Hlavnou myšlienkou rozprávky je slávik pán Andersen. Andersenova analýza slávika

Žáner. literárna rozprávka

Hrdinovia. Cisár, Živý slávik, Umelý slávik, Smrť

Téma- sila skutočného umenia, jeho moc nad smrťou

Nápad- víťazstvo skutočného umenia nad umelým a smrťou. Iba duša, milosrdenstvo, súcit sa stanú dôkazom skutočnej krásy.

Domov Myšlienka - Skutočná krása je v úprimnej, milosrdnej a súcitnej duši.

Konflikt. Kontrastný umelý a skutočný slávik

Prvky sprisahania

- Expozícia: Záujmy ľudí v záhrade, lese, paláci čínskeho cisára. Ale spev slávika je najlepší.

- Dej - cisár prikáže slávikovi spievať, bývať v jeho paláci

- Vývoj akcií - a) spev živého slávika a spev umelého vtáka; b) slávik opúšťa palác cisára

- Climax - Spev živého slávika zachráni cisára pred smrťou

- Rozuzlenie - zotavenie cisára

Čo učí rozprávka "Slávik"? Musíte vedieť odpúšťať, správať sa k ľuďom láskavo, pomáhať im v ťažkých chvíľach, byť verní. Ľudia musia byť vždy schopní rozlíšiť skutočnú krásu od nie skutočnej. Krása spojená s dobrom je veľká sila. Skutočné umenie má na človeka úžasný, zázračný vplyv.

Zámerom autora rozprávky K. Andersena „Slávik“ je postaviť sa proti skutočnej kráse a umelej kráse, potvrdiť všemocnú silu umenia a zosmiešniť ignoranciu, nepochopenie prírody a umenia, bezcitnosť a podriadenosť kniežacím ľuďom. .

Hodina literatúry v 5. ročníku

H.K. Andersen. "Slávik": poučný význam rozprávky

Ciele lekcie: v procese textovej analýzy Andersenovej rozprávky; odhaliť hlavnú myšlienku rozprávky - myšlienku nesmrteľnosti skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ju „mechanizmom“; určiť umelecké črty diela;

rozvíjať zručnosť expresívneho, premysleného, ​​„pomalého“ čítania, selektívne prerozprávanie, literárne a tvorivé schopnosti;

pomôcť žiakom na príklade diela osvojiť si kultúrnu normu-vzorku (vzťah umenia a reality, účel umenia).

Vybavenie: portrét H.K. Andersena, ilustrácie k rozprávke E. Narbut.

Epigraf k lekcii:

Žiadna vonkajšia krása nemôže byť úplná,

Ak to nie je oživené vnútornou krásou.

Viktor Hugo

Počas vyučovania

  1. organizačné štádium.
  2. motivačná fáza.

Úvod učiteľom.

Dnes v lekcii budeme hovoriť o zaujímavom a ťažkom príbehu veľkého rozprávača Hansa Christiana Andersena „The Nightingale“. Počas hodiny sa pokúsime pochopiť, aký je zmysel tejto rozprávky, čo nás môže naučiť.

- Páčil sa vám tento príbeh?

- O čo podľa teba ide?

(Žiaci ešte nevedia presne odpovedať na otázku, preto by sa k nej mali vrátiť na konci diskusie)

III. Analýza rozprávky "Slávik".Hlavnou technikou používanou na lekcii je „čítanie so zastávkami“: opakovaný pomalý pohyb textom, sprevádzaný problematickým rozhovorom a komentovaním jednotlivých detailov.

1. Prečítajte si popis paláca čínskeho cisára. Čo myslíte, je to pohodlné, je dobré žiť v paláci z najvzácnejšieho porcelánu, tak krehkého, „že bolo strašidelné sa ho dotknúť“?

- Prečo boli zvony priviazané k "najúžasnejším kvetom" v cisárovej záhrade?

(Znova obdivovať krásu kvetov, zvonenie striebra, žiaru porcelánu, jedným slovom vonkajšiu nádheru, nádheru cisárskeho domu)

"Prečo cisár o slávikovi nič nevedel?" Prečo o ňom dvorania nič nepočuli?

2. Pozorne si prečítajte fragment, v ktorom autor hovorí o mieste, kde žil slávik.

Prečo žije „v hustom lese, ktorý sa začína za záhradou“?

Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Opíšte tieto svety: čo počuje a vidí slávik každý deň a čo vidia dvorania a cisár?

Čo je také vtipné na scéne hľadania slávika dvoranmi? Nie je vám ich ani trochu ľúto?

4. S čím sa snaží prvý miništrant porovnať spev slávika? Prečo je jeho prirovnanie smiešne?

5. Prečo slávik súhlasil s letom do cisárovho paláca, napriek tomu, že jeho piesne sa „oveľa lepšie počúvajú v zelenom lese“?

6. Ako vnímal cisár spev slávika? Znovu si prečítajte túto scénu.

Prečo slávik odmietol odmenu – zlatú topánku na krku? Odpoveď nájdite v texte rozprávky.

7. Nájdite v texte odpoveď na otázku: ako sa dvorania snažili napodobniť slávika? V čom je podľa vás absurdita slávy slávika v meste?

Povedzte nám, čo sa stalo počas súťaže medzi dvoma slávikmi. Kam sa podel skutočný slávik?

8. Nájdite v texte odpoveď na otázku: v čom vidí „dvorný dodávateľ slávikov“ výhody umelého slávika? Prečo ho spisovateľ zobrazuje tak podrobne a prečo je portrét prírodného slávika taký krátky?

9. Prečítajte si, čo povedali úbohí rybári o umelom slávikovi. Čo sa na umelom slávikovi páčilo najmä dvoranom?

10. Prerozprávajte epizódu „Illness of the Emperor“ (práca s ilustráciou umelca E. Narbuta).

Prečo zostal cisár počas choroby sám? Prečo sa cisár tak bál?

(Nebola to strašná smrť, ale život, zjavený v deň súdu ako zvitok dobrých a zlých skutkov)

Ako sa slávikovi podarilo zachrániť cisára? O čom slávik spieval? Čo žiada cisára, čo mu sľubuje?

(Cintorín v piesni slávika vyvoláva nie strach, ale pocit pokory, je plný krásy - zvláštny, ale nie chladný, ako cisársky palác. Záchranou je, že slávik prebúdzal "dobré city" aj v smrti, aj cisár, ktorý mal dobré veci, pretože plakal, keď prvýkrát počúval slávika)

11. O čom slávik spieva a vždy bude spievať? Znovu si prečítajte tento úryvok.

IV. Ako by ste teraz odpovedali, o čom je táto rozprávka?

(Žiaci dospeli k záveru, že svet slávika (príroda) a svet cisárskeho paláca sú dva úplne odlišné svety. „Mechanizmus“ (stvorenie ľudských rúk) je v Andersenovej rozprávke protikladom prírody, jej živého hlasu – tzv. hlas slávika.Hlas prírody by nikdy nedosiahol hranice paláca (iného sveta), nebyť slávika a jeho piesní.

Akých hrdinov Andersenovej rozprávky môžeme priradiť svetu prírody a svetu paláca? Zavolajme im.

V. Závery. Slávik spieval a bude spievať cisárovi o tom skutočnom, živom živote, ktorý nevidieť z múrov paláca a ktorý nenahradia žiadne kvety s krištáľovými zvonmi a nádherné záhrady.

Slávik je obrazom slobodného speváka, alegorickým obrazom umenia, ktorý hovorí rečou samotnej prírody o všetkom na svete; iba ona je schopná poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši samotnej osoby; umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším.

Odôvodnenie a klasifikácia.

VI. Domáca úloha.

Napíšte list od čínskeho cisára Japoncom po jeho uzdravení alebo list Andersenovi o rozprávke, ktorú čítate (voliteľné).


Andersenova rozprávka "Slávik"

Žáner: rozprávková legenda

Hlavné postavy rozprávky "Slávik" a ich charakteristika

  1. Slávik, malý, slobodu milujúci vták s magicky krásnym hlasom. Ocenil len úprimnosť.
  2. Cisár miloval všetko pekné, no nechápal, že živý slávik je lepší ako umelý.
  3. Smrť, na prvý pohľad krutá, no ukázala sa ako sentimentálna, keď začul spev slávika
Plán na prerozprávanie rozprávky "Slávik"
  1. Krásna záhrada v blízkosti paláca
  2. Slávičie knihy
  3. Hľadanie slávika v paláci
  4. Dievčatko v kuchyni
  5. Dvorania v lese
  6. Slávik koncertuje v paláci
  7. V paláci býva slávik
  8. Umelý slávik z Japonska
  9. slávik útek
  10. Zlomenie umelého slávika
  11. Choroba cisára
  12. Smrť a zlé skutky
  13. Návrat slávika
  14. Cisársky prísľub
Najkratší obsah rozprávky "Slávik" do čitateľského denníka v 6 vetách
  1. V lese za cisárskou záhradou žil slávik, ktorého spev obdivovali všetci zahraniční hostia a písali o ňom vo svojich knihách.
  2. Cisár prečíta knihu a prikáže doviesť slávika do paláca
  3. Dievčatko pomáha pri hľadaní slávika a dvorania sú ohromení hlasom slávika
  4. Slávik koncertuje pred cisárom a cisár plače
  5. Umelý slávik nahrádza toho pravého, no čoskoro sa pokazí
  6. Cisár je chorý, no slávik sa vracia a zaháňa smrť.
Hlavná myšlienka rozprávky "Slávik"
Predstieraný obdiv nestojí za nič a skutočné emócie sú cennejšie než čokoľvek na svete.

Čo učí rozprávka "Slávik".
Táto rozprávka nás učí milovať a oceňovať krásu prírody, učí nás chápať krásu, učí nás, že žiaden dokonalý stroj vyrobený ľudskou rukou nikdy nenahradí diela prírody. Tento príbeh učí vďačnosti.

Recenzia rozprávky "Slávik"
Veľmi sa mi páči táto rozprávka. Rozpráva o triumfe skutočného slávika, ktorého spev bol vždy iný, nad mechanickou hračkou, ktorá dokázala zaspievať iba jednu melódiu a ktorá sa mohla rozbiť. Čínsky cisár si uvedomil svoju chybu, mohol zažiť úprimné city, a preto mu slávik odpustil a pomohol, keď ochorel. Toto je veľmi krásna rozprávka.

Príslovia k rozprávke "Slávik"
Slávik je malý, ale hlas je skvelý.
Malá cievka, ale vzácna
Domáce teľa je lepšie ako zámorská krava.

Zhrnutie, krátke prerozprávanie rozprávky "Slávik"
V ďalekej Číne pri cisárskom paláci bola nádherná záhrada, v ktorej rástli čarovné zvončeky. Záhrada bola veľmi veľká a ani záhradník nevedel, kde končí. A za záhradou v lese žil slávik. A všetci cudzinci, ktorí prišli do záhrady, žasli nad krásou slávikovho hlasu.
Vrátili sa domov a napísali knihy o Číne, v ktorých hovorili, že najlepší je slávik.
Raz si cisár čítal knihu a bol prekvapený, lebo o slávikovi ešte nepočul. Prikázal ministrovi, aby mu priniesol slávika, aby ho počúval spievať.
Minister a dvorania pobehovali po celom paláci, no o slávikovi nikto nepočul. A len dievčatko v kuchyni povedalo, že vie, kde býva slávik.
Zaviedla dvoranov do lesa a tí si pomýlili búšenie kráv a kvákanie žiab so slávičím spevom. Potom však počuli slávika spievať a žasli. Pozvali slávika do paláca, aby cisárovi zaspieval, a slávik súhlasil.
Spieval cisárovi a ten sa čudoval, dokonca plakal a slávik povedal, že tieto slzy sú pre neho tou najlepšou odmenou.
Slávik začal bývať v paláci a dvorania sa postarali, aby neodletel. A všetci ľudia sa do slávika zamilovali.
Ale raz bol privezený umelý slávik z Japonska, ktorý spieval iba jednu pieseň. Skutočný slávik odletel, no nikto z toho nebol smutný. Všetci v paláci si umelého slávika zamilovali.
Čoskoro sa však umelý slávik pokazil, hodinár ho opravil, no teraz smel slávik štartovať len raz do roka.
Prešlo 5 rokov a cisár ochorel. Všetci si mysleli, že je mŕtvy, a on len ležal studený a chorý na posteli.
Cisár videl smrť a jeho činy – zlé i dobré. Prosil umelého slávika, aby mu zaspieval, no musel byť zapnutý. A vtedy priletel skutočný slávik. Zaspieval svoju pieseň a smrť ustúpila. Slávik sľúbil, že poletí k cisárovi a bude mu spievať jeho piesne, lebo videl slzy v očiach cisára.
A cisár sa prebral a pozdravil ohromených dvoranov.

Kresby a ilustrácie k rozprávke "Slávik"

Téma. "Mravné lekcie podľa rozprávky G. Kh. Andersena "Slávik".

Ciele:

Identifikácia morálneho základu rozprávky;

Formovanie morálnych a estetických predstáv žiakov o skutočných a imaginárnych hodnotách;

Umelecké vnímanie textu založené na hĺbkovej práci so slovom v texte.

Hlavné činnosti žiakov a učiteľov v triede:

problematický rozhovor na základe textu, komentovanie detailov (symbol, obrázok).

Plánované výsledky v súlade s GEF.

Metapredmet:

Schopnosť organizovať vzdelávaciu spoluprácu v skupine;

Argumentujte svoj názor.

Predmet:

Pochopenie duchovných a morálnych hodnôt;

Pochopenie kľúčových problémov zahraničnej literatúry;

Vlastníctvo literárnych termínov.

Osobné:

Vnímanie ľudskosti, vďačnosť.

Počas vyučovania.

    Organizovanie času.

    Motivácia.

Úvod učiteľom.

Chlapci! Myslíte si, že existujú nejaké spoločné duchovné hodnoty pre všetkých ľudí, pojmy, ktoré sú dôležité v každej dobe a vo všetkých krajinách?

Dnes v lekcii budeme premýšľať a uvažovať o zaujímavom a ťažkom príbehu veľkého dánskeho rozprávača Hansa Christiana Andersena „The Nightingale“. V priebehu našej práce sa budeme snažiť pochopiť tie morálne pravdy rozprávky, ktoré sa môžu stať užitočným morálnym poučením pre každého z vás.

Čítali ste rozprávku. Vyjadrime náš prvý dojem z toho, čo čítame, vo forme syncwine. (Na tabuli „Pravidlá písania SINQUINE“:

    1 riadok - jedno slovo - téma, názov básne, zvyčajne podstatné meno.

    2. riadok – dve slová – popis témy, zvyčajne prídavné mená.

    3. riadok – tri slová (slovesá). Akcie súvisiace s témou.

    4 riadok - štyri slová - veta. Fráza, ktorá ukazuje postoj autora k téme.

    5. riadok – jedno slovo – asociácia, ktorá opakuje podstatu témy, zvyčajne podstatné meno.

Slávik

Úžasné, slávne, okrídlené

Spieval, staral sa, zachraňoval

Slávik cisárovi všetko odpustil

Život

    Analýza rozprávky.

Spisovateľove rozprávky priniesli ľuďom radosť a prinútili ich zamyslieť sa nad mnohými otázkami, aké otázky by ste čitateľom navrhli?

Prečo nikto okrem dievčaťa nevedel, že v paláci žije slávik?

Prečo si cisár viac užil spev mechanického slávika?

Prečo slávik odmietol pocty a odmeny?

Prečo odišla samotná smrť, počúvajúc spev vtáka?

Čo pochopil cisár, keď ho zachránil slávik?

Čomu dobrému nás učí akt vtáka?

Skupinová práca.

Úlohy pre každú skupinu.

1 skupina.

Spev slávika a jeho dobrý skutok.

otázky:

Komentujte riadky, ktorými spisovateľ opisuje spev slávika;

Aké kľúčové slová nazýva autor slávik a prečo;

Nájdite v texte epitetá a prirovnania.

2 skupina.

Uveďte slová z textu, ktoré dokazujú, že rozprávka má moralizujúci význam;

Pokračujte v reťazci epitet:

Príbeh je smutný, ironický, poučný...

3. skupina.

Prečo je posledná veta "Ahoj!";

Akú skúšku musel cisár absolvovať, aby pochopil svoje chyby? Dokážte útržkami textu;

4 skupina.

Ako chápete, čo je pravda a čo je imaginárne v umení, v životoch ľudí. Uveďte príklady z textu;

Aký je význam rozprávky?

Dokáže magická sila umenia napraviť zlozvyky ľudí? Dokážte príkladmi z textu.

Zhrňme si náš rozhovor.

Aké problémy robí rozprávka Slávik? (Život a smrť, dobro a zlo, láska a nenávisť).

Do akého žánru patrí toto dielo? (rozprávka je podobenstvo s morálnou alebo filozofickou rozprávkou).

O čom bude slávik vždy spievať?

Závery.

Hrozná nebola smrť, ale život bez dobrých skutkov. Svet živého slávika a prírody je skutočná živá duša a svet cisárskeho paláca a umelý „mechanizmus“ (stvorenie ľudských rúk) sú neskutočné, bez ducha. Človek sám sa mení na ľahostajný a bezduchý „mechanizmus“. Cintorín v speve slávika vyzýva

E strach a hrôza, ale pocit pokory a pokory. Záchrana spočíva v tom, že slávik prebudil láskavosť duše a všetky dobré vlastnosti v cisárovi a tých, ktorí plakali počúvajúc jeho nádherný spev. Ak by svoje piesne nespieval skutočný slávik, ľudia by nevedeli o skutočnom, živom živote. Zlé sily budú vždy porazené krásnou a čistou dušou človeka. Slávik sľubuje cisárovi, že bude spievať o šťastných a nešťastných, o dobrom a zlom, pretože potrebujete vedieť všetko o skutočnom živote, aby ste mohli pomáhať nešťastným, robiť dobro tým, ktorí to potrebujú. Tu je prečítaný príbeh. Aké morálne ponaučenie ste sa dnes naučili pri práci na zmysle obsahu rozprávky? Urobme si cinquain.

Duša

súcitný, láskavý

Pomáhať, chrániť, súcitiť

Skutočné umenie zvíťazilo

Ľudia činia pokánie zo svojich bludov.

zhluk

    Domáca úloha.

Napíšte esej na tému „Slzy sú najvzácnejšia odmena pre srdce speváka“

Súvisiaca esej „Ušľachtilá sila umenia a divokej prírody v Rozprávka "Slávik" od Andersena

UMK: G.S. Merkin. Literatúra 5. ročník. „ruské slovo“. 2013

Námet: Rozprávka G.Kh.Andersena "Slávik". Analýza textu.

Ciele:- odhalenie mravného základu rozprávky;- formovanie morálnych a estetických predstáv žiakov o skutočných a imaginárnych hodnotách;- umelecké vnímanie textu založené na hĺbkovej práci na slove v texte.

Plánované výsledky:

Predmet: priblížiť žiakom morálny základ Andersenovej rozprávky a rozprávky

literárny žáner, podporovať rozvoj reči žiakov, rozvíjať expresívne čitateľské schopnosti.

Kognitívne UUD: vyhľadávanie a výber potrebných informácií, vedomá a ľubovoľná výstavba rečovej výpovede v ústnej forme, voľná orientácia a vnímanie textu umeleckého diela, sémantické čítanie; podpora rozvoja mentálnych operácií: porovnávanie, analýza, syntéza, zovšeobecňovanie, systematizácia. Pomoc pri rozvoji tvorivej predstavivosti, kognitívnej činnosti,

Osobné UUD: sebaurčenie, túžba po sebazdokonaľovaní reči; morálna a etická orientácia, schopnosť sebahodnotiť svoje činy, činy;

Regulačné UUD: stanovenie cieľov, plánovanie, sebaregulácia, výber a uvedomenie si študentov o tom, čo sa už naučili a čo sa ešte musí naučiť.

Komunikatívne UUD: plánovanie vzdelávacej spolupráce s učiteľom a rovesníkmi, dodržiavanie pravidiel rečového správania, schopnosť vyjadrovať myšlienky v súlade s úlohami a podmienkami komunikácie

Hlavné činnosti študentov a učiteľov na hodine: zostavovanie otázok o tom, čo čítajú, schopnosť vyvodiť záver v každej fáze hodiny, výskumná práca s textom, analytická konverzácia, individuálna a skupinová práca.Počas vyučovania.
    Organizovanie času. Motivácia.
Úvod učiteľom.Chlapci! Myslíte si, že existujú nejaké spoločné duchovné hodnoty pre všetkých ľudí, pojmy, ktoré sú dôležité v každej dobe a vo všetkých krajinách?Dnes v lekcii budeme premýšľať a uvažovať o zaujímavom a ťažkom príbehu veľkého dánskeho rozprávača Hansa Christiana Andersena „The Nightingale“. V priebehu našej práce sa budeme snažiť pochopiť tie morálne pravdy rozprávky, ktoré sa môžu stať užitočným morálnym poučením pre každého z nás.

Čítali ste rozprávku. Vyjadrime náš prvý dojem z toho, čo čítame, vo forme syncwine.

Príklad odpovede.

Príbeh

poučný, milý

rozumieť, milovať, žiť

Treba odpustiť krivdy

Milosrdenstvo

Záver učiteľa:

Áno, chlapci, čítanie rozprávky „Slávik“ nás núti zamyslieť sa nad našimi činmi a skutkami. Téma životodarnej sily skutočných ľudských citov, stojacich proti mŕtvej duchovnosti, znepokojila mnohých spisovateľov, no nikto ju nevyriešil tak bravúrne ako Hans Christian Andersen, a hlavne takými jednoduchými prostriedkami: na ploche niekoľkých strán. Toto je literárny zázrak a dánsky kúzelník má veľa takýchto zázrakov... Navrhujem, aby ste si tento príbeh ešte raz spoločne prečítali a uvažovali.

3. Rozbor textu rozprávky "Slávik" (heuristický rozhovor)

- "Na celom svete by nebolo lepšieho paláca ako cisárskeho."

Prečo si myslíte, že tento príbeh začína opisom neobyčajného cisárskeho paláca? Prečo bol palác „krehký“ a vyrobený z „vzácneho porcelánu“?

- "Záhrada sa tiahla ďaleko - ďaleko, tak ďaleko, že ani sám záhradník nevedel, kde končí."

Zdá sa, že Andersen, ktorý opisuje záhradu a hustý les, čitateľa zámerne núti porovnávať a porovnávať ich s porcelánovým palácom. Prečo?

Aké pocity vyvoláva fráza "Pane, aké dobré!"

-"Slávik? A ani ho nepoznám!" "Považuje sa to za hlavnú atrakciu môjho veľkého štátu!"

Uveďte svoj názor, prečo je také dôležité, že cisár nevedel o vtákovi, ktorý všetkých prekvapil svojím spevom?

Ako rozprávač charakterizuje cisára?

Fráza z textu

Prečo o slávikovi vedia všetci – chudobný rybár, cestovatelia, dievča, okrem cisára a ich poddaných?

Ako si dvorania vysvetľujú svoju nevedomosť? Prečo nie sú pripravení prijať búchanie kravy alebo kvákanie žaby za spev slávika?

Vráťme sa k textu, aby sme našli čiary, ktoré charakterizujú slávika.

Fráza z textu

Záver: živý slávik sa stal majetkom cisára a spieval len pre neho. Vtáčik bol obmedzený na slobode a obyčajným ľuďom ho bolo veľmi ľúto.

Cisár dostane do daru mechanického slávika. Prečo sa rozhodol vo svoj prospech? Porovnajme dva vtáky, dobre? Aký je medzi nimi rozdiel? Poďme si to porovnať.

živý slávik

Ako chápete slová kapelníka, že umelý slávik je „vyšší ako ten skutočný nielen v šatách a diamantoch, ale aj vo svojich vnútorných zásluhách“.

V príbehu je veľa zvukov. Ako to znelo?

D:

W:

D:

W:

D: Áno, bol zlý – stal sa dobrým.

W:

D:

W:

D: Nie, je to to isté.

Záver: vnútorná dôstojnosť človeka je jeho vnútorný svet, jeho duchovné vlastnosti, talent. Skutoční ľudia môžu robiť dobré skutky, plakať pri počúvaní krásnej hudby a spevu slávika. Úprimné pocity sa prebúdzajú, keď sa človek snaží stať sa lepším a pomáhať blízkym. Bohužiaľ, pocity sú falošné, falošné. Pred nami sú dvaja slávici: skutočný a umelý. Jednu stvorila príroda, preto je nezvyčajná a svojimi piesňami zdobí životy ľudí. Druhá je hračka, ktorú zručne vytvoril talentovaný remeselník a je tiež určená na ozdobenie života človeka.

Cisár mal skúšku: ochorel a ocitol sa sám. Prečo sa od neho všetci odvrátili, okrem slávika?

Vráťme sa k textu. Rozprávkar vnáša do príbehu smutný motív. "... v paláci zavládlo mŕtve ticho." Cisár ležal sám a „úplne nehybný a smrteľne bledý“. Smrť bola na jeho hrudi. Prečo si myslíte, že cisár kričal: „Hudba, hudba!“? Ako mu mohla pomôcť hudba?

Pohľad umierajúceho cisára nebol len Smrť, kto iný?

„Zo záhybov...vyzerali niektoré zvláštne tváre: niektoré sú škaredé a odporné, iné milé a sladké. To boli zlé a dobré skutky cisára.“ Vysvetlite, ako rozumiete týmto slovám?

Cisár žiada o pomoc, ale "V izbe bolo ticho - ticho." Umelého slávika nemá kto mať. Dvorania nechali pána zomrieť.

Záver: cisár urobil veľa zlých skutkov. Nemal ho rád, pretože často trestal služobníctvo.

Keď k nemu prišla Smrť, vzala mu korunu, zlatú šabľu, bohatú zástavu a cisár sa musel rozpamätať, aký bol panovník. Zľakol sa, lebo láskavosť a starosť o druhých boli pre neho nepochopiteľné, myslel len na svoju veľkosť.

Prečo priletel slávik k cisárovi, keď sa dozvedel o svojej chorobe? Mohol by samotný cisár utešiť a povzbudiť iného?

Prečítajme si dialóg medzi cisárom a slávikom (s. 235).

Akú odmenu ponúka cisár slávikovi a prečo ho odmieta?

Ako rozumiete slovám „Slzy sú najvzácnejšou odmenou pre srdce speváka?

Prečo si slávik hovorí „spevák“?

Záver: slávik zachránil cisára. "... Zobuď sa zdravý a energický!" Ukázalo sa, že je skutočným nielen spevákom, ale má aj hlboké duchovné vlastnosti. Súcit, starostlivosť, pomoc osamelým a chorým – to by malo byť v každom z nás. Netreba hromadiť zášť a byť pomstychtiví, ničiť svoju dušu „ohavnými a odpornými“ skutkami.

Cisár ponúka slávikovi, aby opäť žil v paláci, ale už slobodný. „Musíš so mnou zostať navždy! Budeš spievať, len keď budeš chcieť!"

Prečo slávik odmieta, pretože cisára sa nikto neodvážil odmietnuť?

Prečítajme si ešte raz poslednú stranu rozprávky (s. 236).

Aké sú tu hlavné slová a o čom sú?

"Budem vám spievať o šťastných a nešťastných, o dobre a zle..." "Milujem ťa viac pre tvoje srdce ako pre tvoju korunu."

Kto prebudil v cisárovi duchovné vlastnosti? Prečo slávik nechcel, aby o ňom ostatní vedeli? "Takto to pôjde lepšie!"

Záver: slávik pochopil, že dvorania nebudú môcť pochopiť cisára, pretože boli zvyknutí lichotiť, nevedeli oceniť skutočné umenie a nemali vysoké mravné vlastnosti. Nechali ho zomrieť sám bez akejkoľvek láskavej účasti z ich strany.

- " Ahoj!" - tak sa končí rozprávka veľkého Andersena. Myslíte si, že dôjde k zmenám za vlády čínskeho cisára?

Záver: aby ste sa zmenili, stali sa morálne čistejšími a láskavejšími, niekedy musíte prejsť ťažkými skúškami. Záleží na človeku samotnom, aké bude mať srdce. Slávik a cisár sa spriatelili, pretože za aroganciou a dôležitosťou panovníka sa skrývala iná duša. "Moja pieseň ťa urobí šťastným a prinúti ťa premýšľať."

Na čo všetko bude musieť cisár myslieť?

Aká je sila malého nevýrazného vtáka, ktorý zaistil víťazstvo nad smrťou?

Akú lekciu dal slávik cisárovi?

5. Záver: morálne ponaučenia z rozprávky, ktoré sa učíme, sú

Blízkosť k prírode;

Pozornosť voči ostatným;

Mať vlastný názor;

Úcta k duchovným vlastnostiam a nie vonkajší vzhľad;

Pochopenie skutočného umenia;

Starostlivosť o druhých.

6. Reflexia.
    Čo bolo na lekcii najdôležitejšie? Aký je účel lekcie? Si spokojný so svojou prácou? Aké morálne ponaučenia možno získať?
7. Domáce úlohy. Skladba na tému „Čo ma naučila rozprávka„ Slávik “?

W: Čo bolo v rozprávke?

D: Spev slávika, mechanizmus umelého slávika, búchanie kráv, kvákanie žiab, zvuk zvonov, porcelán v cisárskom paláci.

W: V čom je podľa vás magická sila spevu živého slávika?

D: Že svojím spevom premohol smrť.

W: Zmenila sa postava cisára?

D: Áno, bol zlý – stal sa dobrým.

Záver: slávik musí žiť v slobode a svojim spevom prinášať ľuďom radosť.

W: A keď ešte neexistovali hudobné nástroje, ako sa objavila hudba, odkiaľ sa vzala?

D: Z prírody (šumenie potoka, šumenie lístia, dych vánku, spev vtákov...)

W: Dokáže zvuk mechanického slávika nahradiť živého?

D: nie, je to to isté.