Otvorená lekcia kreslenia. Otvorená lekcia kreslenia „technika pečiatky“

Synopsa otvorenej hodiny kreslenia netradičnou technikou čmáranice na tému „Podvodný svet“ pre regionálne metodické združenie.

Vinogradova Nadezhda Viktorovna, vychovávateľka GBDOU d / s č. 14, Petrohrad.
Popis: Ponúkam vám zhrnutie otvorenej hodiny v skupinovej príprave do školy. Tento materiál bude užitočný pre pedagógov a metodikov predškolskej inštitúcie.
Cieľ: kresba na tému "Podvodný svet" netradičnou technikou "škrabanie"
Úlohy: Upevniť u detí technické zručnosti kreslenia. Pokračujte v učení sa, ako zostaviť kompozíciu kresby, odrážať v kresbe svoje dojmy, znalosti o svete okolo vás. Rozvíjajte detskú fantáziu a kreativitu.
Metódy a techniky: hravá, verbálna (rozhovorová), názorná, praktická, netradičná kresba.
Materiály a vybavenie na lekciu: listy hrubý papieršpeciálne so základným náterom na kreslenie technikou škrabania (najprv je celý povrch kartónu starostlivo natretý voskovky rôzne farby, potom sa kartón prekryje vrstvou modrého kvašu, po úplnom vyschnutí je kartón pripravený na kreslenie), špáradlá, ilustrácie morského života, puzzle (nastrihané fotografie morských živočíchov a rýb vo formáte A4), zvukové nahrávky: A. Kanachyan - „V modrom mori, v bielej pene“, zvuk príboja. Potápačské doplnky: plutvy, masky, okuliare, šnorchle, "brány mora Tsarstava": zástena s modrou drapériou. Pre kútik relaxu: vaňa s pieskom a kamienkami a v ňom ukryté mušle.

Pokrok v lekcii

1. Úvod:
Konverzácia

Znie pieseň A. Kanachyan „V modrom mori v bielej pene ...“, deti vstupujú do sály.
Hudba je prerušená.
Vychovávateľ:
- Chlapci, dnes máme nezvyčajný deň, prišli k nám hostia, pozdravme ich (Ahoj!)
- A teraz poďme ďalej... Pozri, čo je to tu? Na čo je toto? (Deti skúmajú predmety na zelenom „ostrove“ na podlahe, ponúkajú odpovede: maska ​​a potápačská trubica, plutvy, nafukovací kruh atď.).


- Kde to všetko používajú, na súši alebo vo vode? (vo vode)
- Tak, kam dnes pocestujeme? (v mori)
- Správne, hlbiny mora. S niektorými obyvateľmi podmorského sveta sme sa už stretli. Zaspomínajme si na ne (učiteľka vedie deti k stojanu s obrázkami rýb a morských živočíchov).

Deti uvádzajú zoznam, ukazujúc na obrázky tých rýb a zvierat, ktoré poznajú, pamätajú si ich zvyky a črty. Učiteľka upozorňuje na tvar a farbu morských obyvateľov, ako aj na to, že v mori sú rastliny - riasy - a tiež sú všetky tvarovo a farebne odlišné.
Učiteľ sa pýta na tých, ktorí neboli menovaní:
- Kto si myslíte, že to je? Na koho sa podobá? (Deti vytvárajú domnienky, učiteľ opravuje, správne pomenúva)

2. Hádanky
Učiteľ sa otočí do stredu chodby, kde na podlahe leží „jazero“ (modrá látka v tvare kruhu), ktoré upozorňuje deti naň a na to, čo sa v ňom nachádza:
Chlapci, čo to tu máme? Vyzerá to ako vodná plocha a je v nej morská pošta, pozri - obálky! Vezmite každú obálku a pozrime sa, čo je vo vnútri?
- Áno, sú tu nejaké fotografie, ale nie sú celé, ale rozdelené na časti... Z týchto kúskov musíme urobiť fotografie, potom zistíme, o koho ide.


Deti sedia / ležia na „jazere“, zbierajú hádanky, diskutujú o tom, kto má koho fotografiu.
Vychovávateľ:
- Ďakujem vám, teraz môžu obyvatelia pod vodou ľahko nájsť svoje fotografie.


3. Hádanky
Vychovávateľ:

- Viete, že v Petrohrade máme oceanárium? Bol v ňom niekto z vás? Ak ste ešte neboli, vrelo odporúčam návštevu s rodičmi. Je to tam také zaujímavé! Môžete stretnúť úžasné ryby a morské živočíchy, zvážte morské dno a rôzne podvodné rastliny. Hádajte, koho som tam stretol?

Táto ryba je dravec
Všetci budú pohltení
zívol a ukázal zuby
A išla ku dnu ... (žralok)

Hruška s dlhými nohami
Usadený v oceáne
Až osem rúk a nôh
Toto je zázrak - ... (chobotnica)

Pre seba na dne mora
Postaví dom s pazúrmi
Okrúhla škrupina, desať labiek
Uhádli ste? Toto je... (krab)

Aký druh lopty pláva s hrotmi
Ticho máva plutvami?
Len to neberte do rúk
Táto guľa je ... (ryba ježko)

Ako na súši, tak aj vo vode
Nosí dom všade so sebou
Cestovanie bez strachu
V tomto dome ... (korytnačka)

plávajúci priehľadný dáždnik
„Ja to spálim! - vyhráža sa - Nedotýkajte sa!
Jej labky a brucho
Aké je jej meno? (medúza)

Vyzerá veľmi ako kôň
A tiež žije v mori
To je tá ryba! Skok áno skok -
Skákanie mora ... (kôň)


4. Telesná výchova
Vychovávateľ: Niečo, čo sme sa posadili. Poďme sa trochu uvoľniť.

Vlny špliechajú v oceáne (striedavo sa hojdajú pravou a ľavou rukou)
Čo je tam v hmle? (priložiť dlaň na čelo, „pozerať sa“)
Toto sú stožiare lodí (zdvihnite rovné ruky nahor)
Nech sem rýchlo plávajú! (od lakťa kývajte rukami doľava, doprava)

Kráčame pozdĺž brehu (krok na mieste)
Čakáme na námorníkov
Hľadáme mušle v piesku (nakloníme sa, dosiahneme rukami na podlahu)
A zatneme v päsť (zdvihneme zaťaté päste)
Nazbierať ich viac (drepy)
Potreba navštevovať častejšie


5. Hlavné telo:
Vychovávateľ:

- Chlapci, chceli by ste sa stretnúť s obyvateľmi pod vodou a urobiť ich fotografickú kresbu? A pre to musíme urobiť? (potápať sa pod vodou)
- Deti, pozrite sa, čo je tu v košíku? (masky na potápanie). A prečo sú potrebné, pamätáte? (vidieť pod vodou)
"To je to, čo práve teraz potrebujeme." Oblečme si ich a ponorme sa! Pred ponorením sa zhlboka nadýchnite a trochu zadržte dych.
Deti si nasadia masky a „ponoria sa“ do improvizovaných brán Morského kráľovstva. Učiteľ ich vyzve, aby si sadli na pripravené pracoviská, zložili si masky.



Vychovávateľ:
- Chlapci, teraz sme sa ponorili podmorský svet. Zatvorme oči a predstavme si morské dno a obyvateľov pod vodou (zapnime si zvukový záznam „surf noise“). Pozorne ich zvážte: koho ste videli, akú veľkosť, farbu, čo ich obklopuje, zapamätajte si ich. Otvorte oči a poďme odfotiť to, čo ste práve videli. Zatiaľ neprezradíme, koho sme stretli, a keď žrebujete, potom sa pokúsime uhádnuť.
A dnes budeme kresliť technikou škrabania. Túto techniku ​​už poznáme. Ako inak sa to dá nazvať, ako nakreslíme obrázok? (škrabanec).
Podmorský svet je svetom čarovnej krásy, je veľmi farebný. Všetko sa v nej záhadne blyští rôznymi farbami a niektoré zvieratká si dokonca vedia farbu zmeniť aj samy (chobotnica). Preto som na dnešné škrabanie pre každého z vás urobila také malé more s farebným základom, už je v ňom voda, len ho treba osídliť obyvateľmi a rastlinami. Vyberte si veľkosť vašej budúcej fotografickej kresby (deti si vyberú prázdny formát).

Pripomeňme si ešte raz, ako kresliť technikou škrabania (vyškrabať kresbu špáradlom na obrobok). Špáradlo je nástroj, buďte s ním veľmi opatrní a pozorní. Teraz si znova predstavte, čo chcete nakresliť a pokračujte. Ak niekto potrebuje pomoc, zavolajte mi potichu, aby sa vám nedostala voda do úst a neodplašila rybu.


Deti pod dohľadom učiteľa kreslia kompozíciu na morskú tému.


Dieťa s hotovou prácou si nasadí masku a „vynorí sa“, učiteľ ho nasmeruje do kúta relaxácie (kúpeľ naplnený pieskom s „prekvapeniami“ - hra „nájdite morský suvenír“). Na konci hodiny sú práce detí zaradené do spoločného „fotoalbumu“.



6. Záverečná časť:
Vychovávateľ:

- Chlapci, náš album "fotokresieb" je pripravený, poďme sa spolu pozrieť, obdivovať a skúsme hádať, kto koho stretol pod vodou.
Deti si spolu s učiteľom prezerajú album, diskutujú o práci, hádajú, čo je zobrazené.
-Páčil sa vám dnešný výlet do Morského kráľovstva? Si taký skvelý: rozprával si o plaveckých doplnkoch, riešil hádanky, hádal obyvateľov z obrázkov a vytvoril si celý námornícky album! Nechajme na pozretie našich hostí a poďme sa občerstviť, čakajú nás druhé raňajky.
Deti odchádzajú zo sály na pokračovanie piesne A. Kanachyana „V modrom mori, v bielej pene ...“.

Nina Kharlamová

Abstrakt z otvorenej lekcie kreslenia« Mrazové vzory»

Predmet: "Mrazové vzory"

Cieľ: podporovať formovanie záujmu detí o zimné prírodné javy;

1. Rozvíjať vizuálne pozorovanie, schopnosť všímať si nezvyčajné vo svete okolo nás a túžbu odrážať to, čo vidíme v našej práci;

2. Zlepšiť zručnosti a schopnosti detí v kreslenie;

3. Pestujte predstavivosť a kreativitu pri výbere materiálov pre kreslenie.

Materiály pre lekcie: Materiál zapnutý výber: vosk, sviečka, akvarel, tónovaná krajinka v tvare okna, biely gvaš, jemný štetec č.2, pohár vody, prezentácia « Mrazové vzory» .

Priebeh lekcie:

Hádajte hádanky:

Čakanie na teplo

Uprostred zimného dňa

kvitli kvety,

Na mojom okne.

Išiel som ku kvetom

Ale nevoňali.

Prečo vyrástli?

V zimných dňoch? (odpovede detí)

Chlapci, dnes vám poviem rozprávku, no nie jednoduchú, ale čarovnú. Na veľkom bielom oblaku žila malá kvapôčka. Žila so svojimi priateľkami v kvapkách. V lete skákali na zem v podobe silného dažďa, hrali sa s rôznofarebnou dúhou – oblúkom. A akonáhle prišla zima, začali sa nudiť. Oblak im nedovolil skočiť dole. Kvapka chcela vidieť, čo je za mrakom. Skočila dole a hneď sa zmenila na krásnu Vločku.

Chlapci, povedzte mi, prečo sa kvapôčka zmenila na snehovú vločku? (odpovede detí). Pripomeňme si, čo sa deje s vodou v zime? (odpovede detí).

Teraz si vypočuj báseň a povedz mi, čo ti dnes poviem.

Dnes ráno som to nedokázal

Odtrhnite oči od skla.

Tu ma opäť prekvapil

Tento úžasný umelec Zmrazovanie.

Predo mnou sa objavil zázrak -

umelec mrazivé ovocie

Nie len tam niečo maľuje,

A na okno nakreslí rozprávku.

(odpovede detí).

Chlapci, navrhujem, aby ste videli, čo sú Mrazové vzory (pozrite si prezentáciu « Mrazivé vzory na okne» ).

Každú zimu sa na našich oknách dejú zázraky, objaví sa neskutočná krása vzory! Vždy vás zaujímalo, odkiaľ pochádzajú a kto ich kreslí?

Zázračné obrázky, ktoré sa objavia, môžu niekedy pripomínať nádherné paláce, niekedy girlandy kvetov, inokedy vetvy jedlí. Ako sú tieto bizarné mrazivé vzory na oknách?

Chlapci, čo si o tom myslíte Frost kreslí tieto vzory?

(U mráz Ivanovič má čarovnú palicu, fúka chlad na sklo, hádže snehové vločky na okná a tie sa prilepia na okno.)

Vlastne z chladu mrazivý vzduch, kvapôčky vody, ktoré sú prítomné vo vzduchu, sa usadzujú na studenom skle, zamŕzajú a menia sa na ľadové kryhy, podobné najtenším ihličkám, ktoré sa rozchádzajú do rôzne strany na skle. Počas chladnej noci sa ich tvorí veľa, veľa, zdá sa, že rastú jedno na druhom. Takto rastú koraly v moriach a oceánoch. Len veľmi pomaly Mrazové vzory sa objavia okamžite, niekedy v priebehu niekoľkých hodín. A výsledok je iný vzory a kresby, v ktorej dokonca môžete vidieť obrysy známych predmetov. Tu sa ukazuje, ako vznikajú Mrazové vzory, a tým umelcom je tu bezpochyby starý otec Zmrazovanie. Ukazuje sa taká krása, že ani v rozprávke sa nedá povedať, ani opísať perom. Mimochodom, v Nemecku Mrazové vzory na pohári tomu hovoria - "ľadové kvety".

Zobrazia sa všetky okná Mrazové vzory? Ukazuje sa, že nie. vzory nezobrazia sa na okne, ak otvorené okno.

ale mrazivé vzory môžete nakresliť sami, na to sa dokonca predávajú špeciálne farby a ponúkajú sa ďalšie možnosti farba alebo ozdobte pohár (zubná pasta, biely kvaš, vosk alebo umelý sneh). Ale nikto z ľudí to nedokáže tak zložito, tak magicky, ako to dokáže príroda (alebo dedko Zmrazovanie) .

Tiež navrhujem, aby ste sa stali pomocníkmi starého otca Frost a naučte sa kresliť mrazivé vzory. Najprv však navrhujem, aby ste sa trochu ponaťahovali.

Minút telesnej výchovy

Išiel do parku skoro ráno (chôdza na mieste)

Vyrobili tam snehuliaka "vyrezávať" hrčky na rukách)

A potom sa skotúľal dolu z hory (vlnové pohyby rúk)

Bavte sa a bavte sa (skákanie na mieste)

Studená prechádzka v zime (kývne hlavou)

Poďme skoro domov (návrat na naše miesta)

Deti si vyberú vlastnú farbu papiera mrazivé okno, akvarel alebo kvaš, vosk alebo biela.

Možno ponúknuť deťom kresliť« mrazivý» vzory, v štýle čipky, s použitím dekoratívnych prvkov - bodka, kruh, kučera, list, okvetný lístok, vlnovka, rovná čiara s uzlom.

Znie hudba Sviridova "Ozveny valčíka", P. I. Čajkovskij

"vianočné" .

Deti sa pustia do práce. V priebehu aktivity učiteľ upozorňuje deti na hustú výplň, sledujúc postupnosť prvkov povrchu listu - od stredu k okrajom.

Pripomína to vzory by mala byť prelamovaná, ľahká.

Individuálne pomáha radou deťom, ktoré majú ťažkosti.

Zváženie výsledkov práce.

Na konci práce deti s pomocou učiteľa pripevnia svoje dielo na okno. Kontrola práce. Učiteľ vyzve každé dieťa, aby povedalo o čom vzory, ktoré videli na okne.

Chlapci, čo zaujímavé ste sa dnes naučili? čo sa vám najviac páčilo? Aké znaky si pamätáte? Povedz o nich svojim rodičom.

Ďalší učiteľ vzdelanie

Republikový workshop „Duchovná a mravná výchova detí v práci dodatočné vzdelanie» 23. októbra 2014

Lekcia kreslenia

k téme" Nekonvenčné techniky kreslenie"

tvorivé združenie"Farba dúhy"

Vykonané:

Saitova Rupiyat Magomedovna

V.I. Suchomlinskij

Lekcia na danú tému : "Nekonvenčné metódy kreslenia" predmet ""Nekonvenčné techniky kreslenia"je zaujímavá, pretože učí deti pozerať sa na ľudí okolo seba, študovať ich, zaujímať sa o nich, všímať si nielen krásna postava, účes, oblečenie, ale aj na vnútornomsvet človeka.

Ciele lekcie:

Oboznámenie sa s množstvom netradičných metód kreslenia.

Úlohy:

Oprava-vývoj:

Zlepšiť zručnosti analýzy obrazov získaných na hodinách výtvarného umenia, schopnosť korelovať to, čo čítali, s tým, čo videli;

Naučte sa vidieť krásu okolo seba;

Návody:

Rozvíjať zručnosti v kreslení nekonvenčným spôsobom.

Pedagógovia: vštepovať lásku k výtvarného umenia;

pestovať umelecký vkus.

Vybavenie: akvarelový papier, farby, gvaš, štetce, vata, voda, reprodukcie obrazov robené netradičným spôsobom kresby, lutnová hudba 16. storočia (znie počas celej hodiny), básne, epigraf a aforizmy o umení.

Počas vyučovania.

1. Organizačný moment . Ahojte chalani. Lekcia bude vyžadovať kvaš, farby a album, v ktorom si urobíte potrebné poznámky a ak je to možné, náčrty.

2. Prezentácia témy a cieľov lekcie.

Dnes nás čaká Nová téma: "Nekonvenčné techniky kreslenia" Naučíme sa kresliť s Vami zaujímavé obrázky aj keď v tomto vzrušujúcom biznise nemáme veľa skúseností.

3. Prezentácia nového materiálu, vystavenie reprodukcií.

Viete, že vedci považujú obdobie starej doby kamennej za obdobie zrodu umenia. Vtedy mali ľudia potrebu kresliť a strihať.

V roku 1868 španielsky archeológ Don Marcelino de Sau-Tuola našiel prvé kresby staroveký človek v jaskyni Altamira (v severnom Španielsku). Spolu s ním bola aj jeho 8-ročná dcéra, ktorá ako prvá objavila na strope jaskyne obrázky bizónov a býkov namaľovaných červenou okrovou farbou. Sú zobrazené v akcii.

učiteľ: A dnes sa naučíme kresliť. Ale kresliť iným spôsobom, nazvime to "Pre tých, ktorí nevedia ako ... .."

Existuje mnoho spôsobov kreslenia: pomocou farieb, pasteliek, graffiti, ceruziek, ale okrem toho existuje nekonvenčná technika kreslenie.

    DIY kreslenie

Nemám štetec, je preč

Len ja som nebol smutný,

Namočím si prst do farby

Nakreslím prstom rozprávku

    Threadografia

Čarovná niť Vezmem tvoje ruky,

Dobre namočte do farby

Snehobiely list zložený na polovicu,

Vytiahnite toto vlákno sami

Otvorenie uvidíte list ťažké.

Jeho kresba je zdobená nádherným

    Hry s škvrnou

Na album padla farba

Na hárku bola škvrna

Nakreslím jej oči

Nechajte vážku lietať

    Poklop

    Tomponirovanie

    Šablóna

    Mokré kresby - Práve s touto technikou sa dnes zoznámime.

Tieto nezvyčajné techniky kreslenia sú veľmi jednoduché, ale neuveriteľne zábavné!

Dokonca aj človek, ktorý má od maľovania ďaleko, to bude chcieť vyskúšať.

Máme však možnosť si to overiť.

Nebudem vás učiť kresliť, predstavím vám techniku ​​kreslenia.
Nakreslite seba!!!

A v 10 rokoch, v 7 a v 5

Všetky deti radi kreslia.

A každý smelo kreslí

Všetko, čo ho zaujíma.

Všetko je zaujímavé:

Ďaleký vesmír, blízko lesa,

Kvety, autá, rozprávky, tance.

Nakreslíme všetko: budú farby,

Áno, kúsok papiera na stole

Áno, pokoj v rodine a na zemi.

(Berestov)

Začnime.
Vezmite kúsok akvarelového papiera.
Plech dobre navlhčite mokrou kefou. Môžete ho len namočiť pod kohútikom. Fotografia ukazuje, že je tam veľa vody.

Ďalej je to najzaujímavejšie.
Na štetec nazbierame dostatok farby, aby stekala z hrotu a kvapkala tam, kde to na plechu považujeme za potrebné.
Hneď sa začne tak krásne rozmazávať! Medzi alebo navrch môžete nakvapkať tónovaciu farbu.

List môžete otočiť rôznymi smermi, čím umožníte odtekaniu farby.

Ak je to kytica, potom kvapkáme zeleň (lístie).

Čakáme, kým sa úplne roztopí a vysuší. Až potom maľujeme na črepník alebo vázu a pozadie.

Tmavými škvrnami medzi farbami vytvárame hĺbku.

Podobne. Navlhčite pozadie, odkvapkajte.

Lístie

Váza, pozadie a "hĺbka"

tu sa používa sprej.

Pri týchto prácach je dôležité nepreháňať to! Minimum pridaných detailov, oko samo „dorobí“ potrebné.
Nadmerné množstvo maľby nevyhnutne pokazí prácu.

Na listoch sú stopy štetca.

Pozadie.

A toto je ďalší spôsob, ako vytvoriť kvety.
Vezmeme kúsok novín (polyetylén), zmačkame ho do malej gule, rozotrieme štetcom požadovanú farbu. Farbu môžete na jednorazovom tanieri rozriediť tekutým spôsobom a namočiť tam hrudku.

stonky

odtlačky listov

Táto technika je obzvlášť dobrá pri práci s deťmi. Nič zložité. Veľa štastia!!

učiteľ: Chlapci! Umelci, ktorých plátna sme dnes videli, boli inšpirovaní Bibliou.

učiteľ: (úvaha). Vráťme sa k epigrafu a myšlienkam veľkých ľudí "Detská myseľ je na dosah ruky"

Spomeňte si, aké netradičné metódy kreslenia sme sa naučili.

1. Odkedy ľudia kreslia?.

2. Kto prvý objavil jaskynné maľby?

Zhrnutie lekcie.

Kreslenie je zaujímavá a obohacujúca činnosť, pri ktorej sa rôznymi spôsobmi využíva najviac rôzne materiály a netradičné techniky kreslenia vytvárajú malebné obrazy.

Kreslenie uvádza deti do sveta krásy, rozvíja kreativitu, formuje estetický vkus. Kreslenie netradičným spôsobom dáva deťom nezabudnuteľný zážitok z priamej interakcie s farbami.

Emócie vyvolané výtvarným umením dokážu zázraky, zoznamujú deti s najvyššími duchovnými a morálnymi hodnotami, rozvíjajú ich schopnosti a kreativitu.

Kreativita je účasť na stvorení sveta! (Alt Schulle)

ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM!

Bibliografia:

2. Noviny "Rodina" č.46 / 2009 str.27

3. "Umenie" č.16 / 2007

4. N.I. Platonov, V.F. Tarasov „Etudy o výtvarnom umení“. – M.: Osveta, 1993.

5. Program výtvarného umenia umelecké dielo Ročníky 1-9 "M.;

"Prírodu nám dali naši starí otcovia, aby sme ju mohli odovzdať našim vnúčatám."

Účel lekcie:

  • Zoznámiť deti s druhmi výtvarných diel - portrét, zátišie, krajina.
  • Oboznámiť sa s metódou kresby „technikou pečiatky“.

Vybavenie:

  • obrazy (portrét, zátišie, krajina v obrazoch veľkí umelci),
  • farby,
  • štetce,
  • obrúsok,
  • dva listy papiera.

Organizačný moment: práca s epigrafom, stanovenie cieľov.

No chlapci, začnime lekciou.
Žijeme s vami v 21. storočí.
Je čas rozhodnúť sa, ako budeme žiť:
Rozprávajme sa o prírode a človeku.

Počas vyučovania

V minulej lekcii sme sa oboznámili s realizáciou kresby plagátu podľa pravidiel cestnej premávky. Pre kresbu bol vybraný nápis. Vymyslené slogany hovorili o opatrnom správaní sa na vozovke, o pravidlách správania, o opatrnosti pri prechádzaní cez vozovku. Dnes je vaším cieľom vybrať slogan pre náš nový obrázok.

Kde si videl obrazy?

Doplňte prosím vety:

  • Píše knihy:.(autor, spisovateľ).
  • Obrázky píše:. (umelec).
  • Ilustrácie ku knihám kreslil: (umelec zvierat).

Učiteľ predvádza maľbu zátišia.

Ak na obrázku vidíte šálku kávy na stole,
Alebo ovocný nápoj vo veľkom karafe, alebo ruža v krištáli,

Alebo bronzová váza, alebo hruška, alebo torta, alebo všetky predmety naraz -
Vedzte, že toto je ZÁTIŠÍ.

Ukážeme obrazový portrét:

Ak z obrázku vidíte, že sa na nás niekto pozerá,
Alebo princ v starom pršiplášte, alebo horolezec v rúchu,
Pilot alebo balerína alebo Kolka - váš sused -
Obrázok sa nevyhnutne nazýva PORTRÉT.

Správa učiteľa. Ruská maľba začala ikonou. Slová „ikona“ a „ikonostas“ vnímame ako skutočne ruské, no v skutočnosti k nám prišli z Grécka – spolu s kresťanským náboženstvom. Portrét je jedným z hlavných žánrov výtvarného umenia. Umenie portrétovania vzniklo v staroveku. V roku 1887 robili archeológovia vykopávky v Egypte a objavili staroveký cintorín. Múmie mali namiesto tvárí vložené portréty ľudí. Vedci sa domnievajú, že tieto portréty boli namaľované počas ich života, zdobili ich domy a po smrti skončili v pohreboch. Ale toto nie sú najstaršie portréty.

V Puškinovom múzeu sa nachádza portrét faraóna Amenhotepa II., ktorý vznikol v 19. storočí pred Kristom. Umenie portrétu je neobmedzené, najčastejšie však umelec získava skúsenosti maliara portrétov tým, že sám kreslí, t.j. autoportrét.

Zobrazuje krajinomaľbu.

Ak vidíte na obrázku nakreslenú rieku,
Alebo smrek a biely mráz, alebo záhrada a oblaky,
Alebo zasnežená pláň alebo pole a chata -
Obrázok sa nevyhnutne nazýva KRAJINA.

Zamerajme sa na krajinu – keďže témou našej hodiny je „Príroda a človek“.

Prebieha skica - kresba ceruzkou.

Obrázok začneme od čiary horizontu tak, aby na oblohe nebol strom ani dom.

V daždi a horúčave nám pomôže priateľ, zelený a dobrý.
Dá nám desiatky rúk a tisíce dlaní. Čo je to? (Drevo).

No, šaty sú celé ihličie
Naveky ho nosia: (Yolki).

Cez rieku vyrástli, priniesli ich na hostinu.
Na vetvách sú ihly, kreslíme vianočné stromčeky.

Huba stojí uprostred cesty,
Hlava na tenkej stonke.

Kto z vás odpovie:
Nie oheň, ale páli bolestivo.
Nie je to lampa, ale jasne svieti,
A nie pekár, ale pečie! (Slnko)

Krtko vykopal jamu, urobil jamu.
Slnko svieti a on nevie. (Nakreslíme kopec s dierou)

V lese sa kotúľa loptička, má pichľavú stranu.
V noci loví ploštice a myši. (kreslíme ježka)

Pri kreslení ježka som si prečítal báseň:

A ježko to vzal a ušiel, nikto ho neurazil.
Od rána bol smutný. Včera bol smutný.
Po čom, hlúpy, túžil? Nikto sa k nemu nepriblížil.
Mali sme ho tak radi, hladkali sme ho a umývali.
Ale on sa skrútil a triasol sa, potom to vzal a ušiel.
Prehľadali sme všetky kríky až do najtemnejšej tmy.
A ja som kričal a môj brat kričal, ale ježko sa skrútil a bol ticho.
Pavúky pobehovali v tráve a cvrčky potichu štebotali.
S pôvodnou prírodou na svete bol ježko vo svojom byte.

Na čistinke, v našom lese, si postavíme krásny dom.
Postavili sme dom a tu je:
Kto, kto žije v teremochke?

Deti ukazujú domáce kresby a čítajú poéziu. Výkresy sú vystavené.

To som ja, myška!
Malý vzrast, dlhý chvost,
Sivá srsť, ostré zuby. (Myš).

To som ja, žaba!
Skákajúca žaba, oči navrchu hlavy.
Skryť sa pred žabími komármi a muchami:

to som ja:
Lesy skrývajú veľa problémov,
Vlk, medveď, je tu líška!
Naše zviera žije v úzkosti
Odvádza od nešťastia.
Poď, rýchlo hádaj
Ako sa volá zviera? (Králiček).

Tili-tili-tili bom!
Zajačik zvalil čelom borovicu!
Je mi ľúto zajačika
Zajačik má na sebe hrbolček.
Poponáhľajte sa, utekám do lesa
Urobte zo zajaca obklad!

Kto, kto žije v teremochke?
Prefíkaný cheat, červená hlava.
Načechraný chvost - krása. kto to je (Líška).

Kto, kto žije v teremochke?
Komu je v zime zima
Blúdi nahnevaný, hladný?
Vyzerá ako ovčiak
Aký zub, tak ostrý nôž!
Beží, odhaľuje ústa,
Je pripravený zaútočiť na každého! (Vlk)

Kto, kto žije v teremochke?
Majiteľ lesa sa na jar zobudí,
A v zime, pod kvílením vánice,
Spí v brlohu pod borovicou.
Každý hovorí, že vyzerám ako otec -
Taký tmavohnedý, taký PEC.
Ale len otec vyzerá ako ja:
Lovec medu ako ja.
Medveď vyliezol do úľa a teraz -
Z labky kvapkal sladký med!
Začala som sa mu smiať.
"Medvedica sa posrala:"
- Aký vtip, odpovedal.
- Som medveď, priniesol som medveďa!

Učiteľ pokračuje v práci s hotovým náčrtom. Vopred by mal byť pripravený presne takýto výkres, ale už vyrobený vo farbách. Hotový výkres prikladám na druhú stranu náčrtu.

A čo sa stane, ak v našej tichej doline
Zrazu vstúpil zlý človek?
Je to kráľ prírody, nedotýkajte sa ho!
Zabával sa, zapálil oheň.
Celý deň som odpočíval, v noci som nemal silu,
Odchod z domu - oheň neuhasil.

Počas predvádzania básne na prázdny list na šírku učiteľ kreslí trojuholníky. Žltá, zakrúžkujeme ju červenou, červenou - čiernou. Ukázali sa trojfarebné trojuholníky. Toto je pečiatka.

Farby sa nanášajú husto a rýchlo, aby nestihli zaschnúť. Trojuholníky sú aplikované na krajinu, pevne stlačené a vyhladené od spodnej časti obrázka smerom nahor. Odstránime pečiatku z obrázku, dostaneme jasný plameň. Krajina je v plameňoch.

Ó, aká nočná mora!
Náš obrázok je v plameňoch!
Vykopol oheň a ježka a líšku
A tú krásu zničili plamene!
Spark mŕtvola - pred požiarom!
Odstráňte problémy - do rany!
nie! nie! nie! Nech je to tak:

"Spálená" krajina je rýchlo odstránená, pod ňou je vopred urobená kresba s nápisom: "Chráňte les pred požiarom!".

Je potrebné, aby v našom tichom slnečnom údolí
Vstúpil úhľadný a milý muž!
Zasadil ďalší strom.
To je ono, to je ono! Neublížil!
Vlk a líška zostali pri dome
A zajac s medveďom a krtkom:
no:

Všetkým čestným ľuďom povieme: „Buďte ĽUDMI, starajte sa o prírodu!

Technika kresby, ktorou som maľoval oheň, sa nazýva "technika pečiatky". Touto technikou vás požiadam, aby ste nakreslili svoju náladu. Vezmite si prázdny list papiera na pečiatku. A urobte sedem kruhov v strede listu. Farby by mali zodpovedať vašej nálade.

(Ak sa vám lekcia páčila - kruhy sú červené, žlté, modré.

Čierna a hnedá - lekcia sa vám nepáčila.)

Položte pečiatku na čistý list a pevne pritlačte. Ak nakreslíme výsledné kruhy stonkami a listami, získame nádhernú kyticu kvetov, ktorú navrhujem niekomu darovať.

Záver. Yu Korinets. "Tam, pri rieke." "Darčeky pod vankúš."

Verí sa, že darčeky sú maličkosti, záležitosť dieťaťa! Ale to vôbec nie je nezmysel! Darčeky zdobia život, to je veľmi dobrá vec, vážna vec, nezabudnite na to, chlapci, keď budete dospelí. Navštevujte sa navzájom s darčekmi. Ak s nimi nemáte kam ísť, dajte ich susedom. Na tom nie je nič zlé. Jedna vec je potrebná: aby túto záležitosť prebrali všetci spoločne, aby nikto nezostal pozadu. Potom budeme v poriadku.

A môj dar pre vás je naša krajina v jasných farbách a farbách - živá a nezranená! Dúfam, že do ďalšej lekcie dokončíte svoje krajinky rovnako krásne. A nezabudnite zladiť svoju kresbu milé slová na obranu bohatstva našej planéty – našej prírody!

Verejná lekcia v netradičnom kreslení pre 4. ročník. "Nezábudliví"

Ciele lekcie:

Zoznámenie sa s metódou netradičného kreslenia: vatové tampóny.

Úlohy:

Zlepšiť zručnosti analýzy obrazov získaných na hodinách výtvarného umenia, schopnosť korelovať to, čo čítali, s tým, čo videli;

Naučte sa vidieť krásu okolo seba;

Rozvíjať zručnosti v kreslení nekonvenčným spôsobom.

Vštepiť lásku k výtvarnému umeniu; pestovať umelecký vkus.

Vybavenie: akvarelový papier, gvaš, štetce, vatové tyčinky, voda, reprodukcie obrazov robené netradičným spôsobom kresby, básne, hádanky o kvetoch, kartičky s textom z legiend, projektor.

Počas vyučovania.

1. Organizačný moment. Správa o téme a účele lekcie.

Ahojte chalani. Pohodlne sa usaďte, skontrolujte, či máte na lekciu všetko pripravené?zbrane? - NA MIESTE, Nohy? - NA MIESTE, lakte? - NA OKRAJI, Spina? - PRIAMY.Pripravili ste si uši?

Pripomeňme si, čo je netradičná kresba? Čo nekonvenčné spôsoby už sme namaľovali. A aké zaujímavé a nezvyčajnými spôsobmi stále vieš kresliť, myslíš? správne. Kto už uhádol, aká bude dnešná téma hodiny? Je to tak, preto dnes budeme na lekciu potrebovať vatové tyčinky a, samozrejme, ako vždy album a kvaš. Dnes sa zoznámime s novým spôsobom kreslenia - to je kreslenie vatovými tyčinkami. Čo sa dá kresliť paličkami? Samozrejme, môžete veľa kresliť a my sa naučíme kresliť krásne kvety.

2. Prezentácia nového materiálu.

Tu je lúka plná kvetov

Akoby v svetlomodrých bodkách

Budem zbierať tu pre Anyutku

Modré nezábudky)

No a tu sú nezábudky, dnes budeme kresliť.

Chlapci, veľmi by ma zaujímalo, prečo sa táto kvetina tak volá? Nájdite to v texte. (rozdáva karty)

skupinová práca

(Karta č. 1) Hovorí sa, že nezábudka drží celý svet v sebe. V strede má žlté tyčinky - to je slnko a okolo jej modrých lístkov - obloha. Existuje názor, že anjeli, ktorí lietajú nad zemou, na ňu dávajú modré kvety, aby ľudia nezabudli na nebo. Preto sa tieto kvety nazývajú nezábudky. Zábudky - päť okvetných lístkov nezábudky pripomína päť pocitov obdarovaných človekom a päť Kristových rán. Zelená stonka a listy „učia, že musíme dúfať: Boh na nás nezabudne...“

(Karta č. 2) O nezábudke je veľa básní a legiend. Jedna z nich hovorí, že bohyňa Flora, ktorá zostúpila na zem, začala rozdávať kvety menami. Keď sa chystala odísť, ozval sa slabý hlas: "Nezabudni na mňa, Flora, daj mi aj meno." Bohyňa uvidela v tráve malý modrý kvietok so žltým stredom a povedala: „No, budú ťa volať nezábudkou a dám ti aj zázračnú moc: tým ľuďom vrátiš spomienku ktorí začnú zabúdať na svojich blízkych alebo na svoju vlasť.“

Prečo si myslíte, že sa kvetina tak volá?

A čo si myslíš ty?

(Apelujte na deti s kartou číslo 1)

Ako vyzerá tento kvet? Nájdite to v texte. (Zapnite projektor)

(Apelujte na deti s kartou číslo 2)

Ako to vyzerá u vás? (projektor)

Porovnajte, či je kvetina vo vašich kartách opísaná rovnakým spôsobom?

Takže všetci chápete, že nezábudka je modrý kvet so žltým spodkom. (Prezentácia s fotografiami kvetu).

Teraz si trochu oddýchneme.

(Hudobná rozcvička s pohybmi. Na projektore. Pieseň Gummy Bear Deti opakujú)

Nezabudni (dieťa číta)

Zábudlivé modré oči

Dôveryhodne sa pozerajú z trávy:

Milý, naivný, živý -

Ako tie najmenšie deti.

Pri potoku, v nížine aj v chládku,

Uprostred slnečného dňa

Akoby sa pýtali, pozerajúc priamo do duše:

"Nezlom, ale nezabudni na mňa!"

Farebnú paletu nezábudky potvrdzujú aj básne.

Chcem vás pozvať na kreslenie nezábudiek umiestnených v košíku. Keď namaľujeme svoj obraz kvetmi, čo s tým potom môžeme urobiť? Presne tak, ak si kresbu zarámujeme, môžeme ju dať mame. Kto mi povie, kde začneme kresliť?

3. Vytvorenie algoritmu:

1. Kreslenie košíka a stoniek kvetov ceruzkou

2. Kreslenie koša s kvašom

3. Kreslenie stoniek s kvašom

4. Obkreslenie stredu kvetov vatovými tampónmi

5. Kreslenie okvetných lístkov vatovými tyčinkami

Takže začneme kresliť ...... (košík). S ceruzkou urobíme náčrt: sotva viditeľnými čiarami nakreslíme ovál - hornú časť koša, potom nakreslíme jeho spodnú časť a spodok.

Keď je košík hotový, nakreslíme doň stonky kvetov.

Potom vezmeme okrovú a aplikujeme ťahy medzi hnedá farba na vytvorenie efektu prúteného košíka.

A kto mi povie, prečo sme začali maľovať z košíka, a nie z kvetov?

Aký náter by sme si mali dať ďalej? (Zelená) Čo budeme maľovať zelenou farbou?

Vidím, že sme dlho ťahali košík a naše prsty sa potrebujú zahriať.

Zahrievanie prstov.

Kresliť, kresliť, naše prsty sú unavené

A teraz si oddýchneme, začneme znova kresliť.

(Stláčanie a uvoľňovanie pästí, potrasenie rukou. Možno opakovať niekoľkokrát)

No, teraz to najzaujímavejšie ... poďme zmeniť náš nástroj a pokračovať v kreslení s čím? (Začneme pracovať s vatovým tampónom.). Jeho hrot namočíme do žltej farby a medzi stonky vložíme bodky, kde chceme nakresliť kvety. Toto sú stredy kvetov. Aby boli výtlačky rovnomerné a okrúhle, čo je potrebné urobiť, ako kresliť?

Čo kreslíme ďalej? Teraz nakreslíme okvetné lístky. Vezmeme ďalší vatový tampón a ponoríme ho do akej farby? (Modrá). Okolo žltej bodky-uprostred umiestnime koľko odtlačkov-okvetných lístkov? (5). prečo? správne. A kvetina je pripravená! Všetko je jednoduché!

A čo je potrebné urobiť, aby bol náš obrázok objemný a hral sa s farbou? (Pridajte ďalšiu farbu). Medzi modré kvety pridajte ďalšie žlté stredy a nakreslite modré kvety. Aké farby je potrebné zmiešať, aby ste získali modrú? A teraz sa naša kytica ukázala ako objemná.

Pridajte rám a obrázok pre mamu je pripravený!

A teraz si vymenili kresby so susedom. Páči sa vám susedova kresba? vysvetli co? Kde vidíš chyby? Možno vám košík nevyšiel alebo ste sa pomýlili s počtom okvetných lístkov? Diskutujte o tom vo dvojiciach.

Pracovať v pároch.

A tiež vám chcem ponúknuť, aby ste urobili výstavu našich majstrovských diel. Zavesme naše diela na tabuľu a vy si vyberiete podľa vás najzaujímavejší, najkrajší obrázok. Vysvetlite, prečo ste si vybrali tento obrázok.

4. Odraz činnosti.

Chlapci, dnes sme tvrdo pracovali, všetci ste skvelí!

Povedz mi, čo nové si sa dnes naučil?

Čo sa vám páči na tejto technike maľovania?

Aká bola vaša nálada počas hodiny?

čo si sa naučil?

čo bolo ťažké?

ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM!

http://festival.1september.ru/articles/629674/ - najsprávnejšia konštrukcia Levinovej lekcie

http://festival.1september.ru/articles/629500/ - otvorená lekcia na kreslenie na tému „Priatelia pre chobotnicu“

http://festival.1september.ru/articles/594953/ - Organizácia času netradičná lekcia

http://www.proshkolu.ru/user/irinapluto/file/2834353/- Organizácia času

https://sites.google.com/site/konstruktoruroka/priemy-i-tehniki- triky a techniky