Dzień malowania w grupie seniorów w przedszkolu. Konspekt otwartej zintegrowanej lekcji w grupie seniorów na temat zapoznania się z pejzażem z wykorzystaniem obrazu I

Główne zadania:

- wzbudzać zainteresowanie różnymi rodzajami sztuki;

- uczyć widzieć, zauważać, rozumieć i emocjonalnie reagować na dzieła sztuki;

- rozwijać się Umiejętności twórcze dzieci.

Grywalna postać: muzyczny dzwonek.

Ekwipunek: mapa kraju sztuki z wizerunkiem miast: muzyki, artystów, ludowych mistrzów, poetów, pisarzy, teatrów, pieśni i tańców; pola sportowców, gaje Chistyulek, góry Igrovy, morze snu (oznaczone symbolami zrozumiałymi dla dzieci).

RANO

moment zaskoczenia

Za drzwiami dzwoni dzwonek. Nauczycielka z dziećmi znajduje niezwykły dzwonek z buzią, kokardą i nogami. Dzwonek mówi, że Wróżka Sztuk wysłała go do dzieci. Przywiózł ze sobą mapę kraju sztuki, aby dzieci mogły po nim podróżować i się nie zgubić. Propozycje rozważenia mapy, określenia jej miejsca, aby każdy mógł zobaczyć, określenia rodzaju transportu, którym pojedzie w podróż.

Poranne ćwiczenia „Jesteśmy wesołymi dzwoneczkami”(do muzyki)

Cele: podnieść napięcie emocjonalne i mięśniowe; rozwijać poczucie rytmu, plastyczności, wdzięku.

Dzwonek „zamienia” wszystkie dzieci w małe muzyczne dzwonki, oferuje nabranie siły przed długą podróżą.

Jako podstawę możesz użyć ćwiczeń logarytmicznych poetyckich, ćwiczeń gimnastycznych z psycho-gimnastyki „Gnomy”.

Dzwonek

Don-don-don - dzwonek dzwoni.

La-la-la – mówi coś.

Ding-ding-ding - przechyla głowę.

Bom-bom-bom - rozczochrana cała fryzura.

Ring-ring-ring, uśmiechnął się do słońca.

Dili-dong wreszcie się obudził.

mycie

Cele: utrwalenie umiejętności kulturowych i higienicznych, świadomego podejścia do zachowania własnego zdrowia; rozwijać zainteresowanie sztuką poetycką i prozą.

Dzieci idą do gaju Chistyulek, ponieważ brudni ludzie nie mają wstępu do kraju sztuki. Nauczyciel wykorzystuje fragmenty Moydodyra, rymowanki, zagadki.

DZIEŃ

Podróżuj przez miasta kraju Sztuki

Cele: utrwalanie wiedzy dzieci o różnych rodzajach sztuki, dziełach sztuki; rozwijać zdolności twórcze dzieci; rozwijać zainteresowanie dziełami sztuki, chęć ich tworzenia.

Miasto Muzyki

Pociągiem do muzyki dzieci docierają do Miasta Muzyki.

słuchać utwory muzyczne i omów wrażenia z P.I. Czajkowski (album dla dzieci), V. Shainsky (piosenki dla dzieci), biją sztuki muzyczne.

Akompaniament artystyczny.

Cicho, spokojnie usiądź obok siebie

Muzyka wchodzi do naszego domu.

W niesamowitym stroju

Wielokolorowy, malowany.

I nagle ściany się rozsuną.

Cała ziemia jest widoczna wokół:

Fale ciemnej rzeki tańczą,

Las i łąka drzemią spokojnie,

Ścieżki stepowe biegną w dal,

Rozpuść się w niebieskiej mgiełce.

Ta muzyka pędzi

I prowadzi nas dalej.

Miasto Mistrzów „Mistrzowie Dymkowa”

Dzieci oglądają zabawki, słuchają opowieści nauczyciela, dzieci o zabawkach.

Miasto Artystów magiczne kolory»

(aktywność obrazkowa)

Cel: rozwijać się kreatywne myslenie za pomocą materiał izo, sztuki piękne, wyobraźnia.

Ekwipunek: kartki papieru z woskowym wzorem, farba niebieski kolor, pędzle.

Dzwonek głosi, że Zimuszka-zima daje dzieciom prezenty z lodowego królestwa: magiczne farby i kartki papieru, na których nic nie widać. Ale jeśli dzieci pomalują prześcieradła farbą, zobaczą, co jest w jej lodowym królestwie.

Gra dydaktyczna „Znajdź parę”(„Góry gry”)

Cele: konsolidacja wiedzy na temat figury geometryczne, kolor, rozwijanie mowy.

Bałwany zgubiły rękawiczki, musimy pomóc im znaleźć parę.

Spacer „Pole sportowców”

Dzieci odwiedzają Zimushkę-zimę.

Siedząca gra „Zbierz magiczne lustro”

Cele: rozwijać umiejętność poruszania się w przestrzeni; konsolidować wiedzę figury geometryczne, policz do 5; rozwijać mowę.

Zimushka-zima mówi, że jej magiczne lustro, którym pokrywa ziemię śniegiem, aby rośliny i zwierzęta nie zamarzły, rozpadło się na 5 fragmentów. W poszukiwaniach dzieciom pomogą płatki śniegu, na których napisane są zadania do wykonania.

Zadanie 1. Obserwacja śniegu

Cele: utrwalić wiedzę o właściwościach śniegu; nauczyć, jak mierzyć jego grubość; pokazać, że trawa chowa się i grzeje pod śniegiem; rozważ składniki śniegu.

Zimushka-zima zaprasza dzieci do badania śniegu. Porozmawiaj o zaletach śniegu. Ustal, czy da się z niego dziś wyrzeźbić, dlaczego.

Zadanie 2. Aktywność poszukiwawcza

Cele: naucz dzieci wyciągać własne wnioski; rozwijać dociekliwość, ciekawość.

Zimushka-winter zaprasza dzieci do odpowiedzi na pytanie: „Czy śnieg naprawdę jest tak czysty, jak się wydaje? Czy możesz to zjeść? Proponuje zebranie śniegu do wiadra, podgrzanie go i zobaczenie, co się z nim stanie.

Zadanie 3. Jazda na łyżwach po torach lodowych

Cel: rozwijać zwinność i równowagę.

Zimushka-zima pyta dzieci czym różni się lód od śniegu, jak zrobić lodowy tor, proponuje przejażdżkę po nim.

Przygotowanie do snu

Ekwipunek: kaseta "Wyspa mew" - odgłosy dzikiej przyrody.

Dzieci muszą pływać po Morzu Snu na „morskim dnie”.

WIECZÓR

Miasto teatrów

Czytanie fragmentów bajki „Rękawica” z badaniem ilustracji, dramatyzacja.

Cele: utrzymanie zainteresowania bajkami; rozwijać uwagę, mowę, ekspresję.

Zimushka-zima zachęca dzieci do zapamiętania bajki „Rękawica”. Podczas czytania zadawaj dzieciom pytania.

Badanie rozmrożonego śniegu

Cele: pokaż dzieciom, że woda powstaje ze śniegu w upale, który zawiera cząsteczki brudu; uczyć wyciągania wniosków, wyrażania osądów; rozwijać mowę.

Zima zaprasza dzieci na Explorers Street.

Muzycznie gra dydaktyczna„Kura i pisklęta”

Cele: rozwijać słuch o wysokim tonie; naucz się korelować wysokość dźwięku z działaniami.

Ekwipunek: Lalka Masza, metalofon, kurczak i kurczak.

Przeprowadzka do miasta Pieśni, Muzyki.

PODSUMOWANIE NOD W GRUPIE SENIOR

TEMAT: „NIESAMOWITY ŚWIAT SZTUKI”

I.O.O. „Rozwój artystyczny i estetyczny”,” Rozwój mowy”, „Rozwój społeczny i komunikacyjny”

Zadania:

„Rozwój artystyczny i estetyczny”: Rozwiń silne zainteresowanie dziećmi aktywność wizualna. Zaktualizuj wiedzę dzieci o gatunkach Dzieła wizualne(krajobraz, portret, martwa natura). Wzmocnij zdolność do podkreślenia cechy charakterystyczne oraz elementy składowe dzieł różnych gatunków malarskich (pejzaż, portret, martwa natura) Rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

„Rozwój mowy”: Rozwijanie mowy dialogicznej dzieci, ćwiczenie umiejętności udzielania pełnych odpowiedzi, tworzenia złożonych zdań.

„Rozwój społeczny i komunikacyjny”: Ustal zasady postępowania w miejscach publicznych.

Materiał i wyposażenie: Reprodukcje obrazów w różnych gatunkach malarstwa, farby akwarelowe, gwasz, farby olejne, zestaw do batiku, kasze, ceraty, wykałaczki, półfabrykaty obrazkowe, serwetki.

Logika działalności edukacyjnej.

Pedagog: Chłopaki dzisiaj pojedziemy w jedno bardzo cudowne miejsce, spróbujemy zgadnąć gdzie.

To miejsce jest takie cudowne?

Wszystko tutaj jest bardzo interesujące.

Są zdjęcia z rzędu,

Kazano im patrzeć na nich.

Jak nazywa się to miejsce?

Mamy jedną odpowiedź

To jest(Wystawa obrazów) , (lub galeria sztuki)

Pedagog: Pójdziemy do Galeria Sztuki. Przypomnij sobie zasady zachowania w hali wystawienniczej(nie rób hałasu, nie dotykaj zdjęć rękoma) . No to chodźmy na wystawę sztuki.

(dźwięki muzyki, otwórz zasłonę, dzieci wchodzą do grupy)

Pedagog: Ty i ja wylądowaliśmy w galerii sztuki, dzisiaj będę Twoim przewodnikiem. Przejdźmy do pierwszego zdjęcia. Zobacz, jaki gatunek malarstwa jest przedstawiony.

Dzieci: odpowiedzi dzieci

Dziecko:

Jeśli widzisz na zdjęciu dary lasu na stole,

Owoce, warzywa w koszyczku lub róża w krysztale,

Albo wazon z brązu, albo gruszka, albo śliwka,

Lub wszystkie przedmioty na raz,

Wiedz, że to jest martwa natura.

Pedagog: Co artyści przedstawiają w martwej naturze.

Dzieci: odpowiedzi dzieci

Pedagog: Bardzo dobrze! Chodźmy dalej.

(Dźwięki muzyki, przejdź do zdjęć portretów)

Pedagog: Spójrzcie, jaki gatunek malarstwa jest przedstawiony na tych obrazach?

Dzieci: odpowiedzi dzieci

Dziecko:

Jeśli widzisz, co jest na zdjęciu

Kto na nas patrzy,

Albo książę w starym płaszczu,

Albo wspinacz w szacie.

Albo pilot, albo baletnica,

Albo Kola jest oczywiście twoją sąsiadką

Obraz nazywa się portretem!

Pedagog: Bardzo dobrze! Chodźmy dalej.

(Dźwięki muzyki, dzieci podchodzą do reprodukcji krajobrazu)

Pedagog: Jaki jest tu gatunek malarstwa?

Dzieci: odpowiedzi dzieci

Dziecko:

Jeśli widzisz: na obrazku rysowana jest rzeka,

Lub świerk i biały szron,

Albo ogród i chmury

Albo pole śnieżne

Albo pole i chata

Upewnij się, że obraz nazywa się „krajobraz”.

Pedagog: Chłopaki, co jest przedstawione w krajobrazie?

Dzieci: odpowiedzi dzieci

Pedagog: Podobały Ci się zdjęcia? Przejdź do tego, który szczególnie pamiętasz.

Pedagog: Co Ci się podobało w tym zdjęciu? Czy wiesz, jak to zostało napisane? Proszę przyjść do stołu i znaleźć ten materiał. (Dzieci znajdują materiał, z którego namalowały te obrazy, które im się podobały, na stole pozostaje pusty obraz i płatki zbożowe).

Pedagog: Chłopaki, spójrz, coś zostało na stole. Co to jest? (odpowiedź dzieci). Myślisz, że to może być obraz? Chcesz stworzyć naszą wystawę sztuki? Następnie idziemy do warsztatu. (Dzieci chodzą do stołów, na których przygotowywane są materiały.)

opiekun : Chłopaki, uważajcie, na waszych stołach są płatki zbożowe. Nazwij je. Szablony leżą: kwiaty, samochody, statki. Wybierasz dowolny z nich, zakreślasz go wykałaczką na obrabianym przedmiocie i układasz narysowany przedmiot z grysem. Ziarna są opcjonalne. Zanim zaczniemy, przygotujmy palce.

Zróbmy ćwiczenia palców.„Deszcz wyszedł na spacer”

Jeden dwa trzy cztery pięć,

Deszcz wyszedł na spacer.

Powoli, z przyzwyczajenia,

Gdzie się spieszy?

Nagle czyta na tablecie:

"Nie chodź po trawie!"

Deszcz westchnął cicho.

OH!

I wyszedł.

Trawnik jest suchy.

Pedagog: Teraz nasze palce są gotowe, kontynuuj.

Niezależna działalność dzieci, indywidualna pomoc wychowawcy.

Pedagog: Jaki rodzaj piękne zdjęcia masz to. Wyjdź do pałacu, pokaż je naszym gościom. Teraz mamy własną wystawę malarstwa. Mamy w Bezenczuku Centrum Wystaw"Tęcza", jest też wiele pięknych obrazów, na pewno je odwiedzimy.

Treść programu:

Nauczenie dzieci komponowania słów-porównań na podstawie materiałów fotograficznych i doświadczeń życiowych;

Używaj epitetów w języku, rozwijaj spójną mowę, logiczne myślenie;

Utrwalić wiedzę na temat portretu, jako rodzaju sztuki sztalugowej, o proporcjach twarzy i kształtu osoby, doskonalić technikę pracy z kredkami i akwarelami;

Aby poprawić zdolność dzieci do rysowania portretu matki, przekazywania rysów jej twarzy i włosów;

Pielęgnuj miłość do matki i szacunek dla uczuć macierzyńskich.

Ekwipunek:

zdjęcia matek, reprodukcje kobiece obrazy, kredki akwarelowe, grafitowe i kolorowe, pędzle, papier.

Poprzednia praca:

Obraz autoportrety, rysowanie portretów rodziny, rozmowy, oglądanie fotografii i ilustracji, gry dydaktyczne, czytanie dzieła sztuki i słuchając muzyki.

Przebieg lekcji w grupie seniorów przedszkola

Dzieci stoją w kręgu

Edycja: Dzieci! Przyjechali do nas goście, musimy się razem przywitać, przywitać się razem radośnie.

Dzieci:

Dzień dobry!

Skręć w lewo i prawo, uśmiechnij się do siebie.

Dzień dobry!

Życzymy Wam radości i uśmiechów, a także: radości na cały dzień!

Przypomnijmy: Dzieci, niektóre obrazy z galerii sztuki zostały przywiezione do naszej grupy. Czym jest galeria sztuki?

Dzieci: (jest to sala, w której jest dużo obrazów, a te obrazy oglądają ludzie; widzieliśmy galerię sztuki w muzeum)

Pytanie: Kto rysuje te obrazki? (Artysta)

Tak, dzieci, artysta, jak magik, bierze czystą kartkę i pisze pracę - prawdziwy cud! (Dzieci stają się w półokręgu)

Zapraszam do rozważenia tych pięknych obrazów. A jaki jest gatunek malarstwa w tych obrazach?

Dzieci: ten gatunek nazywa się portretem.

Pytanie: Jakie inne gatunki znasz? (krajobraz, martwa natura)

Dzieci, kogo artysta przedstawił na tych portretach? (kobieta).

Czym różnią się te kobiety?

Dzieci: (twarz, fryzura, wygląd, wiek).

Pytanie: Dzieci, wszystkie te kobiety są czyimiś matkami. A ta wystawa nosi tytuł: „Wszystko na świecie zaczyna się od mamy”

Wiem, że bardzo kochasz swoje mamy!

Teraz dzieci z żółtymi emotikonami powiedzą Ci, co lubi robić ich mama.

A dzieci, które mają czerwone emotikony, porównują swoją matkę z kimś lub czymś ciepłym, miłym, magicznym.

Dzieci: (Moja mama uwielbia tańczyć.. Moja mama jest jak gwiazda, ponieważ jest jasna)

Vosp.: Proponuję narysować portret swoich matek i uzupełnić wystawę „Wszystko na świecie zaczyna się od matki”.

Rozgrzejmy trochę ręce.

Gimnastyka palców"Przyjaźń":

Są przyjaciółmi w naszej grupie (Palce obu rąk są połączone rytmicznie z zamkiem)

Dziewczyny i chłopcy.

Zaprzyjaźnimy się z Tobą (rytmiczny dotyk palców obu rąk)

małe palce

Jeden dwa trzy cztery pięć. (Naprzemiennie dotykając palców obu rąk, zaczynając od małego palca.)

Jeden dwa trzy cztery pięć. . (Powtórz 2x)

Odtwórz: Teraz podejdź do mnie i wspólnie zapamiętamy sekwencję rysowania portretu (pierwszy etap: prosty ołówek - narysuj twarz, nos, oczy, usta, drugi etap - prostym ołówkiem uzupełniamy fryzurę, szyję, tors do klatki piersiowej, etap 3 - bierzemy kredki lub farby i malujemy portret) Siadamy.

Ładne i proste miejsce siedzące!

Mam ołówek w dłoni!

Dzień dobry liściu! (ręka pochyla się w kierunku liścia)

Dzień dobry, sąsiedzie! (W lewo - obrót ręki w prawo)

Dzień dobry wszystkim sąsiadom! (Okrężny obrót ręki i ramienia)

Zatrzymany! Zaczęliśmy rysować.

(Dzieci rysują swoje matki na tle akompaniamentu muzycznego. Ze zdjęć. Nauczyciel upewnia się, że dzieci prawidłowo trzymają ołówek lub pędzel, postawa dzieci, w razie potrzeby pomaga dzieciom)

Zakończenie. Odbicie

Dokończmy malowanie! Teraz chodź do mnie i wszyscy razem zobaczymy co piękne portrety masz to. (Dyskusja)

Bardzo dobrze!

Gdy portrety wyschną, zrobimy dla nich ramy i uzupełnią one ekspozycję obrazów.

Konspekt lekcji zintegrowanej w grupie seniora przedszkola, temat: „Sztuka”

Cele:

Zapoznanie dzieci z pojęciem „sztuki”, jego rodzajami, twórcami i znaczeniem w życiu ludzi.
Przywołaj przyjaciół z dziećmi dzieła literackie.
Popraw swoje umiejętności rysowania Praca fizyczna, projekt zbiorowy.
Rozwijaj percepcję słuchową i wzrokową, umiejętność spójnego wyrażania swoich myśli.
Słownik: encyklopedia, sztuka.
Wzbudza zainteresowanie dziećmi, emocjonalną reakcję na dzieła sztuki, chęć dalszego poznawania jej.

Ekwipunek:

Książka „Encyklopedia przedszkolaka”.
Arkusze papieru podbarwione brązowy kolor, kredki woskowe czarny kolor.
Reprodukcje obrazów, obrazy przedstawiające malowidła naskalne, rzeźby, słynne zabytki architektury.
Instrumenty muzyczne.
Puste jajka od Kinder Surprises, fasolki, naklejki flex.
Nagrania audio: Bacha „Żart”, Vivaldi „Wiosna”, muzyka perkusyjna.
Wideo: balet P. I. Czajkowskiego ” jezioro łabędzie».
Różne materiały budowlane.

Postęp lekcji:

Dziś najciekawsza książka„Encyklopedia” zdradzi nam jeszcze jedną ze swoich tajemnic, opowie nam wiele nowych rzeczy, wprowadzi nas w ciekawe rzeczy.
Czy pamiętasz, jaka książka nazywa się „encyklopedia”? Encyklopedia to książka, która mówi trochę o wszystkim.
Otwórzmy szybko naszą „Encyklopedię” i dowiedzmy się, co nam dzisiaj powie.

Mówi art.

Czym jest „sztuka”? Są to prace, w których autorzy chcą o czymś innym opowiedzieć. Dziełami tymi mogą być obrazy, piosenki, filmy, spektakle, książki, tańce i wiele innych. Istnieją różne rodzaje sztuki i wiele z nich jest już wam znanych.

Malarstwo i rzeźba

Nawet starożytni ludzie dekorowali ściany swoich jaskiń rysunkami, przedstawiającymi ludzi, zwierzęta, wydarzenia z ich życia.

Rysunek „Malowanie naskalne”

Wyobraź sobie, że jesteście starożytnymi ludźmi. Jeśli wyobrażasz sobie siebie jako myśliwych, narysuj postać mężczyzny z włócznią i bestii, na którą polujesz. Jeśli jesteś rybakiem. Następnie narysuj postać ludzką, fale i rybę. A może zbierasz jagody, orzechy lub grzyby w lesie. Może Twoim zadaniem jest podtrzymywanie ognia przez dodawanie do niego drewna. Myśl i rysuj.
Malarze i rzeźbiarze mają talent do malowania świat i twoje fantazje.
Przecież w swoich pracach – obrazach i rzeźbach nie tylko odzwierciedla to, co jest w naszym życiu, ale także stara się przekazać ich myśli, uczucia, stworzyć dla nas nastrój.

Rzeźbiarze rzeźbią, wycinają i rzeźbią postacie ludzi i zwierząt (posągi), różne przedmioty i cokolwiek chcą.

Gimnastyka dla oczu „Portret, krajobraz, martwa natura, rzeźba”

W rogach sali, pod sufitem, wiszą reprodukcje obrazów w tych gatunkach oraz wizerunek rzeźby, dzieci na prośbę nauczyciela odnajdują wzrokiem podane obrazy.

Literatura

Wszyscy wiecie, czym jest literatura. Wymień znane ci dzieła literackie pisarzy i poetów.

Gra dydaktyczna „Błąd w nazwie”

Królewna Śnieżka i sześciu krasnoludków - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.
„Dasza i niedźwiedź” - „Masza i niedźwiedź”.
„Wilk i siedem owiec” – „Wilk i siedem dzieci”
„Kaczki-łabędzie” - „Gęsi-łabędzie”.
„Na rozkaz ryby” - „Na rozkaz szczupaka”.
„Księżniczka Jaszczurka” – „Księżniczka Żaba”.

Gra dydaktyczna „Powiedz mi słowo”

Gdyby choinka miała nogi,
Pobiegłaby... ścieżką.
Ona tańczy
Razem z nami
Uderzyłaby... obcasami.
(„Choinka” E. Trutneva)

Moja wesoła, dźwięczna piłka,
Gdzie się spieszyłeś... skakałeś?
Klaskałem w twoją rękę.
Podskakiwałeś i głośno... tupałeś.
(„Piłka” S. Marshak)

Masza założyła rękawiczkę.
- Och, gdzie ja palec... biznes?
Nie mam palca, nie ma mnie
Nie ... dostałem się do mojego małego domku!
(„Gdzie jest mój palec” N. Sakonskaya)

Nagle skądś leci
Mały... Komar.
I w jego dłoni płonie
Mała... latarka.
(„Fly-Tsokotuha” K. I. Czukowski)

Gra dydaktyczna „Jaka ilustracja historii”

„Lew i pies” L. Tołstoj.
Kto powiedział „miau”? W. Suteev.
„Flower-semitsvetik” w Kataev.
„Jak mrówka w pośpiechu do domu” V. Bianchi.
„Sowa” V. Bianchi.

Muzyka

Od dzieciństwa człowiek słyszy muzykę: mama śpiewa kołysanki, dźwięki muzyki z telewizora, in przedszkoleśpiewamy i tańczymy do muzyki, w święta zawsze jest muzyka.

Kompozytorzy komponują muzykę, a muzycy wykonują muzykę. A na czym muzycy wykonują muzykę, co grają? Na instrumenty muzyczne. Jakie znasz instrumenty muzyczne?

Instrumenty muzyczne to perkusja, smyczki i instrumenty dęte. Jak myślisz, jakie instrumenty nazywają się perkusją? Perkusja to instrumenty, które brzmią po uderzeniu. Jakie instrumenty można zaliczyć do instrumentów perkusyjnych? Bęben, tamburyn, talerze, grzechotki, marakasy, kastaniety. Posłuchaj, jak brzmi muzyka grana na instrumentach perkusyjnych. (Przesłuchanie)

Praca fizyczna „Grzechotka”

Dzieci wypełniają jajka Kinder Surprise fasolą, zamykają i dekorują elastycznymi naklejkami na wierzchu. Potem dzieci słuchają muzyki. Wykonywalny na instrumenty perkusyjne i baw się razem z ich grzechotkami.

Jak myślisz, jakie są instrumenty strunowe? Instrumenty strunowe to instrumenty, w których dźwięk jest wytwarzany przez dotknięcie struny. Jakie instrumenty można zaliczyć do instrumentów smyczkowych? Skrzypce, gitara, harfa, bałałajka. Posłuchaj muzyki granej na strunowych instrumentach muzycznych. (Vivaldi „Wiosna”)

Ćwiczenie „Jak brzmi struna?”

Spróbuj lekko uderzyć strunę w strunowy instrument muzyczny, a teraz z siłą. Czy dźwięk się zmienił? Spróbuj nacisnąć sznurek jednym palcem. A drugim palcem dotknij dolnej struny.

Czym są instrumenty dęte? Instrumenty dęte nazywane są instrumentami, których dźwięk wydobywa się z tego, że muzyk w nie dmucha. Jakie instrumenty można zaliczyć do instrumentów dętych? Fajka, flet, trąbka, saksofon.
Posłuchaj, jak brzmi muzyka. Wykonywany na dętych instrumentach muzycznych. (Bach „Żart”)

Ćwiczenie oddechowe „Granie na fajce”

Dzieci składają ręce w rurce i wykonują jeden długi wydech, kilka krótkich wydechów, na przemian krótkie i długie wydechy.

Muzykę może wykonywać jeden lub kilku muzyków. A orkiestra składa się z dużej liczby muzyków, którzy grają na różnych instrumentach muzycznych, a dyrygent prowadzi muzyków.

Gra mobilna „Orkiestra”

Dzieci dzielą się na trzy grupy – perkusja, smyczki i instrumenty dęte i naśladować grę na bębnach, skrzypcach, piszczałkach. Nauczyciel jest dyrygentem. Kiedy „dyrygent” opuszcza pałeczkę, dzieci-orkiestranci rozchodzą się i ruszają we wszystkich kierunkach. Gdy tylko „dyrygent” podnosi pałeczkę, dzieci-orkiestra znajdują swoje miejsca i zaczynają „bawić się”.

Taniec

Są tańce, które wykona jedna tancerka. Są tańce grupowe. Jak myślisz, ilu tancerzy wykonuje taniec grupowy? Dużo tancerzy, cała grupa. A ilu tancerzy tańczy w parze? Dwóch tancerzy, bo para to dwoje.

Tańce są szybkie i wolne. Każdy naród ma swoje ulubione tańce. Dla Rosjan to „Pani”, dla Ukraińców – hopak, a dla Tatarów – haitarma.

Balet to nie tylko taniec, ale całe przedstawienie, w którym muzyka i taniec opowiadają całą historię. (Oglądanie fragmentu baletu „Jezioro łabędzie” P. I. Czajkowskiego).

Teatr i kino

Byliśmy na wystawach Teatr lalek, a każdy z was oglądał film w domu lub w kinie.
W teatrze akcja toczy się na scenie, aw kinie – na ekranie.
Ale jak powstaje film lub sztuka? Reżyser wybiera scenariusz i wybiera aktorów, którzy będą uczyć i grać role. Wiele osób pracuje nad tym, aby było to dobre i interesujące dla publiczności. Producent znajduje pieniądze, artyści malują dekoracje, kredensy szyją kostiumy dla aktorów, oświetlenie oświetla scenę lub plan filmowy, wizażyści nakładają makijaż na aktorów - i stają się "Baba Jaga" lub "Pinokio".

Które z obejrzanych przez Ciebie filmów szczególnie Ci się podobają?

Architektura

Architekci starają się wymyślić takie domy, w których byłoby nie tylko wygodnie mieszkać ludziom, ale i zadowoleni, bo ich domy są piękne. Zobacz, jakie różne domy wymyślili architekci różnych krajów. (Pokaż zdjęcia).

Podsumowanie lekcji:

O jakiej sztuce dzisiaj mówimy? Lubisz słuchać muzyki, oglądać zdjęcia? Do czego służy sztuka? Ludzie lubią spotykać się z dziełami sztuki, doświadczać, uczyć się nowych rzeczy.

Budowa zbiorowa z materiałów budowlanych

Wyjdź na dywan, wybierz materiał budowlany i zbuduj całe miasto.

Olga Iljasowa
GCD dla sztuki w grupa seniorów„W krainie malarstwa”

Temat: „W kraju malarstwa”

Cel:

1. Utrwalenie u dzieci wyobrażeń o tym, czym jest malarstwo, umiejętność podkreślenia charakterystycznych cech i elementów składowych dzieł różnych gatunków malarskich (krajobraz, portret, martwa natura)

2. Wprowadzić nowy gatunek malarstwa - animalistyczny. 3. Przedstaw E. Charushina, jak w przypadku artysta zwierząt, ilustratorka książek dla dzieci.

4. Ćwicz dzieci w umiejętności posługiwania się techniką „gwasz i guma piankowa”.

5. Pielęgnuj obserwację, życzliwość wobec zwierząt

6. Rozwijaj zdolności poznawcze dzieci, logiczne myślenie.

Sprzęt i materiały do ​​lekcji: reprodukcje obrazów z różnych gatunków malarstwa, zaproszenie do wróżek, gra dydaktyczna „Złóż obrazek”, zabawka kociak, prezentacja „ Gatunek zwierząt”, Arkusze do rysowania, miska z gumy piankowej nasączonej gwaszem, kawałki gumy piankowej, farby, cienki pędzel, szeroki pędzel, serwetka, słoik z wodą.

Prace wstępne:

patrzenie na obrazki różne rodzaje obraz.

Redakcja historie opisowe przez zdjęcia.

Prowadzenie zabaw dydaktycznych „Skomponuj martwą naturę”, „Zbierz pejzaż”,

Czytanie książek E. Charushina dzieciom: „Tyupa”, „Tomka i Sroka”, „O dużych i małych”, „O Nikita”, „O Tomce”, „Moja pierwsza zoologia” itp.

OD ruch

Pozdrowienie Logorytmiczne Żeleznowa

Chłopaki, dzisiaj otrzymaliśmy telegram, Wróżka Malarstwa zaprasza nas do swojej Krainy Malarstwa, a magiczne kolory pomogą nam tam dotrzeć. Jesteś gotowy, aby udać się do „Krainy Malarstwa”.

Aby dostać się do kraju malarstwa, musimy zamknąć oczy i wypowiedzieć magiczne słowa „Magiczna pomoc, zabierz nas do kraju malarstwa…”).

Dzieci „idą” do „Krainy Malarstwa”. (Reprodukcje znajdują się na sztalugach znany artysta 3 reprodukcje z gatunku pejzaż, 3 reprodukcje z gatunku portret, 3 reprodukcje z gatunku martwa natura).

Chłopaki, oto jesteśmy w kraju Malarstwa, ale oto jej kochanka.

Cześć chłopaki, cieszę się, że mogę was powitać na moim niesamowity kraj. (Cześć, wróżko) Mieszkańcy mojego kraju bardzo lubią rysować, spójrzcie, jakie piękne obrazy namalowali.

Chłopaki, podejdźmy bliżej i przyjrzyjmy się im. Jaka jest inna nazwa obrazów?

Obrazy.

Pamiętajmy, czym jest malarstwo?

Malarstwo to jedna ze sztuk pięknych. Sekret malarstwa polega na tym, że artysta za pomocą pędzli i farb tworzy jakby żywy świat, widoczny dla nas jakby przez okno. Drzewa, kwiaty, morze ożywają pod jego krzakami. Ale farby w rękach prawdziwego artysty mogą opowiedzieć nie tylko o tym, co widział, ale także o tym, co wtedy czuł: radość lub smutek, niepokój lub spokój. Kolory mogą tworzyć nastrój. Niektóre kolory zachwycają, inne ekscytują.

Zobacz, jak artyści wyrażają swoje uczucia. Mają wyjątkową wizję, jakby fotografowali otaczający ich świat. Mają niesamowite dłonie, potrafią szybko, zręcznie przenieść obraz, który widzą na papier. Jest więc wiele obrazów różnych gatunków.

Jak nazywają się obrazy przedstawiające przyrodę - PEJZAŻ.

(Dziecko czyta wiersz)

Krajobraz to nie tylko jeden obszar, ale całość ogromny świat: lasy, pola, rzeki, góry, morza, miasta i wsie, słońce i chmury, deszcz i śnieg. Mogą pokazać nam nie tylko teraźniejszość, ale także przenieść nas w przeszłość Ziemi, na której żyły dinozaury, czy przenieść nas na inne planety.

Co artyści chcą nam powiedzieć w tych obrazach?

Tak. O pięknie dzikiej przyrody- las, morze, góry i przyroda, zmienione ludzkimi rękoma - park, skwer, aleja. O różnorodności jej stanów: poranka, wieczoru, nocy, zachodu słońca, zimy, jesieni, wiosny i lata. I tu artyści oddają swój nastrój, stan - co dzieje się w duszy człowieka, gdy widzi słońce, czuje zimny wiatr, deszcz czy śnieg.

Jak artyści oddają swój nastrój?

Oczywiście przy pomocy farb.

Jasne, ciepłe kolory wprowadzają w pogodny, radosny nastrój. Blade zimne tony powodują smutek, sprawiają, że myślisz.

Znajdźmy z Tobą radosny, smutny, niepokojący krajobraz.

Chłopaki, jak nazywają się obrazy przedstawiające piękne rzeczy i przedmioty - MARTWA ŻYCIE. (wiersz czyta dziecko)

Nazywane są obrazy przedmiotów, jedzenia, kwiatów na obrazach francuskie słowo martwa natura, co oznacza "martwą naturę" A co artyści chcieli nam powiedzieć tymi martwymi naturami? Opowiadają kolorami, jak piękny jest nasz świat, gloryfikują bogactwo i obfitość przyrody, dzieło ludzi, którzy te przedmioty stworzyli.

Które ze zdjęć Ci się podobało? Czemu? (dyskusja)

Znajdź najsmaczniejszą martwą naturę.

Najszczęśliwsza martwa natura?

Najbardziej niezwykły?

Rysowanie osoby to gatunek PORTRET. (wiersz)

Kogo zwykle przedstawia się na portrecie?

Tak. To osoba lub grupa ludzi, są to zarówno dorośli, jak i dzieci, czasem możemy zobaczyć, kim są z zawodu: lekarze, budowniczowie, muzycy.

Jak wygląda portret? (Na zdjęciu).

I tu artyści przedstawiają nie tylko swoje twarze, postawę, ubiór, ale także nastrój: smutny lub radosny, spokojny lub podekscytowany.

Spójrzmy na kilka portretów. Który z nich najbardziej Ci się podobał? Czemu?

Wróżka: Jakim wspaniałym facetem, a ja przygotowałam dla Ciebie te same zadania (gra dydaktyczna „Zbierz obrazek”, dzieci są podzielone na 3 grupy i zbieraj obrazki) – dyskusja na temat tego, jakie gatunki obrazów zebrały dzieci ?

Chłopaki, co to za dźwięk? (Odgłosy miauczenia i drapania)

Wróżka: Tak, to mój kotek Barsik, z jakiegoś powodu jest smutny, pobawmy się z nim (lekcja wychowania fizycznego-logo rytmiczne Zheleznova „Odważnie gramy w śnieżki ...”)

Chłopaki, czy wiecie, że ludzie od dawna kochają i czczą zwierzęta. Człowiek przez cały czas kochał, oswajał zwierzęta, obserwował je i odzwierciedlał swoje spostrzeżenia w dziełach sztuki: obrazach, ilustracjach książkowych, rzeźbach, freskach, obrazach przedmiotów gospodarstwa domowego.

Dziś poznamy kolejny gatunek sztuki, w którym przedstawiane są zwierzęta. (pokaż prezentację)

Przez cały czas artyści podziwiali kolory i ruchy żywych istot. Wizerunki zwierząt znaleziono na ścianach jaskiń, na rysunkach i rzeźbach z czasów starożytnych. Obrazy przedstawiające zwierzęta nazywane są animalistycznymi, a artyści nazywani są animalistami. Słowo zwierzę oznacza zwierzę. Dlatego artyści, którzy rysują zwierzęta na swoich obrazach, nazywani są malarzami zwierząt.

Gatunek zwierzęcy jest z natury pracą złożoną, ponieważ artysta musi narysować tę lub inną postać, aby ta idea była zrozumiała dla widza, ponieważ artysta przekazuje charakter postaci. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, są odważne i tchórzliwe, dobre i złe. Animaliści to artyści, których zwierzęta i ptaki są głównymi bohaterami rysunków i obrazów. Świat zwierząt jest nieskończenie różnorodny i kolorowy. Ale rysowanie zwierząt nie jest takie proste, nie będą pozować. Animalist musi pilnie obserwować i badać ich zwyczaje i charakter.

Zwierzęta były przedstawiane ołówkiem, farbą, węglem, a jednym z rosyjskich pisarzy malarzy zwierząt był E. Charushin, który bardzo lubił zwierzęta i przez całe życie badał ich zwyczaje i plastyczność, podziwiając ich kolor, elastyczne ruchy, wyrazistość sylwetek . Bardzo lubił przyrodę, zwierzęta, zwłaszcza niemowlęta - kocięta, szczenięta, lisy, zające itp. Obserwując je, Jewgienij Iwanowicz zauważył ich niezręczne ruchy, ciekawość, naiwną niezdarność. A potem pisał zabawne historie o zwierzętach, rysował dla nich ilustracje. Ma własne metody przekazywania formy i koloru. Za pomocą prostych środków stara się wyrazić charakter każdego zwierzęcia, przekazać radość komunikowania się z żywymi.

Evgeny Charushin - malarz zwierząt

maluję akwarelami

Wiewiórka pod kudłatym świerkiem.

Mała ruda skacze

Na suchych opadłych igłach.

Pytam: „No, przynajmniej minutkę

Usiądź w pokoju!

Abym mógł rysować

Twój cudowny puszysty kucyk,

Abym mógł przekazać

Bystre oko i mokry nos."

Przyjrzyjmy się ilustracjom E.I. Charushina, aby znaleźć historie, które już znasz.

Chłopaki, przeanalizowaliśmy ilustracje E. I. Charushina i sugeruję, abyście dzisiaj również byli artystami zwierząt i rysowali małego psotnego kociaka.

Badanie kotka na slajdzie: kolor, kształt (głowa, tułów, łapy, faktura sierści, charakter.

Aby Twoje zwierzęta były puszyste, kudłate, użyjemy gumy piankowej zamiast szczotek.

Narysujemy techniką „gwasz i guma piankowa”, tj. główny rysunek wykonujemy nie pędzlem, ale niejako deptamy go gumą piankową.

Zbieramy trochę powstałej mieszanki na suchej gumie piankowej i wykonujemy kilka nadruków na wolnym obszarze palety - usuwamy nadmiar farby. Najważniejsze jest, aby na gumie piankowej nie było za dużo gwaszu, w przeciwnym razie puszysta konsystencja nie zadziała.

Najpierw deptamy kontur zwierzęcia pianką gumową i zaczynamy go wypełniać: malujemy głowę, potem tułów, łapy i ogon. Jeden kolor można nakładać na inny, ale także za pomocą prawie suchej pianki gumowej, usuwając nadmiar farby.

Oczy i nos narysujemy patyczkami, a usta i wąsy cienkim pędzelkiem. Rysujemy grubym pędzlem lub profesjonalnie piszemy tło wokół małego zwierzątka. Najpierw zakreśl sylwetkę i popraw proporcje. Otóż ​​na koniec, aby oczy naszego kociaka były żywe, trzeba nałożyć na źrenicę białą plamkę.

Samodzielna praca dzieci. Analiza pracy dzieci.

Cóż, czas, abyśmy wrócili do grupy, musimy zamknąć oczy i wypowiedzieć magiczne słowa „Magiczne kolory pomagają, zabierz nas do grupy…”).

Podsumowanie lekcji

Gdzie byliśmy? Do jakiego nowego gatunku wprowadziliśmy się? Kogo rysują malarze zwierząt?

Dobre słowa nie są leniwe

Rozmawiaj z nami cały dzień

Pożegnaj wszystkich gości.