržlenové skoky »

Hráči stvárňujú Petrušku, ktorá jemne a ľahko skáče na dvoch nohách súčasne. Kolená, telo, ruky sú mäkké, uvoľnené, hlava dole.

Lekcia číslo 4 "Jedlá"

Vybavenie .

1. Obrázky zobrazujúce kuchyňu, stolovanie, čajové náčinie: čajník, čajový pár, miska na sladkosti, cukornička; hrniec, panvica, cedník; hlboké a plytké taniere, šalátová misa, chlebník, lyžica, vidlička.

2.Hudba.

3. Papier a ceruzky.

Priebeh kurzu.

pozdravujem.

1. Cvičenie „Sme radi, že vás vidíme! ". Každé dieťa povie „Ahoj, volám sa (meno)“ a všetky deti mu odpovedia zborovo „Sme radi, že ťa vidíme (meno)!“

2. Cvičenie "Palacinky".

Dáme piecť palacinky. Aký riad potrebujete?

Pripravíme si panvicu. (Deti stoja v tesnom kruhu a držia sa za ruky)

Vylejeme cesto. (Držiac sa za ruky, každý sa posunie čo najširšie dozadu, aby urobil veľkú palacinku).

Pečieme palacinku.(Držíme sa za ruky, zároveň sa mierne hrbnú, pričom napodobňujú syčanie palacinky so zvukom „w“).

Palacinku potrieme kyslou smotanou. (Odopínajú ruky a pohybujú nimi vo vlnách hore-dole, ruky sú mäkké, plastové).

Zrolujeme našu palacinku. („Motor“ pred vami).

Otvoríme ústa dokorán, takto - (rozpažte ruky do strán a zatlieskajte so zvukom „Ah-a-am“).

Hlavná časť.

1. Rozhovor o jedlách.

Obrázky s obrázkom riadu (položka 1 výbavy) sú vystavené pred deťmi.

Aké je jedno slovo pre všetky tieto veci?

Aké náčinie ešte poznáte?

Vymenujte príbory, ktoré používame pri jedle.

Aké náčinie sa používa na prípravu jedla? Ako sa volá toto jedlo? (Kuchyňa).

Aké pomôcky používame pri pití čaju? Ako sa volá toto jedlo? (Čajovňa).

Ako sa volajú jedlá, z ktorých jeme pri stole? (Jedáleň). Pomenujte riad, ktorý je na našich obrázkoch.

Zvážte panvicu. Z akých častí sa skladá? (Stena, dno, veko, madlá). Prečo potrebujete veko, rukoväte?

Zvážte čajník, pomenujte jeho časti. Prečo má čajník výlevku?

2. Cvičenie „Premeniť sa na riad“

Deti spolu s učiteľom vyslovujú text a telom zobrazujú rôzne jedlá.

Tu je veľká čajová kanvica (nafúknite žalúdok, jedna ruka na opasku, druhá je ohnutá -

Veľmi dôležitý ako šéf. nos)

Tu sú porcelánové šálky, (sadnite si, jedna ruka na opasku)

Veľmi krehké, chudáčik.

Tu sú porcelánové taniere (kruh, kreslenie kruhu rukami)

Stačí zaklopať - rozbijú sa.

Tu sú strieborné lyžičky

Tu je plastový podnos - (rukami urobte veľký prsteň)

Priniesol nám riad.

3 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Lekcia číslo 5 "Oblečenie"

Vybavenie.

1. 2-3 obrázky znázorňujúce vrchné, spodné, ležérne, elegantné, zimné, letné oblečenie.

2.Hudba

3. Papier, ceruzky

4. Lopta

Pokrok v lekcii .

Pozdravujem

Cvičenie "Ahoj"

Hlavná časť.

1. Pozeranie sa na oblečenie a rozprávanie o ňom.

Psychologička ukazuje deťom obrázky, pýta sa, ako sa dá jedným slovom nazvať všetko, čo je na obrázkoch nakreslené (oblečenie).

Psychologička hovorí, že oblečenie je iné: na ulicu, domov, na dovolenku, pre dievčatá, pre chlapcov, na zimu a leto. Teraz zvážime rôzne oblečenie na obrázkoch, nazveme to.

Aké oblečenie nosia na ulici? Čo je to za oblečenie? (Horná, teplá).

Vystavené sú obrázky s obrázkom šortky, tričká, tričká, nočné košele, pyžamá.

Na čo nosíme tieto šaty? (na tele). Nazýva sa spodná bielizeň alebo spodná bielizeň.

Ako sa volá oblečenie, ktoré nosíme na dovolenke? (slávnostné, elegantné).

Ako sa volá oblečenie, ktoré nosíme každý deň? (Denne).

Nosíme rovnaké oblečenie v lete aj v zime?

Aké oblečenie nosíme v lete? (Leto). A v zime? (Zima).

Zimné oblečenie je šité z teplých, hustých tkanín, kožušiny. A leto z ľahkých tenkých látok. prečo?

Oblečenie má rôzne detaily, časti. Ukážte, čo hovorím na svojom oblečení alebo na oblečení iných detí. Golier, rukávy, dlhé, krátke rukávy. Vrecká. Blesk. Tlačidlá. Tlačidlá. Opasok.

2. Mobilná hra „Ihla a niť“.

Deti sa stávajú jedným po druhom. Prvý z nich - "ihla" - beží, mení smer. Zvyšok – „nitka“ – bežte za ním, snažiac sa držať krok.

3. Cvičenie "Aké sú to šaty?"

Ak psychologička pomenuje zimné oblečenie, deti roztvoria náruč do strán a ak si oblečú zimné oblečenie, objímu sa.

4 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Deti stoja v kruhu a dotýkajú sa svojho suseda dlaňami, usmievajú sa na neho, potom dieťa „vysiela“ úsmev v kruhu, kým sa „nevráti“ prvému dieťaťu.

Lekcia číslo 6 "Ročné obdobia: zima, jar"

Vybavenie.

1. Lopta.

2.Syuzhetnaya obrázok o zime a jari.

3. Ceruzky a papier

4.Hudba

Pokrok v lekcii .

pozdravujem.

1. Cvičenie "Magická snehová guľa".

Deti si v kruhu prehadzujú snehovú guľu z vaty a pomenúvajú, čo sa im v zime páči a želajú si dobrý deň.

2 .Hra – cvičenie „Snehové vločky“.

Fúkal ľahký vánok, snehové vločky sa ľahko vírili (ľahko sa otáčali na mieste, pomaly, hladko na prstoch).

Začala sa snehová búrka, poletovali snehové vločky (behali po miestnosti na prstoch, ktoré sa ľahko, rýchlo rozptýlili).

Vietor sa utíšil, prehnala sa snehová závej (každý sa „hrnie“ do stredu a zhromažďuje sa v jednej „záveji“: čupnú a pevne sa k sebe prilepia). Záveje sa nahromadili, prišla skutočná zima.

Hlavná časť.

1.Úvaha dejový obrázok o zime

Po akom ročnom období prichádza zima?

Čo sa deje v zime na Zemi? Kde inde je sneh?

Aké stromy sú v zime?

Ako by ste sa mali obliekať v zime? prečo?

Aké je počasie v zime?

2. Cvičenie " Zimné radovánky»

Sneh, sneh, biely sneh. (Mávaj pred sebou rukami)

Všetkých nás sprchuje.

Všetky deti vstali na lyžiach (imitovať lyžovanie)

A bežali po snehu.

Dnes zo snehovej gule (Pohybujú sa jeden po druhom, „zrolujú hrudu“)

Pri dome sme vyrobili snehuliaka. (Nakreslite tri kruhy vo vzduchu rukami)

Naša žena stojí pri samotnej bráne,

Nikto neprejde, nikto neprejde. (Vyhrážajte sa ukazovákom).

3. Úvaha o dejovom obrázku o jari

Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli na obrázok a odpovedali na otázky:

O akom ročnom období je tento obrázok?

Po akom období prichádza jar?

Čo sa stane so snehom na jar?

Aké stromy sa stanú na jar, čo sa na nich objaví?

Ako by ste sa mali obliecť na jar? prečo?

Aké je počasie na jar?

Čo robia deti na tomto obrázku?

4 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Lekcia číslo 7 "Ročné obdobia: leto, jeseň"

Vybavenie.

1. Lopta.

2. Nakreslite obrázok o lete a jeseni.

3. Ceruzky a papier

4.Hudba

Priebeh kurzu.

Pozdravujem .

1. Cvičenie "Sunny Bunny".

Deti si rozdajú loptu a povedia niečo pekné svojmu susedovi.

2 .Hra – cvičenie „Pád lístia“.

Východisková poloha - ruky do strán - dole, dlane dole.

V jesennom parku fúkal ľahký vánok, listy sa ľahko vírili (ľahko sa otáčali na mieste, pomaly, hladko na prstoch).

Potom však vietor veľmi zosilnel a listy sa rýchlo vírili vo vzduchu (pobehujú po miestnosti na prstoch, ktoré sa ľahko, rýchlo rozsypú).

Vietor sa utíšil, listy kŕdľa pomaly klesajú k zemi (všetci postupne zostupujú a utíšia sa). Aké ticho bolo v jesennom parku.

Hlavná časť.

1. Vzhľadom na dejový obrázok o lete

Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli na obrázok a odpovedali na otázky:

O akom ročnom období je tento obrázok?

Po akom ročnom období prichádza leto?

Čo rastie v lete?

Aké stromy sú v lete?

Ako by ste sa mali obliekať v lete? prečo?

Aké je počasie v lete?

Čo robia deti na tomto obrázku?

2. Telesná výchova " letná prechádzka»

Vietor fúka cez polia

A tráva sa hojdá. (Deti jemne švihnú rukami nad hlavou.)

Oblak sa vznáša nad nami

ako keby biela hora. (Usrknutie – ruky hore.)

Vietor nesie prach po poli.

Uši sú naklonené

Pravo-vľavo, dozadu-dopredu,

A potom naopak. (Nakloní sa doprava-doľava, dopredu-dozadu.)

Stúpame na kopec, (Kráčame na mieste.)

Tam si trochu oddýchneme. (Deti si sadnú.)

3. Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli na obrázok a odpovedali na otázky:

O akom ročnom období je tento obrázok?

Po akom ročnom období nasleduje jeseň?

Čo sa stane s listami na jeseň?

Ako by ste sa mali obliekať na jeseň? prečo?

Aké je počasie na jeseň?

Čo robia deti na tomto obrázku?

4 . Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Deti stoja v kruhu a dotýkajú sa svojho suseda dlaňami, usmievajú sa na neho, potom dieťa „vysiela“ úsmev v kruhu, kým sa „nevráti“ prvému dieťaťu.

Lekcia číslo 8 "Zelenina"

Vybavenie .

1. Lopta.

2. Obrázky: zemiak, uhorka, paradajka, reďkovka, repa, cibuľa, mrkva, repa, kapusta.

3. Papier a ceruzky.

4. Hudba.

Pokrok v lekcii .

pozdravujem.

Deti sa pri hudbe pohybujú po miestnosti, na príkaz psychológa si nájdu partnera, pozdravia sa vo dvojiciach dotýkaním prstov, dlaní, kolien, nosov atď.

2. Cvičenie "Poďme do záhrady."

Deti spolu s učiteľom vyslovujú text a vykonávajú pohyby.

Poďme do záhrady, Deti chodia v kruhu, držia sa za ruky.

Budeme zbierať úrodu.

Ťaháme mrkvu "Pretiahnite"

A okopávame zemiaky. "kopanie"

Odrežeme hlávku kapusty, "Odrezať"

Okrúhle, šťavnaté, veľmi chutné, rukami ukazujú tvar a veľkosť

Uhorky vyberú trochu "slzy"

A vrátime sa na trať. Chodia v kruhoch opačná strana

Hlavná časť.

1. Cvičenie "Zasadíme záhradu."

Učiteľ vystaví 1 obrázok ľubovoľnej zeleniny (ja som zasadil paradajku).

Dá deťom úlohu: zasadiť zemiak napravo od paradajky; zasaďte uhorku naľavo od paradajky; zasadiť cibuľu medzi paradajku a uhorku atď.

2. "Hádaj."

Keď sú všetky obrázky so zeleninou vystavené pred deťmi, učiteľ urobí pre deti hádanky, požiada ich, aby sa pozreli na zeleninu a našli hádajúci obrázok. S láskou pomenujte zeleninu.

On a v daždi, on a v teple vyrastám v záhrade,

Hľuzy sú skryté pod zemou. A keď dospejem

Vytiahnite hľuzy na svetlo - Uvaria zo mňa paradajku.

Tu sú raňajky a obed. (Zemiak). Dávajú si to do boršču a jedia to tak. (Paradajka).

Okrúhla strana, žltá strana. Ružové líčka, biely nos

Sedí na záhradnej posteli. Celý deň sedím v tme.

Je pevne zakorenený v zemi. A pigtail je zelený

Čo to je? (Turka). Je celá na slnku. (reďkovka).

3. Didaktická hra „Varíme a zelenina“

Rozhodol som sa stať kuchárom. Nielen jednoduchý kuchár, ale aj magický kuchár. Teraz z vás urobím zeleninu.

Raz, dva, tri, štyri, päť - Počítajte spolu s učiteľom

Začíname hrať.

Tlieskajme rukami, tlieskame

Dupneme nohami. dupať

Točiť sa, točiť sa, točiť sa

Stali ste sa zeleninou. zastaviť

Každé dieťa dostane do rúk obrázok zeleniny, na ktorú sa premení.

Deti stoja v kruhu - to je panvica. Učiteľ hovorí, že ide variť a do kruhu vstúpi zelenina potrebná na toto jedlo. Potom sa polievka „uvarí“. Deti chodia v kruhu, držia sa za ruky a zelenina na panvici sa točí, syčí, grganie – varí sa.

Chcem uvariť zemiakovú polievku. (Zemiaky, cibuľa, mrkva by mali vychádzať v kruhu).

Uvarím kapustnicu. (Kapusta, cibuľa, mrkva, paradajka).

Uvarím boršč. (Kapusta, repa, zemiaky, cibuľa, mrkva, paradajky).

Pripravím šalát. (uhorka, paradajka, reďkovka, cibuľa).

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Cvičenie „Vytiahnite repu“. Deti stoja v kruhu a ukazujú, ako v rozprávke „Ruka“ s námahou ťahali repku, a keď ju vytiahli, uvoľnili sa a oddýchli si.

Lekcia číslo 9 "Ovocie"

Vybavenie.

1. Lopta.

2. Obrázky ovocia: slivka, jablko, hruška, pomaranč, citrón, hrozno, banán, marhuľa, broskyňa.

3. Ovocné šablóny podľa počtu detí, farebné ceruzky, ½ listu papiera A 4 pre každé dieťa.

4. Ceruzky, papier.

5. Hudba.

Pokrok v lekcii .

Pozdravujem .

1. Cvičenie „Povedz ahoj“

Deti sa pri hudbe pohybujú po miestnosti, na príkaz psychológa si nájdu partnera, pozdravia sa vo dvojiciach dotýkaním prstov, dlaní, kolien, nosov atď.

2. Mobilná hra „Ovocie a zelenina“.

Deti chodia po miestnosti, učiteľ náhodne volá ovocie a zeleninu. Keď deti počujú názov ovocia, mali by sa zastaviť a zdvihnúť ruky (ovocie rastú na vrchole, na ovocných stromoch); Keď deti počujú názov zeleniny, mali by si sadnúť (zelenina rastie dole, v záhrade, na zemi).

Hlavná časť.

1. Zváženie ovocia, rozhovor.

Obrázky ovocia sú rozložené jeden po druhom. Pokiaľ ide o toto, o každom ovocí, rozhovor:

Čo je toto? Aká je forma? Podľa farby? Podľa chuti? Na akom strome to rastie?

Pri ukladaní a rozprávaní o všetkých plodoch:

Ako to všetko nazvať jedným slovom? A čo stromy, na ktorých rastú ovocie? (ovocie). Ako sa volá záhrada, v ktorej rastie ovocie? (ovocie).

2. "Hádaj - ka."

Učiteľ ponúka, že si vypočuje hádanky o ovocí a nájde odpovede medzi obrázkami. Pomenujte ovocie spoločným a láskavým názvom.

Okrúhly, ryšavý, som sladký, vyrastal som na juhu,

Rastiem na konári. Ako slnko v listoch.

Dospelí ma milujú Oranžová a okrúhla,

A malé deti. (Jablko-jablko) Deti ma majú radi. (oranžovo-oranžová)

Guľôčky visia na uzloch, zmodrali od tepla. (Slivky - smotana - smotana)

Žltej ma, ako púpava, Vyrástol na konári

Veľmi kyslé, pýtam si čaj. oranžové deti:

Hádajte - chlapci, Líca sú zamatové, červenajú sa.

Ako sa volám ja, južné ovocie? (Citrón - citrón). Šťavnaté, sladké, voňavé. (broskyňa)

3. Cvičenie "Uvaríme kompót."

Deti spolu s učiteľom vyslovujú text a v súlade s obsahom a rytmom vykonávajú pohyby.

Uvaríme si kompót. Kráčajú v kruhu a držia sa za ruky.

Potrebujete veľa ovocia. Tu: Stop.

Nakrájame jablká, "rozdrvíme"

Hrušku nakrájame. "sekať"

Stlačte citrónovú šťavu, "Squeeze"

Vložte odtok a piesok. "Položiť"

Varíme, varíme kompót, robíme rotačné pohyby ruky, krúženie

Správajme sa k čestným ľuďom. Natiahnite ruky dopredu, dlane nahor

4. Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka.

Cvičenie „Od semienka k jabloni“

Hostiteľ (záhradník) vyzve deti, aby sa premenili na malé scvrknuté semienko jablone (scvrknuté na klbko na dlážke.) Záhradník sa stará o semienka, polieva ich, stará sa (hladká deti po hlave, chrbte ). S teplým jarným slnkom začnú semená jablone klíčiť (vznášať sa). Objavujú sa vetvičky, púčiky, púčiky (ruky hore, päste zaťaté, natiahnuť). Púčiky a puky praskajú, objavujú sa listy a kvety (päste sú ostro uvoľnené). Namiesto kvetov rastú malé jablká (silne zatínajú päste), vyrastajú (pästi sa uvoľňujú). Pre jabloň je ťažké držať plody (napínajú sa, nohy sú pritlačené k podlahe). Ale tu sú zrelé plody odstránené, je to jednoduchšie pre jabloň. (Uvoľnite sa celým telom).

Lekcia číslo 10 "Domáce zvieratá"

Vybavenie .

1. Lopta.

2. Obrázky zvieratiek a ich mláďat: mačka, pes, krava, kôň, prasa, koza.

3. Papier, ceruzky.

4. Hudba.

Pokrok v lekcii .

pozdravujem.

1. Cvičenie „Povedz ahoj“

Deti sa pri hudbe pohybujú po miestnosti, na príkaz psychológa si nájdu partnera, pozdravia sa vo dvojiciach dotýkaním prstov, dlaní, kolien, nosov atď.

2. Cvičenie „Laskavé zviera ».

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky. Učiteľka tichým hlasom hovorí: „Sme jedno veľké milé zviera. Poďme si vypočuť, ako to dýcha! (každý počúva ich dýchanie, dýchanie svojich susedov). A teraz všetci spolu dýchajme, veď sme jedno zviera. Nádych – krok vzad, výdych – krok vpred. (Vykonávajte priemerným tempom, rytmicky). Zviera teda nielen dýcha. Rovnako ako hladko porazí jeho veľké láskavé srdce. Klop je krok späť, klop je krok vpred. (Vykonajte do 1 minúty).

Hlavná časť.

Zobrazia sa obrázky domácich zvierat.

Keď sú obrázky vystavené, deti pomenujú zvieratá a požiadajú, aby ukázali, ako tieto zvieratá „rozprávajú“. Učiteľ robí hádanky o zvieratách, deti musia nájsť odpoveď na obrázok, povedať meno zvieraťa, obvyklú a milujúcu mačku atď.

Dvere sa potichu otvorili, všetky stopy sú presné.

A vošla fúzatá zver, Stráži v noci dom.

Sedel pri sporáku, sladko žmurkal, Citlivé uši a nos.

A umyté sivou labkou. (Mačka - mačka). Toto je náš verný priateľ ... (pes - pes)

Niekto nám dáva mlieko

Deti to chcú piť. V chlpatej košeli.

Aby boli všetci zdraví, háčkovaný chvost,

Dávajú mlieko ... (kravy - kravy). Nos prasiatka. (Prasa - prasa)

Po ceste sa tiahne brada a nohy. (Koza - koza)

2. Didaktická hra „Čí deti?

Učiteľ ukazuje obrázky zvieracích mláďat a hovorí, že sa stratili Každé mláďa potrebuje pomoc pri hľadaní svojej matky. Deti striedavo berú mláďa, volajú ho, nájdu jeho matku a priložia ho vedľa nej.

3. Telesná výchova

Mačka chodí ako mačka

(pružný krok)

Pes ako pes

(chôdza na kolená)

Podľa kačice kačica chodí trochu kolísavá

(došliapnuť na celé chodidlo, mierne sa kývať zo strany na stranu)

Ako koza, koza skáče vpred s rohmi

(skoky)

Slon chodí ako slon, ťažko šľape

(chôdza, opieranie sa o nohy a ruky)

4. Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka .

Cvičenie "Mačička"

Psychologička navrhuje, aby sa deti zmenili na mačky, ktoré sa na slnku lenivo naťahujú, naťahujú labky, zaguľacujú sa, potom ohýbajú chrbát, pekne mňaukajú a potom sa opäť stanú deťmi.

Lekcia 11 „Divoké zvieratá“

Vybavenie .

1. Lopta.

2.Obrázky zvieratiek: vlk, líška, medveď, zajac, veverička, ježko.

3. Papier, ceruzky.

4. Hudba.

Pokrok v lekcii

Pozdravujem

1. Cvičenie „Povedz ahoj“

Deti sa pri hudbe pohybujú po miestnosti, na príkaz psychológa si nájdu partnera, pozdravia sa vo dvojiciach dotýkaním prstov, dlaní, kolien, nosov atď.

Hlavná časť.

1. Prezeranie obrázkov o zvieratkách, rozprávanie sa o obrázkoch, hádanky.

Vystavené sú obrázky voľne žijúcich zvierat.

Počas zobrazenia obrázkov deti pomenujú zvieratá, učiteľ vytvorí hádanky o zvieratkách, deti musia nájsť hádajúci obrázok, povedať meno zvieraťa, obvyklú a milujúcu mačku atď.

Spoznáme zviera u vás Chvost je našuchorený oblúk.

Podľa dvoch takýchto znamení: Poznáte také zviera?

V zime je v bielom kožuchu, ostrozubý, tmavooký,

A v lete je šedivý. (zajačik) Rád lezie po stromoch.

Stavia svoj dom v dutine,

Aby mu bolo teplo. (Veverička - veverička)

Nahnevaný citlivý prefíkaný podvodník,

Žije v divočine lesa. červená hlava,

Existuje veľa ihiel, našuchorený chvost je krása,

A ani jedno vlákno. (Ježek - ježko) A volá sa ... (líška - líška).

2. Didaktická hra "Kto kde býva?"

Učiteľ vyzve deti, aby tlieskali rukami, ak pomenuje domáce zvieratko, a ak zavolá divého, zaklopú na podlahu.

3. Telesná výchova

V horúcom dni cez lesnú cestu
Zvieratá išli na napájadlo. (Deti chodia v kruhu jeden po druhom)
Za losou matkou dupalo losie teľa (Chodia, hlasno dupajú)
Za matkou-líškou sa zakrádala líška, (Zakrádajú sa)
Za ježkom mamou sa váľal ježko, (Pohybujú sa v hlbokom podrepe)
Medvedica nasledovala medvedicu (Pohybujú sa v hlbokom drepe)
Veveričky skočili po veveričej mame (Skáču na prsty, ohýbajú ruky pred hruďou)
Za matkou zajac - šikmé zajace, (skok, urobte „uši“ z dlaní)
Vlčica viedla mláďatá. (chodiť po štyroch)
Všetky matky a deti sa chcú opiť. (chodiť po štyroch)

4. Cvičenie „Nakreslite hudbu“

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka

Hra "Ježek"

Deti sa menia na ježkov, ktorí sú pripravení čeliť nebezpečenstvu, schúli sa do klbka, scvrknú, roztiahnu ihly, aby nepriateľa napichli. Nebezpečenstvo však pominulo a ježkovia zostali v kruhu priateľov. Relaxujú, naťahujú sa a vyhrievajú sa na slnku. (Opakujte 3-krát).

Lekcia 12 „Nábytok“

Vybavenie .

1. Lopta.

3.Obrázky s obrázkom rôzne položky nábytok: posteľ, sedačka, kreslo, stôl, skriňa, nočný stolík, stolička.

4. Papier, ceruzky.

5. Hudba.

Pokrok v lekcii

pozdravujem.

1. Cvičenie „Povedz ahoj“

Deti sa pri hudbe pohybujú po miestnosti, na príkaz psychológa si nájdu partnera, pozdravia sa vo dvojiciach dotýkaním prstov, dlaní, kolien, nosov atď.

Hlavná časť.

1. Prezeranie obrázkov s nábytkom, rozprávanie sa o obrázkoch.

Zobrazia sa obrázky nábytku. Pri zobrazovaní obrázkov deti pomenujú, o aký kus nábytku ide, na čo slúži. Potom deti hádajú hádanky a nachádzajú odpovede na obrázkoch.

1) Nie nadarmo stojí v byte:
Keď je prikryté na večeru,

Dáva dokopy celú rodinu.

Za ním pijem čaj a kávu, robím si úlohy, čítam. (Tabuľka)

2) Som pohodlný, veľmi mäkký,
Nie je pre vás ťažké uhádnuť.

Babičky a vnúčatá milujú

Sadnite si a ľahnite si. (pohovka)

3) Ak ste unavení z hrania,
Potom pôjdeš spať do... (Posteľ)

2. Cvičenie „Povedz opak“

Psychológ hodí loptičku dieťaťu a opíše nejaký kus nábytku, dieťa musí pri hádzaní loptičky dať opačnú odpoveď.

- Skriňa je vysoká a nočný stolík... je nízky.

- Skriňa je veľká, ale nočný stolík je... malý.

- Pohovka je mäkká a stolička ... tvrdá, tvrdá.

- Stolička je mäkká a stôl... tvrdý, tvrdý.

- Nočný stolík je nízky a skriňa... je vysoká.

- Nočný stolík je malý, ale skriňa... je veľká.

- Stolička je tvrdá a pohovka je ... mäkká.

- Stôl je tvrdý a stolička... je mäkká.

3. Telesná výchova

Toto je stolička, sedia na nej (deti čupia).

Toto je stôl, sedia pri ňom (deti vykonávajú náklony).

Tu je posteľ - ležia na nej (natiahnite ruky hore, vylezte na prsty).

Veci dávame do skrine (imitácia skladacích vecí).

Všetci kráčame na prechádzku (pochod na mieste).

4. Cvičenie "Kreslíme hudbu."

V sále znie hudba, psychológ vyzve deti, aby skúsili nakresliť hudbu, ktorú počujú, farebnými škvrnami, ale najprv deti povedia, aká je nálada hudby, akú má farbu atď.

Rozlúčka

Deti sedia na koberci pohodlná poloha, psychológ číta báseň, znie pokojná hudba.

Každý vie tancovať, skákať, behať, kresliť.

Ale nie každý vie relaxovať, oddychovať.

Máme takúto hru - veľmi jednoduchú, jednoduchú.

Pohyb sa spomalí, napätie zmizne.

A je jasné - relax je príjemný!

LITERATÚRA

    Alyabyeva E.A. Nápravno-rozvíjajúce triedy pre deti staršieho predškolského veku. M.: TTS, 2002

    Bantikova S. Geometrické hry // Predškolská výchova, č.1,2006.

    Nápravno-rozvojové triedy a aktivity / Zostavil S.V. Lesina, G.P. Popová, T.L. Snisarenko. - Volgograd: Učiteľ, 2008

    Kuznecovová E.V., Tichonova I.A. Rozvoj a korekcia reči detí vo veku 5-6 rokov, M.: TC Sphere, 2004.

    Kushnir N.Ya. Obsah diagnostickej a nápravnej práce u detí predškolských zariadení, Minsk, 1996

    Chistyakova M.I. Psychogymnastika. M., 1990

    Yakovleva N.G. Psychologická pomoc predškolák. - Petrohrad: Valerie SPD; M.: TC Sphere, 2002

Vzdelávacie hry online pre deti vo veku 4-5 rokov sú zamerané na učenie a pomáhajú im lepšie sa pripraviť na školu. Poskytujú možnosť naučiť sa niečo nové a následne všetky tieto poznatky využiť v živote. A všetky vedomosti, ktoré dieťa získa vďaka online vzdelávacím hrám, sa stanú základom pre ďalšie vzdelávanie v škole.

Na našej stránke si môžete vybrať zo širokej škály hier. Vaše dieťa sa môže hrať a objavovať svet online. Je to pohodlné a jednoduché. Dúfame, že si vaše dieťa užije veľa hier z nášho výberu. Vďaka vzdelávacím hrám v online režime sa váš neposedník naučí počítať, ľahko sa naučí rozlišovať medzi písmenami a číslami. Okrem toho hra pomôže rozvíjať pamäť, pozornosť a myslenie.

Tu sa to naučí svet, zoznámte sa s číslami, počítaním, písmenami a oveľa viac. Prostredníctvom hry sa bábätko učí svet, získava nové vedomosti a zručnosti, trénuje si mozog, rozvíja pamäťové myslenie, pozornosť. To pripraví vaše dieťa na učenie a vzdelávacie aktivity.

Pre deti vo veku 4-5 rokov je práca a hra jedno a to isté. Deti sa radi zapoja do procesu hry, ľahko riešia zložité problémy, nachádzajú odpovede na zložité otázky. Hry učia uvažovať, vymýšľať, dokazovať, čiže rozvíjajú inteligenciu, myslenie, predstavivosť – všetky tie kognitívne procesy, ktoré deťom pomôžu v budúcnosti úspešne zvládnuť učivo.

Hra je veľmi dôležitá pre komunikáciu 4-5 ročného dieťaťa s dospelými a predovšetkým s rodičmi. Dieťa je šťastné, keď mu mama, otec alebo starý otec venujú pozornosť, stávajú sa rovnocennými účastníkmi jeho tried.

Pred vami je zbierka, ktorá obsahuje tiché a aktívne hry, ktoré deti milujú a pedagogicky sa osvedčili. Pomôžu vám inšpirovať vaše 4-5 ročné dieťa novým zaujímavé aktivity, formovať také vlastnosti ako organizácia a samostatnosť, pripravovať sa do školy, objavovať radosť.

Trochu o špecifikách vzdelávacích hier pre deti:

- Vzdelávacie hry. Spolu s vzdelávacie hry dieťa je zábavné a zaujímavé. Všetky sú predsa farebné a sprevádzané príjemnou hudbou. To pomáha vytvárať dobrú a uvoľnenú atmosféru. V procese riešenia herných úloh si dieťa užije svoje úspechy. A pozitívne emócie sú prvým krokom k úspešnému rozvoju.

- Hry na rozvoj pamäti a pozornosti. V tejto časti sú venované hry na rozvoj pamäti, pozornosti, zaujímavých a zábavných úloh. Vďaka hrám na pozornosť bude vaše dieťa usilovnejšie a dobre sa sústrediť.

V našich vzdelávacích hrách online dieťa budete musieť hľadať rôzne predmety, rozdiely medzi kresbami, hľadať dvojice, nájsť rovnaké alebo ďalšie položky. Počas hry bude dieťa musieť vyriešiť ďalšie hádanky. To mu pomôže byť pozornejším, pohotovejším a pozornejším. Dieťa sa naučí rozhodovať samo.

Vzdelávacie hry, ktoré trénujú pamäť, sa stanú nenahraditeľnými pre sluchovú a vizuálnu pamäť. Počas hry si dieťa bude musieť zapamätať širokú škálu informácií, zložitých a nie príliš. Stačí si vybrať hru, ktorá bude zodpovedať veku vašich drobcov. Online hry vám navyše pomôžu tráviť čas s bábätkom zaujímavým a užitočným spôsobom.

omaľovánky. Asi ťažko si predstaviť dieťa, ktoré nekreslí a nevyfarbuje obrázky. A ako to nie je prekvapujúce, ale aj takéto tvorivé aktivity zohrávajú dôležitú úlohu vo vývoji bábätka. Detské omaľovánky umožňujú dieťaťu dozvedieť sa viac o svete okolo seba, spoznať všetku rozmanitosť farieb a odtieňov. Upevniť vedomosti o veľkostiach a tvaroch predmetov. Ďalšou dôležitou vecou v procese farbenia obrázkov je možnosť vývoja dobré motorové zručnosti. Vaše dieťa sa stane vytrvalejším a presnejším. Okrem toho bude mať dieťa veľa potešenia a radosti pri vyfarbovaní obrázkov so zábavnými zvieratami alebo rozprávkovými postavičkami. Logické hry online naučia vaše dieťa analyzovať, porovnávať a porovnávať rôzne informácie. Logické myslenie je predsa potrebné rozvíjať u dieťaťa už od detstva.

Hádanky online. Všetky sa skladajú z malých kúskov a zložiť ich nie je vôbec ťažké. Všetky sú svetlé a farebné.

Ponúkame vám zoznam vzdelávacích hier pre deti vo veku 4-5 rokov. Zozbierali sme najobľúbenejšie detské hry. Oni majú dobrá spätná väzba a ukázal sa ako pozitívny.

Irina Rybáková
Pracovný program krúžku „Rozvíjať“ na akademický rok 2016-2017. rokov pre deti vo veku 4-5 rokov

Pracovný program

pohár« Rozvíjať» na akademický rok 2016-2017 roku

pre deti 4-5 rokov(stredná skupina "Ezhata")

Dozorca pohár Rybáková Irina Viktorovna

Pas programy

1. Celé meno " rozvoj mentálne schopnosti deti predškolský vek"

3. Dátum vytvorenia 2016

4. Funkcia program poskytuje:

- rozvoj a zlepšenie senzorických štandardov v deti mladší predškolský vek;

- rozvoj komunikácie a reči;

- rozvoj pozornosti, pamäť, vnímanie, myslenie;

5. Predmet podnikania: Poznávacie rozvoj

6. Podmienky implementácie: 1 rok

7. Vek predškolákov: 4-5 rokov

8. Účel programy: rozvoj duševné schopnosti v príjemnom prostredí.

Úlohy:

Formovať mentálne kognitívne procesy (pamäť, myslenie, predstavivosť, vnímanie, pozornosť).

Rozvíjať citovo-vôľová sféra, jemná motorika ruky.

Rozvíjať samostatnosť a iniciatívu.

Rozvíjať kognitívna činnosť, kognitívna motivácia, intelektuálne schopnosti deti.

Obohatiť zážitok zo sebapoznania predškolákov.

Kultivujte pocity každého dieťaťa dôstojnosť, sebaúcta, túžba po energická aktivita a kreativita.

Kultivovať komunikačné schopnosti.

9. Zhrnutie programy:

9.1. Didaktické hry a cvičenia pre rozvoj myslenia, pamäť, predstavivosť, vnímanie, pozornosť v procese osvojovania si rôznych metód konania v podmienkach subjektívne efektívnej a vizuálno-figuratívnej spolupráce.

9.2. Didaktické hry s pravidlami pre rozvoj orientácia v priestore, na rovine listu.

10. Predpokladané výsledky

10.1. Používať základné metódy činnosti, osvojiť si vlastné

rozhodnutia, vyjadrovať svoje myšlienky a túžby, kontrolovať svoje úspechy.

10.2. Ukážte iniciatívu a nezávislosť, pozitívny prístup k svetu, rozvinutá predstavivosť, premýšľanie, zvedavosť.

11. Perspektívy rozvoj.

# U deti sa budú rozvíjať:

mentálne operácie (analýza, porovnanie, klasifikácia, zovšeobecnenie);

kognitívnych procesov (vnímanie, pozornosť, pamäť, predstavivosť);

Jemná motorika rúk a očí.

Kreativita a fantázia, schopnosť modelovať a

dizajn.

# O hry mysle bude záujem.

# Vytvorí túžbu dotiahnuť záležitosť do konca.

Vysvetľujúca poznámka

Pracovný program hrnčeka« Razvitayka-ka» poskytuje rozvoj pozornosti, vnímanie, myslenie deti vo veku 4 až 5 rokov, berúc do úvahy ich vek a individuálne vlastnosti.

Program zabezpečuje rozvoj mentálna kapacita deti mladší predškolský vek.

Komplexný tematický plán je koncipovaný na 1 rok.

Výučba v skupine prebieha raz týždenne, v popoludňajších hodinách.

Trvanie lekcií je 20 minút.

Relevantnosť programy

Základ úspešného vzdelávacie aktivity je dobré vyvinuté kognitívne mentálne procesy: pamäť, pozornosť, myslenie, predstavivosť, vnímanie, reč. Pri príprave dieťaťa na školu je potrebné naučiť ho počúvať, vidieť, pozorovať, pamätať si, spracovávať prijaté informácie. Do určitej miery pomôže organizácia tieto problémy vyriešiť. hrnčeková práca« Rozvíjať» .

Novinka programy

AT program umožňuje použitie širokej škály vzdelávacie hry, hádanky, bludiská, úlohy, otázky, podnetné rozvojširoký rozsah intelektuálne schopnosti, formovanie holistického pohľadu na svet, ktoré sa značne líšia vzdelaných ľudí. Zároveň má množstvo funkcií, ktoré môžu byť pripísané:

Používanie hier s aktualizovanou bankou otázok a úloh, ktorých flexibilné pravidlá a obsah vám umožňujú vybrať úlohy, ktoré sú primerané veku a schopnostiam deti;

Výber a systematizácia materiálu, cvičenia na rozvoj duševné duševné procesy;

Vedenie kurzov v herná forma. Počas hry sa situácia úspechu realizuje na maximum, preto Práca sa vyskytuje prirodzene, nedochádza k psychickému stresu.

zadarmo, samostatná činnosť deti, ktorý poskytuje možnosť sebarozvoj dieťaťa ktorý si zvolí druh činnosti, ktorý vyhovuje jeho schopnostiam a záujmom.

Počas vyučovania sa berú do úvahy individuálne charakteristiky každého dieťaťa, jeho vek, nálada, túžba a schopnosti. Hlavná vec je, že triedy prinášajú deťom iba pozitívne emócie. Preto sa hlavný dôraz kladie na rozvoj zrakovému vnímaniu, ako aj veľkej pozornosti sa venuje rozvoj jemných motorických schopností. Šikovné prsty sa nestanú okamžite. A ako viete "myseľ je na dosah ruky", ako aj rozvoj intelektuálny základ schopnosti: pozornosť, vnímanie, pamäť, predstavivosť, myslenie.

Program umožňuje prispôsobiť komplexné hry úlohy: silnejšie deti môžu nájsť zložitejšie možnosti, menej pripravené - ľahšia práca. Zároveň vyučovanie a rozvíjanie zmysel hry je zachovaný. To umožňuje varovať dieťa pred strachom z ťažkostí, naučiť ho bez strachu tvoriť a tvoriť.

Základné princípy programy:

1. Princíp vývinové učenie.

Toto program sa realizuje na základe ustanovenia o vedúcej úlohe výchovy v rozvoj dieťaťa, Vzhľadom na „zóne jeho najbližších rozvoj» . Je zameraná na to, aby sa deti predškolského veku naučili vykonávať základné operácie pojmov: analýza, porovnanie a asociácia na podobných základoch, zovšeobecnenie a ustanovenie odlišné typy logické súvislosti. Uvedené operácie, ktoré sú spôsobmi vykonávania duševnej činnosti, tvoria základ pre uvažovanie a usudzovanie, ktoré sú komplexnými účelovými aktmi myslenia.

2. Princíp postupnosti.

Plynulý prechod od jednoduchých vedomostí, operácií, zručností k zložitejším (podľa princípu "špirály"). Každý typ úlohy a cvičenia slúži ako príprava na ďalšiu, náročnejšiu úlohu.

3. Zásada zohľadnenia veku a individuálnych osobitostí dieťaťa.

3. Zásada prístupnosti.

Maximálne odhalenie mechanizmov a operácií logického a verbálneho myslenia dieťaťu, aby im plne porozumelo. Použitie pri zadaniach najrozmanitejších materiálov súvisiacich s rôznych oblastiach vedomosti.

4. Princíp činnosti.

Kurzy sa konajú o vzťahu spolupráce, vzájomnej pomoci, ktoré uľahčujú asimiláciu nových duševných operácií a intelektuálnych akcií, prispievajú k reči rozvoj, formovanie pozitívnej motivácie pre kognitívnu činnosť. Pri plnení úloh sa sleduje a hodnotí správnosť ich plnenia, poskytuje sa podpora a stimuluje sa aktivita dieťaťa.

6. Princíp viditeľnosti (dostupnosť a rozmanitosť didaktických materiálov).

Formy organizácie deti:

prispôsobené;

podskupina;

Skupina.

Formuláre pracovať s deťmi:

situačný rozhovor;

Problematická situácia.

Metódy pracovať s deťmi:

verbálne (rozhovor, hádanky);

Vizuálne (uvažovanie didaktické pomôcky, položky);

Praktické (didaktické hry a cvičenia, predvádzanie metód konania s predmetmi, experiment).

Plánované výsledky:

Do konca školenia program očakáva sa povýšenie deti vo vývine myslenia, reč, mentálne funkcie, formovanie ich kognitívnych záujmov, komunikačných zručností a tvorivosť, svojvôľa činnosti.

Zároveň, deti nasledujúce hlavné zručnosti:

Schopnosť identifikovať a vyjadrovať v reči znaky podobností a rozdielov medzi jednotlivými objektmi a agregátmi.

Schopnosť kombinovať skupiny objektov, zvýrazniť časti, vytvoriť vzťah medzi časťou a celkom.

Ovládanie detí logickými technikami spracovávanie informácií, formácia a rozvoj zručností sebaovládania.

Počas vzdelávacieho procesu:

Deti plnia didaktické úlohy na výber, zoskupovanie predmetov (hračky);

Porovnajte položky (podľa tvaru, farby, veľkosti a ďalších vlastností);

Zhrnúť (podľa vybraných funkcií);

Pri výbere zo 4-6 dielov vyberte vhodné vložené diely;

S pomocou dospelej osoby usporiadajte položky v zostupnom poradí resp

zvýšenie hodnoty; - rozumieť slovám "viac", "trochu menej", "veľký","malý", "rovnaký"

Vyberte položky podľa daného atribútu;

Orientovaný zároveň výber: (farba a veľkosť, tvar a farba);

Vykonajte orientačné úlohy medzi najmenej 4 predmetmi 4

farby (červená, žltá, modrá a zelená, vyberte si jednu z 2 položiek,

pamätá si mená a opakuje po dospelých);

Použite náhradné položky;

Metódy stanovenia účinnosti programy.

Aby bolo možné určiť stupeň asimilácie tohto programy konečná diagnóza sa vykonáva vo forme testovacie položky. Forma pozitívneho hodnotenia pri realizácii program je"detská aktovka"- akási výstava osobných úspechov dieťaťa. V súčasnosti "detská aktovka" zhromaždia sa všetky deti pracovať počas školský rok , počítajúc do toho pracovníkov zošity a sú vyhotovené vo forme výstavy úspechov.

Podmienky implementácie programy

1. Dostupnosť didaktických pomôcok a hier na rozvoj kognitívne mentálne procesy.

2. Metodická podpora programy.

3. Vytváranie situácie úspechu pre každé dieťa, vytváranie priateľskej, tvorivej atmosféry v triede.

4. Vzťah s rodinou.

Tematické plánovanie

septembra

1) Orientácia v priestore, na rovine listu.

1. Hra na formovanie zručností navigácie v pohybe "Kam pôjdeš a čo nájdeš"

2. Hra na formovanie zručností navigácie v lietadle "Pomenujte susedov"

3. Didaktické hry na orientáciu v priestore.

4. Vonkajšie hry "Nová prechádzka"

2)Rozvoj vnímania.

1. Hra « Biely zoznam» , hra "Urob to takto".

2. Hra "Porovnať položku", hra "Ušiť koberec"(podľa podskupín)

3. Hra "Kruhový trojuholník štvorec"., hra "Nájdi hračku".

4. Hra "Poznaj tému", hra "Urobiť obrázok" (podľa podskupín)

3) Diagnostika úrovne vnímania

1. Metodika "Aké položky sú skryté v kresbách?" (jednotlivec. Práca)

2. Metodika pre rozvoj pozorovania(jednotlivec. Práca)

3. Zrakové vnímanie. Cvičenie "Pomenujte zvieratá"(jednotlivec. Práca)

4. Sluchové vnímanie "Porozumenie textu"(jednotlivec. Práca)

4)Rozvoj pamäti.

1. Rozvoj sluchovej pamäte. Prehrávanie príbehu.

Hra "Zapamätať si obrázky"

2. Reprodukcia príbehu. Hra "Spolupamätať"

3. rozvoj vizuálna pamäťová hra Aká hračka chýba?, hra "Nakreslite vzory z pamäte"

4. Rozvoj obrazovej pamäte

Hra "Zapamätaj si a pomenuj"

5) Diagnostika rozvoj pamäti

1. Sluchová pamäť. Metodológia "10 slov" (podľa podskupín)

2. Vizuálna pamäť. Technika D. Vekslera. (podľa podskupín)

3. Obrazová pamäť. Metódy štúdia obrazovej pamäte. Obrázkové cvičenie. (podľa podskupín)

6)Rozvoj pozornosti.

1. Hra "Nájsť rovnaké položky", Hra "Čo sa objavilo?" (jednotlivec. Práca)

2. Hra "Nájdi rozdiely" (jednotlivec. Práca)

3. Hra "Nájdi hračku". Kreslenie na tému "Moja obľúbená hračka"

4. Hra "Čo je to?", hra "Pridať slovo"

7) Diagnostika úrovne pozornosti

1. Metodika "Nájsť a odstrániť" (jednotlivec. Práca)

8)Rozvoj predstavivosti.

1. Hra "Pomôžte umelcovi"

2. Hra "Magické obrázky"

9) Diagnostika predstavivosti.

1. Metodika "Ako zachrániť zajačika" 3 min

10) Rozvoj myslenia.

1. Hry "Tretie koleso", "Čo sa stane"

2. Živé – neživé

3. Konverzácia "Kto je to?" spoznať profesie.

Vzdelávacia stolová hra"profesie".

4. Hra "Uhádni predmet podľa jeho častí" (podľa podskupín)

Hra "Zamyslime sa" (abstraktné myslenie, reč)

5. Hra "Hádaj hračku"

6. Hra "Obrázky - hádanky"

11) Úroveň diagnostiky rozvoj myslenia.

1. Metodika "Vystrihnite tvary"

2. Metodika "Čo sa tu deje?", "Rozdeliť do skupín" 2 minúty

Štúdium konkrétnej témy je dané tempom učenia predškolákov, ich individuálnymi vlastnosťami a špecifikami používaných učebných pomôcok. Úlohy sú dané len prístupné a zaujímavé pre deti hravou a zábavnou formou, ktorá prispieva k tým najúspešnejším rozvoj kognitívnych procesov.

Základné požiadavky na obsahovo-logické úlohy charakter:

Úlohy by mali mať jasnú cieľovú orientáciu rozvoj jeden alebo niekoľko kognitívnych procesov súčasne, medzi ktorými je daná priorita logické myslenie, ale existujú aj také kognitívne procesy ako pozornosť, vnímanie, pamäť.

Úlohy musia niesť určitú intelektuálnu záťaž deti, rozširujú svoje predstavy alebo ich oboznamujú s najjednoduchšími metódami poznávania reality.

Zadania by mali byť podané zaujímavým spôsobom a postavené na materiáloch blízkych deťom.

Témy tried:

1. Orientácia v priestore, na rovine listu.

2. Rozvoj myslenia, pozornosť, pamäť, predstavivosť, vnímanie.

Prebieha herné cvičenia deti sa učia porovnávať rôzne predmety, identifikovať podstatné črty, vytvárať vzory, vykonávať jednoduché typy analýz a syntézy, nadväzovať vzťahy medzi pojmami, učiť sa kombinovať a plánovať.

O deti zlepšuje sa zraková a sluchová pamäť.

rozvoj predstavivosť je postavená najmä na materiáli, vrátane úloh geometrických charakter:

Kreslenie jednoduchých kompozícií z geometrické tvary pred akýmkoľvek obrázkom;

Výber figúry požadovaného tvaru na obnovu celku atď.

Metodická podpora programy.

V rámci realizácie rozvojové programy kognitívnych schopností sa používajú:

Zbierky hádaniek, básní, folklórne zbierky (príslovia, príslovia);

obrázky predmetu od témy: zelenina, ovocie, hračky, nábytok, oblečenie, obuv, domáce zvieratá a vtáky, voľne žijúce zvieratá a vtáky, kvety, stromy, hmyz, povolania, riad, doprava, vodný svet, časti dňa a času;

Výhody pre rozvoj sluchovej pozornosti, pre rozvoj vizuálna pozornosť pre rozvoj pozornosti reči, pre rozvoj logické myslenie;

Stolné tlačené hry.

Použité knihy

1. Blinová G. M. Kognitívna vývoj detí vo veku 5-7 rokov. Toolkit. -M.: TC Sphere, 2006

2. Veraksa N. E. Jednotlivé črty kognitívnych rozvoj dieťaťa predškolskom veku M:PERSE, 2003

3. Tikhomirova L. F." rozvoj kognitívnych schopností deti» - Jaroslavľ „Akadémia rozvoj» , 1996

4. Svetlová I. E. Trénujeme Pamäť: Návod, M.: Vydavateľstvo EKSMO-Press, 2001.