Открытый урок по английскому языку на тему одежда. Конспект по английскому языку на тему "Clothes"

Clothes”.

This one or that one?

Цели:

    Тренировка произносительных навыков.

    Повторение лексического материала по теме « Одежда».

    Предъявление новой лексики по теме « Магазины промышленных товаров».

    знакомство с новым грамматическим правилом (слова-заместители существительных)

    Повторение грамматического материала (указательные местоимения).

    развитие навыков чтения и аудирования с целью получения конкретной информации.

    развитие навыков говорения и письма.

Stages

    Introduction.

    Warming-up.

Pupils answer the following questions:

1). Who usually goes shopping in your family?

2). Do you often go shopping?

3). When did you go shopping last time?

4). Who did you go shopping with?

5). What new things did you buy?

6). What size shoes do you wear?

7). So you usually try shoes (jeans…)on (примерять ) before you buy them?

8). What colour shoes (jeans…) do you like to wear?

9). How do you usually choose things before you buy them?

10). What do you usually wear at home?

11). What do you wear when you go to school?

12). What do you wear when it’s cold (warm)?

(Pupils can be divided into 3 groups. In each group any pupil can choose a question and interview his groupmaters.)

    Phonetic exercises.

    Teacher. Let’s sing this wonderful rhime-song!

AT A LOSS

(в растерянности)

Where, where do they sell dolls?

Where, where are the dolls sold?

Where, where do they sell bolls?

Where, where are the bolls sold?

Where, where can I buy toys?

Where, where are the toys sold?

Where are toys for girls and boys sold?

Where, where? I am not told.

How much, how much are dolls?

How much, how much are bolls?

How much are toys? Are they cheap or dear?

I have no idea, no idea.

    Teacher. Today we’ll learn this funny poem. We are going to visit a lot of shops (a toy chop, a sports shop, a music shop, a clothes shop, etc) at this lesson. So, this poem will be useful for us.

CHILDREN’S WORLD’’

( Детский мир)

I suggest that we pop

That we pop into the shop,

Into the shop which is called

Which is called the “CHILDREN’S WORLD’’

Guess the riddles, please.

    Two deep wells full by day, empty at night. (high boots)

    A flower planted on the hand, that blossoms when it rains. (an umbrella)

    When you look around you on a cold winter morning, what do you see on every hand? (a glove)

    Lexical activities.

Teacher. Now I’d like to know who is the best in translating the words on the topic “ Clothes”.

    We’ll play the game “Harry chance” (счастливый случай ). You should quickly translate the words in English.

T : Шорты, кроссовки, майка, теплый спортивный костюм, лосины, кепка.

P 1 : Shorts, trainers, T-shirt, tracksuit, leggings, baseball cap.

T : Рабочие брюки, джинсы, куртки из хлопчато-бумажной ткани, туфли на плоской подошве, шарф, мини-юбка, галстук-бабочка, вечернее платье, туфли на высоком каблуке.

P 2 : Dungarees, jeans, denim jacket, flat-shoes, a scarf, miniskirt, bo9w tie, evening dress, high-heeled shoes!

T: Thank you! You are the winner!

    Now let us see. Can you write these words? Complete the spidergrams. (Pupils are divided into 3 teams.)

    The spidergram “ Clothes for gym”

shorts trainers

T-shirt Gym tracksuit

baseball cap leggins

    The spidergram “ Clothes for school”

suit jeans shirt

skirt School waistcoat

tie V-neck jumper denim jacket

    The spidergram “ Clothes for party”

bow-tie

jeans miniskirt

Party

silk scarf high-heeled shoes

evening dress

Pupils do this task in their cards.

3. Vocabulary building (writing).

Teacher. There are a lot of songs about shops. But why not write a new one?

Choose the words from the box and

a) match the shops and goods.

The box

a toy shop

a sports shop

a music shop

a clothes shop

a shoe shop

a newspaper shop

a bicycle

a guitar

a magazine

shoes

dress

games

sports

a shirt

Example: 1) to the clothes shop to buy a dress

2) to the music shop to buy a guitar

3) to the toy shop to buy some games

4) to the sports shop to buy a bicycle

5) to the newspaper shop to buy some magazines

b) Write a song about a shop you like and things you can buy there.

    Grammar activity.

    Substitutions one/ones.

Слова-заместители существительных.

Teacher. These words substitute nouns after adjectives and demonstrative pronouns this/that, these/those .

Example: - Do you like this hate or that one ?

    I don’t like yellow trousers.

    What about black ones’ ?

Teacher. What would you like to have or buy? Match!

1) What colour car would you like? a) a red one

2) What sort of house would you like? b) modern ones

3) What kind of flat would you like to live in? c) a big one

4) What shoes would you like to have? d) a comfortable one

5) What kind of eyes are ideal for you? e) big and blue ones

6) What flowers do you like? f) yellow ones

7) What kind of biscuits do you like? g) chocolate ones

    Grammar revision. Demonstrative Pronouns (указательные местоимения )

Remember, please!

Singular this ( этот , эта )

this house/picture/man

Singular that ( тот , та )

that house/picture/man

Plural these ( эти )

these houses/pictures/men

Plural those ( те )

those houses/pictures/men

4. Reading/listening (for detail)

Teacher. Jane and her mother went to a shoe shop one day.

1) Reading.

Have a look at the pictures, put in this/that/these/those. What kind of slippers did they buy?

The text

We are looking for a pair of slippers.

We’re got a lot. What kind of slippers would you like?

Some of ( those) please. On ( that ) top shelf.

OK. Would you like the black slippers or the brown ones?

The black ones, I think.

What about ( this ) pair?

Oh, ( these ) are too baring. May I try on (those ) on the left shelf?

Yes, here they are.

Super! They are just what I wanted, Mum!

How much are they?

Three roubles.

All right. We’ll take them.

Thanks, Mum

2) Pupils read the dialogue and put in correct demonstrative pronouns.

3) Then they answer the question: What kind of slippers did they buy?

Example: P1: They bought red slippers.

4) After that pupils listen to the dialogue to check their work.

VI. Reading (for the main idea)

1. Pre-reading activity.

Teacher. To buy different things people go to different shops.

1) Put one/ones where necessary, then listen to the check.

2) Answer the question: what shop did a Russian boy Boris go to buy a souvenir?

2. Reading/Writing.

The text

I’d like a T-shirt, please!

We’ve got a lot of T-shirts. What kind of shirt would you like?

The ( one ) like those in the window display.

Would you like the red shirt, the yellow shirt or the green (one )?

The red ( one ).

This ( one )?

No, not this ( one ), but that ( one ) with the picture.

This?

Yes, that’s right. May I try it on?

Yes, please… Here is it?

It’s too big. Have you got a smaller (one )?

No, we’ve got these shirts only in big sizes, I’m afraid.

Too bad! Well, thanks for your help. Good buy!

Pupils read the dialogue and put in one/ones where necessary and then they listen to the dialogue to check their work.

3. Post-reading activity (speaking/listening)

1) Pupils answer the question given before the text.

Example: P1: Boris went to buy a souvenir to the clothes shop.

2Pupils listen to the dialogue once more and answer the 2 rd question: “What was Boris going to buy as a souvenir from Krasnodar?”

Example: P2: He was going to buy a red T-shirt.

VII. listening/reading (for specific information).

1. Pre-listening.

Teacher. A tourist is buying something as a souvenir in Krasnodar.

1) Listen to the dialogue and choose from the suggestions below.

2) Answer the question: What is he buying?

2. Listening/writing.

Tapescript:

Can I help you?

Yes, please, I’m looking for a book .

- What about?

About animals.

I see. What about this one?

That looks nice. May I look at it?

Yes, sure, is it all right?

No, it’s too childish . I think. Have you got another one , please?

Yes, we have. Here you are.

Oh, yes! It’s great! How much?

It costs two roubles .

It’s not too expensive. I’ll take it.

Here you are.

Thank you.

Pupils listen to the dialogue and choose from the suggestions below.

1. Post-listening activities (reading).

1) Pupils read out the conversation that took place.

2) They listen to the conversation again to check.

3) They answer the question given before listening: “What is he buying?”

Example: P3: A tourist is buying a book about animals as a souvenir in Krasnodar.

VIII. Speaking (Dialogue speech)

Roleplay.

Teacher. In real life we buy things for different occasions. Imagine you are in Krasnodar region and you want to buy something as a souvenir. Make up a dialogue between a tourist and a shopkeeper.

Example:

P 1 (shopkeeper) : Can I help you?

P 2 (tourist) : Yes, please, I’m looking for any toy as a souvenir.

P 1 : We’ve got a lot! What kind of toys would you like?

P 2 : Some of those, please, on that top shelf!

P 1 : ok. I see. You’d like to buy Teddy Bears! What about this one?

P 2 : That looks nice. May I look at it?

P 1 : Yes, sure. Here you are!

P 2 : It’s super! How much?

P 1 : It costs 3 roubles.

P 2 : I think it’s not too expensive. I’ll take it!

P 1 : Here you are. Thanks.

IX. The conclusion of the lesson.

Homework:

Compose the conversation between a tourist and a shopkeeper.

Урок по английскому языку по теме "Одежда". 6-й класс

по УМК ”Rainbow English”

Цели :

– обобщить и проконтролировать знание лексики и грамматики по теме “Одежда”;
– развивать навыки диалогической речи; совершенствовать навыки чтения;
– воспитывать личностные качества, ответственность, самостоятельность, умение анализировать.

Ход урока

1. Организационный момент.

1. Приветствие.

– Good morning, boys and girls.

I am glad to see you.

2. Речевая разминка .

– Listen to the poem and say what is the poem about?

Clothes.

People wear clothes in the bodies
They wear clothes every day.
And want their clothes
To be comfortable, beautiful and not grey.

– Well done. Repeat please.

3. Объявление темы и целей урока.

– The topic of our lesson is "We and our clothes". We are going to the review the words and grammar of this topic. Everybody will get a mark today.

4. Фонетическая зарядка .

– Listen and repeat.

[ u:]

rai ncoat

trai ners

5. Повторение лексики по теме "Одежда".

1) Повторение .

– Look at the blackboard, you see the pictures. Name the clothes, please.
– What"s right! Well done!

2) Закрепление .

– Let"s compose the phrases with the words of clothes.

– Make up the phrases.

a) jacket, buttons, with, small.

b) a, skirt, beautiful, with, stripes.

c)suit, long, blue, with, skirt.

3)_ Активизация грамматических навыков .

Use the verb to be in the right forms to complete the sentences.

1. The nightie ____ too long for the girl. She is not going to wear it.

2. The new pyjamas ____________ one of the presents Mike got for his birthday.

3. I saw a beautiful dress in the shop window. The dress _____ very fashionable too.

4. These clothes ______ not for hot weather. Wear something light.

6. Where _______ my slippers? I can’t find them.

7. Now jackets _______ very popular with teenagers. A lot more popular than coats.

8. The first jeans ______ blue. Now they ______ in different colours.

6. Физкультминутка .

Up, down, up, down
Which is the way to London Town?
Where? Where?
Up in the air
Close your eyes
And you are there.

7. Развитие навыков диалогической речи.

1. Повторение.

– We have a guest. He is reporter, he wants to take the interview about clothes for popular magazine is "Cosmopolitan".

– What do you usually wear at home?

– What do you usually wear at school?

– What"s your favourite colour?

– Do you like jeans? Why?

– Do you wear a school uniform?

– Thank you for interview.

8. Активизация лексических навыков .

– Find the crossword puzzle.

2. Worn around the neck (scarf)

4. You wear them on your feet (shoes)

6. You wear it when it"s cold (coat)

7. Top for men (shirt)

1. Cover your 2 legs (trousers)

3. They keep your hands warm (gloves)

5. Short coat (jacket)

9. Заключительный этап.

– The lesson is over.

– What do you do at the lesson?

Класс: 3

Урок разработан на основе УМК И.Н. Верещагиной, Т.А. Притыкиной для 3 класса школ с углубленным изучением английского языка.

Тип урока – комбинированный.

Цели урока:

  • воспитательные цели - осуществление нравственного воспитания учащихся, формирование навыков и умений интеллектуального труда; воспитание культуры мышления, общения, поведения, обучение умением пользоваться разными источниками информации;
  • образовательные цели - научить детей рассказывать кто во что одет; вести диалог “В магазине одежды”; составлять краткий пересказ текста;
  • развивающие цели - развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся; расширение кругозора учащихся.

Задачи урока:

  • закрепление изученной лексики по теме “Одежда”;
  • знакомство с новой лексикой по теме “Одежда”;
  • тренировка употребления новой лексики;
  • повторение лексики по теме “Цвета”;
  • тренировка употребления глаголов в Present Progressive;
  • развитие диалогической речи;
  • развитие навыков чтения.

Ход урока

1. Вступление

T: Hello, boys and girls! I’m glad to meet you! How are you today?

PP: We are fine. Thank you. And how are you?

3. Основная часть.

T: Well done! Let"s remember names of clothes and we will learn new words.

(На экране демонстрируются отрывки из видеоурока

http://www.youtube.com/watch?v=j62HR5lNpzw 0.40-1.54 и 4.50-6.28. Дети смотрят видео и повторяют слова и фразы за диктором.)

T: Good work, kids! Now describe your pictures, please.

Дети достают заранее приготовленные рисунки и рассказывают кто во что одет. На экране остается последний видео кадр как образец для высказывания.

P1: He is wearing a blue shirt and black trousers.

P2: She is wearing a yellow dress and green shoes.

T: Well done! Now let’s play a game. You will go to the shop to buy the clothes you need.

(Раздаем карточки для диалогов. См. Приложение 2. Дети разыгрывают диалоги на основе ранее выученного уп.8 ст.58, заменяя названия одежды, цвет и размер в соответствии с полученной карточкой.)

P1: Hello! I’d like a pair of jeans, please.

P2: What colour would you like?

P2: And what size do you want?

P1: Thirty-two. Can I try them on?

T: You are very good pupils! Let’s have action time.

(Дети выполняют команды зарядки только в том случае, когда они слышат слово PLEASE.)

T: You’ve done exercises very well. And your dialogues were very good. Now let’s think what things can we buy in shops except clothes.

PP: food, games, computers...

T: You are right. Open your book, please, p.61 ex.7. You will read the text “A Good Idea” but first look at the pictures and try to guess that it is the text about.

P1: This tale is about a cat.

P2: This tale is about mice.

P3: The cat likes to watch TV.

P4: The mice like to eat.

T: Very good. Please, read the text and we will see if your predictions are right.

(Дети читают текст.)

T: Please answer my questions. Who lived in the house?

P1: A big cat and mice lived in the house.

T: What was the cat’s name?

P2: The cat’s name was Tom.

T: Where did Tom live?

P3: He lived in the kitchen.

T: Where did mice live?

P4: They lived under the kitchen.

T: Could the mice eat in the kitchen?

P5: No, they couldn’t.

P6: Because Tom was in the kitchen.

T: What did Tom like to do?

P7: He liked to watch TV.

T: What did the mice do to eat in the kitchen?

P8: The mice bought a TV set for Tom.

P9: Now Tom watches TV every evening.

P10: And the mice can eat in the kitchen.

T: Very good. Now let’s find 6 or 7 sentences to give the main idea of the tale.

(Находим и подчеркиваем в тексте предложения, выражающие основную идею сказки.)

4. Заключительная часть.

T: Your home task is – to learn the new words and to retell this tale.

Very good. You’ve done all the tasks very well. You are good pupils. You can read in English, you can understand English, you can speak English. You were very active. You get excellent and good marks. Thank you for your work. Good bye!

План-конспект урока

Урок № 36

Урок подготовила: учитель английского языка Ермакова А.Н.

Предмет: английский язык

Класс:

Тема: Clothes . I will or I will not.

Дата: 24.01.2017

Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых структур по теме “Clothes ” и грамматических структур по теме “Future Simple ”.

Задачи урока: 1 . изучение новых лексических единиц и составление отрицательных предложений;

2. развитие познавательной активности учащихся;

3. привитие интереса к английскому языку;

4. развитие внимания, мышления, памяти учащихся, развитие патриотических качеств личности школьника.

Планируемые результаты: Предметные : обеспечить введение лексического и грамматического материала по теме, создать условия для применения знаний, воспроизводить слова по транскрипции, различать и воспроизводить звуки английского языка, оперировать активной лексикой в процессе общения. Личностные: проявлять познавательный интерес к учению. Коммуникативные : формировать умения слушать и вступать в диалог, отвечать на вопросы. Познавательные: уметь строить речевое высказывание по образцу, формулировать ответы на вопросы учителя и одноклассников. Регулятивные: оценивать правильность выполнения действий, планировать свои действия в соответствии с поставленной целью.

Тип урока: урок изучения и первичного закрепления новых знаний.

Формы и методы обучения: фронтальная, индивидуальная, парная, групповая.

Оборудование: ноутбук, проектор, аудиозаписи, экран, карточки, учебник, словарь, тетрадь.

Этапы урока

Обучающие и развивающие компоненты, задания, упражнения

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Формы контроля

Осуществляемые действия

Формируемые умения

I Организационный момент

Актуализация опорных знаний

Приветствие. Проверка готовности.

Учитель ставит условные вопросы, нацеливает обучающихся на освоение новых знаний, умений, навыков с позиции их практического значения.

Good morning boys and girls. I’m glad to see you. Have are you?

We are fine, thank you, and you?

I’m fine too, thanks.

Take your sits, please. Answer my questions:

    What is the date today? – Today is the 24/th of January.

    What is the day today? - Today is Tuesday.

    Who is on duty today? - I am.

    What’s the weather like today? – The weather is sunny and cold.

Взаимодействуют с учителем во время фронтальной беседы, отвечают на вопросы.

Умение слушать учителя, участвовать в диалоге, отвечать на вопросы, используя речевой этикет, изучаемого языка.

Практический

II Фонетическая зарядка :

Тренировочные фонетические упражнения по подготовке артикуляционного аппарата

Repeat after me all together. Sveta (Lena, Misha) read once again. (слайд 2)

    Look at this slide and listen to me.

Repeat after me all together. Kate (Lena, Masha) read once again. (слайд 3)

Дети повторяют за учителем звуки, слова, поговорки, произносят слова парно и индивидуально.

Фронтальный

Групповой

III Речевая зарядка :

Вопросо-ответные упражнения

Tell me please, what can you see on this slide?

What is it ?(предлагаются картинки с изображениями одежды) (слайд 4-6)

Дети должны вспомнить ранее изученные слова и ответить: It ’s …(hat , cap , shoes , boots ,jeans ,jacket ). Ok .

Осуществлять операции анализа, умение строить ответ с опорой на образец

Индивидуальный

IV

Формулирование темы, цели и задач урока

Сформулировать тему урока, ее цель и формы познания, достижения конечного результата.

What about will we tell today on our lesson?

What do you think what will we do today?

Good .

Ученики отвечают на наводящие вопросы учителя

Today we shall speak about clothes.

Today we will…(read text, learn new words, do some exercises)

Осуществлять поиск нужной информации, составлять задачи, цель урока, вести диалог. Принимать участие в беседе, формулировать познавательные задачи.

Фронтальный

Групповой

IV Изучение нового материала :

Изучение новых лексических единиц.

Восприятие и осмысление на слух предложенной аудиозаписи.

Взаимодействие с учителем во время беседы, осуществляемой во фронтальном режиме.

Организация повторения и изучения грамматическо-го и лексического материала.

Осуществить первичное закрепление изученного грамматичес-кого материала.

(Детям раздаются карточки с новыми лексическими единицами по теме «Одежда».) (см. приложение)

    Работа с новыми словами

Look at new words and listen to speaker. Repeat after the speaker all together.

Open your vocabulary and write down the new words.

    Повторение грамматического материала

Open your notebook and write down date and the theme of our lesson.

Let’s revise Future Simple Tense. Давайте вспомним будущее простое время. Как образуется будущее простое время? (ответы учащихся).

Правильно. Будущее время образуется с помощью вспомогательного глагола will , который пишется между подлежащим и сказуемым.

I will run. (слайд 7).

    Изучение нового грамматического материала

Today we get acquainted how to make negative sentences. Чтобы составить отрицательное предложение нужно после вспомогательного глагола will поставить частичку not , сокращение won t . Схема и примеры (слайд 8)

    Закрепление

Look at this slide an d make up two pares sentences, following the model:

(слайд 9 )

Дети повторяют изучаемые слова за диктором хором и индивидуально, записывают слова в словарь.

Дети записывают в тетрадях число и тему урока.

Ответы учащихся на вопросы учителя.

Ученики записывают примеры, правило и схему утвердительного и отрицательного предложений.

Дети составляют утвердительные и отрицательные предложения по схеме.

Воспроизводить слова по транскрипции, различать и воспроизводить звуки английского языка, правильно ставить ударение.

Умение работать в группе, ориентироваться в изученном материале, применять полученные знания на практике.

Формировать умения слушать, осуществлять операции анализа и синтеза.

Фронтальный

Групповой

Индивидуальный

Фронтальный

Коллектив

Физкульт

минутка

Great. Now let’s do morning exercises. Stand up, please.

(см. приложение) (слайд 10)

Дети встают и выполнение физические упражнения в сочетании с рифмовкой.

Умение выполнять упражнения в сочетании с речью, осуществляя профилактику утомления.

Коллектив

Наблюдения учителя

Семантизация изученных лексических единиц.

Open your books and complete the crossword

page 47, ex. 13

Ученики должны вспомнить изученные лексические единицы и заполнить кроссворд.

Осуществлять для решения учебных задач операции анализа, синтеза, сравнения.

Фронтальный

V Рефлексия.

Выбирают окончания фразы в соответствии с собственной внутренней оценкой. Анализ результатов собственной деятельности.

Давайте подведем итоги нашего урока. What can we tell about clothes and Future Simple? Thank you for your work! Look at the board and finish the sentences. ( слайд 11)

Our lesson is over. Thank you for your industrious at the lesson. Liza, Kate, Alice, Mary get excellent marks. Karina, Kris, Lena get good marks.

Ответыдетей

I know about …

I can speak about …

1. Сегодня я узнал

2. Было интересно

3. Было трудно

4. Я выполнял задания

5 .Я понял, что…

6.Теперь я могу…

7.Я научился…

8.У меня получилось…

9.Меня удивило…

Умение выражать свои мысли. Давать эмоциональную оценку деятельности на уроке.

Индивидуальный,

самоконтроль и самооценка

VI Домашнее задание.

Знакомство с содержанием домашнего задания и инструкцией по выполнению

Ваше домашнее задание выучить новые слова и сделать карточки. You must learn the new words and make cards.

You have a rest. See you, good bye.

Записывают задание в дневник

Расширять словарный запас, развитие творческих способностей

Индивидуальный

Приложение

VOCABULARY

Shorts [ʃɔːts] - шорты

Blouse - блузка

Skirt – юбка

Shirt [ʃɜːt] – рубашка

ФИЗКУЛЬТМИНУТКА

Let’s have a rest.

Hands on shoulders, ( ладони на плечи )

Hands on knees. (ладони на колени)

Hands behind you, ( руки за спину )

if you please;

Touch your shoulders, ( снова ладони на плечи )

Now your nose, (пальцем дотронуться до носа)

Now your hair and now your toes; (дотронуться до волос, затем до пальцев на ногах)

Hands up high in the air, ( руки вверх )

Down at your sides, and touch your hair; ( руки по швам , дотронуться до волос )

Hands up high as before, ( снова руки вверх )

Now clap your hands, one-two-three-four! (хлопаем в ладоши 4 раза )