Aká je myšlienka diela bude známa ostrá. Zhrnutie literárneho čítania na tému „G.B. Oster

Ciele: priblížiť žiakom tvorbu G. Ostera; rozvíjať Tvorivé schopnosti deti využívajúce hranie rolí; zlepšiť expresívne čitateľské zručnosti; rozvíjať logické myslenie, samostatné pracovné zručnosti; naučiť sa vyberať slová z textu na podporu ich myšlienok.

Plánované výsledky: žiaci by mali vedieť čítať dielo nahlas s postupným zvyšovaním tempa čítania a prechodom k čítaniu k sebe; pochopiť črty humorného diela; analyzovať názov diela; porovnajte hrdinov diela; charakterizovať ich konanie pomocou antoným; obnoviť postupnosť udalostí otázkami; vyberte slová z textu na podporu svojich myšlienok.

Vybavenie: portrét G. Ostera, výstava jeho kníh; karikatúra založená na knihe "Cvičenie pre chvost"; karty úloh.

Lekcia 1

I. Organizačný moment

Čítanie básne naspamäť.

III. Rozcvička reči

- Vymyslite si pokračovanie básne: Raz, dva, tri, štyri, päť!

IV. Stanovenie cieľov lekcie

Dešifrujte, čo je tu napísané.

1. 6,1; 2,3; 3,2; 6,1; 2,1; 2,3; 3,2; 6,3.

2. 2,1; 2,4; 5,3; 6,4; 2,3.

Dostali sme: "Grigory Oster."

V. Práca na téme vyučovacej hodiny

Učiteľkin príbeh o G. Osterovi

- Pri zmienke o tomto mene sa ľudia okamžite začnú usmievať, pretože - príjemné spomienky na to, čo čítali a videli. Viete kto to je? (Odpovede detí.)

Áno, toto je spisovateľ, ktorý prišiel s nádhernou Zlou radou. A tiež príbehy o opici a jej kamarátoch.

Učiteľský materiál

Grigorij Bentsionovič Oster sa narodil v roku 1947 v Odese v rodine prístavného mechanika. Detstvo prežil v Jalte. Hovoril o sebe zábavná historka: „Keď som mal dva-tri roky, stal sa mi taký príbeh. Rodičia boli v práci, babička odišla k susedom. Zobudil som sa, vstal z postele a keďže som bol bosý a v košeli, išiel som na verandu. V ten deň na Jalte napadol sneh, ktorý tam bol veľmi zriedkavý. Uvedomil som si, že je zlé chodiť po snehu naboso, vrátil som sa, obul si dedkove topánky a išiel po ulici. Babička sa vrátila, zistila, že v byte nikto nie je a s hrôzou videla na verande veľké stopy obrovského sedliaka, ktorý ma údajne uniesol. S krikom a davom susedov sa vyrútila na ulicu a utekala za stopami v snehu. Za rohom ma všetci videli kráčať do diaľky.

Po ukončení štúdia stredná škola v roku 1966 slúžil G. Oster v Severnej flotile, potom sa vrátil do Odesy, ale čoskoro odišiel do Moskvy a vstúpil do Literárneho inštitútu M. Gorkého na dramatické oddelenie. Počas rokov štúdia napísal niekoľko divadelných hier bábkové divadlá.

Slávu autorovi priniesla prvá kniha Ako dobre dávať darčeky. Štyri z jej postáv - opica, slon, papagáj a boa - sa zamilovali do dospelých v sérii kreslených filmov. Nie je to tak dávno, čo boli knihy nová séria G. Oster: „Problémová kniha. Milovaná pomôcka v matematike“, „Fyzika. Neviditeľná pomôcka. Taskmaster“ a ďalšie.

VI. Minúta telesnej výchovy

Ráno - z cvičenia

Slnko sa pozrelo do postele -

Jeden dva tri štyri päť.

Všetci robíme cvičenia

Musíme si sadnúť a postaviť sa.

Roztiahnite ruky širšie.

Jeden dva tri štyri päť.

Ohnúť sa - tri, štyri,

A skočte na miesto.

Na špičke, potom na päte.

Všetci robíme cvičenia.

Úryvok z knihy G. Ostera

(Text „Poznajme sa“ na s. 153-158 číta učiteľ a žiaci.)

Čo si myslíte, že čítame: rozprávku, príbeh alebo báseň? Zdôvodnite svoj názor.

- Pomenujte postavy v príbehu.

Prečítajte si pasáže o tom, ako postavy medzi sebou komunikovali, čo robili, keď sa dali dokopy.

Prečo ich kedysi prekvapili slová opice? Čo navrhla?

- Povedzte nám, ako postavy zahrali scénu zoznámenia.

- Zahrajte si túto scénu so svojimi priateľmi.

(Deti sa rozdelia do skupín a pripravia dramatizáciu.)

Prečo postavy opakovali hru niekoľkokrát?

Pamätajte si, ako ste sa stretli so svojimi priateľmi. Povedz nám o tom.

(Môžete si pozrieť fragment karikatúry o priateľoch.)

VIII. Reflexia

- Čo ste sa naučili v lekcii?

Za čo by ste sa pochválili?

- Čo ste urobili obzvlášť dobre?

IX. Zhrnutie lekcie

Aký príbeh ste sa naučili v triede?

- Porovnajte verše zostavené na začiatku hodiny s riekankou z diela G. Ostera. Existuje niečo podobné?

Domáca úloha

1. Pripravte si expresívne čítanie rozprávky.

2. Nájdite knihu G. Ostera „Zlé rady“, pripravte si expresívne čítanie jednej z nich.

Priebeh lekcie číslo 2

I. Organizačný moment

II. Kontrola domácich úloh

Čítanie „Zlých rád“ od G. Ostera.

III. Rozcvička reči

- Predstavte si báseň Michaila Yasnova ako „bzučiace“ čítanie.

My a vtáky

Míňame vtáky

Všetko ako je -

štruktúra, perie,

A čo a koľko môžu jesť,

Preleťte ich a toho chlapa.

Míňame vtáky.

Letia nad nami

Pohľad na školské svetlá

A oni o nás nevedia.

Žijú medzi hustými konármi,

Vyveďte ich kurčatá

Kým školáci o nich

Doodle sú vyvedené.

Ak by to bolo naopak...

Leteli sme voľne

Potom by boli celý rok

V škole nás prešli:

O čom sa bavíme, čo napchávame,

Čo ste jedli cez prestávku?

S kým si bojoval...

A my by sme

- Prečítajte si to nahlas.

IV. Stanovenie cieľov lekcie

Dnes budeme pokračovať v práci na úryvku z knihy „Cvičenie pre chvost“ od spisovateľa Grigorija Bentsionoviča Ostera. Ďalej sa budeme učiť, ako rozdeliť text na časti, zostaviť plán a rozprávať sa o ňom.

V. Práca na téme vyučovacej hodiny

(Žiaci si po častiach prečítajú text „Spoznajme sa“ a urobia plán.)

Vzorový plán

1. Apelujte na dieťa.

2. Hry a zábava každý deň.

3. Škoda, že sa už poznáme...

4. Poďme sa zoznámiť!

5. Hra o zoznámenie.

VI. Minúta telesnej výchovy

Myši vstali v okrúhlom tanci.

Mačka narazila na bubon.

Myši začali tancovať

Rozdávajte cukríky všetkým.

(Oni tancujú.)

Tra-la-la, tra-la-la!

Celá zem sa triasla.

(Naklonenie.)

VII. Pokračovanie v práci na téme lekcie

1. Prerozprávanie textu podľa plánu

(Žiaci prerozprávajú text „Poďme sa zoznámiť“ podľa plánu.)

2. Krížovka podľa textu

2. Je taký slušný. (Sloníča.)

3. Je taký šikovný. (Papagáj.)

4. Čo ním zatriasli, keď sa stretli. (Krídlo.)

5. Čo dostali naši hrdinovia od známosti. (Potešenie.)

6. Spievala vtipné pesničky. (Opica.)

7. Papagáj spod neho vyliezol. (Krík.)

8. Čo ním zatriasli, keď sa stretli. (Chvost.)

9. Ten, čo bol skrútený ako švihadlo. (Boa.)

10. Čo ním zatriasli, keď sa stretli. (Kmeň.)

(Kľúčové slovo: známosť.)

VIII. Reflexia

- Vyberte a pokračujte v ľubovoľnej vete.

V dnešnej lekcii som sa naučil...

V tejto lekcii by som sa pochválil za...

Po vyučovaní som chcel...

Dnes sa mi podarilo...

IX. Zhrnutie lekcie

— Aké diela G. Ostera sme začali čítať?

Čo vás obzvlášť zaujalo?

Domáca úloha

1. Pripravte sa krátke prerozprávanie rozprávky.

G. B. Oster „Poďme sa zoznámiť“ (2. ročník)

Ciele hodiny: oboznámiť študentov s prácou G.B. Oster; rozvíjať tvorivé schopnosti detí pomocou čítania podľa rolí, zlepšovať zručnosti expresívneho čítania; rozvíjať logické myslenie, samostatné pracovné zručnosti; naučte sa vyberať slová na podporu svojich myšlienok.

Počas vyučovania.

    Organizovanie času

    Kontrola domácich úloh

    Stanovenie cieľa lekcie

1. červenonohý,

S dlhým krkom.

Škripnutie päty -

Utekajte bez toho, aby ste sa obzreli späť.

(Deti hádajú hádanku, učiteľ napíše hádanku na tabuľu veľkým tlačeným písmom, pod každým písmenom slova sú čísla.)

2. V zime spí

V lete sa úle miešajú.

MEDVEĎ

    Z ... ... ... kopýt lieta prach po poli.

    Dá sa prišiť

Dá sa odtrhnúť

Môže byť najdený

Môžete prehrať.

P U G O V I C A

    Okrúhle, ale nie luk,

Žltá, ale nie olejová,

Sladké, nie cukor

S chvostom, ale nie myšou.

Napísali ste knihu "Tridsaťosem papagájov" Grigorij Oster, vy všetci slávny spisovateľ.

    Učenie sa nového materiálu.

    Technika čítania.

Čítajte bez chýb!

Ahoj ahoj

rešpektovaný - rešpekt

hádaj-hádaj

Vydrž - vydrž

Hovoril - hovoril

Spoznávať – spoznávať

S potešením - s boa constrictor

Učiť sa naspamäť:

Jeden dva tri štyri päť!

Začínam ťa nespoznávať!

Rozptýliť sa, utiecť.

Znova sa stretnúť.

2. Prečítanie úryvku učiteľom.

Ahoj milé dieťa! píše vám detský spisovateľ. Tento spisovateľ som ja. Volám sa Grigory Oster. Ako sa voláš, neviem, ale viem to hádať. A tiež si myslím, že chcete počuť nejakú rozprávku. Ak správne tuším, tak počúvaj. A ak hádam zle a nechcete počuť príbeh, tak nepočúvajte. Rozprávka nikam nesmeruje, počká na vás. Príďte kedykoľvek budete chcieť a budete to všetko počuť od začiatku do konca.

Ale ty, milé Dieťa, ešte príliš neotáľaj, inak sa staneš dospelým a nebude ťa už tak zaujímať počúvať rozprávku o sloníkovi, opici, hroznýšovi a papagájovi. .

Tieto mláďatá slona, ​​papagája, boa constrictor a opice žili v Afrike. Každý deň sa dali dokopy a vymysleli niečo zaujímavé. Alebo len rozprávať. Alebo opica spievala vtipné piesne a boa constrictor, malé slonie a papagáj počúvali a smiali sa. Alebo sloníča kládlo chytré otázky a opica, papagáj a boa constrictor odpovedali. Alebo slonie a opica vzali boa constrictor a skrútili ho ako švihadlo a papagáj ho preskočil. A všetci sa bavili, najmä boa constrictor. Slonie, papagáj, boa constrictor a opica boli vždy radi, že sa poznajú a hrajú sa spolu. Preto boli všetci prekvapení, keď opica raz povedala:

Ach, aká škoda, že sa poznáme!

Nemáte o nás záujem? - urazil sa papagáj.

Nie, nepochopil si ma! - mávla opica rukami. - To som nechcel povedať. Chcel som povedať: aká škoda, že sa už poznáme. Bolo by zaujímavé, aby sme sa všetci opäť spoznali. Rád by som ťa spoznal, sloník, si taký zdvorilý, s tebou, papagáj, si taký chytrý, s tebou, boa constrictor, si taký dlhý.

A ja, - povedal boa constrictor, - by som ťa rád spoznal, opica, s tebou, sloníča, a s tebou papagája.

A ja, - povedalo slonie. - S radosťou.

Ale my sa už poznáme! Papagáj pokrčil plecami.

Tak hovorím, - vzdychla opica. - Aká škoda!

Priatelia! - zrazu povedal boa constrictor a zamával chvostom. Prečo sa znova nespoznáme?

Nemôžete sa stretnúť dvakrát po sebe! - povedal papagáj. - Ak niekoho poznáte, je to navždy. Nedá sa s tým nič robiť.

A my, - navrhlo slonie mláďa, - zoberme si to a najprv sa zoznámime!

Správne! - povedal boa constrictor. - Rozíďme sa a potom sa náhodou stretneme a spoznáme sa.

Ou! - vzrušil sa slon. "Čo ak sa náhodou nestretneme?"

No to jednoducho nie je problém! - povedal papagáj. - Ak sa náhodou nestretneme, schválne sa stretneme neskôr.

Opica si zakryla oči rukami a kričala:

Jeden dva tri štyri päť!
Začínam ťa nespoznávať!
Utekaj, utekaj
Znova sa stretnúť!

Keď opica otvorila oči, nikto tam nebol. Potom spoza stromu vyšiel slon. Z trávy vyliezol boa constrictor. A spod kríka vyliezol papagáj. Všetci sa na seba milo pozreli a začali sa spoznávať.

Opica zatriasla papagájovým krídlom. Papagáj zatriasol chobotom slonieho mláďaťa. Sloníča potriaslo chvostom boa constrictor. A všetci si povedali: "Poďme sa spoznať!" A potom povedali: "Veľmi rád som ťa spoznal!"

A naozaj to bolo také milé, že odvtedy sa stretávali dvakrát denne. Ráno, keď sa stretli, a večer pri rozlúčke, pred spaním.

3. Počiatočná kontrola porozumenia.

- O kom je táto rozprávka?

- Kde žili postavy v príbehu?

- Čo zvyčajne robili?

- Prečo sa rozhodli „Rozptýliť a rozptýliť“?

- Aký druh najlepšie vlastnosti všimli ste si opicu u svojich priateľov? Čítať.

- Dokážte textom, že bolo príjemné opäť sa spoznať.

5. Upevnenie a zovšeobecnenie materiálu.

Aké ďalšie knihy od Grigorija Ostera poznáte?

"zlé rady"

Zlé rady pre neposlušné deti (poslušné deti majú zakázané čítať)

Ak má priateľ narodeniny

pozval ťa ku mne,

Necháš darček doma -

Užitočné pre seba.

Skúste si sadnúť vedľa koláča.

Nepúšťajte sa do rozhovorov.

ty pri rozprávaní

Jedzte o polovicu menej sladkostí.

Vyberajte menšie kúsky

Na rýchlejšie prehĺtanie.

Nechytajte šalát rukami

Viac môžete nabrať lyžičkou.

Ak zrazu dajú orechy,

Opatrne ich strčte do vrecka,

Ale neskrývajte tam džem -

Bude ťažké ho vytiahnuť.

Ak k otcovi alebo mame

Prišla dospelá teta

A vedie niektoré dôležité

A vážny rozhovor

Nevyhnutné za nepozorovane

priplížiť sa k nej a potom

Hlasno kričte do ucha:

Stop! Vzdať sa! Ruky hore!

A keď zo stoličky teta

Padá so strachom

A rozliať si to na šaty

Čaj, kompót alebo želé,

Musí to byť veľmi hlasné

Mama sa bude smiať

A byť hrdý na svoje dieťa,

Otec ti podá ruku.

Otec ťa vezme za rameno

A niekam viesť.

Pravdepodobne je tam veľmi dlho.

Otec ťa pochváli.

Ak nie ste pevne

Vyberte si cestu v živote

A ty nevieš prečo

Začnite svoju pracovnú cestu

Porazte žiarovky na verandách -

Ľudia vám povedia: "Ďakujem."

pomáhaš ľuďom

Šetrite elektrinu.

Ak ste pozvaní na večeru

Hrdo sa schovajte pod sedačku

A pokojne tam ležať

Nedá sa hneď nájsť.

A keď spod pohovky

Budú sa ťahať za nohy,

Vylomiť a uhryznúť

Nevzdávajte sa bez boja.

Ak ťa dostanú

A položia ťa k stolu,

Odhoďte pohár

Nalejte polievku na podlahu.

Zakryte si ústa rukami

Spadnúť zo stoličky.

A vyhoď kotlety,

Nechajte ich držať sa stropu.

O mesiac ľudia povedia

S úctou:

Na pohľad je tenký a krehký,

Ale charakter je silný.

Vyhodiť z bytu

Rôzne muchy a komáre

Treba stiahnuť záves

A točiť sa nad hlavou.

Obrazy budú lietať zo stien,

Kvety z okenného parapetu.

Televízor s pádom

Luster narazí do parkiet.

A útek pred revom.

komáre sa rozpŕchnu

A vystrašené muchy

Na juh sa ponáhľa kŕdeľ.

Nikdy nedovoliť

Dajte si teplomer

A neprehĺtajte tabletky

A nejedzte prášky.

Nech bolí žalúdok a zuby

Hrdlo, uši, hlava,

Aj tak neberte lieky

A nepočúvaj doktora.

Srdce prestane biť

Ale pre istotu

Nenalepia vám horčičnú náplasť

A nedajú injekciu.

Ak ste zostali doma

Sám bez rodičov

Môžem vám ponúknuť

Zaujímavá hra.

s názvom „Odvážny šéfkuchár“

Alebo „odvážny kuchár“.

Podstata hry v príprave

všelijaké chutné jedlá.

Navrhujem začať

Tu je taký jednoduchý recept:

Potreba v ockových topánkach

Nalejte matkin parfum

A potom tieto topánky

Naneste krém na holenie

A nalejte ich rybím olejom

S čiernym atramentom na polovicu,

Hoď do polievky, že mama

Pripravené ráno.

A varte so zatvoreným vekom

Asi sedemdesiat minút.

Čo sa dozviete

Keď prídu dospelí.

Ak je váš priateľ najlepší

Pošmykol sa a spadol

Ukážte prstom na priateľa

A chyť sa za brucho...

Nech vidí, ležiac ​​v kaluži, -

Vôbec nie si naštvaný.

Pravý priateľ nemiluje

Smútiť svojich priateľov.

Niet príjemnejšieho zamestnania

Čo vybrať do nosa.

Všetkých to strašne zaujíma

Čo sa skrýva vo vnútri.

Kto sa nenávidí pozerať

Nech sa nepozerá.

Nelezieme mu do nosa,

Nech nepríde.

Porazte priateľov bez oddychu

Každý deň na pol hodinu

A vaše svaly

Stáva sa silnejším ako tehla.

A mocnými rukami

Ty, keď prídu nepriatelia

Môžete v ťažkých časoch

Chráňte svojich priateľov.

Nikdy si neumývajte ruky

Krk, uši a tvár.

Toto je hlúpy biznis

K ničomu nevedie.

Opäť špinavé ruky

Krk, uši a tvár.

Tak načo plytvať energiou

Čas na plytvanie.

Holenie je tiež zbytočné

Nemá to zmysel.

Do staroby sám

Plešatá hlava.

Ak ste na chodbe

Jazdite na bicykli

A stretnúť sa s vami z kúpeľne

Otec šiel von na prechádzku

Neotáčajte sa do kuchyne

V kuchyni je pevná chladnička.

Lepšie brzdi v otcovi.

Otec je mäkký. Odpustí.

Ak ťa mama kúpila

V obchode je len loptička

A zvyšok nechce

Všetko, čo vidí, kúpi,

Postavte sa vzpriamene, päty k sebe

Rozpažte ruky do strán

Otvorte ústa dokorán

A zakričte písmeno: - A!

A keď zhodím tašky,

S výkrikom: - Občania! Úzkosť!

Kupujúci sa budú ponáhľať

S predavačkou na čele,

Vedúci predajne je tu

Poď a povedz mame:

Berte všetko zadarmo

Nech nekričí!

Ak pláva celá rodina

Išiel si k rieke

Nezasahujte do mamy a otca

Opaľovanie na pláži.

Neplač

Nechajte dospelých odpočívať.

Nikoho sa nedotýkať

Skúste sa utopiť.

Aké ďalšie knihy poznáte? Teraz vám predstavím „Problém v matematike“

PREDSLOV

Povieš sadistickú anekdotu? Spisovateľ pre deti prichádza k čitateľom a hovorí: "A napísal som pre vás novú knihu - problémovú knihu z matematiky." Je to asi to isté, ako keby ste na narodeniny dali tanier s kašou namiesto torty. Ale úprimne povedané, kniha otvorená pred vami nie je celkom problémová kniha.

Pre dospelých

Nie, nie, úlohy tu sú skutočné. Pre druhý, tretí a štvrtý ročník. Všetky majú riešenie a pomáhajú skonsolidovať látku preberanú v príslušnej triede. Hlavnou úlohou „zošita úloh“ však nie je upevňovať látku a tieto úlohy nemajú nič spoločné s tým, čomu sa hovorí zábavná matematika. Myslím si, že tieto problémy nevyvolajú medzi víťazmi matematických olympiád žiadny odborný záujem. Tieto úlohy sú len pre tých, ktorí nemajú radi matematiku, ktorí zvyčajne považujú riešenie úloh za únavnú a únavnú prácu. Nech pochybujú!

Pre deti

Milé deti, táto kniha sa schválne volá „Problémová kniha“, aby sa dala čítať na hodine matematiky a neschovávala sa pod lavicou. A ak sa učitelia začnú hnevať, povedzte: "My nič nevieme, ministerstvo školstva to povolilo."

Hasiči sú naučení obliecť si nohavice do troch sekúnd. Koľko nohavíc si dokáže dobre trénovaný hasič obliecť za päť minút?

Ak sa zozadu potichu prikradnete k dedkovi a tatinovi a zrazu zakričíte: „Hurá!“, ocko skočí 18 cm. ťažké roky kto prežil a nie tak, skočí len 5 cm.O koľko centimetrov vyšší ako dedko skočí ocko, keď zrazu počuje „Hurá!“?

Dve čísla 5 a 3 raz prišli na miesto, kde sa povaľovalo veľa rôznych rozdielov, a začali hľadať svoje vlastné. Nájdite rozdiel medzi týmito číslami.

Tolya sa hádal s Koljom, že zje 5 plechoviek krému na topánky, ale zjedol len 3. Koľko plechoviek krému na topánky Tolya nezvládla?

Otec vychoval zo svojho syna porazeného a nosí 2 opasky za rok. Koľko opaskov opotreboval otec za celých jedenásť rokov štúdia, ak je známe, že v piatej triede zostal jeho syn dvakrát v druhom ročníku?

Vo výťahu je tlačidlo prvého poschodia umiestnené vo výške 1m 20 cm od podlahy. Tlačidlo každého ďalšieho poschodia je o 10 cm vyššie ako predchádzajúce. Na aké poschodie sa môže dostať malý chlapec s výškou 90 cm vo výťahu, ak skokom dosiahne výšku o 45 cm vyššiu ako je jeho výška?

Ak na jednu stranu váhy postavíte Dášu, ktorá váži 45 kg a Natašu, ktorá váži o 8 kg menej, a na druhú stranu dáte 89 kg rôznych sladkostí, koľko kg sladkostí budú musieť tie nešťastné dievčatá zjesť? vyvážiť misky váh?

    Zhrnutie lekcie

Prečo sú knihy Grigoryho Ostera naše obľúbené?

Mám sa riadiť zlými radami?

Grigorij Bentsionovič Oster pseudonym "Oster"; rod. 27. novembra 1947, Odesa, Ukrajinská SSR Sovietsky a ruský spisovateľ, scenárista, dramatik, vyznamenaný umelecký pracovník Ruská federácia(2007) Tvorca žánru „Zlé rady“ a autor prvého ruského hypertextového románu „Rozprávka s podrobnosťami“ s pseudonymom „Oster“; rod. 27. november 1947, Odesa, Ukrajinská SSR Sovietsky a ruský spisovateľ, scenárista, dramatik, ctený umelecký pracovník Ruskej federácie (2007) Tvorca žánru „Zlé rady“ a autor prvého ruského hypertextového románu „Príbeh s detailmi


Životopis Grigorij Bentsionovič Oster Rusko, Grigorij Bentsionovič Oster Rusko, Spisovateľ pre deti, ktorý čítajú najmä dospelí. Autor vtipných „učebníc“ pre deti, tvorca niekoľkých najobľúbenejších animovaných seriálov – vrátane Opice, Papagája, Slona či Boa constrictor – a mnohých ďalších neskutočne talentovaných vecí! Spisovateľ pre deti čítaný prevažne dospelými. Autor vtipných „učebníc“ pre deti, tvorca niekoľkých najobľúbenejších animovaných seriálov – vrátane Opice, Papagája, Slona či Boa constrictor – a mnohých ďalších neskutočne talentovaných vecí! B B posledné roky boli knihy novej série G. Ostera: „Problémová kniha. Milovaná pomôcka v matematike“, „Fyzika. Neviditeľná pomôcka. Správca úloh". V posledných rokoch sa objavili knihy novej série od G. Ostera: „Problémová kniha. Milovaná pomôcka v matematike“, „Fyzika. Neviditeľná pomôcka. Správca úloh". V roku 1997 vyšla nová kniha – Vizgkultura. V roku 1997 vyšla nová kniha – Vizgkultura.


Budúci spisovateľ sa narodil v Odese v rodine prístavného mechanika. Po skončení strednej školy v roku 1966, počas tri roky slúžil v Severnej flotile. Budúci spisovateľ sa narodil v Odese v rodine prístavného mechanika. Po ukončení strednej školy v roku 1966 slúžil tri roky v Severnej flotile. V roku 1969 sa vrátil do Odesy. V roku 1970 prišiel do Moskvy, vstúpil do Literárneho inštitútu. M. Gorkého na katedre dramatickej tvorby. Štúdium v ​​neprítomnosti. V roku 1969 sa vrátil do Odesy. V roku 1970 prišiel do Moskvy, vstúpil do Literárneho inštitútu. M. Gorkého na katedre dramatickej tvorby. Štúdium v ​​neprítomnosti. V roku 1982 absolvoval inštitút. V rokoch písal hry pre bábkové divadlá: Muž s chvostom (1976), Všetci vlci sa boja (1979) atď. V roku 1975 vyšla prvá detská kniha. V 80. rokoch 20. storočia pokračuje v písaní hier: „Ahoj opici“ (1983), komédia „Tajný fond“ (1986) atď.; vytvára rozprávkové filmy: "Chlapec a dievča" (1981), "Ako sa stratil hajzlík" (1988), "Prichytený, kto uhryzol!" (1989) a i. V roku 1982 absolvoval ústav. V rokoch písal hry pre bábkové divadlá: Muž s chvostom (1976), Všetci vlci sa boja (1979) atď. V roku 1975 vyšla prvá detská kniha. V 80. rokoch 20. storočia pokračuje v písaní hier: „Ahoj opici“ (1983), komédia „Tajný fond“ (1986) atď.; vytvára rozprávkové filmy: "Chlapec a dievča" (1981), "Ako sa stratil hajzlík" (1988), "Prichytený, kto uhryzol!" (1989) a ďalšie.


V roku 1990 vydal nádherné detské knihy: „Babička Boa“, „Veľký uzáver“, „Zlé rady“ (Kniha pre nezbedné deti a ich rodičov), „Veštenie rukami, nohami, ušami, chrbtom a krkom“, "Detské povery" atď. Píše scenáre pre animovaný seriál "Nabíjanie za chvost", "38 papagájov" a mnoho ďalších. V roku 1990 vydal nádherné detské knihy: „Babička Boa“, „Veľký uzáver“, „Zlé rady“ (Kniha pre nezbedné deti a ich rodičov), „Veštenie rukami, nohami, ušami, chrbtom a krkom“, "Detské povery" atď. Píše scenáre pre animovaný seriál "Nabíjanie za chvost", "38 papagájov" a mnoho ďalších. Je zrejmé, že päť detí G. Ostera ho inšpiruje k vytváraniu ďalších a nových hier a nových hrdinov, vďaka čomu nie je možné zabudnúť na svoje detstvo. Kázajúc štýlom „veľa je málo“, skladá „Príbeh s detailmi“ (1989), ktorý obsahuje také kapitoly: „O pokute, zabudnutej peňaženke, blikajúcej koze, večnom odlúčení a spravodlivosti“, „O nohaviciach plné džemu“ atď. Je zrejmé, že päť detí G. Ostera ho inšpiruje k vytváraniu ďalších a nových hier a nových hrdinov, vďaka čomu nie je možné zabudnúť na svoje detstvo. Kázajúc štýlom „veľa je málo“, skladá „Príbeh s detailmi“ (1989), ktorý obsahuje také kapitoly: „O pokute, zabudnutej peňaženke, blikajúcej koze, večnom odlúčení a spravodlivosti“, „O nohaviciach plné džemu“ atď. G. Oster žije a pracuje v Moskve. G. Oster žije a pracuje v Moskve.


Zaujímavé fakty Koncom 90. rokov Michail Epshtein a Alexander Genis zaradili Grigorija Ostera do zoznamu „Kto je kto v ruskom postmodernizme“. Na tomto zozname 170 mien je Oster jediným spisovateľom pre deti, ktorý „prispel k rozvoju posttotalitnej ruskej literatúry“. Spisovateľ zároveň nikdy nepatril ani k socialistickému realizmu, ani k disidentovi, ani k avantgarde. literárny tábor. Jeho estetika sa podľa kritikov vyznačuje „štylistickým eklekticizmom, podtextom, citátom, hrou signifikantov, iróniou, paródiou a pastišom. Koncom 90. rokov Michail Epshtein a Alexander Genis zaradili Grigorija Ostera do zoznamu „Kto je kto v ruskom postmodernizme“. Na tomto zozname 170 mien je Oster jediným spisovateľom pre deti, ktorý „prispel k rozvoju posttotalitnej ruskej literatúry“. Spisovateľ zároveň nikdy nepatril ani k socialistickému realizmu, ani k disidentovi, ani k avantgardnému literárnemu táboru. Jeho estetika sa podľa kritikov vyznačuje „štylistickým eklekticizmom, podtextom, citátom, hrou signifikantov, iróniou, paródiou a pastišom. V roku 2004 na návrh Putinovej administratívy vytvoril webovú stránku „Prezident Ruska občanom školského veku". V roku 2004 na návrh Putinovej administratívy vytvoril stránku „Prezident Ruska pre občanov školského veku“. Od 7. septembra 2008 spolu so speváčkou Glukozou vedie program „Detské huncútstva“ na STS. Od 7. septembra 2008 spolu so speváčkou Glukozou vedie program „Detské huncútstva“ na STS. V antológii detskej literatúry vydanej v Kanade bol Grigory Oster so svojou „Zlou radou“ najrozšírenejším nákladom 12 miliónov výtlačkov, iní autori boli ocenení maximálne tisícom.V antológii detskej literatúry vydanej v Kanade Grigory Oster s jeho „Zlou radou“ bolo najrozšírenejších 12 miliónov výtlačkov, kým ostatní autori dostali maximálne tisíc.


Knihy „Zlé rady“ „Zlé rady“ „Zlé rady 2“ „Zlé rady 2“ „Zlé rady 3“ „Zlé rady 3“ » „Zoborník úloh z fyziky“ „Príručka úloh z fyziky“ „Legendy a mýty Lavrov Lane“ „Legendy and Myths of Lavrov Lane" "Milovaná matematická pomôcka" "Milovaná matematická pomôcka" "Petka-mikrobi" "Petka-microbe" "Opačné úlohy » "Nepríjemné problémy" "Rozprávka s detailmi" "Rozprávka s detailmi" "The Kniha chutného a zdravého jedla kanibala" Kniha chutného a zdravého jedla kanibala" "Skvelý dotazník pre nepriateľov" "Skvelý dotazník pre nepriateľov" "Mačiatko menom Woof » "Mačiatko menom Woof" "Cvičenie chvosta" "Chvost Cvičenie" "Domáci a divokí dospelí" "Domáci a divokí dospelí" "Divočí a domestikovaní dospelí" "Divočí a domestikovaní dospelí" "38 papagájov" "38 papagájov" "Papamamalológia" "Papamamalológia" "Výchova dospelých" "Výchova dospelých" vysoký" "Ostrov Escado" "Ostrov Escado" "Babička boa constrictor" "Babička boa constrictor" "Veštenie rukami, nohami, ušami, chrbtom a krkom" "Veštenie rukami, nohami, ušami, chrbtom a krkom"


D A D A C N I K MOSKVA "Spark-M" 1992 Odporúčaná Ministerstvom školstva Ruskej federácie ako príručka pre študentov


Milovaná pomôcka v matematike "Nie, nie, úlohy sú tu veľmi reálne. Pre druhý, tretí a štvrtý ročník. Všetky majú riešenie a pomáhajú upevniť látku preberanú v príslušnej triede. Hlavnou úlohou je však "zošit úloh" nemá upevniť látku a už vôbec nie tieto úlohy nemajú to, čomu sa hovorí zábavná matematika. Pre druhý, tretí a štvrtý ročník. Všetky majú riešenie a pomáhajú skonsolidovať látku preberanú v príslušnej triede. Hlavnou úlohou „problémovej knihy“ však nie je upevňovať látku a tieto úlohy nemajú nič spoločné s tým, čomu sa hovorí zábavná matematika. Myslím si, že tieto problémy nevyvolajú medzi víťazmi matematických olympiád žiadny odborný záujem. Tieto úlohy sú len pre tých, ktorí nemajú radi matematiku, ktorí zvyčajne považujú riešenie úloh za únavnú a únavnú prácu. Nech majú pochybnosti Myslím si, že tieto problémy nevyvolajú u víťazov matematických olympiád žiadny odborný záujem. Tieto úlohy sú len pre tých, ktorí nemajú radi matematiku, ktorí zvyčajne považujú riešenie úloh za únavnú a únavnú prácu. Nech pochybujú


Zlá rada. Nedávno vedci zistili, že na svete sú neposlušné deti, ktoré robia všetko naopak. Sú dané užitočné rady: "Umyť ráno" - berú a neumývajú. Hovorí sa im: "Ahojte sa navzájom," - okamžite sa začnú nezdraviť. Vedci prišli s myšlienkou, že takýmto deťom treba dávať nie užitočné, ale škodlivé rady. Urobia opak a dopadne to tak akurát. Zlá rada. Nedávno vedci zistili, že na svete sú neposlušné deti, ktoré robia všetko naopak. Dostávajú užitočné rady: "Umyte sa ráno," - berú a neumývajú. Hovorí sa im: "Ahojte sa navzájom," - okamžite sa začnú nezdraviť. Vedci prišli s myšlienkou, že takýmto deťom treba dávať nie užitočné, ale škodlivé rady. Urobia opak a dopadne to tak akurát. TÁTO KNIHA JE PRE NEZNALÉ DETI. Deti! Bratia a sestry! Dajte túto knihu na prečítanie svojim rodičom - a oni vás okamžite prestanú vzdelávať, jednoducho zabudnú na vašu existenciu, kým si túto knihu neprečítajú nahlas najskôr sebe a potom všetkým susedom a priateľom! Tieto „zlé rady“ sú užitočné pre každé normálne nezbedné dieťa! TÁTO KNIHA JE PRE NEZNALÉ DETI. Deti! Bratia a sestry! Dajte túto knihu na prečítanie svojim rodičom - a oni vás okamžite prestanú vzdelávať, jednoducho zabudnú na vašu existenciu, kým si túto knihu neprečítajú nahlas najskôr sebe a potom všetkým susedom a priateľom! Tieto „zlé rady“ sú užitočné pre každé normálne nezbedné dieťa!


Mačiatko menom Woof. Nádherný príbeh o známom mačiatku Woofovi, ktorý sa zvedavo učí svet. Zoznámi sa s problémami, schováva sa pred búrkou s priateľom. Dozviete sa o všetkých dobrodružstvách mačiatka z tejto knihy od Gregoryho Ostera Mačiatko menom Woof. Nádherný príbeh o známom mačiatku Woofovi, ktorý je zvedavý na svet okolo seba. Zoznámi sa s problémami, schováva sa pred búrkou s priateľom. Dozviete sa o všetkých dobrodružstvách mačiatka z tejto knihy od Grigoryho Ostera































Povoliť efekty

1 z 27

Zakázať efekty

Pozri podobné

Vložiť kód

V kontakte s

Spolužiaci

telegram

Recenzie

Pridajte svoju recenziu


Anotácia k prezentácii

Prezentácia na tému "Grigory Bentsionovich Oster" hovorí o ruský spisovateľ, scenárista, dramaturg, televízny moderátor. Oster je ctený umelecký pracovník Ruskej federácie. Tvorca žánru „Bad Advice“ a autor prvého ruského hypertextového románu „A Tale with Details“.

  1. "Nabíjanie za chvost"
  2. "zlé rady"
  3. Potom spisovateľ prišiel s
  4. "Rozprávka s detailmi"
  5. Výročia detských spisovateľov

    Formátovať

    pptx (powerpoint)

    Počet snímok

    Novíková D.I.

    Publikum

    Slová

    Abstraktné

    Súčasnosť

    účel

    • Aby učiteľ učil

snímka 1

snímka 2

Jeden z najčítanejších a najpublikovanejších detských spisovateľov súčasnosti sa narodil v Odese v rodine námorníka. Poéziu začal písať vo veku 16 rokov. Prvá zbierka vyšla v Murmansku v roku 1975, keď spisovateľ slúžil ako námorník v Severnej flotile. Dištančné vzdelávanie v Literárny ústav trvalo 12 rokov. Počas tejto doby pracoval v Jalte ako strážca v Glade of Fairy Tales, napísal veľa scenárov pre karikatúry, detské hry a básne.

snímka 3

V roku 1990 vydal prvú knihu Zlé rady. Alebo "Porušenie pravidiel slušnosti, slušnosti, etikety a ďalších." Učitelia z nej omdlievali a deti a rodičia s radosťou čítali.

snímka 4

„Ak si na chodbe
Jazdite na bicykli
A smerom k vám z kúpeľne
Otec šiel von na prechádzku
Neotáčajte sa do kuchyne
V kuchyni je pevná chladnička,
Lepšie brzdi v otcovi,
Otec je mäkký. Odpustí."

snímka 5

Po „zlých radách“ začal Grigory Oster skladať nenudné problémy a vyšla „Kniha problémov“. PROBLÉM: 150 chlapcov ťahalo vrkôčiky 285 dievčat. Zarevalo 80 trhákov a zvyšok sa bránil. Koľko dievčat sa bránilo?

snímka 6

Potom spisovateľ prišiel s Nevedou, Náukou o cukrovinkách, Literatúrou, Náukou o bývaní, Papamamalógiou, Vizgkulturou, Ostrovom Escado, Knihou chutných a zdravých jedál kanibalov a Peťka-Mikroba.

***Návody na tieto dôležité predmety sa už začali objavovať v obchodoch.

Snímka 7

„Nič nie je krajšie ako detstvo
Človek nie je daný.
Jeho svetlo sa preháňa rokmi
V rastúcej duši
Vedzte to v každom dospelom srdci
Nachádza sa tu cenný kútik
Stočený tam
Otcov starý opasok."

Snímka 8

„Keď vbehnú rodičia
A začnite sa pýtať
Na čo ste kedy mysleli
Pľuvanie z okna
Vysávač na kŕmenie šalátov
Noviny zapálené
A tlačil dole z balkóna
servis porcelánu,
Opýtajte sa svojich rodičov:
A oni sami
V čo si kedy dúfal
Jedného dňa zrazu
Rozhodol sa mať chlapca
A zobrali ťa k sebe?"

Snímka 9

Okrem škodlivých rád a úloh píše Grigory Oster nádherné rozprávky. Jednou z nich je „Rozprávka s detailmi“. Má 2 kapitoly: prvú a poslednú. Zvyšok sú „detaily“.

Snímka 10

Museli ste niekedy riešiť nasledujúce problémy:

  • „Most plus uši vydelíme šťukou, odpočítame motorku so sajdkárou a výsledok vynásobíme ovečkami.
  • Čo sa stane, zdieľame znova. Teraz domino. V dôsledku toho máme na mysli: slušnú rýchlosť a klaksóny. Všetko je správne, odpoveď sa zbližuje “
  • Jeden z hrdinov knihy Ivan teda vypočítal rýchlosť svojej motorky.
  • snímka 11

    „Pripravte si portfólio večer,
    Po prvé
    Tak tam sú učebnice
    Nalejte ceruzky
    Pridajte zošity, rozdrobte
    Vyplnený denník
    A s vriacou vodou, dať
    Na pomalom ohni...“

    snímka 12

    Boli časy, keď aj vedci verili, že najmenšími tvormi na svete sú blchy. Nikto si nemyslel, že vedľa nás, v nás a okolo nás existuje obrovský svet neviditeľné - mikróby.Grigory Oster napísal rozprávku "PETKA-MIKROB" o týchto neviditeľných bytostiach

    snímka 13

    • Táto rozprávka nie je jednoduchá, ale VEDECKO-POZVOTALNYA.
    • Z nej sa dozviete o mikroskope, o škodlivých a prospešných mikróboch, o tom, ako sa získava kefír a jogurt a ako pracujú vedci.
    • A kto z vás sa chce stať vedcom alebo lekárom?
    • Tak tento príbeh je pre vás.
  • Snímka 14

    „Nenoste kabát a sako,
    Nenoste ponožky
    Vybehnúť v mraze a kaši
    Svetlo z domu.
    Choďte bez klobúka, ale šortiek
    Vždy berte so sebou
    Aby ste keď náhle prechladli, mohli
    Smrkáš v nich.

    snímka 15

    „Ak tvoj kolega pri stole
    Stali sa zdrojom nákazy
    Objímte ho a choďte do školy
    Dva týždne neprídeš."

    snímka 16

    „Ak so špinavými nechtami
    Chôdza dva týždne
    To pod každým špinavým nechtom
    Spustí sa strašná otrava
    A keď počas boja
    Poškriabať nepriateľa
    Mlčky prežíva strašné muky
    Zomrie pred tvojimi očami."

    Snímka 17

    Keď po otvorení lekárničky vy
    Nájdite tam tabletky
    Nebuď vyberavý, ber to
    A jesť všetko.
    Nech tvoja matka chváli
    veľká chuť do jedla,
    Keď pod skrinkou s krížom
    Potom si ťa nájde."

    Snímka 18

    „Neurazte sa
    Kto ťa bije rukami
    A nebuďte zakaždým leniví
    poďakovať mu
    Za to, že šetria sily
    Udrie ťa rukami
    A mohol som vziať do týchto rúk
    A palica a tehla.

    Snímka 19

    „Stratené dieťa
    Treba si to pamätať
    Hneď ako dá adresu, odvezú ho domov.
    Treba sa správať múdrejšie
    Povedz: „Žijem
    V blízkosti palmy s opicou
    Na vzdialených ostrovoch.
    stratené dieťa,
    Ak nie je hlúpy
    Nepremeškajte správnu príležitosť
    AT rozdielne krajiny navštíviť"

    Snímka 20

    "Utekanie z električky,
    Neponáhľajte sa pod sklápač.
    Počkajte na semafore
    Zatiaľ sa nezobrazuje
    sanitka -
    Je tam plno lekárov.
    Nech ťa rozdrvia.
    Neskôr sa vyliečia sami."

    snímka 21

    "rob svoje skutky
    Prejdite do inej oblasti
    Lebo ako doma
    Vyrobíte si ich
    Šokovaní susedia
    Môžu si z vás brať príklad
    A potom vo svojom okolí
    Bude nemožné žiť."

    snímka 22

    "Priblížiť sa k neznámym chlapcom,
    Dievča by už malo
    Stretnúť sa s nimi, aby si nahneval tváre,
    Kamene, palice, päste ukázať.
    Nechajte ich cítiť už z diaľky
    Že sa dievča nenechá uraziť.

    snímka 23

    „Ruky nikoho nikde
    Nedotýkajte sa ničoho.
    Nenechajte sa do ničoho zamiešať
    A nikam nechoď.
    Ticho odstúp nabok
    Stojte pokorne v kúte
    A ticho stáť bez pohybu,
    Až do vysokého veku."

    snímka 24

    • Niektorí sa pri čítaní týchto kníh veselo smejú, iní píšu rozhorčené listy a kritizujú, no čitatelia žiadajú tisícky výtlačkov spisovateľových kníh.
    • Stal sa laureátom čitateľskej súťaže „Zlatý kľúč“ (1996). Podľa jeho scenárov bolo natočených viac ako 60 karikatúr.
    • Mačiatko menom Woof, hrdinovia série "38 papagájov" a ďalšie postavy, ktoré vymyslel Grigory Oster, zaujali pevné miesto medzi obľúbencami detí.
  • Snímka 25

    N. N. Movševič

  • snímka 26

    Snímka 27

    Zobraziť všetky snímky

    Abstraktné

    Cieľ:

    Úlohy:

    • Osobné:
    • Regulačné:
    • Poznávacie:
    • Komunikatívne:

    Materiál a výbava:

    Počas vyučovania.

    Organizovanie času.

    Kontrola domácich úloh.

    Fáza hovoru.

    1. Problémová situácia.

    Recepcia "Kľúčové slová".

    Fáza porozumenia.

    -

    Recepcia "Tabuľka otázok".



    Pracovať v pároch.

    Fáza odrazu.

    Recepcia "Sinkwine".

    -

    podstatné meno

    2 prídavné mená

    3 slovesá

    4 slovná veta

    Zhrnutie lekcie.

    Domáca úloha.

    "zlé rady"

    Ak prídete k priateľom
    Nikomu nezdravuj.
    Slová: "prosím", "ďakujem"
    Nehovor to nikomu.
    Otočte sa a pýtajte sa
    Nikomu neodpovedaj.
    A potom nikto nepovie
    O tebe, že si rozprávač.
    Ak pláva celá rodina
    Išiel si k rieke
    Nezasahujte do mamy a otca
    Opaľovanie na pláži.
    Neplač
    Nechajte dospelých odpočívať.
    bez toho, aby si sa niekoho dotkol,
    Skúste sa utopiť.
    Porazte žaby palicami.
    To je veľmi zaujímavé.
    Muchám odtrhnite krídla
    Nechajte ich behať pešo.
    Trénujte denne
    A príde šťastný deň -
    ty do nejakého kráľovstva
    Prijatý ako hlavný kat.
    Nikdy si neumývajte ruky
    Krk, uši a tvár.
    Toto je hlúpy biznis
    K ničomu nevedie.
    Ruky sa znova zašpinia
    Krk, uši a tvár
    Tak načo plytvať energiou
    Čas na plytvanie.
    Holenie je tiež zbytočné
    Nemá to zmysel.
    Do staroby sám
    Plešatá hlava.

    Ako vznikajú legendy

    Zhrnutie hodiny literárneho čítania konanej dňa 17.5.2013 v triede „3“ vyučujúcim Základná škola MAOU SOSH s. Peš, Novíková Daria Igorevna.

    Téma: G. Oster "Zlé rady", "Ako vznikajú legendy."

    Cieľ:štúdium diela G. Ostera na príklade jeho diel: „Zlé rady“ a „Ako vznikajú legendy“.

    Úlohy:

    • Osobné: stupňa životné situácie a činy hrdinov umelecké práce z pohľadu univerzálnych noriem, morálnych a etických hodnôt.
    • Regulačné: použitie v práci doplnkový materiál.
    • Poznávacie: prezentovať informácie vo forme tabuľky; analyzovať, porovnávať situácie prezentované v práci.
    • Komunikatívne: zúčastňovať sa dialógu, počúvať a chápať ostatných, vyjadrovať svoj názor na konanie; vykonávanie rôznych rolí vo dvojiciach, spolupracovať pri spoločnom riešení problému.

    Materiál a výbava: učebnica, prezentácia, písomka (životopis spisovateľa, úryvky z knihy „Zlé rady“).

    Počas vyučovania.

    Organizovanie času.

    Kontrola domácich úloh.

    Čítanie príbehu podľa rolí Yu.I. Ermolaev "Vychovávatelia".

    Čo myslíte, prečo dal autor príbehu tento názov? (Autor sa nad týmito chlapcami ironicky smeje.)

    Prečo dobré záväzky chlapcov zlyhali? (Pretože sa do toho pustili príliš horlivo a v každom dieťati videli páchateľa toho druhého; snažili sa deti vzdelávať, učiť bez toho, aby pochopili dôvod.)

    Fáza hovoru.

    1. Problémová situácia.

    Recepcia "Kľúčové slová".

    "Mačiatko menom Woof", "38 papagájov", "Babička boa constrictor", "Nabíjanie za chvost", "Milovaný matematický sprievodca", "Zlá rada". (snímka 1)

    Na samom začiatku sú odhalené iba prvé 4 frázy.

    Čo je napísané na tabuli? Povedz mi, čo o tom vieš? Ako spolu podľa vás súvisia?

    Ak deti nevedeli odpovedať, otvorí sa ďalší výraz. Opäť je položená otázka:

    Ako sú teraz tieto frázy spojené?

    otvára posledný výraz, podľa ktorej deti môžu uhádnuť, že toto všetko sú diela spisovateľa Georgyho Ostera. (snímka 2)

    2. Stanovenie učebnej úlohy.

    Dnes by sme sa na lekcii mali zoznámiť s dielom G. Ostera.

    Fáza porozumenia.

    1. Práca so životopisom spisovateľa.

    - Aké knihy od tohto autora ste čítali?

    Grigory Oster má veľa rôznych zaujímavé knihy. Teraz sa dozviete niečo o živote spisovateľa.

    Recepcia "Tabuľka otázok".

    Na stoloch sú listy so stručným životopisom spisovateľa. Deti by mali pomocou tohto dodatočného materiálu vyplniť stĺpce tabuľky.

    Chlapci, na stoloch máte listy papiera, na ktoré vidíte krátky životopis spisovateľ. (Jeden študent číta životopis). (snímka 3)

    Zoberte ceruzku a označte body, ktoré sa vám zdali najzaujímavejšie (mali by byť aspoň tri).

    2 – 3 študenti prečítajú, čo si poznamenali.

    Nižšie vidíte tabuľku, ktorá pozostáva z 5 stĺpcov. Otázky sú napísané hore. Vašou úlohou je vyplniť stĺpce tabuľky pomocou materiálu, ktorý ste si poznamenali.

    Deti začnú s učiteľom vypĺňať tabuľku, potom pokračujú samy.

    • Grigorij Bentsionovič Oster (nar. 1947).
    • Grigory Oster je spisovateľ pre deti. Narodil sa 27. novembra 1947 v Odese.
    • V roku 1970 prišiel do Moskvy a vstúpil do ústavu.
    • Počas štúdia písal hry pre bábkové divadlá.
    • V roku 1975 vyšla prvá detská kniha.
    • V roku 1990 vydal slávne detské knihy: "Babička boa constrictor", "Zlá rada". Píše scenáre pre animovaný seriál „Nabíjanie za chvost“, „38 papagájov“ a iné.
    • V posledných rokoch sa objavili knihy novej série: „Problémová kniha. Milovaná pomôcka v matematike“, „Fyzika. Neviditeľná pomôcka. Správca úloh".
    • Od roku 2008 spolu so speváčkou Natalyou Ionovou moderuje program „Detské žarty“ na televíznom kanáli STS.

    Kontrola vyplnenej tabuľky. 2-3 žiaci čítali, čo sa stalo.

    stretol sa s zaujímavosti zo života spisovateľa, teraz sa zoznámime s jeho dielami.

    2. Pracujte so „Zlou radou“.

    Otvorené str.183. Prvé rady si prečítame sami a pripravíme sa na čítanie nahlas.
    - Vysvetlite význam tejto rady.
    - Aká užitočná rada sa skrýva v tomto škodlivom? (AT verejná doprava vytvoriť priestor pre starších ľudí).

    Pracovať v pároch.

    Každý pár dostane jednu zlú radu. Deti sa pripravujú na ich výrazové prečítanie, vysvetľujú význam rady, vyberajú užitočné rady.

    Kontrola práce vo dvojiciach. (snímky 4-9). Zostavenie zbierky užitočných tipov.

    Prečo sa rada nazýva dobrá?

    3. Pracujte s príbehom "Ako vznikajú legendy."

    Prečítajte si názov príbehu. Ako rozumiete slovu "legenda"? (snímka 10).

    Legenda - 1) poetická legenda o niekt historickej udalosti. 2) O hrdinských udalostiach minulosti. 3) Vymyslené informácie o sebe toho, kto vykonáva tajnú misiu.

    Recepcia "Čítanie so zastávkami."

    O čom je podľa vás tento príbeh?

    Aby sme zistili, či je to tak alebo nie, začneme čítať príbeh.

    Prečítali sme si prvý odsek. Stop.

    Začali sme čítať, povedzte mi, naplnili sa zatiaľ naše predpoklady o tom, o čom ten príbeh je?

    Čítali sme legendu o chlapcovi. Porovnajte text s našimi predpokladmi.

    Podobná práca sa robí s legendou o dievčati, ktoré sa veľmi zle stravovalo a vôbec nepilo mlieko.

    Teraz si skúste vytvoriť vlastné legendy.

    2 - 3 žiaci rozprávajú legendy.

    Fáza odrazu.

    Recepcia "Sinkwine".

    - Dnes sme sa zoznámili s tvorbou spisovateľa G. Ostera. Na konci lekcie sa pokúsme zostaviť syncwine o týchto spisovateľoch.

    podstatné meno

    2 prídavné mená

    3 slovesá

    4 slovná veta

    Zhrnutie lekcie.

    Čo ste sa dnes naučili? Mali ste problémy s plnením úloh? Čo sa vám najviac podarilo?

    Domáca úloha.

    Pripravte si expresívne čítanie básne R. Sefa „Veselé básničky“.

    "zlé rady"

    Ak prídete k priateľom
    Nikomu nezdravuj.
    Slová: "prosím", "ďakujem"
    Nehovor to nikomu.
    Otočte sa a pýtajte sa
    Nikomu neodpovedaj.
    A potom nikto nepovie
    O tebe, že si rozprávač.
    Ak pláva celá rodina
    Išiel si k rieke
    Nezasahujte do mamy a otca
    Opaľovanie na pláži.
    Neplač
    Nechajte dospelých odpočívať.
    bez toho, aby si sa niekoho dotkol,
    Skúste sa utopiť.
    Porazte žaby palicami.
    To je veľmi zaujímavé.
    Muchám odtrhnite krídla
    Nechajte ich behať pešo.
    Trénujte denne
    A príde šťastný deň -
    ty do nejakého kráľovstva
    Prijatý ako hlavný kat.
    Nikdy si neumývajte ruky
    Krk, uši a tvár.
    Toto je hlúpy biznis
    K ničomu nevedie.
    Ruky sa znova zašpinia
    Krk, uši a tvár
    Tak načo plytvať energiou
    Čas na plytvanie.
    Holenie je tiež zbytočné
    Nemá to zmysel.
    Do staroby sám
    Plešatá hlava.

    Ako vznikajú legendy

    AT rané detstvoľudia veria všetkému. A v čiapke neviditeľnosti a v Baba Yaga, a v tom, že na svete sú chlapci a dievčatá, ktorí si nikdy nič nedoprajú, vždy poslúchajú svojich starších a utierajú si nohy od rána do večera, kým niekam vstúpia... V každom krajina, každé mesto, dokonca každý dvor rozpráva svoje mýty a legendy. A pred vami, drahý čitateľ, ležia legendy, ktoré sa navzájom rozprávajú v Lavrov Lane. V Lavrov Lane sú staré legendy, ktoré rozprávali aj pradedovia a prababičky svojim starým rodičom, starí rodičia otcom a mamám a otcovia a mamy ich dodnes rozprávajú svojim deťom. Tu je napríklad legenda o chlapcovi, ktorý si nikdy neumyl tvár. (stop)

    Povedali mu: „Pozri sa na seba! Na koho sa podobáš?" A on odpovedal: "Dedkovi a trochu tete Rayi, ktorá žije v Odese." Nakoniec sa tak zašpinil, že ho mama jedného dňa nespoznala a nepustila domov. Nešťastné dieťa muselo ísť do lesa a to všetko neskorší život býval tam, sedel na strome. (stop)

    Existuje ďalší príbeh o dievčati, ktoré veľmi zle jedlo a vôbec nepilo mlieko. (stop) Toto dievča tak schudlo a bolo ľahké, že ju jedného dňa vietor odniesol preč. A nepriniesol to späť. Hovorí sa, že stále niekde letí hore nohami ... (stop)

    Toto sú úžasné mýty a legendy, ktoré rodičia rozprávajú svojim deťom v Lavrov Lane. Ale tie legendy, ktoré si rozprávajú chlapci a dievčatá z Lavrov Lane, sú ešte úžasnejšie.

    Stiahnite si abstrakt

    Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet ( účtu) Google a prihláste sa: https://accounts.google.com


    Popisy snímok:

    snímka 1
    NARODENÝ v roku 1947
    SPISOVATEĽSKÝCH PÄŤ DETÍ HO INŠPIRUJTE, ABY VYTVORIL NOVÝCH HRDINOV BEZ PRÍLEŽITOSTI ZABUDNÚŤ NA DETSTVO
    Polyakova G.V. Učiteľ začiatku triedy školy č. 878 Južného správneho obvodu Moskvy

    snímka 2
    Zlá rada G. Oster

    snímka 3
    Ak vás priateľ pozval na narodeniny, darček necháte doma - Bude sa hodiť. Skúste si sadnúť vedľa koláča Nevstupujte do rozhovorov Počas rozhovoru zjete o polovicu menej sladkostí Vyberajte si menšie kúsky, aby ste prehĺtali rýchlejšie Šalát nechytajte rukami, naberajte viac lyžičkou. tam džem - Bude ťažké ho vytiahnuť.

    snímka 4
    G. OSTER JE srdcom nezbedné dieťa, ako každý detský spisovateľ. PRAVDEPODOBNE PRETO TI DÁVA NIE POMOCNÉ, ALE ŠKODLIVÉ RADY.

    snímka 5
    Vtipná rozprávka o mikróboch - o malom Peťkovi a jeho kamarátke Anginke, žijúcich v treťom pohári zmrzliny.

    snímka 6
    V podkroví žilo mačiatko menom Woof. Keď susedova mačka zistila, že mačiatko sa volá Gav, povedal: „Pre mačiatko s týmto menom sú na dvore len problémy.“ Aké sú to problémy a prečo na mňa čakajú? A kde sú tieto ťažkosti? Treba sa rozhliadnuť dookola. Niečo, v čom nevidím problém

    Snímka 7
    V jednom africkom lese žil boa constrictor, opica, slon a papagáj. Každé ráno sa stretli a začali Nová hra. Preto sa nikdy nenudili. A vy, aby ste sa nenudili, prečítajte si knihu o ich dobrodružstvách.

    Snímka 8
    Kvíz

    Snímka 9
    Teraz sa pozrime, či ste boli dnes pozorní? Povedz mi, ktoré zo zvierat: Najchytrejší? Najslušnejšie? Čo dal boa opici? Akú matematickú operáciu milovala opica? Je Petit mikrób? Je meno mačiatko v Austerovej rozprávke?Kamarát mačiatka Woof?Čo radí G. Oster deťom? Grigory Oster je meno a priezvisko spisovateľa, o ktorého knihách sme dnes hovorili. Prečítajte si ich, sú veľmi zaujímavé!