Ch perro najpoznatije bajke. Scenarij kviza „Putovanje kroz bajke Charlesa Perraulta

Lekcija crtanja iz života
« Jesenje lišće»
viša grupa

Zadaci:
Naučiti djecu crtati iz prirode, prenoseći oblik i boju jesenskog lišća.
poboljšati likovne umjetnosti(pomiješajte akvarele kako biste dobili složene nijanse i prenijeli boju jeseni).
Uvesti novi način dobivanja slike - nanijeti boju na lišće, pokušavajući prenijeti boju, i "ispisati" ih na papir.
Potaknite djecu na utjelovljenje vrsta umjetnosti njihove ideje, iskustva, osjećaji; poduprijeti želju za prenošenjem karakterističnih značajki predmeta i prirodnih pojava; podržati kreativnost.

Pripremni radovi:
- Promatranje opadanja lišća u šetnji;
- Pregled i sakupljanje jesenskog lišća lijepog oblika i boje;
- Didaktička igra"S kojeg drveta je list?"

Materijali, alati, oprema.
- akvarelne boje, bijeli listovi papira, palete, kistovi, staklenke s vodom, jednostavne olovke, gumice;
- jesenje lišće koje djeca skupljaju u šetnju;
- perjanica jeseni.

Napredak lekcije
Učiteljica čita pjesmu O. Driza "Što se dogodilo"
Oh što je bilo
Što se dogodilo!
Vrata su se tiho otvorila
I tiho zatvoreno.
Sudili smo, veslali smo
Da, i odustao od razmišljanja:
Tko smo mi preko praga
Bacio žuti list -
Pismo s jeseni?

Učitelj demonstrira jesenski vlak s nedovršenim uzorkom lišća.

Odgajatelj. Djeco, što mislite da bi ovo moglo značiti?
Učiteljica čita pismo od jeseni:
Djeco, spremam se za jesenski bal.
Svoj vlakić ukrašavam prekrasnim jesenskim lišćem, ali nemam vremena završiti ga na vrijeme.
Molim te pomozi mi.

Odgajatelj. Djeco, želite li pomoći jeseni? (Odgovori djece).
Odgajatelj. Kako to možemo učiniti? (odgovori djece)
Želite li dati jesen za vlak lišće nacrtano s
priroda kao da je stvarna?

Učiteljica poziva djecu da pogledaju jesenje lišće položeno na stol, odaberu jedan od njih i sjednu na njihova mjesta.
Učitelj objašnjava djeci slijed slike lista iz prirode:

Odgajatelj. Pažljivo pogledajte list.
Zaokružite ga prstom da zapamtite njegov oblik.
prvo nacrtaj jednostavnom olovkom(tako da ga možete izbrisati gumicom), a zatim ga obojite
akvarelne boje, točno usklađene boje na paleti.

Učitelj sastavlja opisnu priču o obliku i boji javorovog lista:

Ovo je javorov list. Izgleda kao kruna
(učitelj kruži list po zraku, ponavljajući njegov oblik)
Jesen je ovaj list obojila žuto, poput zlata
kruna. I dodao sam nekoliko mjesta - ovdje je svjetlo -
zelena i narančasta ovdje.

Učitelj redom pokazuje dva ili tri papirića.

Odgajatelj. Djeca opisuju predivne riječi oblik i boja lista.

Kompilacija djece deskriptivne priče o lišću.
Učitelj nudi da ponovno pogleda lišće,
tako da slike izgledaju kao prave.
Učitelj podsjeća - prvo morate nacrtati list jednostavnom olovkom.

Upravljanje dječjim radom:
Tijekom sata učitelj pomaže djeci da odaberu ono što je potrebno
usklađivanje boja, savjetuje miješanje boja na paleti, dodavanje nekoliko kapi u svjetlije - tamnije.

Na kraju sata učiteljica upoznaje djecu s metodom crtanja "ispis":
Prikazuje jesenski list, nanosi boju na njega, pokušavajući prenijeti boju lista. Nanesite na bijeli papir.

Samostalni tisak djece na bijelim listovima.

Sažetak lekcije. Djeca postavljaju radove na jesenskom perjanu. Učiteljica nudi diviti se ljepoti lišća izvučenog iz prirode.

Pitanja za djecu:
Pogodite momci - ovo je lišće s kojih stabala? (učiteljica pokazuje, djeca zovu).
- Koja je njihova razlika? (Djeca imenuju karakteristične znakove lišća).
- Koje se nijanse koriste za bojanje plahte? (javor, hrast, itd.).
- Kako si to dobio?

Odgajatelj. Djeco, a sada je svakom od vas pružena prilika da ocijeni vlastiti rad.
- Ako ste se nosili sa zadatkom, uspjeli ste - odaberite crveni krug!
- Ako se ispostavilo da je crtanje lišća iz života ili dobivanje nijansi prilikom miješanja boja teško - odaberite plavi krug!

Učitelj nudi da se još jednom divi veličanstvenom jesenskom vlaku.


Priložene datoteke

Cilj: naučiti crtati mrtvu prirodu.
Zadaci:
- uvesti umjetnički žanr "mrtva priroda", naučiti prenijeti ljepotu jesenskog lišća, promatrati proporcije, naučiti odabrati željenu shemu boja, koristiti paletu;
- razvijati maštu, pamćenje, motoriku ruku, oka;
- spomenuti pažljiv stav prirodi.

Materijali i oprema:
Ilustracije koje prikazuju jesenske bukete u vazi, listove papira, četke, paletu, boje, staklenke vode, jednostavne olovke, postavljaju vazu s grančicom jesenskog lišća.

Pripremni radovi:
Crtanje jesenskog lišća na mokar način, promatranje jesenje drveće, čitanje umjetnička djela na temu ljepote prirode u jesen.

Napredak lekcije:

Ljudi, koje je doba godine?
- jesen.
Što se događa u jesen?
- lišće postaje žuto, crveno, narančasto, otpada.
U prošloj lekciji s vama smo nacrtali jesenski list. Kako smo prenijeli ljepotu jesenskog lista?
- obojana različitim bojama.
I kako su to uspjeli?
- dok se jedna boja nije osušila, dodavana je druga i spajali su se.
Ispravno.
A danas predlažem da nacrtam mrtvu prirodu.
Mrtva priroda je francuska riječ, prevedena kao "mrtva priroda".
Mrtva priroda je žanr vizualne umjetnosti, koji prikazuje skupinu neživih predmeta. Slika ili fotografija može sadržavati cvijeće, voće, posuđe i druge predmete koji su raspoređeni tako da se dobije skladna kompozicija. Tradicionalna mrtva priroda slikana je u realističnom stilu iz prirode (gledajući original).

Pogledajte ove slike

Vodi se rasprava o ovim slikama.

A naša će se mrtva priroda zvati "Grana s jesenskim lišćem".
Pogledaj, ispred tebe je vaza s jesenskom granom.
Pogledajmo našu postavu.
Na čemu je vaza?
Koja vaza?
Koji oblik?
Kakvog su oblika listovi?
Koje su boje listovi?
Krenimo na posao. Prvo, skicirajmo jednostavnom olovkom.
Ocrtajmo stol, visinu i sredinu vaze:

Ovo su pomoćne linije za vazu, pa ih crtamo tanko, bez jakog pritiska na olovku.
Sada crtamo vazu:

Grančica, lišće:

A sad se odmorimo.

Tjelesna i zdravstvena kultura:

Jesenska kiša romi iz oblaka,
(baca opuštenim rukama)
Stablo, bacivši lišće, stoji
(ruke gore, prsti okrenuti prema gore (grane drveća))
Jesenski vjetar trese grane
(polako se rukovati)
Vjetar tjera lišće ispod drveta.
(sjednu i "okreću lišće" ispod stabla, oponašajući njihovo šuštanje: "š-š-š-š...")
Vjetar puše, puše, puše, puše
(mahnite rukama prema sebi)
Žuti listovi se čupaju sa stabla
(kruži u mjestu)
a lišće leti
Kruženje stazom (na vrhovima prstiju)
Lišće nam pada pred noge. (okretanje u mjestu, čučanj).

Sada napravimo naš crtež u boji. Najprije nacrtajmo grane. Koja boja i kist nam trebaju?
- Smeđa ili crna, s tankom četkom.

Nacrtaj lišće:

1 opcija: prekrijemo cijeli list zelenom bojom, a zatim, dok se boja ne osuši, nanesemo žutu boju s ruba ili u sredini. I obrnuto.
2. opcija: prekrijte crvenom bojom, pa dodajte žutu i obrnuto.
3 opcija: prekrijte zelenom bojom, pa dodajte crvenu i obrnuto.
Krenimo na posao.
Sada obojite vazu i stol. Naša mrtva priroda je spremna.

Sažetak lekcije:
Dečki, recite mi, što smo danas nacrtali? Što je bilo teško, a što lako? Mislite li da smo uspjeli biti pravi umjetnici? Vaše mrtve prirode su toliko lijepe da predlažem da organiziram izložbu.

Elmira Gimranova
Sinopsis GCD-a o aktivnosti "Jesensko lišće"

Zadaci: Naučite crtati iz života, prenijeti oblik i boju Jesenje lišće. Naučite miješati boje kako biste dobili nijanse. Razvijati kreativnu maštu.

preliminarni rad: Promatranje u šetnji opadanje lišća, pregledavanje i prikupljanje Jesenje lišće. Didaktički Igra: „S kojeg stabla list".

materijala: akvarel boje, papir, olovke, Jesenje lišće. Reprodukcije slika ruskih pejzažista. kutija-paket sa letci.

Djeca sjede na tepihu.

Odgajateljica - Dečki, u našu grupu je stigao paket (pokazuje kutiju).

Čitajući pjesmu O. Driza: "Što se dogodilo"

Oh što je bilo

Što se dogodilo!

Vrata su se tiho otvorila

I tiho zatvoreno.

Sudili smo, veslali smo

Da, prestani razmišljati:

Tko smo mi preko praga

Bacio žuti letak-

Pismo od jesen?

Da vidimo od koga je.

Ljudi, ovo je pismo od Jesen. Pogledaj kako je lijepa letci(izlaže lišće na stolu) .

Ovo je Javorov list izgleda kao kruna. Jesen požuti list kao da je zlatna kruna (ovo se smatra dva ili tri letak) .

Sada odaberite svoj favorit plahtu i sjedne za stolove.

Razmislimo o tome što možemo učiniti letci(poslušajte dječja nagađanja). Nacrtajmo dar Jesen. I crtat ćemo ne samo tako, nego iz prirode. To rade umjetnici lišće Slika je izgledala kao prava stvar. Pogledajte izbliza list, zaokružite ga prstom da biste zapamtili oblik. Prvo, crtajmo list s olovkom a zatim ga obojite.

Tijekom sata učiteljica savjetuje djecu kako miješati boje na paleti, dodajući tamnije boje svijetlim.

na kraju lekcije učitelj nudi da se divi nacrtanom lišće jedni druge i razmislite što možete njima ukrasiti.

Književnost: Pjesma O. Driza:"Što se dogodilo",

I. A. Lykova: Vizualna aktivnost u vrtiću. Senior grupa.

Povezane publikacije:

"Jesenje lišće". Crtamo u netradicionalnoj tehnici"Crtamo u netradicionalnoj tehnici" Tema: "Jesensko lišće" Sadržaj programa. Naučite djecu da rade u tehnici "spray". Negujte točnost.

Primjena u tehnici oblaganja. Za lekciju su nam potrebni: pripremljeni listovi papira (koje ćemo podijeliti na dvije polovice, valovite.

Skrećem vam pozornost na ne komplicirani zanat vlastitim rukama. Modul od jesenskog lišća. Potreban materijal za izradu modula: -Dvostrano.

Vytynanki je vrlo drevna vrsta primijenjene umjetnosti Slaveni. Koristio se za ukrašavanje domova kako u svakodnevnom životu tako i za blagdane.

GCD za malu djecu "Jesensko lišće" Tema: Jesensko lišće Umjetničko stvaralaštvo: - probuditi kod djece interes za zajedničko stvaralaštvo - crtanje bojama.

Jesenje lišće Apstraktni spoj izravno obrazovne aktivnosti centri aktivnosti s djecom od 4-5 godina Tema: Jesensko lišće Sredstva: buket.

Sažetak sata u mlađoj skupini "Jesensko lišće" Predškolska ustanova iz državnog proračuna obrazovna ustanova Dječji vrtić br. 3. Nevski okrug. SAŽETAK Neposredno odgojno.

Majstorska klasa crtanja za djecu od 5-6 godina: " šarena jesen».

Autor: Matveeva Alla Valerievna, odgojiteljica MBDOU d / s k / u br. 18, selo Razvilka, Lenjinski okrug, Moskovska regija.
Opis: Majstorska klasa crtanja na temu: "Šarena jesen" za stariju djecu predškolske dobi koristeći nekonvencionalnu tehniku ​​crtanja: “bockati” tvrdim polusuhim kistom. ovaj posao zanimljiv je materijal za odgojitelje i roditelje pri poučavanju djece kreativnosti korištenjem netradicionalne tehnike crtanje.
Svrha rada: kompozicija “Šarena jesen” bit će prekrasan ukras za kutak MBDOU-a “Naš vernissaž”, sudionik izložbe “Jesenski kaleidoskop” i ukras za garderobu grupe.
Cilj: podučavajući djecu kako stvoriti kompoziciju "Šarena jesen" nekonvencionalnom tehnikom crtanja: "bockanje" tvrdim polusuhim kistom.
Zadaci: Nastavite upoznavati djecu s tehnikom: "bockajte" tvrdom polusuhom četkom. Naučite postaviti sliku na cijeli list papira. razvijati mišljenje, Kreativne vještine, fine motoričke sposobnosti prstima. Formirati estetski okus, osjećaj za boju i kompoziciju. Popraviti tehnike rada s četkom: cijelom hrpom i krajem četke. Za poboljšanje sposobnosti nijansiranja lista papira tehnikom: crtanje "na sirovom". Njegovati točnost, neovisnost.
Opis netradicionalnih tehnika crtanja korištenih u ovom radu:
- crtanje "na sirovom" - tehnika u akvarelu, kada se boja nanosi na papir obilno navlažen vodom;
- "bockamo" tvrdim polusuhim kistom - kist s tvrdim dlačicama spuštamo u gvaš i udaramo po papiru držeći ga okomito. Prilikom rada četka ne pada u vodu. Tako je ispunjen cijeli list, kontura ili predložak.
Jesen je lijepo godišnje doba. Oduvijek su je najviše pjevali pjesnici i nadahnuti umjetnici lijepe slike.
Kako lijepa jesen
U šarenoj haljini,
Na vedrom nebu pjevaj
Javor gori kao plamen.
Breza iznad vode
Zlatna svijeća.
I lišće pluta
Niz tihu rijeku.
T.A. Shorygin.

Dragi kolege! Predstavljam vam majstorsku klasu koja će vam pomoći stvoriti jesensku kompoziciju na temu: "Šarena jesen".
Za rad nam je potreban materijal:
1. Akvarel papir (veličina A4)
2. Jednostavna olovka.
3. Ulje za crtanje.
4. Akvarelne boje.
5. Gvaš boje.
6. Pile četke br.5, br.3.
7. Ravni kist s tvrdim vlaknima br.12.
8. Staklo - neprolivanje.
Pripremni rad s djecom: razgovori o jeseni, gledanje ilustracija, slika, učenje pjesama, čitanje radova, pogađanje zagonetki, crtanje drveća, provođenje GCD-a na temu: „Jesen“.

Redoslijed izvođenja:

Pripremimo sve potrebnog materijala za posao


Nacrtajte liniju horizonta jednostavnom olovkom (podijelite list papira na dva dijela: nebo i zemlju).


Kistom za hrpu (br. 5) bojimo list papira akvarelima u plavu i smeđa, tehnikom - crtanje "na sirovo".




Pozadina je spremna (vidi napomenu).


Zatim nastavljamo rad s gvaš bojama.
Bijelom bojom nacrtajte debla breze, počevši od kraja kista i postupno pritiskajući cijelu hrpu.



Smeđom bojom nacrtajte debla javora, koristeći istu tehniku ​​crtanja.



Krajom četke obojite grmlje u smeđu boju.



Rad nastavljamo tehnikom “poking” tvrdom polusuhom četkom
Žutom bojom označavamo konture kruna breza.



Preko krunica bojimo žuto.



Dodajte nekoliko zelenih mrlja u sredini.


Crvenom bojom označavamo konturu kruna javora.



Obojite krune crvenom bojom



Dodajte mrlje narančaste i žute.



Narančastom i crvenom bojom crtamo lišće na grmlju.

Ured za obrazovanje jugoistočnog okruga

Državna obrazovna ustanova dječji vrtić

kompenzacijski tip br. 2099

Sažetak obrazovnih aktivnosti

iz oblasti "Umjetničko stvaralaštvo"

na temu: „Crtanje „Jesensko lišće“.

(za djecu (ZPR) starije skupine)

Sažetak su sastavili i proveli:

učiteljica Voronkova O.V.

2011

Tema: „Crtanje „Jesenskog lišća“.

Pripremni radovi: Promatranje opadanja lišća u šetnji. Ispitivanje i skupljanje jesenskog lišća lijepog oblika i boje. Didaktička igra "S kojeg drveta je list?"

Metodičke metode: Razmatranje lijepog jesenskog lišća, trenutak iznenađenja, čitanje pjesme O. Driza “Što se dogodilo”, prikaz metoda rada, objašnjenja, objašnjenja, naznaka, poticaja.

vizualni materijal : Paket (kutija) s letcima.

brošura: Akvarelne boje, bijeli listovi papira, palete, kistovi, staklenke s vodom, olovke ili ugljen, gumica. Jesensko lišće koje djeca skupljaju prije nastave ili u šetnji.

Tijek edukativnih aktivnosti:

1.Motivacija odgojno-obrazovnih aktivnosti

Prije nastave djeca sjede na tepihu. Učiteljica čita djeci pjesmu O. Driza "Što se dogodilo":

Oh što je bilo

Što se dogodilo!

Vrata su se tiho otvorila

I tiho zatvoreno.

Sudili smo, veslali smo

Da, i odustao od razmišljanja:

Tko smo mi preko praga

Bacio žuti list

Pismo s jeseni?

Učiteljica djeci pokazuje kutiju, otvara je i kaže da je i naša grupa dobila paket od Jesena. Paket sadrži prelijepe listove. Poziva djecu da priđu i odaberu jedan po jedan letak (učitelj postavlja letke na stol kako bi djeci bilo zgodnije pregledati i birati).

2. Glavni dio.

Učiteljica poziva djecu da sjednu na svoja mjesta i razmisle što mogu učiniti s lišćem. Nakon odgovora djeci se savjetuje da nacrtaju jesenske darove – lišće. I crtajte ne samo tako, već iz prirode, kao što to rade umjetnici, tako da lišće na našim crtežima izgleda kao pravo. Da biste to učinili, morate pažljivo pregledati list, zaokružiti ga prstom da biste zapamtili oblik i prvo nacrtajte jednostavnom olovkom (tako da možete izbrisati netočnosti gumicom), a zatim slikati akvarelima, točno odabirom boja na paleti.

Učiteljica pokazuje djeci redom dva ili tri lista i traži od njih da lijepim riječima opišu njihov oblik i boju, na primjer, ovako: „Ovo je javorov list, izgleda kao kruna (učiteljica zaokružuje list u zrak, ponavljajući svoj oblik), jesen je obojila ovaj list žuta boja, poput zlatne krune, i dodao nekoliko mrlja - ovdje svijetlozelene, a ovdje narančaste. A ovo je list kestena, podsjeća na dlan s raširenim prstima (učiteljica poziva djecu da pokažu dlanove i rašire prste); za list kestena, jesen je spremila narančastu boju, najprije cijeli list obojila narančastom, zatim pomiješala narančastu sa smeđom na jednom „prstu“, a narančastu sa zelenom na drugom.

Učiteljica savjetuje djeci da pažljivo razmotre darove jeseni i nacrtaju ih tako da lišće na crtežima izgleda kao pravo. Podsjeća vas da prvo nacrtate list

jednostavnom olovkom.

Gimnastika prstiju: "Jesenski buket"

Tijekom sata učitelj pomaže djeci odabrati pravu kombinaciju boja, savjetuje miješanje boja na paleti, dodajući nekoliko kapi svijetlim tamnijim.

3. Završni dio.

5 minuta prije kraja lekcije, učiteljica postavlja jesensko lišće jednostavnog oblika male veličine (lipa, breza) na dječje stolove i nudi da se upoznaju s vrlo zanimljivim načinom crtanja, koji se zove "ispisivanje" . Prikazuje jesenski list, nanosi boju na njega, pokušavajući prenijeti boju lista, i nanosi ga na bijeli papir. Djeca s entuzijazmom pregledavaju otisak i počinju sama "ispisivati".

Prijava br.1

Gimnastika prstiju: "Jesenski buket"


Jedan dva tri četiri pet

Sakupimo lišće

lišće breze,

lišće rowan,

lišće topole,

Aspen lišće.

Skupit ćemo hrastov list

Mama će uzeti jesenski buket.


(Djeca savijaju prste, počevši od velikog).

(Stisnite i opustite šake.)

(Prsti su savijeni, počevši od velikog).

(“Hodanje” po stolu sa srednjim i kažiprstom).