Obloha je modrá tilichey. Zhrnutie organizácie a priebehu hry na detskom hudobnom nástroji „Nebo je modré“ E

Cieľ: prekonávanie porúch reči rozvíjaním, výchovou a nápravou pohybovej sféry v kombinácii s hudbou a slovom prostredníctvom hudobno-logorytmickej hodiny.

Obsah programu:

rozvíjať napodobňovanie, koordináciu a prepínateľnosť pohybov, schopnosť koordinovať pohyby s hudbou, obratnosť, rovnováhu, schopnosť skákať, priestorové znázornenie, rozumové schopnosti, zrakovú a sluchovú pamäť, súvislú reč, zmysel pre rytmus;

upevniť vedomosti detí na tému „Zimovanie vtákov“; v reči mená označujúce časti tela vtáka; schopnosť pôsobiť na signál, prestavovať sa vo dvojiciach – päťkách;

formovať interpretačné schopnosti, hudobný vkus, obzory;

kultivovať schopnosť cítiť rytmickú expresivitu v hudbe, pohyboch; disciplína opatrný postoj k prírode;

Opravné:

rozvíjať silu, trvanie a plynulosť výdychu reči, fonematický sluch, gramatickú stavbu reči, motorickú a artikulačnú prax, schopnosť relaxácie (relaxácie);

korekcia porúch reči;

formovať motorické zručnosti, správne držanie tela, ľahkú chôdzu; motorická kinestézia, plasticita; lexikálna a gramatická schopnosť zladiť podstatné meno s číslovkou v rode, čísle a páde;

pestovať komunikačné schopnosti, priateľské vzťahy medzi deťmi, pozitívne sebavedomie;

Metódy a techniky :

koordinácia – mobilná hra „Pôjdeme na túru“;

spev "Nebo je modré" hudba., E. Tilicheeva sl. O.S. Boromyková

dychové cvičenia;

rytmická rozcvička „Ideme po ceste“ lat. nar.

melódia, ruština nar melódia "Polyanka";

hra "Kto rýchlejšie obsadí norka?"

vnímanie diela "December" od P.I. Čajkovského;

fonopedické cvičenie "Snehová búrka";

inscenovaná pieseň „Bunny“ hudba. E. Shadrina. sl.M. Sorokin;

pieseň - hra „Ľadová postava“;

spev „Ďateľ“, artikulačná gymnastika „Ďateľ“;

vonkajšia hra "Sova - sova";

relaxácia;

zhrnutie;

prípravné práce: pozorovania prírodných javov, inscenácia piesne „Zajačik“, hra „Kto rýchlejšie vezme norka“, pri hudbe. E. Tilecheeva, hra „Sova – sova“, hudobné a rytmické cvičenie „Ďateľ“, spev „Nebo je modré“, inscenácia piesne „Zajačik“,

Miesto: Hudobná sála II zbor.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do sály za hudby

Hudobný režisér: Akí hostia sa k nám ponáhľajú?

Vidím svojich chlapov!

Poď, postav sa rovno tu!

(k deťom) Je všetko na svojom mieste?

deti:Áno!

PÁN.: (spieva) – Dobrý deň, deti!

deti(odpovedá spevom): Dobrý deň!

PÁN.: Dnes máme hostí na lekciu. Pozdravme našich hostí piesňou.

PÁN. a deti: Dobrý deň, hostia!

Všetci: Dobrý deň!

PÁN.: Dnes si na hodine zaspomíname na obľúbené pesničky, zatancujeme si a samozrejme sa zahráme.

Opäť prichádza zima. Sneh zasypal všetky domy.

Máme dôveryhodného priateľa. Natiahne stovky rúk.

Šuštia tam duby a javory.

V lete je zelená.

Vždy plné zázrakov

Ako sa volá náš priateľ?

deti: Les!

PÁN.: Na ceste nás volajú zimné rozlohy,

Rieky a jazerá sú silne viazané na ľad.

Je čas, aby sme sa stretli (rytmické tlieskanie rukou)

Cestujte, priatelia! (Rytmické tlieskanie na kolenách)

Ideme kempovať (vykročte na miesto)

Nepotrebujeme rovinu, (Ruky do strán, s telom, ktoré predstavujú

Nepotrebujeme lokomotívu, (kruhové pohyby rúk)

Vezmeme si s nami priateľstvo (Všetci spojte ruky)

Všetci sa na seba usmievali (otočte hlavy, usmievajte sa)

Obrátili sa za vodcom. (premeniť sa na vedenie)

Zdvihnite nohu vyššie (chodia, zdvíhajú nohy)

Urobte si cestu! (choď, prestaň)

PÁN.: Deti, už sme v lese,

Užite si krásu!

Spev sa vykonáva s pohybmi múz „Nebo je modré“. E. Tilicheeva.

Obloha je modrá, (daj ruky hore)

Háj v námraze, (dolné ruky nadol)

Skoré ráno (ruky od seba)

Všetko je červenšie. (daj ruky dole)

Slnko vyjde - (prekrížte ramená, zdvihnite hore, spustite dole po stranách)

Zvonček (stisnúť, uvoľniť päste)

Zahreje nás všetkých (objím svoje ruky okolo seba)

V túto skorú hodinu. (daj ruky dole)

Poprava rytmické pohyby: tlieskanie, klikanie, udieranie prostredníkom a ukazovákom pravá ruka na dlani ľavej ruky, tlieskanie po kolenách.

PÁN.: Úspešne sme dorazili do lesa -

Vzduch je čistý a priehľadný!

Dychové cvičenia

Nádych - pohladenie nosa od krídel po koreň nosa,

Vydýchnite - a prsty sa pýtajú späť.

Zatvorte si nosovú dierku prstom

Dýchajte druhou nosovou dierkou.

Rýchlo vymeňte prst

Opakujte cvičenie.

Logopéd:Rytmická rozcvička

Poďme po ceste

Priateľ za priateľom v jednom súbore. (chôdza s vysokými kolenami, lotyšská ľudová melódia)

Choď opatrne,

Len nelámať konáre.

Vetvy sú teraz krehké

Pýtajú sa: "Postarajte sa o nás!" (Chôdza v polodrepe - ruská ľudová melódia "Polyanka")

PÁN.: Ach, chlapci, pozri, koho stopy sú tam v snehu?

Vyčnieva len čierny nos

Šikmé oko sa na nás pozerá.

Kto to je, hádajte

Toto je náš zbabelec....

deti: Králiček.

PÁN.: Ty, zlatko, neboj sa nás. Poďme sa teraz hrať.

Hra "Kto rýchlejšie obsadí norka?" na hudbu E. Tilecheeva "Bunny"

Logopéd: Nebuď lenivý, nezívaj, spočítaj koľko zajacov.

PÁN.: Ako pekne je v lese, nádhera! Posaďte sa chlapci, počúvajte

hudba. O čom bude hovoriť?

Znie dielo P.I. Čajkovského The Seasons „December“.

Odpovede detí.

PÁN.: A ako v zime sviští fujavica?

Fonopedické cvičenie "Snehová búrka"

Blizzardy zapískali Zvuk [s] na nepretržitom výstupe,

potom si natiahol pery hadičkou,

potom ich od seba odsuňte.

Sneh poletovalVyslovujú "Sh-Sh-Sh! .."

Veľká fujavica poskladala postele."V-v-v..." (zap

predĺžený výdych)

A celú noc boli snehové búrky To zosilniť zvuk

nespať. Ruky do strán, potom ustúpi,

priblíženie dlaní k sebe

priateľ, jedným dychom spievajúc zvuk "y".

PÁN.: Chlapci, v takej snehovej búrke je zajačikovi veľká zima a potrebuje palčiaky na labky. Pomôžeme zajačikovi?

Hrá sa hudba k piesni „Bunny“. E. Shadrina. sl. M. Sorokin

Ozve sa trojuholníkový zvuk.

PÁN. Hej chlapci, čo je to za zvuk?

Súčasťou haly je Snehová kráľovná.

S.K.: Kto začal zábavu v mojej doméne? Spievanie pesničiek, všetkých zamrazím!

Vychovávateľ: Drahá Snehová kráľovná, ani nás nenapadlo vás vyrušovať, sme tu, aby sme obdivovali vaše rozlohy. (deťom): Chlapci, možno pozveme kráľovnú, aby s nami zaspievala pieseň - hru „Ľadové figúrky“?

Deti sú pozvané.

Pieseň sa hrá - hra „Ľadové figúrky“

Cestou sa zahrejte.

Aby nikto z vás nezamrzol

Doprajte si navzájom masáž!

Deti stoja jedno po druhom s vláčikom. (Masáž)

Nastáva mráz po chrbte (klepú si prstami po chrbte)

S.N.: Výborne! A je čas, aby som išiel a prezrel si svoj majetok! Zbohom

deti! (listy)

PÁN.: Chlapci, chcem sa vás opýtať na hádanku,

počúvaj, kto to je?

klop-klop-klop, klop-klop-klop -

Ozve sa silné klopanie.

To je dobrá správa

To znamená, že existuje jedlo.

deti:Ďateľ!

Spev s vybíjaním rytmu drevenými palicami "Drateľ".

Ďateľ sedí na konári

klop-klop-klop, klop-klop-klop.

Ďateľ sa pozerá, kde, kde je chyba.

Tuki-tuki-tuki-tuki.

Sneží, fučia fujavice.

Áno, áno, áno, áno, áno, áno.

Schovajte sa, vtáky,

Schovajte sa, zvieratá.

Tuki-tuki-tuki-tak.

Artikulačná gymnastika "Ďateľ"

„Kliknutie zobákom“ - otvorte ústa - zatvorte ich.

„Ďateľ kladivom do stromu“ – „d – d – d“.

Cez zuby prestrčíme úzky jazyk.

Upevnenie mien v reči, ktoré označujú časti tela vtáka.

Logopéd: Vy ste vtáky a ja som človek. Budem hovoriť o sebe a vy o vtákovi.

mám hlavu. "A ja mám hlavu."

mám nos. - Mám zobák atď.

Teraz hádajte, kto to je?

V noci vyletím z domu,

Poznám všetky cesty v lese v noci.

A cez deň v tom lese je pre mňa ľahké sa stratiť,

Povedz mi, aký som vták?

Deti: Sova.

Mobilná hra "Sova - sova". (V strede kruhu je vodič, deti kráčajú v kruhu, na konci hry ich vodič dobehne).

Sova - sova, veľká hlava.

Sedí na pni a krúti hlavou.

Oči - tlieskanie - tlieskanie, labky - vrch - vrch.

Lietala lesom a hľadala myši, vtáky.

Logopéd: Prichádza večer, vtáčiky idú spať, aj my si ideme oddýchnuť, ako vtáčiky.

Relaxácia.

Znie zvuk pokojnej hudby, deti ležiace na koberci počúvajú. Vstať.

PÁN.: Dnes sme si na lekcii urobili výlet zimným lesom.

- Povedz mi, čo bolo zaujímavé na našej ceste? (odpovede detí).

- Poviem ti, že sa mi veľmi páčilo, ako si to dnes urobil.

Dovidenia, chlapci.

Deti predvádzajú spev súboru (ako na minulej hodine), s každým vystúpením sa deti menia. Ponuka usporiadania predstavenia súboru pre bábky v skupine.

Hudobná a didaktická hra: "No, hádajte to" Tilicheeva

Deti počúvajú pesničku, vyzývajú ich, aby hádali, kedy kričí hus, kedy húsatá a. atď., potom sa deti rozdelia do 2 skupín, navzájom si hádanky.

Podomový obchodník: Výborne, chlapci, uhádli všetky moje hádanky, dostali všetky darčeky.

Pán: Chlapci, poďme teraz vyrobiť darčeky pre nášho veselého kšeftára - viacfarebné lampáše. Na námestí, kde sa koná jarmok, zavesíš naše lampáše, kšeftár, a všetci budú svetlo a veselo!

Deti sedia pri stoloch

Umelecká práca"Lampáš na jarmok"

Pedagóg: Spomeňme si, ako sa vyrábajú baterky. Prehnite každý kruh (štvorec, trojuholník) na polovicu farebnou stranou dovnútra. Bielu (nefarebnú) stranu všetkých kruhov (štvorcov, trojuholníkov) namažte lepidlom a zlepte ich. Pri lepení do stredu medzi figúrky vložíme niť.

Prstová gymnastika "Baterka - lopta"

„Zobrali sme baterku a potom balón.

Svieti, svieti nám baterka, vypúšťame loptu do neba“

Končeky prstov oboch rúk sú tlačené proti sebe, dlane tvoria malý a potom veľký kruh.

Deti úlohu splnia, podomovému obchodníkovi dajú hotové lampáše a povedia, z akej formy je lampáš vyrobený.

Podomový obchodník:Ďakujem vám, že ste vyrobili také žiarivé lampy! Lampióny na jarmoku sa rozsvietia, hra s kuriatkom a kohútikom začína!

Hra "Sliepka a kohút" r. n. m.

Úlohu kohútika hrá Podomový obchodník, deti sú sliepky. Opakujte hru 2-3 krát.

Kšeftár sa s deťmi lúči, deti vôd sú veselé ľudová hudba vyjsť z haly.

Lekcia číslo 54

"Jarné dobrodružstvá s Lesovichokom"

(umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj, kognitívny rozvoj, fyzický vývoj, vývin reči)

Programové úlohy:

  1. Odhaľovať predstavy detí o skupinách zvierat a vtákov, o rôznych biotopoch zvierat a vtákov, o ich prispôsobivosti ročným obdobiam, o starostlivosti o prírodu, environmentálnej výchove.
  2. Pokračujte v učení detí vykonávať skákacie pohyby.
  3. Vnímajte veselú, radostnú povahu piesne, učte sa melódiu refrénu. Naučiť deti sprostredkovať spevom veselú, radostnú povahu piesne.
  4. Zoznámiť deti so spevom „Vrabca Andreja“, naučiť ich reprodukovať komickosť piesne. Presne vyjadrite rytmický vzor.
  5. Naučte deti samostatne rozlišovať a reprodukovať zvuky rôznych výšok
  6. Pohybujte sa v súlade s povahou hudby, meňte pohyby v čase.
  1. Cvičenie: "Čižmy" Filippenko
  2. Didaktická hra "Sťahovavé a zimujúce vtáky", "Divoké a domáce zvieratá"
  3. Spev: „Jarná pieseň“ od Michajlova, „Zima prešla“ od Metlova
  4. hru na hudobné nástroje"Andrey vrabec" n. P.
  5. Hudobná a didaktická hra: "No, hádajte to" Tilicheeva
  6. Hra "Sliepka a kohút" r. n. m.

Materiál: Obrázky podľa ročných období, obrázky divých, domácich zvierat, obrázok zvierat, záznam hlasu vtákov na jar, obrázky sťahovavých a zimujúcich vtákov, kostým Lesovičky, hudobné nástroje

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do sály, hudobný pozdrav.

Pán: Chlapci, aké je ročné obdobie? (Odpoveď) Správne, jar. Pozrite sa na obrázky zobrazujúce ročné obdobia, nájdite obrázok o jari. Chceli by ste sa prejsť po jarnom lese? (odpoveď) Tak do toho!

Na m-pozadí hrá 1 dieťa, na pozadí sa hrá niekoľko detí súčasne bicie nástroje, ostatní spievajú. Opakujte s iným obsadením, s hudobným sprievodom.

Pán: Uvidím, či ešte niečo nájdem. Existujú klobúky, hádajte koho? (podľa hudobných fragmentov deti spoznávajú a pomenúvajú postavy hry)

Deti počúvajú hudobné pasáže, hovoria, kto to je - sliepky alebo kohútiky. Rozdeľte deti do 2 skupín. Kto počul jeho hudbu - ten sa hýbe.
Pán: Košík je teda prázdny. Výborne, chlapci sa vyrovnali so všetkými úlohami.

Hudobná rozlúčka, deti opúšťajú sálu.

Lekcia č. 53

"lucerny"

(umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj, kognitívny rozvoj, telesný rozvoj, rozvoj reči)

Programové úlohy:

  1. Upevniť pojmy kruh, štvorec, trojuholník a schopnosť zložiť ich na polovicu.
  2. Rozvíjajte detskú fantáziu logické myslenie, dobré motorové zručnosti.
  3. Pokračujte v učení detí vykonávať skokový pohyb.
  4. Vyhľadajte skladbu podľa hudobného úvodu, pomenujte ju, hovorte o hudbe, ktorú ste počúvali, vyberte hudobné nástroje zodpovedajúce povahe skladby.
  5. Pokračujte v učení detí hrať sa spolu.
  6. Rozlišujte zvuky rôznych výšok podľa ucha a reprodukujte ich.
  7. Začnite a ukončite pohyby presne s hudbou.
  1. Cvičenie "Boots" Filippenko
  2. Kreativita "darčeky"

3. Počúvanie: Fridina "Pieseň jari"

4. Hra na hudobné nástroje "Nebo je modré" Tilicheeva

5. Hudobná a didaktická hra: "No, hádajte to" Tilicheeva

  1. Umelecké dielo „Lucerny na veľtrh“
  2. Prstová gymnastika "Baterka - lopta"
  3. Hra "Sliepka a kohút" r. n. m.

Materiál: kramársky kostým, hotové formy z farebného papiera kruh, štvorec, trojuholník, lepidlo, strapce, obrúsky, povrazy, kohúti klobúk, kuriatka, obrázky zvieratiek s mláďatami, metalofóny, bicie hudobné nástroje.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do sály, hudobný pozdrav. K hudbe vstupuje Podomárik – vychovávateľ



Podomový obchodník: Ahojte chalani!

deti: Ahoj.

Podomový obchodník: Som veselý kšeftár. Chodím na jarmoky, zabávam všetky deti a rozdávam darčeky. Obujte si žlté čižmy, skočíme po ceste na jarmok!

Cvičenie "Boots" Filippenko

Všetky deti po sebe skáču.

Podomový obchodník: A teraz, chlapi, nezívajte a berte darčeky!

Kreativita "darčeky"

Deti sa držia za ruky a tvoria kruhový tanec. Uprostred okrúhleho tanca - Podomový obchodník. Deti chodia do kruhu a hovoria: „Každému sme priniesli darčeky, kto chce, ten si vezme. Tu je bábika so svetlou stuhou, kôň, kolovrat a lietadlo.

Na konci slov sa deti zastavia a predavač zavolá, ktorý z nasledujúcich darčekov chce dostať:

Kôň - Deti zobrazujú, ako kôň cvála (v kruhu jeden po druhom) „Náš kôň cvála chok-chok-chok, je počuť klepot rýchlych nôh“

Bábika - Deti tancujú na hudbu

"Bábika, bábika, tancuj, mávaj červenou stuhou!"

Podomový obchodník: Ach, plná - moja krabica je plná, aké hudobné nástroje v nej nie sú!

Počúvanie: "Pieseň jari" Frida

„Kto mi povie, čo teraz hrám? (odpoveď) Z navrhnutých hudobných nástrojov si deti vyberajú pomocou m.r. zodpovedajúcej hudbe, hrajú sa s nimi na opakované predvedenie. (zvončeky, trojuholník, zvonkohra)

Hra na hudobné nástroje "Nebo je modré" Tilicheeva

Deti predvádzajú spev súboru (ako na minulej hodine), s každým vystúpením sa deti menia. Ponuka usporiadania predstavenia súboru pre bábky v skupine.

Hudobná a didaktická hra: "No, hádajte to" Tilicheeva

Deti počúvajú pesničku, vyzývajú ich, aby hádali, kedy kričí hus, kedy húsatá a. atď., potom sa deti rozdelia do 2 skupín, navzájom si hádanky.

Podomový obchodník: Výborne, chlapci, uhádli všetky moje hádanky, dostali všetky darčeky.

Pán: Chlapci, poďme teraz vyrobiť darčeky pre nášho veselého kšeftára - viacfarebné lampáše. Na námestí, kde sa koná jarmok, zavesíš naše lampáše, kšeftár, a všetci budú svetlo a veselo!

Deti sedia pri stoloch

Umelecké dielo „Lucerny na veľtrh“

Pedagóg: Spomeňme si, ako sa vyrábajú baterky. Prehnite každý kruh (štvorec, trojuholník) na polovicu farebnou stranou dovnútra. Bielu (nefarebnú) stranu všetkých kruhov (štvorcov, trojuholníkov) namažte lepidlom a zlepte ich. Pri lepení do stredu medzi figúrky vložíme niť.

Prstová gymnastika "Baterka - lopta"

„Zobrali sme baterku a potom balón.

Svieti, svieti nám baterka, vypúšťame loptu do neba“

Končeky prstov oboch rúk sú tlačené proti sebe, dlane tvoria malý a potom veľký kruh.

Deti úlohu splnia, podomovému obchodníkovi dajú hotové lampáše a povedia, z akej formy je lampáš vyrobený.

Podomový obchodník:Ďakujem vám, že ste vyrobili také žiarivé lampy! Lampióny na jarmoku sa rozsvietia, hra s kuriatkom a kohútikom začína!

Hra "Sliepka a kohút" r. n. m.

Úlohu kohútika hrá Podomový obchodník, deti sú sliepky. Opakujte hru 2-3 krát.

Irina Sosidka
Abstrakt organizácie a vedenia hry na detskom hudobnom nástroji „Nebo je modré“ od E. Tilicheeva v r. seniorská skupina

"Hráme na metalofón"

Zhrnutie organizácie a vedenia hry na detskom hudobnom nástroji „Nebo je modré“ od E. Tilicheeva v skupine seniorov.

Cieľ: upevniť schopnosť hrať najjednoduchšiu melódiu na detskom hudobnom nástroji "Nebo je modré" od E. Tilicheeva, povzbudiť ich k aktívnym nezávislým akciám.

Úlohy prioritnej vzdelávacej oblasti: umelecký a estetický rozvoj, hudobná činnosť.

Vzdelávacie: zlepšiť schopnosť vykonávať najjednoduchšiu melódiu "Nebo je modré" od E. Tilicheeva na detskom hudobnom nástroji (kovová zobcová flauta), naďalej zlepšovať zručnosť výroby zvuku.

vyvíja sa: rozvíjať zmyslové schopnosti: zmysel pre rytmus, hudobnú pamäť, intonačnú expresívnosť reči.

Vzdelávacie: pestovať záujem o hudobná činnosť rešpekt k hudobnému nástroju.

Prípravné práce: učenie sa melódie a textu piesne „Nebo je modré“ od E. Tilicheeva.

Materiál: metalofón, drevené kladivo na metalofón.

Metodika riadenia aktivity:

Úvodná časť (motivačná, prípravná fáza)

Chlapci, dnes sa mi sníval čarovný sen, chcete, aby som vám o ňom povedal? (Áno-ah-ah-ah). Kráčal som domov z práce a bol som taký unavený, že som sa rozhodol sadnúť si na lavičku, aby som si oddýchol a zaspal. A sníva sa mi, že ku mne príde dobrá víla v klobúku, šále, s Kúzelná palička v ruke. Spýtal som sa, kto to je a čo tu robí. Na čo mi odpovedala: „Som dobrá víla hudby. Svojimi magickými hudobnými zvukmi robím vašu Zem rozprávkovo krásnou, napĺňam ju svetlom a teplom.“ Dala mi tento hudobný nástroj a ja som sa zobudil. Toto je sen, ktorý som mal. A tu je ten „kúzelný“ hudobný nástroj. Povedzte mi chlapci, zistili ste, čo je to za nástroj? (Odpovede detí). Presne tak, metalofón. A z čoho to pozostáva, Rómovia? (Odpoveď dieťaťa). To je pravda, z kovových tanierov a podložiek. Viete, čo hrajú na metalofóne? (Odpoveď dieťaťa). Áno, s drevenou paličkou. Tu je. Chcete hrať na metalofóne? (Odpoveď dieťaťa).

Hlavná časť:

Roma, pamätáš si ako sa hrá na metalofóne? (Odpoveď dieťaťa). Presne tak, do taniera treba udrieť kladivom. Najdôležitejšie je však trafiť stred taniera. Pamätáte si, ako držať prútik? (odpoveď dieťaťa). Spomeňme si. Stlačte ruku v päsť palec ohnite ho na stranu a urobte index do polkruhu. Položte prútik na vankúšik ukazováka a palcom ho stlačte. Šikovné, pamätám! Berte to správne, prútik nevychádza prstom. Poďme hrať. (Odpoveď dieťaťa). Hrajte na metalofónových platniach. Počuješ ako to znie? (Odpoveď dieťaťa). Pozri, netrafím stred taniera a neznie to pekne. Preto treba trafiť len do stredu platne, aby bol zvuk krásny a zvučný. Pamätáte si, ako sme sa naučili pieseň „Nebo je modré“ od E. Tilicheeva? (Odpoveď dieťaťa). Poďme si to spolu zaspievať a vytlieskať rytmus. Teraz opäť spievaj a tlieskaj do rytmu. Výborne! Chceš, aby som ťa naučil hrať na metalofón? (Odpoveď dieťaťa). Teraz budem spievať a hrať túto melódiu na zvonkohre a vy budete počúvať, ale dávajte pozor, ktorú platňu budem hrať (na 5. platni). Keď budem hrať a spievať, ty sám budeš hrať a spievať. Veľmi dobre! Podarilo sa ti to. Odviedli ste skvelú prácu Rómovia.

Záverečná časť:

Roma, páčila sa ti naša hodina? čo sa vám najviac páčilo? Bolo pre vás ťažké hrať na metalofón? (Odpoveď dieťaťa). Dnes ste boli veľmi pozorní, hrali ste dobre. Poďte, nabudúce si túto melódiu opäť zahráme na metalofóne. (Odpoveď dieťaťa).

Súvisiace publikácie:

História Veľkej noci má svoje korene v dávnych dobách. Asi pred 5 tisíc rokmi ho židovské kmene oslavovali na jar ako sviatok.

Materiál bude užitočný pre pedagógov, hudobných režisérov, inštruktori telesnej kultúry za účelom organizovania zimných voľnočasových aktivít,.

Zhrnutie didaktickej hry v prípravnej skupine Obsah programu Vzdelávacie úlohy: -Naučiť sa koordinovať svoje konanie s konaním ostatných účastníkov hry. - Opravte prezentácie.

Abstrakt z vonkajšej hry "Lietadlá" v strednej skupine Synopsa mobilnej hry "Lietadlá" v stredná skupina. Pripravila a viedla učiteľka Berlizová O. A. Dátum 20.04.2018.

Herný materiál: snehové vločky, masky zvierat (líšky, zajac, psy) a poľovník.

Hudobný materiál:

Hra „Zima“ z cyklu „Ročné obdobia“ od A. Vivaldiho (fonogram);

Spievanie "Nebo je modré" od E. Tilicheeva;

Pieseň o zime;

Piesňová inscenácia „Prípad v lese“ od A. Filippenka;

Vizuálna gymnastika s hudobným sprievodom "Snehová vločka".

Úlohy:

Rozvíjať u detí zmysel pre rytmus, schopnosť prepínať z jedného typu činnosti na druhý;

Naučte deti presne vykonávať pohyby v súlade s textom;

Upevniť vedomosti detí o ročných obdobiach;

Formovať správnu artikuláciu a jasnú výslovnosť pri speve, dosiahnuť prednes piesne s ľahkým, prirodzeným zvukom; naučiť sa sprostredkovať hravosť piesne, správne dýchať;

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti, vizuálnu pozornosť a sledovaciu funkciu oka.

Úvodná časť. Deti vstupujú do sály pri hudbe hry „Zima“ z cyklu „Ročné obdobia“ od A. Vivaldiho (fonogram).

Na dvore je veľa snehu, všetky stromy sú v striebornej farbe.

Kto to povie, ktovie, kedy sa to stane? (v zime)

1. Spievanie "Nebo je modré" od E. Tilicheeva

Deti spievajú, sprevádzajú spev znejúcimi gestami.

Obloha je modrá, Deti tlieskajú rukami.

Háj v námraze. Lusknú prstami.

skoro ráno Ukazovákom a prostredníkom udierajú do dlane druhej ruky.

Všetko je červenšie. Plieskajú po kolenách.

2. Pieseň o zime

Chlapci, máte radi zimu? A čo zimné mesiace vieš?

3. Báseň s pohybmi "Dvanásť mesiacov"

A teraz si pamätajte: Deti krútia prstami.

Toto je marec, apríl a máj, - Na druhej strane ohnite prsty na jednej ruke.

Traja synovia - mesiace Zdvihnite tri prsty.

Jar má čarodejníkov.

Hravý a šikovný Tlieskajú rukami.

Letní červení synovia:

Tu je jún, júl po ňom,

August chytá rybu. Tlačia dlane k sebe a trasú nimi zo strany na stranu.

Jar a leto prešli. „Prejdite“ prstami po stehnách ku kolenám.

Jeseň sa oblieka do zlata - Položia si ruky na opasok a otáčajú sa zo strany na stranu.

Mimo septembra, októbra. Dajte jednu ruku nabok, potom druhú.

Vždy je november s dažďom. Poklepte ukazovákom jednej ruky na dlaň druhej

V zime pozri Natiahnite obe ruky dopredu.

Existujú deti - sú tiež tri: Zdvihnite tri prsty.

december, január a február Postupne pokrčte prsty.

Celý oblečený v snehovom šále. Zdvíhajú ruky a postupne ich spúšťajú, pričom robia jemné pohyby rukami.

A teraz navrhujem ísť na prechádzku do zimného lesa, súhlasíte?

4. Motorické cvičenie "Autobus"

Hlavná časť.

Tu sme dorazili. Ako dobre v zimný les, sneh vŕzga pod nohami (sh-sh), pozrite sa, aké vysoké stromy (ukazujeme) a ako ľahko sa tu dýcha, vzduch je čistý, svieži ...

5. Dychové cvičenie:

Na úkor 1, 2 - inhalovať;

Na úkor 1, 2 - výdych;

Na úkor 1, 2 - inhalovať;

Na úkor 1, 2, 3 - výdych s výslovnosťou samohlások A, O, U.

Teraz všetkých pozdravme.

6. Hra s prstami „Ahoj“

Ahoj zlaté slnko! S prstami pravej ruky sa deti striedajú „ahoj“ s prstami ľavej ruky a potľapkajú

navzájom hrotmi, počnúc palcami.

Ahoj modrá obloha!

Ahoj voľný vánok!

Ahoj malý dubák!

Bývame v rovnakej oblasti

Vítam vás všetkých. Prepletú si prsty „zámkom“ a zdvihnú ruky nad hlavu.

Poďte, chlapci, pozrieme sa, čo sa deje v lese.

7. Čistá fráza „Fox“

Sa-sa-sa - líška hrdzavá prichádza. Deti striedavo naťahujú ruky dopredu

For-for-for - prižmúri prefíkané oči. dotyk ukazovákov do kútikov očí.

Itsu-itsu-itsu - zbadali sme líšku. Priložte dlaň k očiam.

Se-se-se - priblížili sme sa k líške. "Prejdi" prstami po stehnách.

8. Piesňová inscenácia „Incident in the forest“

1. Líška: 2. Zajac:

Dobrý večer, šedý Zay, - Dovoľte, skočím

Veľmi ťa potrebujem. Rozlúč sa s mamou.

Nasledujte ma do temného lesa Líška:

Vezmem ťa na večeru! - Nepustím

Pozrite sa, aký tvrdohlavý!

3. Tu sa poľovník len prechádzal

S ním pes Laika. 4. Zajačik pretekal lesom,

Poľovník jej dal príkaz: Neboli s ním žiadne problémy.

"Zajačik pomôž mi!" A zbojník líšok

Vľavo bez chvosta!

Chlapci, keď sme spievali pesničky, obloha sa zatmela, mraky sa rozbehli, slnko sa schovalo a začalo snežiť. Odovzdajte svoje dlane, chytíme malé snehové vločky.

9. Vizuálna gymnastika s hudobným sprievodom "Snehová vločka"

Snehové vločky sú položené na podlahe. Vykonávajú sa dychové cvičenia. Pri hudbe deti vezmú snehovú vločku za okraj, priložia si ju k perám, nadýchnu sa a pomaly na ňu fúkajú.

Snehové vločky sa točia Deti sa točia na špičkách;

V mrazivom vzduchu.

Spadnúť na zem Pomaly sa prikrčte, ukážte rukami

Čipkované hviezdy. hladké padajúce snehové vločky;

Tu je jeden, ktorý padol Vstaň a chyť snehovú vločku;

Na mojej dlani.

Ach nie, snehová vločka! Opatrne posuňte snehovú vločku v dlani

Počkaj chvíľu. druhou dlaňou.

Chlapci, pozrite sa, koľko snehu je tu. Radi sa hráte na snehu? Teraz budeme valiť veľkú snehovú guľu.

10. Prstová hra "Snehuliak"

Poď, priateľ môj, buď odvážny, priateľ môj, Deti ukazujú, ako vyrábajú snehové gule (jedna ruka navrchu, potom druhá).

Vyvaľkajte si snehovú guľu v snehu.

Zmení sa na hustú guľu, Roztiahli ruky nabok a ukázali veľkú hrču.

A stane sa z neho snehuliak. Položili ruky na opasok.

Jeho úsmev je taký žiarivý! Ukážte rukami úsmev na tvári.

Dve oči, Rukami ukazujú oči.

klobúk, Položili si jednu ruku na hlavu.

nos, Dlane s roztiahnutými prstami prikladajú k nosu (ako Petruška).

metla, Zdvihnite jednu ruku a široko roztiahnite prsty.

Ale slnko bude trochu piecť - Zdvihnite prekrížené ruky s roztiahnutými prstami („slnko“).

Žiaľ! - a bez snehuliaka. Pokrčia ramenami a roztiahnu ruky do strán.

Záverečná časť.

Toho sme dostali nádherného snehuliaka, koľko zaujímavých vecí sme videli v lese a teraz je čas, aby sme sa vrátili domov.

11. Motorické cvičenie "Autobus"

Deti opúšťajú sálu pod hrou „Zima“ od A. Vivaldiho (fonogram).