Pozorovania na vychádzke seniorskej skupiny jar. Kartotéka pozorovaní na vychádzke v staršej skupine. Pozorujte na prechádzke vo veternom dni silu a smer vetra. Naučiť deti určovať smer vetra pohybom oblakov, ohýbaním stromov

Abstrakty pozorovaní stromov na mieste predškolskej vzdelávacej inštitúcie na prechádzku.

Pozorovanieza osika

Cieľ: zoznámiť sa so stromom - osika, jeho stavba, listy.

Priebeh pozorovania

Osika chladí, chveje sa vo vetre,

Na slnku sa ochladí, v horúčave zamrzne.

Daj Aspenovi kabát a čižmy,

Potrebujeme zahriať úbohú osiku.

Termíny kurzov sú stanovené individuálne. "Magické kvety", "lietajúca guľa", "morská medúza", "magická ilúzia". Hodiny umožňujú účastníkom oboznámiť sa s predmetom odpadového hospodárstva a odpadového hospodárstva. Detské experimenty v oblasti výtvarného umenia a techniky zahŕňajú využitie odpadu, recyklovaných materiálov, vývoj detská kreativita, manuálna zručnosť a logické myslenie.

Na stretnutí sa diskutuje o otázkach súvisiacich s ekológiou, recykláciou a odpadom a ukazuje, ako ich môžeme opäť obnoviť. Súčasťou hodiny je práca so zemiakmi, počas ktorej deti vyrábajú zemiakové tyčinky alebo zemiakové praženice. Cieľová skupina: predškolské skupinyžiaci 1.-3.

I. Tokmakovej

Osika má hladký, šedozelený kmeň. Na jeseň sú jeho listy maľované v rôznych farbách: ružová, červená, žltá. Listy osiky sú špeciálne, sú pripevnené na pružných sploštených odrezkoch, bude trochu fúkať vetrík a listy sa budú o seba klopať.

    Čo je kmeň a listy osiky?

    Prečo sa listy stromu trasú?
    Pracovná činnosť

    Potrebujeme papier? Triedy majú ukázať, akú úlohu zohrávajú stromy v našom ekosystéme a čo by sa stalo, keby les neexistoval. Učia kreativite a logické myslenie prostredníctvom manuálnych tried. rolky toaletného papiera, z ktorých si účastníci vytvárajú jedinečné obrázky alebo bytosti, ktoré sami vymysleli.

    Plast – vieme čo to je a ako ho môžeme použiť? V podstate ukázať problém plastov na našej planéte. Počas stretnutia deti pomocou uzáverov fliaš vytvoria svoj vlastný diel s názvom „Kúzelné oriešky“. Globálne vzdelávanie „Človek a životné prostredie – trvalo udržateľný rozvoj“.

Jedna podskupina detí - zametanie cesty na mieste, zbieranie opadaného lístia; druhým je kyprenie piesku v pieskovisku.

Cieľ: vychovávať pracovitosť, schopnosť spolupracovať.

mobilná hra

"Nespadni".

Cieľ: posilniť schopnosť prihrávať si loptu tam a späť
rovné ruky.

Samostatná práca"Dotkni sa lopty."

Triedy navrhnuté tak, aby vysvetlili, aké sú problémy rozvoja moderného sveta a aké sú faktory a ako formujú medzinárodný rozvoj. Témy budú zahŕňať klimatické zmeny, globálnu vzájomnú závislosť, ochranu životné prostredie, zodpovedné hospodárenie prírodné zdroje, spotreba a spravodlivý obchod, ľudské práva.

Účastníci sa učia rôzne formy práce. Naučte sa používať rôzne technológie plastov rôzne materiály. Diela budú úzko súvisieť s ročnými obdobiami a premenami prírody. Život našich predkov v rytme prírody.

Cieľ: upevniť schopnosť hádzať a chytiť loptu.

Synopsa pozorovania u staršej skupiny na prechádzke

pozorovanie brezy

Ciele:

    pokračovať v spoznávaní brezy, zdôrazňovať charakteristické črty a zmeny súvisiace s ročným obdobím;

    pestovať opatrný postoj k stromu ako živému objektu prírody.

    Vyučovanie bude prebiehať dvoma spôsobmi. Po besede bude nasledovať prezentácia a potom workshopy: divadelný prejav, tvorba vlastné rozprávky a príbehy súvisiace s témou prezentácie, hádanky a minisúťaže, technické a plastické práce.

    Domy a pavilóny a ich vybavenie. Povolanie roľníkov a remeselníkov. Vianoce a rodinné tradície. Cieľová skupina: predškolské skupiny, žiaci Základná škola. "Žijeme v súlade s prírodou." Vstupujeme do tajomného sveta ekológie. Hodiny sú zamerané na budovanie environmentálneho povedomia prostredníctvom environmentálnej výchovy. Prostredníctvom hry, manipulácie, pozorovania, skúmania a konania sa deti učia objavovať svet okolo seba.

Priebeh pozorovania

Iba zlatá jeseň

List je spálený ohňom -

okolo lieta breza,

Túžba v daždi.

Učiteľka sa rozpráva s deťmi.

    Prečo listy brezy žltnú?

    Čo sa stane so stromami na jeseň?

    Ako sa stromy pripravujú na zimu?

Na jeseň začnú listy na breze žltnúť, najprv hore, kde je chladnejší vzduch, a potom dole. Vietor fúka, strháva listy a ony ako zlaté mince padajú ďalej tmavá vlhká zem.

Rok bociana bieleho - Účastníci sa dozvedia, že bocian biely je sťahovavý vták. Oboznámte sa s: cestovnými trasami, miestom a metódou hniezdenia, znášaním vajec a starostlivosťou o kurčatá, oblasťami kŕmenia a druhmi potravy a problémami s drobnosťami.

Pozrite sa do očí ekologického lesa. Počas vyučovania sa deti dozvedajú o obyvateľoch každej vrstvy lesa a o vzťahu medzi nimi; Vstupujú do rôznych druhov lesov a hrajú sa, poznajú úlohu rastlín a živočíchov v prírode. Ďateľ je zakladateľom prázdnoty. Hlavným cieľom kurzu je poznanie druhov ďatľov vyskytujúcich sa v Poľsku. Počas vyučovania sa účastníci dozvedia o živote ďatľov, dozvedia sa, čo je ich potravou, čo je prázdnota a ako vzniká, naučia sa prispôsobiť ďatľa na kovanie v strome.

Pozvite deti, aby nazbierali kyticu opadaného lístia, všimnite si, akú farbu majú listy.

Pracovná činnosť

Zametanie chodníkov, odvoz odpadu.

Ciele:

Pestovať pracovitosť, schopnosť spolupracovať.

Upratujte inventár po práci na určitom mieste

Vonkajšie hry

„Sme zábavní chlapci“, „Zabávači“.

Spoznávanie stromov v tesnej blízkosti. Hlavným zámerom tejto aktivity je vytvárať emocionálne spojenie dieťaťa s prírodou a prežívať ju, iné ako vnímanie pocitov. Pomocou prírodných vzorov a vedenia sa deti učia rozoznávať najčastejšie druhy drevín vyskytujúce sa v ich bezprostrednej blízkosti.

Počas vyučovania sa žiaci zoznámia s vodnými zdrojmi našej planéty, ich obehom v prírode a metódami racionálneho hospodárenia s vodnými zdrojmi v našich domácnostiach. Skúmajú, ako pôda vzniká, aký je profil pôdy, robia si takéto profily. Budú vedieť, čo pôda obsahuje a tieto zložky budú pozorovať cez stereoskopický mikroskop.

Ciele:

Naučte sa dodržiavať pravidlá hry, konať rýchlo, obratne;

    cvičiť beh.
    Samostatná práca
    "Rybársky prút", "Od hrboľa k hrbolčeku".
    Ciele:

    cvičiť skákanie;

    rozvíjať sebavedomie.

Synopsa pozorovania u staršej skupiny na prechádzke

Pozorovanie brezy v zime

Téma: Jesenný dážď

Život dravých vtákov - počas vyučovania účastníci uvidia vtáčie perie, preštudujú si ich druhy a stavbu. Učia sa rozpoznávať vtáky podľa ich siluety v lete, hniezda, ktoré stavajú, zoznámiť sa so znakmi a javmi kainizmu. Sovy sú nočné predátory. Účelom hodín je predstaviť žiakom viaceré poľské druhy, ich zvyky a biológiu a informovať ich o potrebe ochrany týchto vtákov. Účastníci sa naučia pojem stierka, jej tvorbu, zber a skladovanie.

Ako fungujú zákony prírody? Počas hodín sa účastníci dozvedia o magnetizme, elektrine, povrchovom napätí, priľnavosti, koherencii. Deti získavajú vedomosti vykonávaním cvičení, experimentov pomocou zaujímavých didaktické pomôcky. Odoberajú vzorky bezstavovcov, pozorujú biologický materiál stereoskopickými mikroskopmi, zisťujú kvalitatívne a kvantitatívne zloženie organizmov žijúcich vo vode.

Ciele:

    formovať vedomosti o vlastnostiach života stromov v zime;

    pestovať starostlivý postoj k rastlinám (nedotýkajte sa konárov, ktoré sú krehké mrazom a obličky, keď sa zlomia).

Priebeh pozorovania

V myse je breza,

Ofina zvoní na konároch.

Čím svetlejšie, tým jemnejšie sú snehové vločky,

Čím chladnejšia je zima!

Obnoviteľné zdroje energie – móda alebo budúcnosť Zeme? Počas hodín sa účastníci naučia získavať energiu zo slnka, vetra, vnútorný priestor Pôda, biomasa a voda. Budú poznať výhody a nevýhody alternatívnych zdrojov energie. Účelom hodín sú vychádzky do prírody v oblasti Elk a okolí. Program zahŕňa oboznámenie sa s prírodným prostredím a bežnými druhmi rastlín a ich biológiou, spoznávanie druhov vtákov, s ktorými sa stretávame. Výlety v kombinácii s turistickým sprievodcom. Trasy zohľadňujú oblasť susediacu s uvedenou školou.

Trvanie, itinerár a program konzultujeme so sprievodcom skupiny. Spolupráca: Yaroslav Vasilevsky. Konajú sa prechádzky po celý rok. Trvanie prechádzky je 1,5 - 2 hodiny. Cieľová skupina: žiaci základných, mladších a stredných škôl. Spolupráca: Jan Oleinik, Yaroslav Vasilevsky, Hubert Gorsky, Tomasz Tolsdorff.

V zime breza nemrzne, je živá, ale od mrazu jej vetvičky a puky skrehnú a rýchlo sa lámu, takže sa ich nemožno dotknúť. Ak pozbierame konáre odlomené vetrom a vložíme ich do vody, zozelenajú.

Učiteľ kladie deťom otázky.

    Ako sa cítia stromy v zime?

    Čo sa s nimi stane?

    Aké sú stromy v zime? (V pokoji.)

    Skupiny po 50 ľudí. V budove sa budú konať hodiny prírody alebo terénne aktivity organizované zamestnancami parku. Jeziorovskoe - lesná oblasť Chervoni-Dvor. Potom zamierte do lesnej časti Červeného panstva práca v teréne. Účastníci majú možnosť vidieť najzaujímavejšie časti lesa, stretnúť sa s mnohými druhmi zvierat, najmä vtákov, žijúcich tak v lese, ako aj na brehoch početných jazier a rybníkov. Cieľová skupina: žiaci základných a stredných škôl.

    Múzeum Viguiera - Národný park Vigri. V Detskom múzeu sa deti zapoja do aktivít v areáli aj mimo neho. Počas leta od mája budete môcť využiť školenia v Stredisku ekologickej výchovy Národného parku Vigri. Posledným východiskovým bodom je výlet do Viguiere na návštevu kláštora Pokamedulski. Prehliadka areálu kláštora so sprievodcom.

    Ako ste spoznali brezu?
    Pracovná činnosť

Zakrytie kmeňov stromov v okolí snehom tak, aby boli

nevymrela. Ciele:

    naučiť sa spolupracovať; pestovať pracovitosť.
    Vonkajšie hry

"Komu je vlajka?", "Štafeta s obručami".

Ciele:

Cvičenie v skoku dopredu, lezenie do obruče;

Prírodný park Suwalski. Deti sa zúčastnia vzdelávacích a prírodných aktivít, ktoré budú realizovať pracovníci Krajinného parku Suwalski v Malesovizna - Turtul. Účastníci sa dozvedia o biológii, ekológii, geomorfológii krajiny. Na konci výletu bude vatra.

pozorovanie stromov

Trvanie: približne 6 hodín. les Vzdelávacie centrum. Deti sa zúčastnia na hodinách prírody v lesnej triede „V lese Glushka“ v Studzinici a prejdú sa po jednom z mnohých prírodných a náučných chodníkov, ktoré sa nachádzajú v regióne lesa. Možnosť usporiadania ohňa.

Pestovať zručnosť, cieľavedomosť.
Samostatná práca

"Ostré vrecko".

Cieľ: cvičte skákanie na dvoch nohách.

Synopsa pozorovania u staršej skupiny na prechádzke

pozorovanie jarabiny

Cieľ: pokračovať v monitorovaní horského popola v zime.

Priebeh pozorovania

Porovnajte jesenný a zimný horský popol na obrázku. Čo zlenivelo? Pripomeňte si s deťmi, ako sa starať o stromy v zime.

Trvanie: 2 - 3 hodiny. Lekcie pozostávajú z dvadsiatich troch scenárov, ktoré umožňujú účastníkom zoznámiť sa s témou les, ochrana prírody, flóra a fauna lesa, poznanie zvierat žijúcich v lese. Vyučovanie trvá tri až štyri hodiny a prebieha formou zábavy a diskusie v triede, na lesných cestičkách alebo v lesnej škôlke.

Všeobecná charakteristika poľských lesov v porovnaní s Európou a svetom. Oboznámte sa s formou vlastníctva a organizačnou štruktúrou štátnych lesov. Príjemcami sú študenti stredných a vysokých škôl a dospelí. Ekonomické, ochranné a sociálne. Riziká pre lesné prostredie.

Učiteľ kladie deťom otázky.

♦ Čo sa stalo s horským popolom?

    Prečo na horskom popole nie sú listy, ale sú tam bobule?

    Kto jedáva bobule jarabiny?
    Pracovná činnosť

Odhŕňanie snehu pod kríkmi a stromami; čistenie ciest a šmýkačiek.

Cieľ: vzbudiť túžbu pomôcť stromom a kríkom ukryť sa pred mrazom, pracovať v malých skupinách spoločne a veselo.

Vonkajšie hry

"Mrazovo červený nos", "Chôdza v kruhu."

Cieľ: naučiť sa obratne a rýchlo behať po stránke; ísť lyžovať plný kruh a vráťte sa na začiarkavacie políčko.

Samostatná práca

"Podľa dlhá trať."

Cieľ: naučte sa rozhadzovať v snehu a šmýkať sa po zľadovatenej ceste čo najďalej.

Synopsa pozorovania u staršej skupiny na prechádzke

Pozorovanieza horský popol

Ciele:

Upevniť vedomosti o horskom popole;

Všimnite si, aké zmeny sa u nej udiali na jar.
Priebeh pozorovania

Učiteľ kladie deťom otázky.

    Prečo vlastnosti Poznáte jarabinu?

    Povedz báseň o jarabine.

    Aké príslovia, príslovia o nej poznáte?

    Kedy kvitne jarabina?

    Kto prvý navštívi voňavé kvety jarabiny? prečo?

Koncom apríla, v máji, náš jaseň opäť ožíva, prebúdza sa po zimnom spánku. Vyrezávané zelené listy rastú pomaly, jarabina kvitne. V jej blízkosti veselo bzučia prví hostia, včely. Svojou voňavou arómou mimovoľne púta pozornosť okoloidúcich.

Pracovná činnosť

Čistenie ciest, zber minuloročného lístia.

Cieľ: kultivovať presnosť a čistotu pri výkone pracovných činností.

Vonkajšie hry

"Vlk v brlohu", "Horáky".

Ciele:

Naučte sa skákať cez priekopu a späť na signál,
v pároch, na signál, rýchlo bežať dopredu;

Rozvíjať zručnosť, rýchlosť, pozornosť.
Samostatná práca

"V priamej línii."

Cieľ: naučiť sa bicyklovať.

Samostatná práca

Rozvoj pohybu.

Cieľ: trénujte v behu po úzkej ceste, medzi čiarami so zrýchľovaním a spomaľovaním tempa.

Synopsa pozorovania u staršej skupiny na prechádzke

Pozorovanieza naklíčené brezové púčiky

Cieľ: pokračovať v oboznamovaní sa s brezou, jej vlastnosťami v jarnej sezóne.

Priebeh pozorovania

Učiteľ robí hádanky pre deti, ponúka odpovede na otázky.

Otváram obličky.

V zelených listoch

Obliekam stromy

Polievam plodiny

Plný pohybu

Moje meno je... (Jar).

Víta jar

Nasadí si náušnice

Prehodený cez chrbát

zelený šál,

A pruhované šaty.

Dozviete sa... (breza)!

    O akom ročnom období hovorí hádanka?

    Vymenujte príznaky jari?

    Čo je to za strom?

    Čo sa stalo s obličkami?

    V akom stave sú stromy na jar? (Oni sú

prebudiť sa.)

Pracovná činnosť

Príprava roztopenej vody na zalievanie izbových rastlín;

zber odpadu z lokality.

Cieľ: zabezpečiť účasť na pracovná činnosť každé dieťa.

Vonkajšie hry

„Zajac bez domova“, „Kapor a šťuka“.

Cieľ: cvičenie v behu, schopnosť pôsobiť na signál.

Samostatná práca

"Prázdne miesto", "Hoď vlajku".

Ciele:

    upevniť schopnosť rýchlo bežať;

    vyvinúť oko.

Kartotéka prechádzok seniorská skupina"jeseň"

15.02.2015 15316 809 Nolfina Elena Grigorievna

Septembrová seniorská skupina

Prechádzka 1 Pozorovanie „Ak je jasno, jeseň je krásna“

Dátum ______________________________________________

Účel: Vytvorenie predstavy detí o zmene ročných období; objasnenie predstáv o črtách jesennej sezóny.

Obohatenie slovníka: september, október, november.

Zlatý list pokrýva mokrú zem v lese.

Smelo šliapem nohou krásu jarného lesa. A. Maykov

Chlapi, jeseň nám poslala pozvánku na návštevu - dnes je prvý jesenný deň.

Aké sú jesenné mesiace?

V septembri sú aj teplé slnečné dni. Obloha sa blyští modrou farbou, na jej pozadí presvitajú listy javorov a brezy so zlatými vzormi. Vzduch je čistý, priezračný a poletujú v ňom priezračné strieborné vlákna pavučín. Tieto dni sa nazývajú "indické leto"

Ak je to jasné, jeseň je krásna, “hovorí príslovie.

Aké sú príznaky jesene?

Čo robí človek na jeseň?

Ako sa vtáky prispôsobujú jeseni? Hmyz? zvieratá?

Nájsť strom, ktorý sa ako prvý pripraví na jeseň?

Nájsť najkrajší list javora, brezy, osiky?

Didaktické hry: „Pomenujte to jedným slovom“ – do navrhovaných príkladov vyberte zovšeobecňujúce slová. Cieľom je upevniť zovšeobecňujúce slová: zelenina, ovocie, bobule, kvety. "Urobte vzor" Vytvorte vzor na chodníku z opadaného lístia. Účel: rozvoj dobré motorové zručnosti.

Vonkajšie hry: „Nájdi si partnera“ (chôdza, beh)

Na hru si treba pripraviť vlajky podľa počtu účastníkov. Polovica vlajok je jednej farby, zvyšok je inej farby. Každé dieťa dostane jednu vlajku. Na signál učiteľky (napríklad úder do tamburíny) sa deti rozpŕchnu po ihrisku. Na iný signál (napríklad dva zásahy do tamburíny alebo na slová „nájdi pár“) stoja deti s rovnakými vlajkami vedľa seba.

Samostatná práca.

Cvičenie s loptou: vyhodiť a chytiť (jednou) dvoma rukami (10-krát) "Kto je ďalší?" - hádzanie vriec s pieskom

Účel: zlepšiť hod do diaľky (postupne oboma rukami). Nezávislé hry so vzdialeným materiálom. Pracovná činnosť:

Čistenie lokality MATERSKÁ ŠKOLA z opadaného lístia.

Ciele: naučiť vytvárať radostnú náladu v sebe a iných deťoch z vykonanej práce; pestovať ekologickú kultúru.

Nezávislá činnosť: dať každému dieťaťu príležitosť zapojiť sa do záujmových činností.

Septembrová seniorská skupina

Walk 2 Sledovanie hmly

Dátum _________________________________________

Účel: Objasnenie vedomostí detí o takom prírodnom jave, akým je hmla. Obohatenie slovníka: hmla, otrasy a kopy sena.

Učiteľka ráno upozorňuje deti na počasie.

Čo ste si všimli, keď ste išli do škôlky? Akú farbu majú listy na stromoch?

Takmer nič nebolo vidieť, dnes ráno bolo vlhko a vlhko. Zdá sa, akoby mraky klesali nízko a nízko a zahalili zem do bieleho hrubého krytu. Bola hmla! Takéto hmly sú častejšie na jeseň.

Les - do vrecka, polia - do vrecka. Dedko skryl hmlu.

Skrytý mop a stohy sena. A trávniky a lúky.

Aj slnko do vrecka, dedko skryl hmlu. A. Akimceva

Poobede na prechádzke pozorujte, ako sa po hmle, keď zmizne, objavia na tráve kvapky rosy.

Hmly sa vyskytujú v pokojnom počasí kedykoľvek počas roka - v lete, na jeseň, v zime, na jar. Hmla je bežný prírodný jav.

Známky: ráno, septembrová hmla - do vetra.

Hmla v zime - do rozmrazovania. Hmla v lete - do jasného počasia. Ako vyzerá hmla?

Didaktické hry: „Povedz mi slovo“ (výber prídavných mien, ktoré charakterizujú hmlu). „Pomenujte to jedným slovom“ - vyberte zovšeobecňujúce slová pre navrhované príklady. Účel: upevniť zovšeobecňujúce slová: "zelenina", "ovocie", "bobule", "kvety".

"Urobiť vzor" - vzor na chodníku z opadaného lístia. Účel: rozvoj jemných motorických schopností. Vonkajšia hra: ". Zajace a vlk" (skákanie) Jeden z hráčov je vybraný ako vlk. Ostatné deti stvárňujú zajace. Na jednej strane lokality si zajace usporiadajú domy (nakreslia kruhy), vlk - na druhom konci lokality (roklina) Učiteľ hovorí:

Zajačiky skáču, hop, hop, hop,

Na zelenú lúku. Tráva je zovretá, zjedená,

Pozorne počúvajte, či sa blíži vlk.

Zajace vyskakujú z domov a rozptýlia sa po mieste. Buď vyskočia na dve nohy, alebo si sadnú, obhrýzajú trávu a obzerajú sa, či nejde vlk. Keď učiteľ povie posledné slovo, vlk vyjde z rokliny a uteká za zajacmi a snaží sa ich chytiť (dotknúť sa). Zajace utekajú každý do svojho domu. Vlk odnáša ulovené zajace do rokliny.

Samostatná práca. "Vyskoč vyššie." Účel: naučiť sa konať na základe signálu.

Bežecké cvičenia: na ponožkách; s vysokými kolenami; malý a široký krok. Účel: zlepšiť techniku ​​behu (prirodzenosť, ľahkosť, energické odpudzovanie). Skoky: na dvoch nohách k vlajke a späť. Účel: zlepšiť skákanie vpred.

Pracovná činnosť: odvoz odpadu na mieste. Ciele: privyknúť si na čistotu a poriadok, vzbudiť túžbu pracovať v tíme.

Samostatná činnosť: podporovať vytváranie a udržiavanie pokojného prostredia, podporovať iniciatívu a nezávislosť

Septembrová seniorská skupina

Walk 3 Sledovanie hmyzu

Dátum _________________________________________________

Cieľ: Rozvinúť záujem o živý svet, pozorovanie, naučiť sa vytvárať súvislosti medzi počasím a správaním hmyzu. Opravte názvy hmyzu, ich prínos pre prírodu. Povedzte, že keď príde jeseň, všetok hmyz sa schová pred chladom (v kmeňoch starých stromov, v pňoch, v zemi atď.) Obohatenie slovníka: muchy, včely, čmeliaky, mravce, úkryt, zima.

jeseň. Ak listy na stromoch zožltli. Keby vtáky odleteli do ďalekej krajiny. Ak je obloha pochmúrna, ak prší, tento čas sa nazýva jeseň. M. Chodjakovej

Mucha, včela, kobylka - kto to je? Aký iný hmyz poznáš? Prečo ich vôbec nie je vidieť? Čo sa im stalo? Je to tak, hmyz sa pripravuje na zimu. Ako sa pripravujú na zimu? (skryť). Kde sa skrývajú?

Výskumné aktivity: venujte pozornosť skutočnosti, že je tu menej hmyzu. Ukážte deťom, kde a ako sa hmyz skrýva.

Didaktické hry: "Jeden - veľa." Účel: používanie podstatných mien v množnom čísle. „Rozložte vzor“ - „hmyz“ - piesok, kamene, tráva, palice, listy. Účel: rozvoj jemnej motoriky, rozvíjať schopnosť vytvárať rovinné obrázky z prírodného materiálu.

Hry vonku: „U medveďa v lese“ (chôdza, beh) Na jednom konci stránky je nakreslená čiara. Toto je okraj lesa. Za čiarou, vo vzdialenosti dvoch alebo troch krokov, je načrtnuté miesto pre medveďa. Na opačnom konci lokality je detský domček označený čiarou. Jeden z hráčov je Medveď, ostatní hráči sú deti; sú doma. Učiteľ hovorí: "Choď na prechádzku." Deti idú na okraj lesa, zbierajú huby, bobule, napodobňujú zodpovedajúce pohyby (nakláňanie a narovnávanie tela) a zároveň recitujú zborovo verše:

V medvedom lese beriem huby, lesné plody, Ale medveď nespí, všetko sa na nás pozerá. A ako potom revať a utekať za nami.

Keď hráči povedia slovo „utekať“, medveď so zavrčaním vstane a deti utekajú domov. Medveď sa ich snaží chytiť (dotknúť sa). Chytené dieťa si medveď vezme k sebe. Samostatná práca: Skákanie na 2 nohách na mieste (nohy spolu - nohy od seba). Skoky na dvoch nohách (na jednej) k vlajke a späť.

Účel: rozvoj skokov. Posilnite schopnosť skákať na jednej nohe. „Bráňte sa raketou pred loptou“ – udrite do loptičky raketou v ľubovoľnom smere.

Pracovná činnosť Tímová práca v kvetinovej záhrade na zber odpadu. Účel: formovať zručnosti kolektívnej práce.

Samostatná činnosť: podporovať iniciatívu, nezávislosť

Septembrová seniorská skupina

Procházka 4 Pozorovanie „Sorbus počas opadu lístia“. Účel: Prehĺbiť a zovšeobecniť predstavu detí o príprave stromov na zimu.

Obohatenie slovníka: opad listov, zhluky, fialovočervené.

Vietor fúka, fúka, fúka, fúka, Žlté lístie sa trhá zo stromu. A listy lietajú, krúžia po ceste, listy padajú priamo pod naše nohy. I. Plakida.

Učiteľ s deťmi skúmajú horský popol.

Deti, aké zmeny nastali s naším horským jaseňom a inými stromami?

O rôzne stromy listy opadávajú postupne z rôznych častí konárov a v rôznom čase. Aký je názov tohto fenoménu? Presne tak, tento jav sa nazýva padanie listov.

Čo máme teraz pod nohami? Odkiaľ pochádza tento koberec?

Čo sa stalo s horským popolom, je rovnaký ako bol?

Čo sa stalo s bobuľami? Je to tak, stále visia na konároch a zvádzajú ľudí a vtáky.

Jarabina mi dala červenú bobuľu.

Myslel som si, že je sladká, ale bola ako mochna.

Je toto bobule len nezrelé,

Chcel si ten prefíkaný horský popol zahrať vtip?

Didaktické hry: „Z akého odvetvia sú deti? » Deti zbierajú javor, topoľ, brezu, jaseň a dubové listy. Diskutujú o ich tvare, farbe atď. Učiteľ ukáže hárok a opýta sa, z akého stromu je.

Deti musia dobehnúť k skrytému stromu. Deti, v prírode sa nič nedeje len tak. Takže stromy, ktoré padajú listy, sa prispôsobujú drsným podmienkam zimného počasia. Navrhujem vytočiť krásne listy na jesennú kyticu.

„Vymyslite vetu“ - deti tvoria vety so slovom „jarabina, list“. Cieľom je naučiť tvoriť vety s dané slovo. "Nakresliť obrázok" - kreslenie na mokrom piesku, rozvoj jemných motorických zručností.

Vonkajšie hry: "Jumpers"

Čiary sú nakreslené na zemi vo vzdialenosti 50 - 60 cm od seba. Deti skáču cez čiary jeden po druhom na dvoch nohách rôzne cesty: rovná, pravá strana a ľavá strana.

Pravidlá: skákať naznačeným spôsobom, odtláčať sa dvoma nohami súčasne; koordinovať silu tlaku s prekážkou (bližšie - ďalej)

Účel: naučiť deti skákať cez prekážky rôznymi spôsobmi.

Individuálna práca "Kto nebude blúdiť dlhšie." Účel: zlepšiť skákanie cez dlhé lano (pevné a švihové, na dvoch nohách, v stoji čelom a bokom k nemu). "Beh a skok" Účel: rozvíjať sa motorická aktivita, schopnosť skákať do dĺžky.

Pracovná činnosť Zber semien. Účel: upevniť schopnosť starostlivo zbierať semená kvetov a správne ich skladovať.

Septembrová seniorská skupina

Prechádzka 5 Pozorovanie „Smutný dážď“

Dátum ________________________________________________

Účel: Upevnenie predstáv detí o sezónnych zmenách v neživej prírode: Pozor na to, že na jeseň často prší. Jesenný dážď pomaly prichádza, mrholí. Všetko okolo zvlhne a vzduch sa navlhčí. Porovnajte jesenný a letný dážď. Obohatenie slovníka: štíhly, zapadnutý, mrholiaci.

Hádanka: Bol tam vychudnutý muž, uviazol vo vlhkej zemi.

Čo to je? Presne tak, dážď. Pozrime sa na dážď. Dážď veľký alebo malý? Dážď je slabý. Mrholí.

Oblak zakrýva oblohu, slnko nesvieti,

Na poli zavýja vietor, dážď mrholí. A. Pleščejev

Teplé alebo studené? Pozri sa okolo, čo vidíš?

Všetko naokolo vlhne. Cítite vlhkosť vo vzduchu?

Deti, pamätáte si, ako v lete pršalo? (teplé, veľké, rýchlo ukončené).

Výborne, správne. A na jeseň je dážď, ako ste už povedali, v poriadku, pretrvávajúci, prichádza z ťažkých, tmavých mrakov. Po daždi kvety nerastú.

Záver: Na jeseň prší častejšie ako v lete. jesenné dažde zima, meškanie, mrholenie. Rozprávka "Smutný dážď"

Raz vyšiel malý obláčik na prechádzku, stromy sú holé. Pozrela sa dole a videla, že kvety uschli a tráva zožltla. Cítila sa tak smutne a nepríjemne. Obláčik plakal, slzy jej kvapkali na zem a začal padať smutný jesenný dážď. Výskumné aktivity: - Meranie dažďovej vody po daždi v litrovom pohári: koľko dažďovej vody je v pohári? Aká je povaha dažďa?

Didak. hry: „Veľký – malý“ Účel: tvorenie slov pomocou zdrobňujúcich – láskavých prípon. "Nakresliť obrázok" - kreslenie na mokrom piesku, rozvoj jemných motorických zručností.

Mobilná hra "Lietadlá" (chôdza, beh) Deti sú postavené v 3-4 stĺpcoch rôzne miesta stránky označené vlajkami. Hráči predstierajú, že sú piloti. Pripravujú sa na let. Na signál pedagóga: "Pripravte sa na let!" - deti robia pohyby rukami - naštartujú motor. "Leť!" - hovorí učiteľ. Deti zdvihnú ruky do strán a lietajú roztrúsené v rôznych smeroch po mieste. Na signál vychovávateľa: "Na pristátie!" - lietadlá si nájdu svoje miesta a pristanú: tvoria kolóny a klesajú na jedno koleno. Učiteľ zaznamená, ktorý stĺp bol postavený rýchlejšie. Účel: naučiť sa konať na základe signálu. Samostatná práca: Cvičenia s prvkami hry miest: hod pálkou z boku. "Jeleň má veľký dom." Účel: upevniť schopnosť korelovať pohyby s textom.