Šetnja u 2. mlađoj skupini na jesen. Jutarnja šetnja u drugoj mlađoj skupini „Drveće u jesen

Cilj:

1. Ponoviti nazive stabala, razgovarati o građi stabala (deblo, grane, pupoljci, lišće);

2. Obrazujte pažljiv stav biljnom svijetu;

3. Formirati kognitivni interes za svijet biljaka;

Napredak hoda

ja Spoznaja (kognitivna istraživanja i govorna aktivnost).

Spakirajte dječju torbu za jesenski izlazak

U jesen, zbog promjenjivog vremena, mnogi se boje voditi djecu u šetnju, a to je greška. I ujesen moramo što više šetati s bebama jer im se tako poboljšava imunitet i pozitivno utječe na razvoj i zdravlje djeteta. U šetnji će vam trebati: Tetra pelena za brisanje bebinog lica ili prsa tijekom hranjenja, 2 jednokratnu pelenu, rupčić za pohabane pelene, vlažne maramice, krema protiv starenja, bradavica, mliječna formula. Također je dobro imati navlaku za kišu za kolica i kišobran.

1. promatranje. Hajde djeco, da vidimo što imamo na našoj stranici? (odvedite djecu na drvo).Što je ovo? (Drvo).

Tako je, dobro pogledajte stablo. Drveće, kao i ljudi, ima glavu, ruke i noge. Deblo drveta je glava. Ruke su grančice, lišće. Noge su korijen. Samo drvo je veliko, visoko, ima deblo koje raste iz korijena iz zemlje. Voda s hranjivim tvarima tla diže se uz deblo i grančice, a zatim do pupova. Djeco, što mislite što se događa s drvećem u jesen? (Svako stablo se priprema za zimski san). Zašto se drveće priprema za zimski san? (Postalo je prohladno, a zimi još hladnije). Koje su boje listovi? (žuta, crvena).

Za jesensku šetnju nosite "na pljosku"

Novorođenčad se rađa s nezrelim termoregulacijskim centrom. Sazrijeva u prvom mjesecu života, pa se novorođenče treba toplo odjenuti. Osim toga, dijete je u hodu još uvijek u invalidskim kolicima pa se brže smrzava. Bebe se ne mogu pregrijati – djeca koja su previše odjevena češće obolijevaju jer se njihovo tijelo ne može prilagoditi temperaturnim promjenama. Bolje je dijete odjenuti tako da se po potrebi može skinuti jedan sloj odjeće.

U hladnjaku vjetrovitih dana potrebno je navući toplo odijelo i deblju kapu i pokriti ga debljim pokrivačem. Kad pada kiša ili snijeg, i to u zaštitnom kolicu s folijom, zapamtite da djeluje kao dodatni sloj odjeće. ok izbriši Pokrivač za bebe ili ga izvadite iz vreće za spavanje.

2. Pjesme.

Volim jasan jesenski dan

Uz životvornu hladnoću,

Kad oko svih sela

Postoje hrpe - rasute

F. Shkulev

II. Tjelesni razvoj(svladavanje osnovnih motoričkih sposobnosti, izvođenje pokreta prema obrascu).

1. Mobilna igra "Idemo u šumu"

Cilj: pojasniti nazive biljaka, razviti orijentaciju u prostoru.

Zaštitite djetetova usta tijekom jesenske šetnje

Kako biste bili sigurni da bebi nije pretoplo ili prehladno, dodirnite kožu na stražnjoj strani glave. Kad se znoji i vruće, odijevaš ih toplo. Ako je hladno, dijete se smrzava. Na osjetljivu bebinu kožu utječu promjenjivi vremenski uvjeti. Pod utjecajem hladnog jesenskog vjetra možete zacijeliti i osušiti, pa pola sata prije šetnje namažite djetetovo lice i ruke masnom kremom.

Izbjegavajte pare i tvrdoglave šetnje

Koristite samo kozmetiku za bebe koja sadrži minimalno konzervanse i nema miris. Za sunčanih dana premažite bebine izložene dijelove filtriranom kremom. Najbolja mjesta za šetnje s djetetom - park, šuma, vrt sa drvećem. Još gore - prometne ulice, jer buka i ispušni plinovi su štetni za bebu. Izbjegavajte trgovačke centre. Ima propuha i preglasno je za dijete, a u jesen i zimu je temperaturna razlika između unutarnje i vanjske temperature prevelika za dijete. Osim toga, ima ljudi koji kašlju i kišu, pa dijete lako može dobiti infekciju.

Napredak igre: učiteljica, zajedno s djecom, ukrašava čistinu cvijećem, stavlja gljive u blizini stabala, povlači dvije užete na mjestu (označavanje mosta preko rijeke).

Učiteljica zuji, prikazujući parnu lokomotivu:

Choo! Choo! Tyh-choo!

Tyh-choo, lopov-choo!

(Djeca stoje mirno, kreću se u ritmu teksta

naprijed - nazad rukama, gazite nogama.)

Šetajte s divljom svinjom što je duže moguće

Za sunčanih dana možete ići s djetetom na dva-tri sata. Dokazano je da hodanje jača imunološki sustav djeteta. Kod kuće se tijelo susreće s mikroorganizmima i uči reagirati na njih. Zbog toga je manja vjerojatnost da će se razboljeti bebe koje redovito idu u šetnje. Čvrsti dio kisika također poboljšava djetetov mozak. Dopiru do kože čak i po oblačnim danima! Osnova su udobne cipele za hodanje. Ako dojite, obucite se tako da možete dojiti brzo i diskretno.

Ne želim stajati mirno!

Kotači stu-choo, vor-choo,

Sjedni uskoro, ka-choo!

Vlak se najprije kreće polako, a onda brzo "ide". Učiteljica pjeva:

Evo naš vlak vozi, kotači kucaju.

A dečki sjede u našem vlaku.

Choo-choo! Choo-choo-choo! Parna lokomotiva radi.

Daleko, daleko odveo je dečke.

Choo-choo-choo!

Ali ovdje je kraj. "Šššš!" djeca ponavljaju za učiteljem. "Gdje smo ovdje?" pita učiteljica. Ako je djeci teško odgovoriti, pomaže: "Vlak je sve doveo na čistinu na kojoj raste cvijet." Djeca skupljaju cvijeće.

U jesen, kada dani počnu biti sve hladniji i kraći, najbolje je prošetati oko podneva kada je toplo. Vrlo je važno izaći s djetetom u otprilike isto vrijeme – ono navikava bebu na stalni ritam dana. Šetnja po oblačnim danima kada je posuta sjajna je - kiša djeluje kao filter, sakupljajući svako onečišćenje iz zraka. Obuci baloner i obuci se u vodootporne čizme i baloner. Ipak, ne napuštajte kuću ako napustite kuću.

Možete ići dalje

Ponekad će dijete odspavati dok hoda. Nemojte čekati promjenu pelena ako ste odsutni od kuće, ili planirate ići u šetnju na neko vrijeme – što duže vaš izmet dodiruje bebinu kožu, veća je vjerojatnost da će vas zaboljeti.

Sve cvijeće skuplja se u košare, "lokomotiva" daje dugi zvižduk. “Vlak” putuje preko mosta do “šume”, gdje djeca zajedno skupljaju gljive, a zatim jure od stabla do stabla skrivajući se iza njih.

Opet dugotrajni zvižduk lokomotive - svi kreću kući.

U "šumi" učitelj može pitati znaju li djeca nazive drveća kao što su božićno drvce, breza.

Kolica trebaju biti udobna za dijete i majku

Ako je toplo možete okrenuti bebu ispod otvoreno nebočak i na klupi u parku. Međutim, učinite to u hladnijoj prostoriji u zaključanoj prostoriji, na primjer umetanjem kolica u vjetrobranske ljestve. Za bebe rođene u jesen i zimu najbolja su kolica s dubokom brazdom.

Bez obzira na to je li hodanje ugodno, ovisi i veličina kotača. U gradu, na srednjim nogostupima, za manevriranje su najbolji kotači srednje veličine. Mogu se pumpati ili plastificirati. Ako živite u predgrađu ili na selu, odaberite model s kotačima promjera preko 20 cm jer dobro funkcioniraju na trijemovima i neravnim zemljanim cestama. Najbolji od njih su napuhani, što dodatno ublažava šok. Novost su duboka kolica s tri kotača – dva na ručki i jedan ispred.

2. Vježba "Išli smo u šumu po gljive."

A sada smo svi zajedno

Išli smo u šumu po gljive.

(Hodaju u krug.)

Sjeli su, sjeli.

Bijela gljiva pronađena u travi.

(Čučnjevi, ruke na pojasu.)

Medonosne gljive rastu na panju,

Oslonite se na njih dečki.

Sagnite se - jedan, dva, tri

I pokupite ga u košari.

Jednostavan za manevriranje invalidska kolica, budući da tricikl bolje svladava neravnine. Također je važno pauzirati kolica. Mora biti mekana i izdržljiva. No, ne može biti premekano, jer će kolica zalepršati na svaku neravninu. Ako hodate po različitim vrstama terena, najbolje je provjeriti model s podesivim ovjesom.

Najvažniji dio šetnje počinje prije samog izleta. Kako sljedeći dan zbog prehlade ne biste proveli u krevetu, vrijedi se pobrinuti za odgovarajuću odjeću. Dobra i godinama iskušana ideja za odijevanje za žarulju - svaki sloj odjeće obavlja svoju funkciju, štiti tijelo i od vlage i od hladnoće. Međutim, treba imati na umu da pregrijavanje tijela nikada ne donosi ništa dobro. Način da provjerimo nije li našoj bebi pretoplo je da dodirnemo vrat – tu je temperatura tijela.

(Nagnuti se naprijed.)

Evo oraha na drvetu,

Tko će skočiti najviše?

(Ruke na pojasu, skačući na mjestu.)

Ako želite dosegnuti

Morate se sagnuti u leđa.

(Ruke na pojasu, savijte se unatrag.)

Otišli smo na šumski travnjak,

Podižemo noge više.

(Hodaju s visokim koljenima.)

Kroz grmlje i humke,

Novorođenče se može pripremiti za šetnje, verandu. Zatim se oblačimo u šetnju i otvaramo prozor na nekoliko minuta. Svjež zrak je važan za novorođenčad, pa ovisno o vremenu i prilikama nastojimo više vremena provoditi u šetnji. Bolje je ostaviti bebu da se hrani i pričekati oko 40 minuta. Za to vrijeme možete spakirati torbu za šetnju s pelenama za presvlačenje i ostalim potrepštinama za punjenje i hranjenje. Prije nego krenete, trebate nanijeti bebu kremom za lice i ruke.

Koliko je vremena potrebno za šetnju parkom ili šumom? Ovisi o vremenu i našem ritmu dana. Važno je da se šetnje odvijaju, po mogućnosti u isto vrijeme. U jesen je idealno vrijeme za putovanje podne kada je najtoplije. Prepreka u hodu neće nužno biti lagana kiša, a onda - osigurajte kolica vodootpornim materijalom.

Kroz grane i panjeve.

(Prolazi kroz predmete,

postavljeno na stranicu.)

Tako su zabavno hodali -

Nije posrnuo, nije pao.

Pocrvenio od šetnje

Sjeli su piti mlijeko.

3. Hitna pomoć (ekološka igra u prirodi).

Ciljevi: njegovati brižan odnos prema biljkama, želju za pomoći, razvijati zapažanje.

Ako se beba ne želi voziti u kolicima - plače, nervozna je - onda će biti šal ili ergonomski remen za šetnju. Dok beba spava, možete je lagano premjestiti u invalidska kolica i nastaviti hodati. Ako planirate duži boravak, dobro je prvo upoznati područje, bilo da se radi o klupama ili mjestima koja su prilagođena roditeljima i mala. Tada se možemo zaustaviti, premotati i hraniti. Ako je mami neugodno hranjenje na javnom mjestu, dobro je ponijeti šal ili bilježnicu koju može pokriti.

Zadatak igre: pregledati "bolesnike" - drveće i grmlje, uočiti osakaćene grane i pružiti potrebnu pomoć.

materijali:štapovi, užad, krpe, škare.

Napredak igre : djeca zaobilaze mjesto sirotišta - "napraviti zaobilaznicu"; ako ima “bolesnih”, pruža im se potrebna pomoć.

4. Igra male pokretljivosti "Izloži sam"

Također možete prošetati i pokupiti hranu zamotanu u termoskupljajuću hranu. U slučaju hranjenja modificiranim mlijekom, potrebno je sa sobom ponijeti toplu vodu u termopakiranju i odmjerenu dozu mliječne formule, dodala je primalja Katarzyna Plaza-Piekarzewska.

Zadnji trenuci za duge šetnje. Povezivanje s prirodom također vam daje priliku da sami istražite svijet. Jesen je savršeno vrijeme za branje kestena ili starijih žira. Možda zajedno s našom bebom kreiramo prvu kolekciju lišća u jesenskim bojama? Nakon avanturističkog izlaska, na rukama možemo držati i zanimljivu zbirku neželjenih suboraca. Mališani još nemaju higijenske navike pa se preporuča u svakodnevni ritual zabave i šetnje uključiti pranje ruku te skidanje kape ili cipela.

Cilj: razviti fine motoričke sposobnosti ruke

Napredak igre: Postavljanje kruga od grančica.

III. Radna aktivnost: prikupljanje slomljenih grana na mjestu.

Cilj: odgajati marljivost, želju za pomoći odraslima.

Reference

1. Organizacija dječjih aktivnosti u šetnji. . Autor/sastavljač: Kastrykina V.N., Popova G.P. godina 2012

2. prema programu koji su uredili M. A. Vasiljeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova. Drugi mlađa grupa/ aut.-stat. O. P. Vlasenko (i drugi). - Ed.2nd - Volgograd: Učitelj, 2012.-262str.

3. Tjelesni odgoj u Dječji vrtić. Druga juniorska grupa

4. Zapažanja okoliša i pokusi u vrtiću: Metodički vodič.

odgojiteljica Agencije za pitanja obitelji i djece

Republika Tyva GBOU RT "Dječji dom"

Više zanimljiva informacija možete čitati i raspravljati na forumu

Sažetak sata u 2. mlađoj skupini na temu: Jesen


Leshchenko Anna Viktorovna, učiteljica
Mjesto rada: MBOU "Shegarskaya srednja škola br. 1", str. Melnikovo
Dob: Druga juniorska grupa
Opis materijala: materijal koji se koristi za mlađu djecu predškolske dobi, bit će zanimljivo odgajateljima i roditeljima.
Pedagoški cilj: upoznavanje djece s brezovim šumom.
Zadaci:
Razvijanje: Razvijati dječje pamćenje i pažnju, razvijati govornu komunikaciju djece.
Obrazovni: Formiranje holističke slike svijeta, odgajati brigu za okoliš, odgajati pozornost i zanimanje za prirodne pojave i okolne objekte, odgajati kognitivni interes za prirodu, želju za provođenjem više vremena na svježem zraku, vidjeti ljepotu divljine, volim to.
Obrazovni: Upoznavanje s brezom, naučite prepoznati stabla po njihovim karakteristikama.
Aktivnosti: razigran, edukativan.
Integracija obrazovna područja: Kognitivni razvoj, umjetnički i estetski razvoj, razvoj govora, društveni i komunikacijski razvoj.
Rad na rječniku: jesen, pada lišće, žuta, breza.
Pripremni radovi:
1. Razgovor o godišnjim dobima, o njegovim znakovima;
2. Crtanje jesenskog krajolika;
3. Čitanje pjesama o brezi;
4. Promatranje breze u različitim vremenskim uvjetima.
Implementacija znači:
1. Brezovo lišće.
Tijek šetnje.
Djeca postaju u polukrugu. Učiteljica čita pjesmu o brezi:
Sve u naušnicama. Ne bojati se
Mećave i mraz.
Matica s bijelim cijevima
ruska breza.
(Autor A. Grishin)
Učitelj prilazi drvetu.
- Dečki, recite mi kakvo je ovo drvo?
- Da, to je breza. Kako ste znali da je breza?
- Gledaj, koje boje joj je deblo?
- Bijela, a ima crne pruge, trebaju joj da diše. Ona udiše prljavi zrak i izdiše čist, čist zrak koji udišemo.
Pogledajte kako se nalaze grane breze. Usmjereni su prema gore, kao da posežu za suncem. Pokažimo kako grane breze posežu za suncem: Dižemo ruke i protežemo se, protežemo, protežemo. Dodirnimo deblo breze, pogledajmo kako je kora breze tvrda, kao kamen, hrapava, izgleda kao koža, vrlo je debela i drvo je toplo.
- A i naša breza je modna, nosi naušnice, neke su žute, druge zelene.
Pogledajmo lišće breze. Vidite kakvog su oblika i boje? Osjetite ih. Listovi su odozgo glatki, odozdo hrapavi, boja: tamnozelena, slična ovalnoj; okrugla poput lopte.
- Idemo igrati igru: "Moja kuća" (Učiteljica ocrtava prostor za igru, kućicu breze, djeca hodaju, a kad čuju režanje, trče u kuću. 3-4 puta).
- A sada ćemo popraviti znakove jeseni:
1 Lišće pada u jesen;
2 Listovi mijenjaju boju: postaju crveni i žuti;
3 Ptice odlete u toplije krajeve;
4 Ljudi beru;
5 Vrijeme se mijenja, hladi se;
- Prisjetimo se kakvo je vrijeme bilo jučer? A sada ćemo s vama skupljati raznobojno lišće za jesenski herbarij. (Učitelj i djeca skupljaju lišće, razgovaraju o njihovoj boji, obliku)
Kako lijepo lišće imamo. Jeste li uživali u šetnji? Želite li se vratiti ovdje? Što ste danas novo naučili? Nažalost, svi moramo ići, ali sigurno ćemo se ovdje vratiti.
Djeca postaju parovi, i idu u grupu.